Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [ochronne] Kolczugi
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie ochronne - ogólnie
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Janko
Niema za co smile.gif
bestia1978
CYTAT(Rugiewit @ 14:36 09.07.2004)
Drutu na siatki ogrodzeniowe nie u¿yjesz do kolczugi nitowanej, gdy¿ ani siê go nie sp³aszczy (koñcówki kó³eczek) ani nie przebije niczym, Ale zaginane z niego wyjd± ³adne i trwa³e, tylko kup zwyk³y drut na siatki, bo z ³uszczeniem to siê na ¶mieræ zarobisz.
A, i kup taki zwyk³y matowy, (i tak nie rdzewieje) b³yszcz±ca kolczuga wygl±da co najmniej dziwnie.
Acha, wyjdzie ci trochê ciê¿ka ta kolczuga, ale da siê wytrzymaæ.
Ja mam z drutu 2mm, wewnêtrzna 8mm, wa¿y oko³o 15kg
Drut zaginasz zwyczajnie kombinerkami (2 pary) - na pocz±tku próbowa³em 1 i dociska³em palcem, ale po 2 dniach ko¶æ mi zacze³o byæ widaæ. bum.gif
Zrobi³em j± w niewiele ponad 2 tygodnie, pracuj±c na akord po 8 godzin dziennie w wakacje.

Czesæ i pozdraw. Ja robie i ³±cze 700 Kó³ek dziennie przez 12 godzin. ¯mudna robota. Drut o ¶rednicy 2,5 mm. ¦rednica kó³ek 1,6 cm. Na zrobienie ca³ej dosyæ d³ugiej kolczugi potrzebuje miesi±c. Musisz nawijaæ drut na prêt o odpowiedniej ¶rednicy. Ja mam maszynke na korbke zrobion± przez siebie. Przêt i kilka krutkich desek. Rêcznie nie polecam zaginaæ kóleczek bo do ¶mierci nie zrobisz kolczugi. Pomocna strona- "nowa gildia" jak zrobiæ kolczuge. Pozdrawiam , ¿ycze mi³ego robienia. Na wiosne mo¿e zapisze sie do bractwa, mam jedno na oku. Cze¶æ.
Zaytz
CYTAT(bestia1978 @ 18:21 17.01.2007) *
Drut o ¶rednicy 2,5 mm. ¦rednica kó³ek 1,6 cm.


A ile wa¿y taka kolczuga? z ciekawo¶ci pytam.
Vomusu
Szczerze mówi±c nie barzo mam ochotê i czas, aby przeczytaæ 32 strony tego tematu, wiêc zadam tu swoje pytanie. Ile kg kó³ek 10/2mm muszê kupiæ, aby zrobiæ kolczugê?
bestia1978
CYTAT(zaj@c @ 00:23 18.01.2007)
A ile wa¿y taka kolczuga? z ciekawo¶ci pytam.
Równe 10 kilo.
Janko
CYTAT(Vomusu @ 21:14 18.01.2007)
Szczerze mówi±c nie barzo mam ochotê i czas, aby przeczytaæ 32 strony tego tematu, wiêc zadam tu swoje pytanie. Ile kg kó³ek 10/2mm muszê kupiæ, aby zrobiæ kolczugê?
Oko³o trzynastu kilo w zale¿no¶ci od d³ugo¶ci , szerko¶ci i tak¿e od wieku ktory odtwarzamy. tongue.gif
bestia1978
Ile powinienem ceniæ za kolczuge, je¶li chcia³ bym j± sprzedaæ? Jest d³uga do kolan. Rêkawy do ³okci. ¦rednica drutu 2,5 mm. ¦rednica kó³ek 1,6 cm. Wa¿y 15 kilo. Robi³em j± przez miesi±c po 6 godzin dziennie. Zu¿y³em 450 metrów drutu. Drut kosztowa³ mnie 135 z³. Kó³ka zaciskane. Drut ocynkowany.
bestia1978
Mam nastêpne pytanie. Czy kolczuga zg¿ewana to jest spawana czy lutowana? Lutowaæ umiem, a spawaæ drutu nie. samurai.gif
Szymon de Conti Sarré
CYTAT(bestia1978 @ 16:01 31.01.2007) *
Czy kolczuga zg¿ewana to jest spawana czy lutowana?


nie - po prostu zgrzewana.

Z reszt± z tego co pamiêtam to trochê s³abo potwierdzona metoda zamykania kó³ek... reczej hipoteza.
Pit
CYTAT(bestia1978 @ 11:26 26.01.2007) *
Ile powinienem ceniæ za kolczuge, je¶li chcia³ bym j± sprzedaæ? Jest d³uga do kolan. Rêkawy do ³okci. ¦rednica drutu 2,5 mm. ¦rednica kó³ek 1,6 cm. Wa¿y 15 kilo. Robi³em j± przez miesi±c po 6 godzin dziennie. Zu¿y³em 450 metrów drutu. Drut kosztowa³ mnie 135 z³. Kó³ka zaciskane. Drut ocynkowany.


Nie ma gotowego cennika na to za ile powinno siê sprzedaæ kolczuge. Musisz zorientowac siê w cenach które oferuj± inni sprzedacy, sprawdziæ jakie rodzaje klczug najlepiej sie sprzedaj± i w jakich cenach. No i najwazniejsze jest zastanowienie siê na tym ile chcemy dostaæ pieniedzy w zamian za czas który po¶wiêcilismy na robocizne. Tego niestety nikt ci nie powie bo jedni wykonuj± kolczuge w 2 tygodnie a inni w pare miesiêcy, i kazdy inaczej ceni swoj± prace.

S³awa!!

ps. a tak przy okazji to przyznam siê ¿e jeszcze niewidzia³em kolczugi o takich "parametrach"
jacobs
CYTAT(¦cibór @ 20:29 03.07.2006)
ja drut 1,6 ci±³em szlifierk±

Polecam boczne no¿yce tynkarskie. Takie z Castoramy. Ja kupi³em takowe za 20 z³ i trzymaj±, troche siê stêpi³y ale to wynik ciêcia nie tylko drutu 2 mm jakiego u¿ywam.
TIBOR
To i ja co¶ wtr±cê,polecam tzw.szczypce przegubowe s± to dok³adnie te same o których pisa³ Kordian kupisz je w pierwszej lepszej Castoramie koszt ok.25z³, ja w³a¶nie takimi ciacha³em drut 2.0 mm na swoj± kolczugê ¶r.wew. kó³eczek 8mm ;) kó³eczka tnij po skosie.

Resztê potrzebnych informacji znajdziesz na forum.

Pozdrawiam

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Dobrobor
przyznaje ¿e jak na wype³ni ¶redniowieczne rêczne ciêcie drutu te cêgi z castoramy s± niezast±pione. polecam takie ka¿demu kto chce wyci±æ drut na kolczugê i nie nabawiæ siê odcisków albo gorszych obra¿eñ palców.
Morgoth
ja mam z castoramy cos co sie zowie "american type plier 175mm" firmy toya i spisuje sie dobrze
Bogus³aw z Tarnowa
CYTAT(Morgoth @ 00:00 16.03.2007) [snapback]183558[/snapback]
ja mam z castoramy cos co sie zowie "american type plier 175mm" firmy toya i spisuje sie dobrze


Witam. osobiscie w temacie ciecia sprezyn na kolczugi polecam szlifierkê prost± wysokoobrotow± najlepiej marki Dremmel z tarczami o grubo¶ci 0,8mm.Nie przypala koñcówek daje bardzo du¿± prêdko¶c ciêcia i precyzje.Ma tylko jedn± wadê, jest droga. No i trzeba sobie zrobic specjalne drewniane imadlo do trzymania sprê¿yny.Ale polecam.
Dobrobor
CYTAT(¦cibór @ 20:29 03.07.2006)
Witam,
ja drut 1,6 ci±³em szlifierk± (tarcza 1 mm), dziêki czemu mam równiutka krawêd¼ ( kó³eczko po zagieciu nie ma ¿adnego ¶ladu ciêcia i zadziorów jakie powstaj± po ciêciu no¿ycami), no i sama robota idzie du¿o szybciej.
a czy po potraktowaniu sprê¿yny tak± tarcz± ku³eczka nie przestaj± byæ okr±g³e.
Tasi
CYTAT(dobrobor @ 08:33 14.04.2007) [snapback]186567[/snapback]
a czy po potraktowaniu sprê¿yny tak± tarcz± ku³eczka nie przestaj± byæ okr±g³e.


Ja ci±³em swoje kó³ka 10mm z drutu 2mm k±towk± z tarcz± 1mm i mimo, ze teoretycznie kó³ko nie jest idealnie okr±g³e to w praktyce tego nie widaæ - kó³ka nie s± eliptyczne jak pisa³ kto¶ wy¿ej - no chyba ¿e kto¶ ci±³ tarcz± 2,5mm icon_mrgreen.gif

Imad³o + k±tówka = szybkie i dok³adnie ciêcie (trzeba mieæ troszke wprawy) jak najbardziej polecam - poci±³em w ten sposób z 45 kg kó³eczek i jestem zadowolony

Pozdrawiam, Tasi

P.S.mo¿e by to do³±czyæ jako¶ do tematu o kolczudze, bo siê ba³agan robi.

Edit:

W³±czone, po lekkim uporz±dkowaniu.
Pozdrawiam-Viator
Wisz
Planuje zrobiæ kolczuge nitowan± i mam w zwiazku z tym kilka pytañ:
- z jakiej ¶rednicy kó³ka bed± najodpowiedniejsze?
- jaka grubo¶æ drutu bedzie dobra?
- z czego zrobiæ nity?
- jakiej grubo¶ci powinny byæ nity?
- jak najlepiej sklepaæ kó³ka w miejscu po³±czenia?

Kolczuga ta ma byæ dla S³owianina z okolic dzisiejszego woj. Pomorskiego z IX-X wieku.

Z góry dziekuje za pomoc.
Karat
1. Kolczuga powinna byæ wytrzyma³a, wiêc trzeba braæ pod uwagê stosunek ¶rednica drutu/wielko¶æ kó³ka.
2. http://www.gildia.pl/teksty/robert_bagrit/kolczuga na tej stronie znajdziesz tabelê dot. grubo¶ci drutu i ¶rednicy oczek. Z tego co siê dowiedzia³em na tym forum to bardziej historyczna jest kolczuga z podk³adek (wtedy raczej niemo¿liwe by³o wykonanie drutu). Do tego nie musisz robiæ kó³ek.
3. Kiedy¶ znalaz³em potadnik jak zrobiæ kolczugê nitowan±. Tam proponowano trójk±tne, mosiê¿ne nity wycinane z blachy
4. Takie ¿eby trzyma³y wszystko w ca³o¶ci. Dziurka jest zawsze trochê wiêksza ni¿ nit.
5. Mo¿na kó³ka zgrzewaæ (wtedy nie potrzebny jest nit), zaklepywaæ m³otkiem albo wykombinowaæ sobie maszynê (np. do robienia guzików) i przerobiæ koñcówkê.

Mam nadziejê, ¿e ci pomog³em.
ate_17
Witam. Z tego co wiem to najlepiej bêdzie zrobiæ kó³eczka o ¶rednicy 10 lub 8 mm, z drutu od 1.2 do 1.6 mm. Resztê zobaczysz na tej stronie http://home.scarlet.be/~klauwaer/malien/engels.html
Jest ona anglojêzyczna, ale nawet je¶li nie znasz angielskiego to dowiesz siê wszystkiego z obrazków. J

@Karat

Tamta tabelka tyczy siê raczej kó³eczek "na styk" .
Indar
CYTAT
Z tego co siê dowiedzia³em na tym forum to bardziej historyczna jest kolczuga z podk³adek (wtedy raczej niemo¿liwe by³o wykonanie drutu). Do tego nie musisz robiæ kó³ek.


Mam nadziejê ¿e siê przewidzia³em, podk³adki kiedy mówimy o rekonstrukcji? To nie te czasy... smile.gif S± ryciny przedstawiaj±ce proces wytwarzania drutu - trzeba tylko pogrzebaæ w ¿ród³ach.
W sumie nie ma odrêbnego tematu po¶wiêconego nitowankom, ale zerknij tu:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=7893&hl=
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=7305&hl=
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=4644&hl=
A to dok³adnie przeczytaj:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=632&hl=

Poszukaj te¿ informacji na temat znaleziska z Tahañczy, co¶ na ten temat przeczytasz w po¶cie do którego link podajê wy¿ej.
pozdrawiam
I.
Karat
CYTAT
Mam nadzieję że się przewidziałem, podkładki kiedy mówimy o rekonstrukcji? To nie te czasy... smile.gif Są ryciny przedstawiające proces wytwarzania drutu - trzeba tylko pogrzebać w żródłach.
Mi to nawet na rękę bo drut na swoją kolczugę sam nawijałem. Wzorowałem się tym co wyczytałem na tym forum. Najprawdopodobniej ktoś gadał bzdury.
Wojos³aw
Tak przegl±daj±c te linki które tutaj zapodali¶cie mo¿na stwierdziæ ¿e wykonanie takiej kolczugi jest ogromnie czasoch³onne .
1.Tylko nie rozumiem jednego , dlaczego zamiast takiej kolczugi nitowanej nie mo¿esz wykonaæ takiej 2.zwyk³ej ??
3.Co daj± takie nity ?
4.kolczuga jest wtedy bardziej wytrzyma³a ?
5.Czy kolczuga przez to wiêcej warzy ?
Indar
Owszem, czasoch³onne, ale zdecydowanie bardziej historyczne.
Kolczuga nitowana jest te¿ zdecydowanie bardziej wytrzyma³a od "zwyk³ej", przy czym jest du¿o l¿ejsza. Moja dawna, klasyczna XIIInastkowa, mia³a ok. 15 kg - obecna nie wa¿y wiêcej ni¿ 9. I nie mam k³opotów z ubytkami, które w przypadku "zwyk³ej" pokazywa³y siê praktycznie po ka¿dym u¿ywaniu.
k³aniam
I.
Wisz
Co my¶licie jakbym zrobi³ kó³ka sztañcowane z odpowiednich podk³adek ³aczonych za pomoc± kó³ek nitowanych. Podk³adki bym podgrzewa³ nad paleniskiem w ku¿ni ¿eby siê tak nie ¶wieci³y. Takie rozwiazanie by³oby 2 razy szybsze ni¿ jakbym chcia³ robiæ ca³a nitowana.
Indar
Takie rozwi±zanie znane jest ze znaleziska z Tahañczy - kó³ko nitowane/kó³ko pe³ne.
Przerys ogniw z owego znaleziska:
http://www.freha.pl/index.php?act=attach&a...ost&id=4726
W czwartym linku z tych podanych przeze mnie jest o tym mowa.
klaniam
I.

ps. przepraszam, gdzies zgubilem polskie czcionki...
Wojos³aw
A czy istnia³y kiedy¶ w ogóle kó³eczka o ¶rednicy wew. 11mm ??
Wisz
A gdzie moge kupiæ takie narzedzia do robienia tych kolczug i ile by mnie to kosztowa³o??
klepa
CYTAT(Wisz @ 13:02 29.07.2007) *
A gdzie moge kupiæ takie narzedzia do robienia tych kolczug i ile by mnie to kosztowa³o??


Do³±czam siê do pytania :] ale równie¿ spytam siê o jeszcze kilka rzeczy :] wiele ju¿ zrobi³em "zwyk³ych" kolczug ale chcia³bym bardzo ale to bardzo zrobiæ sobie kolczugê i nogawice nitowane(w pe³ni historyczne) na XIIIw. to jest moje marzenie s±dzê ze pomo¿ecie mi je spe³niæ ale napotka³em parê niejasno¶ci: je¶li zrobiê kó³ka 10mm z drutu 1.2mm i oczywi¶cie je bêdê nitowa³ ale ju¿ nie rozgrzewa³ nad paleniskiem czy one bêd± mi siê odkszta³ca³y przy wk³adaniu,zdejmowaniu kolczugi nie mówi±c ju¿ o mocnych uderzeniach?? czy taka ¶rednica kó³ek jest historyczna ??aha jaki drut mam zastosowaæ aby nie by³o problemy z nitowaniem i eksploatacj± (chodzi mi o strukturê,sk³ad drutu) ?? bardzo proszê o info

PS na pewno jest kilka osób znaj±cych temat,robi±cych takie kolczugi to na Was liczê w tej kwestii i zapewniam nie chce robiæ Wam konkurencji chce po prostu zrobiæ sobie sam dla siebie zestaw :]
Indar
Hej.
Do ogólnego tematu o kolczugach w³±czy³em ten po¶wiêcony wykonywaniu kolczug nitowanych.
Zainteresowanych informujê i¿ w tym temacie, szczególnie na jego pocz±tku, jest sporo informacji na temat "nitowanek".
k³aniam
I.
Los
Witam.

Mam pytanie techniczne odno¶nie poczerniania kolczug w oleju jadalnym: do jakiej temperatury najlepiej podgrzaæ kolczugê przed w³o¿eniem jej w olej?

ps:czy ten "przypalony olej" zawsze tak ³atwo zchodzi z kolczugi czy poprostu zrobi³em co¶ nie tak?(na upartego mog³em go zdrapaæ paznokciem, nie mówie o autoubytkach podczas pocierania siê wzajemnie kó³eczek)
Indar
Hej.
W temacie http://www.freha.pl/index.php?showtopic=8906&hl=ocynk znajdziesz potrzebn± Ci informacjê. A przynajmniej wskazówkê.
I>
najtmyr
Witam!

Zauwazylem ze ludzie datuj± kolczugi po ich wygladzie (dlugosc,rekawy itp)jednakze kszta³t kolczugi nie zalezy tylko od wieku ale takze regionu z ktorego pochodzi.Tak wiec czy ktos sie zastanawial jakie kolczugi byly uzywane w polsce? interesuj± mnie szczegó³owe informacje na temat wieków przynajmniej 13-15 - kolczugi polskie

Pozdrawiam, Marek
Earadriel
Witam, mam pytanie dotycz±ce kolczugi. Otó¿ w³a¶nie zabra³em siê za robotê, splot 4w1, ale jak wiadomo kó³ka "rozci±gaj± siê" w jedn± ze stron - poziomo wzd³u¿ obwodu, jak to jest zwykle w kolczugach, pionowo (niepoprawnie) lub na skos. Tak wiêc, co my¶licie o tej trzeciej mo¿liwo¶ci, czy by³aby dobra?
M¶cibor
Witam!
Mam zamiar zrobiæ sobie kolczugê nitowan± i w zwi±zku z tym mam parê pytañ:
1. Czy na kolczugê by³ by dobry drut wi±za³kowy i czy jest wytrzyma³y i w miarê ³atwy w obróbce?
2. Z czego zrobiæ nity ¿eby by³y historyczne i dobrze trzyma³y?
Kali
Doslownie strone temu byl link http://home.scarlet.be/~klauwaer/malien/engels.html , w ktorym jest wszystko ladnie opisane. Na podstawie tego artyku³u wlasnie zaczelismy robic nitowanke i jak narazie wszystko dzia³a. Drut wi±za³kowy jest ok, skad brac nity i jakie tez jest na stronie.
Pozdrawiam
M¶cibor
Zastanawiaj± mnie te szczypce do dziurkowania p³askiego (ja widzia³em tylko okr±g³e). Czy co¶ takiego mo¿na kupiæ, i po ile?
Indar
Hej.
Zdjêcie fragmentu kolczugi z Miêdzyrzecza:
http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol...ania/foto8.html
Z opisu nie wynika dok³adne datowanie - tylko tyle ¿e nie jest starsza ni¿ XIIIw. Z chêci± dowiedzia³bym siê o niej czego¶ wiêcej, mo¿e kto¶ ma jaki¶ opis?
I.
rivetus
CYTAT(Indar @ 17:28 06.05.2008) *
Hej.
Zdjêcie fragmentu kolczugi z Miêdzyrzecza:
http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol...ania/foto8.html
Z opisu nie wynika dok³adne datowanie - tylko tyle ¿e nie jest starsza ni¿ XIIIw. Z chêci± dowiedzia³bym siê o niej czego¶ wiêcej, mo¿e kto¶ ma jaki¶ opis?
I.


Prosze uprzejmie:

http://www.rivetedmaille.com/miedzyrzecz.rar

tyle ¿e tu datuj± na XIV w.
p;
kamil
Indar
O, kogo widzê smile.gif
Tam nie datowali konkretnie, rzucili przedzia³ od XIII do... Dziêki za skany, ale gdzie kurde pozosta³e strony?!?!?!
I.
rivetus
CYTAT(Indar @ 19:30 07.05.2008) *
O, kogo widzê smile.gif
Tam nie datowali konkretnie, rzucili przedzia³ od XIII do... Dziêki za skany, ale gdzie kurde pozosta³e strony?!?!?!
I.


Wrzuci³em skany w temacie - czyli ochronne, tylko tyle by³o o kolczudze. Reszta to topory, oporz±dzenie je¼dzieckie - moge wrzuciæ jutro resztê opracowania bo ksero mam tylko tego fragmentu o kolczudze, a muzeum ju¿ zamkniête ;).

p;
kamil
Kenas
Witam, zwracam siê z pro¶b± o pomoc w wyborze rozmiaru kó³ek kolczych na kolczugê wzorowan± na okres krucjat - dla templariusza.

12 mm ¶w , 2.0 mm gr
10 mm ¶w , 2.0 mm gr
10 mm ¶w , 1.8 mm gr
8 mm ¶w , 1.8 mm gr
8 mm ¶w , 1.6 mm gr
6 mm ¶w , 1.6 mm gr

¶w - ¶rednica wewnêtrzna gr - grubo¶æ drutu

Za wszelk± pomoc serdecznie dziêkujê!

Rabiega
CYTAT(Kenas @ 12:50 25.06.2008) *
Witam, zwracam siê z pro¶b± o pomoc w wyborze rozmiaru kó³ek kolczych na kolczugê wzorowan± na okres krucjat - dla templariusza.

12 mm ¶w , 2.0 mm gr
10 mm ¶w , 2.0 mm gr
10 mm ¶w , 1.8 mm gr
8 mm ¶w , 1.8 mm gr
8 mm ¶w , 1.6 mm gr
6 mm ¶w , 1.6 mm gr

¶w - ¶rednica wewnêtrzna gr - grubo¶æ drutu

Za wszelk± pomoc serdecznie dziêkujê!


Krucjaty ( jak mniemam chodzi ci o zbrojne wyprawy na Bliski Wschód, a nie przeciw Katarom, czy Prawowiernym ?) to trzysta lat dziejów. Z tego dwie¶cie z udzia³em Rycerzy ¦wi±tyni Salomona.To tak z grubsza.
Pytanie trochê ma³o precyzyjne.
Proponowa³bym zag³êbiæ siê w przejrzenie dostêpnych opracowañ z epoki.
Klaniam -
Rabiega
Kenas
--->Rabiega-masz racjê mo¿e i ma³o sprecyzowane. Chodzi mi g³ównie od momentu kiedy wielkim mistrzem zakonu zosta³ Filip de Plessiz do samego upadku templariuszy. Niestety nie natrafi³em na literaturê która da³a by odpowied¼ na moje pytanie. Je¶li jeste¶ wstanie wska¿ mi odpowiednie opracowania z tej epoki dotycz±ce w³a¶nie wyboru rozmiaru kó³ek kolczych na kolczugê i sposobu ich ³±czenia.

Z powa¿aniem
Kenas
Randalf00
Witam.

Chcia³bym prosiæ o udzieleniu mi informacji jakie "wzory" splotów by³y stosowane w kolczugach w XIII w. oraz je¶li mo¿na prosiæ o wstawienie jakiego¶ obrazeczka prezentuj±cego krój takowej kolczugi.

Z góry dziêkuje.
Pozdrawiam
milamber
w³asnie skonczylem moje kolejne dzie³o z kó³ek kolczych i zacz±³em traktowac RR powa¿niej i sie zastanawiam czy walka w kolczudze zrobionej z miekiego drutu 2/10 mm nie bedzie mijac siê z celam. czy taka kolczuga jest w stanie przetrwac po uderzeniach mieczy i inny jak¿e gro¿nych broni??
Jacob
CYTAT(milamber @ 16:30 18.07.2008) *
w³asnie skonczylem moje kolejne dzie³o z kó³ek kolczych i zacz±³em traktowac RR powa¿niej i sie zastanawiam czy walka w kolczudze zrobionej z miekiego drutu 2/10 mm nie bedzie mijac siê z celam. czy taka kolczuga jest w stanie przetrwac po uderzeniach mieczy i inny jak¿e gro¿nych broni??



Witam

http://www.kuznia.website.pl/podstawy.htm

Na wy¿ej wymienionej stronie masz dok³adn± rozpiskê szczegó³ów kó³ek kolczych, a tak¿e opis jak taka kolczuga jest wytrzyma³a
Zgodnie z t± stron± Twoja kolczuga bêdzie "Mocn± siatk±, ale do¶æ ciê¿k±. Niestety nie jest zniewalaj±co odporna na uderzenia i rozci±ganie. Mo¿na j± rozerwaæ w rêkach." tongue.gif

Pozdrawiam!
Nikodem
Zada³em to pytanie gdzie indziej, ale powtórzê je tutaj. Chodzi mi o to jak ewoluowa³ kszta³t kó³ek kolczugi od wczesnego ¶redniowiecza do XV wieku? Tzn. kiedy kó³ka powinny/mog³y by byæ okr±g³e, a kiedy prostok±tne w przekroju i kiedy jak nitowane (tzn nit okr±g³y, czy trójk±tny, a mo¿e jeszcze inny?). Ponadto, jak siê ma sprawa z kó³kami sztancowanymi? tj. czy u¿ywano ich przez ca³y czas u¿ytkowania kolczug w Europie zachodniej czy tylko w pewnym w±skim okresie?

Z góry dziêkuje za odpowiedzi ;).
Jacob
Witam!

Mo¿e tutaj znajdziesz przydatne informacje?

http://dawneuzbrojenie.republika.pl/cz33.html


Pozdrawiam!
Herr Elvisso
Pytanie...Bez bicia siê przyznajê od razu ¿e ca³ego tematu (monstrualnego swoj± drog±...-_-) nie przeczyta³em.I chcia³em sie zapytaæ co s±dzicie o kolczugach zrobionych w sposób bed±cy czym¶ po¶rednim miêdzy nitowankami a stykówkami. Mianowicie: kó³ko kolcze rozklepane na p³asko, koñcówki zachodzace na siebie ale nie nitowane-po prostu zaklepane m³otkiem.

Sposób taki zauwa¿y³em u jednego ze znajomych i zastanawaim siê nad jego historyczno¶ci±.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.