Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Pogotowie historyczne
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Rads³awie
CYTAT(Indar @ 13:09 01.07.2012) *
Ale skoro dopiero zastanawiasz siê nad zakupem to mimo wszystko lepiej kupiæ co¶ zgodnego z histori±. Po co masz wydawaæ tyle samo kasy na jakie¶ badziewie kiedy za tyle samo kupisz co¶ poprawnego?


PS. Ju¿ po wys³aniu posta przysz³o mi jeszcze co¶ do g³owy odno¶nie tego co napisa³e¶ Indar.
Z tego co ludzie pisz± na ró¿nych forach, odnios³em wra¿enie ¿e raczej s± zadowoleni
z wytworów Mardimusa. Naturalnie sam nie mam ¿adnych do¶wiadczeñ z jego zbrojami i dlatego
jestem ciekawy czy okre¶lenie "jakie¶ badziewie" tyczy siê ogó³u jego pracy czy chodzi tylko
o nie historyczno¶æ podanych przeze mnie przyk³adów?

CYTAT(Grzyp @ 14:05 01.07.2012) *
Problem polega na tym, ¿e wymogi siê ca³y czas zmieniaj±. To co jest dopuszczane w jednym roku, w kolejnym mo¿e ju¿ nie byæ dopuszczane, co narazi Cie na dodatkowe koszty. Lepiej kupiæ co¶ raz, a dobrze i mieæ spokój na lata, ni¿ co chwila wymieniaæ sprzêt.


W³a¶nie to siê staram zrobiæ - ustaliæ czy to co mi siê podoba bêdzie pod wzglêdem poprawno¶ci,
bezpieczeñstwa i przydatno¶ci - dobre. Jak widaæ moje wybory nie spe³niaj± tych warunków.

CYTAT(Borg @ 13:30 01.07.2012) *
Ogólnie jak zale¿y Ci na bezpieczeñstwie, to we¼ siê rozejrzyj za blachami z II po³owy XV wieku lub z XVI wieku. S± du¿o bardziej zaawansowane + dochodz± zbroje zaprojektowane specjalnie do napieprzania siê pieszo na turniejach...
Kwestia tylko kosztów smile.gif


Nasza "przestrzeñ" to druga po³owa czternastego i ca³y piêtnasty wiek. Poza tym chcê zostaæ w ¶redniowieczu.
Tak wiêc wiek XVI odpada. Zaciekawi³e¶ mnie Borg tymi zbrojami specjalnie dla piechurów - mogê liczyæ na jakie¶
dodatkowe informacjê/linki? Bêdê wdziêczny.

S³awa!!!
Borg
http://www.alongdesire.com/armouries_img11.htm
XVI wieczna turniejowa, z piêkn± metalow± spódnic± do ochrony nóg.

A tak polecam cokolwiek z po³owy XV wieku:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...29_fragment.jpg
powinno ³adnie dzia³aæ :D

Pogadaj mo¿e z Mateuszem z Grójca. Jak dobrze widzia³em na BN to z naszej reprezentacji najbardziej blaszany zawodnik. Ma zbrojê wzorowan± na komplecie Ulryka VII z Churburga. Mo¿e co¶ Ci doradzi.
Petters
Witam! Mam zamiar powoli przygotowywaæ siê na nastêpny sezon. Jak na razie jestem na etapie zdobywania kolczugi i ju¿ tutaj z³apa³ mnie pierwszy dylemat. Moje zdolno¶ci manualne nie s± wybitne i nie wiem czy mia³bym cierpliwo¶æ kontruowania zbroi samemu. I tutaj jest moje pytanie - czy kolczuga z tego linku http://allegro.pl/kolczuga-kolcza-dowolne-...2638477186.html nadaje siê bez problemu na rekonstrukcje? Martwi mnie kwestia: "Produkt wytwarzam z drutu ocynkowanego lub drutu czarnego nie¿arzonego". Czy ten drugi to drut, z którego normalnie robi siê kolczugi? Jak rozumiem ocynkowane kolczugi odpadaj± ju¿ w przedbiegach. Prosi³bym o ocenê czy warto sprawiæ sobie tê kolczugê, bo z tego co siê orientujê (a nie orientujê siê prawie w ogóle), to cena jest raczej satysfakcjonuj±ca. Do tego od razu zakupi³bym ten kaptur http://allegro.pl/kaptur-kolczy-dowolne-og...2638477319.html Celowa³bym w wiek XV.
Z góry dziêkujê za pomoc!
Karol
Cze¶æ!

Niestety zarówno kolczuga jak i kaptur nie spe³niaj± dzisiejszych standardów reko. Oczywi¶cie jest ca³a masa imprez, gdzie Ciebie wpuszcz± w takich wynalazkach ale szkoda inwestowaæ nawet te kilkaset z³otych w kolczugê stykow±, która ju¿ teraz w powszechnym odczuciu jest mroczna. Nie wspominaj±c o jej w±tpliwych walorach praktycznych. Na Twoim miejscu do³o¿y³bym te kilka stów do bud¿etu, który przeznaczy³e¶ na przeszywkê i kupi³bym co¶ porz±dnego w tej klasie. Je¶li chcesz robiæ zbrojnego, to warto zacz±æ od lekkiej piechoty. Poprawny historycznie ekwipunek ciê¿kozbrojnego kosztuje mnóstwo pieniêdzy, to raz. Dwa, znaj±c kupiecko-rzemie¶lnicze realia, w±tpiê, ¿e uda³oby Ci siê skompletowaæ wszystko na nastêpny sezon. Realizacja zleceñ trwa, oj trwa.

Pozdrawiam
MW-750
Potrzebujê informacji na temat standardowej/przeciêtnej d³ugo¶ci halabard i berdyszy na 14 i 15 wiek. Wiem, ¿e okres d³ugi, berdysz a halabarda to dwie ró¿ne rzeczy i nie ma czego¶ takiego jak "przeciêtna" (zw³aszcza ¿e berdysze by³y w wersji krótkiej, ¶redniej i d³ugiej). Chodzi mi o "najczê¶ciej" stosowan± d³ugo¶æ drzewcówek z rodziny "halabardowatych". Robiê porz±dki z drzewcówkami klubowymi i wymieniam trzonki na nowe w miejsce tych po³amanych na imprezach. Mam pozak³adane trzonki 2,1m i takimi drzewcówkami niewygodnie siê operuje a i wygl±d takich d³ugich drzewcówek co¶ mi optycznie nie le¿y. Chcia³ bym wiedzieæ czy berdysze/halabardy najczê¶ciej w ikonografii przedstawiane s± do wysoko¶ci ¿ele¼ce na wysoko¶æ twarzy, ¿ele¼ce nad sam± g³ow± czy jeszcze wy¿ej.
szamot
Mój pierwszy wpis bigsmile2.gif

Czy kto¶ jest mi w stanie wyt³umaczyæ co ta armata ma podciagniête do kó³?
foto armaty

Ale to tak tylko z czystej ciekawo¶ci, chcia³bym siê dowiedzieæ, bardziej zainteresowa³ mnie ten rysunek a szczególnie jego gorna czê¶æ
foto czterolufowego czego?

Jak siê fachowo ta broñ palna nazywa³a? Pomo¿ecie jeszcze konkretnym datowaniem? Planuje sobie podobnego czterostrzalowca zrobiæ, podjerzewam ze swoje wa¿y, wymiary na podstawie tego obrazka mniej ni¿ wiecej da siê zrobiæ... tylko wtf? smile.gif
Krzychu
Interesuje mnie rekonstrukcja ¿o³nierza walcz±cego dla Sêdziwoja z Ostroroga za czasów, gdy ten by³ wojewod± poznañskim (1406-1441).
Mi³± perspektyw± by³yby wyjazdy na Grunwald, w zwi±zku z czym nacisk by³by po³o¿ony na datowanie 1400-1410.

Przejrza³em wiêkszo¶æ dostêpnych mi materia³ów na ten temat i rozplanowa³em sobie zakupy.
Plan w za³o¿eniu jest d³ugofalowy i prawdopodobnie zakup wszystkiego z listy potrwa wiele sezonów.

Chcia³bym poprosiæ o pomoc w ocenie poprawno¶ci historycznej mojego planu - materia³u którego chcê u¿yæ, ogólnej spójno¶ci koncepcji itd. Wydaje mi siê, ¿e ten temat jest najodpowiedniejszy dla tego typu pytania.

Poni¿ej linki do zdjêæ tkanin lnianych, których chcia³bym u¿yæ do wykonania pierwszej czê¶ci stroju:

http://img1.aukcjoner.pl/gallery/011433330/1_t.jpg - zielony 1
http://img1.aukcjoner.pl/gallery/011702742/1_f.jpg - bia³y
http://img1.aukcjoner.pl/gallery/012205194/5_f.jpg - br±zowy
http://img171.imageshack.us/img171/8038/sam0173p.jpg - zielony 2

jak rozumiem, czarny, jak w poni¿szym linku, nie wchodzi w rachubê
http://img542.imageshack.us/img542/8509/sam0600.jpg

Na pierwsz±, priorytetow± czê¶æ stroju w za³o¿eniu mia³yby siê sk³adaæ:

koszula z bia³ego lnu
d³ugie gacie z bia³ego lnu
zielony dublet na bia³ej podszewce, obie warstwy z lnu, sznurowany lub zapinany na haftki.
br±zowe lniane d³ugie nogawice ze stop± (podszyt± skór±), podszewka, rozdzielne, bez saczka.
patynki(ewentualnie buty, je¶li patynki z jakichkolwiek przyczyn by odpad³y)

Chcia³bym celowaæ w krój dubletu podobny do tego na za³±czonym obrazku, z tym ¿e interesowa³by mnie nieco d³u¿szy, stosowniejszy do nogawic niezakrywajacych po¶ladków
http://www.aketon.pl/photos/med/DSC_0208.jpg

Maj±c powy¿szy strój cywilny, bêdê chcia³ zaopatrzyæ siê w podstawowy sprzêt ochronny, umo¿liwiaj±cy treningi:

przeszywanica br±zowa, do ¶rodka ok 16 - 20 warstw lnu z worków wojskowych lub mniejsza ilo¶æ warstw + runo owcze. Czy taka ilo¶æ warstw jest wystarczaj±ca? W jak± grubo¶æ celowaæ? Krój prosty, przeszywanie pasy pionowe co ok. 5cm, wi±zana tasiemk±/sznurkiem lub zapinana na haftki.
pikowane nogawice, wype³nienie jak w przeszywanicy, bez stopy czy strzemi±czka.
Pikowany kaptur, wype³nienie jak w przeszywanicy, tylko grubsze. Rozumiem, ¿e pikowany kaptur nada siê pod kapalin, nie jestem jednak pewien, czy niezbêdna bêdzie równie¿ os³ona kolcza? Czy kaptur mo¿e chroniæ szczêki, czy jedynie szyjê i okolice?
Klepsydry
Kapalin

Na broñ jeszcze siê nie zdecydowa³em, prawdopodobnie bêdzie to glewia

W miêdzyczasie, podczas kompletowania sprzêtu ochronnego chcê siê zaopatrzyæ w:

gruby we³niany p³aszcz z po³owy lub 3-4 ko³a - na zimniejsze miesi±ce sezonu
We³niana houpelande, czerwieñ br±z lub zieleñ krój podobny do tej: http://www.medieval-market.com/img_m/man_h...nde_type4_0.jpg

Po skompletowaniu powy¿szego zestawu zamierzam zacz±æ kompletowaæ blachy, he³m i miecz, by w perspektywie zostaæ "pasowanym".
Wydaje mi siê, ¿e taki zabieg nie powinien wymagaæ drastycznej przebudowy stroju cywilnego? Bo niestety, chc±c od razu "zrobiæ rycerza" by³bym gotów mo¿e za 10 lat...


Hubert z Poznania
Krzychu, my¶lê ¿e czarny nada³ by siê na podszewkê np.: do przeszywki, albo nogawic.
rvdy
My¶lê ¿e ten len w du¿ej mierze trzeba zmieniæ na we³nê. Len na bieliznê, przeszywke i ewentualnie podszewki reszta we³na. Bardzo dobrze ¿e celujesz w naturaln± biel lnu. Co do kapalinu. Albo z kolcz±, albo bez pikowañca na ramiona i szyje. Je¿eli chodzi o przeszywke to celuj w runo owcze.
Krzychu
CYTAT(rvdy @ 22:20 11.02.2013) *
My¶lê ¿e ten len w du¿ej mierze trzeba zmieniæ na we³nê. Len na bieliznê, przeszywke i ewentualnie podszewki reszta we³na. Bardzo dobrze ¿e celujesz w naturaln± biel lnu. Co do kapalinu. Albo z kolcz±, albo bez pikowañca na ramiona i szyje. Je¿eli chodzi o przeszywke to celuj w runo owcze.


Rozumiem, ze informacje z poradnika na bagrit.pl s± nieaktualne? Wymienia on tam len w¶ród materia³ów na wierzchni± warstwê dubletu. Podobnie "czerwona ksi±¿eczka" na grunwald, widzia³em te¿ jaki¶ post na fresze o tym. £adny 100% len du¿o ³atwiej mi zdobyæ ni¿ "historyczn±" we³nê... Mogê spytaæ, o co opierasz radê, by wymieniæ len na we³nê?

Odno¶nie tego runa - polecasz z przyczyn praktycznych czy historycznych? Na prze³omie XIV-XV nei stosowano ju¿ prostych przeszywek z wielu warstw lnu/we³ny? Masz mo¿e na podorêdziu jakie¶ materia³y o szyciu przeszywki z wypychaniem runem?

Generalnie nadal zachêcam do oceny i komentarzy odno¶nie planu - je¶li gdzie¶ waln±³em byka czy napsia³em bzdury, proszê o naprostowanie mnie... Ma³a tylko uwaga do zdjêæ materia³ów - jeden z zielonych okaza³ siê w rzeczywisto¶ci bardziej szary ni¿ zielony, drugi by³ po prostu be¿owy :P Mimo to s±dzê jednak, ¿e siê nadadz±.
rvdy
1. Bagrit zosta³ w swoim czasie a rekonstrukcja posz³a do przodu smile.gif Nie ma potwierdzeñ na lniane nogawice, dublety i inne ubiory. Przyjmuje siê ¿e len u¿ywany by³ na bielizny, nie jest wykluczone ¿e go do innych celów nie u¿ywano ale ¼róde³ brak. Len s³abiej ³apie kolor gorzej siê uk³ada. Ponad to klimat by³ inny ni¿ obecnie.
2. Z przyczyn praktycznych przede wszystkim. Waga i zakres ruchów jest bardzo wa¿na ponadto lepiej reaguje na wydalanie przez cia³o potu ciep³a etc. Nie za bardzo siedzê w tej czê¶ci rekonstrukcji pod wzglêdem ¼ród³owym. Przeszywka warstwowa jest ciê¿ka i sztywna. Mówiê z do¶wiadczenia bo warstwowa le¿y w szafie i czeka na nowego w³a¶ciciela :P
3. Co do kapalinu to wystarczy zerkn±æ na ikonografie. Ale nie pytasz to tylko zaznaczam smile.gif
Pozdrawiam
Igor z Bêdzina
Pomijaj±c kwestiê , ¿e to dzia³ uzbrojenie a nie ubiory.

Dublety to stroje po³udniowe, W³ochy i okolice pocz±tek XIV wieku, klasa spo³eczna ¶rednio zamo¿ne i bogate mieszczañstwo, szlachta. Dublet raczej zapinany na sznurek przeplatany na okretke, ale to sie nie nadaje dla prostego ¿o³nierza.

Informacje z poradnika Bagrita w pewnych kwestiach s± aktualne a w pe³nych s± zdezaktualizowane. Po prostu inne ubiory by³y do 1370, inne do 1400 i jeszcze inne po 1400.

Historyczny ³adny len tez trudno zdobyæ.

p³aszcz we³niany w tym czasie to raczej symbol w³adzy ni¿ codzienny ubiór.
Krzychu
CYTAT(Igor z Bêdzina @ 23:15 16.02.2013) *
Pomijaj±c kwestiê , ¿e to dzia³ uzbrojenie a nie ubiory.
Dublety to stroje po³udniowe, W³ochy i okolice pocz±tek XIV wieku, klasa spo³eczna ¶rednio zamo¿ne i bogate mieszczañstwo, szlachta. Dublet raczej zapinany na sznurek przeplatany na okretke, ale to sie nie nadaje dla prostego ¿o³nierza.

Informacje z poradnika Bagrita w pewnych kwestiach s± aktualne a w pe³nych s± zdezaktualizowane. Po prostu inne ubiory by³y do 1370, inne do 1400 i jeszcze inne po 1400.

Historyczny ³adny len tez trudno zdobyæ.

p³aszcz we³niany w tym czasie to raczej symbol w³adzy ni¿ codzienny ubiór.


Pisa³em tutaj z prostej przyczyny - nie ma tematu "pogotowie historyczne" w ubiorach, a nie chcia³em zak³±daæ osobnego topicu, bo to by s³u¿y³o tylko ba³aganowi na forum. Oczywi¶cie je¶li uwa¿acie inaczej, uprzejmie proszê moda o przeniesienie


Czy mo¿esz mi poleciæ jakie¶ pozycje, ¿ebym siê dokszta³ci³ w tematyce ubioru? Nie chcia³bym o wszystko pytaæ tutaj... S±dzi³em ¿e dublet by³ uniwersalnym odzieniem na koszulê a pod warstwê wierzchni± (o ile by³a), stosowanym przez niemalwszystkie klasy spo³eczne... A je¶li nie dublet, to co? Jaka¶ tunika? Mozliwe, ¿e po prostu mieszam terminologiê, pisz±c "dublet", mo¿e fachowo jest to jaka¶ jopula spodnia lub jeszcze co innego - po prostu materia³y które sprawdza³em u¿ywa³y ró¿nych okre¶leñ...

Dziêki za pomoc smile.gif
rvdy
Przede wszystkim wystêpowanie dubletu jest warunkowane przez to z jakiego terytorium cz³owieka masz zamiar zrekonstruowaæ do jednych miejsc przyby³ wcze¶niej do innych pu¼niej. Kolejna kwestia to warstwa spo³eczna. Dajmy na to w 1380 r. ch³op nie móg³ sobie pozwoliæ na dublet bo by³a to swego rodzaju rewolucja i nowinka. Natomiast wysoko postawionym ludziom "wypada³o" chodziæ w czym¶ modnym. Nie mieszasz terminologi i nie rozgraniczajmy siê na jopule spodnie dublety itd. i tak wystarczaj±cy jest z tym nazewnictwem problem w rekonstrukcji.
Krzychu
CYTAT(rvdy @ 15:03 17.02.2013) *
Przede wszystkim wystêpowanie dubletu jest warunkowane przez to z jakiego terytorium cz³owieka masz zamiar zrekonstruowaæ do jednych miejsc przyby³ wcze¶niej do innych pu¼niej. Kolejna kwestia to warstwa spo³eczna. Dajmy na to w 1380 r. ch³op nie móg³ sobie pozwoliæ na dublet bo by³a to swego rodzaju rewolucja i nowinka. Natomiast wysoko postawionym ludziom "wypada³o" chodziæ w czym¶ modnym. Nie mieszasz terminologi i nie rozgraniczajmy siê na jopule spodnie dublety itd. i tak wystarczaj±cy jest z tym nazewnictwem problem w rekonstrukcji.


My¶lê, ¿e jako ¿o³nierz na us³ugach Sêdziwoja z Ostroroga nie powinienem byæ ubrany jak jaki¶ ciura, by³o nie by³o je¼dzi³ w poselstwa, dowodzi³ w³asn± chor±gwi± na Grunwaldzie i by³ zaufanym Jagie³³y. Dublet chyba bêdzie ok smile.gif Nie wiem tylko, czy w obec tego celowaæ w bogate kolory we³ny, czerwieñ, niebieski, czy zostaæ przy be¿ach, szaro¶ciach i br±zach? Interesuj± mnie czasy, gdy Sêdziwój by³ wojewod± poznañskim, a jednocze¶nie pasuj±ce do datowania na Grunwald, czyli zaokr±glaj±c 1400 - 1410 mniej wiêcej.

Taka:
http://img13.allegroimg.pl/photos/oryginal...4/78/3034447847
http://img13.allegroimg.pl/photos/oryginal...6/03/3039260354
we³na zapewne bedzie nieco zbyt "biedna"?
rvdy
Tak szaro¶ci, be¿e, br±zy mo¿esz odrzucaæ. Wg. tego co widaæ na zdjêciach celujesz w dobre odcienie i splot. Je¿eli chodzi o kolor we³ny to poczytaj mo¿e to: http://laboratores.blogspot.com/ mo¿e trochê Ci rozja¶ni. Mo¿esz wg. mnie patrzyæ na czerwieñ mo¿e ró¿? Tylko je¿eli chodzi o dublet w sytuacji np. rozmów w zacnym gronie, raczej by³ on pod czym¶ w celu poprawienia sylwetki i dobrego napiêcia nogawic.
drzemik
Mo¿e zamiast czystej, ostrej czerwieni wybierz kolor ceglany - nadal pasuje do barw Sêdziwoja (herb Na³êcz) a wygl±da "taniej", a przecie¿ ¿o³nierz to nie rycerz. smile.gif
Macbeth
Orientuje siê kto¶ od kiedy wystêpowa³ taki sposób montowania pochwy jak w linku http://www.myarmoury.com/swor_lutel_15010.html ? Chodzi mi o to czy nadaje siê to na lata 70'-80' XV wieku.
robert w. Wielki
Link chyba nie dzia³a...
Macbeth
Co¶ jest nie tak z serwerem myarmoury :/
robert w. Wielki
NO to szukaj gdzie indziej tego patentu...
http://www.todsstuff.co.uk/sword-scabbards...ard-gallery.htm
mo¿e tu jest patent o który pytasz?
Macbeth
Póki link dzia³a³ skopiowa³em zdjêcie smile.gif Wygl±da to tak.
robert w. Wielki
http://www.todsstuff.co.uk/sword-scabbards...ry-byknives.htm
na temat Twojego siê nie wypowiem, bo nie mam pewno¶ci., Polecam "swój"-- historyczny, sprawdzony, prosty i ³adny... w domowych warunkach to zrobisz, jak masz skórzany pasek smile.gif
Macbeth
Taki mam (tylko muszê sprz±czkê przy pochwie dorobiæ). Po prostu lubiê szukaæ mniej typowych ale prostszych rozwi±zañ smile.gif I dziêki za pomoc smile.gif
Macbeth
Wiem, ¿e nie³adnie pisaæ 2 posty jeden pod drugim ale trudno ;)

Znalaz³em tak± rycinkê z angielskim ³ucznikiem i nie bardzo umiem doj¶æ do tego jak te paski odchodz±ce od pochwy ³±cz± siê z tym kó³kiem z ty³u :/
Ma kto¶ jakie¶ pomys³y, sugestie b±d¼ inne ¼ród³a które mog± rozja¶niæ sprawê?
Bogiel
Witam.

Mam takie pytanko dotycz±cy tych narêczaków:



Który to jest wiek i kraj? Wed³ug mnie jest to prze³om XIVw-XVw W³ochy, ale wolê siê upewniæ pytaj±c bardziej wykszta³conych bigsmile2.gif .
I czy mogliby¶cie mi powiedzieæ z czym to siê je, gdy¿ takich nie widzia³em na ¿adnej rekonstrukcji zbroi, a z rêk± na sercu przyznajê siê ¿e szuka³em zawziêcie, ale mo¿liwe ¿e nie zosta³em obdarzony takow± zdolno¶ci± dunno.gif i je¿eli by³aby mo¿liwo¶æ podes³ania zdjêæ ca³ych kompletów to by³bym wdziêczny.

Pozdrawiam
robert w. Wielki
Przejrzyj spis.
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=25167
I przeczytaj. Na pocz±tek.
"UZBROJENIE W POLSCE ¦REDNIOWIECZNEJ 1350 - 1450" pod redakcj± Andrzeja Nadolskiego
Wydawnictwo:Polska Akademia Nauk, Instytut Historii Kultury Materialnej.


To co masz na zdjêciu nie prezentuje warto¶ci. Wydatowa³bym to na "Polska, oko³o 2002 roku..."
I nie szukaj "na rekonstrukcjach", a ogl±daj orygiana³y i porównuj.
Tu masz przyk³adowe narêczaki na koniec XIV w:
http://www.thorkil.pl/platnerstwo/armours/...rburg_arms_.jpg
Pozdro.

Poeta
Witam,


Chcia³bym zapytaæ co my¶licie o historyczno¶ci czepca ³uskowego do he³mu na prze³om XIV i XV w. bo z tego co czyta³em jest burza na ten temat, jedni twierdz±, ¿e elementy ³uskowe w ikonografii s± szydercze inni, ¿e jak najbardziej historyczne.


Druga sprawa wie kto¶ gdzie mo¿na znale¼æ wykrój na nagolennice segmentowe z ochron± kostki??
Nikodem
CYTAT(Poeta @ 22:02 29.09.2013) *
Witam,


Chcia³bym zapytaæ co my¶licie o historyczno¶ci czepca ³uskowego do he³mu na prze³om XIV i XV w. bo z tego co czyta³em jest burza na ten temat, jedni twierdz±, ¿e elementy ³uskowe w ikonografii s± szydercze inni, ¿e jak najbardziej historyczne.



Zasadnicze pytanie - gdzie? co¶ mi siê ko³acze ¿e w Angli to by³ dosyæ popularny patent, ale na kontynencie ju¿ nie...
Poeta
Chodzi³o mi zachodni± Europê, najchêtniej we Francji.
Maksymilian Von Lodsch
£uska przy he³mie wysoce niepewna. Ju¿ we wczesnym ¶redniowieczu jej popularno¶æ stoi na poziomie "byæ mo¿e w niektórych przypadkach" dla terenów obecnej Polski, a co dopiero na zachodzie. Przy braku znalezisk i samych przedstawieniach jednak lepiej sk³aniaæ siê ku teorii ¿e to przedstawienia szydercze. Kolczuga jest pewna i tego siê lepiej trzymaæ. Nie warto bawiæ w tak niepewne rzeczy.
Poeta
Pytam, bo przegl±daj±c ró¿ne strony znalaz³em tego dosyæ du¿o miêdzy innymi:


http://manuscriptminiatures.com/4315/8634/
http://manuscriptminiatures.com/4571/7257/
http://manuscriptminiatures.com/4571/7261/



A kusi mnie to z tego wzglêdu, ¿e chcê wymieniæ kolczugê z drutu, która mam teraz, a ³uski jestem w stanie wykonaæ sam. Nitowankê musia³bym kupiæ smile.gif
drzemik
Zastanawia³e¶ siê nad wygod± i wag±?
£uski bêd± raczej ciê¿sze i sztywniejsze ni¿ kolcza.

Kó³ka do nitowania kupisz bez problemu u Wojmira np.
A gotowy czepiec to oko³o 300 zeta - przelicz sobie ile godzin zajmie Ci samo wyciêcie ³usek. smile.gif
MagicWojtek
https://picasaweb.google.com/10422972005379...893566699708066

rekonstrukcja takiego czepca. Waga podobno bardzo zbli¿ona. Wykonanie raczej szybsze ni¿ wykonanie nitowanki. Mo¿na ju¿ kupiæ gotowe takie ³uski (na allegro do lamelek ludzie je sprzedaj±)
Poeta
CYTAT
https://picasaweb.google.com/10422972005379...893566699708066

rekonstrukcja takiego czepca. Waga podobno bardzo zbli¿ona. Wykonanie raczej szybsze ni¿ wykonanie nitowanki. Mo¿na ju¿ kupiæ gotowe takie ³uski (na allegro do lamelek ludzie je sprzedaj±)




niestety link nie dzia³a

EDIT: dzia³a na innej przegladarce, moj blad
Nikodem
CYTAT(MagicWojtek @ 09:06 30.09.2013) *
https://picasaweb.google.com/10422972005379...893566699708066

rekonstrukcja takiego czepca. Waga podobno bardzo zbli¿ona. Wykonanie raczej szybsze ni¿ wykonanie nitowanki. Mo¿na ju¿ kupiæ gotowe takie ³uski (na allegro do lamelek ludzie je sprzedaj±)


Z czego wykonane s± te ³uski pokazane na zdjêciu? Mo¿e to kwestia s³oñca, ale maj± inny kolor ni¿ he³m... s± skórzane? albo mosiê¿ne??
MagicWojtek
mosi±dz chyba
Nikodem
Wydawa³o mi siê ¿e raczej ³uski powinny byæ stalowe. Wskazuje chocia¿by na to taki witra¿ z Tewkesbury w Angli:



Tutaj ciekawa dyskusja na ten temat:

http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=8147

http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=21869
Ritcheer
Witajcie !!!
Szukam oceny znawcy - czy t± zas³onê mo¿na uznaæ za historyczn±??
Psi pysk z jednym wizurem? Charakterystyczny kszta³t dzioba??
Z góry dzieki za wyrozumia³± odpowied¼.
Ritcheer
Jak z t± zas³on±?
Makowski
Wszystko wygl±da dobrze tylko ten wizyr mi siê nie podoba mo¿e dlatego ¿e siê nie spotka³em taki jaki jest w tym he³mie.
zawalidroga
Witam
Mia³bym ogromn± pro¶bê. Czy kto¶ potrafi³by wydatowaæ poni¿sze rêkawice (o ile siê da smile.gif czy s± zrobione na historyczne pojêcia nie mam, bo siê nie znam- zdjêcie z allegro) z dok³adno¶ci± do 20/30 lat?
Pozdrawiam!
robert w. Wielki
Oczywi¶cie, takie wydatowanie jest mo¿liwe, o ile taka tolerancja Ciê interesuje. Mniej-wiêcej pasuj± na rok 2000.
Nadaj± siê na z³om, ich warto¶æ oceniam na 2-3z³ wspó³czesne, polskie. Pozdrawiam.

Z³om jest dro¿szy, Robercie smile.gif
I.
Viator
Te mankiety wygl±daj± wrêcz na niebezpieczne, to jest blacha 1 mm czy nawet cieñsza, s±dz±c po rozmairze wgniotów, kszta³cie przet³oczeñ i podwiniêæ krawêdzi...
Kciuk te¿ mo¿na spisaæ na straty walcz±c w tym czym¶, jak mi siê zdaje.
zawalidroga
Robercie smile.gif rozumiem ¿e podana przez Ciebie data jest nie tylko dat± produkcji ale i "wykonania projektu" bo mo¿e i ¼le siê wyrazi³em ale o to mi g³ównie chodzi³o.
Dziêki Panowie smile.gif teraz wszystko jasne.
W³a¶nie patrz±c na nie mia³em nie lada zagwozdkê. Niby gotyk, ale jaki¶ taki parszywy...
robert w. Wielki
NIE! po stokroæ nie, w najmniejszym stopniu nie przypomina gotyku anger.gif kurcze, no.... je¶li pyta³e¶, bo masz " okazjê" to kupiæ- nie rób tego. Nie wzoruj siê te¿ na tym. Jak napisa³ Viator: w takich ( znów cudzys³ów) rêkawicach, mo¿esz siê nabawiæ trwa³ego urazu. Na os³onach d³oni, wybitnie nie mo¿na oszczêdzaæ...
Gotyki wygl±daj± np. tak:
http://www.allenantiques.com/A-213.html
http://www.allenantiques.com/A-98.html
Pozdrawiam.
zawalidroga
CYTAT(robert w. Wielki @ 15:17 15.05.2014) *
NIE! po stokroæ nie, w najmniejszym stopniu nie przypomina gotyku anger.gif kurcze, no.... je¶li pyta³e¶, bo masz " okazjê" to kupiæ- nie rób tego. Nie wzoruj siê te¿ na tym. Jak napisa³ Viator: w takich ( znów cudzys³ów) rêkawicach, mo¿esz siê nabawiæ trwa³ego urazu. Na os³onach d³oni, wybitnie nie mo¿na oszczêdzaæ...
Gotyki wygl±daj± np. tak:
http://www.allenantiques.com/A-213.html
http://www.allenantiques.com/A-98.html
Pozdrawiam.


Nieeeee smile.gif Nie chce, przegl±da³em allegro i zobaczy³em dziwol±ga- a ¿e dla laika wysoki mankiet o ostrym zwieñczeniu przypomina gotyk, to i siê zafrasowa³em, có¿ to mo¿e byæ.
Krewoj
Witam wszystkich wszystkich serdecznie z racji tego, ¿e to mój pierwszy post na tym forum.

Prosi³bym o ocenê historyczn± tej oto zbroi. W zasadzie jestem jeszcze raczkuj±cy, nie mam jeszcze wyposa¿enia (prócz zrobionego samemu wastera) i jestem na etapie zamawiania przeszywanicy. W zasadzie by³em nastawiony na odtwarzanie prze³omu XII i XIII w. (dla mnie nieco ciekawszy historycznie) ale jakby by³a okazja to czemu nie XV.

PS. Dodam, ¿e rdza nie stanowi dla mnie problemu, mam ma³y warsztat w gara¿u.

Pozdrawiam.
mat92
Witam wszystkich ,Mam kilka pytañ dotycz±cych zamieszczonej ikonografii.
http://manuscriptminiatures.com/4317/7116/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7117/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7115/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7124/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7121/
Moje w±tpliwo¶ci:
-Zas³ona Psi pysk?
-Rêce: Przedramiê pe³ne anatomiczne,³okieæ z tarczk±
-Nogi:kolanka z li¶ciem
Czy waszym zdaniem oprócz kirysu krytego mo¿na by zastosowaæ napier¶nik wzorowanych na przestawieniu z Pistoia wraz z wykutym do tego naplecznikiem?Czy by³o by to historyczne?
Czy naramienniki folgowe pasowa³y by tu .Czy raczej zbrojnikowa os³ona przedramienia i tarczka?

Czekam na odpowiedz.
Laser
CYTAT(mat92 @ 13:30 17.06.2014) *
Witam wszystkich ,Mam kilka pytañ dotycz±cych zamieszczonej ikonografii.
http://manuscriptminiatures.com/4317/7116/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7117/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7115/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7124/
http://manuscriptminiatures.com/4317/7121/
Moje w±tpliwo¶ci:
-Zas³ona Psi pysk?
-Rêce: Przedramiê pe³ne anatomiczne,³okieæ z tarczk±
-Nogi:kolanka z li¶ciem
Czy waszym zdaniem oprócz kirysu krytego mo¿na by zastosowaæ napier¶nik wzorowanych na przestawieniu z Pistoia wraz z wykutym do tego naplecznikiem?Czy by³o by to historyczne?
Czy naramienniki folgowe pasowa³y by tu .Czy raczej zbrojnikowa os³ona przedramienia i tarczka?

Czekam na odpowiedz.


Psi pysk tak.
Rêce tak.
Nogi tak.

My¶lê, ¿e z powodzeniem mo¿na zastosowaæ taki kirys, tylko to ju¿ bêdzie datowanie bardziej pocz±tek XV wieku. Do tego jak najbardziej folgowe naramienniki. Zbrojnikowych os³on przedramienia zdecydowanie bym siê wystrzega³.

http://manuscriptminiatures.com/4128/7285/
http://manuscriptminiatures.com/4849/11956/
http://manuscriptminiatures.com/4698/10119/
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.