Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Pogotowie historyczne
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Ritter
Salve!
To jest mój pierwszy post.
Mam pytanie, które nie potrzebuje raczej nowego tematu.... smile.gif
Mianowicie posiadam miecz kupiony po okazyjnej cenie. I mam problem: nie potrafiê rozpoznaæ owego ¿elaza king.gif
Proszê kogo¶ dobrodusznego aby powiedzia³ mi co to dok³adnie jest za typ: jedynka czy pó³torak oraz do jakiego okresu owy miecz pasuje.
¯elazo wa¿y ok. 2kg. Ca³o¶æ mierzy ok 103cm.
Proszê o odrobine wyrozumia³o¶ci szczerba.gif
A oto i sam niezidentyfikowany miecz....
Rudy
Witka
Powiem krótko: jest to miecz szczerba.gif ciê¿ko jest go zidentyfikowaæ ze wzglêdu na s³ab± jako¶æ zdjeæ (za jasne t³o i miecz wychodzi ciemny) nie moge sie dopatrzyæ gdzie siê koñczy zbrocze, jelec jest form± nieznan± typologii, natomiast moge zaryzykowaæ stwierdzenie ¿e g³owica jest typu J, co datowa³o by ten miecz do 1250r i po 1425r.
Pozdr. Rudy
Marcin Surdel
Czo³em!

Na zdjêciach widzê zbrocze na jakie¶ 2/3 klingi, i o¶æ na reszcie - zaryzykowa³bym zaliczenie klingi do XVIa Oakeshotte'a, pomijaj±c jelec.

Pozdrowienia
Ritter
Dziêkujê za odpowiedzi. Ale jednak chyba lepiej z takim mieczem siê zbytnio nie pokazywac na turniejach itp. crazy.gif Wiedzia³em, ze nie jest on 100% historyczny. Ale zawsze mo¿mna go u¿ywac na treningach... bigsmile2.gif
Pawe³ z Krosna
mam pytanie- jak wydatowalibyscie ten zestawik produkcji tomasza tomali. czy to przed po³ow± XV w. czy troche po.
http://tomala.tron.yupe.net/of_d/plytowka/...areczaki1_3.jpg
chodzi mi te¿ o kszta³t li¶cia i folg przy nareczakach od kiedy i w jakich rejonach ¶wiata je noszono.
dzieki
Rudy
Jak dla mnie to grubo po po³owie XVw.
Pozdr. Rudy
Wojciech Radzki
A obojczyk jeszcze pó¼niej.
Pawe³ z Krosna
ale chodzi mi przede wszystkim o gwiazdzisty kszta³t folg i li¶cia od kiedy to to by³o i mniej wiêcej gdzie, bo szukalem po ksi±zkach i nie betrdzo moge znalezc dunno.gif
w³oskie toto chyba nie ejst bo w 2 polowie XV w. w tym terenie (mediolan) raczej inny by³ kszta³t naramienników a i lisc by³ troche wiekszy.
pomo¿cie dunno.gif
Borg
Takie gwazdki to Niemcy i wszelkie gotyki ale chyba juz wczesniej np lata 30
Tyle ze pamietaj wtedy juz tylko z charakterystycznym napiersnikiem rownie¿ kanelowanym zeby nie do jakiejs kolczugi...
Marek Degórski
Ja równie¿ na temat naramienników, jednak niezale¿nie od powy¿szych postów. Otó¿ czy ma kto¶ mo¿e zdjêcia (w miarê dok³adne) naramienników poprawnych na 1370-1410?
Zamierzam popróbowaæ i samemu je wykonaæ, jednak nie bardzo mogê siê zdecydowaæ jakiego typu je zrobiæ i które naj³atwiej na poczatek. Z góry dziêki !
Hako
Bartoszu...
...nie zgadzam siê. Jest to te¿ broñ pojednynkowa. Jak zobaczy³em "toto" to przypomnia³em sobie,¿e posiadam ciekaw± ilustracjê z u¿yciem tego w³a¶nie w pojedynku. "Nasza Przesz³o¶æ - Historia Polski dla Szko³y Powszechniej - 1932 r." Podpis pod ilustracj± jest banalny jednak sama ilustracja choæ nie wydatowana wydaje siê byæ oryginalna. Mo¿na podj±æ próbê datowania tego pojedynku na podstawie strojów i zbroi.
Z rycerskim pozdrowieniem Hako
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Trudne do datowania to to nie jest- pó¼ny XV. Mo¿na jeszcze popatrzeæ po heraldyce i zidntyfikowaæ przynajmniej kraj. Burgundia albo Anglia, jak dla mnie. A gdyby tak pokaza³o siê pierwotne ¼ród³o, czyli sk±d ta ilustracja jest przerysowana...
Co ciekawe sytuacja niby turniejowa (wielki basinet w pó¼nym XV) a broñ do pojedynków s±dowych, ewidentnie s³u¿±ca do zabijania a nie do zabawy. Pozdrawiam
Gwyn
Robert £aziñski
Ja tam siê specjalnie nie znam na pó¼nych zabawkach, ale czy Koledzy nie widz± ¿adnej analogii omawianej bronii z tporem "g³owaczem" - podobne wymiary, sposób chwytu i podejrzewam, ¿e zastosowanie. Obstawia³bym jednak, ¿e to broñ bardziej do pojedynku niz do realnej walki.
Miejmy nadziejê, ¿e moja interpretacja nie jest zbyt "mroczna" smile.gif
Micha³ /Gwyn/ Czerep
No nie, z tym zastosowaniem to lekkie pud³o. Tym siê nie da zrobiæ nic innego ni¿ pchn±æ. Nic bardziej realnego ni¿ sztych w wizurze. Toporem najpierw jednak leje siê ostrzem/m³otkiem, potem ¿ga szyd³em. A to urz±dzenie to rozwiniêcie pomys³u techniki pó³mieczowej. Pozdrawiam
Gwyn
Jarek Przyby³o
Wiem ¿e Feniks w zesz³ym roku ogl±da³ ró¿ne cudeñka zachowane w Szwajcarii a na codzieñ pochowane w sejfach, mo¿e spotka³ tam cos podobnego ? Trza by go zapytaæ.
Robert £aziñski
Mo¿e siê ¼le wyrazi³em, mówi±c o zastosowaniu nie mia³em na my¶li podobnej techniki walki tylko raczej stosowanie w podobnych sytuacjach. Wydaje mi siê, ¿e wysoce specjalizowana forma tego cuda przy jednoczesnym do¶æ jednak ograniczonym zasiêgu nie predystynuje u¿ycia takiego czego¶ na polu bitwy. Osobi¶cie wola³bym chyba dobrego pó³toraka, zasiêg podobny a uniwersalno¶æ wiêksza.
Tomaszek
ha - no ba... ja w sumie te¿, ale czy nie przypomina toto funkcjonalnie "protokoncerza"??
koncerz te¿ niby ograniczone miew³± zastosowanie a jednak (zw³aszcza u nas) sta³ sie z czasem dosc popularny... wszystko zale¿y od ¿e tak powiem - warunków pola walki... ale warto te¿ zwróciæ uwagê na to ¿e w tym danym przyk³adzie jest to broñ pojedynkowa a one mia³y inne kryteria (¿e przypomnê g³upkowate tarcze, kamieñ w chu¶cie, i inne tego typu pomys³y z traktatów)...

papa
Lokki
http://www.freha.pl/download.php?id=4723 zobaczcie co trzyma pan ubrany na czerwono ;)
kewi
krol w 1 linii w bitwie i to jeszcze na kopie bum.gif
chodzi ci o ta zlotego wygladu kopie ??
a temu na czerwono (2) , chyba wlasnie stracil prawice
Lokki
Kewi jego prawice zaslania tasak zobacz troszke wyzej ;) koles trzyma to co samo co ty rycerze pojedynkujacy sie (zalacznik). Jak to wydatowac ??
Lokki
CYTAT(Gwyn)
To s± panzerstechery, miecze do walki wy³±cznie w p³ycie i przystosowany wy³±cznie do sztychania (w³a¶ciwie mo¿na powiedzieæ, ¿e dwurêczny koncerz) z dochwytem w po³owie g³owni. Das Solothurner Fechtbuch to póó¼nopiêtnastowieczna Szwajcaria. Pozdrawiam
Gwyn


Gwyn widzisz wszystko oki ale tasaki na obrazie maja mieczowe jelce a nie pozawijane w ksztalcie litery S mogloby to wskazywac ze to wczesniejszy sprzet z koleji wysokie podbrodki temu zaprzeczaja ehh badz tu madry i pisz wiersze.
Andrzej Siejeñski
Nieco od¶wie¿ê ten temat. Czy kto¶ móg³by wrzuciæ zdj±tko czy jak±¶ ikonografiê z naramiennkami pasuj±cymi na okres oko³o grunwaldzki?
Pozdrawiam
Krzysztof. ¦wi±tkiewicz
W zwi±zku ze znikomym zachowaniem siê elementów uzbrojenia na ten okres jak i niedostatecznym do wykonania rekonstrukcji (moim zdaniem) przedstawieniem naramienników w ikonografii najlepszym ¼ródlem s± nagrobki, których relatywnie jest ca³kiem sporo. Jest kilka publikacji na podstawie których mo¿na siê pokusiæ o rekonstrukcjê.
Andrzej Siejeñski
A czy móg³by¶ zarzuciæ na FREHA (b±d¼ priva) co¶ konkretnego?
Pozdrawiam
El_Scorpion
Czy te rekawice sa historyczne ?
Je|eli tak to na jaki okres?
Pozdrowienia
Almaric
Rêkawice te maj± generalnie ma³o wspólnego z historycznym wzorem, a datowaæ je mo¿na na prze³om XX/XXI wieku. Najbli¿ej by³oby im chyba do tzw. "gotyckich" rêkawic z 2 po³ XV wieku. Ale tylko w ogólnym za³o¿eniu, i do¶æ obra¼liwym dla zachowanych eksponatów bigsmile2.gif
Pozdrawiam
Pawe³ Lipnicki
Czy naprawdê w np. XV w. -pierwsza po³owa-
obowi±zywa³ ju¿ standard JEDYNEGO
S£USZNEGO wzoru rêkawic, który
pod gro¼b± np. ch³osty mieli
obowi±zek wykonywaæ wszyscy
zbrojomakerzy ??? smile.gif
Czy mo¿e jednak choæ niektórzy
rymcerze mieli co¶ do powiedzenia
w kwestii noszonego sprzêtu??
No, bo je¿eli by³ odgórny ROZKAZ,
no to rozumiem...
Piotr Krochmal
Hej nie chodzi o jedyny sluszy wzor, to co tu widzisz to wolna amerykanka na potrzeby SCA. Jak juz wielokrotnie wspominano, zamiast przygladac sie zdjeciom tego co ludzie sobie we wlasnej potrzebie zrobili, zagladnij do zrodel, na sieci mozna znalesc kilkadziesiat jesli nie kilkaset zdjec zachowanych rekawic z roznych okresow read.gif .
Takie przegladniecie pozwoli Ci samemu stwierdzac o historycznosci tych rekawic ktorymi chyba wiele osob nieraz - ze mna wlacznie - sie interesowalo.
Tu chcialbym nadmienic iz czesto mam wrazenie ze graficy Ospreyow to Polacy gdyz nie raz i nie dwa daja sie poniesc ulanskiej fantazji przy interpretacji szczerba.gif .
kewi
jak by sie czlowiek uparl to molgby je wpakowac nawe do Star Warsow
rekawice te chyba mialy stylizowac sie na rejon wloch, ale wyszly nienajlepiej
ale jak chronia - treningowki tez sie przydaja, chociaz, kto ma kase kupowac drogi sprzet tylko na trening icon_sad.gif
Martin
Ju¿ t³umaczê.
Nie by³o jednej technologii i jednego wzoru rêkawic.
Pierwsze"rêkawice" to wzmocnienia p³ytkami na kolczudze, na ¶ródrêczu, na kciuku etc.
Rêkawice maj±ce wiêcej metalowych powierzchni zachowa³y siê pod Wisby i tam jest mnóstwo dziwnych wynalazków. Ten sprzêt technologicznymi rozwi±zaniami chyba temu jest bli¿szy.
Teraz powiem, co jest w nich ¼le:
rozwi±zanie ruchomo¶ci nadgarstka: w historii najpierw by³a to kolczuga, potem albo elastyczna skóra, albo ostre kombinacje (Wisby - nie bardzo wiemy, jak tam rozwi±zywano ten problem, czêsto nie zachowa³ siê ¿aden ¶lad po os³onie nadgarstka). Nastêpnie wprowadzono klepsydrê, czyli krótki i szeroki mankiet, chroni±cy nadgarstek i zapewniaj±cy spor± mobilno¶æ. Ostatni wynalazek, to mankiet folgowy, daj±cy znacznie lepsz± ochronê, ale i kosztem mobilno¶æi (przynajmniej znane mi egzemplarze).

Ta rêkawica jest zabudowana jak w XVw. (czyli nie wisby), a ochronê nadgarstka ma opart± na jakich¶ zachodz±cych siê p³aszczyznach. Nie znam niczego, co by³oby podobne ani w ikonografii, ani w wykopkach. St±d moje stwierdzenie, i¿ jest to XX wieczny wynalazek.

Korpus rêkawicy jest jak w klepsydrze (tylko brak mankietu).
Natomiast palce, to wynalazek. Albo robiono je tak, i¿ nitowano blaszki nie zachodz±ce na siebie na paliczkach i kryto je tarczk± na stawach. nie montowano takich tarczek tam, gdzie palce ³±cz± siê ze ¶ródrêczem.
Drug± metod± by³y ³uski, zachodz±ce na siebie, wystêpowa³y spokojnie jeszcze w XVI wieku, by³y te¿ pod Wisby (przypominam, druga po³owa XIV wieku). Niewidzia³em hybryd, czyli czê¶æ stawów tak, cze¶æ drug± metod±. Te rêkawice w³a¶nie mieszaj± te techniki.

W obydwu technikach blaszki kry³y g³ównie wierzch palca. te maj± niemal obr±czki, czyli palce do palców nie dotykaj± (rozdziela je podwójna blacha). Musi byæ w tym tragiczny chwyt, to tak, jakby¶ sobie miêdzy palce patyków powk³ada³.
Ostatnia rzecz: poziom zabudowania rêkawicy sugeruje i¿ jest pó¼na (choæby d³ugi mankiet), a wtedy moda kaza³a wyszczuplaæ jak siê tylko da³o. Te rêkawice s± "kwadratowe", niekszta³tne i toporne.
Mam nadziejê, ¿e wyja¶ni³em twoje w±tpliwo¶ci.
Wotawa
Tu pytamy o to czy dany sprzêt jest historyczny.
Mauris
Mam szybkie pytanie na temat historyczno¶ci niektórych he³mów Mardinusa. Chodzi mi mianowicie o numery: 059, 064, 012, 069, 052 ? Bardzo proszê o odpowied¼- mam zamiar kupiæ swój pierwszy che³m a nie mogê sie po³apaæ w historyczno¶ci..
watman
CYTAT(Mauris)
Mam szybkie pytanie na temat historyczno¶ci niektórych che³mów Mardinusa. Chodzi mi mianowicie o numery: 059, 064, 012, 069, 052 ? Bardzo proszê o odpowied¼- mam zamiar kupiæ swój pierwszy che³m a nie mogê sie po³apaæ w historyczno¶ci..


po pierwsze - helmow... przez samo 'h'...
po drugie - salada nawet okej, reszta raczej niespecjalnie... lepiej trzymac sie wzorow wielokrotnie potwierdzonych - klappvisery (i 'malpie mordy' i 'krecie pyski') albo psie pyski/'muminki'...
watman
czy jelce takie jak te na zdjeciach mialy szanse pojawic sie na przelomie xiv/xv wiekow?
Borg
Kasztelan o to tu pytal i doszli do wniosku ze raczej proste maja byc
no o ile pamietam
watman
CYTAT(Borg)
Kasztelan o to tu pytal i doszli do wniosku ze raczej proste maja byc  
no o ile pamietam


ok, to mniejszy problem ;]
a jak z ich dlugoscia? wydaja mi sie nieco za krotkie, ale to tylko moje wyobrazenie ;]
Marcin Surdel
Czo³em!

Taka d³ugo¶æ jelców jest w sam raz dla langes Messer'ów. Przynajmniej takie s± rysowane u Leckuchnera.

Pozdrowienia
kewi
ja mam takie pytanie - czy podbrodki zakrywajace szyje i dolna czesc twarzy, tak po gorna warge, sa historyczne na lata 1420-34 ( do kapalinow z wizurami i salad )
Mauris
ca³y bajer polega na tym ¿e mi siê bardzo zaslony takie podobaj± (jak u wiekszo¶ci he³mów mardzinusa, których nr poda³em); szkoda ¿e nie mieszcz± siê w ramach histori..
ps.: che³my sa ju¿ he³mami
meti
witam
Chcia³bym w najbli¿szym czasie zmieniæ sobie rêkawice na klepsydry palczatki (aktualnie mam folgi gotyckie) ale s³ysza³em ¿e je¿eli lubie swoje palce to nie powinienem tego robiæ smile.gif . Czy to prawda ¿e Klepsy + pó³torak = brak palców?
postrafiam MEti
kewi
moglbys podeslac jakis przyblizony wzor rekawic ktore chcesz miec????
meti
witam
Najogólniej chodzi mi o co¶ w tym stylu:
postrafiam MEti
Borg
wiesz pomiedz hmm 1360 a 1430 (strzelam w razie czego prosze o poprawe) nosilily ludki takie cos
gdyby odcinano im tak czesto place to by nosili co innego
owszem sa lepsze jak najbardziej ale na ten okres pasuja te lub ew zbrojnikowe z wisby tyle koniec
kewi
osobiscie bym nie polecal takich rekawic, szkoda palcow, ale jezeli ci sie podobaja i umiesz nie dostawac w reke - to czemu nie
tylko czy warto wydac kupe kasy na cos co nie chroni optymalnie ???
Borg
armet tez chroni lepiej niz np moj kapalin
do tego gdybym dal szybe z pancernego szkla lub pleksi do wizury i tytanowy rdzen w mieczu...
odtwarzasz czy sie napie***
jak chcesz byc wpuszczonym gdzies i nie robic wstydu reszcie tzw RR uzbroj i obszyj sie poprawnie
owszem tez biegalem z renesansowymi ale czekam juz na nowe klepsydry i sie nie boje
kewi
i po co te wielkie slowa ??????????????
chodzilo mi o to ze moze sa lepsze rozwaizania pasujace w zamian tych rekawic
czt to ze mam byc full historic znaczy mam isc na turniej z otwartym hemem ??
a branie jako przyklad armetu nie ma sensu - to juz odtwarzaine poznego bogatego rycerstwa - a jesli ma byc full historic to ta opcja odpada w zwaizku ze zwiazanymi nakladami na to
Wotawa
Klepsydry na 1350-1430 to nie ¿aden "full historic" tylko wrêcz psi obowi±zek.

Na XIIIw. ludziska u¿ywaj± kolczych i jako¶ nie widaæ weso³ków co by zak³adali p³ytowe "bokserki".
I co ciekawsze - nikt nie jêczy. Wikinga w "gotyckich bokserskich" te¿ nie widzia³em.
kewi
nie chodzi mi o to ze za cene bezpieczenstwa chce byc niehistoryczny !!!!!!!!!!!!!!

nie o to mi chodzilo, atu juz taka nagonka
watman
CYTAT(Wotawa)
Klepsydry na 1350-1430 to nie ¿aden "full historic" tylko wrêcz psi obowi±zek.


borg poruszyl ciekawa kwestie ;]
jak bardzo archaiczne bylyby rekawice visby powiedzmy na 1380 dla prostego zbrojnego (nie rycerza)?
bo chyba troche spojniej by wygladaly do platow i zbrojnikowych konczyn, czyz nie?

rekonstrukcja rekawic w zalaczniku...
£ukasz Lewandowski
Na lata 80-te, rekawice zbrojnikowe szczytem mody nie by³y skoro np. wystepuja w ikonografii z lat 1338-40 (Romans Aleksandra), a np. nagrobek dajmy na to Boles³awa III Legnicko- Brzeskiego (po 1352 r) przedstawia klepsydry ju¿ odkryte z dwiema folgami. Jednak trzeba braæ pod uwagê pewien stopieñ anachronizmu co do ziem polskich ( mo¿e nie ¶l±skich icon_wink.gif, a tak¿e rozró¿niaæ datowanie na podstawie znalezisk archeologicznych i przedstawieñ ikonograficznych np. ksi±¿±t, czy postaci historycznych, dla których wybierano uzbrojenie typu "ostatni krzyk mody".
Co do tej rekonstrukcji to wydaje mi sie (to chyba nr 3, bez mankietu w oryginale), ¿e mankiet i ¶ródrêcze by³y kryte (nie wiem jak z palcami). Wieczorem podrzuce ikonografie, gdzie ³adnie widaæ same g³ówki nitów na podk³adzie np. czerwonym.
a teraz lecê...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.