Spokojnie. Miecze typu "weneckiego" wg Oakeshotta to II po³ XV wieku.
Charakteryzuj± siê w³a¶nie takim jelcem. Z moich obserwacji, sam mam jelec typ 12 w mieczu, to w jaki¶ latach 80tych robi siê modne.
Mamy takie weneckie w Toruniu choæby i MWP pewnie te¿.
Witam
Czy te he³my (je¶li siê nie mylê pierwszy to psi pysk,a drugi to ¿aba ) oraz taki miecz jak na zdjêciu bêdzie pasowaæ na okres oko³ogrunwaldzki
a o to zdjêcia
pozdrawiam
Wojtek
To jak ju¿ odpowiadam, to seriami
-tzw psi pysk- typ he³my tak, pasuje, jest szczytem ówczesnej mody
-"¿aba" nie, nie i nie... tzw ¿abi pysk to he³my turniejowe bez zas³on, wygl±daj± "trochê" inaczej, a to jest wariacja na temat + XIX wieczne przeróbki orygina³ów
a teraz ogolnie o obu he³mach, to siê nie nadaj±, bo
-s± paskudnie, niestarannie, krzywo etc wykonane, przy³bica jest najdro¿szym, najwypa¶niejszym i najmodniejszym modelem he³mu tego czasu i nikt nie nosi³ takiego syfu... jak robiæ podróbê maybacha z dykty i styropianu
- brak im czepca kolczego
miecz te¿ odpada, to kawa³ek resora po szlifowaniu, zbrocze niedociagniête, jakis paskudny oplot, wygl±daj±cy jak ta¶ma izolacyjna... g³owica przejdzie, jelec mo¿e te¿, ale oprawa i g³ownia nie nadaj± siê do rekonstrukcji...
czyli z takim sprzêtem nie wpuszcz± raczej na Grunwald??
wiem ¿e im brakuje czepca kolczego ( ju¿ w planach mia³em zamiar robiæ/kupiæ)
Dodam tylko ¿e ten ¿abi pysk by³ robiony (na 100% pewny nie jestem ) u Melibrudy i podobno mia³ byæ na ten okres odtwarzania dobry ( tzw. ¿e mo¿na bêdzie nim na Grunwaldzie walczyæ)
miecz podobnie¿ nie jest z resora..
jakby co to miecz jest od Maciejki ( www.miecze.pl).
To ma byæ rekonstrukcja czy cepeliada? Proste pytanie. Te rzeczy nie s± rekonstrukcj±. Cepeliad± owszem. Grunwald i inne wielkie spêdy to w du¿ym stopniu festiwale popeliny...wiêc i gorsze rzeczy wejd±... ale zastanów siê czy Ci nie wstyd...
Producenci nie takie wymys³y wciskaj±, to jest reklama.
Maciejka nie doci±ga zbrocza, co jest b³êdem i koniec.
Witam!
Wojtek, tak jak Borg napisa³ to co wrzuci³e¶ do obgl±du to jakie¶ totalne badziewie. Co do pytania o Grunwald, to mo¿e i by Cie kto¶ z tym wpu¶ci³ ale po co wydawaæ kasê na kartonowego Maybacha jak za te same pieni±dze mo¿na mieæ prawdziwego??? Co do psiego pyska to kszta³t dzwonu ( basinet'u) jest raczej standardowy, ale zas³ona wystêpuje w wielu odmianach. O to te¿ warto popytaæ zanim siê zamówi. Drugie zdjêcie to koszmar z ulicy wi±zów i nie ufaj ¿e to jest ok. ¯abi pysk noszono jedynie jako he³m turniejowy poniewa¿ przed samym kontaktem (czytaj przywaleniem z kopii) rycerz podnosi³ tu³ów aby zas³oniæ oczy. Poza tym by³ on zapinany pod pachami wiêc nie mog³e¶ ruszaæ g³ow± (tak jak pacjent z usztywniaczem karku). A na dodatek u¿ywano jeszcze sekretnego he³mu. Uffff, chyba wszystko jasne
Co do miecza to samej klingi nawet nie widaæ na zdjêciu, wiêc lipa na maxa. Widaæ kto¶ Cie nie¼le podpuszcza, wiêc uwa¿aj i pytaj na Freha. Tutaj nikt nie powinien Ci sprzedaæ miecza w worku
Pozdro
Chaos
czyli w tym roku jak zd±¿e kupiæ nowe to bêde w nowych...jak nie to niestety w tym bêdê walczy³...
dziêki za pomoc...
(akurat miecz to by³ 1 i ostatni zakup samemu...szkoda ¿e wcze¶niej nie zna³em tego forum
)
my¶la³em ¿e ¿abi te¿ jest w wersji dla piechoty...
Proponujê kapalin/ewentualnie ³ebkê-mniej bêdzie Ciê kosztowaæ, a przede wszystkim bêdzie bardziej historycznie..!
A ha przy³bice to w³a¶ciwie dla piechoty siê nie nadaj±..
dlatego , patrz wy¿ej, jaki he³m.
Tak naprawdê Wojtku to my tu nie jeste¶my od oceniania czy w danym sprzêcie wpuszcz± Ciê na dan± imprezê czy nie, z tym pytaniem winiene¶ zwróciæ siê do organizatora/dowódcy chor±gwi.
Jeste¶my natomiast w stanie powiedzieæ Tobie czy co¶ nadaje siê na dany period, czy nie.
I teraz sam musisz sobie odpowiedzieæ na pytanie co jest dla Ciebie wa¿niejsze: czy to by w pu¶cili Ciê na imprezê, czy to by wygl±daæ jak najbardziej poprawnie.
CZo³em!
Czy w rêku zaciê¿nego na krzy¿ackim wikcie, mo¿e pojawiæ siê miecz typu XV ?
(po³ówka piêtnastki)-wiem bowiem, ¿e w Polsce ta odmiana siê nie przyjê³a, ale czy mo¿na j± bezwzglêdnie wykluczyæ dla niegdysiejszego pó³nocnego s±siada?
Pzdr. R.
Witam
Znalaz³em w sieci taki projekt i mam 2 pytanka:
1.Czy to ju¿ brygantyna czy jeszcze p³aty? Autor datuje to na XIV w.
2. Czy wykonanie tego i wyst±pienie bêdzie mrokiem czy mo¿e to jest historyczne? Bo je¶li tak to zabieram siê do roboty!
A wystêpowaæ chcê jako piechur z drzewcówk±, ewentualnie pawê¿nik.
Hej,
Jak dla mnie to p³aty , tylko z wiêkszej ilo¶ci blach; co do historyczno¶ci to nie jestem pewien .
Pozdro
S± to p³aty i bardzo przypominaj± pewne p³aty , niestety nazwe zapomnia³em, zaczynaja siê na K....
Kompilacja Wisby i Chalkis (?)
Po angielsku pisze siê Khalkis, pewnie o to chodzi
Pozdr.
M.
Witam
co myslicie o takim zestawie...ktory to wiek/rok ?? oraz skad pochodzi?
zobaczylem to i od razu sie w tym zakochalem :D
Wiem ze jest takie same zdjecie na 1 stronie w tym temacie ale napisanego nie ma tam wieku oraz pochodzenia
oraz jaki platnerz by wykonal taka zbroje?? bo wiem ze Mardinus ale nie wszystko (np. nagolenic nie zrobi oraz kirysu krytego)...
Stylizacja na II po³ XIV wieku...tylko stylizacja. ¯aden z elementów nie jest rekonstrukcj±. We¼ poszukaj orygina³ów, a nie wzoruj siê na XX/XXI wieku.
NIe przypominam sobie choæby takiego rozwi±zania naplecznika. Szorca chyba tez by³a dyskutowana jako z³a.
Kolejna sprawa, zbrojnikowe koñczyny i klappenvisier te¿ sie trochê gryz±... he³my takie to koniec XIV wieku, zbrojniki to g³ownie po³owa.
Ozdóbki w kolczudze te¿ bez potwierdzeñ.
Poszukujê informacji na temat tego obrazka, datowanie pochodzenie. Ucieszy³bym siê te¿ z lepszych zdjêæ, zw³aszcza ca³o¶ci.
Z góry dziêkujê za pomoc
Salve
Ostatnim mi czasy w moje rêce wpad³a ksi±¿ka Nadolskiego ,,Broñ i strój rycerstwa polskiego w ¶redniowieczu".I tu moje pytanie znalaz³em w tej ksi±¿ce obrazek rycerza datowanego na okres Kazimierza Wielkiego(1310-1370) ,który mia³ na sobie he³m garnczkowy , full rêce i nogi p³ytowe co do pancerze nie jestem pewien czy by³y to p³aty czy napier¶nik poniewa¿ by³ to ukryte pod tunik± bojow±(nie mog³em znale¶æ tego obrazka w necie).Natomiast kilka stron dalej by³ taki te¿ o to obrazek, na którym widoczny by³ napier¶nik ,p³ugina³ he³m garnczkowy i miecz wszystko by³o przymocowany do napier¶nika z a pomoc± ³añcuchów.Widzia³em równie¿ he³m garnczkowe datowane na ten okres .Co o tym s±dzicie czy jest to historyczne.Je¶li kto¶ ma jakie¶ ikongrafie by³bym wdziêczny za ich umieszczenie ,a i czy by³a by szansa wyj¶æ w takim uzbrojeniu na turniej powiedzmy datowane od roku 1350.Z góry dziêki za odpowied¼
a i p.s jakby kto¶ móg³ wrzuciæ te obrazki które poda³em te¿ by³bym wdziêczny znajduj± siê na stronie 87,91,95
Na fresze by³o du¿o o mocowaniu ³añcuchem do zbroi miecza tarczy sztyletu etc. Taki patent faktycznie istnia³, jednak szybko go zarzucono.
He³m garnczkowy do napier¶nika chyba nie bardzo... Ale mogê siê myliæ.
Ale jaki to mia³ byæ napier¶nik? Bo z tego co pamiêtam, w miarê powszechne staj± siê w XVw. wtedy te¿ pojawiaj± siê ró¿ne formy sztywnej os³ony tu³owia, a wcze¶niej w XIVw. to chyba tylko kirysy kryte?
Ten he³m garnczkowy to jest he³m wielki - he³m turniejowy.
He³my te nie s± wykorzystywane bojowo a w³a¶nie w turniejach i pojawiaj± siê np na nagrobkach i maj± znaczenie czysto symboliczne (s± po prostu nieod³±cznym atrybutem rycerza - np jak miecz) i przybieraj± ró¿ne formy ostatecznie ewoluuj± w formê ¿abiego pysku. Mocowanie tego he³mu do napier¶nika jest jak najbardziej ok.
Co do samych garnków ostatnie bojowe egzemplarze to pocz±tek XIV wieku nie pó¼niej.
Tomek
Salve
Czyli nie ma ¿adnych szans aby wej¶æ na jak±¶ imprezê w tym sprzêcie?
a mam jedno jeszcze pytanie na jaki okres datuje siê napier¶nik z Churburg
Poszukuje ¼ród³a dla takiej oprawy. Wygl±da to na uproszczon± wersjê mieczy weneckich, ale mo¿e kto¶ wie co¶ wiêcej, mo¿e zna jaki¶ orygina³.
Z góry dziêkujê za pomoc.
witam wszystkich.
mam pytanie o datowanie 3 elementów(generalnie czy wystêpowa³y w I po³owie XV wieku):
1.
Narêczaki(spytam od razu przy okazji: mia³ kto¶ okazjê kupowaæ od tego sprzedawcy te narêczaki /naramienniki mnie nie interesuj± w tej aukcji/ - prezentuj± siê dobrze?)
2.
Rêkawice3.
Psi pysk(wydaje mi siê, ¿e ten psi pysk ma trochê "za d³ug±" zas³onê. nie widzia³em go na ¿ywo wiêc pewnie mi siê tylko wydaje
ale wolê siê upewniæ)
z góry dziêkuje za odpowied¼.
pozdrawiam
Laukon
wszystkie te elementy wystepowa³y w okresie "oko³ogrunwaldzkim"
co do he³mu Mardinusa kto¶ juz o tym wspomina, ale mysle ze jest w pozadku (nie widzia³em na zywo)
pozdrawiam
Przy czym to co¶ z allegro jest raczej kiep¶ciutko wykonane..
Rêce brzydkie, du¿y li¶æ, chyba za du¿y jak na Grunwald. Sam kszta³t li¶cia taki w sumie z d** wziêty chyba...
"Psi pysk" kwestia upodobañ, wzór jako taki ok, natomiast jako¶æ wykonania to inna sprawa. Nie jest to kopia jakiego¶ orygina³u tylko lu¼na wariacja. Forma zapiêcia jest niepotwierdzona. Forma zaczepów rurkowatych te¿ archaiczna jak dla "psiego pyska".
Rêkawice w sumie XVI wieczne, o ile znajd± siê jakie¶ konkretne na wzór. Jako paski chyba s± u¿yte troki skórzane...czyli skóra lakierowana i z odzysku z LWP/WP, czyli blee.
Podsumowuj±c w wyj±tkiem rêkawic pasuje to na Grunwald. Ale daleko temu do dobrej rekonstrukcji.
CYTAT
Rêce brzydkie, du¿y li¶æ, chyba za du¿y jak na Grunwald.
Ów "li¶æ" to bronioznawczo -"skrzyde³ko" (dla porz±dku). Wiele skrzyde³ek nie ma kszta³tu li¶cia ale np. ko³a, st±d warto o tym pamiêtaæ.
CYTAT
Forma zaczepów rurkowatych te¿ archaiczna jak dla "psiego pyska".
Zaczepy rurkowate jak wskazuje np. poliptyk grudzi±dzki (ok. 1390) mieszcz± siê jednak na szczê¶cie w realiach rozwi±zañ pokoleniowych na Grunwald. Nie powinny byæ jednak uznawane za typowe czy powszechne. Tak czy inaczej - za ma³a próba badawcza by twierdziæ co¶ z absolutn± pewno¶ci±. Nie mam niestety na tyle dobrych kontaktów z za¶wiatami by ferowaæ a¿ tak jednoznaczne wyroki jak powy¿ej...
Rêkawice j/w radzono - ewidentna strata czasu i pieniêdzy na Grunwald. Tu - powszechna (jak s±dzê) zgodno¶æ w tej kwestii.
CYTAT
(wydaje mi siê, ¿e ten psi pysk ma trochê "za d³ug±" zas³onê. nie widzia³em go na ¿ywo wiêc pewnie mi siê tylko wydaje ale wolê siê upewniæ)
Zobacz sobie jak d³ug± zas³onê ma he³m z Ingolstadt
http://www.flickr.com/photos/13973564@N07/2038352236/Zwróæ równie¿ uwagê na znacznie masywniejszy dzwon he³mu ni¿ ten zaprezentowany przez Ciebie. Lepiej poszukaj zdjêæ orygina³ów (na powy¿szej stronie jest kilka) i pode¶lij zdjêcia jakiemu¶ naprawdê dobremu p³atnerzowi. Pamiêtaj jednak ¿e jest to he³m u¿ywany przez konnego kopijnika i nie ka¿dy nadaje siê do walki pieszej (ten z Ingolstadt np moim zdaniem siê nie nadaje z powodu wielko¶ci).
Pozdrawiam
Bardzo dziêkuje Wam za te odpowiedzi.
CYTAT
Przy czym to co¶ z allegro jest raczej kiep¶ciutko wykonane..
Niczego lepszego bym siê nie spodziewa³ za komplet narêczaki+naramienniki za kwotê ok. 250 z³(po tyle ¶rednio schodz± te zestawy)
CYTAT
Pamiêtaj jednak ¿e jest to he³m u¿ywany przez konnego kopijnika i nie ka¿dy nadaje siê do walki pieszej
Masz na my¶li, ¿e psi pysk jako taki nie nadaje siê do walki pieszej czy ten konkretny model (z Ingolstadt) siê nie nadaje?
A co do rêkawic, to które z poni¿szych bêd± najbli¿sze grunwaldowi?:
-
Rêkawice nr 1-
Rêkawice nr 2-
Rêkawice nr 3Dziêkuje bardzo i pozdrawiam.
Laukon
Pierwsze. ale drogie okrutnie jak za taka jako¶æ. Poczytaj dzia³ o uzbrojeniu, s± tematy o wszystkich poruszanych problemach.
CYTAT
Masz na my¶li, ¿e psi pysk jako taki nie nadaje siê do walki pieszej czy ten konkretny model (z Ingolstadt) siê nie nadaje?
Chodzi³o mi o ten konkretny model. Jest du¿y, masywny i wygl±da jakby jego zas³ona by³a bardzo oddalona od twarzy. Efektem tego bêdzie s³aba widoczno¶æ z racji znacznie oddalonych od oczu wizur. Otworów w zas³onie równie¿ jak na lekarstwo. Wszystkie he³my zamkniête to he³my kopijnicze i nie ka¿de nadaj± siê do pieszych walk, chyba ¿e po modyfikacjach p³atnerza. Ale wtedy nie otrzymujemy wiernej rekonstrukcji. Co¶ za co¶.
Mam pytanko jako pocz±tkuj±cy i nie bardzo kojarz±cy poszczególne lata choæ wydaje mi siê ¿e o kilkaset lat dana broñ nie pasuje do okresu Grunwalda
http://www.starkow.pl/Topor_Dwustronny_Duzy-48.htmlCzy taki topór móg³by byæ obecny na rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem czyli czy jeszcze za³apuje siê na t± epokê czy ju¿ do wcze¶niejszej.
Dziêki za odpowied¼ z góry
Skrup, to siê nadaje tylko na wystrój salonu SM (i to jak najdalej od Grunwaldu)...
Witam:
Nazbiera³o mi siê kilka pytañ. Czê¶æ jest infantylna aczkolwiek wolê siê upewniæ.
O czê¶æ ju¿ pyta³em na freha, czy innych forach kiedy¶, ale bez rezultatu.
Pytania zadajê w kontek¶cie Polski i najbli¿szych okolic, dla przedzia³u czasowego 1380-1423
1) Czy os³ony zbrojnikowe ud by³y montowane tylko na sztywnej skórze, czy tak¿e na skórze miêkkiej lub na we³nie czy lnie? (by³o ju¿ gdzie¶ takie pytanie w temacie o os³onach zbrojnikowych, ale przesz³o bez echa)
2) Z jakiego okresu pochodz± najm³odsze przedstawienia zbrojnikowych os³on goleni (chodzi mi o to, jak daleko je¶li w ogóle w wiek XV wchodzi³y)
3) Przyk³ady wystêpowania os³on nóg w postaci samych nakolanków p³ytowych w interesuj±cym mnie okresie (je¶li w ogóle)
4) Podbródek p³ytowy - z jakich lat najwcze¶niejsze wystêpowanie i jak wygl±da³y
Co ma na brodzie ten ¿o³nierz pierwszy od lewej w czerwonym pikowañcu?
http://www.flickr.com/photos/29950729@N04/...57606981102841/(zwracam te¿ uwagê na berdysz - chyba... - którym macha jeden z ¿o³nierzy)
Co ma na brodzie ten ¿o³nierz w kapalinie?
http://img33.imageshack.us/i/medmtub.jpg/Taki podbródek jak w grant basinetach?
5) Kogo tam szlachtuj± w tej wannie? I czy to ten sam co na obrazku poni¿ej?
http://visualiseur.bnf.fr/ConsulterElement...153&Param=C6) Jaki¶ bli¿ej niezidentyfikowany rysunek. Co z tego rysunku z wyposazenia ¿o³nierzy jest poprawne historycznie, a co fantazj± rysownika? G³ównie chodzi mi o t± dziwn± przeszywanicê zbrojnikow± (?) , podbródek basinetowy do g³êbokiego kapalinu i tarczki na mitynkach tej zbrojnikowej przeszywanicy. Jakiego okresu mog± (je¶li nie II ery ¦ródziemia) dotyczyæ te wynalazki?
http://warandgame.wordpress.com/2008/04/20...ce-of-infantry/7) Czy zachowa³y siê jakiekolwiek ¶lady ¼ród³owe ewentualnego uporz±dkowania strzelania kuszników w rocie strzelczej? Tak sobie wyobra¿a³em jak wygl±da³a bitwa z punktu widzenia poszczególnych ¿o³nierzy i w zasadzie, taki kusznik, to du¿o sta³, a potem mia³ dzia³a¶ jak maszyna - jak najszybciej ³adowaæ i strzelaæ.
Ka¿dy kusznik niós³ kilkadziesi±t be³tów, co starcza³o na jakie¶ 0.5h strzelania, czy potem dowo¿ono im pod ka¿d± rotê be³ty wozami, czy oddzia³ by³ wycofywany po nowe be³ty?
Jak wygl±da³o samo strzelanie, wielu autorów opisuje, ¿e kusznik, który wystrzeli³, szed³ na koniec rzêdu na³adowaæ broñ. Czy stali na tyle lu¼no, ¿e sobie nie przeszkadzali ³a¿±c, czy te¿ strzelanie odbywa³o siê na komendê, potem przej¶cie na komendê i nastêpny strzela na komendê?
Tacuine Sanitatis
http://img188.imageshack.us/i/546px3piantagionetaccui.jpg/czy oni cepi± rosn±ce zbo¿e?
To raczej nie jednorazowy b³±d rysownika, bo porównywa³em miniatury z 3 zachowanych ksi±¿ek i we wszystkich cepi± zbo¿e na polu jakby.
http://home.arcor.de/historienmalerei/00041320.htmTu mamy z podpisami, ale nie mam pojêcia jak to rozumieæ.
9)
http://www.artrenewal.org/asp/database/image.asp?id=16046Czy to normalna fryzura mêska z II po³ XV w, czy anio³ek jest podgolony, ¿eby podkre¶liæ hermafrodytyzm czy co¶?
10)
http://www.godecookery.com/tacuin/tacuin41.htmco ma na tym zielonym robe kupuj±cy teriak? To ³ososiowe co¶, jak to siê nazywa?
Je¶li powinienem rozstrzeliæ swoje pytania na odpowiednie dzia³y, to przepraszam, ale my¶la³em, ¿e tu narobiê mniej zamieszania.
Ad 1. z tego co mi wiadomo to pytanie na które ciê¿ko jednoznacznie odpowiedzieæ, powód prozaiczny, wiêkszo¶æ wykopków nie daje jednoznacznej odpowiedzi z czego wykonane by³o spoiwo ³±cz±ce p³ytki.
Ad 4. Je¶li o mnie chodzi to najwcze¶niejsze znane mi przedstawienia to Anglia/Francja 80/90 lata XIV wieku. Co do fotek na pierwszym jest tzw. "p³ug" czyli os³ona szyji mocowana do dolnej krawêdzi bascinetu. Co do drugiego to s³aba jako¶æ by stwierdziæ jednoznacznie, podaj sk±d rycinka to jak poszperam to mo¿e znajdê jakie¶ co¶ na podstawie czego mo¿na jednoznacznie stwierdziæ co to jest. Stawiam, ¿e w³a¶nie wczesna wersja podbródka.
Ad 6. w sumie to niewiele ponad m³otek, i kapaliny.
Ad 10. hmmm... jak dla mnie to poprostu p³aszcz spiêty na prawym ramienu na guziki. Co prawda ma to ³ososiow± stójkê, ale nadal jest to dla mnie p³aszcz (przynajmniej zachowuje konstrukcjê takowego).
Z mojej strony narazie tyle... mam nadziejê, ¿e troszkê pomog³em.
Witam wszystkich.
Mam pytanie o pewien miecz(link poni¿ej).
Czy miecz nadaj siê na przedzia³ 1370 - 1420? moje w±tpliwo¶ci budzi jelec trochê zalatuj±cy XIII wiekiem jak dla mnie ale ¿adnej pewno¶ci nie mam.
Co s±dzicie na temat pochwy?
Bêdê wdziêczny za w miarê szybk± odpowied¼.
pozdrawiam
Laukon
Na zdjêciu tak naprawdê g**widaæ.
Ale na szybko...zbrocze niedoci±gniête, co praktycznie eliminuje go jako rekonstrukcjê.
Jelec ujdzie, ¿aden XIII wiek. Pochwa do wywalenia.
Witam.
Aha rozumiem.
Dlaczego pochwa do wywalenia? Co w niej jest takiego, ¿e j± dyskwalifikuje?
z góry dziêkuje i pozdrawiam
Laukon
Ohydny, niedopasowany i raczej bez ¼ród³a trzewik
Witam.
Mam jeszcze pytanie co do poprawno¶ci (lata 1350-1420) poni¿szego miecza i do³±czonej do niego pochwy. Bêdê wdziêczny za opiniê na jego temat. Wiem, ¿e tych pytañ jest sporo ale nie chcê nabyæ przys³owiowego bubla.
dziêkuje bardzo za odpowied¼
pozdrawiam
Laukon
Po pierwsze taka uwaga. To forum i temat stworzony dla takich pytañ. Nie wiem co siê stresujesz. Lepiej pytaæ ni¿ b³±dziæ, byle pytania mia³y sens i nie po¶wiêcono im ju¿ 30 stron
A co do miecza. Fajny nawet. Do¶æ masywny, trochê typem XIII Oakeshotta zalatuje. Gdyby by³ d³ugi to typem XX. Tutaj masz to opisane:
http://www.myarmoury.com/feature_spotxiii.htmlOprawa prosta, trochê toporna/masywna. Czyli ogólnie im bli¿ej 1350 tym bardziej by pasowa³. Pochwa wygl±da nie¼le. Nie wiem czy znajdzie siê jaki¶ orygina³/ przedstawienie dla takiego trzewika, ale chyba nie jest z³y.
Je¶li ma byæ to tani, prosty miecz na pocz±tek, to raczej ok. Zale¿nie od ceny, mo¿e jednak warto poszukaæ producenta i zamówiæ dok³adn± kopiê orygina³u. Na d³u¿sz± metê wychodzi to taniej.
Pozdrawiam Arek
Super. Dziêki.
Z tego co wiem to ten miecz wa¿y 1,7 kg. Jak siê jego waga ma do praktyczno¶ci u¿ywania? Nie jest za ciê¿ki? Gdzie¶ czyta³em o ograniczeniu wagowym dla mieczy na niektórych imprezach ale teraz nie potrafiê znale¼æ gdzie to by napisane.
pozdrawiam
Laukon
Nie da siê ukryæ ¿e jest ciê¿ki - 1,7 to dosyæ sporo.
A co do datowania to sk³ania³bym siê raczej do pocz±tków XIV.
Dziêki.
A co do limitu wagowego jedynek na imprezach to istnieje takowy? Gdzie¶ mi siê obi³o o oczy 1,5 kg ale nie mam pojêcia gdzie.
pozdrawiam
Laukon
Je¿eli miecz bêdzie porz±dn± rekonstrukcj± to nikogo nie bêdzie obchodziæ jego waga. Limitów zazwyczaj nie ma, ale ka¿dy organizator ma prawo narzuciæ w³asne zasady - i byæ mo¿e na jakiej¶ imprezie tak jest. Niemniej jednak nie jest to ¿adna regu³a.
W ka¿dym razie ten miecz sobie bym odpu¶ci³ - w³a¶nie z uwagi na ciê¿ar.
I.
Dziêki za odpowiedzi. ju¿ mniej wiêcej mam pogl±d sytuacji.
mam pytanie o ten miecz, który wyszed³ spod m³otka Ku¼ni Rycerskiej(o której s³ysza³em ró¿nie ma³o pochlebne opinie - st±d moje pytanie i w±tpliwo¶æ o jego historyczno¶æ):
Link do aukcji z mieczem.pozdrawiam
Laukon
@ Laukon
Tak na logikê... czy ma sens kupowanie miecza od kogo¶, do którego nie ma siê zaufania? Po drugie najpierw pytasz o miecz wa¿±cy 1,7 kg, by potem zapytaæ o miecz 1,4 kg, zapyta³e¶ o miecz 135-138cm by teraz zapytaæ o miecz 102cm ergo nie jeste¶ jeszcze pewien w posiadanie jakiego miecza chcesz wej¶æ. Radzi³bym najpierw "pomachaæ" ró¿nymi mieczami, by oszacowaæ jakie parametry Twój sprzêt powinien mieæ. Chodzi o to, by kupiony przez Ciebie miecz pasowa³ w³a¶nie do Twojej d³oni i do Twoich gabarytów - broñ niedostosowana do u¿ytkownika tylko przeszkadza. Lepiej nie sugerowaæ siê frazesami: "¶wietnie chodzi w rêce", gdy¿ chodzi o to, by ¶wietnie chodzi³ w³a¶nie w Twojej rêce!
Aha... radzi³bym Tobie zadaæ sobie pytanie o to ile chcesz wydaæ pieniêdzy na miecz. Nie chcê, ¿eby to wygl±da³o tak, ¿e patrzê Tobie w portfel, ale 300 z³ to trochê tanio jak na dobry miecz.
S³uszna uwaga. dziêki.
pytam siê o te miecze poniewa¿ ci±gle szukam i siê rozgl±dam. co do kwoty to nie jest ona sprecyzowana. 300 z³ to faktycznie nie du¿o, ale na pocz±tek nie chce kupowaæ drogiej sztaby, która mi nie bêdzie pasowaæ.
a co do tego miecza z aukcji: dobrze my¶lê, ¿e jest to typ XVIIIa?
pozdrawiam
Laukon
A staæ Ciê bêdzie pó¿niej na kolejny wydatek, wiêkszy ni¿ ten? Lepiej od³o¿yæ zakup i dobrze to przemy¶leæ ni¿ pchaæ siê w co¶ niesprawdzonego.
Masz na Freha dwa tematy w których dyskutuje siê na temat "mieczników" i ich wyrobów . Poczytaj, przemy¶l - nie ³aduj siê w nie wiadomo co.
K.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.