Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Heraldyka
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Ludzie i spo³eczeñstwo
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Robert Diabe³
Nie spotka³em siê ani z dewiz± ani z zawo³aniem do tego herbu.
..:: Grigorij ::..
CYTAT(Hako @ 19:08 06.12.2006) *
Tak wiec;
Barszcz nie ma nic wspólnego z popularn± zup±,
Jelita nie ma j± nic wspólnego z tym co w brzuchu,
Koty morskie nie przypominaj± p³ywaj±cych futrzaków a M±drostki nic wspólnego z m±dro¶ci±.


Czy co do tych jelit jeste¶ wa¶æ pewien? Jedyna legenda na jak± trafi³em do tej pory zwi±zana z tym herbem jest w³a¶nie zwi±zana z tymi jelitami w brzuchu.
Herb zosta³ nadany po której¶ z bitw w której pewien jegomo¶æ zosta³ na tyle ciê¿ko ranny, ¿e le¿a³ na pobojowisku z w³asnymi jelitami w rêkach (lub te¿ w czasie bitwy walczy³ trzymaj±æ w³asne jelita w rêku, s± ró¿ne wersje) i król chc± odznaczyæ go za odwagê i cierpienie nada³ mu herb Jelita. Wprawdzie nie rozumiem sk±d bior± siê w takim przypadku te 3 skrzy¿owane kopie w herbie ...

Byæmo¿e ta legenda by³a ju¿ wspominana i zosta³a uznana tylko i wy³±cznie za legende mijaj±c± siê z prawd± w tym w±tku ... je¶li tak to z góry przepraszam ale nie mia³em czasu przegl±daæ ca³ego w±tku smile.gif
Robert Diabe³
Legenda o Florianie Szarym piekna jest, i owszem, i t³umaczy w sposób prosty sk±d trzy kopie i dlaczego taka nazwa herbu. Ale na tym koniec.
Herb istnia³ na d³ugo przed 1331 rokiem.
Oto wizerunek pieczêci z roku 1316
Peter von Opperau
poszukuje jak najstarszej wersji herbu Helm, posiadam wersje z konca XIXw. no i cytaty z Dlugosza, ale nie widzialem ich jeszcze w 'wersji obrazkowej' smile.gif
wiem, ze wystepowal w kilku wersjach: na helmie rogi i kita miedzy nimi, rogi i liscie debowe, 3 (?) kity bez rogow...
z gory dzieki za pomoc
Wiedziemka
"Stemmata Polonica. Rêkopis nr 114 Klejnotów D³ugosza w Bibliotece Arsena³u w Pary¿u", wyd. H. Polaczkówna, Lwów 1926
smile.gif
Purvis
No to i ja siê o¶miele:
trapi mnie kqwestia herbu Z. Dobrzynskiej. Wiem o g³owie starca, o tym ze druga (dolna) korona to prawdopodobnie "naszyjnik", ale :
1. kolor "t³a": aspotka³em siê z czerwonym, ¿ó³tym i czarnym, z czego najpopularnijszy by³ czerwony. (na marginesie: googlaj±c pewnie traficie na t³³o niebieskie: to radosna twórczo¶c samorz±dowców)
2. w zupe³n± konfuzjê wpêdzaj± mniê owe rogi na g³owie....? dunno.gif a w ogóle to czyja to g³owa? moze kto¶ pomoze?
Drugie pytanie doda³em z ciekawo¶ci, na pierwszym naprawde mi zalezy.
bedê wdzioêczny za ka¿da wskazówkê.
A tu obrazek:
http://www.wawrzak.org/herbyziempolskich.htm
pzodrawiam
purvis
Viator
Nie mam w tej chwili nic pod rêk± ¿eby sprawdziæ a googlowaæ nie chcê, bo mo¿na trafiæ na kit, ale je¶li w grê wchodzi brodaty m±¿ z rogami to zacz±³bym szukaæ od Moj¿esza.
Rabiega
Witka.

"W polu czerwonym g³owa brodatego starca barwy naturalnej, w koronie z³otej, z kórej wystaj± rogi bawole, i odwróconej koronie na szyi."



Najstarsza znana ze ¼róde³ legenda g³osi, ¿e jest to biblijny król Nabuchodonozor crazy.gif , czê¶æ historyków jest zdania, ¿e g³owa przedstawia W³adys³awa £okietka, którego podobiznê szlachta dobrzyñska przyjê³a za herb z wdziêczno¶ci za,( do¶æ iluzoryczne ) wyzwolenie z r±k Krzy¿aków, inni z kolei dowodz±, ¿e jest to wizerunek Kazimierza Wielkiego, umieszczony w podziêce za ugodê kalisk± 1343 r.
Bawole rogi symbolizowaæ mia³y le¶ny raczej charakter krainy.
Druga, odwrócona korona powsta³a pó¼niej ze zniekszta³cenia naszyjnika zdobi±cego szyjê króla.

K³aniam.
Purvis
Tuś mię w mientkie trafił, Wędrowcze...
istnieje teoria, wg której to głowa Nabuchodonozora (ale to chyba jeden z tych googlowych kwaitków o których pisałes icon_rolleyes.gif ), według innej jest to głowa Łokietka, Kazia Wielkiego albo księcia kuj. Władysława. Obaj Władkowie bardzo się Z.D. zasłużyli, co by pasowało, ale te rogi... 8-Ozeby sie tak o władcy wyrazac... i to masowo i ofiucjalnie, bo na herbie .... z tego co wiem to do Kazika Wielkiego rogi to tez nie, wręcz naprzeciwnie, to on doprawiał icon_wink.gif
Trzymajać się Złotej Formuły Sherlocka, Mojżesz jest tu jak najbardziejj na miejscu.
Pozdrawiam
purviis
Edit: zbyt długo sie grzebałem, rabiega mnie uprzedził... Rebe, jak mozesz sledzić tyle tematów na raz??!
Robert Diabe³
Moim skromnym zdaniem nie Moj¿esz a w³a¶nie Nabuchonodozor uwieczniony zosta³ w tym herbie. Ksiega Daniela (4,1-34) mówi o wcieleniu tego babiloñskiego króla, który zosta³ ukarany przez Boga za pychê przemienieniem w wo³u. St±d rogi ...
Purvis
Ale jakim cudem Nabuchonodozor w herbie? Tzn. kto chcia³by miec w herbie poganskiego króla zamienionego w bykka shocked.gif ?
Rabiega
CYTAT(Purvis @ 19:37 11.12.2006) *
Tzn. kto chcia³by miec w herbie poganskiego króla ?

Ot.: Eeee... mi³o¶nik Verdiego smile.gif ?
Robert Diabe³
Heraldyka niewiele ma wspólnego z chceniem lub niechceniem posiadania tego lub owego w herbie. Takie samo pytanie mo¿na zadaæ maj±c przed oczami herb Norymbergi - wiecznie nienasycon± harpiê, symbol zag³ady, herb Wieruszowa - koz³a w po³owie czarnego, symbolizujacego szatana i wiele innych herbów.
Nie wiem jakim cudem Nabuchonodozor trafi³ do herbu Ziemi Dobrzyñskiej, ale zapewne mia³o to swoje uzasadnienie. Nie wszyscy rozumuj± w ten sam sposób. To dzisiaj, a có¿ dopiero w ¶redniowieczu.
Gienio
Witam

Szkoda że nie wimy nic o zawołaniu ani dewizie herbu Piastów Opolsko - Raciborskilch ( złoty orzeł na niebieskim tle ) Może jednak ktoś coś bedzie wiedział albo da jakąś wskazówkę gdzie szukać

Przegladając różne materiały natknąłem się na herb o nazwie DZIEJOSŁAW.
Podaje go wydawnictwo Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim 1836-1861
Czy wie kto może gdzie mogłbym o nim się czegoś dowiedzieć??. Chodzi zwłaszcza o rysunek albo chocaz opis Nie mam dojścia do tego wydawnictwa znalazłem tylko spis treści.

Dzieki z góry za pomoc
Purvis
dziêkujê za wszystkie wskazówki
p
Hako
a mogê co nieco wtr±ciæ.....? w temacie herb Ziemi Dobrzyñskiej.

Na zworniku kamienicy w Krakowie widnieje herb pochodz±cy gdzie¶ z koñcówki Panowania Kazimierza Wielkiego. Jest to królewska g³owa bez rogów......
Na drewnianym drzeworycie Jana £askiego te¿ widaæ królewsk± g³owê z rogami.....wybaczcie wybitnie s³ab± jako¶æ skanu. Pod szk³em powiêkszaj±cym wyra¼nie widaæ rogi.
Widaæ....jaka¶ królowa dorobi³a w³adcy rogi, choæ to ma³o prawdopodobne bo i Kazik Wielki i Jagiellonowie swoim ma³¿onkom raczej je przyprawiali – ¿art.

Podejrzewam, ¿e herb ten ewoluowa³ i w pierwotnej wersji by³a to wy³±cznie g³owa królewska. Gdzie¶ miedzy 1370-80 a 1506 dodano rogi czyni±c z króla Moj¿esza, czy inn± tam.... postaæ biblijn±. I w³a¶nie tak tworzono legendy herbowe, o których by³a ju¿ tu mowa

pozdrawiam Hako
Radowan
Hmm... no to, ¿e herby nie maj± niewiele wspólnego z ich nazwami da siê zauwa¿yæ bez szczególnych badañ.

Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa - kto "uplastycznia³" herb? Tzn np. król Jagie³³o nobilituje kogo¶ i jak taki kto¶ zyskiwa³ herb? Sam sobie go malowa³? Przyjmowano go do herbów innych rycerzy? Kto¶ wykonywa³ projekt na specjalne zamówienie?

Hako szacunek mam niek³amany do ka¿dej ga³êzi wiedzy - i do tej nieco dziwacznej równie¿ :-) A chyba ka¿da praca badawcza wnosi co¶ nowego... taka dygresja pozatematowa.

Pozdrowienia!
Robert Diabe³
Hako - ale czy aby przytoczone przez Ciebie wizerunki dotycz± tego samego herbu?
Hako
bezwzglêdnie tak.... na wszystkich ilustracjach widnieje herb Ziemi Dobrzyñskiej

Pozdrawiam..... Hako
Viator
Ciekawe, ale ta g³owa królewska bez rogów (z lewej strony za³±cznika u Hako) na p³askorze¼bie wygl±da mi nie na herb, a na klejnot... Wskazywa³by na to ten he³m, i to jeszcze zdobny labrami poni¿ej. Mo¿e byæ to albo fragment pe³nego przedstawienia herbowego, albo portret rycerza w ozdobionym klejnotem he³mie, co zreszt± na jedno wychodzi.

Je¶li mam racjê, to byæ mo¿e g³owa w herbie mia³a rogi, a jej powtórzenie w klejnocie - nie. To przecie¿ czêste, ¿e nawet kiedy klejnot powtarza god³o, nie powtarza go jednak dok³adnie identycznie.

Zreszt± ze ¼ród³ami trzeba uwa¿aæ - to jest przerys, uciêty równo z koron±, a nie orygina³, wiêc nawet nie mo¿na daæ g³owy czy tam s± te rogi czy nie.

A nawet je¶li na oryginale, je¶li to p³askorze¼ba, ich nie ma, to te¿ jeszcze by trzeba sprawdziæ czy kto¶ ich nie ukruszy³, jak nie przymierzaj±c r±czek Wenus z Milo albo Nike z Samotraki...

Wiem, ¿e to tylko gdybanie, ale ze ¼ród³ami trzeba siê obchodziæ cholernie ostro¿nie...
Hako
Ale namiesza³em......

Na zwornikach kamienicy w Krakowie widniej± herby ziemskie i jeden rodowy Leliwa. Wszystkie z nich przedstawione s± na wielkich he³mach w taki sposób, ¿e zaiste przypominaj± klejnot. My¶lê, ¿e to tylko forma plastyczna ich autora. By rozwiaæ w±tpliwo¶ci przesy³am skan ca³ej strony ksi±¿ki „¦redniowieczne Herby Polskie” Bronis³awa £ojko, Krajowa Agencja Wydawnicza, Poznañ 1985, s. 61
Jeszcze raz przepraszam, ¿e wywo³a³em niepotrzebn± burzê......Z drugiej strony nie pisa³em tego po to by zaistnieæ na tym forum lecz dlatego, ¿e mam akurat takie materia³y. Heraldyk± zajmujê siê od kilkunastu lat....ale....co mi tam....

pozdrawiam Hako
EwKa
Korona na przedstawieniach herbu ziemi dobrzynskiej z konca XV i pocz. XVIw. przypomina korony cesarskie-po prostu sa to bardziej rozbudowane formy obreczy opasujacych czubek glowy/czapke. Kilka przykladow...
Viator
Ale¿, Hako drogi, Ciebie to chyba nikt by nie podejrzewa³ o to ¿e "piszesz aby zaistnieæ", bo ju¿ dawno zaistnia³e¶, i to jeszcze jak, a o nabijenie postów Ciê te¿ nikt nie pos±dza, bo¶ cz³ek bywa³y i stateczny.

To, co zamie¶ci³e¶ teraz, to tylko potwierdza moje pierwsze wra¿enie - ¿e to, co wyrze¼biono na tym sklepieniu to nie herby a klejnoty (opis pod ilustracj± jest b³êdny - a przynajmniej myl±cy), i to przedstawione nie w ustawieniu konwencjonalnym, ale uchwycone w ruchu - spójrzcie np. na Or³a Bia³ego, którego widaæ w bardzo dziwnym ujêciu - dopóki siê nie zauwa¿y, ¿e jest on zwrócony w heraldyczn± lew± po prostu dlatego, ¿e w³a¶ciciel he³mu obróci³ w tê stronê g³owê.

W tej sytuacji po samym klejnocie s±dz±c, nie by³oby wiadomo, co dok³adnie widnia³oby na tarczy umieszczonej pod tym herbem - byæ mo¿e taka sama g³owa z rogami, co wcale by siê z tym klejnotem nie k³óci³o.

Natomiast, je¶li sk±din±d wiadomo, ¿e w XV/XVI wieku g³owa w godle Ziemi Dobrzyñskiej nie mia³a rogów, to wcale z tym nie polemizujê.

Bardzo by³oby ciekawe potwierdziæ sk±d siê dok³adnie te rogi w pewnym momencie wziê³y - i raczej nie szuka³bym tu podtekstów damsko-mêskich.
Purvis
Co do rogów - na razie są dwie teorie:
1.: Rogi pochodza od lesnego charakteru krainy. (moj wtręt: Miejscowe nazwy geograficzne zdają sie to potwierdzać.)
2.:Rogi mają związek z Mojżeszem.
2.1:....albo Nabuchodonozorem.
W przypadku mojżesza mowa jest o świetlistym/rogatym obliczu, a tu rogi wyrastają ponad koroną. dunno.gif
Nabuchodonozor..... w porzadku. jednak cisnie mi się na usta zmora wszytkich rodziców: pytanie "a dlaczego?" icon_wink.gif
Ma ktos jeszcze jakiś pomysł?
pozdrawiam
purvis
Robert Diabe³
Witam

Skoro już włączyłem się do ciekawej skądinąd dyskusji, pozwolę sobie na kolejną wypowiedź.

Primo, w sprawie nazewnictwa.
Herbem jako takim nazywamy całość przedstawienia. Czasem jest to tarcza z godłem. Innym razem tarcza herbowa wzbogacona o hełm z klejnotem lub herb jeszcze bardziej rozbudowany o trzymacze (postacie lub postać podtrzymujące całą tą konstrukcję), dewizy itd.
Wielu traktuje klejnot jako dodatek do herbu i tu popełniają błąd. Klejnot należy traktować na równi z tarczą. Naukowcy widzą rozwój heraldyki "stosowanej" smile.gif jako następstwo turniejów rycerskich. Jeśli iść tym tropem, moim zdaniem wielce prawdopodobnym, to podczas turniejowego Mêlée ważniejszą od tarczy rolę spełniał właśnie klejnot. To on (umieszczony wysoko na hełmie) w odróżnieniu od mało widocznej lub wręcz nieobecnej tarczy był łatwiej dostrzegalny i to nie dla uczestników rycerskich zapasów ale przede wszystkim widzów. Zaryzykuje tutaj stwierdzenie, że cała ta barwna oprawa herbowa skierowana była bardziej w stronę widzow niż pozostałych uczestników turnieju. W zmaganiach takich brała bowiem udział zazwyczaj ograniczona liczba uczestników, którzy z pewniością mieli okazję rozeznać się "kto jest kim" zanim spotkali przeciwnika na placu. To widzowie chcieli wiedzieć kto z kim się potyka.

Wspominano tutaj o tym, że klejnot powtarza godło z tarczy, czasem niedokładnie lub o tym, że klejnot ozdabia hełm. Nie mogę zgodzić się z takim rozumowaniem. Biorąc na warsztat kilka z polskich herbów, których nazwy nie mają nic wspólnego z wizerunkiem godła a za to z klejnotem można zaryzykować przyznanie w nich pierszeństwa klejnotowi właśnie. Mowa o herbach Jastrzębiec (w klejnocie jastrzębiec, na tarczy podkowa na opak z krzyżem), Jelita inaczej Koźle Rogi ( w klejnocie głowa kozła, na tarczy trzy kopie w gwiazdę), Lis ( w klejnocie lis, na tarczy rogacina dwukrotnie przekrzyżowana). Wymieniać można dalej.
Są również herby które wręcz przeciwnie nazwe wywodzą od godła - Nałęcz.

Kolejnym przykładem na równoważność klejnotu i tarczy jest mnogość przedstawień tychże klejnotów np. w architekturze. Doskonałym przykładem jest tutaj przytoczony przez Hako zestaw przedstawień heraldycznych z Sali Hetmańskiej z kamienicy przy Rynku GłÃ³wnym 17 w Krakowie. Na zwornikach widnieją klejnoty jednak w oparciu o mój dotychczasowy wywód nazwanie ich przez Jerzego a nie Bronisława (Hako icon_mrgreen.gif) Łojko herbami jest jak najbardziej na miejscu. I nie popełniono tutaj żadnego błędu.
Innym przykładem przedstawiena heraldycznego pod postacią klejnotu na równych prawach z tarczą są zworniki z kościoła w Stopnicy. Część herbów jest tam reprezentowana przez klejnoty, część przez tarcze herbowe a część przez same godła tylko.

Secundo, w sprawie ewoluowania herbu o którym tu mowa, ewoluowaniu przez dodanie rogów.
Przytoczone przez Hako herby (sic!) z Sali Hetmańskiej z kamienicy przy Rynku GłÃ³wnym 17 w Krakowie powstały najprawdopodobniej w latach 1371 - 1375 za czasów regencyjnych rzadów Elżbiety Łokietkównej.
Herb Ziemi Dobrzyńskiej przedstawia tam brodatą koronowaną głowę z rogami. (patrz załącznik) Tutaj autor książki „Średniowieczne Herby Polskie” popełnił błąd umieszczając w niej niedokładny rysunek.

Herb tejże Ziemi na zworniku w kolegiacie w Wiślicy ufundowanej za życia Kazimierza Wielkiego przez tegoż, czyli przed rokiem 1370 przedstawia również głowę okraszoną rogami. Tak samo ( z rogami) wygląda ten herb na zworniku z wspominanego już przeze mnie kościoła w Stopnicy fundowanego również przez ostatniego Piasta.
I jeszcze jeden przykład rogatej głowy. Pochodzi z Herbarza Złotego Runa (Toison d'Or) z lat 1430-1440. Co ciekawe rogi tam ukazane nie wystają ponad koroną a poniżej jej, na wysokości uszu.

Jak do tej pory nie spotkałem się z przedstawieniem herbu Ziemi Dobrzyńskiej bez rogów. I jak dla mnie postawiona tutaj teoria ewolucji herbu przez dodanie rogów nie ma racji bytu.

I na koniec słÃ³w kilka na temat tezy, jakoby głowa z herbu Ziemi Dobrzyńskiej przedstawiała Kazimierza Wielkiego. Istotnie mówi się tak o przedstawieniu ze zwornika z Sali Hetmańskiej (znów patrz załącznik). Oznacza to, moim zdaniem, tyle tylko, że w tym przypadku rzeźbiarz utrwalił oblicze niedawno zmarłego króla ( pamiętajmy że regentką była wtedy jego siostra). I tak ogladający zwornik patrzyli na herb z głową Nabuchonodozora a widzieli twarz Kazimierza.
Praktyka umieszczania współczesnych sobie twarzy, często po to by oddać im należne miejsce, w wizerunkach świętych oraz innych eksponowanych postaci na obrazach czy rzeźbach, była dość powszechna.
Przykładem niech tu będzie ołtarz autorstwa Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Portretowano w taki sposób również Władysława Jagiełłę. Króla możemy zobaczyć "w roli" uczonego w Piśmie dyskutujacego z Jezusem na malowidle ołtarzowym w kaplicy św. Trójcy w katedrze wawelskiej, które przedstawia "Chrystusa dysputujacego". Na kolejnym malowidle z tej samej kaplicy Jagiełło to jeden z trzech króli w "Pokłonie Trzech Króli". Nawiasem mówiąc, pozostali dwaj to podobno Ludwik Węgierski i sporny Kazimierz Wielki.
Powstanie obydwu malowideł datuje się na lata 1470-1480.

Tyle z mojej strony.
Borg
Witam
Ma ktos jakies ladne wyrazne przedstawienia herbu ¯uraw/Tarcza³a/Frantzius
Ew samo przedstawienie zurawia heraldycznego

I czy dopuszczalny jest na tarczy obraz nie klasycznie herladyczny (uproszczony) lecz dosc artystyczny, zuraw wziêty z bestiariusza?

Pozdrawiam
heraldyczny nieuk
Arek
Viator
A to ma s³u¿yæ odtwarzaniu heraldycznego nieuka czy rycerza?
Rycerskie tarcze w ¶redniowieczu raczej nie powinny nosiæ barokowo ozdobnych gode³.
Z kolei pawê¿e miejskiej milicji, cechowych kontyngentów, gwarectw, itp. jak wynika z zabytków czêsto nie przestrzega³y surowych zasad heraldycznej prostoty i czytelno¶ci, a raczej przypomina³y dywan perski.
Robert Diabe³
O co chodzi z tymi surowymi zasadami heraldycznej prostoty i czytelności, oraz - co to jest obraz nie klasycznie herladyczny (uproszczony) lecz dość artystyczny?
Borg
przepraszam za pogmatwanie
Chodzi o to ze zamiast np lwa klasycznego jak z herbu np Anglii, namalowalbym lwa z bestiariusza, gdzie oddane sa szczegoly, cieniowanie, tlo to trwa, drzewo

wlasnie taki obraz jak pisze Viator jak z XV wiecznych pawezy
Szymon Piotr
Witam!

Co do wizerunków ró¿norakich bestii pozwolê sobie przypomnieæ podrêczn± kieszonkow±, ale przydatn± "wyszukiwarkê bestii" smile.gif zamieszczon± klika stron wcze¶niej przez Roberta (kto¶ tam chyba czapli poszukiwa³) - http://bestiary.ca/beasts/beastalphashort.htm

A co do Twojego pytania to, przepraszam, ¿e te¿ pytaniem odpowiem, ale chcesz sobie na tarczy namalowaæ herb czy jaki¶ wizerunek? S±dzê, ¿e poprostu to dwie ró¿ne sprawy.

Pozdrawiam
Thork
Nie zauwa¿y³em by by³o ju¿ takie pytanie. Czy kto¶ ma jakie¶ ¼ród³a z herbami szlachty husyckiej? Wiem ¿e niektórzy po prostu mieli kielich ale nie orientujê siê na jakim by³ ona tle.
viking_lady
witam..jestem po raz pierwszy na tym forum dlatego jesli zle trafilam w tym pytaniem to wielkie sorry smile.gif)..poszukuje informacji na temat genealogii nazwiska TROJAN....moze ktos cos wie na ten temat? skad sie to nazwisko moze rdzennie wywodzic? jakie sa korzenie tego nazwiska? slyszalam juz wiele teorii ale ktos z Was maja jakas wiedze na ten temat..bede bardzo wdzieczna..
pozdrowionka i wielka buzka dla wszystkich
Szeherezada
Witam smile.gif
Dołączam się do pytających:
barwy mojego herbu zaginęły. Czy może ktoś przez przypadek się z nim spotkał: w polu (barwa nieznana) brama, a w niej siekiera żeleźcem w prawo (barwa również nieznana). W klejnocie ptak profilem w prawo dzierżący w dziobie pierścień.
Zaprzyjaźniony badacz przeprowadził pewne badania i sugeruje, ze pole może być czerwone a brama i siekiera srebrne.
Trochę szczegółÃ³w o herbie:
został nadany w Polsce przez Zygmunta III Wazę prawdopodobnie bez zgody sejmu trzem braciom z tatarskiego rodu możnowładczego z Mołdawii i Wołoszczyzny w 1600 roku. Ród nazywał się Kantemir i o ile wiem, herb gałęzi, która pozostała ze względów strategicznych w Mołdawii wyglądał następująco:
w polu błękitnym czarny ptak w lewym półprofilu dzierżący w dziobie srebrny pierścień, stojący w koronie otwartej.
Nie wiem, kiedy pojawiła się korona, bo być może została dodana do samego przedstawienia po tym, jak Konstantyn objął po raz pierwszy tron w 1685 roku. Co do niego samego, to Rumuni i Mołdawianie oficjalnie nie wiedzą, jak to z nim było, ale że jego pierwsza zona była nieznana a dopiero druga była mołdawską księżniczką. Dodatkowo Konstantyn był polskim oficerem. Te dwa fakty pozwalają mi sądzić, że być może był kolejnym synem jednego z trzech protoplastów linii "polskiej" (która osiadła w grodzieńskim) i został wykorzystany w polityce jakop rezerwa, która swoją drogą się sprawdziła.
Potem działo sie tyle, że linia polska, z której sie wywodzę musiała zmienić nazwisko na nazwę herbu przyznanego w Polsce , a mianowicie "Terpiłowski", przy czym ostatnie znalezione przeze mnie użycie pierwszego nazwiska datuje sie na 1805, kiedy to kuzyn wywodzil swoje szlachectwo przed deputacją grodzieńską. Drugie nazwisko jest najwcześniej zapisane w drugiej konwokacji Stanisława Leszczyńskiego w 1733.
Ostatecznie znalazłam trzy herby używane przez ród: tenże Terpiłowski, Sas odmiana I i Skrobot lub inaczej Ostoja, przy czym te dwa ostatnie były używane już przez Terpiłowskich. Z tego co wiem, zdarzały się małżeństwa między gałęziami używajacymi róznych herbów : na piecu dziadka mojego dzidka widniały ponoć Terpiłowski i Skrobot, co moze dowodzić słusznosci mojej tezy.
Czy biorąc pod uwagę powyższe ktoś mogłby mi pomóc w poszukiwaniach?
Pozdrawiam
smile.gif
Gienio
Viking Lady

Znalaz³em trzech Trojanów w herbarzu Wittyga wydanego w 1908 roku w UJ Kraków

Trojan Tomasz h. Abdank ur 1581
Trojan Stanis³aw h. jastrzêbiec ur. 1568 chora¿y be³ski
Trojan marcin h. Ogoñczyk ur. 1595 starosta stê¿ycki

hehehe.gif

Warto tam zajrzeæ bo Wittyg podaje ¼ród³a z których pochodz± te informacje

A przy okazji mo¿e ju¿ kto¶ znalaz³ taki herb jak DZIEJOS£AW ??
Marta K.
Witam.

Jaki¶ czas temu, rozmawiaj±c z siostr± mego dziadka, zeszli¶my na temat rodzinnych korzeni. Ta czê¶æ rodziny przyjecha³a z Uhrynowa <k.£ucka> i z tego, co mówi ciocia i inne osoby z nami spokrewnione, rodzina mia³a herb. Tyle ¿e nazwa herbu nic nie mówi ani mi, ani wyszukiwarce internetowej. Mianowicie ciocia wspomina³a o herbie "liskula" <nawet nie wiem czy pisane razem, czy osobno>. Mówi³a te¿, ¿e papiery dotycz±ce rodziny i herbu znajduj± siê w Londynie. Tyle ¿e ja nie mam pojêcia jak ta nazwa brzmi po angielsku <bo na pewno nie dos³ownie>. Mo¿e kto¶ z Was by³by w stanie mi pomóc ?
Rafa³ Pr±dzyñski
Tu chodzi o herb Lis zwany te¿ Kul± z tego co pamiêtam - zbitek po prostu
Marta K.
A czy kto¶ ma jakiekolwiek linki czy co¶ potwierdzaj±ce poprzedni post <w sensie, ¿e herb Lis, by³ nazywany Kul±>. Nie, ¿e jako¶ specjalnie w±tpiê <bo siê na tym nie znam> ale na znalezieniu prawdziwej odpowiedzi niesamowicie mi zale¿y.
Gienio
Droga Marcheweczko

Jest kilka informacji na temat herbu lis i to ca³kiem ciekawych. Jak pisze w swoim herbarzu z 1630 roku Jan Alexsander Gorczyn Herb Lis nazywany by³ tak¿e BZURA. A ród mia³ w³o¶ci swoje pod Sochaczewem. Przy czym Gorczyn powo³uje sie tu juz na D³ugosza. Potwierdza to herbarz Paprockiego z 1584 r. Blizsze informacje pó¼niej bo dzisaj juz ide spaæ
pepson
Witajcie,

obserwujê ten w±tek i widzê, ¿e jest tu kilka osób, które mog± mi pomóc w rozwi±zaniu zagadki,
a mianowicie ona jest taka.

Miasto w którym mieszkam to W³odawa nad Bugiem, od zawsze nale¿a³a do Litwy, a po rozbiorach juz tylko do Polski smile.gif gdy powsta³o woj. brzeskie (Unia Lubelska) W³odawa nale¿a³a w³a¶nie do tego województwa i dok³adnie do powiatu brzeskiego, za³o¿ycielem miasta by³ Andrzej Sanguszko, który pieczêtowa³ siê tym oto herbem
http://genealog.home.pl/gd/szablony/osoba....l&id=005819
herb woj brzeskiego jest w³a¶nie taki oto http://pl.wikipedia.org/wiki/Województwo_brzesko-litewskie
Miasto W³odawa obecnie ma taki oto herb http://pl.wikipedia.org/wiki/W³odawa

na temat herbu mam tak± informacjê, gdzie zainteresowa³o mnie jedno stwierdzenie
“Nie wiadomo jednak z jakich przyczyn barwê pola poda³ on jako czerwon±. Sam opis postaci znajduje swoje potwierdzenie w wizerunku pochodz±cym z grudnia 1939r., a umieszczonym na pieczêci "Magistratu Miasta W³odawy".6”
http://www.nasza.wlodawa.pl/cgi-bin/artki/archiwum/a31.cgi

i teraz moje pytanie

czy herb miasta nie powinien zgodnie z historia, tak jak ja sobie to w³a¶nie widze, nie powinien wygl±daæ w³a¶nie tak



i czy ta zieleñ na tarczy w obecnym herbie, to przypadkiem nie pomy³ka ( lub celowe dzia³anie), dodam ¿e obecny herb projektowa³ regionalista, który mieszka w Che³mie-Lubleskim, gdzie kolory ziemi che³mskiej sa akurat Zielono-Bia³e, dodatkowo mamy w mie¶cie, flagê zielono-bia³± która ³opocz± nad magistratem.

Dodatkowo posiadam taka oto informacje
List przypowiednii ekonomii Brzeskiej z dnia 26 V 1657 roku, tak okre¶la barwê piechoty ³anowej tego województwa / W³odawa nale¿a³a w³a¶nie do województwa brzeskiego, które le¿a³o w granicach Wielkiego Ksiêstwa Litewskiego/
"M±¿ do wojennych prac sposobny w ¿upan b³êkitny w pó³ goleni, katanka czerwona kierem z³otym podszyta, muszkiet lontowy, siekiera, szabla, proch, o³owiu, ¿ywno¶ci na pó³ roku, rydel, motyka wed³ug informacji JMP. Suplement pieniê¿ny z³ piêæ na miesi±c, albo jak go se kto ujedna. ¯ywno¶ci wóz jedne na piêciu."

Barwy “W³odawianki” dru¿yny pi³karskiej która zosta³a za³o¿ona w 1923 roku s± nastêpuj±ce b³êkitno-czerwone, wiec sk±d tu ten zielony?

Za wszelkie porady i uwagi z góry dziêkuje!
Janko
I ja te¿ musze siê wtr±ciæ tongue.gif . Historia jest taka mój pradziadek mieszaka³ we wsi pod Lwowem (Poczaplince czy có¶) i wszyscy zwracali siê do niego szachcicu - dziadek mieszka³ w najwiêkszym gospodarstwie we wsi i co¶ od swego ojca s³ysza³ o pochodzeniu herbowym ale zapamiêtal tylko to ¿e herb zaczyna³ siê na Lel ( opowiada³ mi to w podesz³ym wieku) wiêcej opowiedzia³a mi moja babcia a mianowicie : 1926 r ( Sanacja) dziadek s³u¿y w wojsu Pi³sudzkiego i spotyka tam lekarza o nazwisku Kisielowski (panieñskie nazwisko mojej babci po ojcu) i ten lekarz zaczyna dociekaæ sk±d mój dziadek pochodzi (Leliwa to herb mazowiecki) i dochodz± do wniosku ¿e s± ze sob± spokrewnieni bo ich przodek posiada³ 2 wsie niedaleko Warszawy. Dziadek umar³ i nikt nie zapamiêta³ jaki mieli¶my herb tylko to Lel . Wiêc siê tym zainteresowa³em i poszed³em do biblioteki wyporzyczylem herbarz Paprockiego i znalaz³em pod nazwiskiem mojej babci (Kisielowski)
herb Leliwa icon_mrgreen.gif . Ale nie nosze nazwiska szlacheckiego icon_sad.gif niestetypradziadek nie mia³ ¿adnego syna a ja nosze nazwisko mieszczañskie wywodz±ce siê od stolarzy Grubizna bum.gif . ale i tak bêdê nosi³ herb Leliwa!

A teraz legenda mego herbu tongue.gif : Jak jeszcze litwa nie by³a ochrzczona * rycerstwo mazowieckie walczy³o z Litwinami , pewnej nocy litwini podeszli pod jaki¶ gród lecz niespodziwanie zostali pokonani przez oddzia³ jakiego¶ mazowszanina (wys³anego przez ksiêcia wcze¶niej na zwiady) i dlatego na herbie jest widoczna gwiazda i pó³ksiê¿yc (nie jest to herb powi±zany z tatarami).A teraz pytanie. Czy kto¶ zna zawo³anie herbowe herbu Leliwa? tongue.gif wzelka pomoc mile widziana tongue.gif

I jeszcze co¶: moja babcia mia³a w±tpliwo¶ci czy aby na pewno nie pomylono siê przy zapisie nazwiska a mianowicie ; jest nazwisko Kisielowski i Kisielewski lecz do tego drugiego jest herb Jelita co by nie zgadza³o siê z wersj± mojego dziadka o tym Lel

Oto jeden z dowodów tongue.gif
Ostatnie nazwisko to nazwisko mojej babci tongue.gif

Leliwa

Battle cry: Leliwa
Details
Alternative names Leliwita
Earliest mention 1324
Towns Dubno, Minsk Mazowiecki, Tarnopol, Tarnobrzeg, Tarnów, Trebowla
Families 478 names altogether: Abramowicz, Adamkowicz, Adamowicz, Aksan, Aksanow, Albicki, Anczewski, Andrzejewicz, Anszewski, Antoszewski, Anuszewicz, Anuszewski, Babczyñski, Bacewicz, Bachrynowski, Badkowski, Bagrycewicz, Bahrynowicz, Bahrynowski, Bajer, Bakrynowski, Ba³uczyñski, Baranowicz, Bartkowski, Baszowski, Bauer, Baur, Baurski, Bayer, B±dkowski, Bedliñski, Bereziñski, Bernatowicz, Bes, Besowski, Beyer, Bêdziemirowski, Bia³as, Bia³opiotrowicz, Bielowski, Bieniewski, B³ocki, B³udnicki, Bobiñski, Bobola, Boboñski, Boczkowski, Bodzanta, Bodzewicz, Bodzewski, Bolte, Bonuchowski, Borzuchowski, Brandt, Bra¿ewski, Bra¿yñski, Bremer, Broniewski, Bry¿yñski, Brzeszewski, Brzozdowski, Brzozogajski, Bukowiecki, Burakowski, Cebrzyk, Cerkas, Chleb, Chlebowicz, Ch³asko, Choberski, Choborski, Chociatowski, Chro¶cicki, Chrucki, Chru¶cicki, Chry¶ciñski, Cichowicz, Cudowski, Cuprynowski, Czajowski, Czapkowski, Czapski, Czarnecki, Czawszajewicz, Czechowicz, Czechowski, Czelatycki, Czelatyñski, Czerkas, Czerkies, Czeski, Czey³ytko, Czobor, Czubicki, Czubiñski, Czubowski, Czudowski, Czulski, Czybiñski, Dackiewicz, Damerau, Danecki, Danilewicz, Dani³o, Daszczenko, Daszkiewicz, Daszkowicz, Daszkowski, Dewejn, Dobaniewski, Dobrzañski, Dorohostajski, Dorpowski, Dras³awski, Dreszkowski, Drowdwi³³o, Drzeczkowski, Dudziecki, Dysejko, Dyszewicz, Dziewiêtnicki, D¿ur, Francuzewicz, Francuzowicz, Fryjewicz, Ganglowski, Gang³owski, Gaug³owski, Gaw³owski, G±glawski, Gieczewski, Gier³owicz, Gierszod, Gieszto³d, Gintowt, Girowski, Goduszewski, Go³uchowski, Gordzia³kowski, Gorkañski, Gorkuñski, Gortatowski, Gotartowski, Górka, Górkañski, Graniewski, Granowski, Grunowski, Gurkowski, Gurnowski, Her¿od, Hlebicki, Hlebowicz, H³asko, Hlaska, Hortyñski, Howig, Hubal, Illasiewicz, Irzykowicz, Iwonicz, Jacos³awski, Jaczewski, Jagielnicki, Jagnintowicz, Jakowicz, Jaksmanicki, Jaksmañski, Janis³awski, Janowicz, Jaros³awski, Jaskmanicki, Jawsza, Jelec, Jerzyk, Jerzykiewicz, Jerzykowicz, Jerzykowicz Mondwid, Jotkiewicz, Józefowicz, Juchnowicz, Jurkowski, Juskiewicz, Ju¶kiewicz, Kadziñski, Kadzyñski, Kalenicki, Kalenik, Kalenski, Kappel, Karaczowski, Kar¶nicki, Kiersz, Kiewlicz, Kirsz, Kisielowski,
Viator
Janko,... psia... !!!

Nie sadź tyle postów pod rząd bo Cię Karczmarz opier... !!!
EDIT: Może niekoniecznie Karczmarz smile.gif Piotr P.
To jest sprzeczne z jedną z głÃ³wnych zasad Regulaminu FREHA !
Jak ktoś ma już 50 postów (miły jubileusz skądinąd, gratulki), to się od niego oczekuje, że będzie umiał przeprowadzić taką prościutką operację jak edycja swojego posta, a nie dopisywać kolejny.

Ad meritum: różnicą między Kisielowskim a Kisielewskim bym się w ogóle nie przejmował. W czasach zaborów nazwiska polskie były strasznie kaleczone i przekręcane w dokumentach urzędowych, traciły lub zyskiwały dodatkowe litery, etc. Za czasów Twojej babki było już namieszane. Chyba, że rzecz dotyczy tylko zaboru rosyjskiego.

Chyba że Twój dziadek źle zapamiętał "Lel", a to było "Jel" (znasz ten kawał o chłopczyku co się nazywał "Lulian"?). To wtedy już nic nie wiadomo...
pepson
@Janko: Mógł to też być h. Lelewel, Lleliwin, Lelusz, a jak Leliwa to który bo jest kilka odmiany,

bo mój dziadek mówił, że miał taką ksiazkę, ale babcia nie pamięta gdzie ją schował, lecz pewnie tam leży.... smile.gif

ps. szanowni koledzy, a co z moim pytaniem, coś poradzicie??
Adrijami
Witam, jestem nowa na tej stronie, przypadkiem natknelam sie na nia w necie i od razu zalogowalam sie na to forum. Od czasow po II wojnie swiatowej w posiadaniu mojej rodziny (obecnie w moim) jest stary rodowy sygnet. Moj dziadek wygral go od kogos w karty chyba i podarowal mojej babci w miejsce naszego rodowego,ktory w czasie wojny zostal zamieniony przez prababcie na bardziej uzyteczne rzeczy, czyli jedzenie. Nosze ten sygnet, ktroy dostalam od babci na 18 urodziny,ale od zawsze chcialam sie dowiedziec, co to za herb,do jakiej rodziny nalezal,jaka jest jego historia. Jesli ktos moglby mi pomoc i wskazac jakies strony w necie lub ksiazki,ktore moglyby pomoc. Niestety nie jestem pewna,czy to nie bedzie jakis herb zagraniczny,moze niemiecki...Probowalam kiedys szukac w herbarzach,ale niestety bezskutecznie. Prosze o jakakolwiek pomoc,dziekuje z gory thanx.gif
Piotr Czy¿
najpro¶ciej www.ornatowski.com.
Nie wiem czy poprawnie wpisa³em, napisz w wyszukiwarce ornatowski, lub po prostu herbarz.
Hako
Re... Adrijami.........
........zeskanuj, sfotografuj...mo¿e co¶ pomo¿emy.....
Hako
Adrijami
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Witam serdecznie i dziekuje za szybka odpowiedz.To jest ten sygnet. Za jakakolwiek pomoc dziekuje z gory. Popatrze tez sama na stronce ornatowski,ale juz nie raz i nie dwa probowalam go odnalezc,niestety bezskutecznie. Moze tym razem z Wasza pomoca w koncu mi sie uda.Pozdrawiam,
Adri
Gienio
Adrijami


No to ¿eby nie by³o ¿e nikt nie odpowie to ja dla Ciebie mam linka http://www.herbarz.republika.pl. Tam jest oko³o 1400 ró¿nych herbów wiêc powinnas cos znale¼æ icon_mrgreen.gif No a jak ju¿ znajdziesz obrazek, to bedzie k³opot bo strasznie maleñkie podpisy s± i nie widaæ nazwy. Ale jest na to rada. Wystarczy spróbowaæ zapisaæ obrazek danego herbu jako... ( Zapisz jako... ) i w okienku poka¿e sie nazwa blinkie.gif Trohe to pokrêtne i od kuchni ale dzia³a hihi

A jakj bedzie nazwa to i reszta sie znajdzie

Prawde mówi±c by³oby lepejej gdyby¶ nam pokaza³a odcisk sygnetu na papierze lub wosku. Swiat³o troche myli t tak naprawdê centrum nie jest widoczne. Wyra¼niej widaæ nad tarcz± ptaszka z nog± wysuniet± do przodu i chyba z tarcz± przed sob± ale nie jestem pewny

W ka¿dym razie zacznij od herbarza z republiki

Pozdrawiam

Gienio
Viator
Adrijami, czy nie próbowa³as zrobiæ odcisku (pieczêci) z tego sygnetu ?

W wosku o ciemnej, matowej barwie powierzchni (albo na taki kolor pomalowanym sprayem po odci¶niêciu) w o¶wietleniu uko¶nym by³oby lepiej widaæ szczegó³y, które mimo du¿ej rozdzielczo¶ci gin± na Twoim zdjêciu.

Spróbujmy sie jednak przyjrzeæ.

Widaæ w zasadzie tylko tyle, ¿e to jaki¶ ptak - prawdopodobnie orze³ - w ciekawej pozycji - ujêty z pó³profilu, o rozpostartych i obróconych w dó³ skrzyd³ach (ang. eagle rising, wings displayed and inverted), a zarazem z lew± nog± odwiedzion± jak u czworonogów w pozycji wspiêtej lub id±cej (rampant lub crochant).

W polskiej heraldyce bardzo podobne god³o wystêpowa³o w herbie Ziemi (Rusi) Halickiej, ptak by³ na nim nawet obrócony w tê sam± (heraldyczn± lew±) stronê. Ptakiem herbowym w tym wypadku jest kawka (ukr. halka). D³ugosz przedstawia ten herb nieco inaczej (skrzyd³a rozpostarte i uniesione - wings displayed), podobnie jak u Or³a Bia³ego, ale s± znane tak¿e przedstawienia ze skrzyd³ami w takim uk³adzie, jak na Twoim sygnecie. Mimo to nie wydaje mi siê, ¿eby to o ten herb chodzi³o.

Mamy tu jeszcze klejnot z powtórzeniem god³a pomiêdzy dwoma piórami (?), ze standardow± koron± szlacheck± o trzech pa³kach (umieszczon± bezpo¶rednio na tarczy, bez he³mu - ale to wynika raczej z braku miejsca na sygnecie), i bardzo ozdobne labry.

Mimo wszystko to ciut ma³o. Dlaczego? O tym ni¿ej.

To co proponuje Gienio - szukanie nazwy herbu - ma sens tylko przy za³o¿eniu ¿e herb jest jednak wschodnioeuropejski (polski, czeski, wêgierski itp.). Herby zachodnioeuropejskie z za³o¿enia nie mia³y w ogóle nazwy, wiêc nie da siê takowej znale¼æ. Opisywane by³y po prostu pe³nym blazonowaniem (wyszczególnieniem wszystkich elementów i ich barw). Podobnie, nie by³o herbów rodowych, dziedzicznych - za ¿ycia herbowego (rycerza) syn musia³ pos³ugiwaæ siê odmian± albo przybraæ ca³kiem inny herb - nie mog³o byæ bowiem dwóch identycznych herbów w jednym w³adztwie (pañstwie). Po ¶mierci tego rycerza który¶ m³odszy syn czy wnuk móg³ przybraæ ten sam herb, ale równie dobrze móg³ tego herbu u¿ywaæ odt±d kto inny, zupe³nie niespokrewniony. Z drugiej strony, w s±siednim kraju móg³ siê trafiæ kto¶ o identycznym herbie. Dalej, nie mamy tu informacji o kolorach orygina³u, a przecie¿ mog³a byæ w u¿yciu ca³a seria herbów o identycznym kszta³cie, tylko innych tinkturach.

Wobec powy¿szego obawiam siê ¿e je¶li nie mamy ani ¶cis³ego datowania, ani okre¶lonego obszaru pochodzenia, to nawet je¶li znajdziemy co¶ co bêdzie pasowaæ, nie bêdzie wcale pewno¶ci, czy trafli¶my.

Hako
Re Adrijami....
....to co posiadasz do przyk³ad sygnetu pieczêtnego......a z nimi bywa³o ró¿nie, otó¿ z uwagi na sk±po¶æ miejsca herby na nich uwidaczniane by³y w sposób enigmatyczny. Brakowa³o czêsto w nich wa¿nych dla heraldyki elementów wyró¿niaj±cych. Wykonawca skupia³ siê wy³±cznie na przedstawianiu g³ównego symbolu.
To rodzi wiele pytañ......
Czy mo¿na na tym sygnecie dopatrzyæ sie gdzie¶ innych elementów; ga³êzi, pieñka, gwiazdy lub ksiê¿yca lub tego, ¿e ptak ten ma dwie g³owy...lub brak mu dzioba?
Czy twój dziadek po wojnie bywa³ na Pomorzu...?
Z drugiej strony nie wykluczone, ¿e ten kto w karty gra³ z dziadkiem i przegra³ ten sygnet przez Pomorze tu¿ po II W¦ sie przewin±³ a twój dziadek wcale nie musia³ nic o tym widzieæ...

W szczególno¶ci zwróci³em uwagê na klejnot tego herbu. W swoich materia³ach mam co¶ takowego czyli ptaka pomiêdzy dwoma piórami. Herb ten zrysowywa³em kiedy¶ z pieczêci lakowej w jednym z archiwów ko¶cielnych. Mia³ jednak jednak wadê, dolna prawa æwiartka laku mia³a wyra¼ny ubytek i widac by³o znikom± czê¶æ ptaka w tarczy herbowej wiêc nie moge napewno odpowiedzieæ, ¿e to mo¿e byæ ten sam herb. Boczne ustwienie ptaka w klejnocie wydaje siê wykluczac jakoby herb przedstawia³ or³a.....

Herb ten kojarzy mi siê conajmniej z dwoma herbami rodu, który i tak wywodzi³ siê ze wspólnego pnia. Na obu herbach wystêpowa³ ptak. Na jednym z nich w klejnocie by³ ptak miêdzy dwoma piórami (ja traktowa³em to jako pióra czaple b±d¼ dwa zio³a).

Reasumuj±c.. niez³ym pomys³em Viatora jest odci¶niêcie tego¿ sygnetu w laku b±d¼ wosku i sfotografowanie go w bocznym ¶wietle. Mo¿e uka¿± sie wtedy nowe elementy....I wtedy bêdzie ³atwiej wyeliminowaæ tworzenie jaki¶ teorii.......

Sprawa nie bêdzie jednak prosta....Przerzucê sterty rysunków i materia³ów.......
Bedê dalej ¶ledzi³ ten temat....
Pozdrawiam Hako
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.