CYTAT(Fionn @ 10:26 28.01.2009)
¦miem z koleg± siê nie zgodziæ.
Napewno kusznicy i brygantyna to pomy³ka. Sprawa jest prosta pierwsze brygantyny to dopiero koñcówka pierwszej po³owy XV wieku.
Je¶li chodzi o rycerzy podbnie. Kolega strasznie upraszcza sprawê. Pod grunwaldem dostêpne by³y elementy które w latach 40 XIV wieku nie mia³y prawa bytu.
Pod Crecy najpopularniejsz± wersj± opancerzenia by³y prawdopodobnie pancerze kolcze(tutaj szybka uwaga -nitowane). Wzmacniano je na korpusie( w przypadku bogatego rycerstwa tak¿e na nogach i rêkach) albo wygotown±, utwardzan± skór± (formowan± w odpowiednie opancerzenie) albo zas³onami zbrojnikowymi .
Bardzo czêst± praktyk± by³o tak¿e os³anianie siê dwoma warstwami pikowango pancerza miêkkiego( przeszywka pod kolcz± i na kolcz± - oczywi¶cie ka¿da z nich przeszywana z kilkunastu warstw lnu).
Popularnymi he³mami by³y zwyk³e ³ebki. Do lamusa odchodzi³y he³my wielkie, a wymy¶lne zas³ony z zawiasami czo³owymi dopiero zaczyna³y siê pojawiaæ ( dostêpne g³ównie bogatym wielmo¿±).
Witam!
Drogi Fionnie, w tych warunkach to ja sam ze sob± siê zgodziæ nie mogê
Oczywi¶cie moja podpowied¼ by³a tylko pogl±dowa. "Siedzê" w ¶redniowieczu pó¼nym i mo¿e dlatego ta brygantyna.
Ale je¿eli GBartek chce fachowego opisu uzbrojenia to s³u¿ê pomoc±:
CYTAT("Crecy 1346 - Maciej Nowak - Kreyer)
Podstawow± os³on± cia³a stanowi³a kolczuga.(...) Kolczugê zak³adano na przeszywanicê. Przeszywanica stanowi³a niezbêdny element wyposa¿enia osoby chroni±cej siê kolczug±.(...) Na to wszystko, czasem wk³adano specyficzny rodzaj zbroi, tak zwane p³aty - swoist± pó³sztywn± tunikê, wzmacnian± metalowymi p³ytkami, wszytymi miêdzy warstwy materia³u b±d¼ skóry i zachodz±cymi na siebie dachówkowato. Ochronê tê wk³adano przez g³owê, jak poncho, a zapinano zwykle na plecach. Chroni³a przedewszystkim tors i ramiona wojownika. W owych czasach nie by³ znany (a na pewno nie stosowany powszechnie) jednolity napier¶nik z blachy. P³ytowe os³ony stosowano jednak coraz czê¶ciej i chêtniej, bo daj±ca lepsz± os³onê ni¿ kolczuga, by³y od niej l¿ejsze, a odpowiednio po³±czone, nie utrudnia³y ruchów.(...) Na g³owê zak³adano osobny kaptur kolczy, umieszczany na watowanym czepku. To przykrywano najpopularniejszym he³mem owej epoki, czyli basinetem.(...) Nogi okrywano zazwyczaj watowanymi nogawicami, na które zak³adano albo nogawice kolcze, albo (i) os³ony z pasków utwardzanej skóry i metalu - b±d¼ te¿ wiêksze, p³ytowe os³ony. (...) Zasadniczo, piechurzy byli wyposa¿eni podobnie jak rycerstwo, choæ rzecz jasna bardziej skromnie. Posiadali jednak he³my (otwarte basinety), przeszywanice, kolczugi, ochronne rêkawice, nierzadko os³ony nóg. (...) Warto wspomnieæ te¿ o swoistej ciekawostce - z wielu przedstawieñ wynika, ¿e angielscy piechurzy nosili kolczugi nie na przeszywanicach, ale pod nimi. Prawdopodobnie mieli dwa watowane kaftany.
To tyle je¶li chodzi o uzbrojenie w czasach Crecy. My¶lê ¿e taka gar¶æ informacji wystarczy. Jednak jest w tej ksi±¿ce co¶ jeszcze:
CYTAT("Crecy 1346 - Maciej Nowak - Kreyer)
Ka¿dy ³ucznik nosi³ przy sobie dwa tuziny pocisków.(...) Ka¿dy strzelec mia³ jednak równie¿ 16 ciê¿szych i krótszych pocisków, przeznaczonych specjalnie do przebijania zbroi. Mierzy³y one oko³o 70 cm ka¿dy, lecia³y mniej wiêcej na odleg³o¶æ 155 m. Obu rodzajów strza³ u¿ywano g³ównie przeciwko celom znajduj±cym siê w odleg³o¶ci 70-90 metrów.(...) Strza³a przebija³a rycerski pancerz ju¿ z odleg³o¶ci ok. 50 m.
To tak do testów z ³ukiem
A propos, Vislavie wierzê w Twoje dobre intencjê, ale karuzela??? Je¿eli proponujesz karuzelê to GBartek bêdzie musia³ pój¶æ z ³ukiem o naci±gu 40 kg na plac zabaw i bêdzie strzela³ do manekina który bêdzie weso³o obraca³ siê w¶ród grupki bawi±cych siê dzieci, albo po prostu "po¿yczy" sobie tak± karuzelê do domu. Tak czy inaczej niezbyt dobry pomys³
Dariusie, nie pamiêtam ile ma twój ³uk, ale do takich testów to trzeba mieæ broñ przeciwpancern±
Te 40 kg to takie akurat. Z ³ukami poni¿ej 25 kg to mo¿na postrzelaæ jedynie do kolegów którzy zbieraj± wiêcej ni¿ 200 pkt na korespondencyjnym, he he
Pozdro
Chaos