Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wykroje z XIIIw.
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Inne ubiory wczesno¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Szymek z K-g
Przepraszam i¿ z innej beczki ale nurtuje mnie takowa sprawa:
Kliny (trójk±ty) z przodu i ty³u cote w miejsce popularnego rozciêcia. Spotkali¶cie siê z takim rozwi±zaniem? Wypróbowa³em takowy strój konno i nie ma efektu podwijania siê szaty. Tylko pytanie czy takie rozwi±zanie wystepowa³o.
Borg
w zdecydowanej wiêkszo¶ci zabytków s± kliny w kroku smile.gif
ate1990
Cote z Bocksten mia³o takie kliny:

http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/bocktunc.html
Szymek z K-g
¦wietnie, dziêki bardzo. Hmm.. mo¿e rzuca³y mi siê w oczy, chyba popularniejsze u naszych rekonstruktorów, tylko cote z rozciêciem.
Potrzebowa³ bym jednak jakiego¶ ¼ród³a które ukazywa³o by i¿ takowy strój wystêpowa³ we wczesnych wiekach XIII. Ten z linku datowany jest na 1290-1330 ;/
Borg
Bardzo ró¿nie datowane...zobacz sobie t± stronkê:
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/bockhome.html
i tu miêdzy innymi jest co¶ takiego " Kyrtles/Cotes/Tunics/Gowns (by time)"
Chyba pomo¿e smile.gif
A ubranko z Bocksten jest stosowane do szycia nawet wczesnych ciuchów. Kroje s± bardzo podobne powiedzmy od 11 do 14 wieku, zmieniaj± siê szczegó³y.
Anuszka
Nasz³a mnie dzis pewna mysl, moze ktos jest m±drzejszy i rozwieje moje watpliwosci. Chodzi o damski surcote, a wlasciwie materia³, z jakiego by³ wykonywany.Dzis 99% z nas szyje surcoty z we³ny, niestety przy 30 stopniowym upale bywa to nad wyraz niewygodne.Zaczelam wiec zastanawiac sie, czy uszycie surkotu z lnu by³oby naduzyciem? Pierwsza sprawa, surkot wydaje sie byc ubraniem bardziej paradnym co w tym momencie wylucza uzycie lnu. Na przedstawieniach wszelakich w sumie nieczesto spotyka sie osobe niezamo¿na odzian± w surcote.Na ogol jak kobieta pracuje w polu to ma na sobie jedna suknie, jak doi krowy tez ma na sobie jedna suknie. Ale czy to znaczy ze niezamozne kobiety nie nasladowaly mody bogaczy? przyznam ze wizja lnianej sukni a na to narzuconego lnianego surcotu przepasanego paskiem ( a przeciez taki zestaw byl spotykany zwlaszcza na pocz. XIII w.)wydaje sie byc kuszaca, ale czy do przyjecia? czy ktos odtwarzajacy powiedzmy ubog± mieszczkê skazany jest w upa³ na ino lniana sukniê spodni±? mo¿e istniej± ¼ród³a, które potwierdzily by moja teze, i¿ surcote mog³ byc szyty z materia³ów cienkich, lekkich i niekoniecznie "szlachetnych".
Borg
Anuszko...a znasz jakie¶ ubrania (nie bieliznê) z lnu?
Pamiêtaj, ¿e we³na mo¿e byæ ró¿nej grubo¶ci...polecam poszukaæ czego¶ co zw± tropikiem...we³na na fraki etc
Po za tym biedniejsi te¿ nosili we³ny, gorszej jako¶ci, barwione gorszymi barwnikami...w sumie prêdzej widzia³ bym biedaka w we³nie ni¿ lnie...
brzydal
Wersja z cienkiej we³ny ca³kiem dobrze sprawdza siê w upale, przetestowa³am i prze¿y³am
Borg
Mam pytanie odno¶nie niskich nogawic z XIII wieku:

Czy mê¿czyzna mo¿e nosiæ takie krótkie nogawice, jak je siê w takim razie by mocowa³o?
Z góry dziêki za pomoc
EwKa
Te sa akurat damskie, niestety. Krotkie znaleziono przy czlowieku z Bocksten Bog ale to troche zbyt pozno dla Ciebie?
http://www.personal.utulsa.edu/%7Emarc-car...h/bockhos2.html
Borg
Na podstawie czego wnosisz, ¿e damskie? Krój (kliny u góry) wrêcz identyczny...
A te tez jak pamiêtam s± datowane na XIII-XIV.
Mo¿e s± gdzie¶ publikowane?
Czy to s± nogawice z Bremy?
EwKa
Musze poszukac ale mialam gdzies opis, ze sa damskie angsad.gif Mocowanie na podwiazki wydaje sie logiczne i proste... Z drugiej strony takie niskie nogawice z jedwabiu moga byc tez biskupie. Sporo niskich nogawic (niestety glownie z XI i XII wieku) jest na http://www.kostym.cz/ Te wczesniejsze maja nawet krajke przywiazana/przyszyta na stale.

PS. http://www.lansmuseet.varberg.se/ na stronie Muzeum masz dobre zdjecia znalezisk z Bocksten Bog
Borg
Mam jeszcze jedno pytanie. Wie kto¶ jak wygl±da sprawa podszewek w zachowanych ciuchach? Jak ogl±da³em zdjêcia i jakie¶ opisy, to ¿adnej nie widzia³em.
Szczególnie interesuj± mnie tu jedwabne ciuchy, choæby te pochodzenia hiszpañskiego.
EwKa
"The only tomb that had remained undisturbed, that of Fernando de la Cerda (great-grandson of Alfonso VIII), who died in 1275, gives an idea of the wealth that must have originally been contained in the other tombs. The coffin inside the sarcophagus was covered with a rich gold and silk fabric decorated with gold and silver ribbons and galloons, and fastened with silver nails; it was lined with other rich fabrics of Moorish origin. Placed under the head were four pillows with rich covers. The mummified body was dressed in three garments cut from the same rich fabric and two of them had fur linings. Underneath were breeches of linen held with a leather belt."

fragment artykulu Dorothy G. Shepherd " The Textiles from Las Huelgas de Burgos". Odnosi sie do ksiazki z wynikami badan napisanej przez Don Manuel Gomez-Moreno w 1946 r. pt. "El Panteon Real de las Huelgas de Burgos".
http://www.cs.arizona.edu/patterns/weaving...es/nb51_bur.pdf

Czy ta saya/tunika miala podszewke z futra czy mialy ja surcoaty/pellote musze poszukac smile.gif
http://www.personal.utulsa.edu/%7Emarc-car...th/sdress4.html

PS.
Tu pieknie widac podszewke z purpurowej tkaniny-zapewnie z jedwabiu
http://www.oronoz.com/leefoto.php?referencia=%20%204546

W tej pellote/surcoat widac podszewke w kolorze podobnym do pokrycia:
http://www.oronoz.com/leefoto.php?referencia=%20%204622
Borg
Od¶wie¿ê ostatnie pytanie...a jak z ubraniami ze znalezisk bagiennych/"lodowych"...
Posiadaj± podszewki?
Pstryku
Witam. Potrzebuje wykroju na strój u¿ywany przez rycerzy szpitalników chodzi o "garnache". Podobno przypomina to surcoat z kapturem i rozciêciami w rêkawach taki jak w kodeksie Manesse ale nie jestem pewien dunno.gif , wie kto¶ mo¿e jak to wygl±da?? Z góry dziêkuje ;)
ate1990
http://www.familia-ministerialis.de/
--->Unsere Bekleidung --->der Herr --->Gardecorps
O to chodzi³o?
Pstryku
CYTAT(ate1990 @ 20:10 04.02.2009) *
http://www.familia-ministerialis.de/
--->Unsere Bekleidung --->der Herr --->Gardecorps
O to chodzi³o?


Dziêki za wykrój ;) ale nadal nie wiem czy w³a¶nie ten "Gardecorps" to jest to samo co "Garnache". Mo¿e jaki¶ szpitalnik móg³by mi pomóc bigsmile2.gif Z góry dziêkuje
Nikolas-giermek WBR
Koledzy ma kto¶ mo¿e wykroje nogawic. Z góry dzienku smile.gif je
janek
CYTAT(Pstryku @ 13:09 05.02.2009) *
CYTAT(ate1990 @ 20:10 04.02.2009) *
http://www.familia-ministerialis.de/
--->Unsere Bekleidung --->der Herr --->Gardecorps
O to chodzi³o?


Dziêki za wykrój ;) ale nadal nie wiem czy w³a¶nie ten "Gardecorps" to jest to samo co "Garnache". Mo¿e jaki¶ szpitalnik móg³by mi pomóc bigsmile2.gif Z góry dziêkuje


witaj!
Z moich poszukiwañ wynika, ¿e chodzi jednak o dwa ró¿ne ciuchy.
Wspomniane Gardedecorps wygl±da, za BM, tak: http://www.villicus.de/Shop/catalog/images.../gardecorps.jpg a Garnache, tak: http://www.villicus.de/Shop/catalog/images...ts/garnache.jpg .
Z tego co doczyta³em w ró¿nych s³ownikach o ubraniach, garnache, by³ to we³niany ciuch, czêsto podszyty futrem, z krótkimi rêkawami. Inna nazwa to tabard. Co do kaptura - móg³ byæ. Taka definicja pojawia³a siê siê z drobnymi modyfikacjami wszêdzie (odsy³am do googli).
Tu znalz³em wspó³czesne rekonstrukcje (pasuja do opisu):
http://farm2.static.flickr.com/1391/540707...c1fcc54.jpg?v=0
http://www.gewandschneider.de/galerie/hoch...y_garnache.html
http://www.flinkhand.de/index.php?aid=183
http://www.1186-583.org/rubrique.php3?id_rubrique=7 - 3 ostatnie fotografie

My¶lê, ¿e ostatnia powinna Ciê zainteresowaæ, bo to akurat rekonstrukcja Joannity.

pozdrawiam
J.
Kay
Witam!
Wychodz±c z za³o¿enia, ¿e co dwie (3...10...50 ) g³owy to nie jedna, podajê poni¿sze pod rozwagê b±d¼ dysputê:
Czy kto¶ posiada potwierdzenie/negacjê funkcjonowania w XIII wieku zapiêæ z ty³u, na karku??
Ju¿ jaki¶ czas mnie to nurtuje, bior±c pod uwagê niewielkie okr±g³e dekolty w danym okresie. Wiêkszo¶æ miniatur, czy rze¼b przedstawia postaci an face, ukazuj±c ma³e wyciêcie sczepione zapink±, przy strojach wierzchnich czasem zapiête na guziczki ). No, OK. Do refleksji zmusi³ mnie jednak pos±gi z Naumburga, m.in. Uty, na której surkot margrabianki przylega ¶ci¶le do jej szyi i nie ma mowy aby w³o¿y³a strój przez g³owê, bez ¿adnego rozciêcia w dekolcie...a z przodu go nie ma. Refleksje osi±gnê³y apogeum, kiedy w BM wypatrzy³am tak± oto miniaturkê...

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
minatura jest powiêkszona wiêc straci³a na jako¶ci, na oryginale lepiej widaæ...

i Uta...
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

B³±d miniaturzysty? Idealizacja postaci przez rze¼biarza? Czy kto¶ jeszcze mia³ takie dylematy i zna odpowied¼?? ¯eby by³o jasne – chodzi o niewielkie rozciêcie, zapiête na 1-2 guziczki.
Pozdrawiam
Kay
Nikodem
Pytanie z gatunku podstawowych - jakiej szeroko¶ci powinny byæ kliny wszywane w cotte. Datowanie XII/XIII wiek, cotte do po³owy ³ydki/za kolanka (d³ugo¶æ 145 cm) z 4 klinami i rozciêciami z przodu i z ty³u dla raczej niebiednej osoby.

W TMTA wykrój krótszego cotte zaprezentowany jest w ten sposób i¿ wskazuje ¿e kliny maj± ponad 60 cm szeroko¶ci, z kolei w tym w±tku pisa³ kto¶ o klinach 30 centymetrowej szeroko¶ci (i nawet pomijaj±c ewentualnie ró¿nicê wzrostu i samych wymiarów to jest to zmiana o czynnik dwa). Jak zatem najlepiej uszyæ, ¿eby by³o poprawnie?

Z góry dziêkujê za odpowiedzi smile.gif.
Lagash
Witam,
Moje pytanie jest troszkê innej natury: a mianowicie, Gutkowska pisze o surkotach podszywanych futrem z wiewiórki lub popielic. Jako i¿ oba s± pod ochron± w Polsce, to czy królicze, lisie lub jenocie futro równie¿ siê nada? :>
Viator
Najlepiej by³oby tylko - je¶li masz dostêp do taniego futra - wyci±æ z królika popielice i dopiero takie naszyæ, je¶li rozumiesz co mam na my¶li.

Chodzi mi o to ¿e podszycie z popielic/bia³ych wiewiórek powinno wygl±daæ tak jak obszycia ¶redniowiecznych czapek i podszycia p³aszczy - np. widoczne na znanych iluminacjach w nieco pó¼niejszym Codex Manesse:

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Tworz± one charakterystyczny wzór znany pod angielsk± nazw± VAIR. Nazwa ta oznacza zarówno podbicie z takich skórek u¿ywane od XIII do XIV wieku, jak i wzór jednego z dwóch g³ównych obok gronostaja heraldycznych "futer", po polsku zwany "popielicami" (po prawej) :

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Oczywi¶cie tego typu podszycie to raczej opcja dla bogaczy. Biedakom na podszewkê zimowego p³aszcza polecam filc we³niany.
Nikodem
CYTAT(Viator @ 10:15 28.05.2014) *
(...)
Oczywi¶cie tego typu podszycie to raczej opcja dla bogaczy. Biedakom na podszewkê zimowego p³aszcza polecam filc we³niany.



Jakie¶ ¼ród³o na poparcie wykorzystania filcu do docieplania ubrañ?
Viator
No nie, zabytków nie znam, przynajmniej z Europy, wiêc raczej bêdzie trudno o przes±dzaj±cy dowód. Wiadomo tylko ¿e filc by³ u¿ywany od wielu tysi±cleci i ¿e tam gdzie by³ u¿ywany, to by³ u¿ywany w³a¶nie na ubrania i buty, czasem na namioty i derki. Walonki filcowe robiono jeszcze za moich czasów. A ¿e jest tañszy ni¿ we³niane sukno, doszli¶my do wniosku ¿e koce do spania albo p³aszcze zimowe mo¿na by z powodzeniem podszywaæ filcem - i na pewno jest to bardziej prawdopodobne ni¿ podszywanie p³aszczy lnem, które stosujemy nagminnie be¿ ¿adnego oparcia - ani w ¼ród³ach, ani w logice.
Nikodem
A ja w³a¶nie zabytków szukam, czy czegokolwiek co potwierdzi odzie¿owe u¿ywanie filcu. Zawsze filc wydawa³ mi siê ma³o odzie¿owym materia³em, tym bardziej ¿e mocno spil¶nione tkaniny we³niane zapewni± tak± sam± ochronê przed warunkami atmosferycznymi.

Co do ubrañ z filcu to kojarz± mi siê jedynie koczownicy i to raczej w staro¿ytno¶ci, ale to nie jest moja mocna strona, wiêc pewnie to skojarzenie to tylko wierzcho³ek góry lodowej. Tak czy inaczej mnie interesuje ¶redniowiecze i Europa od Polski na zachód. Tak wiêc czy w tym rejonie cokolwiek potwierdza istnienie filcowych ubiorów (poza kapeluszami i ew. walonkami). Ponadto - czy tylko walonki s± ok, czy te¿ buty szyte z filcu z na przyk³ad skórzan± podeszw±?

Podszywania p³aszczy lnem nie bêdê komentowa³ ;) bo siê z tym zgadzam, przynajmniej w 95% wypadków.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.