Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: (Prawie) Wszystko o Namiotach
> Przedmoty codziennego u¿ytku > W podró¿y
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Robert £aziñski
Szanowni Frehowicze,
Czy kto¶ bada³ temat ró¿nych wzorów namiotów u¿ywanych w ró¿nych okresach ¶redniowiecza. Dok³adniej chodzi mi o to jakie typy namiotów, oprócz gremialnie stosowanych "wikiñskich trójk±tów", mog³y wystêpowaæ we wczesnym ¶redniowieczu (X/XI w.). Jest np. taki fresk z kaplicy (cerkwi?) chyba w Jugos³awii pokazuj±cy oblê¿enie Bizancjum przez S³owian, na którym paroma kreskami ukazano namiot jako ¿ywo przypominaj±cy wielok±tne namioty (chyba nazywaj± to "pawilon") u¿ywane w pó¡nym ¶redniowieczu (takie namioty pokazuje te¿ ikonografia z XIII w). Mo¿e kto¶ ma inn± ikonografiê na ten temat, albo wie jakich namiotów u¿ywano w Bizancjum lub na Rusi w tym okresie?
Pomó¿cie zanim siê za³amiê i zamówiê "wikiñski trók±cik".
Pozdrawiam
£azarz
Witaj Robert,
proponujê zajrzeæ na strony:
http://home.adelphi.edu/~sbloch/sca/tents/...s/taxonomy.html
http://www.bumply.com/Medieval/Pavilion/index.htm
http://www.currentmiddleages.org/tents/
Jestem w koñcowej fazie opracowania dokumentacji potrzebnej do budowy namiotu z okresu XII-XIII wieku. Informacja ju¿ wkrótce pojawi siê na FREHA.

Serdecznie pozdrawiam
Grzegorz "£azarz"
Imbram
Poszukuje kontaku z producentem namiotów z okresu wczesnego ¶redniowiecza (przedzia³ czasowy mniej wiêcej od VIII do IX wieku). Bêdê wdziêczny za wszelk± pomoc.
Halfgar
gdzie¶ w pracy mam ¶ci±gniête wymiary namiotów wikiñskich. Podrzuæ maila to prze¶lê smile.gif
Bu³a
Jak zwykle wtr±ce trzy grosze crazy.gif . Tego typu namioty pojawi³y siê ju¿ podczas cesarstwa rzymskiego.


Pozdrawiam Bullito
ilm
ja prosilbym o szersze info na temat owych namiotow - opis materialow, rysunki, zdjecia itp. bowiem zamierzam sam skonstruowac takie cacko.
imbram, jesli moj experyment zakonczy sie sukcesem, to sie skontaktuje i przedstawie moja oferte icon_wink.gif
Magnus
Witam.
Wlasnie sie meczymy z produkcja pierwszych trzech namiocikow wikinskich. Jak dobrze pojdzie to damy oferte na net. Namioty gotowe bedzie mozna zobaczyc najprawdopodobniej w opolu 9-10 sierpien na miejscowym turnieju. Robimy trojki, znaczy sie wchodzi 3 osoby i troche sprzetu lub 2 osoby i cala zbrojownia. Drewno sosnowe, solidne dechy nie zadne patyczki, na razie kombinujemy z artysta plastykiem coby konce namiotow ladnie ozdobic, ale raczej na opole z tym nie wyrobimy. Material niestety niehistoryczny - bawelna podgumowana w kolorach dostepnych - czern, braz, oliwkowy ciemny, szary. Dobry naprawde material -plotno lniane podgumowane doskonale (nawet sztorm nie straszny) jest DROGIEEEEEEE ponad 5 dych za metr biezacy, wiec trzeba improwizowac. Choc i ten material, ktory wybralismy jest dobrej jakosci, tylko tak jak pisalem - bawelna. face4.gif Wszystkich ultrasow przerazonych mysla spania pod bawelna przepraszamy. No i drewno zabezpieczone pokostem lnianym przed wilgocia itp. Acha - brak podlogi, ale to raczej normalne, nie spotkalem sie na namiot wikinski z podloga jak na razie. Dokladniejsze dane damy po zrobieniu namiocikow do konca i ocenieniu ich przez inne ekipy na Opolu. Wtedy damy znac na freha odnosnie zamowien i cennik. Wyjdzie tak sadze w miare tanio, choc cen konkurencji jak na razei to nieznamy.
ilm
Magnus, moglbym cie prosic o szersze rozwiniecie tematu: np. opisanie szkieletu, wymiarow itd. prosilbym nawet o przeslanie dokladniejszych zdjec waszych namiotow (interesu wam nie przejme, ale tez na kupno u was raczej nie bedzie mnie stac - masa innych wydatkow) btw jak zaimpregnowac material na namiot (mozna woskiem ?)

pozdrawiam
Magnus
Witam. Dokladniejsze info o namiocikach tak jak mowilem, dopiero po ocenie innych ekip na opolu. Bo niewierze, ze wszystko zrobilismy dobrze, szczegolnie, ze nasza wiedze glownie bralismy ze zdjec gotowych namiotow. Wiec napewno bedzie kilka zmian, a po co dawac ci info, ktore za kilka dni ulegnie zmianie.

Jesli chodzi o impregnacje, to probowalismy pokostu lnianego. I syffffff, kompletnie sie pokost do tego nie nadaje i tyle. Nie wiem kto napisal, ze to jest historyczne i fajnie wychodzi, ale chyba sam tego nie wyprobowal. Material testowy pomalowany pokostem schnal ponad 2 tygodnie z prostego powodu - pokost to nie woda tylko olej. Jesli chodzi o ochrone drewna to jest extra dobry, ale w materialach nie daje rady. W drewnie po prostu pokost sie wchlania calkowicie, a jesli chodzi o material, to czesc sie wchlonie, a reszta sobie zostanie na zewnatrz i nic nie da sie z tym zrobic. A jak wiadomo wszelkie olejowate niezbyt dobrze schn±. Poza tym material zrobil sie strasznie tlusty, syfiac wszystko co sie zblizylo do niego. I dalismy sobie z historycznoscia spokoj. Moze sw. Jerze uzywaja pokostu, jesli tak to oznacza, ze sa naprawde uparci, albo czegos innego. Tylko czego to nie wiem. Chociaz jak sie przypatruje namiotom Jerzy to sadze, ze nie impregnuja ich. Pokost widac po prostu na materiale od razu i tyle.

Wosku bym nie polecal wcale. Zastanow sie, przeciez material stalby sie calkowicie sztywny - jak bys go przewozil, hmmm ?? Nioslbys pod pacha platy 3 na 2 metry materialu utwardzonego woskiem ?? Fajnie by to wygladalo, no nie ?? Oprocz tego same koszty wosku naturalnego bylyby horendalne.

Slyszalem o dziegciu, ale nie bylo jak wyprobowac, po prostu nie zdolalismy znalesc miejsca, gdzie dziegc mozna kupic. Moze ktos wie ??

Ogolnie pozostaja tylko dwa wyjscia.

1. Nie impregnowac, i modlic sie, zeby nie lalo zbyt mocno. Przy mniejzym deszczu material dobrze naciagniety przemaka, ale nie kapie, tylko woda zcieka po prostu od wewnetrznej strony.

2. Kupic material podgumowany i koniec z historycznoscia. Dodatkowo wiekszosc materialow namiotowych to bawelna, wiec dodatkowo brak historycznosci.

My wybralismy rozwiazanie drugie. Niehistoryczne, ale wychodzimy z przeswiadczenia, ze nie znajdzie sie duzo chetnych na cierpienia w przemakajacym, ale historycznym namiocie.

Dobra, kryje sie, bo ultrasy juz sie szykuja do ataku.
KhaToo
A ja, jako przedstawiciel ( bigsmile2.gif ) m³odego i raczej ubogiego bractwa mam pytanie do oczytanych wa¶ciów. Jasne jest, ¿e z biegiem czasu zaopatrzymy sie w porz±dny pawilon. Narazie jednak nie ma na niego funduszy i by³y by spore problemy z transportem, gdyz ¿aden nie posiada du¿ego autka. Jednak puki co chcemy byc maksymalnie historyczni i nie spaæ w iglo. Ubranka odpowiednie mieli bedziemy, zastawa sto³owa sie szykuje. CZy w wieku XIIXIII u¿ywane by³y jeszcze namioty z stylu "wikiñskich japonek"? Lub co¶ równie ma³ego i ³atwego w transporcie. Moze co¶ jeszcze prostrzego...jaki¶ sza³as z jednego kija i materia³u...Je¶li by¶my cos takiego robili, to napewno nie wyglada³o by jak szmata na patyku, ale nie chcemy improwizowaæ i nara¿aæ sie na szyderstwa.
Pero
czesc
jest jeszcze jedno wyjscie z sytuacji jest taka smieszna firma wabiaca sie bodajrze HURTEX tam panowie sie udajcie i zakupcie BREZENT LNIANY bardzo historyczny a jak i co ciekawe maja go w dwoch kolorach oliwkowy (odpada) ale jest jeszcze kolor naturalny taki poprostu hmm sucha trawa.(sianko) i co ciekawe sa dwa warianty tego materialu wodoodporny i nie roznica w cenie zadna bo ok 2-3zl za metr a ostatnia cena w gdyni to ok 16zl za metr biezacy (niestety nie pamietam dokladnie jaki jest szeroki ale to jest wymiar niestandartowy)
Magnus
Witam.
Nie hurtex a Surtex.
Gdy uslyszalem o tej firmie, zaplakalem, ze u Nas tego nie ma tylko na Pomorzu. Niestety u Nas w okolicy takiego przybytku nie ma, wiec udalismy sie do fabryki takich materialów na namioty bezposrednio. A ze tam lnu nawet na oczy nie widzieli, no coz nic tylko zaplakac.
Koloru oliwkowego bym nie skreslal, barwniki naturalne wystepowaly w zielonym kolorze i jak sadze, byly dosyc tanie (te od oliwkowego). Powod to nieczysta barwa, wiadomo oliwkowy nie jest raczej takim fajnym, jasnym i zyjacym kolorem jak jaskrawa zielen (trawy na przyklad).
No chyba, ze sie myle ??
Jesli tak, to lepiej nawet nie mowcie, bo nam juz uszyte materialy na 3 namioty w tym kolorze doszly.
Z doswiadczen internetowych - namioty wikinskie na zdjeciach zagranicznych (glownie skandynawskie imprezy) wystepuja w kolorach czarnym, brazowym, oliwkowym, bialym i szarym (czytaj naturalny kolor materialu). Wiec jakby sie tam rypneli, to obciach na calego, no nie? Sa takie na imprezach tamtejszych (a to przeciez wyzsza klasa jesli chodzi o odtwarzanie wikingow), wiec raczej sa historyczne. czy tak ??
Huskarl Thorgrim
WItam
Od paru dni zajmuje sie wyszukiwaniem informacji na temat "wczesnych" namiotów, i znalaz³em nastepujace informacje:
- namiot typu "A" (wikiñski) to jedyny namiot jaki zachowa³ siê w wykopaliskach pochodz±cy z interesuj±cego nas okresu - jego konstrukcja nie podlega dyskusji, jakkolwiek przenzaczenie tak - spotka³em sie z opiniami iz jest to typowy namiot wojowników, s³u¿±cy do krótkiego nocowania i czêstego zmieniania terenu obozowiska
- namioty prostok±tne http://www.tentsmiths.com/period-tents-squ...re-marquee.html i na przyk³ad http://www.tentsmiths.com/period-tents-rec...ar-marquee.html to konstrukcje pojawiajace sie juz od czasów rzymskich a¿ do dzisiaj - z racji ich funkcjonalno¶ci podejrzewam iz tak samo by³y wykorzystywane w X/XI wieku g³ównie jako du¿e namioty dowódców czy kupieckie, magazyny itp.
- namioty o konstrukcji http://www.tentsmiths.com/period-tents-wall-tents.html oraz http://www.tentsmiths.com/period-tents-wed...edge-tents.html to podobno najstarsze konstrukcje ¶wiata, pojawiajace sie we wszystkich cywilizacjach i w zasadzie w ka¿dej epoce - mozna te¿ domniemywaæ i¿ by³y wykorzystywane przez "wcze¶niaków" skoro u¿ywa³a ich armia rzymska a potem inne armie i cywile pó¼nego ¶redniowiecza

Do tego spotka³em sie z informacj± iz namioty typu wikiñskiego dosyc ¿adko by³y wykorzystywane przez nie-wikingów. Tak¿e s³ysza³em (tu za dowódc± oddzia³u "Jantar") o tej¿e ikonie wymienionej wy¿ej gdzie przedstawiony jest namiot okr±g³y rozpostarty na g³ównym maszcie i kilku tyczkach na krawêdzi.
Noa koneic dodam iz wydaje mi siê skrajnie nieprawdopodobne aby przy poznaniu tylu przeróznych konstrukcji namiotów które funkcjonowa³y za czasów rzymskich a nastêpnie w pó¼nym ¶redniowieczu u¿ywany by³ tylko i wy³±cznie ten jeden typ namiotów typu wikiñskiego. Ówczesne ludy spotyka³y sie z przeró¿nymi konstrukcjami ju¿ chocia¿by handluj±c z ludami ¶rodkowego wschodu czy ze stepów - a te nie u¿ywa³y namiotów wikiñskich.
Jaros³aw (Gêsik)
My¶lê ¿e wszystkim siê przyda, oto jest strona Surtexu i ich hurtownie w Polsce.
http://www.surtex.com.pl
Magnus, gdyby¶ chcia³ kiedy¶ wpa¶æ do tej hurtowni Surtexu w Sosnowcu to powiedz, bo wcale nie tak ³atwo tam trafiæ.
Pero
A pozatym drogi Magnusie mimo wszystko mamy XXI wiek i wszedzie mozna zamowic cos za zaliczeniem pocztowym lub z dostarczeniem do domu najpierw z Surteksu trzeba zamowic probki materialu a potem tylko zamawiasz kilka metrow a w przeliczeniu na kazdy metr wysylka nie wychodzi wcale tak drogo i wydaje mi sie ze brezent lniany lub przynajmniej plutno zaglowe bedzie po stokroc lepsze niz podgumowana tkanina ( z doswiadczenia wiem ze taka guma odchodzi dosc szybko i zostaje przemakalna szmata ( sprawdzalem kiedys taki material jako plachte na stelarzu i prawie wcale skladana a namiot trzeba transportowac ) ) >
Powodzenia
Magnus
Chylê czo³a i dziêkujê. PO prostu nic nie wiedzia³em o Sosnowcu, a o samym Surtexie dowiedzia³em siê za pó¼no, po kupieniu bawe³ny. A za³atwianie przez telefon skrawków materia³u itp to ju¿ przerabiali Nasi ludzie ze skutkiem negatywnym w innych tego rodzaju sklepach. Choæ z ca³± pewno¶ci± spróbujemy z Surtexem.
No có¿, byli¶my w Opolu, bosko by³o. Zobaczyli¶my inne namiociki, no i namiary dali¶cie na porz±dny materia³, historyczny, wiêc wszystko od nowa zaczynamy. Wiêc na razie nic nie bêdziemy robili na zamówienie. PO prostu trza przetrawiæ zobaczone sposoby mocowania desek, wielko¶æ, wymiary, ilo¶æ materia³u potrzebnego i sposób szycia (to akurat najwa¿niejsze) oraz sposoby napinania materia³u do konstrukcji drewnianych.
Wiêc wszystko od nowa trza zacz±æ. Ale dobrze, bo by¶my nadal w nie¶wiadomo¶ci i oparach w³asnej wielko¶ci ¿yli, a tak wiemy co i jak zmieniæ. Mo¿e siê w przysz³o¶ci zg³osimy nz produkcj± namiocików wikiñskich.Dziêki wszystkim za pomoc.
Kakofoniks
Prawdopodobnie od jesieni dodamy do naszej oferty wczesny namiot tzw. "sakson" (dwa paliki wewn±trz i poprzeczna belka. U¿ywamy bawe³ny z Surtexu która jest ca³kowicie wodoodporna (bez ¿adnej impregnacji - chyba ¿e na daszku zbierze siê z 5 litrów wody to siê pojawi po drugiej stronie kilka koropelek bigsmile2.gif ) Materia³ lniany na specjalne zamówienie i w³asn± odpowiedzialno¶æ - bawe³nê po prostu stestowali¶my w naprawdê cie¿kich warunkach a lnu jeszcze nie.
KhaToo
Dziêki wielkie. Poczytam, moze mnie co¶ natchnie. I ostatnie pytanie zielonego w temacie namiotów. U¿ywano moze sk³adanych "rurek" do budowania namiotów? Jak sobie wielki pan jecha³ na wojne, to bra³ wozy i ³adowa³ kije 5 metrowe. Wikingowie na statki te¿ ³adowali kilkumetowe deski na namioty. Ale jak my z czym¶ takim wleziemy do autobusu?! Wymy¶li³em sobie, ¿e gdyby tak (wyja¶nie w mroczny sposób i na mrocznych materia³ach) Na tokarce sztyl z ³opaty zwê¿yæ na odcinku 15cm, a w drugim zrobiæ dziure, zeby ten pierwszy pasowa³...By³oby to ³atwe w transporcie i lepsze od aluminiowych rurek czy iglaków. A mo¿e a¿ taki mrok to nie jest i tak robiono w ¶redniowieczu?
Ja wcale nie kombinuje na upartego i nie jestem mrokiem... mam tylko na wzgledzie kwestie praktyczne.
Huskarl Thorgrim
Hej
O wiele bardziej historyczniejszym rozwi±zaniem jest aby obie ¿erdzie by³y ¶ciete skosnie na koñcach - tak aby styka³y sie w³asnie w ten sposób jakby jedna ca³a ¿erd¼ przeci±æ sko¶nie (namota³em co ?) smile.gif
Potem to po³aczenie siê przetyka kilkoma drewnianymi przetyczkami icon_wink.gif i obwi±zuje sznurem mocno. Trzyma sie na amen smile.gif

jakbym wiedzia³ jak sie dodaje za³±czniki to bym ci pos³a³ rysunek icon_wink.gif

pozdrawiam
S³odziutki
Hm. Zastanawiam siê, jakie nici najlepiej nadaj± siê do szycia namiotu. Chodzi o to, ¿eby by³y mocne i w miarê historyczne.

I jeszcze: Opinia publiczna stawia pewne "wymogi" co do tkaniny. Czy istniej± te¿ jakie¶ wskazania odno¶nie technologii? Czy jest "grzechem" szycie namiotu na maszynie? To chyba konieczny kompromis, je¶li we¼miemy pod uwagê rozmiar namiotu? dunno.gif

Pozdrawiam,
S³odziutki
Piotr Muczko
Skoro tak rozgoza³o na freszce o namiotach i wszyscy s³ó¿± rad± to pójde na ³atwizne i spytam was drodzy frehowicze. Mo¿e pomo¿ecie trafiæ mi z poszukiwaniami bezpo¶rednio do celu.Nim zgnije w bezsensownych stronach internetowych ksiêgach kompletnie niezwiazanych rycinach itd. read.gif
otó¿ potrzebuje jak najwiêcej informacji na temat prostego ma³ego ¿o³nierskiego( w sêsie najemniczego) namiotu 2 osobowego , taki co by pasowa³ na 2 po³ xv w. chodzi mi przedewszystkim o forme ale ka¿da informacja cenna. szef.gif
Jakub z Bielska
Polecam fotki z Archeonu (na stronie Janusza - www.janusz.iav.pl) - du¿o tam tych soldiers tentów, mo¿na sobie opatrzyæ z ka¿dej strony icon_wink.gif

Materia³ to wiadomo len (z tego co zas³ysza³em od Koczana, to ju¿ macie, nie szczerba.gif ) najlepiej.

Co jeszcze ? smile.gif


Pozdrawiam
Jakub
Jakub z Bielska
CYTAT
Hm. Zastanawiam siê, jakie nici najlepiej nadaj± siê do szycia namiotu. Chodzi o to, ¿eby by³y mocne i w miarê historyczne.


Hmmmm...
Mo¿e grube konopne albo lniane nici ? icon_wink.gif

CYTAT
Czy jest "grzechem" szycie namiotu na maszynie? To chyba konieczny kompromis, je¶li we¼miemy pod uwagê rozmiar namiotu


Heh, to raczej zale¿y od chêci (i do pracy i bycia historycznym bigsmile2.gif ).


Pozdrawiam
Jakub
S³odziutki
Tyle wiem icon_wink.gif

Ale jak sobie pomy¶lê o rozmiarze przedsiêwziêcia, to ju¿ wiem, ¿e sam tego nie zrobiê, chocia¿ umiem szyæ. Po prostu, nie wystarczy mi czasu... icon_sad.gif

A je¶li mia³bym komu¶ zleciæ uszycie takiego namiotu rêcznie, to bym siê chyba nie wyp³aci³... Nie wiesz mo¿e, ile to mo¿e kosztowaæ?

Najgorsze, ¿e ¶w. Je¿e pisz±, ¿e kto¶ tam ju¿ u nich szy³ namioty rêcznie... Aaaa! tears.gif icon_wink.gif

To mi nie daje spokoju crazy.gif
Jakub z Bielska
CYTAT
A je¶li mia³bym komu¶ zleciæ uszycie takiego namiotu rêcznie, to bym siê chyba nie wyp³aci³... Nie wiesz mo¿e, ile to mo¿e kosztowaæ?  


Nie mam pojêcia...
Wiem, ¿e V Banderia Miast Hanzeatyckich ma w ofercie namiociki ale nie wiem czy szyj± rêcznie i ile sobie za to licz± - najlepiej zg³o¶ siê do ¼ród³a - Janusza (vel Kakofoniksa icon_wink.gif ) - jest na FREHA.


Pozdrawiam
Jakub
S³odziutki
Dziêki za info smile.gif

Ale trochê mi nie po drodze, bo siedzê na Dolnym ¦l±sku, a na studiach w Wawie icon_wink.gif Ale chêtnie zapytam przy okazji.

A tak z ciekawo¶ci: Nie wiesz, czy maszyna do szycia "³apie" takie lniane albo konopne nici? Nie za grube s±?

Pozdrawiam
S³odziutki
Agnieszka ¦wi±tkiewicz
Dziêkujê mojej ¿onie za udostêpnienie mi swojego konta
Bia³y

Chcia³bym zapytaæ czy kto¶ nie posiada namiarów na wizerunki namiotów z koñca XIVw. wzglêdnie pocz.XV, znana mi jest rycina z dwoma panami graj±cymi w szachy przed takowym namiotem. Jeszcze pytanko na temat impregnacji, czy dodatkowym zabezpieczeniem przed ciekn±c± wod± nie mog³oby byæ zamontowanie wewnêtrznych sypialni, o ile tego typu rozwi±zanie by³o stosowane?
BIA£Y
Piotr Paruch
CYTAT(Agnieszka ¦wi±tkiewicz)
Jeszcze pytanko na temat impregnacji, czy dodatkowym zabezpieczeniem przed ciekn±c± wod± nie mog³oby byæ zamontowanie wewnêtrznych sypialni, o ile tego typu rozwi±zanie by³o stosowane?
BIA£Y

Barbara Tuchman w ksi±¿ce "Odleg³e Zwierciad³o" przytacza fragment krytyki rycerstwa wyg³oszonej przez Jana Gersona (gdzie¶ na prze³omie XIV i XV wieku):
"[staro¿ytni Rzymianie] nie wlekli ze sobê trzech lub czterech koni jucznych i wozów za³adowanych ubraniami, klejnotami, dywanami, butami, obcis³ymi spodniami i namiotami z podwójnego p³ótna. Nie wie¼li te¿ wielkich ¿elaznych lub mosiê¿nych piekarników, by w nich piec ciasteczka"
Cytat za Raymond Kilgour, "The Decline of Chivalry as Shown in the French Literature of the Late Middle Ages" (Cambridge: Cambridge Univ. Press, 1937).
Co prawda trudno stwierdziæ na powy¿szej podstawie, czy by³o to poprostu p³ótno z³o¿one dwukrotnie dla zwiêkszenia grugo¶ci, czy by³y to dwie oddzielone od siebie pow³oki, ale widaæ ¿e takie rozwi±zanie by³o uznawane za ekstremaln± postaæ zbytkowno¶ci bigsmile2.gif
Jakub z Bielska
Nie mam zielonego pojêcia icon_wink.gif


Pozdrawiam
Kuba
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Normalna maszyna to chyba raczej nie z³apie, powinna byæ ciê¿ka, przemys³owa, do ¿agli albo do ciê¿kich p³aszczy. Osobi¶cie znam delikwenta który niewielki namiot uszy³ rêcznie, jedyne pó³tora tygodnia non-stop. W gruncie rzeczy nie a¿ tak wiele. Wiêkszo¶æ osób kolcz± robi znacznie d³u¿ej. W kwestii Jerzowej, to mo¿e kto¶ tam uszy³, ale namioty 'kompanijne' s± maszynowe, ale lniane. Wykonuje je niejaki Lutz, mail na priva. S± ³adne, ale maj± swoje wady, i to do¶æ powa¿ne, choæ to bardziej kwestia konstrukcji wewnêtrznej ni¿ tkaniny. Pozdrawiam
Gwyn
Bartko z £om¿yñca
Ewa Kasarab uszy³a swój rêcznie. Te¿ jest na forum.
Zapewne podzieli siê wra¿eniami smile.gif
Jakub z Bielska
Podziwiam, podziwiam smile.gif
Z tego co pamiêtam to gdzie¶ ju¿ siê dzieli³a icon_wink.gif

No có¿, trzeba siê w koñcu zabraæ samemu za ten namiot.
Rêcznie, bo jak robiæ to porz±dnie na max...


Pozdrawiam
Jakub
S³odziutki
Gwyn? Móg³by¶ powiedzieæ, jakie dok³adnie wady konstrukcyjne mia³y te namioty, o których wspomnia³e¶? Warto by ich unikn±æ icon_wink.gif

Pozdrawiam
S³odziutki
Jakub z Bielska
Do³±czam siê do pró¶b smile.gif


Pozdrawiam
Jakub
Micha³ /Gwyn/ Czerep
S± to namioty w systemie szprychowym (pawilony jedno i dwumasztowe). Zdjêcia s± na www.azor.cisovanet.pl pod Pentecost 2003. Jest tam ca³a grupa zdjêæ konstrukcji namiotowych. "Szprychy" trzeba zamocowaæ do "osi", czyli masztu. Tam s± to po prostu (co widaæ na zdjêciach) zag³êbienia w maszcie w które wchodz± wy¿ej wymienione szprychy. Jest to s³aby punkt ca³ego pomys³u, jak sami siê zapewne ju¿ domy¶lacie. Kilka masztów spektakularnie trzasnê³o przy z³ej pogodzie. Poza tym, len ten nie jest impregnowany, wiêc, jak mi ostatnio powiedzia³ Kakaj, musi otrzymywaæ wodê stopniowo, ¿eby mia³ czas "spuchn±æ" i siê uszczelniæ. Przy gwa³townych, nag³ych ulewach mo¿na prze¿yæ prysznic z mo¿liwym dodatkowym zawaleniem siê wszystkiego na g³owê bum.gif . Tak wiêc do poprawki musi trafiæ ³±czenie maszt-szprychy. W gruncie rzeczy nic szczególnie trudnego. Poza tym osobi¶cie nie jestem fanem tego systemu, bardziej podoba mi siê obrêcz, kto widzia³ namioty Zagoñczyka ten wie, kto nie widzia³, niech zobaczy. To chyba na tyle. Pozdrawiam
Gwyn
Kamil Mieloszyk
Szykuje siê do wykonania takiego namiotu. Prosi³bym o wszelkie sugestie dotycz±ce wykonania takiego namiotu, oraz ewentualne linki i zdjêcia. Informacje, które do tej chwili zebra³em /równie¿ z ró¿nych namiotowo-tkaninowych tematów frehy/ osobi¶cie uwa¿am za nadal niewystarczaj±ce, prosze o wiêcej bigsmile2.gif
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Wywnêtrza³em siê ciutkê w temaci nici na namiot. W kwestii ró¿nych zdjêæ to chyba najlepiej na strone Kakaja w³a¶nie. Pozdrawiam
Gwyn
Kamil Mieloszyk
Jak wy¿ej wspomnia³em z tematami z Frehy jestem na bie¿±co, bynajmniej bêdê mia³ pare pytañ jak siê spotkamy, ¿ebym tylko nie zapomnia³ jak Ciê w koñcu zobacze bigsmile2.gif
S³odziutki
Jak do tej pory, nie widzia³em rozwi±zania z otworami bezpo¶rednio w maszcie. dunno.gif Za to u¿ytkownicy (Niemcy na ostatnim Grunwaldzie) chwalili rozwi±zanie z tak± "piast±", w której siedzia³y szprychy, notabene widoczn± tak¿e na stronie Kakaja. Na innych stronach te¿ widaæ takie rozwi±zanie.

Podobaj± mi siê te szprychy z do¶æ b³ahego powodu - Mo¿na na nich powiesiæ np. zas³ony. Albo latarniê smile.gif Nie czerwon±, broñ Bo¿e bum.gif No, chyba, ¿e kto¶ chce :P

A czy namioty z obrêcz± nie s± niestabilne? Nie wiem, wiêc pytam. smile.gif
Indar
Pozdrowienia i pok³ony!
Kamilu! Jak wiesz, nasza dru¿yna nak³adem w³asnych si³ zrobi³a namiot. Widzia³e¶ ju¿ go pod Grunwaldem, chocia¿ nie prezentowa³ siê jeszcze wtedy jak powinien. Stworzyli¶my go w kilka dni, a ostatnie szwy zosta³y zrobione dzieñ przed wyjazdem. Szaleñcza praca i brak porz±dnego przetestowania sprawi³y, i¿ nie unikneli¶my kilku b³êdów. Wykonali¶my za ma³e kieszonki, za d³ugie boczne "szprychy". No i najwa¿niejsze - nie uda³o nam sie wykonaæ ¶rodkowej "piasty" tak jak byæ powinno, musieli¶my improwizowaæ. Nasz pomys³ okaza³ sie na tyle skuteczny, ¿e ju¿ chyba zostanie na sta³e... Opis jak zrobiæ namiot wraz z wykrojami dostali¶my od znajomych, postaram siê wys³aæ Ci te materia³y. Nie korzystali¶my z innych ¿rodel, ani niczyich do¶wiadczen. Wszystko tam jest dok³adnie opisane, mieli¶my tylko male problemy z "namiotow± matematyka". Obliczenia i wzory s± niby dobre, ale i tak wszystko musielismy poprawiac i dopasowywaæ. No i wszystko jest w zamorskim jezyku, ale chyba nie sprawia to problemu. Gwardia naszych in¿ynierów poradzi³a sobie z ka¿dym z problemów...
Po powrocie z Grunwaldu zajeli¶my siê poprawianiem i ulepszaniem ca³ej konstrukcji - na turnieju w Liwie namiot sta³ ju¿ jak powinien.
Tak wygl±da nasze cudo:
http://www.rycerze.pl/modules/xoopsgallery...sdfsdaf&id=11_G
http://www.rycerze.pl/modules/xoopsgallery...=Liw2003&id=P32
(troszkê ciemne, ale widaæ)
Szkoda tylko, ¿e nie dysponujemy zdiêciami ze ¶rodka namiotu - zarêczam jednak, ¿e jest sporo miejsca. Wraz ze sprzêtem mie¶ci³o siê nas 11, i podejrzewam ¿e jeszcze kilka osób spokojnie mog³oby pomieszkaæ.
Spraw± na przysz³o¶æ jest impregnacja namiotu - mimo, ¿e dzielnie znosi deszcz jest to jednak konieczne. Kilka godzin intensywnych opadów nie by³o w stanie zmoczyæ ludzi w ¶rodku, ale trudno powiedzieæ jak d³ugo mo¿e wytrzymaæ.
Koszt wykonania nie jest wielki, trzeba tylko solidnie popracowaæ. No i wyszukaæ sobie odpowiednie miejsce gdzie mo¿na rozstawiæ kilka maszyn i spokojnie szyæ. Kilka, bo samemu diabelnie ciê¿ko. Chyba, ¿e rêcznie... Ale to musisz mieæ duuuu¿o czasu.
Jak komu¶ siê nie chce bawiæ, to polecam nasz± ma³± manufakturê - uszyjemy namiot za rozs±dn± cenê.

I tak na koniec pytanie: Czym najlepiej zaimpregnowaæ materia³? S³ysza³em o tajemniczych magicznych ¶rodkach, ale nazwy ¿em nie zapamiêta³ - mo¿e kto¶ siê bardziej rozeznaje?
k³aniam sie nisko [/url]
Danesz
Czo³em !!!
Zerknij na ten link. Mo¿e w jakim¶ stopniu Ciê "zainspiruje"

http://home.adelphi.edu/~sbloch/sca/tents/.../kuijt.article/

Pozdrawiam.
Kamil Mieloszyk
Dziêki za info, rzeczony link od jakiego¶ ju¿ czasu jest w mojej biblioteczce.
Mo¿e siê wydawaæ dziwnym ¿e to mam, tamto mam i to te¿ ju¿ widzia³em. To nie zupe³nie tak. Otó¿ mamy ju¿ do¶wiadczenie z szyciem du¿ego namiotu. Do¶wiadczenie to pokazuje, ¿e pomimo zgromadzenia pewnej ilo¶ci materia³ów /wiedzy/ i tak jeste¶my nara¿eni na pope³nienie b³êdów. Najlepszym sposobem na ich unikniêcie jest zapoznanie siê z sugestiami ludzi którzy sami zrobili to co my /zrobiæ mamy/ unikaj±c lub nie rzeczonych b³êdów. Tedy piszcie.
A co do linków, mo¿e jednak jeszcze nie wszystkie widzia³em bigsmile2.gif
Wszystkim pisz±cym serdecznie dziêkuje
S³odziutki
Proszê o pomoc w nastêpuj±cej kwestii:

Jaka powinna byæ minimalna grubo¶æ masztu i bocznych szprych w szprychowym namiocie, je¿eli:
- szprych jest 12
- ¶rednica pod³ogi to ok. 3 m
- ¶rednica "ko³a" ze szprychami to ok. 1,8 - 2 m
- ko³o zawieszone jest na wysoko¶ci ok. 1,9 m
- wysoko¶æ masztu to ok. 2,8 m.

Czy kto¶ ma mo¿e jakie¶ sugestie dotycz±ce wymiarów takiego namiotu, nachylenia ¶cian, nachylenia dachu, etc.?

Pozdrawiam,
S³odziutki.

Ponawiam pro¶bê - 13.10.2003 Pliiiiz!
Maciek Ananicz
Apropos szprych, to czy kto¶ dysponuje jak±¶ ikonografi± lub innymi ¼ród³ami, gdzie wyra¼nie widaæ taki system? Jak do tej pory z czyms takim siê nie spotka³em, a nie uwierzê, póki nie zobaczê szczerba.gif Niestety zwykle wcale nie widaæ, co jest w ¶rodku:(
W zasadzie mo¿na zrobiæ okr±g³y namiot opieraj±cy siê tylko na maszcie, a nawet tak, ¿eby ten masz by³ jedynym elementem "szkieletu", byle odpowiedznio przemy¶leæ odci±gi. Nie chcia³bym, ¿eby za rok, czy dwa okaza³o siê, ¿e szprychy to fantasy i kolejny namiocik do utylizacji.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
S³odziutki, jeden wymiar bym zmieni³ jak na mój gust. A mianowicie wysoko¶æ masztu. W tej chwili jak ³atwo obliczyæ k±t dachu u góry to 45 stopni ... osobi¶cie da³bym taki maszt zeby k±t by³ ze 60 stopni.

Ma to szczegolne przelozenie na splywanie wody w czasie ulewy.
Zobacz jakie strzeliste s± z regu³y te namioty na rycinach.

watcher
S³odziutki
Narmo - wydaje mi siê, ¿e usuniêcie szprych i zast±pienie ich odci±gami to sprawa kosmetyczna. Naprawdê nie bêdzie problemu usun±æ szprychy i przyczepiæ linki, je¶li kto¶ znajdzie niezaprzeczalny dowód, ¿e szprych nie by³o. smile.gif
A ja pamiêtam tê ilustracjê z przewróconym namiotem, gdzie "parasol" pozosta³ usztywniony, mimo ¿e le¿a³ na boku.

Dziêki za radê, Watcher smile.gif Spróbujê przeliczyæ te wymiary - zobaczymy, co z tego wyjdzie. Póki co wiem ju¿, ¿e ¶cianek bêdzie 10 a nie 12, bo tak wychodzi mi du¿o wydajniej je¶li chodzi o krojenie materia³u.

Pozdrawiam,
S³odziutki.
Maciek Ananicz
je¶li chodzi o t± ilustracjê:

To jak dla mnie ten namiot mia³ wewn±trz obrêcz, a szprychy mog³y byæ, albo i nie. Zreszt± autor móg³ namalowaæ to z pewnym przek³amaniem, ¿eby by³o widaæ, co siê dzieje. Bardziej mnie przekonuje to:

Ale i tu linki mog± byæ po prostu niewidoczne, bo s± zbyt cienkie, albo wszystko mo¿e wisieæ na dachu (znowu obrêcz), tylko byæ niedokladnie namalowane.
W ka¿dym razie i tak chyba zdecydujê siê szprychy.
TomaszW
Ja mam ma³e pytanie, te 60stopni to wzglêdem pionu czy poziomu? A mo¿e znalaz³by siê jaki¶ szczê¶liwy posiadacz szprychowego namiociku, który przedstawi³by jego zdjêcia i najlepiej wymiary? smile.gif bo tak siê mierze z tym namiocikiem (z motyk± na ksiê¿yc samemu :P) i te paskudne k±ty mi ¿yæ nie daj±, nic nie mogê wydumaæ...

pozdrawiam
£azarz
Salve Fratres!
£adny namiot posiada³ na Grunwaldzie Tomek z Ratyzbony. Niew±tpliw± zalet± namiotu jest jego "mobilno¶æ". Wiem, ¿e to zabrzmi do¶æ dziwnie, ale jak na pro¶bê Krzy¶ka Góreckiego musieli¶my przesun±æ swoje namioty, to okaza³o siê, ¿e namiot Tomka mo¿na przestawiæ za pomoc± 2 osób. Najwa¿niejsze, ¿e nie rozbieraj±c go!! System ko³a podtrzymuje ¶ciany boczne dziêki czemu po zdjêciu linek naci±gaj±cych wystarczy trzymaæ za centralny maszt - co¶ jak ... parasol. Na temat budowy najlepiej gdyby wypawiedzia³ sie Tomek - jego adres Butters@gmx.de .

Pozdrawiam

Ps. w za³±czniku 3 zdjêcia namiotu z naszej strony.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.