Cze¶æ Wam!
Na pocz±tku powiem, ¿e cieszê siê z powodu o¿ywienia dziedziny namiotów ¶redniowiecznych w polskim RR, dot±d zdominowanym przez wyroby niemiecko-czeskiej firmy i ich podróbek.
Jak dobrze, je¿eli cz³owiek umie cierpliwie czekaæ. Niewiele zosta³o ju¿ do dodania. Zd±¿yli¶cie w miêdzyczasie nawet penetrowaæ oprócz angielskich stron internetowych i strony niemieckie.
Zastrze¿enia mam jednak do tego niepotrzebnego powielania tematów i niezrozumia³ego przyporz±dkowania ich do rubriki "meble i nie tylko". Od kiedy namiot jest meblem?
Albo mamy osobny temat dotycz±cy osobny model namiotów historycznych, wtedy powinni¶my przenie¶æ odpowiednie zg³oszenia tam, albo olewamy podzia³ kompletnie i zbieramy wszelkie informacje o wszystkich namiotach w jednym temacie.
* temat: Namioty na koniec XIV w.
* temat: Namioty z systemem szprychowym
* temat: wzory namiotów
Do uzupe³nienia wymieniam jeszcze pokrewnione tematy:
* temat: Ogrzewanie w namiocie
meble i nie tylko
* temat 2440: Namiot 13 wieczny wg biblii Maciejowskiego
* temat 166: Tkanina na namiot
* temat 1349: Jakimi niæmi szyæ namiot?
* temat 458: Jak posk³adaæ Namiot...? Wczesny
linki
temat 166: namioty
na Targowisku
* ogloszenie 1371: [Kupiê] poszukiwani producenci namiotów
* ogloszenie 1989: [Kupiê] Namiot z XV w.
* ogloszenie 496: [Kupiê] Namioty
ad "Robert")
Nie znam owego malowid³a ¶ciennego z by³ej Jugos³awii. Aby móc cokolwiek powiedzieæ o tym potrzebna jest data powstania dzie³a, bowiem data historycznego zdarzenia jest kompletnie nieistotna.
Nie posiadam jednoznacznego dowodu, jednak wydaje mi siê, ¿e tzw. namioty ko³owe (tj. z konstrukcj± ko³a szprychowego) s± jedn± z osi±gniêæ Orientu, które trafia³y do nas drog± krucjat.
Namioty przez Ciebie okre¶lane jako "trók±cik" nale¿y do najstarszych i najprostrzych typów namiotów. Maj± nawet do dzi¶ swoje zastosowanie (ma³e namioty campingowe). Tzw. wikiñskie wyrózniaj± siê od nich jedynie przez swój specyficzny stela¿.
Je¿eli kto¶ zamierza odtwarzaæ n.p. postaæ ni¿szych warstw spo³ecznych (i nie tylko), wtedy pasuje mu taki namiot sk³adaj±cy siê z p³achty rzuconej przez stela¿ z tylko 3 kijek jak ula³.
ad "£azarz")
Ju¿ teraz jestem ciekaw Twojej dokumentacji. Czy za tym idzie te¿ przysz³a produkcja?
Nie chcê zdobiæ siê cudzymi piórami. Ów namiot nie by³ moj± w³asno¶ci± - niestety. Gdyby tak by³o, by dzi¶ jeszcze istnia³. Nale¿a³ jednak do mojego kolegi Christoph, któremu ukradli go razem z samochodem i w³±cznie z ca³ym jego ekwipunkiem ¶redniowiecznym podczas wizyty w Gdañsku (patrz odpowiedni temat w LDRP i FREHA - a wlasciwie eFeRHa, patrz n.p. PEKAES).
ad "KhaToo")
Pod pojêciem "pawilon" rozumiesz chyba namioty z lasem palików w którym mie¶ci siê ca³y PLUTON. Owszem, wtedy masz problem z transportem. Natomiast namiot we w³a¶ciwej wielko¶ci i z ko³em szprychowym nie sprawia takiego problemu. Trzeba pamiêtaæ o tym, ¿e w ¶redniowieczu mieszka³ w namiocie tylko jeden rycerz (wyj±tek stanowi³ zakon NMP - 4 rycerze w jednym namiocie). Ówczesne spo³eczeñstwo by³o stanowe. W nim ludzie nie byli sobie równi. Pospólstwo (s³u¿ba, ¿o³daki itp.) nocowa³o osobno a przede wszystkim nie w wytwornych namiotach. Na takie staæ by³o tylko tych, którzy podczas wypraw mieli przy sobie furgony, na których da³o siê transportowaæ ca³y bajzel. Zwyk³y rycerz, który zjawi³ siê tylko z konmi jucznymi musia³ siê mocno ograniczaæ. Nie wiem, czy by zabra³ namiot ko³owy, mimo ¿e mie¶ci siê ³atwo na grzbiecie mu³a.
Oprócz namiotów "trójk±tnych" (1 p³achta z odpowiedniego p³ótna + 2 kije + 1 dr±g) by³y jeszcze namioty sto¿kowe, tzw. giermkowe - nazwa handlowa (1 maszt i p³achta z samych zeszytych trójk±tów). Te typy s± jak najbardziej autentyczne i by³y stosowane przez bardzo d³ugi okres.
Tego siê nie da - rozmy¶laæ o namiotach ¶redniowiecznych pod k±tem autobusowym. To nie adekwatny ¶rodek transportu na owe czasy. Piechota nie by³a transportowana kolumnami powozów. Chodzi³a piszo. Jak nie znale¼li kogo¶, na którego wóz mogli rzuciæ swój baga¿, musili wszystko d¼wigaæ na w³asnych plecach (patrz wspó³czesny ¿o³nierz).
Obróbka metalu by³a w ¶redniowieczu dobrze opanowana. Z pewno¶ci± umieli wyprodukowaæ metalowe tulejki. Pytanie tylko, czy kogo¶ niezamo¿nego by³o na to staæ. Inne historyczne rozwi±zanie wymieni³ ju¿ Huskarl Thorgrim.
Ró¿nica miêdzy namiotami Rzymian i tymi z ¶redniowiecza, to materia³. Rzymskie, tzw. "domowe" (tj. przekrój frontu o kszta³cie trójk±t-nad-prostok±tem), by³y ze skóry kosio³ka Mato³ka (nie tylko).
ad "Bia³y")
Ale chce Ci siê luksusu - wewnêtrzna sypialna. Jedyne co by³o, to oddzielony zas³on± obszar, który stanowi³ ow± sypialniê. Nie nale¿y myliæ to z tymi osobnymi sypialniami we wspó³czesnych namiotach campingowych. Zastosowany w namiotach materia³ musia³ byæ szczelny sam z siebie. Dzieje siê to przez odpowiedni± gramaturê (g/m²) tkaniny, przez pêcznienie poszczególnych nitek w strukturze w³a¶ciwej tkaniny pod wp³ywem deszczu, przez zawarte w nich naturalne substancje (podobno jak w owczej we³nie) i przez zaniechanie ci±g³ego dotykania p³ótna podczas deszczu.
ad "S³odziutki")
Gdyby¶ mia³ trochê wiêcej cierpliwo¶ci móg³by¶ sobie darowaæ Swoje pismo z 10.11.03r. (17:24). Tylko parê dni pó¼niej otrzyma³e¶ wszelkie dane.
K±ty nachylenia wynikaj± pó¿niej z wymiarów poszczególnych po³acji p³achty. Jak w e-mail sugerowa³em, najlepiej jest wykonaæ ma³e modele ze sztywnego papieru. Tak najlepiej widaæ, czy wybrane miary na trapezy i tójk±ty daj± spodziewany wynik.
Proszê nie mówiæ o BOCZNYCH szprychach! Nie ma te¿ np. szprych ¶rodkowych lub innych. Szprychy s± w kole szprychowym tylko jedne.
Dziêki za wyrêczenie mnie.
Obecnie niemiecko-czeska firma produkuje model z ko³em szprychowym i to bez wszystkim znanych odci±gów. Owszem, funkcjonuje to, tylko nie wiem jak, kiedy zjawia siê odpowiednia wichura. Ponadto wymagane jest w tym przypadku sta³e po³±czenie (przyszyte) dachu i dolnej p³achty (¶ciany). Skoro ca³a si³a dzia³a wy³±cznie na szlufki/pêtle/uszka dolnej krawêdzi nale¿y siê liczyæ ze zbyt szybkim zmêczeniem materia³owym.
Tu mamy jeszcze nie do koñca wyja¶niony problem. Odci±gi mocowane s± w ró¿ne sposoby (n.p. oryginal z Basel, firma past-tents, zdjêcia Watcher'a, ¶redniowieczna ikonografia). Ikonografia daje tylko ogólny obraz. Nie widaæ szczegó³ów. M.in. dlatego milczy³em w naszej prywatnej korespondencji. Model z Basel wymaga wszycie wzmocnieñ ze skóry, firma past-tents ma genialne rozwi±zanie (brak dodatkowych kiesionek, wzmocnione dziury przez poszycie namiotu, mocowania w szprychach) o której historyczno¶ci nie jestem przekonany a na ikonografii miejsce mocowania odci±gów jest zakryte przez ozdobn± obwódkê w miejscu ³±czenia dachu z do³em (w przeciwieñstwie do modelu z Basel). Osobi¶cie nie gustujê w rozwi±zanie Watcher'a (pen075.jpg). Wygl±da na to, ¿e lina przechodzi przez nieos³oniêt± dziurê w poszyciu namiotu i koñczy w pêtli na której wisi ciê¿ar bocznej p³achty.
ad "Narmo")
Ikonografia ¶redniowieczna nie sk³ada siê z rysunków technicznych. Malowali to ludzie, którzy za zwyczaj nie mieli nic wspólnego z procesem produkcji. W dodatku, kiedy namalowali jaki¶ namiot nie czynili to w celu pokazania ¶wiatu jakie wtedy by³y namioty, lecz zosta³y namalowane jako t³o, bo nie by³o obozów wojskowych bez nich.
Ponoæ w ca³ej ikonografii ¶redniowiecznej nie znajdziesz rysunku b±ka. Wg. Twojego podej¶cia do sprawy oznacza to, ¿e wtedy ich nie by³o.
Ogl±daj uwa¿nie wymienion± tu ikonografiê (odpowiednie „link’i”) i zobaczysz, ¿e nie ma przede wszystkim tych "bocznych" palików/masztków jak w niemiecko-czeskich konstrukcjach. We Francji istnieje natomiast ilustracja, na której widaæ oprócz masztu dodatkowe dr±gi. Kto bezmy¶lnie lub nie dok³adnie patrzy na ów rysunek móg³by twierdziæ, ¿e przedstawia ten "las" z tych dodatkowych palików w namiotach niemiecko-czeskich. Jednak ten, kto przygl±da siê uwa¿nie i zna siê choæby trochê na rzeczach widzi, ¿e te dodatkowe dr±gi zbiegn± siê ku ¶rodkowi, tj. maszt centalny, i nie stoj± pionowo dooko³a bocznej p³achty. Na dzieñ dzisiejszy nie powiem Ci, gdzie znalaz³em tê ikonografiê. Powiem tylko, ¿e pochodzi z do¶æ dobrze znanej ksi±¿ki (trzeba trochê szperaæ w internecie lub pytaæ znajomych z francuskiego RR).
ad "TomaszW")
Maszt nie wbija siê w zimiê! Jego ¶rednica zapobiega samodzielnego wg³êbiania siê w grunt. Kto chce mo¿e sobie dorabiaæ ³adn± stopkê lub pod³o¿yæ deskê - tak¿e w celu wyrównanina nierówno¶ci w terenie.
ad "Sauron")
U nas jest nastêpuj±ce przys³owie: "Schuster bleib bei deinen Leisten". Mo¿e nie muszê przet³umaczyæ? Tak na marginesie. Czy mówisz jêzykiem szkotów?
Widocznie nie przeczyta³e¶ uwa¿nie wiadomo¶ci podane w ¶rodê 10.12.03r. o godz. 17:51 przez „S³odziutkiego”. W wymienionych miarach wyra¿nie widaæ, ¿e najd³u¿szym elementem konstrukcji jest jedna czê¶æ masztu. Mierzy ona zaledwie 2m. Ca³kowita waga zale¿y przede wszystkim od tego, jaki materia³ u¿ywasz na poszycie.
ad "Owen")
A w jakim kierunku p³ywaæ bêd± ci Wikinkgowie? Wis³± w dó³ czy w górê? A jak± mow± pos³ugiwaæ siê bêd±? Polsk± czy skandynawsk±?
Edgar zapyta³, gdzie mo¿na kupiæ (i za ile) taki namiot, jaki mia³ kolega pod Grunwaldem. Podam wiêc do ogólnej wiadomo¶ci "link" do angielskiej firmy "past-tents". (odci±gi mocowane na szprychach)
Past Tents (GB)
http://www.past-tents.demon.co.uk/home.htm
http://www.past-tents.demon.co.uk/frame.htm
http://www.past-tents.demon.co.uk/med.htm
Na koñcu podsumujê jeszcze podane przez Was "link’i", aby nie przeoczyæ ¿adnego z nich w¶ród tych wszystkich tekstów (je¿eli kto¶ zauwa¿y nieaktualno¶æ jednego z nich lub wie dok±d zosta³ przeniesiony, proszê o odzew):
http://home.adelphi.edu/~sbloch/sca/tents/.../kuijt.article/
http://home.adelphi.edu/~sbloch/sca/tents/...s/taxonomy.html
http://prodigi.bl.uk/illcat/ILLUMIN.ASP?Si...=mid&IllID=1194
http://www.42nd-dimension.com/NFPS/nfps_geteld.html
http://www.ask-vikingekampgruppe.dk/danish12.html
http://www.brandenburg1260.de/verschiedene...ilion/index.htm
http://www.currentmiddleages.org/tents/
http://www.currentmiddleages.org/tents/sit...eha/image06.jpg
http://www.geocities.com/egfrothos/varangi...encampment.html
http://www.geocities.com/historyoftents/12.../1155-1160.html
http://www.greydragon.org/images/tentpics/tent28.jpg
http://www.janusz.iav.plhttp://www.mathomh...ents/notes.html
http://www.ravensgard.org/prdunham/tents.html
http://www.regia.org/houses.htm
http://www.regia.org/houses.htmhttp://www....sdfsdaf&id=11_G
http://www.rycerze.pl/modules/xoopsgallery...=Liw2003&id=P32
http://www.tentsmiths.com/period-tents-rec...ar-marquee.html
http://www.tentsmiths.com/period-tents-squ...re-marquee.html
http://www.tentsmiths.com/period-tents-wall-tents.html
http://www.tentsmiths.com/period-tents-wed...info/zelte.html
http://www.viatores-temporis.de/info/zelte...te/mongol_g.jpg
http://www.ydalir.freeserve.co.uk/crafts/t...ent/pattern.htm
Dorzucê jeszcze "link" wyj¶ciowy do tego namiotu z Basel:
http://www.greydragon.org/pavilions/basel.html
z powazaniem - Thomas