Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: (Prawie) Wszystko o Namiotach
> Przedmoty codziennego u¿ytku > W podró¿y
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Wilkomir
Witam!

Zgadzam siê z tob± ¿e "co¶ takiego" nie zdaje egzaminu szczerba.gif

Dlatego na dzieñ dzisiejszy robie zapiecie jakie widnieje na fotce.

1. Historyczne b±d¼ nie:
To ju¿ by³o omówione.

2. £atwo¶æ wykonania
Napewno ³atwiejsze ni¿ przyszycie skóry, ale trudniejsze ni¿ przyszycie samych petelek smile.gif

3. Trwa³o¶æ
Dobrze wykonane przetrwa lata bigsmile2.gif , w razie czego mo¿na odpruæ i przyszyæ nowe.

4. £atwo¶æ u¿ytkowania
Otwarcie zajmuje nie wiecej ni¿ 10s, zamkniêcie okolo 30s,
aby obliczyæ czas zamykania badz otwierania w stane wsazuj±cy na, nale¿y ilo¶æ sekund pomno¿yæ przez liczbe wypitych piw crazy.gif .

5. Komfort
Super szczelne nic nie wieje, jest ciep³o, sucho, pewnie tongue.gif

Bardzo podobne rozwi±zanie by³o w namiotach harcerskich w których spedzi³em nie jedne wakacje.
Vislav
Witam

Dzk Wilkomir jest to dobre rozwi±zanie i mo¿na wybieraæ. Byæ mo¿e kto¶ jeszcze ma pomys³ ....

Przy okazji - w przypadku trójk±ta dobrze jest ostatni± linkê zrobiæ d³u¿sz±.
Przek³adamy j± po zasznurowaniu pod doln± beleczk±, naci±gamy i wi±¿emy. Dziêki temu znika dolna szczelina, a po³y wej¶cia du¿o lepiej przylegaj± do siebie. Ponadto ca³o¶æ nie furkocze i nie jest przeci±¿ana przy wietrze (jak dobrze wybrane ¿agle).

pozdrowienia
ulmus3
Witam.
Rozwi±zanie z pêtelkami i otworami jest do dzi¶ stosowane w du¿ych namiotach (np: namiot cyrkowy ) ,do ³±czenia poszczególnych czê¶ci pokrycia.
Spotka³em siê z innym wariantem tego rozwi±zania, obydwie ³±czone tkaniny mia³y otwory a sznurek wisia³ lu¼no wzd³u¿ otworów. Pêtelki na bie¿±co wyci±ga³o siê przez pokrywaj±ce siê otwory w obydwu tkaninach.
W zale¿no¶ci z której strony wywiesi³o siê sznurek, mo¿na by³o sznurowaæ namiot od ¶rodka lub od zewn±trz.
Ci±gn±c za koniec sznurka, sznurowanie rozwi±zywa³o siê same.
W ten sam sposób mo¿na tkaninê przysznurowaæ do deski z otworami.
ulmus3.
Menephus
Witam!
Przygotowuje siê do szycia namiotu (pawilonu dziesiêciok±tnego XIV/XV) i mój znajomy powiedzia³ mi, ¿e namioty dziesiêciok±tne s± niehistoryczne. Co o tym s±dzicie? W ikonografii jak± posiadam nie znalaz³em dziesiêciok±tnych bowiem ciê¿ko jest cokolwiek wysnuæ. Podobnie jak nasi przodkowie jestem uzale¿nony od szeroko¶ci belki, aby to jako¶ ³adnie wygl±da³o i uzna³em ¿e dziesiêciok±tny pawilon jest najlpeszym rozwi±zaniem.
djdomin
Szykujê siê do uszycia kilku namiotów. Czy kto¶ mo¿e poleciæ sprawdzone wzory wykrojów "anglosaksoñskich"?

Znalaz³em póki co takie: http://www.regia.ca/getelds/getelds.htm i http://www.ydalir.co.uk/crafts/tent.htm
Boran
namiot szyty wed³ug wykroju z Ydalir mo¿esz sobie obejrzeæ na mojej stronie... moim zdaniem wychodzi ca³kiem nie¼le, z czystym sercem mogê poleciæ ten wykrój smile.gif
Zdaje siê, ¿e na oryginalnych obrazkach wej¶cia s± w³asnie takie jak w tym wykroju... takie jak ze zdjêæ na Regii ³adnie siê prezentuj±, ale nie kojarzê ¿adnego potwierdzenia dla tego rozwi±zania wej¶cia
jawor
Witam.
Przedstawiê do dyskusji kilka moich przemy¶leñ. Porównywa³em nasz namiot produkcji Darka Mykietyszyna i te ze stron Borana i Wilkomira. W naszym szczyty wcale nie wisz± (za³±cznik). Nie wiem czy ten efekt wychodzi z zastosowania zmodyfikowanych trójk±tów - o wygiêtych do ¶rodka bokach (za³±cznik) czy mo¿na to osi±gn±æ rozbijaj±c niezdekatyzowany namiot i polewaj±c go wod±. Nienaci±gniête elementy powinny siê skurczyæ, reszta nie.
Mo¿e macie jakie¶ propozycje
djdomin
Co do "wiszenia" - tamten namiot jest po prostu ¼le rozbity, jak na moje. U mnie na obozie by³by do natychmiastowej poprawki.
jawor
Namiot stoj±cy obok naszego to przyk³ad ekstremalny.
Mi bardziej chodzi o namioty ze stron
Wilkomira http://www.namioty.freha.pl/ i
Borana http://boran.go.pl/
(to ¿aden przytyk do w/w poducentów!!!)
Chdzi mi o to ¿e patrz±c z boku szczyty w naszym namiocie maj± kszta³t paraboli przez co s± naci±gniête na ca³ej wysoko¶ci (za³acznik)
djdomin
Kolejne pytanie do fachowców, czyli osób, które maj± do¶wiadczenie w szyciu i spaniu pod takim namiotem - jaka ma byc gramatura lnu? W tym w±tku sa sugestie do¶æ rozbie¿ne - od 450-550 g.m2 do 700 g/m2. Mam bowiem na razie dwie oferty materia³ów i muszê co¶ wybraæ:
-tkanina LT 406/112 gramatura 490 g/m2,szer.112 cm w cenie 16,zt netto za mb.
-tkanina LT 61023/105 gramatura 650-700 g/m2,szer.105 cm. w cenie 24,50 z³ netto za 1 mb.
Wilkomir
Witam!

Z mojego do¶wiadczenia wynika ¿e efekt wiszenia powstaje gdy namiot jest po prostu ¼le rozbity lub na nieodpowiednim pod³o¿u np. mokra ziemia lub piasek.
Co powoduje ze namiotu nie mo¿na odpowiednio napi±æ, naci±gn±æ.

Mo¿e zacznijmy od tego czy rozmawiamy o rekonstrukcjach historycznych czy o namiotach stylizowanych na historyczne?
Aha i proszê mnie nie obra¿aæ porównuj± namioty moje produkcji do jakiego¶ barach³a, jakim jest ten namiot ze strza³k± cool.gif

P.S. Co do lnu to ten o gramaturze 490g/m spokojnie wystarczy pod warunkiem ze ma odpowiedni splot,
z tym ze trzeba uwazac zeby nic na d³uzej nie dotyka³o scian namiotu,
ten o gramaturze 700g/m jest dla wymagajacych, ale zdaje egzamin do tego stopnia ze w uszytym z niego worku mozna wode nosiæ bigsmile2.gif
TomaszW
Witam,
mam nadziejê, ¿e nie omin±³em ¿adnej ze stron i siê nie powtórzê.

Pawilony naros³y jak grzyby na deszczu smile.gif a mi spokoju nie daj± zdjêcia w galerii u Kakaja, gdzie mo¿na znale¼æ takie przyjemno¶ci. Zestawiaj±c to z jak¿e pogodn± aur± tego roku i prostot± konstrukcji, to nic innego nie pozostaje jak siadaæ i szyæ.

Niestety nie za bardzo dysponujê ¼ród³ami o nich, oprócz rysunku z Dragonów i nie wiem czy nie si³y sugestii na obrazku ju¿ pokazywanym , to niestety pusto, wiêc pytanko mam czy kto¶ mo¿e wie co¶ wiêcej?

Jeszcze jeden problem natury technicznej, czy kto¶ ma jaki¶ pomys³ jak (niekoniecznie wynajmuj±c po to tylko wielka ciê¿arówkê) przetransportowaæ trzy 5metrowe patyki na turniej?
lub ma pomys³ na nie zbyt mroczne ³±czenie tych poprzeczek?lub chocia¿ jedzie na Grunwald jakim¶ autokarem przez warszawê i my patyki nie przeszkodz± smile.gif

pozdrawiam
Owen
Jo³
Szwajcarska kronika 1513r.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
TomaszW .. na omawianym przez ciebie obrazku te dwa slupy pionowe maja max 3,5 m-3,6m wysokosci
pozioma zas poprzeczka ma dokladnie 4 m dlugosci

Ja woze 4,40 m kijek na dachu mojego passata kombi od wielu lat .... troche mi wchodzi na szybe po stronie pasazera (co nikomu nie przeszkadza) i tak ze 40 cm wystaje z tylu za samochod.
TomaszW
Dzieki za ¼rode³ko i wymiary blinkie.gif
widaæ mierzenie na oko crazy.gif nie najlepiej mi jeszcze nienajlepiej wychodzi(przynajmniej z 3,6 trafi³em tongue.gif ) smile.gif
Robert Szatecki
Witam!
Kiedy¶ przegl±daj±c zdjêcia z zagranicznych imprez spotka³em siê z pewnym dosyæ ciekawym namiotem. Niestety nie mam ju¿ tego zdjêcia, ale postara³em siê go jako¶ narysowaæ(artyst± to pewne, ¿e nie jestem:P, wiêc proszê siê nie przestraszyæ rysunku). Czy spotkali¶cie siê z czym¶ takim w ikonografii:>? S± to jakby dwa pawilony po³±czone przedsionkiem, w którym jest wej¶cie.
Pozdrawiam
Galahad
Wilkomir
Witam!

Czy my¶lisz o takim namiocie?

"From the Field of the Cloth of Gold, now at Hampton Court Palace"
Robert Szatecki
W³a¶nie o cos takiego mi chodzi:)
Tylko, ¿e je¿eli nazwa za³±cznika odpowiada rzeczywistej to jest to dosyæ pó¼ne przedstawienie, najpewniej XVI w. Czy masz co¶ wcze¶niejszego:>?

Pozdrawiam
Galahad
Borg
Witam
Mam pytania dwa
Po pierwsze jak zaptrujecie sie na wczesne stozki. Psa³terz Ultrechski i Psa³terz Eadwine przedstawiaja zarowno saxony jak i stozki

Po drugie
ma ktos przedstawienia namiotów Bizantyjskich b±dz te¿ Perskich (ew dowolnych koczowników np Madziarów) z okolic X wieku?
Z gory dzieki
POzdrawiam
Boran
CYTAT
ma ktos przedstawienia namiotów Bizantyjskich b±dz te¿ Perskich (ew dowolnych koczowników np Madziarów) z okolic X wieku?
po wêgierskie uderzy³bym do Gyuli - http://www.freha.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=26
mo¿e bêdzie siê chcia³ czym¶ podzieliæ
CYTAT
jak zaptrujecie sie na wczesne stozki. Psa³terz Ultrechski i Psa³terz Eadwine przedstawiaja zarowno saxony jak i stozki
skoro przedstawiaj±, to o co jest pytanie?
Borg
Wiesz czemu pytam bo wole zapytac niz wieszac przy wejsciu ksiege z ikonografia bo sie beda czepiac..
I dzieki za pomysl kogo meczyc Pozdrawiam
lewa
Na pocz±tek przepraszam je¶li gdzie¶ jest tutaj to ju¿ napisane, ale mam ma³o czasu, a aby przyjrzeæ wszystkie strony musia³abym mieæ go troszkê wiêcej icon_wink.gif
Mam pytanie:
Czy wielko¶æ soldiera jest jaka¶ okre¶lona? Czy mo¿e byæ du¿y np. na 7-8 osób i nie sprawia to problemu??? Czy nie ma to znaczenia? W³a¶ciwie chodzi mi o to, czy mo¿e byæ d³u¿szy?
wajt_rabit
Hmm, jak dla mnie rysownicy podczas tworzenia ikonografii nie zachowują skali więc trudno chyba tu mówić o konkretnych wymiarach. My nasz hangar zrobiliśmy "na oko" (i żaden chłop nie umarł) dla 6-8 osób, a wymiary posiada 2,5m wys/ 3m szer/ 6m dł.wygląda to tak: http://www.pugnatores.cba.pl/galeria/img/2.../1/img_0039.jpg (uwaga - trochę to zdjęcie waży) Całość wygląda przyzwoicie, a i spać się w tym da w 8 osób i nikt nikomu w drogę nie wchodzi.

Pozdrawiam

PS. Proszę, nie zwracajcie uwagi na słupki i odciągi od nich, daszek kombinowany był w ciągu kilku minut z miejscowych materiałÃ³w szczerba.gif .
lewa
Nasz jest mniej wiêcej takiej samej wielko¶ci. Wiêc spoko. Dziêki smile.gif
Pozdrawiam
Enima
Dominik G³owacki
Witam!

CYTAT(djdomin)
Impregnacja domowym sposobem - NIEPALNA

Przepis wg hm. Darka Brzuski z Warszawy - przerzucam z listy dyskusyjnej [czuwaj], bo pewnie z obecnych tu ma³o t± listê ¶ledzi.

Wersja dla boj±cych siê chemii (niestety trochê chemii bêdzie)

Przygotowaæ roztwory wodne
A) myd³o, oko³o 10-20 gramów na litr
(...)


Oryginalny post jest na stronie 9

Pytanie mam czy kto¶ ju¿ mo¿e stosowa³tê metodê do grubego lnu? Albo w ogóle do historycznego namiotu? Jak dzia³a? Jak wygl±da? Jak w dotyku?

A do Autora mam pytania:
Czy tkaninê mo¿na zanurzyæ najpierw w jednym, a pó¼niej w drugim roztworze, czy trzeba natryskiwaæ/nalewaæ na rozwieszon±?
Co siê stanie jak roztworu A bêdzie za du¿o (bêdzie siê pieniæ pó¼niejw deszczu?), a co jak roztworu B?
Czy roztwór B jest w jakim¶ stopnu ¿r±cy? Bo chcia³bym ew. u¿yæ spryskiwacza plastikowego (takiego jak do kwiatków :-)) i czy siê nie rozleci pierwej ni¿ spryskam wszystko? Spryskiwacz wprawdzie ma atest na pestycydy i inny taki syf, ale to mo¿e co innego...
pozdrawiam!
djdomin
Odno¶nie lnu - jeszcze nie stosowa³em. Ale nadszed³ grant i pewnie bêde stosowa³ - pod koniec wakacji.

Co do nadmiaru "A" - chyba bêd± braki w wodoodporno¶ci. Co do "B" chyba nie powinno byc problemów. Nie s³ysza³em, aby by³y ¿r±ce te roztwory. Autor zaleca³ polewanie, nie namaczanie.

Ale wysy³am mu pytania twoje i zobaczymy, co odpowie.
Dominik G³owacki
Witam!
Dziêki za odpowiedzi.
Trochê ten mój len (600g/m kw) tesowa³em pod prysznicem tongue.gif i wychodzi mi, ¿e zanim nasi±knie to i parê kropelek przepu¶ci przy mniejszym k±cie nachylenia i solidnym strumieniu. Jak nasi±kniei zesztywnieje to wodê mo¿na w worku z niego na krótszy dystans przenie¶æ, bo przes±cza siê bardzo powoli, za¶ rozpiêty pod k±tem jak dach namiotu nie puszcza nic.
Zatem pewnie ta impregnacja jest zbêdna. Mog³oby siê i tak zdarzyæ, ¿e jakby zaimpregnowany nie nasi±ka³, i nie pêcznia³, to by w³a¶nie kropelki puszcza³. Ale to sprawdzê jeszcze na jakim¶ kawa³ku jak sobie siarczan zakupiê.

A przy okazji: mam tego lnu trochê do odsprzedania, mo¿e kogo¶ zainteresuje:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=10885

pozdrawiam!
Vislav
Witam

Dla odmiany co¶ prostego w stylu wschodnim dla dwóch osób. Wykonanie bardzo proste bez du¿ego nak³adu pracy - ca³o¶æ z u¿yciem podstawowych narzêdzi:
- stela¿ - toporek, cios³o, d³uto i rêczna pi³a - 2-3 godz. pracy
- p³achta - ta¶my przyszyte rêcznie - 3.4 godz. pracy.

Czyli jeden dzieñ i namiot gotowy. smile.gif

Prosty namiocik - wzorowany na pustynnych namiotach nomadów - na dalsze podró¿e.
Poszycie z cienkiego filcu, wykoñczone ta¶mami. P³achta o wymiarach 4 x 1,30 wystarcza na nocleg 2 osób plus baga¿e. Stela¿ z dwóch pionowych prêtów i wygiêtej poprzeczki (s³u¿y ona równocze¶nie jako nosid³o w czasie transportu.

Po zwiniêciu jedna osoba radzi sobie w podró¿y dowolnymi ¶rodkami transportu razem z podrêcznym baga¿em i wyposa¿eniem.



1. Z³o¿ony namiocik gotowy do transportu. W pakiecie znajduje siê p³achta namiotowa, stela¿, p³achta filcowa do roz³o¿enia na ziemi, gruby koc, i dywanik do siedzenia.
gotowy do podró¿y

2. Rozstawione obozowisko. W ostatni weekend przeszed³ test "deszczowy" - sprawdza siê bardzo dobrze. Na pocz±tek przeniknê³o kilka kropli, jedna po namokniêciu "uszczelni³" siê.
W planie do³o¿enie dwóch trójk±tnych p³acht zgodnie z opisem mongolskiego "majchanu".
Przy silnym upale daje przyjemny cieñ, jednocze¶nie bez duchoty jaka jest w zamknietych namiotach.
Obozowisko


Dodatkowo na temat tego rodzaju namiotów
CYTAT
Oprócz jurt dawni Mongo³owie znali tak¿e proste w konstrukcji sza³asy z traw, kory i trzciny oraz niedu¿e namioty, ustawiane niekiedy obok jurt oraz u¿ywane podczas podró¿y i wypraw wojennych. Niewiele o nich mo¿na powiedzieæ. Niektóre z nich by³y byæ mo¿e pierwowzorami namiotów, u¿ywanych w Mongolii po dzieñ dzisiejszy, zwanych „majchan”. Ich szkielet tworz± trzy drewniane ¿erdzie: dwie pionowe, po³±czone s± u góry poprzeczk±. Na nich mocuje siê pokrycie, które tworzy piêæ p³atów tekstylnych. Wiêkszy – prostok±tny – przerzuca siê przez poprzeczkê i wê¿sze jego boki mocuje drewnianymi ko³kami bezpo¶rednio do ziemi. Do niego do³±cza siê cztery trójk±tne p³achty, zamykaj±ce tylny i przedni otwór namiotu. Wspó³czesne majchany czêsto ozdabia siê ornamentami malowanymi ¿ywymi barwami.
link: ¦redniowieczna Jurta Mongolska

Rozwi±zanie samego stela¿a:

Pozioma poprzeczka (s³u¿y równie¿ jako nosid³o w czasie transportu) wykonana z cisowej ga³êzi z wykorzystaniem naturalnych krzywizn.
widok od wnêtrza namiotu

Pionowe prêty wk³adane na wcisk w otwory wykonane d³utem w poziomej poprzeczce. Ca³o¶æ wystarczaj±co sztywna i jednocze¶nie lekka w transporcie. ¯adnych elementów metalowych.
Stela¿

pozdrowienia Vislav
_Leszek_
Ró¿ne kwestie by³y ju¿ poruszane, ale nie znalaz³em nic na temat sposobów podwieszania ¶cianek do dachu.
Widzia³em ró¿ne rozwiazania:
1. Pêtelka + drwniany guziczek,
2. 2 sznurki,
3. Ucha materia³owe /skórzane spiête drutem w kszta³cie litery "S" (model Krokietowy bigsmile2.gif ),
4. ¦ciany niepodwieszane, stanowi±ce ca³o¶æ z dachem.

Jakie metody s± najbardziej poprawne i funkcjonalne?

I inna kwestia, czy stosowane by³y 'wyj¶cia ewakuacyjne' z namiotu, tzn. otwór inny ni¿ wej¶cie g³ówne, którego otwarcie zapewnia³oby mi³y pzrewiew przez namiot?
Selion
Widzia³am ju¿ tutaj na freha dwa przepisy na impregnowanie namiotu.
Zazwyczaj by³y to jakie¶ mieszanki, niektóre ³atwopalne ;)
Czy mo¿naby zaimpregnowaæ namiot tylko i wy³±cznie woskiem pszczelim?
Tak jak batik. Wpierw nanosi siê pêdzlem gor±cy wosk, na pó³ kg wosku pszczelego pó³ zwyk³ej ¶wieczki. Kiedy "mieszanka" jest bardzo gor±ca doskonale wch³ania siê w materia³ (tak, zeby papier z drugiej strony siê przykleja³).
Wosk wysycha i wtedy siê prasuje materia³ przez papiery.
Mimo, ze niby wosk wyparuje i zostanie na papierach, a taki materia³ ma swoj± wcze¶niejsz± sztywno¶æ, to raczej nie przepuszcza wody.
W przypadku batiku smile.gif
Kto¶ próbowa³ co¶ takiego na namiocie?
Jak inaczej mo¿na szybko, prosto i bezpiecznie :D zaimpregnowaæ namiot?
Borg
Witam
Czy ktos ma moze ikonografie geteldow (wczesniackich namiotow) z wzorami namalowanymi/wyhaftowanymi na tym gornym rekawie?
Gdzies to widzialem w ikonografii ale za cholere nie pamietam gdzie
Z gory dzieki za pomoc
Wilkomir
Witam

W³a¶nie wrzuci³em ikonografie z namiotami od IX-XIIw

http://www.namioty.freha.pl/index.php?dzia...nr=01&lg=pl

Wkrótce wrzucê kolejn±.

Je¿eli kto¶ posiada co¶ czym móg³ bym wzbogaciæ swoje zbiory to bêdê bardzo wdziêczny.

W dziale XIw znajduje siê namiot ze zdobion± tulej±.

Pozdrawiam
Brogan
Odtwarzam celta z okresu (pocz.n.e. - 375 n.e.)
I chce zbudowac sobie namiocik i niewiem czy moge zrobic cos takiego :

http://home.adelphi.edu/~sbloch/sca/tents/kuijt.article/

Czy taki namiot bedzie historyczny i czy takich namiotów uzywali Celtowie ??
Jesli nie to prosze mi podac jakies linki lub nakierowac gdzie szukac...
Z gory dziekuje i pozdrawiam
Brogan
Borg
Witam ja jeszcze raz o malowaniu namiotow
Ma ktos jakies zrodla dla malowanych namiotow?
Mam tu kilka fajnych pozno XV:
http://banditt.uber-geek.us/history/camp.html
I szczegolnie takie wzory by mnie interesowaly, tyle ze wczesniejsze
Pozdrawiam
Wilkomir
Witam!

Niedawno wrzuci³em 54 przedstawiania namiotów z XIV wieku,
mo¿e co¶ kogo¶ zainteresujê smile.gif

http://www.tentorium.pl/main.php?dzial=iko...nr=01&lg=pl

Pozdrawiam
Maggd
Brogan.... w tym artykule jest pawilon - i to szprychowy wiec dyskusyjny. 'Bibliografia" "obrazkowa" zas uzyta do tego jest na okresy znacznie pozniejsze niz Ty tongue.gif

Nie jestem specem, a napewno nie od tego co przed 13tka, ale Co do namiotow wogole to mysle ze jednym z punktow wyjscia - jest (chyba tu juz kiedys przytaczane) :
http://www.geocities.com/historyoftents/1s...-6thcindex.html
i
http://www.currentmiddleages.org/tents/

a dla pozniejszych okresow tez : http://home.adelphi.edu/sbloch/ma/tents/pictures/
Chaos666
Witam!

Mocno zamola³y temat, ale gdzie pytaæ o namioty jak nie tutaj. Szyjê w³a¶nie namiot jak mi siê wydaje XVw., zwany 'soldiers tent's".

1. Jednak czy pod tak± nazw± kryje siê namiot dwumasztowy z otwieran± czê¶ci± jednego z boków, czy namiot dwumasztowy z otworem w czê¶ci ¶rodkowej w kszta³cie odwróconej litery U? Proszê o zdementowanie której¶ z opcji, poniewa¿ za chwilê bêdê w miejscu gdzie albo zaszywam boki i wycinam dziurê na wej¶cie bum.gif albo nie zaszywam jednej strony ¶rodka i kombinujê zamkniêcia.

2. Poniewa¿ bêdzie on dosyæ du¿y (wys.2,5m/szer.3m/d³.6m) to mam pytanie czy przy takich rozmiarach potrzebna jest belka poprzeczna, czy mo¿na liczyæ na to ¿e "trzyma siê sam" po naci±gniêciu. A je¿eli belka poprzeczna jest to czy ma 3 maszt po ¶rodku? Bo nie wierzê ¿e nawet ³±czona na ¶rodku jak± metalow± tulej± wytrzyma dunno.gif

3. No a je¿eli belka poprzeczna to jak domocowana do masztów? Gwyn podrzuci³ pomys³ z metalow± pêtelk± ale to chyba raczej do mniejszych konstrukcji.

4. No i jak w koñcu soldiers tent jest datowany, bo tyle sprzecznych informacji przeczyta³em ¿e sam nie wiem? Jak dla mnie to pó¼ny XVw.

5. Kolejna sprawa to czy daszki to jest totalny mrok? Z tego tematu niestety to wyra¼nie nie wynika bigsmile2.gif A je¿eli mo¿na montowaæ daszki (oczywi¶cie jedynie przy namiocie z wej¶ciem w kszta³cie U) to jak one s± dopinane do namiotu?

6. I pytanie równie¿ o impregnacjê. Jedni mówi± ¿e wcale nie trzeba, tylko podczas deszczu nie dotykaæ ¶cianek, a inni ¿e trzeba jako¶ uszczelniæ. Mnie interesuje wosk pszczeli bo buty ¶wietnie zabezpiecza. Ale pomys³ z malowaniem gor±cym woskiem to jakie¶ H/C. Przy tak du¿ym namiocie to kosmos. Ja mam pomys³ polegaj±cy na podgrzaniu wosku i napylaniu ju¿ rozstawionego namiotu, tak aby wci±gn±³ jak±¶ jego ilo¶æ a nie poiæ na maksa a¿ siê bêdzie przelewa³o shocked.gif

No a tutaj mam parê fotek zamkniêcia namiotu z wej¶ciem w kszta³cie odwróconej litery U. S± te¿ fotki rozwi±zuj±ce kwestiê zamykania smile.gif Prawdopodobnie namiot roboty Tentorium ale nie wiem dunno.gif

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

P.S. Sorki jak co¶ by³o a pomin±³em, ale temat jest ogromniasty a dodatkowo nie¼le pociêty przez moderatorów anger.gif


Pozdro
Chaos
KhaToo
Szybkie pytanko. Przekopa³em ¼ród³a na szybko, ale nigdy nie zag³êbia³em siê w ten temat, wiêc nie mam w g³owie wiedzy zbieranej latami -dotycz±cej pawilonów, nie sto¿ków.

Na ile poprawny bêdzie na XIIIw pawilon ze ¶ciank± doszyt± na sta³e? Zazwyczaj ¶cianka jest dopinana na ró¿ne sposoby, a ³±czenie zas³ania falbana bêdaca przed³u¿eniem dachu. Zak³adam tutaj, ¿e nie bêdê mia³ szprych, a w namiocie bêdê tylko spa³ i trzyma³ klamoty, nie u¿ywa³ jako daszka/parasola, wiêc rozdzielanie tych elementów nie jest konieczne.

W ikonografiach czasami nie widaæ tej falbany, ale nie musi to o niczym ¶wiadczyæ -zw³aszcza, ¿e obrazeczki trzynastkowe do wiernie oddaj±cych rzeczywisto¶æ nie nale¿±smile.gif

Zastanawia mnie jeszcze sprawa kolorów namiotów i ich zale¿no¶ci od majêtno¶ci. Je¶li odtwarzam kramiarza/kupca wcale nie specjalnie kasiastego, to namiot kolorowy chyba nie jest wskazany? A mo¿e kto¶ trafi³ na ¼róde³ko ukazuj±ce np. handelek pod kolorowym namiotem...?
Chaos666
Witam!

Albo mój post o soldier's tent'a zosta³ totalnie olany, albo nikt tutaj ju¿ nie zagl±da? Ani w jedno ani w drugie nie wierzê, wiêc niech kto¶ co¶ mi odpowie na chocia¿ jedno pytanie, plisss.

Pozdro
Chaos

Wojs³awa
Chaos666 : Namiot ze zdjêcia to soldiers tent, XIV - XV wiek. Na stronie Wilkomira mo¿esz poszukaæ rycin. A namiot z otwieran± ca³± klap± boczn±, jako taki nie istnieje (dzisiejsze udogodnienie dla kramarzy). Co do wielko¶ci namiotu to naprawdê spory i jaka¶ belka poprzeczna przyda³aby siê ze wzglêdu na to, ¿e ciê¿ar p³ótna bêdzie za du¿y ¿eby utrzymaæ siê na 2 masztach i odci±gach. Chocia¿ jest to mo¿liwe (namioty ZHP ;D) Daszków nie widaæ nigdzie na ikonografii (przynajmniej ja siê nie spotka³am). Ja swój pierwszy namiot posiada³am nieimpregnowany i wytrzyma³ wiele imprez, na których la³o i nie przemaka³, je¶li by³ dobrze naci±gniêty.


A teraz moje pytanie. Jako, ¿e zamówi³am sobie nowy namiocik (sto¿ek) i potrzebujê zrobiæ do niego maszt. bigsmile2.gif No i pytanie czy mo¿e byæ to maszt ³±czony (ze wzglêdu na to, i¿ jestem osob± nieposiadaj±ca auta by³oby to wygodniejsze), ni¼li jeden 2,5 metrowy kij :D macie jakie¶ sposoby ³±czenia masztu? Je¶li tak to podajcie jakie¶ rozwi±zanie, bo nie wiem jak siê do tego zabraæ. dunno.gif

Pozdrawiam, Wojs³awa. smile.gif
Króliczyca Mary
CYTAT(Selion @ 17:09 20.08.2006) *
Widzia³am ju¿ tutaj na freha dwa przepisy na impregnowanie namiotu.
Zazwyczaj by³y to jakie¶ mieszanki, niektóre ³atwopalne ;)
Czy mo¿naby zaimpregnowaæ namiot tylko i wy³±cznie woskiem pszczelim?
Tak jak batik. Wpierw nanosi siê pêdzlem gor±cy wosk, na pó³ kg wosku pszczelego pó³ zwyk³ej ¶wieczki. Kiedy "mieszanka" jest bardzo gor±ca doskonale wch³ania siê w materia³ (tak, zeby papier z drugiej strony siê przykleja³).
Wosk wysycha i wtedy siê prasuje materia³ przez papiery.
Mimo, ze niby wosk wyparuje i zostanie na papierach, a taki materia³ ma swoj± wcze¶niejsz± sztywno¶æ, to raczej nie przepuszcza wody.
W przypadku batiku smile.gif
Kto¶ próbowa³ co¶ takiego na namiocie?
Jak inaczej mo¿na szybko, prosto i bezpiecznie :D zaimpregnowaæ namiot?

Ta metoda ma jedn± podstawow± wadê - bardzo du¿e straty surowca.
Zwróæ uwag±, ¿e namiot to co najmniej kilkana¶cie metrów kwadratowych materia³u. Zak³adaj±c, ¿e nadmiar wosku przy impregnowaniu bedzie zdejmowaæ siê papierem, uzyskasz wielk± górê papieru z woskiem. Niestety, mo¿e mam za ma³a wyobra¼niê, ale nie znajdujê zastosowania dla góry nawoskowanego papieru. ass.gif
Tym samym rozwi±zanie polegaj±ce na rozcieñczeniu wosku terpentyn±, albo (jak komu¶ nie szkoda) alkoholem i aplikacja takiej mieszaniny zdecydowanie zwyciê¿a.ovation.gif
Anulka
CYTAT(Wojs³awa @ 18:52 20.03.2009) *
macie jakie¶ sposoby ³±czenia masztu? Je¶li tak to podajcie jakie¶ rozwi±zanie, bo nie wiem jak siê do tego zabraæ. dunno.gif

Hej,
czy mo¿e byæ - to nie wiem, ale czêsto widywanym przeze mnie patentem jest ³±czenie uko¶nie rozciêtego masztu ko³kami. W przekroju wygl±da to mniej-wiêcej tak:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Obie czê¶ci masztu maj± nawiercone dziurki, w które wbija siê drewniane ko³ki. Ca³o¶æ dla bezpieczeñstwa jeszcze okrêca siê lin±. W ten sposób trzyma³ siê nie¼le maszt wielkiego namiotu-hangaru, jeszcze z czasów "nieparasolowych".
AgusiaW
U¿ywam takiej metody w niedu¿ym sto¿ku dobre 4 czy 5 lat i jest ok. Mój maszt pamiêta niejeden z³amany z jednego kawa³ka drewna, a ostatnio nawet jeden ³±czony, ale nie przemy¶lany. Wytrzyma³ ulewy, wiatr i czterodniowe m¿awki na I³¿y. Wa¿ne, ¿eby maszt ci±æ na ukos, a nie na zak³adkê tnac równolegle do krawêdzi kijka, bo wtedy ³atwo pêka. Nie mniej wa¿na sprawa to dobre doci¶niêcie i dopasowanie, ¿eby jak naj mniej ca³o¶æ siê rusza³a. Przy du¿ych namiotach o szerokich masztach to piku¶, bo drewno wytrzyma, ale przy ma³ych z cienkim masztem mo¿e siê to ¼le skoñczyæ. Potem ju¿ tylko trzeba zadbaæ, by masz by³ dociskany pionowo w dó³, czyli nie sta³ pod ukosem. Mam teraz dwa takie maszty, jeden sk³adany z 2 kawa³ków, jeden z 3. Ten z 3 kawa³ków mocujê megamroczn± metod± czyli za pomoc± ¶rub i nakrêtek motylkowych i owijam sznurem. Przed ruchami na boki lepiej zabezpiecza jednak patent z ko³eczkami, ale wymaga on wiêkszych otworków, które os³abiaj± konstrukcjê. Moje maszty zrobi³em ze sztyli do wide³, do nabycia w ka¿dym sklepie. Maj± 150cm wysoko¶ci i czasem trafiaj± siê bukowe. Jak siê pokombinuje mo¿na ³±czyæ je w nieskoñczono¶æ.

Oczywi¶cie na ka¿de takie rozciêcie przypadaj± conajmniej 2 ko³ki czy ¶ruby, inaczej przed z³o¿eniem nie zabezpieczy ¿adne owijanie. Rozciêcie musi byæ wykonane pod katem du¿o wiêkszym ni¿ 45stopni -czyli norma w tych takich matrycach stolarskich do ciêcia desek. Trzeba je wyznaczyæ jako¶ na oko tak, by zmie¶ci³y siê dwa ko³ki troche od siebie jednak oddalone.
Co do historyczno¶ci to kombinuj±c nad moim patentem opar³em siê na znalezionej na freha wikiñskiej metodzie ³±czenia desek do namiotów. Patent zas³yszany, wiêc mo¿e te¿ wymy¶lony, a nie historyczny. Nie mam siê oczywiscie za prekursora czy wynalazcê, ale kiedy szuka³em czego¶ o sk³adanych masztach nie znalaz³em ¿adnej innej inspiracji. Jak widaæ sytuacja nie wiele siê zmieni³a:) By³y pomys³y z dziur± i ko³kiem, ale wydaj± mi sie ma³o wytrzyma³e. Oczywiscie standard z tulej± stalow±, ale ten pomys³ nie przypad³ mi do gustu ze wzgleu na wagê i zawalato¶æ, oraz fakt, ¿e jednak drewiany maszt mo¿e siê w niej zaklinowaæ i narobiæ k³opotów podczas rozk³adania.

A jak z moim pytaniem o pawilon?




Ups, napisa³em posta z konta dziewczyny:) To powy¿ej to od KhaToo.
Chaos666
Witam!

No to mo¿e od pocz±tku:
CYTAT(Wojs³awa @ 18:52 20.03.2009) *
namiot z otwieran± ca³± klap± boczn±, jako taki nie istnieje (dzisiejsze udogodnienie dla kramarzy).


No nie, to po³owa ludzi ma taki namiot. Wiêkszo¶æ nie mo¿e siê myliæ smile.gif To ¿e jest on funkcjonalny to raczej jego dodatkowa funkcja po prostu wykorzystywana przez kramarzy. Dla pewno¶ci za³±czam obrazek czy o to samo nam chodzi
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
CYTAT(Wojs³awa @ 18:52 20.03.2009) *
A teraz moje pytanie. Jako, ¿e zamówi³am sobie nowy namiocik (sto¿ek) i potrzebujê zrobiæ do niego maszt. No i pytanie czy mo¿e byæ to maszt ³±czony (ze wzglêdu na to, i¿ jestem osob± nieposiadaj±ca auta by³oby to wygodniejsze), ni¼li jeden 2,5 metrowy kij :D macie jakie¶ sposoby ³±czenia masztu? Je¶li tak to podajcie jakie¶ rozwi±zanie, bo nie wiem jak siê do tego zabraæ.

Wrzucam obrazki znalezione gdzie¶ w necie odno¶nie ³±czenia masztu. Poniewa¿ jestem na etapie projektowania masztu te¿ chêtnie poczytam o rozwi±zaniach. Je¶li chodzi o wbijanie drewnianych ko³ków w nawiercone dziurki to jako¶ tego nie widzê. Po pierwsze dlatego ¿e aby konstrukcja siê trzyma³a po ka¿dej ze stron musia³oby byæ co najmniej 2 ko³ki, a niestety ten drugi bêdzie na koñcu ¶ciêcia. Po drugie jak ju¿ siê taki ko³ek wbije to raczej trzeba to zrobiæ na maxa i tak ¿eby nie wystawa³ z jednej strony bo przebije namiot dunno.gif Po za tym wyci±ganie takiego drewnianego ko³ka jest hardcorem. Moja propozycja jest nastêpuj±ca. ¦ci±æ na ukos jak to przedstawi³a Anulka, potem spreparowaæ metalow±/¿elazn± tulejê i zakleszczyæ tam te drwa. Jednak aby siê nie wysunê³y proponujê nawierciæ dziurki na wylot i zakleszczonych drwach przez metal i drewno i zakotwiczyæ je gwo¼dziem odpowiedniej ¶rednicy. I tak g³ówk± gwo¼dzie (w poprzeczce) musi byæ zamontowana od grzbietu a czê¶æ wychodz±ca na zewn±trz wewn±trz namiotu. Postaram siê przedstawiæ to na zdjêciu.
Acha, ci±æ masz trzeba wzd³u¿ s³oi, tak aby dziura by³a nawiercona w ich poprzek, poniewa¿ naprê¿enia bêd± spoczywa³y w tych w³a¶nie miejscach. Problem us³ojenia jest mocno analizowany w dziale ³ucznictwo i na prawdê wiem co piszê bigsmile2.gif
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

CYTAT(AgusiaW @ 01:00 24.03.2009) *
Nie mniej wa¿na sprawa to dobre doci¶niêcie i dopasowanie, ¿eby jak naj mniej ca³o¶æ siê rusza³a. Przy du¿ych namiotach o szerokich masztach to piku¶, bo drewno wytrzyma, ale przy ma³ych z cienkim masztem mo¿e siê to ¼le skoñczyæ. Potem ju¿ tylko trzeba zadbaæ, by masz by³ dociskany pionowo w dó³, czyli nie sta³ pod ukosem. Mam teraz dwa takie maszty, jeden sk³adany z 2 kawa³ków, jeden z 3. Ten z 3 kawa³ków mocujê megamroczn± metod± czyli za pomoc± ¶rub i nakrêtek motylkowych i owijam sznurem. Przed ruchami na boki lepiej zabezpiecza jednak patent z ko³eczkami, ale wymaga on wiêkszych otworków, które os³abiaj± konstrukcjê. Moje maszty zrobi³em ze sztyli do wide³, do nabycia w ka¿dym sklepie. Maj± 150cm wysoko¶ci i czasem trafiaj± siê bukowe. Jak siê pokombinuje mo¿na ³±czyæ je w nieskoñczono¶æ.

Dobre rady dajesz smile.gif Tak w³a¶nie zachodzi³em w g³owê sk±d wzi±æ takie kawa³ki drewna, a kawa³ drzewca od ³opaty mo¿e byæ ca³kiem fajn± spraw±. No i grubo¶æ mnie zastanawia³a bo to jest raczej najistotniejsza czê¶æ konstrukcji. Jednak nie by³bym pewien czy maj± one a¿ 150 cm d³.?! No i zazwyczaj s± zwê¿ane na dole aby wesz³y w ³opatê czy wid³y, oraz maj± nabit± poprzeczkê do trzymania z drugiej strony wiêc strata jest du¿a angsad.gif Kurde angsad.gif

CYTAT(AgusiaW @ 01:00 24.03.2009) *
Oczywi¶cie na ka¿de takie rozciêcie przypadaj± conajmniej 2 ko³ki czy ¶ruby, inaczej przed z³o¿eniem nie zabezpieczy ¿adne owijanie.

Zgadzam siê w ca³ej rozci±g³o¶ci.

CYTAT(AgusiaW @ 01:00 24.03.2009) *
Rozciêcie musi byæ wykonane pod katem du¿o wiêkszym ni¿ 45stopni -czyli norma w tych takich matrycach stolarskich do ciêcia desek. Trzeba je wyznaczyæ jako¶ na oko tak, by zmie¶ci³y siê dwa ko³ki troche od siebie jednak oddalone.


Chodzi ci o te matryce stolarskie które s± zazwyczaj z plastiku i wygl±daj± jak kwadratowa rynienka z naciêciami???

CYTAT(AgusiaW @ 01:00 24.03.2009) *
Co do historyczno¶ci to kombinuj±c nad moim patentem opar³em siê na znalezionej na freha wikiñskiej metodzie ³±czenia desek do namiotów. Patent zas³yszany, wiêc mo¿e te¿ wymy¶lony, a nie historyczny. Nie mam siê oczywiscie za prekursora czy wynalazcê, ale kiedy szuka³em czego¶ o sk³adanych masztach nie znalaz³em ¿adnej innej inspiracji.

Nie znalaz³e¶ ¿adnej innej inspiracji bo nic co sk³adane nie jest historyczne dunno.gif Nikt w ¶redniowieczu nie bra³ ze sob± omasztowania bo by³o zbêdne. Tam gdzie siê zatrzymywali brali toporek i cieli sobie maszt. Zatem twoje motylki w omasztowaniu s± tak samo historyczne jak wi±zanie super lniano-konopnym sznurem. Nie ma siê co zatem spuszczaæ w tej kwestii tylko kombinowaæ u¿ywaj±c wszystkiego co dostêpne wspó³cze¶nie, uwzglêdniaj±c jedynie aby nie "straszy³o" w namiocie historycznym.

CYTAT(AgusiaW @ 01:00 24.03.2009) *
Oczywiscie standard z tulej± stalow±, ale ten pomys³ nie przypad³ mi do gustu ze wzgleu na wagê i zawalato¶æ, oraz fakt, ¿e jednak drewiany maszt mo¿e siê w niej zaklinowaæ i narobiæ k³opotów podczas rozk³adania.


Nie rozumiem jak tuleja stalowa wielko¶ci 15-20 cm mo¿e zawalaæ w np. aucie? Co do problemów przy rozk³adaniu to te¿ nie rozumiem w czym problem? Rozpisz jakich problemów siê spodziewasz to mo¿e wspólnymi si³ami co¶ wykminimy bigsmile2.gif

Acha, parê fotek z mojego katalogu "Tent":
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdro
Chaos
Wojs³awa
Chaosie wiêc je¶li wiêkszo¶ ludzi ma takie namioty i nie mo¿e siê myliæ, poka¿ mi chocia¿ 2 ikonografie przedstawiaj±ce takowe namioty, bo z tego co zaobserwowa³am na ikonografiach widoczne s± namioty otwierane od czo³a a nie z boku. No ale có¿ mo¿e to ja jestem w b³edzie i ¶lepa jestem aaa.gif ale có¿ je¶li poka¿e mi kto¶ takowe ryciny to bêdê wdziêczna.

A co do rozwi±zañ to s± bardzo fajne ale chyba jednak to prezentowane przez Chaosa wydaje mi siê najstabilniejsze.
Chaos666
Witam!

Oczywi¶cie nie znalaz³em nigdzie w ikonografii otwarcia boku takiego namiotu, ale w Tentorium znalaz³em rekonstrukcjê wczesnego namiotu. Zdjêcie poni¿ej

http://www.tentorium.pl/main.php?dzial=nam...nr=03&lg=pl

Zatem chyba siê na czym¶ wzorowali bo s± chyba ultra dunno.gif Zreszt± to nie moj± broszk± bo robiê ST bum.gif Tylko tak chcia³em zagaiæ temat bo mnie to interesuje. Ale interesuje mnie kwestia daszków, bo w niektórych krêgach jest to uwa¿ane za strasznie mroczne. Ja by "kcia³" zrobiæ co¶ takiego:

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Tylko za cholerê nie wiem jak go doczepiæ. Bo ja nie bêdê mia³ masztu przechodz±cego przez tkaninê jak na zdjêciu. A poza tym po ¶rodku chyba tez musi byæ umocowane.
Dodatkowo mo¿e kto¶ mi powie jak gruby drzewiec jest potrzebny do namiotu. Tak "pi razy drzwi", bo nie mam zielonego pojêcia dunno.gif

Pozdro
Chaos
Johan
Hej,

przewertowa³em forum nie znalaz³em wiêc siê pytam, czy spotkali¶cie siê z u¿ytkowaniem takiego oto namiotu ¿o³nierskiego : http://www.tentorium.pl/main.php?dzial=nam...nr=04&lg=pl w pó¼nym XV wieku na terenach dzisiejszych Niemiec, pó³nocnej Francji, Holandii, Polski ? Je¿eli mo¿na to proszê o konkretne odpowiedzi wraz z "popraciem" smile.gif
Wilkomir
Witam!

No niestety w RR czêsto tak bywa ¿e du¿a grupa ludzi kieruje siê mod± albo wygod± a nie odtwórstwem.
Tak te¿ jest w przypadku tak zwanych namiotów kramowych, na które nie ma ¿adnych ¼róde³ a mam w swojej kolekcji ju¿ prawie 1000 ró¿nego rodzaju przedstawieñ namiotów wiec troszkê siê na tym temacie znam.

Co do mody to nadal du¿a cze¶æ osób u¿ywa namiotów bawe³nianych poniewa¿ bawe³na istnia³a w ¶redniowieczu, ale co to ma wspólnego z namiotami?

Tak samo jest z namiotami ³odziowymi - impreza wczesno¶redniowieczna 50 namiotów ³odziowych - 0 ³odzi - odleg³o¶æ do najbli¿szej rzeki 100km...

Tak szyjemy takie namioty ale nie s± to ¿adne rekonstrukcje zreszt± na mojej stronie jest napisane wyra¼nie: "Szyjemy tak¿e namioty stylizowane na historyczne, tzw. namioty kramowe, przeznaczone dla rzemie¶lników i osób handluj±cych na imprezach
historycznych."

Niestety tak¿e i na daszki doczepiane do namiotów nie ma ¿adnego potwierdzenia w ¼ród³ach.

Co do pytania Johna to na XVw ma 2 przedstawiania takich namiotów:

An Italian Renaissance military camp -from Paolo Santini's 15th-century engineering book, De Machinis.
http://www.tentorium.pl/zdjecia/namioty/zo...kie/trj_02b.jpg

1479 The Capitulation of Colle di Val d'Elsa
http://www.tentorium.pl/main.php?dzial=nam...nr=03&lg=pl

Pozdrawiam
Sauron
Hej,

W zwi±zku z przymiark± do szycia nowego namiotu - pope³ni³em kalkulator namiotowy (do pawilonów). My¶lê ¿e mo¿e byæ przydatny w planowaniu przestrzeni i materia³ów :D
Nie biorê odpowiedzialno¶ci ze b³êdy wynikaj±ce z tego co poka¿e devil.gif - ci±gle testujê...

http://ordugh.org/materialy_inne,namiot_kalkulator.html

ps. Dorobi³em jeszcze prost± wizualizacje proporcji - co by ju¿ nie musieæ szkicowaæ smile.gif
Yhm
A do sto¿ka da³oby siê? icon_wink.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.