GW OLSZTYNP³atnerze nie nad±¿aj±, potrzebne zbroje na GrunwaldGrzegorz Szyd³owski, Micha³ Stangret "Metro"
2010-04-23, ostatnia aktualizacja 2010-04-23 19:22
Do bitwy jeszcze trzy miesi±ce, a ju¿ wiadomo, ¿e impreza przejdzie do historii. W inscenizacji we¼mie udzia³ 1,5 tys. pasjonatów rycerstwa. A producenci ¶redniowiecznych replik nie nad±¿aj± z realizacj± zamówieñ.
Wszystko przez to, ¿e w tym roku przypada 600. rocznica grunwaldzkiej bitwy. Ze wzglêdu na jubileusz, uroczysto¶ci bêd± trwa³y a¿ trzy dni - od 15 do 17 lipca. Starcie wojsk, jako najwa¿niejsze wydarzenie, samorz±d województwa zaplanowa³ na sobotê 17 lipca. Ranga imprezy spowodowa³a, ¿e Pola Grunwaldzkie odwiedzi kilku przywódców pañstw ¶rodkowoeuropejskich.
- Spodziewamy siê blisko 150 tys. widzów - mówi Henryk Kacprzyk, wójt gminy Grunwald, jeden z organizatorów inscenizacji. - W samej potyczce udzia³ we¼mie ok. 1,5 tys. rycerzy, którzy bêd± stacjonowaæ w obozie przewidzianym na blisko 6 tys. miejsc.
Ju¿ rok temu Pola Grunwaldzkie pêka³y w szwach, choæ szacowano, ¿e bitwê ogl±da³o 100 tys. widzów. Jacek Szymañski, jeden ze wspó³organizatorów imprezy i bitewny król W³adys³aw Jagie³³o, zapowiada udzia³ rycerzy z ca³ego ¶wiata. - Bêdzie go¶æ z Tajwanu, z Australii. Pojawi siê równie¿ czarnoskóry Amerykanin na w³asnym koniu. Ten rycerz na co dzieñ jest pilotem - wylicza Jacek Szymañski. - Na razie najstarszym uczestnikiem inscenizacji bêdzie 63-letni mê¿czyzna, który wyst±pi po raz pierwszy i to w okr±g³± rocznicê bitwy.
Siln± reprezentacjê bêd± mieli zbrojni z Litwy. - W poprzednich latach przyje¿d¿ali na bitwê w grupie kilkunastu, najwy¿ej dwadziestu kilku osób - opowiada wójt Grunwaldu. - Zdarza³y siê nawet grupy kilkuosobowe. Teraz jednak zapowiedzieli, ¿e zjawi± siê w sile stu zbrojnych.
Szczegó³y pobytu strony litewskiej ustalano w czwartek, kiedy do Olsztyna przyjechali m.in. Saulius Pilinkus, dyrektor protoko³u dyplomatycznego Wilna, Valdas Norkunas z Departamentu Ministerstwa Ochrony Litwy oraz Karolis Jankauskas, przedstawiciel bractw rycerskich. - Wskazali¶my m.in. miejsce obozowania wojsk litewskich, na czele których stanie ksi±¿ê Witold ze ¶wit±. To nowo¶æ, bo do tej pory w tê postaæ wciela³ siê który¶ z Polaków - podkre¶la wójt.
Organizatorzy spodziewaj± siê blisko tysi±ca turystów z tego kraju. Ustalono, ¿e zostanie przygotowane dla nich miejsce na kempingu.
Tak ogromne zainteresowanie inscenizacj± grunwaldzkiej bitwy przek³ada siê na zyski producentów ¶redniowiecznych replik, którzy ju¿ nie nad±¿aj± z realizacj± zamówieñ. - Codziennie kto¶ dzwoni i pyta o zbroje czy he³my. Niestety musimy odmawiaæ, bo nie wyrabiamy siê z produkcj± - mówi Maciej Kotlarz, szef firmy Morion z Gniewa, jednej z kilkunastu w Polsce, które zajmuj± siê p³atnerstwem (wyrabianiem zbroi i he³mów). - Zapotrzebowanie jest tak du¿e, ¿e musieli¶my stworzyæ listy kolejkowe i zatrudniæ dodatkowe osoby.
Potwierdza to Kazimierz Gmys, przedstawiciel czeskiej firmy Kasto, która s³ynie w Europie z replik sprzêtu rycerskiego: - Do tej pory sprzedawali¶my kilka zbroi i kilkana¶cie mieczy rocznie, a nabywcami byli g³ównie hobby¶ci i cz³onkowie bractw rycerskich, którzy organizuj± sobie plenerowe spotkania w pe³nym rynsztunku - opowiada. - Teraz, im bli¿ej obchodów Grunwaldu, tym wiêcej telefonów od zwyk³ych ludzi. Tatusiowie chc± zrobiæ dzieciom frajdê i pytaj± o he³my dla ca³ej rodziny.
Taki gad¿et to jednak spory wydatek. Rêcznie wykonany strój ze stali kosztuje u p³atnerza ok. 2 tys. z³. Na dodatek niektórzy rycerze narzekaj±, ¿e organizatorzy przesadzaj±, wymagaj±c od uczestników bitwy niezwyk³ej wierno¶ci historycznej strojów. - M³odego cz³owieka nie staæ na zabawê w rycerzy - mówi±. I dodaj±, ¿e przyje¿d¿a coraz wiêcej "snobów", bo tylko ich staæ na drog± zbrojê.
Inni jednak ripostuj±: - Skoñczy³y siê czasy, gdy stroje przypomina³y kostium Drakuli. Zale¿y nam, by wygl±daæ tak, jak ¿yli ludzie przed wiekami.
Nowe Pola Grunwaldzkie
Z okazji 600. rocznicy bitwy pola przechodz± gruntown± renowacjê. Rozebrany i ponownie wzniesiony zostanie kamienny amfiteatr, budynek muzeum jest modernizowany, podobnie jak kaplica pobitewna. Odnowione zostan± pomniki, bêd± nowe sanitariaty, budynek recepcyjny i nowa nawierzchnia g³ównej alejki z parkingu do muzeum.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza Olsztyn