Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Grunwald 2010 w mediach
> Inne > Kalendarium 2010 > Grunwald 2010
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Smok Migu¶
Oryginalny tekst

Po kawa³ku bitwy grunwaldzkiej dla ka¿dego

Marta Be³za
2009-10-08, ostatnia aktualizacja 2009-10-08 18:09

Rok 2010 zosta³ uznany Grunwaldzkim. Wydarzenia upamiêtniaj±ce 600-lecie polsko-niemieckiego starcia bêd± odbywaæ siê nie tylko w województwie warmiñsko-mazurskim, ale równie¿ w Gdañsku i Krakowie.

O tym ¿e przysz³y rok bêdzie p³yn±³ pod znakiem wielkiej bitwy z 15 lipca 1410 r., zdecydowali radni sejmiku województwa, podejmuj±c uchwa³ê na ostatniej sesji pod koniec wrze¶nia. - Grunwald zrodzi³ definicjê wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych - uzasadnia³ Julian Osiecki, przewodnicz±cy sejmiku podczas uroczysto¶ci w Muzeum Warmii i Mazur. - To symbol zwyciêstwa i walki o odzyskanie niepodleg³o¶ci.

Poniewa¿ za rok bêdziemy ¶wiêtowaæ 600-lecie bitwy pod Grunwaldem w organizacjê uroczysto¶ci w³±czy³y siê nie tylko w³adze województwa, ale równie¿ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W resorcie zosta³ powo³any pe³nomocnik, koordynuj±cy przygotowania rocznicowych wydarzeñ, dzia³a te¿ grupa organizacyjna, do której nale¿± m.in. naukowcy, spo³ecznicy, przedstawiciele s³u¿b mundurowych.

Urzêdnicy chc±, aby obchody historycznego wydarzenia nie skoñczy³y siê jedynie na inscenizacji bitwy. Najwa¿niejszym planem jest modernizacja Pól Grunwaldzkich tak, aby tury¶ci przyje¿d¿ali tam nie tylko na kilka godzin, ale przez ca³y rok. Trwaj± intensywne prace budowlane. Powsta³a ju¿ czê¶æ trybun w amfiteatrze. Konserwatorzy prowadz± prace konserwatorskie w kaplicy pobitewnej, odnawiana jest równie¿ na¶cienna mozaika wybrakowana przez turystów, którzy chcieli mieæ jak±¶ pami±tkê z Grunwaldu. Pierwszy etap modernizacji ma siê zakoñczyæ 30 maja 2010 roku. Rozbudowa bêdzie kosztowa³a 29 mln z³, z czego 22,5 mln dofinansuje Unia Europejska.

Organizatorzy zapowiadaj±, ¿e na mi³o¶ników grunwaldzkich wydarzeñ atrakcje bêd± czekaæ nie tylko 15 lipca. W planach s± liczne koncerty, wystawy, propozycja wypoczynku w oparciu o turystykê historyczn±. Powstanie odznaka upamiêtniaj±ca 600-lecie bitwy, znaczek okoliczno¶ciowy oraz film o polach grunwaldzkich.

Rocznicowe obchody maj± promowaæ nie tylko nasze województwo, ale ca³y kraj. Chêæ udzia³u w obchodach zg³osi³o województwo ma³opolskie i Kraków, który organizowa³ 500-lecie bitwy, gdy¿ tam rozpoczynali marsz ¿o³nierze walcz±cy z zakonem krzy¿ackim i jego sprzymierzeñcami. Wydarzenia zwi±zane z bitw± bêd± obchodzone równie¿ w £odzi, Lublinie i Gdañsku. A miast, chc±cych skorzystaæ na rocznicy upamiêtniaj±cej znane wydarzenie jest wiêcej. - To miejscowo¶ci, które dokopuj± siê w swojej historii ¶ladów powi±zañ z Grunwaldem - mówi Edward Chudzik, zastêpca dyrektora Narodowego Centrum Kultury. - W planach jest bardzo du¿o ró¿norodnych uroczysto¶ci. Ilo¶æ zg³oszeñ, inicjatyw, o których docieraj± do nas sygna³y, znacznie przeros³a nasze oczekiwania. Codziennie dostajemy kolejne propozycje. To bardzo dynamiczny proces. Do koñca pa¼dziernika planujemy przygotowaæ pierwsz± wersjê harmonogramu obchodów i zamie¶ciæ j± na naszych stronach internetowych.


¬ród³o: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Ma³gorzata M
¿e tak powiem- z innej nieco beczki... eh

http://wiadomosci.onet.pl/2063080,11,krol_...ldzie,item.html
Purvis
Jak zwykle na Onecie najciekawsze s± komentarze <facepalm mode on>
Marko
O tak! Mój ulubiony:
"To skandal 600 lat król i naród wyklêty. Dlatego te wszystkie nieszczê¶cia i bida."
bigsmile2.gif
Marianus
Witam,
Osobi¶cie czekam na wersjê tatarsk±, moskiewsk± (rosyjsk±) oraz niemieck±, luksembursk±, angielsk±, belgijsk±, japonsk± anime i kilka innych bigsmile2.gif
Zrobi siê wtedy pokaz jednoczesny tych ekranizacji i ca³a prawda nam siê uka¿e....

pzdr M.

ps. a IPN i tak opublikuje w swoim czasie teczkê Jogaj³³y szczerba.gif
Purvis
CYTAT
a IPN i tak opublikuje w swoim czasie teczkê Jogaj³³y


ps. "W³adek" :D
Gregor z Krakowa
w zasadzie my¶la³em o karczmie- ale niech modek zadecyduje gdzie to to powinno byc. mnie rozbawi³o...
bylo z onetu, teraz czas na wp....

http://film.wp.pl/idGallery,5551,idPhoto,212411,galeria.html

buhahahahahah
Ugni
Jakas bzdura.
Jestem z Bialorusi i nic o tym nie wiem.
Studiowalem 5 liat w uniwersitetum narodowym w Brzescie, katedra historji slowian, i ani razu nie slyszalem zeby ktos w lekcjah nazywal krola Jagiello zdrajaca lub ze to Witowt jeden wygral bitwe. Jest tylko jeden taki dokument gdzie jest taka wersja - to kronika Byhowca z 16 wieku, ale to nie jest oficjalna pozicja nauki historycznej w Bialorusi.

z kommentaza

CYTAT
W ksi±¿kach do nauki historii w Rosji jest zapis, ¿e to Rosjanie wygrali bitwê


Nie wiem co pisza w ksi±¿kach do nauki historii w Rosji, ale u nas pisza ze z 3 polkow Smolenskih dwa byli z terenu wspó³czesnej Bialorusi (Orsza, Mstislawl) i tylko jeden - ze Smolenska.
Purvis
Kto¶ ju¿ kiedy¶ na forum napisa³, ja tylko powtórzê:
"Tak siê koñcz± igraszki z polityka historyczn±" ;)
Rafa³ Pr±dzyñski
Cytat bzdurny - albowiem tak siê w³a¶nie koñcz± igraszki z brakiem polityki historycznej.
Viator
Mnóstwo takich i innych rewelacji kr±¿y po eterze. To dobrze ¿e mo¿emy sobie wyja¶niæ i sprostowaæ takie dezinformacje. Bez wymiany my¶li miêdzy s±siednimi narodami narasta wpierw obustronny brak szacunku i prze¶wiadczenie o swojej wy¿szo¶ci a po pokoleniu-dwóch otwarta wrogo¶æ. Najczê¶ciej zupe³nie nieuzasadniona, ale za to ³atwa do politycznego zdyskontowania przez tych, którzy wcze¶niej zadbali o brak rzetelnej wiedzy tak¿e historycznej u "gminu" i podsycanie niechêci...
Purvis
Rafale, zale¿y jak owa "polityka" ma wygladac. Jesli tak jak nasza w ostatnich latach, to dziêkujê, postojê. Wolê sam wyciagac wnioski.
Marianus
Witam,

Bez zbytniego sarkazmu: ten kto bêdzie mia³ pieni±dze na odpowiedni± ekranizacjê ten zamówi odpowiedni scenariusz. Aby oczywi¶cie osi±gn±æ okre¶lony cel vide "Aleksander Newski" albo "Potiomkin".

pzdr M.

Tomic
sporo ciekawostek, niestety nie jestem w stanie tego zweryfikowaæ, ale czyta siê naprawdê przyjemnie

http://przekroj.pl/wydarzenia_kraj_artykul,5739,0.html
Purvis
Ciêzko w tym kraju byæ pesymistsa. Rzeczywisto¶c prze¶cignie najczarniejze wizje...
Tomic
no i nikt nie wspomnia³ o tych biednych koniach co siê mêcz± na s³oñcu, ku ogólnej uciesze stutysiêcznego t³umu.
No i pocieszaj±ce jest to ¿e Krzysztof Górecki zosta³ królem
Indar
W porównaniu do wspomnianego "Mauzoleum Bitwy pod Tannenbergiem" to nasze grunwaldzkie muzeum faktycznie wypada bardzo mizernie.

CYTAT
Dotychczasowe muzeum ulokowane pod pomnikiem symbolizuj±cym 11 chor±gwi Jagie³³y nawet po remoncie bêdzie tr±ciæ myszk±. Statyczne eksponaty zamiast multimedialnej symulacji bitwy. ¯adnego wabika dla m³odych ludzi my¶l±cych obrazem, animacj±, kinem 3D.


A tu fragment z opisu owego Mauzoleum:
"Ka¿de 3 tys. Niemców zostaje oznaczone bia³±, ka¿de 3 tys. Rosjan czerwon± lampk±. Za map± znajduje siê skomplikowana maszyneria oraz sieæ 60 tys. metrów kabla elektrycznego. Z przekrêceniem tastra poczyna maszyna dzia³aæ. Ogromny elektryczny zegar, umieszczony w lewym górnym rogu mapy, wskazuje 27 sierpnia. W tej chwili zaczê³a siê operacja. Mapa - ¶ciana zasiana lampkami bia³ymi i czerwonymi. Czerwone siê panosz±, bia³e zapalaj± siê gdzie¶ daleko na zachodzie. Wskazówka zegara siê posuwa. Odmierzaj± siê godziny i dnie. Równomiernie w terenie zapalaj± siê i gasn± coraz nowe lampki. Przed nami biegn± d³ugie rzêdy zas³on, pierwszych, drugich i trzecich linii ognia i rezerw. W kotle o ¶rednicy 40 km, mrowi± siê niby w przed¶miertnym paroksyzmie resztki trzech korpusów rosyjskich. Te ¶wietlne linie skrêcaj± siê w parkosyzmach walki, obejmuj± siê dookolnymi mackami i gin±, gasn±… To formacje, które wybito lub wziêto do niewoli.
Coraz mniej czerwonych lampek. Coraz niklej (…). O godz. Czwartej rano dnia 30 sierpnia 1914 r. ga¶nie ostatnia lampka gdzie¶ w okolicy Wielbarka. To pobity Samsonow, przedzieraj±c siê przez g±szcze le¶ne z grupk± kilku oficerów, bez sztabu, bez ordynansów, bez eskorty - strzela sobie w ³eb. Dowódca XV, dowódca XIII korpusu - w niewoli! W niewoli 13 genera³ów. Koniec." [M. Wañkowicz, Na tropach Smêtka, s. 422.]


W materia³ach dotycz±cych Mauzoleum znajdziemy informacjê i¿ konstruktor pracowa³ ponad 5 lat nad wykonaniem ¶wietlnej mapy/makiety opisuj±cej przebieg bitwy.
Mo¿na? I to prawie 100 lat temu.

A tu ma³y link do opisu owego mauzoleum konkurencyjnej bitwy:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=11947&hl
K.
santiago
jako ¦l±zak i sojusznik Zakonu powiem tylko: pogañski kraj - pogañskie obyczaje icon_wink.gif ...moim zdaniem trzeba olaæ tych wszystkich politykierów i zrobiæ imprezê, która d³ugo zapadnie w pamiêæ nam i turystom...i jeszcze jedna sprawa: skoro TVP Historia ma monopol na relacjê z bitwy niech koñcu przy¶l± jakiego¶ kompetentnego historyka i normalnego dziennikarza zamiast Radka Brzózki lub Rafa³a Olbrychskiego - my siê tam pocimy a kilku (...) facetów wygaduje bzdury w telewizji na nasz temat...
Boran
Wci±gn±³em tu posty z tematu "kulisy rocznicy". Nie ma co mno¿yæ w±tków.

Natomiast dyskusjê o przebiegu bitwy, która tu siê rozwinê³a, mo¿na znale¼æ w temacie Grunwald - jak by³o naprawdê.
Smok Migu¶
Ci±g dalszy podpinania siê pod nasz± zabawê ;)

Oryginalny tekst


Ma³opolska chce wys³aæ pod Grunwald precelki

Bart³omiej Kura¶
2009-11-24, ostatnia aktualizacja 2009-11-23 22:26

Urz±d marsza³kowski og³asza kontrybucjê: - Niechaj ka¿dy nasz powiat wystawi wóz konny, wype³ni po brzegi precelkami krakowskimi i zajedzie nim w lipcu pod Grunwald, jako sze¶æ wieków temu nakaza³ król W³adys³aw Jagie³³o. Akcjê precelkow± wymy¶li³ Kazimierz Czekaj, radny PO, a zarazem w³a¶ciciel piekarni produkuj±cej takie w³a¶nie wypieki!

W tym roku 100 tys. widzów ogl±da³o inscenizacjê zwyciêstwa sprzymierzonych wojsk króla W³adys³awa Jagie³³y nad armi± zakonu krzy¿ackiego. W rolê walcz±cych wcieli³o siê 1,5 tys. mi³o¶ników rycerstwa z Polski i zagranicy. Takiej frekwencji "rycerzy" i publiczno¶ci mog± pozazdro¶ciæ Polakom organizatorzy podobnych historycznych inscenizacji w ca³ej Europie. A za rok 600. rocznica bitwy ma byæ jeszcze okazalsza. Dlatego urz±d marsza³kowski pomy¶la³, by promowaæ Ma³opolskê na tej imprezie. Chce wys³aæ pod Grunwald kilkana¶cie wozów z tradycyjnymi krakowskimi precelkami. Sprawa stanê³a na poniedzia³kowym posiedzeniu komisji bud¿etowej sejmiku.

- Tak± akcj± nawi±¿emy do autentycznego wydarzenia historycznego. Bo król W³adys³aw Jagie³³o przed s³ynn± bitw± z Krzy¿akami nakaza³ krakowskim piekarzom piec precelki, by rycerstwo mia³o co przegryzaæ w oczekiwaniu na wroga - mówi wicemarsza³ek Leszek Zegzda odpowiedzialny za promowanie województwa.

Urz±d podpiera siê archiwami Muzeum Historycznego miasta Krakowa: "Przygotowuj±c siê do wojny z Krzy¿akami, król W³adys³aw Jagie³³o zamówi³ u krakowskich piekarzy zrzeszonych wówczas w cechu kilkana¶cie wozów tego specja³u!". Na to samo ¼ród³o powo³uje siê strona Ministerstwa Rolnictwa, które uzna³o precelek za krakowski produkt tradycyjny.

- Król Jagie³³o zamówi³ tych wozów ponoæ 16, wioz³y w sumie 40 tysiêcy precli - precyzuje wicemarsza³ek Zegzda. - My¶limy, by teraz wys³aæ 19 wozów - tyle, ile jest powiatów w Ma³opolsce. Rozmawiamy na ten temat z poszczególnymi starostami, by wsparli finansowo to przedsiêwziêcie. Wtedy mogliby¶my utworzyæ piêkn± chor±giew ma³opolsk±.

Pierwsze spotkanie na ten temat ze starostami ju¿ siê odby³o, pomys³ siê spodoba³. - Chêtnie wy¶lemy wóz pod Grunwald spod Tatr - zapowiada starosta tatrzañski Andrzej G±sienica-Makowski. - A i oscypków dorzucimy do precelków. ¯eby o góralach te¿ pamiêtano pod Grunwaldem - dodaje.

Trwa kalkulacja kosztów ca³ego przedsiêwziêcia. Wstêpne szacunki mówi± o kwocie 200 tys. z³. - To op³aci siê bardziej ni¿ drukowanie folderów reklamowych. Bo nasza chor±giew bêdzie w ¶rodku wakacji ci±gnê³a przez dwa tygodnie prawie przez ca³y kraj, rozdaj±c po drodze precelki i zachêcaj±c do odwiedzenia naszych stron - uwa¿a wicemarsza³ek Zegzda.

Wicemarsza³ek przyznaje, ¿e z pomys³em imprezy przyszed³ do niego Kazimierz Czekaj, przewodnicz±cy sejmikowej komisji bud¿etu, z zawodu piekarz, którego firma sama wypieka takie precelki. - Ale ja nie chcê na tym zarobiæ. Takie precelki wypieka wielu krakowskich piekarzy. Bêdê zabiega³, by jak najtaniej, wrêcz po kosztach produkcji, sprzedali je urzêdowi marsza³kowskiemu na potrzeby kampanii - zastrzega radny Czekaj. - Uwa¿am, ¿e okr±g³a rocznica bitwy pod Grunwaldem to dobra okazja, by promowaæ województwo w niekonwencjonalny sposób. A przy okazji przypomnieæ ca³ej Polsce ma³o znany fakt z historii Polski - dodaje.

Czy na precelki zostanie og³oszony przetarg? - Nie potrafiê jeszcze mówiæ o szczegó³ach finansowych, bo jeste¶my dopiero we wstêpnej fazie przygotowywania tego projektu - zastrzega Zegzda.

Krakowskie obchody Grunwaldu

W Krakowie tak¿e odbêd± siê obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem - postanowili miejscy radni. Zapowiada siê du¿a feta: odtworzenie przemarszu przez Kraków orszaku króla Jagie³³y, który powróci³ do miasta ze zdobycznymi sztandarami, poza tym uroczysto¶ci pod pomnikiem grunwaldzkim. Sesjê naukow± zorganizuje tak¿e uniwersytet, a ¶wiêtuj±ca w tym samym czasie w³asne 600-lecie Krakowska Kongregacja Kupiecka obieca³a, ¿e sfinansuje ¶redniowieczny jarmark.

Stoczona 15 lipca 1410 r. na polach pod Grunwaldem bitwa by³a jedn± z najwiêkszych w historii ¶redniowiecznej Europy. Stanowi³a kulminacjê wielkiej wojny z zakonem krzy¿ackim. Po³±czone si³y polskie i litewsko-ruskie wspierane przez oddzia³y czeskie pod wodz± króla Polski W³adys³awa Jagie³³y pokona³y wojska zakonu krzy¿ackiego dowodzone przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.

Komentarz. Za du¿o pieczeni na jednej bitwie

Do 19 wozów z preclami do³o¿± jeszcze po przyczepce z oscypkami i pojad± siê promowaæ na bitwie. Czasu do 15 lipca zosta³o jeszcze na tyle, ¿eby kto¶ przytomnie zadba³ o doczepienie kilku wagoników z ³±ck± ¶liwowic± i kiszonymi ogórkami. A ¿e jeden radny piecze precle? I dobrze, bêd± dwie pieczenie na jednym ogniu. Mo¿e znajdzie siê i taki, który pêdzi. I taki, który kisi.

Zapa³ ma³opolskiego samorz±du do prezentowania siê przy okazji okr±g³ej rocznicy bitwy pod Grunwaldem nie powinien nikogo dziwiæ. Kraków ma bogat± tradycjê marketingu batalistycznego, wystarczy przypomnieæ ubieg³oroczne obchody Wiktorii Wiedeñskiej. Jej pomys³odawcy do dzi¶ nie chc± uwierzyæ, ¿e s± modelowym przyk³adem wyrzucenia w b³oto sporych publicznych pieniêdzy, bo kosztown± inscenizacjê bitwy widzia³a garstka ludzi. Nie wierz± i planuj± w Krakowie huczne obchody Grunwaldu. Dlatego swój wózek z preclami chc± do bitwy do³±czyæ i samorz±dowcy z województwa.

Trzeba wreszcie przerwaæ te zabawy w promocjê radnych i urzêdników Krakowa i Ma³opolski. Bo to promocja tandetna, chaotyczna, a momentami niesmaczna. Powinien to poczuæ nawet znany z dystansu do siebie i swoich partyjnych kolegów, nazywany "ma³opolskim Palikotem" Kazimierz Czekaj. I nie mieszaæ precli do promocji województwa.

Wojciech Pelowski

¬ród³o: Gazeta Wyborcza Kraków
Patryk
http://kultura.wm.pl/Historyczny-Disneylan...runwaldem,84793

No to za rok bêdziemy mieli disneyland. Ciekaw jestem jakimi wojskami bêdzie dowodzi³ Kaczor Donald a jakimi Myszka Miki bigsmile2.gif .
Peregrinus
lol2.gif To jeszcze by siê przyda³a wypo¿yczalnia strojów, ¿eby ka¿dy móg³ wej¶æ na bitwê. I hotel z basenem, i pole golfowe, itp. itd.
A na koñcu my - jak ma³py w zoo. Bitwa jako dodatek do golfa i Myszki Micki.
Purvis
CYTAT
A na koñcu my - jak ma³py w zoo.

A my¶lisz po co "Specjalista dr promocji" wspomina³ o obozie rycerskim? dla naszej wygody ?
gawlacz
Z dzisiejszego internetowego wydania "Wyborczej"

http://wyborcza.pl/1,75480,7346890,Nie_bed...zolgal_sie.html
Kakofonix
Hej,
dzisiaj znowu byli¶my w Wiadomosciach TVP:
http://www.tvp.info/wiadomosci/wideo/20122009-1930
Pozdrawiam, Andrzej

Cmok z Dzia³dowa
CYTAT(Kakofonix @ 22:48 20.12.2009) *
Hej,
dzisiaj znowu byli¶my w Wiadomosciach TVP:
http://www.tvp.info/wiadomosci/wideo/20122009-1930
Pozdrawiam, Andrzej


kiepskie mam ³±cze, dolecia³o do "obwarzanków",

trochê bredni,
grunwald to taki tort, na którego wszyscy siê rzucaj±, zanim jeszcze siê zrobi³.
miejmy nadziejê, ¿e ten t³um nie zadepcze cukiernika ;)
Kakofonix

Hej,
artyku³ z Polityki.

http://www.polityka.pl/historia/243256,1,bitwa-o-bitwe.read

Zwracam uwagê na przes³anie artyku³u: to, ¿e rycerze jako ca³o±æ s± apolityczni wcale nie oznacza, ¿e bêd± obojêtni dla polityków. Grunwald to s± nie tylko tysi±ce rycerzy, ale i dziesi±tki tysiêcy widzów na miejscu, a miliony przed telewizorami. Wymarzona okazja do politycznego lansu. Mo¿na wrêcz si± zastanowiæ, czy nie powinni¶my naszej skóry politykom sprzedawaæ za jak±¶ cenê: niech siê pokazuj± z nami, ale i dla nas nie ¿a³uj± pieniêdzy. W przeciwnym razie mo¿na by rzuciæ has³o Grunwald bez polityków. Ewentualnie transparenty: "Rycerze lubi± Tuska". lub "Rycerze byli Prawi i SPrawiedliwi", w zale¿nosci od tego kto by zap³aci³ wiêcej.
Pozdrawiam, ANdrzej
Mateusz z Grójca
Cholera
jeszcze nie skoñczy³ siê 2009 a ju¿ jest tyle tego pieprzenia na temat grunwaldu
dra¿ni mnie to:
"600lecie to 600lecie tamto"

zobaczycie - jeszcze od tego ca³ego szumu, w lipcu nie bêdzie siê nam chcia³o jechaæ na t± imprezê..
Marcin Waszkielis
Jezeli jest tyle szumu to na bank musz± zapewniæ darmowe dziwki, wóde i koks.
£azarz
Salve Fratres!

Marcinie niestety ... pomarzyæ tylko.
Na Grunwie zarobi± wszyscy pocz±wszy od dyrektora domu kultury, poprzez rzemie¶lników RR, indian, pana z wat± cukrow± a na sprzedawcy piwa skoñczywszy.
Do Grunwu do³o¿± - bractwa RR, s³u¿by ratownicze, harcerze oraz inni wolontariusze.

I niestety nikt tego nie zmieni. Ale za to banana mam ns bu¶ce jak widzê nakrêcanie siê bo to 600 lecie smile.gif . Pocz±wszy od polityków, poprzez "inwestorów" z RR i nie tylko a skoñczywszy na pani Zosi od waty cukrowej i pana Kazia od drewnianych mieczyków.

Pozostaje nam zrobiæ to co robimy corocznie - spotkac siê w ekstra¶nym gronie, dac sobie po bu¶kach i w sobotê wieczorem imprezowaæ ku chwale ka¿dego z wy¿ej wymienionych smile.gif

Pozdrawiam Grzegorz
Viator
CYTAT
Na Grunwie zarobi± wszyscy pocz±wszy od dyrektora domu kultury, poprzez rzemie¶lników RR, indian, pana z wat± cukrow± a na sprzedawcy piwa skoñczywszy.
Do Grunwu do³o¿± - bractwa RR, s³u¿by ratownicze, harcerze oraz inni wolontariusze.

Có¿ - popatrzmy na to tak: uczenie chamstwa historii to misja. Misja odchamiania. A jeszcze nikomu siê nie uda³o przeprowadziæ misji odchamiania chamstwa za pieni±dze tego chamstwa. Trzeba bêdzie do³o¿yæ - trudno. Mo¿e to kiedy¶ zaprocentuje...
Marcin Waszkielis
CYTAT
Có¿ - popatrzmy na to tak: uczenie chamstwa historii to misja. Misja odchamiania. A jeszcze nikomu siê nie uda³o przeprowadziæ misji odchamiania chamstwa za pieni±dze tego chamstwa. Trzeba bêdzie do³o¿yæ - trudno. Mo¿e to kiedy¶ zaprocentuje...


Tam bywa moja rodzina i znajomi z jakiej k... racji nazywasz ich chamami? Czujesz sie lepszy?
Mateusz z Grójca
te¿ mi siê to nie spodoba³o.
musia³e¶ byæ pijany jak to pisa³e¶, panie Andrzeju

Edit: Za pó¼no zauwa¿y³em Wasze odpowiedzi, wiêc dopiszê siê tutaj a nie hen na nastêpnej stronie, bo w±tek na mnie nie czeka³ i znacznie siê oddali³ od tego miejsca...

Mateuszu, Marcinie - pijany nie by³em bom abstynent, ale widzê ¿e cu¶ nieczytelnie mi to wysz³o. Wyjasniaj±c: sorki - czy ja gdzie¶ napisa³em, ¿e wszystkich w czambu³ go¶ci Grunwaldu nie przebranych za puszki zaliczam do chamstwa? Nawet gdyby tak by³o, to i sam siebie bym musia³ szukaæ w tym samym czambule, bo przecie¿ na Grunwie nie bywa³em inaczej ni¿ jako widz. A tak naprawdê to o byciu chamstwem lub nie, decyduje to co siê ma w g³owie i w sercu a nie strój i urodzenie... Ba - i w¶ród tych setek rymcerzy na Grunwie nie mniej by siê pewnie chamstwa znalaz³o ni¿ miêdzy widzami, sami to przecie¿ znamy. To tak tytu³em wyt³umaczenia co uwa¿am za co, a je¶li Was czy kogo¶ jeszcze urazi³em, niniejszym przepraszam.
Andrzej / Viator
Ania ¯uk
Och³oñcie trochê ch³opcy, dobrze? Bo posypi± siê ostrze¿enia!
Kakofonix
CYTAT(Viator @ 20:02 26.12.2009) *
CYTAT
Na Grunwie zarobi± wszyscy pocz±wszy od dyrektora domu kultury, poprzez rzemie¶lników RR, indian, pana z wat± cukrow± a na sprzedawcy piwa skoñczywszy.
Do Grunwu do³o¿± - bractwa RR, s³u¿by ratownicze, harcerze oraz inni wolontariusze.

Có¿ - popatrzmy na to tak: uczenie chamstwa historii to misja. Misja odchamiania. A jeszcze nikomu siê nie uda³o przeprowadziæ misji odchamiania chamstwa za pieni±dze tego chamstwa. Trzeba bêdzie do³o¿yæ - trudno. Mo¿e to kiedy¶ zaprocentuje...


Hej,
a niech sobie zarabiaj± - mi to nie przeszkadza. Ale powinni¶my z kolei staraæ siê pog³ówkowaæ, jak przy tym i my mogliby¶my ptzy okazji skorzystaæ, aby impreza rozwija³a siê w oczekiwanym przez nas kierunku. Tak, aby na przyk³ad zniknê³y reklamy Specjala z historycznej czê¶ci, a Toj-toje zamieni³y siê w historyczne latryny. Ale i na przyk³ad ¶rodki na sfinasnowanie przyjazdów zagranicznych grup. Na to wszystko s± potrzebne pieni±dze i lepiej ¿eby to by³y pañstwowe, ni¿ nasz.
Pozdrawiam, Andrzej
Purvis
CYTAT
Dzieñ wcze¶niej bêdzie festyn rycerski


CYTAT
festyn rycerski


CYTAT
festyn
WIT
O zamieszaniu z terminami jest tak¿e we wczorajszym wydaniu gazety olsztyñskiej.
http://gazetaolsztynska.wm.pl/Bitwa-o-Grunwald,86841

Mi jednak bardziej podoba siê udzia³ gwiazd w ca³ej tej szopce... Umówmy siê ¿e w tym roku wygrywa ta strona po której bêdzie Pudzian. icon_wink.gif
http://vhitteck.dlf.interia.pl/g.o.11.01.2...grunwald1-1.JPG
http://vhitteck.dlf.interia.pl/g.o.11.01.2...grunwald2-1.JPG

Polska strona ma dobrze, im przynajmniej dowioz± precle...
http://vhitteck.dlf.interia.pl/g.o.11.01.2...grunwald3-1.JPG

Coraz bardziej daje siê odczuæ ¿e robi siê z tego jeden wielki cyrk w którym oficjele dobrze siê bawi±, za to zapomniano o ma³pach biegaj±cych po polu w kupie z³omu na grzbiecie.
Smok Migu¶
A jak tak z innej beczki. Taka my¶l mnie dzi¶ nawiedzi³a:
Czy w ramach poprawno¶ci politycznej i ¼le rozumianego pojêcia demokracji, zaka¿± nam w tym roku krzy¿y na tarczach, chor±gwiach i tunikach? No i przestaniemy mówiæ Krzy¿acy, a jak ca³y "cywilizowany" ¶wiat bêdziemy mówiæ, Zakon Niemiecki? ¦mieszne? Mo¿e dzisiaj, bo jutro ju¿ takie mo¿e nie byæ.
Viator
¯e niby "krzy¿ak" to obra¼liwe, tak jak "Murzyn", czy raczej ¿e krzy¿ kole w oczy? Kole, kole - ale po to jest, aby k³u³. Byæ mo¿e trend taki bêdzie, a na to dodatkowo nak³ada siê niechêæ t³umaczy do wszelkiego wysi³ku umys³owego i rugowanie starych polskich s³ów przez nowe zapo¿yczenia z angielskiego. A na Zachodzie od ¶redniowiecza trzy najwiêksze zakony rycerskie znane by³y jako Hospital, Templum i Ordo Teutonicum czyli "Szpital", "¦wi±tynia" i "Zakon Niemiecki/Teutoñski".

Tym niemniej u nas byli i powinni pozostaæ joannici (ew. maltañczycy), templariusze i krzy¿acy. Nie przesadzajmy z t± poprawno¶ci± - my w ka¿dym razie powinni¶my zachowaæ zdrowy rozs±dek. Zaraz nam zaka¿± u¿ywac s³owa "templariusz", bo ¯ydów te¿ k³uje w oczy, ¿e w miejscu ich zburzonego Przybytku urzêdowa³ katolicki zakon! Nie dajmy siê zwariowaæ. I róbmy swoje. Bo inaczej rzeczywi¶cie za parê lat bêdzie zupe³nie nie¶miesznie.
Smok Migu¶
Ja my¶lê, ¿e i Niemiec, niemiecki mog± byæ odebrane jako obra¼liwe. Bior±c pod uwagê, ¿e s³owa te pochodz± od niemego, to nie polityczne tak k³uæ w oczy czyj±¶ niepe³nosprawno¶ci±.
Rafa³ Pr±dzyñski
Jakesz to -NIEMIEC jest bardzo poprawny politycznie - wystawcie sobie ¿e, forma "niemiec" to raz delikatniejsza, a dwa odnosz±ca siê tylko do jêzyka odmiana formy NIEMOTA - ergo - "niemiec" to to nie idiota ...ojej...zaka³apuæka³em siê - wiêc, bigsmile2.gif mówi±c "niemiec" mamy na my¶li w stosunku do niemoty, to samo co mówi±c "m±dry inaczej" do idioty bigsmile2.gif
Morrigan
CYTAT(WIT @ 10:28 12.01.2010) *
O zamieszaniu z terminami jest tak¿e we wczorajszym wydaniu gazety olsztyñskiej.
http://gazetaolsztynska.wm.pl/Bitwa-o-Grunwald,86841



Dobre sobie, niez³e zamieszanie http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Bed...,wiadomosc.html .
Czy jest jakie¶ oficjalne stanowisko orga w tej sprawie, bo nie wydaje mi siê ¿eby byli chêtnie na dwie bitwy.
Solo
Alo.

Podej¿ewam, ¿e jest, ale jakby Orgi mia³y na freha dementowaæ ka¿dy artyku³, notatkê czy informacjê naszych kochanych pismaków, to mogliby siê nie wyrobiæ ze zorganizowaniem reszty dla nas bigsmile2.gif Jak bêdzie wiadomo co¶ na 100%, to program i ustalenia zostan± podane do ogólnej, "rycerskiej" informacji...

Pozdrawiam,

Solo
Szymon Piotr
Witam!

Tylko to ju¿ chyba nie jest zwyk³a sensacja dziennikarska, vide wczorajsze Fakty: http://www.tvn24.pl/28377,1637833,0,1,data..._wiadomosc.html

Na górze widaæ siê zamieszanie porobi³o, mam nadzieje, ze na tym nie stracimy.

Pozdrawiam
Achi
Ja jako¶ nie stracê jak nie ujrzê prezydentów na bitwie, jako¶ mi na nich nie zale¿y, ja tam dla nich nie jadê a dla dobrej zabawy ze znajomymi.
Pablo
Witam , -co tu du¿o mówiæ -, kancelaria prezydencka z organizacyjnego punktu widzenia da³a d... ,
-przepraszam - postanowi³a "uczciæ pamiêæ praojców" , no bo co prezydenci zobacz± na grunwie w czwartek? Natomiast jako coroczny uzestnik grunwu to ja siê bardzo cieszê ¿e zarówno politycy i ich obstawa bêdzie nieobecna na inscenizacji ....
Solo
Alo.

Nie wydaje mi siê, ¿eby marzeniem dowolnego prezydenta by³o zobaczyæ nasz± Inscenizacjê. Oni chc± uczciæ rocznicê poprze pobycie pod pomnikiem i pokazanie siê, niech pismaki ich obfotografuj± jak sk³adaj± wieñce. A jak który bardziej spragniony wiedzy, to niech siê przejdzie po obozach, ino chyba na prawdê lepiej w czwartek ni¿ w sobotê.

A to dopiero styczeñ, proponujê uzbroiæ siê w cierpliwo¶æ ;)

Pozdrawiam,

Solo
Maciej Reihl
nastêpny news w powy¿szej sprawie:

http://sport.interia.pl/raport/pudzianowsk...a-bitwe,1424284

Ciekaw jestem czy Pudzian ma namiot i strój cywilny smile.gif
I który dowódca przyjmie go do chor±gwi a potem ka¿e mu i¶æ na wartê bigsmile2.gif

A tak na powa¿nie to mam nadziejê, ¿e ta jego zbroja nie oka¿e siê totaln± ¿enad±...

Pozdrawiam
Maciek.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.