Oryginalny tekst
Po kawa³ku bitwy grunwaldzkiej dla ka¿dego
Marta Be³za
2009-10-08, ostatnia aktualizacja 2009-10-08 18:09
Rok 2010 zosta³ uznany Grunwaldzkim. Wydarzenia upamiêtniaj±ce 600-lecie polsko-niemieckiego starcia bêd± odbywaæ siê nie tylko w województwie warmiñsko-mazurskim, ale równie¿ w Gdañsku i Krakowie.
O tym ¿e przysz³y rok bêdzie p³yn±³ pod znakiem wielkiej bitwy z 15 lipca 1410 r., zdecydowali radni sejmiku województwa, podejmuj±c uchwa³ê na ostatniej sesji pod koniec wrze¶nia. - Grunwald zrodzi³ definicjê wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych - uzasadnia³ Julian Osiecki, przewodnicz±cy sejmiku podczas uroczysto¶ci w Muzeum Warmii i Mazur. - To symbol zwyciêstwa i walki o odzyskanie niepodleg³o¶ci.
Poniewa¿ za rok bêdziemy ¶wiêtowaæ 600-lecie bitwy pod Grunwaldem w organizacjê uroczysto¶ci w³±czy³y siê nie tylko w³adze województwa, ale równie¿ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W resorcie zosta³ powo³any pe³nomocnik, koordynuj±cy przygotowania rocznicowych wydarzeñ, dzia³a te¿ grupa organizacyjna, do której nale¿± m.in. naukowcy, spo³ecznicy, przedstawiciele s³u¿b mundurowych.
Urzêdnicy chc±, aby obchody historycznego wydarzenia nie skoñczy³y siê jedynie na inscenizacji bitwy. Najwa¿niejszym planem jest modernizacja Pól Grunwaldzkich tak, aby tury¶ci przyje¿d¿ali tam nie tylko na kilka godzin, ale przez ca³y rok. Trwaj± intensywne prace budowlane. Powsta³a ju¿ czê¶æ trybun w amfiteatrze. Konserwatorzy prowadz± prace konserwatorskie w kaplicy pobitewnej, odnawiana jest równie¿ na¶cienna mozaika wybrakowana przez turystów, którzy chcieli mieæ jak±¶ pami±tkê z Grunwaldu. Pierwszy etap modernizacji ma siê zakoñczyæ 30 maja 2010 roku. Rozbudowa bêdzie kosztowa³a 29 mln z³, z czego 22,5 mln dofinansuje Unia Europejska.
Organizatorzy zapowiadaj±, ¿e na mi³o¶ników grunwaldzkich wydarzeñ atrakcje bêd± czekaæ nie tylko 15 lipca. W planach s± liczne koncerty, wystawy, propozycja wypoczynku w oparciu o turystykê historyczn±. Powstanie odznaka upamiêtniaj±ca 600-lecie bitwy, znaczek okoliczno¶ciowy oraz film o polach grunwaldzkich.
Rocznicowe obchody maj± promowaæ nie tylko nasze województwo, ale ca³y kraj. Chêæ udzia³u w obchodach zg³osi³o województwo ma³opolskie i Kraków, który organizowa³ 500-lecie bitwy, gdy¿ tam rozpoczynali marsz ¿o³nierze walcz±cy z zakonem krzy¿ackim i jego sprzymierzeñcami. Wydarzenia zwi±zane z bitw± bêd± obchodzone równie¿ w £odzi, Lublinie i Gdañsku. A miast, chc±cych skorzystaæ na rocznicy upamiêtniaj±cej znane wydarzenie jest wiêcej. - To miejscowo¶ci, które dokopuj± siê w swojej historii ¶ladów powi±zañ z Grunwaldem - mówi Edward Chudzik, zastêpca dyrektora Narodowego Centrum Kultury. - W planach jest bardzo du¿o ró¿norodnych uroczysto¶ci. Ilo¶æ zg³oszeñ, inicjatyw, o których docieraj± do nas sygna³y, znacznie przeros³a nasze oczekiwania. Codziennie dostajemy kolejne propozycje. To bardzo dynamiczny proces. Do koñca pa¼dziernika planujemy przygotowaæ pierwsz± wersjê harmonogramu obchodów i zamie¶ciæ j± na naszych stronach internetowych.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza Olsztyn