Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: kapalin
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
robert w. Wielki
Czekam z niecierpliwo¶ci± aniol.gif Rysunki w tych artyku³ach s± Twojego autorstwa..?
hador
Witam

Mam pytanie czy kto¶ mia³ styczno¶æ z wyrobami tego pana http://stare-zelastwo.prv.pl/

pozdrawiam

Wotawa
CYTAT
Czekam z niecierpliwo¶ci± aniol.gif Rysunki w tych artyku³ach s± Twojego autorstwa..?
Dziêkujê, ilustracje oczywi¶cie tajemniczego W. Wasiaka. Jak tylko dostanê pozwolenie info pójdzie dalej. smile.gif

Przy okazji - szykujemy zestaw rekonstrukcji kapalinów znalezionych na ziemiach polskich. Je¶li kto¶ chce wzi±æ udzia³ w rekonstrukcjach - kontakt:

wotawa@wp.pl
Borg
http://www.armabohemia.cz/imgnew/armures/helmy/he12v3.jpg
Poszukuje dok³adniejszych informacji na temat tego kapalinu.
Wiem, ¿e znajduje siê w Pradze w Vojenský historický ústav (Instytucie historii wojskowo¶ci?).

Chcia³bym te¿ dowiedzieæ siê czego¶ wiêcej na temat kapalinu z Muzeum w Taborze.
L¶ni±cy Blaskiem Chwa³y
Witam.
Czy kto¶ spotka³ siê z po³±czeniem tego typu dzwonu
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

i tego typu ronda
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Chodzi mi oczywi¶cie o ¼ród³a historyczne szczerba.gif

Rysunki zaczerpn±³em ze strony www.bagrit.pl
Autorem artyku³u jest Wojciech Wasiak
robert w. Wielki
Ma³o prawdopodobne rozwi±zanie-dzwon pierwszego he³mu jest raczej archaiczny w stosunku do kaplinów z wizur±, tote¿ nie s±dzê crazy.gif
Stalord
Robercie musisz tak niszczyæ marzenia! :D Ja chcia³bym np. eee psi pysk przy szyszaku husarskim!
L¶ni±cy Blaskiem Chwa³y
CYTAT(Stalord @ 22:07 24.11.2010) *
Robercie musisz tak niszczyæ marzenia! :D Ja chcia³bym np. eee psi pysk przy szyszaku husarskim!


Czytaj ze zrozumieniem... Nie pisa³em, ¿e moim marzeniem jest mieæ tego typu he³m, tylko czy siê kto¶ spotka³ w ¼ród³ach historycznych z tego typu po³±czeniem...

Robert nie zniszczy³ moich marzeñ tylko zaspokoi³ moj± ciekawo¶æ, za co dziêkujê.
Pozdrawiam.
Lutobor ze Swarska
Pod³±czam siê pod pytanie kolegi wy¿ej - czy kto¶ spotka³ siê w ¼ród³ach z rondem przynitowanym do dzwonu?
Pomijam egzemplarze XIII-wieczne gdzie by³o to bardziej regu³±, bardziej interesuje mnie XIV wiek. W zabytkach widaæ czêsto rz±d nitów wzd³u¿ krawêdzi dzwonu, jednak podejrzewam ¿e nity te s³u¿y³y mocowaniu wy¶ció³ki. To samo w ikonografii. Zachowa³y siê jakie¶ kapaliny z jednokawa³kowym dzwonem i przynitowanym rondem?
Borg
W I po³ XIV na pewno:
http://www.livinghistory.cz/node/85
Tu masz trochê wczesnych zabawek. Po po³owie chyba ciê¿ej. Z Plemiêtami nie wyskoczê, bo jestem z tych co z dat proponowanych przez Nadolskiego nie wybraliby okolic 1400 a raczej £okietka.
Adek Kronikarz
Kto¶ pyta³ wcze¶niej o kapalin ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elbl±gu; jak dot±d nie doczeka³ siê on ¿adnego opracowania, a dzi¶ zalega w magazynie. Dziêki uprzejmo¶ci pracowników muzeum uda³o mi siê wraz z koleg± z bractwa sfotografowaæ i pomierzyæ kapalin (tu podziêkowania dla pani Ma³gorzaty i pani dyrektor za udostêpnienie eksponatu do sesji).
Kapalin elbl±ski podobny jest do "olsztynka", tyle, ¿e ma praktycznie p³askie rondo. Na rondzie wokó³ nasady dzwonu znajduje siê 12 nitów z kwadratowymi podk³adkami od spodu, a na skroniach dzwonu z obu stron powy¿ej nasady widaæ po 2 p³askie nity, prawdopodobnie od fasunku (zamieszczam zdjêcie). Po dok³adnych oglêdzinach powierzchni stwierdzi³em, ¿e he³m nie posiada ¿adnych punc. Zamieszczam fotografie oraz szkic z podstawowymi wymiarami (czarno-bia³a miarka na zdjêciach ma tradycyjne 10 cm). Je¿eli kogo¶ interesuje karta katalogowa z opisem lub zdjêcia w lepszej rozdzielczo¶ci, pisaæ na pw.

Widok z góry:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Widok z profilu:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Widok od przodu:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Adek Kronikarz
Zdjêæ ci±g dalszy,

Spód he³mu:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Nity na rondzie i z boku dzwonu:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Podk³adka pod jeden z 12 nitów na rondzie, widok od spodu he³mu:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Szkic z wymiarami:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Wysoko¶æ - 23cm
Szeroko¶æ ronda - 38,5/40,5 cm
Obwody:
- u nasady dzwonu w miejscu ³±czenia z rondem - 64,5 cm (63 cm obwód wewnêtrzny)
- w najszerszym przekroju dzwonu - 73 cm
Szeroko¶æ rantu ronda - 6 mm
Wymiary podk³adki pod nit - 10x10 mm
Szeroko¶æ ³ebka nitu - 10 mm (trzpieñ fi 4 mm)
Grubo¶æ blachy na rondzie - ok. 2 mm
Laser
Jak jest wydatowany ten kapalin? Wiadomo co¶ na ten temat?
Adek Kronikarz
W muzealnej karcie katalogowej podano po prostu "XV wiek", a jako miejsce wykonania wpisano "Polska" ze znakiem zapytania. Kartê wype³niono w 1976 roku. Do zbiorów muzeum w Elbl±gu trafi³ jako przekaz "Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Roku Jubileuszowego m. Elbl±ga" w roku 1954 (500-lecie "powrotu" miasta do Polski), a poprzednie miejsce jego przechowywania nie jest znane, st±d ciê¿ko jest ustaliæ jego pochodzenie. Moim skromnym zdaniem, ze wzglêdu na praktycznie identyczny kszta³t dzwonu jak w "olsztynku" ze zbiorów MWP w Bia³ymstoku datowa³bym go na podobny okres (prze³om XIV-XVw.), wiêc teoretycznie na Grunwald móg³by siê ³apaæ.
Borg
Polemizowa³bym z datowaniem tak wczesnym. Wiêkszo¶æ znanych "cebulek" to jednak 2 æw. XV wieku. Wtedy przynajmniej ich jest relatywnie du¿o. Co do pochodzenia. Jak kto¶ ma dostêp i (samo)zaparcie to polecam poszukaæ po archiwach jaki¶ niemieckich muzeów. Czy przypadkiem to nie kolejny egzemplarz przywieziony w 45 na ruskich czo³gach.
To tylko sugestie, mo¿e siê komu¶ przydadz± smile.gif
Prawdzic
S± jeszcze jakie¶ zachowane "cebulki", poza Olsztynkiem, znalezione na ziemiach polskich? Czy mówisz tylko o zabytkach z zagranicy/ikonografii?
Borg
Ikonografia, g³ównie ¦l±sk i Czechy bo to mnie interesuje. Do tego zabytki z terenu Rzeszy.
Mimo wszystko ikonografia jest zwykle dok³adniej datowana.
Adek Kronikarz
Istnieje pewien punkt zaczepienia. Nie wiem, jak przedstawiaj± siê okoliczno¶ci znalezienia "olsztynka", ale identyczny kapalin znajdowa³ siê przed 1945 w miejskich zbiorach na zamku w Królewcu (pomog³o nieocenione bildindex.de):

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Wg. przedwojennego przewodnika po zamku, mie¶ci³y siê tam 2 muzea: "Kunstsammlungen der Stadt Königsberg" oraz "Prussia-Museum" - te ostatnie posiada³o zbiór uzbrojenia. Jest zatem spore prawdopodobieñstwo, ¿e he³m ten pochodzi z terenu Prus Zakonnych (czy¿by zaakcentowany szpic nawi±zywa³ do pekilhube? - takie wolne skojarzenie mnie nasz³o)
Prawdzic
Próbowa³em ostatnio doj¶æ do pochodzenia kapalina elbl±skiego w ramach pisania artyku³u porównuj±cego ten¿e zabytek z zabytkiem Olsztynka. Od pracowników muzeum dowiedzia³em siê, ¿e he³m ten na jakie¶ 95% nale¿a³ do zabytków archeologicznych znalezionych przez referat le¶ny w lesie w pobli¿u Rakowa (miejscowo¶æ oddalona o 16km od Elbl±ga) w roku 1945. Nastêpnie podarowany zosta³ nowootwartemu muzeum w roku 1954 przez Obywatelski Komitet Wykonawczy Roku Jubileuszowego. Nie jest to jednak na 100% pewne, gdy¿ jest te¿ cieñ szansy, i¿ jest to jedno z wielu znalezisk dokonanych w zrujnowanych kamienicach elbl±skich przeczesywanych sumiennie przez obywateli w ramach inicjatywy Zarz±du Miejskiego. Co do jego przedwojennych losów to prawdopodobnie nale¿a³ on do zabytków dawnego elbl±skiego Städtischen Museum, którego czê¶æ zbiorów wywieziono do Rzeszy, a czê¶æ poukrywano w pobliskich lasach. Dokumentacja z tego muzeum niestety nie zachowa³a siê. Podobno zosta³a wywieziona poci±giem na zachód, który zakoñczy³ swój bieg w chwili zniszczenia go wraz z ca³ym dobytkiem przez niego przewo¿onym. Jest cieñ szansy, ¿e jaka¶ wzmianka znajduje siê w AGADzie, ale szanse na to s± naprawdê nik³e. Wiadomo tylko, ¿e wy¿ej wspomniany kapalin nie znajduje siê na li¶cie zabytków Städtischen Museum wykonanej w roku 1903 przez doktora Dorra, tak wiêc prawdopodobnie móg³ byæ znaleziony pomiêdzy rokiem 1903, a 1945 (a bynajmniej w tych latach znalaz³ siê w muzeum, co jeszcze nie jest równoznaczne z jego odkryciem pomiêdzy tymi latami), o ile nie by³ to prywatny zabytek jakiego¶ kolekcjonera.
Borg
Odgrzejê temat zwi±zany z przodem kapalinu z Olsztynka. Znalaz³em takie ³adne przedstawienie znajduj±ce siê w Lubece. Jednak dzióbek z przodu smile.gif I æw XV wieku.
Viator
Hej, a jak ³adnie widaæ tu lew± stronê zas³on twarzowych w przy³bicach! Fajne ¼róde³ko, Arku, thanx!
Adek Kronikarz
Je¶li nie by³oby to tajemnic±, to gdzie dok³adnie w Lubece znajduje siê ta rze¼ba? Ciekawi mnie, co jeszcze maj± na sobie przedstawieni panowie smile.gif
Borg
St. Annenmusuem
Vronec
CYTAT(Borg @ 22:21 26.01.2012) *
St. Annenmusuem

widac niewiele wiecej

http://www.luebeck-info.com/img/st_annen-l...1200x809_02.jpg
£ysy
Witam,

temat kapalinu z Malborka trochê umar³ a szkoda, bo wynalazek ¶liczny. Czy w miêdzyczasie dowiedzieli¶cie siê czego¶ konkretnego na temat datowania tego he³mu? Opis tego zabytku lakonicznie g³osi, ¿e to XV wiek ale oczywi¶cie to trochê ma³o. Chodzi³em i pyta³em ale nikt niczego wiêcej nie wie na jego temat.
Viator
CYTAT(£ysy @ 12:51 11.06.2012) *
Witam,

temat kapalinu z Malborka trochê umar³ a szkoda, bo wynalazek ¶liczny. Czy w miêdzyczasie dowiedzieli¶cie siê czego¶ konkretnego na temat datowania tego he³mu? Opis tego zabytku lakonicznie g³osi, ¿e to XV wiek ale oczywi¶cie to trochê ma³o. Chodzi³em i pyta³em ale nikt niczego wiêcej nie wie na jego temat.

Podejrzewam, ¿e nic wiêcej siê nie dowiesz. Gdyby zabytek by³ znaleziony w ¶ci¶le datowanej warstwie albo powi±zany z konkretnym wydarzeniem historycznym lub znanym nam w³a¶cicielem - pewnie datowanie od razu by by³o podane precyzyjniej. Je¿eli jednak nie uda³o siê wydatowaæ bezwzglêdnie warstwy, albo - jak w tym wypadku - nie by³ to wykopek tylko "stan magazynowy", i nie wiadomo nic o okoliczno¶ciach jego powstania, to do datowania brak danych.

Tak na boku: w muzeach itp. trzeba uwa¿aæ na tak podawane datowania.

Ten, kto opracowuje takie znalezisko, nie maj±c danych bezwzglêdnych, szacuje datowanie na podstawie cech samego zabytku: kszta³tu, detali, zdobieñ, na podstawie podobieñstw i ró¿nic do dotychczas opracowanych zabytków i ikonografii. Wobec tego tak ustalone datowanie jest po pierwsze tylko z grubsza dok³adne, a po drugie pamiêtajmy ¿e wówczas nie daje nam ono podstaw do wnioskowania o samych cechach he³mu, np. do stwierdzenia: "aha, to jest he³m z 1435 roku, czyli w czwartej dekadzie XV wieku jak widaæ pojawi³y siê ju¿ takie haczyki a jeszcze nie znik³y takie klamerki", bo to by by³o wnioskowanie ignotum per ignotum - po zamkniêtym b³êdnym kole. Jedyne co mo¿emy powiedzieæ to to ¿e by³ jaki¶ moment w historii - najprawdopodobniej gdzie¶ w XV wieku - byæ mo¿e bardzo krótki - w którym wspó³istnia³a taka klamerka z takim haczykiem. I ¿e replikê tego egzemplarza mo¿emy sobie zamówiæ je¿eli odtwarzamy nienajbogatszego gostka z drugiej po³owy wieku a przy tym nie zale¿y nam na w±skim datowaniu i spójno¶ci postaci, bo je¶li zale¿y - to lepiej nie, je¶li brak innych danych (tu akurat jest ikonografia!).

Podobnie je¶li datowanie jakiego¶ zabytku jest podane w opisie np. po³owa XIV - koniec XV wieku, to NIE oznacza stwierdzenia ¿e takie przedmioty by³y w u¿yciu od 1351 do 1500 roku ("wiêc to jest he³m mojego pradziadka, którego nadal u¿ywam"), a tylko tyle ¿e gdzie¶ kiedy¶ przynajmniej raz gdzie¶ pomiêdzy 1351-szym a 1500-nym takiego przedmiotu u¿yto.

Przy okazji, datowanie powinno podawaæ albo "wide³ki" (np. 1275-1325) albo tolerancjê (1300 plus minus 25 lat) albo wreszcie opisowe okre¶lenie odpowiednio ogólnie brzmi±ce (mniej wiêcej prze³om wieku XIII i XIV). Im dok³adniej jest podana liczba, tym gorzej (np.: rok 1300) , bo sugeruje nie istniej±c± precyzjê takiego oszacowania - jest to b³±d z punktu widzenia teorii miernictwa. A b³êdna informacja jest gorsza od braku informacji.
kozanator
Witam.
Czy sa moze jakies nowsze badania nt. datowania kapalinu z Plemi±t? Z tego co zdazylem znalezc to jest to kwestia sporna, czy jest cos, co rozjasniloby ta sprawe?
A jesli nie, to czy ma ktos jakies przedstawienia kapalinow nitowanych, datowanych na 1405-1425?

Pozdrawiam
Lutobor ze Swarska
Odno¶nie wynalazku z Malborka


Almaric Saint Armand, 1340


romance of alexander, ~1338-44
Krzychu
przy okazji w³asnych poszukiwañ trafi³em na naprawdê zacn± pracê w internecie. Chyba nikt linka do niej nie wrzuca³, wiec dzielê siê w najbardziej odpowiednim temacie:

Nowo odkryty kapalin z W³oc³awka
Wyrwitrzew
Witam
Mam kilka pytañ czysto technicznych.

1.
Czy do XIII pasowa³ by tego typu kaptur kolczy?

Osobi¶cie nie natrafi³em w ikonografii na tego typu "roz³o¿yste" kaptury opadaj±ce na ramiona, chocia¿ równie dobrze mog³y byæ ukryte pod tunikami. Raczej spotyka³em kominiary kolcze do kapalinów (i nie tylko).

2.
Szuka³em w wielu miejscach, ale nigdzie nie znalaz³em jak sobie takie co¶ zmajstrowæ do kapa.
Ma mo¿e kto¶ wiedze w tym temacie, albo wpad³ na stronê, gdzie móg³bym znale¿æ wskazówki jak to zrobiæ?

3.
Jaki typ kaptura pikowanego najbardziej by pasowa³? (ten sam wiek)
W ikonografii widniej± pikowane kominiary, ale i pojawiaj± siê wersje na sam materia³owy czepiec.



Z góry dziêkujê za uwagê i odpowiedz
Wyrwitrzew
Indar
1.
Teoretycznie tak, ale pamiêtaj ¿e nie powiniene¶ wrzucaæ ca³ej XIII do jednego worka - przez te 100 lat pozmienia³o siê bardzo du¿o.
Mimo wszystko sugerowa³bym kaptur z "prostok±tnym" ko³nierzem taki jak tu:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
To zdecydowanie pewniejsze rozwi±zanie.

2. Piszesz "zmajstrowaæ do kapa". Ale co? Chcesz podpi±æ kaptur do he³mu? Nie têdy droga, kaptur by³ oddzielny - przynajmniej w tym przypadku.

3. Jak uwa¿asz, nie bêdzie b³êdem ani taki ani taki. Tylko jak robisz k. kolczy z prostok±tnym ko³nierzem to dobrze mieæ równie¿ pikowañca na g³owê w takim kszta³cie.

Raczej zdecyduj siê co do konkretnego datowania co do XIII. Taka moja rada.
I zerknij jeszcze tu:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=8599
I.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.