Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: jestem nowy prosze o pomoc
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Cream
Czy lotki dotkn± rêki czy nie to kwestia milimetrów. Chyba ¿e zak³adasz strza³ê przy gryfie ;)
Jemko
zapomnia³em jeszcze wspomnieæ o dziwnym odg³osie który ciê¿ko mi opisaæ, szczególnie teraz, ju¿ po fakcie. Zaznaczam jeszcze raz ¿e strzela³em tymi strza³ami wcze¶niej i by³o wszystko ok, tak wiêc raczej to ja gdzie¶ zawini³em tylko nie wiem specjalnie gdzie i teraz bojê siê strzelaæ ;)
arcimir
Witam, ¿eby co¶ siê wbi³o to musi sterczeæ, wypolerowana strza³a nie skaleczy, ¿eby co¶ skaleczy³o, to nie ma si³y, musi odstawaæ. Obmacaj te strza³y, przesuwaj±c miêdzy palcami, co¶ musi sterczeæ. Najpewniej lotka, mo¿e ciut gorzej przyklejona? Mo¿e czubek nie dolega do promienia? Wystarczy pó³ milimetra! Mo¿e lekkie przetarcie papierem ¶ciernym? A w ogóle to co Ci przeszkadza zrobiæ te owijki? To dos³ownie parê minut roboty! Poza tym mo¿na za³o¿yæ jak±¶ skórê na wierzch lewej d³oni, tam, gdzie przechodzi strza³a, aby w razie czego nie oberwaæ, brr, pó³ centymetra skaleczenie, wspó³czujê... To chyba jednak przyda siê póki co os³ona, najlepszy szeroki skórzany pasek od spodni odpowiednio przymocowany.
Poza tym sposób za³o¿enia na ciêciwê - jedna lotka (wiod±ca) sterczy prostopadle z lewej, druga z prawej u góry, a ostatnia z prawej na dole, tzn. tak widzisz strzelaj±c.
Powodzenia.
Monika ksf
Mam pro¶be o radê a zarazem dylemat.
Napali³am siê na klejony "pó³cisowy" longbow z Camelota, jednak wytwórca da³ mi czas bym siê zastanowi³a czy taki ³uk jest mi potrzebny, dlatego mam pytanie czy ktos takiego ³uku od £ukasza Nawalnego juz u¿ywa? I czy warto dodatkowy pieni±dz wydaæ na klejony wi±zowo-cisowy 16 kg longbow zamiast poprzestac na tañszej zwyk³ej 16 kg "wi±zówce"?
I przy okazji jakie waszym zdaniem drewno jest lepsze na longbowa: wi±z, jesion, klon czy robinia akacjowa?
Pozdrawiam
Monika
Cream
Gdybym mia³ kupowaæ ³uk cisowy, wizi±³bym z bielmem. Ró¿nie gadaj±, inni ¿e dobrze wp³ywa na jako¶æ ³uku, inni ¿e na odwrót. Jednak ³uk cisowy bez bielma nie jest taki ³adny :P

A je¶li ³ucznictwem zajmujesz siê od niedawna, i nie strzela³a¶ z drewnianego ³uku czêsto, to daruj sobie cis. Lepiej we¼ wi±z - twardszy, trudniej go uszkodziæ (w sensie zadrapaæ czy cu¶), i o niebo tañszy.

CYTAT
I przy okazji jakie waszym zdaniem drewno jest lepsze na longbowa: wi±z, jesion, klon czy robinia akacjowa?
Pozdrawiam


Je¶li chodzi ci o historycznego longbow'a, z w±skimi ramionami i przekojem ramienia "D" - to poza cisem polecam wi±z. Znosi du¿e si³y zgniataj±ce. Klon podobnie, choæ w mniejszym stopniu, ale powinien nadaæ siê na ³uk D-kszta³tny (tradydyjny longbow). Robine akacjow± oraz jesion nie polecam na longbowa - choæ sam mam longbowa D-kszta³tnego z jesionu, to jednak troche zbyt u³o¿y³ siê za ciêciw± i wyrzut ma poni¿ej ¶redniej jak na ³uk 18kg (ale to mój drugi ³uk to siê nie dziwiê icon_wink.gif). Generalnie jesion oraz grochodrzew maj± mniejsz± odporno¶æ na kompresje ni¿ wi±z czy klon.

Mój ranking:
1.Cis
2.Wi±z
3.Klon (cukrowy, pó¼niej pospolity i jawor)
4.Jesion / robinia akacjowa (trudno mi oceniæ, ale akacja mo¿e byæ troche lepsza).

Równie¿ z mniej spotykanych drzew: ja³owiec jest pononoæ bardzo podobny do cisa, oraz podobno z grabu mo¿na zrobiæ dobre ³uki D-kszta³tne.
FEOMATHAR
Witam jestem do¶æ nowy w temacie ³ucznictwa, po kilku godzinnym czytaniu forum zdecydowa³em siê na zakup old scythiana Grozera o naci±gu 21kg. Mam tylko jedno pytanie co do wygl±du samego ³uku. Nie znalaz³em ¿adnego zdjêcia które da³oby wystarczaj±ce zbli¿enie. Wiêc czy ³uk ten wygl±da(chodzi o powierzchnie) jak by by³ zrobiony z naturalnych komponetów a nie z tworzyw sztucznych? Czy nie bêdê mia³ prob³emów wyj¶ciem z nim na turnieje ³ucznicze(organizowane przez ró¿ne bractwa)???
Stella
Te¿ my¶lê o wi±zowym longbowie z Camelota i mam w zwi±zku z tym pytanie - mniej wiêcej jak bardzo odkszta³canie za ciêciw± wynikaj±ce z uzytkowania mo¿e os³abiæ ³uk? Kilogram w dó³ czy wiêcej? Bo nie wiem, czy mam zamawiaæ z naci±gem "na zapas" czy bez. Póki co my¶lê o tym, ¿eby wzi±¶æ 17, w³a¶nie ze wzglêdu na tê mo¿liwo¶æ "zmiêkniêcia" ³uku z czasem, ale nie wiem, czy to nie jest za du¿o.
Pozdrawiam
Abrat
Zdjêcia na www.grozerarchery.com
Nie martw siê, na wiêkszo¶ci (byæ mo¿e nie na wszystich ale to by by³y obecnie wyj±tki) imprez rymcerskich zostaniesz dopuszczony do turnieju, oczywi¶cie jeszcze kwestia stroju ale to nie ten dzia³ freha.

pozdrawiam
Abrat
Pamperdut
Witam Szacowne Towarzystwo!
Jestem nowy i proszê o przebaczenie, je¶li umieszczê to pytanie w z³ym miejscu, ale nurtuje mnie pewna kwestia. W moim posiadaniu od wielu lat jest ³uk, chyba kompozytowy (g³ówna czê¶æ z drewna, koñcówki z rogu) z ciêciw± bez w±tpienia z jelit, obecnie tylko s³abo napiêt±, ale sam ³uk jest tak twardy, ¿e mimo tego, ze jestem w stanie podnie¶æ 120 kg nie umiem go napi±æ. Kolor czarny z wi¶niowym poblaskiem, przy jednym koñcu co¶ w rodzaju progu, na którym opiera siê ciêciwa. Uchwyt dzieli ³uk jakby na dwa symetryczne ³uki- taki profil jest zachowany pomimo lu¼nej ciêciwy. Wyglada jak ³uk tatarski ale: w najszerszym miejscu ma 6cm szeroko¶ci (poprzeczny przekrój jest soczewkowaty, w miejscu chwytu owalny) i oko³o 180 wysoko¶ci (czyli wielki jak do strzelania z konia). Do tego mam strza³ê z brzechw± z gêsich piór (trzy pióra) grot tulejkowy. Czy kto¶ z tu obecnych znawców broni bia³ej mo¿e mnie nakierowaæ co to mog³oby byæ?



EDIT: nikt nic nie mo¿e powiedzieæ na ten temat? dunno.gif
arcimir
Witam i gratulujê posiadania piêknej broni!
Ja równie¿ nie jestem historykiem, ale z wszelk± pewno¶ci± koñcówki (gryfy) z rogu nie czyni± z ³uku kompozytu. Masz piêkny, nietypowy ³uk drewniany. Chyba masz racjê, ¿e ³uk przeznaczony jest do strzelania z konia - widoczna niesymetria. Rozmiar ma (mam na my¶li ¶rednicê) raczej spory, naci±g chyba powy¿ej 30kg. Obawia³bym siê o uszkodzenie przy gwa³townych próbach naci±gania, "roztrenuj" ³uk delikatnie i stopniowo (jak Odys, zanim strzeli³!). Tak na marginesie, mo¿e to cenny antyk? My¶lê, ¿e naci±gniesz go spokojnie (120 kg, gratulujê!), kwestia techniki (³uk w wyprostowanej lewej, trzy palce prawej za ciêciwê i ci±gn±æ miê¶niami grzbietu, dasz sobie radê!).
Rzeczywi¶cie, przyda³aby siê tu opinia kogo¶ bardziej do¶wiadczonego, równie¿ czekam z du¿ym zainteresowaniem!
Ta nietypowa podpórka ciêciwy, widzia³em takie, ale raczej po obu stronach ³uku, a nie tylko po jednej... dunno.gif
Kto da radê to wyja¶niæ?
robin_
trzeba przyznaæ ¿e zaiste niesamowite. Podpórka z 1 strony jest po to zeby wyrównac ciêciwe , bo by sz³a pod ukosem. £uk jest najwyra¼niej projektem w³asnym bardzo zdolnego stolarza . Napi±c go nie mo¿esz bo jest szansa ¿e jest to atrapa , dekoracja. Wyja¶niæ mog³oby wiele gdyby¶ zdja³ ciêciwe. Je¿eli ³uk zostanie w takim samym kszta³cie znaczy ¿e atrapa , jezeli wyprostuje sie choæ troszkê - nic tylko przes³aæ pudzianowskiemu na gwiazdkê , hee.
Pamperdut
CYTAT(robin_ @ 10:24 17.11.2007) *
trzeba przyznaæ ¿e zaiste niesamowite. Podpórka z 1 strony jest po to zeby wyrównac ciêciwe , bo by sz³a pod ukosem. £uk jest najwyra¼niej projektem w³asnym bardzo zdolnego stolarza . Napi±c go nie mo¿esz bo jest szansa ¿e jest to atrapa , dekoracja. Wyja¶niæ mog³oby wiele gdyby¶ zdja³ ciêciwe. Je¿eli ³uk zostanie w takim samym kszta³cie znaczy ¿e atrapa , jezeli wyprostuje sie choæ troszkê - nic tylko przes³aæ pudzianowskiemu na gwiazdkê , hee.



ciêciwa tylko lu¼no siê napina. te¿ mia³em takie podejrzenie, ¿e mo¿e to byæ atrapa, bo czy jest mo¿liwe by tak du¿y ³uk z czasem straci³ sprê¿ysto¶æ, zachowuj±c przy tym ten charakterystyczny profil?
Cream
Jak ciêciwa jest ci±gle za³o¿ona to ka¿dy ³uk wytraci profil.
ulmus3

Witam.
Przyjrzyjcie siê jeszcze raz tym zdjêciom. Ta nierównoleg³o¶æ ciêciwy o której pisze Robin powsta³a w³a¶nie w wyniku nie zdjêcia ciêciwy,krótsze dolne ramiê przeci±gnê³o górne.
Zdjêcia s± raczej pogl±dowe ale parê rzeczy mo¿na z nich wywnioskowaæ,
£uk zosta³ wykonany z g³êbszych warstw drewna ,pierwsze s³oje zosta³y zdjête, ¶wiadcz± o tym naddatki materia³u pozostawione na obu gryfach od strony grzbietu. Górne ramiê zosta³o obrobione i ³adnie wykoñczone rogowym gryfem, dolne niestety nie. Zwróæcie uwagê na ten naddatek materia³u pozostawiony na dolnym ramieniu od strony grzbietu, prawdopodobnie na tej pó³eczce wspar³a by siê ciêciwa gdyby ten gryf zosta³ skoñczony. Ciêciwa jednak zosta³a zaczepiona kilka cm dalej na materiale prawdopodobnie przeznaczonym do obciêcia w czasie wykonywania gryfu, ¶wiadcz± o tym przypadkowe ciecia koñca ³uku pozosta³e jeszcze z wstêpnej obróbki.
Na górnym gryfie widaæ co¶ ,jakby mosiê¿n± obr±czkê – wzmocnienie rogowej nasadki która sama jest wzmocnieniem drewna, czy mo¿e jest to dodatkowa masa spowalniaj±ca pracê górnego ramienia. Co w po³±czeniu z przesuniêciem ¶rodka ciê¿ko¶ci a tak¿e bezw³adno¶ci ³uku powy¿ej majdanu ,mia³o by jaki¶ sens, przerzuca³o by czê¶æ pracy na dolne ramiê.
Wnoszê z tego ¿e wykonawca tego ³uku znalaz³ dobry materia³ z fantazyjnym wygiêciem zrobi³ ³uk ale z asymetri± przysporzy³a mu trochê problemów. Strza³a prawdopodobnie wylatywa³a z tego ³uku z zadartym ty³em i l±dowa³a notorycznie poni¿ej celu.
Pierwsza poprawka ,przeniesienia punktu zaczepienia ciêciwy.
Druga poprawka, zamontowanie podstawki która powoduje wyd³u¿enie wyd³u¿enie dolnej czê¶ci ciêciwy w momencie napiêcia ³uku i skrócenie w koñcowej fazie strza³u. Efekt jednak musia³ byæ nie doskona³y gdy¿ ³uk w ogóle nie zosta³ skoñczony,zwróæcie uwagê na wykoñczenie górnego gryfu, a ta podstawka zosta³a po prostu przynitowana.
Korzeni tego ³uku, czy te¿ pierwowzorów szuka³ bym w kulturze scytyjskiej , oni lubowali siê w takich wynalazkach.
Zastrzegam siê jednak ¿e gdybym mia³ ten ³uk w rêkach to moje zdanie mog³o by byæ inne
Ulmus3
Jonek
Witajcie,

naczyta³em siê trochê tego d³ugiego postu; wiele cennych informacji tutaj siê zagnie¼dzi³o.
Zastanawia mnie jedna rzecz, czy znacie p. Micha³a Smoliñskiego i Jego ³uki? W zesz³ym roku by³em na w Kliczkowie (odbywa³ siê tam z okazji majówki turniej rycerski, by³o mnóstwo straganów, wioska etc.) i tam zainteresowa³em siê kupnem ³uku. Jak narazie temat sobie le¿a³, ale czytaj±c posty na Fresze, chcia³em zapytaæ czy znane s± Wam ³uki w wykonaniu p. Smoliñskego? Pamiêtam, ¿e wizualnie by³y naprawdê efektowne, i nie tanie (od oko³o 200 z³.).
Zastanawia mnie te¿ kwestia kupna ew. sprzêtu, bo ja musia³bym ³uk zwa¿yæ w rêku, naci±gn±æ ciêciwê i strzeliæ ¿eby oceniæ czy ³uk kupiæ taki, czy inny. Z reszt±, chcia³bym w tym roku przed latem zakupiæ ³uk, ale jednak tylko i wy³±cznie przy okazji jakiego¶ festynu b±d¼ turnieju rycerskiego, wiêc pilnujê kalendarium uwa¿nie smile.gif

Jeszcze raz witam wszystkich, i z góry dziêkujê za odpowiedzi.

pzdr, Jonek.
skorupa
a ja kupi³em dzisaj Dianê , 11 kg naci±gu. Sam mam 2 metry i kwawa³ ch³opa ze mnie, ale w ¿yciu nie strzela³em z ³uku, a taki miêtki ma byæ niby lepszy. Tak czy owak jutra z kopyta za miasto i pierwsze strza³y pójd± w Wielkopolskê HA!
Rafrom
Witam serdecznie.
Szukalem na forum i w necie (no moze trochê s³abo siê stara³em) i nie znalaz³em informacji na nurtuj±cy mnie problem, a oto on:
£uk trzymam w lewej rêce, ciêciwê naci±gam praw± rêk±, wiec po której stronie ³uku powinna byæ umieszczona strza³a?
Je¶li strza³a przechodzi po lewej stronie po powiedzmy górnej czêci d³oni to czêsto siê zdarza ¿e strza³a odchodzi mi na lewo zanim strzelê, a po strzale w tarczy strza³y uk³adaja siê po lewej stronie (mocno skupione). Tu celuje prawym okiem i jest to wygodne.
Natomiast je¿eli po³o¿ê strza³ê po prawej stronie ³uku i wspiera siê ona na kciuku to strza³a nie "ucieka" mi w prawo od ³uku przed strza³em ale za to mam trudnosci z celowaniem.
Proszê zatem o poradê jak strza³ê uk³adaæ prawid³owo.
Dodam ¿e stojê do tarczy bokiem, prawe oko mam wiod±ce.
Pozdrawiam.
ate1990
Strza³a powinna byæ u³o¿ona po lewej stronie ³uku (je¶li trzymasz go lew± rêk±).

Edit dla Viator:

To nie ja za³o¿y³em temat (co z reszt± wiesz), a udzieli³em szybkiej odpowiedzi, poniewa¿ my¶la³em, ¿e temat szybko zniknie z wymienionych przez Ciebie powodów. ;)

Edit: OK, OK - podziwiam zreszt±, ¿e da³e¶ koledze rzeczow± odpowied¼ na pytanie typu ile jest 2 + 2 zamiast siê ob¶miaæ albo zdenerwowaæ. Viator :-)
Rafrom
Dziêkujê za szybk± odpowied¼.
A mozesz co¶ mi podpowdzieæ co do postawy strzeleckiej?

Edit:
Rafrom i ate1990: Panowie, to¿ to kompromitacja zak³adaæ nowy temat po to aby dyskutowaæ tak elementarne sprawy! Jest specjalny w±tek "Jestem nowy - proszê o pomoc" - tam Was przenoszê. Proszê na przysz³o¶æ najpierw u¿ywaæ funkcji Szukaj, a potem dopiero siê panoszyæ icon_wink.gif
Pozdrawiam - mod. Andrzej / Viator
Cream
Postawe pewnie masz dobr±, tylko strza³y zbyt sztywne w stosunku do si³y naci±gu ³uku, st±d te odchylenia.
Novhill
Witam. Czy kto¶ móg³by mi powiedzieæ jaka (i czy w ogóle) jest ró¿nica miêdzy ³ukiem jesionowym a ³ukiem z wi±zu?
Cream
£uk z wi±zu trudniej z³amaæ.
Beorn
I mniej uk³ada siê za ciêciw±.
dagothar
Witam!
Jestem pocz±tkuj±cym ³ucznikiem i w zwi±zku z tym chcia³bym zapytaæ o parê spraw. Otó¿ zakupi³em ³uk pana Bisoka, angielski z refleksem 189 cm i 15 kg naci±gu. Do tego 5 strza³ zwyk³ych, tradycyjnych, z tym, ¿e w zapale strzelania dwie ju¿ po³ama³em smile.gif
Chcia³bym dokupiæ ich wiêcej, z tym, ¿e nie jestem pewien jakie powinienem wybraæ. Sk³ania³bym siê raczej ku tañszym, poniewa¿ podejrzewam, ¿e jeszcze ³adnych parê przyjdzie mi zmarnowaæ, jednak¿e dysponujê pewnym zapasem gotówki na wszelki wypadek.
Wpad³o mi w oko parê ó¿nych ofert, np: http://strzaly.pl/sklep/product_info.php?c...;products_id=40
http://strzaly.pl/sklep/product_info.php?c...;products_id=56
jednak¿e sprzedawane s± one w d³. 35'', a strza³y, które posiadam, maj± d³. 32'' - czy jest to bardzo istotne? Czy powinienem zebraæ raczej jednolity komplet, czy pewne ograniczona ró¿norodno¶æ ma sens?
Niektóre z oferowanych strza³ maj± lotki gumowe tudzie¿ z jakiego¶ innego tworzywa - które s± lepsze do nauki? I jakie osady? Zwyk³e drewniane, czy plastikowe? Chcia³bym w przysz³o¶ci braæ udzia³ w jaich¶ rekreacjach historycznych i czy warto my¶leæ o dobraniu odpowiedniego rodzaju ju¿ teraz?
A mo¿e powinienem mimo wszystko zakupiæ jakie¶ drogie i solidne strza³y, ¿eby wystarczy³y na d³u¿ej?
Czy kto¶ móg³by mi poleciæ jaki¶ konkretny model strza³y?
Porad¼cie, proszê.
Viator
Strza³y do strzelania w jednej serii powinny byæ identyczne.
Mo¿esz mieæ jednak dwa "wagomiary" pocisków, np. na ró¿ne dystanse.

Je¿eli na turniej historyczny, to niech Ciê rêka Boska broni od plastikowych obsadek i gumowych lotek.

Zreszt± Co¶ Ci powiem: od pocz±tku tegorocznego strzelania z moimi dzieæmi z dwóch ³uków, gdzie strzelali¶my na zmianê kompletem dobrze ju¿ postrzêpionych strza³ tradycyjnych (osada w postaci naciêcia, potrójna lotka gêsia z owijk± z zagêszczonym pocz±tkiem i koñcem, tylko z bezpiecznym grotem ALU) i dokupionym w sklepie sportowym kompletem strza³ z gumami i plastikowa osad± (z identycznym sosnowym promieniem i takim samym grotem), zd±¿yli¶my ju¿ z³amaæ przy trafieniu w podpórki tarczy itp. promienie w piêciu strza³ach sportowych i ¿adnej tradycyjnej. A w zesz³ym roku zniszczyli¶my oko³o 10 strza³ sportowych i raptem ze 2 tradycyjne, w tym wypadku strza³y sportowe gubi³y gumowe lotki. Nawet sama jako¶æ doboru us³ojenia w promieniu bêdzie z regu³y du¿o lepsza w strzale tradycyjnej, któr± robi kto¶ znaj±cy siê na rzeczy i lubi±cy to co robi, ni¿ w robionej maszynowo i seryjnie. Wszystkie pêkniêcia oprócz jednego by³y po s³ojach, które niby bieg³y na koñcach wzd³u¿ promienia, ale w pewnym miejscu zakrêca³y i tworzy³y ³upliw± uko¶n± powierzchniê.

Ró¿nica w cenie jest przy tym grocie 2-krotna (przy kutym grocie mo¿e byc jeszcze kilkakrotnie wy¿sza) ale oszczêdno¶æ polega na tym, by pieni±dze dobrze zainwestowaæ, a nie aby jak najmniej ich wydaæ na pocz±tku. Kup od razu co najmniej tuzin (12) i strzelaj sze¶cioma a resztê traktuj jak rezerwê (póki nie nabêdziesz do¶wiadczenia to wystarczy) i dobieraj po jednej w razie zniszczenia. W ten sposób zawsze bêdziesz mia³ mniej wiêcej spójny komplet. Inaczej bêdzie Ci trudno strzelaæ mieszanin± od kilku wytwórców lub z kilku serii produkcyjnych.
Adsumus
Ludzie! Lotki w ³ukach tradycyjnych tylko naturalne! icon_wink.gif

Pozdrawiam
dagothar
Dziêkujê za wszystkie odpowiedzi.
Raczej nie jestem entuzjast± gum i plastików wiêc dobrze wiedzieæ, ¿e lepiej sprawuj± siê bardziej tradycyjne materia³y.
Prawdopodobnie dokupiê strza³ u p. Bisoka lub ew. skorzystam z ca³kiem sympatycznego eamarrows.com.
Rasskabak
Taka ma³a uwaga co do d³ugo¶ci strza³...

To, ¿e w opisie podane jest, ¿e standardowa d³ugo¶æ to 35" nie znaczy, ¿e nie da rady zrobiæ innej. W praktyce, ludzie bior± od nas wszystko, pomiêdzy 50cm a 100cm. Ró¿nica jest taka, ¿e trzeba po prostu poczekaæ z tydzieñ na przygotowanie promieni o innej ni¿ standardowa d³ugo¶æ.

Inna rzecz - póki nie nauczysz siê strzelaæ, co zajmuje przewa¿nie znacznie wiêcej ni¿ kilka miesiêcy, nie ma sensu inwestowaæ w drogie strza³y z parametrami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb. Póki nie nauczysz siê strzelaæ nie bêdziesz trafia³ tak czy inaczej, chyba ¿e dziêki szczê¶ciu.

Swego czasu zrobi³em sobie 18 sztuk strza³ cedrowych, o jednakowym spinie i tolerancji masy 0,1g. Przez ca³y dzieñ wa¿y³em promienie, z kilkuset sztuk da³o siê wybraæ te 18 o podobnej masie (dobrze, ¿e by³y ju¿ przebrane pod wzglêdem giêtko¶ci ;) ). Przyci±³em idealnie na wymiar, ¿eby pasowa³y mi do rêki, pobawi³em siê w jakie¶ ozdobniki itp. I co siê okaza³o?

Chodzili¶my sobie na treningi do ró¿nych bractw. Niektórzy mieli dobre miejsca do strzelania, inni tragiczne. Po sezonie z 18szt zosta³o mi 5. Wiêkszo¶æ strza³ u³ama³a siê przy grocie, jak to strza³y maj± w zwyczaju. Teoretycznie wystarczy³o je lekko przyci±æ, na ostrzyæ i dokleiæ nowy grot. Jednak jako ¿e by³y dopasowane do mojej d³ugo¶ci ramion, to po skróceniu o 2-3cm, okaza³y siê za krótkie. I w ten sposób zosta³em z 18 bezu¿ytecznymi strza³ami, za które normalnie zap³aci³bym zupe³nie niepotrzebnie kupe kasy.

Mora³ z tej opowie¶ci jest taki, ¿e warto (a przynajmniej moim zdaniem) do³o¿yæ do d³ugo¶ci strza³y te kilka cali, ¿eby w razie z³amania mo¿na by³o j± skróciæ i naprawiæ. 1cm d³ugo¶ci promienia sosnowego zwiêksza masê strza³y o oko³o 1%. Przy 15cm nadmiarze, jak to jest w standardzie u nas, daje to oko³o 15%. Tolerancja masy typowego nie wa¿onego promienia (bez znaczenia czy jest to cedr, sosna, ¶wierk czy co¶ jeszcze innego) to oko³o 25%. Przy takim rozrzucie, te kilka czy nawet kilkana¶cie dodatkowych centymetrów nie robi jakiej¶ kluczowej ró¿nicy.
Cream
Trochê wtr±ce:

CYTAT
póki nie nauczysz siê strzelaæ, co zajmuje przewa¿nie znacznie wiêcej ni¿ kilka miesiêcy, nie ma sensu inwestowaæ w drogie strza³y z parametrami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb.


Strza³y powinny byæ dopasowane, bo kiepskimi strza³ami strzelaæ te¿ siê cz³owiek nie nauczy. Bo co z tego, ¿e bêdzie wszystko robi³ dobrze, a ka¿da strza³a fruwa³a jak jej siê podoba.

CYTAT
Mora³ z tej opowie¶ci jest taki, ¿e warto (a przynajmniej moim zdaniem) do³o¿yæ do d³ugo¶ci strza³y te kilka cali, ¿eby w razie z³amania mo¿na by³o j± skróciæ i naprawiæ.


Zgodzê siê z tym - poza tym, im d³u¿sza strza³a tym mniej krytyczny jej spine, co przek³ada siê na lepsz± celno¶æ (przy za³o¿eniu ¿e jej nadmiar wystaje poza majdan).
Daniel Bochra
"póki nie nauczysz siê strzelaæ (...) nie ma sensu inwestowaæ w drogie strza³y z parametrami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb. (...) nie bêdziesz trafia³ tak czy inaczej, chyba ¿e dziêki szczê¶ciu"

Nie nauczysz sie strzelac kiepskimi strzalami, koniec, kropka. Piszac "strzelac" mam na mysli dystans powyzej 20m, bo do takiej odleglosci moge stracac puszki rzucajac kamieniami:)
Z drugiej strony doskonale Cie rozumiem Rosskabak, kiedy piszesz o tym, jak spedziles duzo czasu na przygotowaniu odpowiednich dla siebie strzal, zeby pod koniec sezonu zostac z pustym kolaczanem;
Mysle, ze na poczatek warto kupic co najmniej dwa tuziny strzal tej samej kategorii, moga byc te dwa cale dluzsze, wazne zeby nie byly za gietkie. Wiekszosc tanich strzal nie ma okreslonych parametrow wagowych i spine, ale mysle, ze z tych 24 szt mozna cos wybrac, tak zeby podzielic na grupy np po szesc najbardziej podobnych i takimi szostkami sobie strzelac.
Po jakims czasie, jak ktos ma checi i srodki finansowe moze pojsc dalej i fundowac sobie pociski po 100 zl za szt:)
Generalnie jednak nic nie pobije strzelania na duze dystanse na otwartym terenie: strzalki prawie wcale sie nie niszcza, satysfakcja z trafienia w snopek siana ze 150m ogromna, do tego mamy swietny trening aerobowy: )
Pozdrawiam
Adsumus
Witam!!!

Mam takie pytanie.
Posiadam fajne cedrowe promienie, lecz trochê za wiotkie jak na mój ³uk. Domy¶lam siê, ¿e bêd± flaterowaæ po wystrzeleniu- jak to zmniejszyæ?
Promienie s± trochê za d³ugie i bêdê je skraca³ tak o 2-3 cale, wiêc ich spine siê zmieni(bêd± bardziej sztywne jak sie domy¶lam). Dodatkowo my¶la³em o wiêkszej ilo¶ci lakieru + l¿ejszy grot. Nie da to mo¿e "supermegaekstrahiper" optymalnych wyników, ale nie dam siê zmarnowaæ 24 cedrowym kijkom icon_wink.gif, a przy tradycyjnej formie ³ucznictwa nie potrzebuje strza³ idealnych jak kule do karabinu.

Pozdrawiam
Daniel Bochra
Witaj,
napisz cos wiecej: z jakiego luku masz zamiar nimi strzelac, jakia ma twardosc przy Twoim naciagu, jaka cieciwa.
Podaj tez wiecej informacji o samych promieniach: srednica, dlugosc i o ile mozesz to sprawdzic- spine statyczne i waga
Adsumus
£uk: Windfighter 45#@31"
Strza³y u¿ywam 30" ci±gne na oko³o 28"
Promienie cedr 5/16" spine 40-45lbs
Cieciwa fastflight
Daniel Bochra
Taki zestaw powinien byc ok. FF daje wiekszego kopa niz Dacron, ale Twoj luk nie ma polki i rozumiem, ze strzelasz "z palcow"
Proponuje zrobic tak: naklej 4 calowe lotki i dodaj grot o wadze nie wiecej niz 100 grain, pozostawiajac promien o dlugosci 30 cali.
Potem idz w teren, dobrze sie rozgrzej i postrzelaj, koncentrujac sie glownie na technice i obserwacji lotu strzaly (najlepiej gdybys nie musial sie martwic o to w co strzelasz)
Jezeli zauwazysz jakiekolwiek nieprawidlowe zachowanie strzaly w locie, skroc promien o cal.
Strzala zbyt wiotka przy 30calach dlugosci, moze okazac sie w sam raz przy 29.
Moze bedziesz zmuszony odciac jeszcze wiecej, zeby strzalki lecialy jak po sznurku.
Sa tacy, co twierdza, ze dluzsze lotki usztywniaja strzale w locie: na pewno jest w tym jakas prawda, ale nie wydaje mi sie zeby bylo to miarodajne przy lekkich pociskach;
To dodatkowe lakierowanie raczej sobie daruj, niczego to nie zmieni;
Pozdrawiam
Adsumus
Chcia³em na nie nakleiæ 5" lotki, bo takowe posiadam, i groty 70grainów(specjalnie do tych strza³ kupi³em 125grainów, ale potem dopiero pomy¶la³em, nie mniej do czego¶ na pewno tez sie przydadz± te 125 ;) ) Lotki 4" wydaj± siê wy¿sze, czy mo¿e to mieæ du¿y wp³yw?
Daniel Bochra
Nie przejmuj sie takimi detalami jak milimetrowe roznice w wysokosci lotek.
Moze 70 grainowe groty beda sprwadzaly sie lepiej w Twoim zestwie.
Poskladaj strzalki do kupy, postrzelaj i napisz jak poszlo.
Adsumus
Chwilê to mi zajmie bo sesja atakuje i pewne sprawy osobiste, ale relacjê zdam na pewno ;)

Dziêki za pomoc!!!
Randalf00
Witam!!!

Chcia³bym zacz±æ przygodê z ³ucznictwem ale kompletnie nie wiem jak ³uk wybraæ tj. z jakiego materia³u, jaki naci±g, wymiary itp.
Chcia³bym ¿eby to by³ ³uk podobny do tych z jakich korzystali nasi ³ucznicy w ¦redniowieczu.

Za wszelkie udzielone informacje z góry dziêkuje.
Pozdrawiam

A i jeszcze jedno czy bycie lewo rêcznym przeszkadza w strzelaniu z ³uku?
Anka
CYTAT(Randalf00 @ 10:17 10.07.2008) *
A i jeszcze jedno czy bycie lewo rêcznym przeszkadza w strzelaniu z ³uku?


Moje dziecie ma ³uk wyprofilowany dla leworêcznych, bo jest leworêczne. Ja oczywi¶cie nie bardzo mogê strzelaæ z takiego, bo wszystkie strza³y zgodnie lec± w lewo, ale jemu idzie dobrze... poza celno¶ci± :P. Leworêczno¶æ w niczym nie przeszkadza. smile.gif
Randalf00
Jeszcze jedno ma³e pytanko: Gdzie mo¿na kupiæ ³uki wykonane w ca³o¶ci z drewna, bez ¿adnych dodatków w postaci tworzyw sztucznych?
heinrich
Randalf00 : "jeszcze jedno ma³e pytanko: Gdzie mo¿na kupiæ ³uki wykonane w ca³o¶ci z drewna, bez ¿adnych dodatków w postaci tworzyw sztucznych?"

faktycznie o tym nie pisano na tym forum? czy tobie sie po prostu czytaæ nie chce? nie - tak tylko pytam:) je¶li nie pisano:

wystarczy : http://www.bagrit.pl/rzemieslnicy/rzemieslnicy.php?lg=pl

u³atwiaj±c podam 2ch dobrych ³uczarzy polskich:

http://www.wybranowski.republika.pl/ [moim zdaniem najlepszy w polsce:) producent ³uków tradycyjnych]

oraz:

http://www.kamelot.za.pl/



[choæ nie wiem czy forma "³uczarz" okre¶laj±ca kogo¶ kto robi ³uki jest poprawna:) ]
Randalf00
Na forum pisano kto wyrabia ³uki. Na podanych adresach sprawdza³em ale nie znalaz³em u nich ³uków wykonanych tylko z drewna bez sztucznych dodatków. Chyba ¿e za s³abo szuka³em. No i niestety nie zdo³a³em przeczytaæ wszystkich postów na tym forum. smile.gif

Dziêkuje Ci ¿e mimo wszystko udzieli³e¶ mi pomocnych informacji...
Gerwulf
z tak leniwym nastawieniem w±tpiê czy doprowadzisz do kupna ³uku hehe. Albo nie chcia³o ci siê przeczytaæ opisów na stronach albo nie chcia³o siê klikn±c na link. W ka¿dym razie - wakacyjne podejscie
tongue.gif
CordBB
Witam, i proszê o pomoc, a mianowicie- posiadam ³uk ,,o handlowej nazwie-krymsko-tatarski" od Pana Bisoka, i na stronie centrum ³uczniczego znalaz³em taki opis:

£uk refleksyjny wzorowany na kszta³cie ³uków ludów wschodu,

Charakteryzuje siê znakomit± dynamik± , jednak przeznaczony jest dla osób zaawansowanych , niewskazany dla pocz±tkuj±cych z uwagi na mo¿liwo¶æ zniszczenia ³uku w wyniku braku umiejêtno¶ci jego u¿ytkowania oraz ze wzglêdu na czu³o¶æ na b³êdy ³ucznika.


Jestem pocz±tkuj±cym ³ucznikiem, i trochê mnie to zaniepokoi³o. Czu³o¶æ na b³êdy? Hmm, nie strzelam na sucho i prawid³owo nak³adam ciêciwê- wystarczy?

Dziêkuje z góry ;)
milamber
te ³uki z tego co sie orientuje s± i tak wytrzyma³e a najlepszym rozwiazaniem bedzie je¿eli przeczytasz kilka tematów na tym lub innym forum dotycz±cych technik strzeleckich.
serdecznie polecam równe¿ ksi±¿kê Pana Jankowskiego.
Miodowar
witam, chcialbym zaczac bawic sie w lucznika i na sam poczatek do nauki chcialbym kupic bisokowego angola z refleksem naciag 18 kg... co Wy o tym sadzicie ?
heinrich
witam!

co ja s±dzê o tym ³uku [angielski z refleksem 18 kg]

na wybór ³uku musi siê sk³adaæ kilka elementów, np:

przeznaczenie, cena, osi±gi/parametry techniczne, wygl±d/estetyka, mo¿liwo¶ci u¿ytkownika, itd

³uki tego producenta s± polecane "na pocz±tek" ze wzglêdu na swoj± do¶æ przystêpn± cenê i du¿± wytrzyma³o¶æ, jednak minusem jest s³aby aspekt odtwórstwa historycznego;

je¶li ma to byæ ³uk "do zabawy" [z pominiêciem aspektu technicznego - np dynamiki czy twardnienia, oraz aspektu odtwórczego - choæ dziwne by to by³o pytanie na tym forum, a skupienie siê na wygl±dzie i cenie] - to jak najbardziej ten ³uk da ci du¿o frajdy w zabawie w ³ucznika smile.gif

pytanie o kg-my naci±gu pozostanie bez odpowiedzi - nie znam twoich warunków fizycznych;
Karol
Hej!

To mój pierwszy post na Freha, wiêc przede wszystkim witam wszystkich smile.gif

Kilka dni temu kupi³em cisowego longbowa. Jest to mój pierwszy ³uk drewniany (w³a¶ciwie pierwszy ³uk w ogóle). Jest on, w moim subiektywnym odczuciu, porz±dnie wykonany i strzelanie z niego daje mi du¿o frajdy. Jednak dzi¶, k³ad±c go brzu¶cem na stó³, zauwa¿y³em, ¿e rogowe gryfy s± nieco uniesione ponad powierzchniê sto³u. Przyjrza³em siê dok³adniej i stwierdzi³em, ¿e ³uk delikatnie uk³ada siê za ciêciw±. W zwi±zku z moj± nieskoñczon± ignorancj± w tym temacie mam pytanie do Was: czy w przypadku ³uków drewnianych takie ma³e odkszta³cenia s± tolerowane i normalne? Czy mo¿e powiniennem siê ju¿ martwiæ? crazy.gif
Turin
Wszystko ok, to normalna sprawa smile.gif

A mo¿na spytaæ kto jest jego twórc±. Je¿eli Pan £ukasz Nawalny, to ju¿ Ci siê za du¿o nie u³o¿y bo on robi ¶wietne ³uki, natomiast je¿eli to jaka¶ raczej amatorska robota a ³uk ma niezbyt dobry profil to u³o¿enie mo¿e siê pog³êbiæ. Ale zbytnio siê nie przejmuj smile.gif

Pozdrawiam
Jakub.
MUMIN
CYTAT
Jednak dzi¶, k³ad±c go brzu¶cem na stó³, zauwa¿y³em, ¿e rogowe gryfy s± nieco uniesione ponad powierzchniê sto³u

To cz³owieku masz reflex a nie pod±¿enie za ciêciw±. Je¶li dobrze mówiê to na pewno ³uk od Nawalnego jak na razie to jedyny cz³owiek jakiego znam co potrafi wyprofilowaæ cis tak ¿eby pozosta³ jeszcze reflex
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.