Je¶li rêkawice klepsydrowe wraz z wyt³umieniem oraz wszyt± rêkawic± maj± dobrze chroniæ to w pierwszej kolejno¶ci trzeba zacz±æ od samych rêkawic pancernych. Bardzo wa¿ny jest ich kszta³t, wykoñczenie nitów oraz skóra u¿yta do nitowania paliczków. Warto zwróciæ uwagê na to jak wykoñczone s± nity, spotyka³em siê z czym¶ takim, ¿e nity by³y nie skracane i zaklepywano nit d³ugo¶ci 6-7 mm zapewne dla zapewnienia ruchomo¶ci ca³ej konstrukcji rêkawicy ale tym samym trafienie broni± w taki nit powoduje punktowe przeniesienie si³y uderzenia na d³oñ i ¿adne wymoszczenie nie uchroni wówczas przed kontuzj±. Skóra do której s± do nitowane elementy paliczków jest równie wa¿na, po pierwsze musi byæ elastyczna dla tego nie nale¿y zapominaæ o regularnej konserwacji skóry czy to preparatami do skóry czy w ostateczno¶ci olejem naturalnym. Sól z potu powoduje parcenie skóry i utratê jej elastyczno¶ci przez co pêka i rêkawice sypi± siê po kilkunastu u¿yciach.
Osobi¶cie odno¶cie rêkawic polecam takie których paliczki s± za³amane lub sto¿kowe, tak za³amana stal jest bardziej wytrzyma³a ni¿ p³askie, listkowe elementy stalowe chroni±ce palce. Z w³asnego do¶wiadczenia wiem ¿e poza palcami rêkawice musz± chroniæ od wewnêtrznej strony d³oni ko¶ci ¶ródrêcza I i V, mianowicie ¿eby by³o zabudowane od ¶rodka. Te miejsce s± mocno nara¿one na trafienia przy podnoszeniu broni do góry i trafieniu gdy rêce s± nad g³ow±.
Wyt³umienie proponuje robiæ kilku warstwowe doszyte zawsze do skórzanej rêkawicy lub skóry klepsydr, najbli¿ej blachy gruby filc tzw. techniczny o grubo¶ci 0,5 mm ponacinany w klinowo w miejscach gdzie ma siê zginaæ, pod niego filc we³niany o grubo¶ci zale¿nej od preferencji i komfortu. Mo¿na dodatkowo ¶ródrêczy do³o¿yæ poduszeczkê z zaszytym w ¶rodku runem owczym tak ¿eby stanowi³o sprê¿yste wyt³umienie najwiêkszej powierzchniowo czê¶ci rêkawic.
Wszycie samej rêkawicy powinno byæ kompletne to znaczy wszywamy praktycznie ca³e palce od pocz±tku do koñca nie tylko na koñcach, je¶li tak zrobimy to rêkawica skórzana bêdzie przesuwa³a siê inaczej ni¿ klepsydry przez co przy trafieniu mo¿emy mieæ ods³oniêt± go³± d³oñ nie chronion± przez blachê i wyt³umienie. Pe³ne wszycie mo¿na odpu¶ciæ sobie przy palcach wskazuj±cym i serdecznym wszywamy je do po³owy d³ugo¶ci pozosta³e niemal w ca³o¶ci. Rêkawice musz± te¿ byæ wszyte w ¶ródrêczu dziêki temu mamy pe³n± kontrolê nad t± czê¶ci± rêkawic i jej unieruchomienie. Ostatni± rzecz± jest zanitowanie skórzanego ronda do i do nitowanie go do rêkawic to w ca³o¶ci usztywni ca³o¶æ i odpowiednio naci±gnie skórê.
Oczywi¶cie wad± ca³o¶ciowego wszycia rêkawicy skórzanej, to ¿e na pocz±tku mamy do¶æ sztywn± ciê¿k± do zamykania konstrukcjê, po kilku u¿yciach nie ma ju¿ tego problemu gdy¿ skora siê rozci±gnie tak jak to ma miejsce przy nowych butach:)
Wykoñczenie rêkawic