A ja mam takie pytanie dotycz±ce obrazka w za³±czniku. Co powiecie o tym co postaæ w prawym dolnym rogu ma na nogach?? czy taki co¶ kiedykolwiek by³o?
A co do p³aszcza to mam cos takiego
CYTAT(Elvin)
czy taki co¶ kiedykolwiek by³o?
Hmmm...¶redniowieczne stoptuty z falbank±
.
S± na Fresze ludzie uwa¿aj±cy ¿e rajtuzki i im podobne s± historyczne.
Dla mnie jednak - passe
.
CYTAT(Rabiega)
CYTAT(Elvin)
czy taki co¶ kiedykolwiek by³o?
Hmmm...¶redniowieczne stoptuty z falbank±
.
S± na Fresze ludzie uwa¿aj±cy ¿e rajtuzki i im podobne s± historyczne.
Dla mnie jednak - passe
.
Mo¿e w ten sposób ubierali siê ówcze¶ni przedstawiciele mniejszo¶ci (?) seksualnych...
Wielkie dziêki za odpowiedzi!!! Jednak chcia³bym aby wypowiedzia³ siê jeszkce kto¶ kto uwa¿a, ¿e takie rajtuzy by³y. Chcia³bym poznaæ ró¿ne opinie na ten temat!
Z góry dziêkuje!!!
Elvin
obawiam siê, ¿e mo¿esz siê nie doczekaæ...
pozdr
O Odynie !!1
Z jakiej stronki www s± zdjêcia ze strony 7 ??
Pracuje obecnie nad koszul± dla warega( w³a¶ciwie mam dwa wyj¶cia: albo typowy , skandynawski T-shirt
, albo rubacha) i w zwi±zku z tym mam nastepuj±cy problem: czy skandynawska/szwedzka koszula mo¿e byc zapinana na guziki? znaczy siê pod szyj±, zamiast broszy. Albo inaczej, czy rubaszka mo¿e mieæ rozciêcie pod szyja na ¶rodku zamiast z boku? Poratujcie ludzie, nie chcê ¿eby mi wysz³a jaka¶ dziwaczna rusko- wikiñska hybryda.
A jak to bylo z kapturami?
Byly jakies? Jak wygladaly? Z jakich materialow byly szyte?
Szukalem, szukalem, ale nie znalazlem nic dotyczacego wiekow wczesniejszych (okolice Xw.).
Wiecie cos?
Po wtore
Czytalem ze w Birce znaleziono kawalki jedwabnej tkaniny bedacej pozostalosciami paska. Niestety nie bylo tam nic wiecej niz takie enigmatyczne stwierdzenie.
Widzialem tekstylne paski tylko saracenskie, ktore przypominaly pozniejsze z XVII wiecznej Polski. Wiazane w "obwazanka". Spotkal sie ktos z takim wynalazkiem? Jak to moglo wygladac, kto to nosil itp.
E: ort
Wydaje mi sie ¿e nie ale nie jestem pewny,
w zbiorach które posiadam nie spotka³em siê z kapturami,
ale jeszcze sprawdze
Slyszalem, a raczej czytalem o znalezisku z Hedeby. Ale nie jestem pewien na ktory to wiek jest on datowany (wydaje mi sie ze wlasnie Xw, podkreslam wydaje mi sie).
Aha, czytalem tez o "danish pre-viking era hoods" ale bylo to w kontekscie czego innego (sciegow bodajze), a i cholera wie co autor tego stwierdzenia mial na mysli.
Kaptury :
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...loth/hoods.html - vide kaptur z Orkney'ów, prawdopodobnie wczesny.
Co do tekstyliów z Birki - najpewniej s± importami z Bizancjum, Rusi, Bliskiego Wschodu.
Pozdrawiam.
mam t± tabelke gdzi jest opisane datowanie
Rabiego:
prawdopodobnie
A, ze jedwab nie pochodzi z Birki to sie domyslam ;). Chodzi mi raczej o to jak to moglo wygladac, jak powszechne bylo, kto nosil i tego typu niuanse. Sory jesli tego dobrze wczesniej nie sprecyzowalem.
Hawajczyku:
eeee, ale ta tabelka zaczyna sie od XIIIw. Albo ja czytac nie umiem. Niemniej jednak dzieki.
Chcia³bym sobie uszyæ p³aszcz z po³owy ko³a i pomy¶la³em sobie, ¿e kupie sobie materia³ wytne obszyje jak±¶ krajka i bedzie dobrze. Ale da³o mi do my¶lenia to, ¿e chyba nie tkano materia³ów szeszych ni¿ 1 metr i dlatego wpad³em na pomys³ aby uszyæ p³aszcz z klinów. Ostatnio pomy¶la³em jednak, ¿e mo¿e na jakim¶ szude³ku mo¿na by uple¶æ wielkie kolo przeci±c na pó³ i mieæ ³adny p³aszcz z po³owy ko³a. :D
Co o tym s±dzicie??
Pozdrawiam Elvin
Elvin, to, ¿e nie tkano szerszych materia³ów nie znaczy, ¿e nie mo¿na bylo takiego p³aszcza zrobiæ z kilku kawa³ków zachowuj±c przy tym krój po³owy ko³a.
W³a¶nie o to mi chodzi i tak sobie pomy¶la³em czy nielepiej by by³o wyci±æ z materia³u kawa³ki w kszta³cie klinów i pozszywaæ razem. Mo¿e bardziej by to odwzorowywa³o p³aszcze z tamtej epoki.
Witam
Proszê o pomoc w kwestii kaftana na obszar Skandynawii. Nie chodzi mi jednak o kaftan typu wschodniego czy te¿ popularny i u¿ywany do¶c uniwersalnie:
http://www.historiska.se/histvarld/eng/dra...re/vherrefr.htm ale o co¶ bardziej "rdzennego"
Znalaz³em co¶ takiego
http://www.gelfling.dds.nl/viking%20kaftanm.html
czyli krój taki jak tunika. W sumie juz sie zdecydowa³em, nie pasuj± mi tu tylko guzy, które kojarz± sie nazbyt ze wschodem. Moje pytanie - czy jak zamiast guzów zrobie jakies heftki np z k³ów czy rogu to bedzie strasznie ¼le i niepasownie ? Ewentualnie czy moznaby nosiæ to to bez zapiêæ, tylko pasem sciagniête ?
Jak kto¶ ma jaki¶ inny wzór kaftana najlepiej z terenu Norwegii b±dz Islandii to by³bym wielce wdziêczny.
Z góry dziêkujê i pozdrawiam
Chcia³bym poznaæ Wasze zdanie na temat we³ny, któr± niedawno naby³em. Co s±dzicie o jej kolorze oraz splocie? Czy bêdzie odpowiednia na kjortel?
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
CYTAT
mam t± tabelke gdzi jest opisane datowanie
Tylko pamietaj ze to jest opisane datowanie TYLKO w obrebie 1200-1500, bo takim okresie traktuje ksiazka z ktorej to pochodzi.
Przeciez na przyklad nogawice i spodnie ze stopami i do nich gacie pojawiaja sie w duzej ilosci znalezisk juz w bronze age, a nie od 1200 jak pokazuje powyzsza tabelka
Thyrvaldzie - jest jakie¶ potwierdzenie na taki "viking kaftan"?
Jedyny taki kaftan jaki widzia³em (w sensie rozpinany do po³owy), to przedstawienie ksiêcia ¶wiatos³awa wraz z rodzin±, ale to ma ze skandynawi± ma³o wspólnego
.
Nie ma i wydaje siê, ¿e nie bedzie. Chocia¿ w paru pochówkach przedwikinskich znajdywano pary (czytaj po 2 sztuki) zapinek które mog³yby byæ zapinkami kaftana.... albo p³aszcza, albo zapinkami do owijek itd.
Tak, wiêc wychodzi na to, ¿e dobrze ¿e mam bez guzików, z po³ami zachodzi±cymi na siebie :D
A tak bardziej serio to ja dalej obstaje przy tym:
i proszê mi nie wmawiaæ wp³ywów orientu w kulturze Vendelskiej
Dodatkowym dowodem może być relacja Ibn Fadlana podróżnika(dyplomaty) arabskiego opisującego swoją podróż do Bułgaru Wielkiego (relacja znana z opisu pogrzebu Rusa(wikinga)) Gdzie poza różnicami antropologicznymi i obyczajowymi między koczownikami a skandynawami opisuje że kupcy skandynawscy nosili krótsze khurtak(kaftany) niż koczownicy. (Żródła arabskie do dziejów słowiańszczyzny, tom III, PAN oddział Kraków, prace orientalistyczne t.18, strona 109-111,Ossolineum-Wrocław, Warszawa, Kraków...1985)
PS wczytałem się i jest pewna rozbieżność, to co napisałem powyżej to z cytowanego w przypisie 439 na str 194 al- Istahriego. Za pierwszym razem pisze że nie noszą khurtak ani haftanów, ale zaraz potem wymienia je jako strój przygotowywany na pogrzeb. Prawdopodobnie informacja pierwsza odnosi się do stroju codziennego albo do ubioru sezonowego letniego, zwraca za to uwagę na strój nieznany ludom Azji środkowej i północnej odsłaniający jedno ramię, bez rękawów czyli płaszcz.
Mam pytanie dotyczące tunik skandynawskich za znalezisk, konkretnie chodzi mi o Moselund. W pracy Margaret Held (Ancient Danish textiles from bogs and burials) jest opisana jako XIV wieczna(datowanie na podstawie analogii z Grenlandii- Herjolfsness, na podstawie datowań pyłkowych schyłek epoki żelaza lub wczesne średniowiecze, czyli okres wikiński lub nieco póżniej) ma rozcięcie z tyłu i z przodu do jazdy konnej (na tkaninie z Bayeux
http://hastings1066.com/baythumb.shtml ludzie podczas pracy zawijają poły tuniki wokół nóg, więc krój wydaje się być analogiczny)
Ergo pytanie brzmi czy jest to tunika wczesnośredniowieczna a stroje grenlandzkie nie ulegały zmianom do XIV w. czy też jest to strój XIV wieczny a stroje wczesnośredniowieczne czymś się różniły (choć na oponie z Bayeux wyglądają podobnie, z zastrzeżeniem że powstała pod koniec XI lub na początku XIIw.)
Witam!
Robie sobie nowa tunike i nowe spodnie na nastepny sezon. Interesuje mnie, jakie barwy dominowaly wsrod ludu wikingow. Slyszalem, ze popularny byl niebieski.
Pzdr Gusi
CYTAT(gusi91 @ 19:00 31.08.2006)
Witam!
Robie sobie nowa tunike i nowe spodnie na nastepny sezon. Interesuje mnie, jakie barwy dominowaly wsrod ludu wikingow. Slyszalem, ze popularny byl niebieski.
Pzdr Gusi
Poczytaj sobie tutaj proszê:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=2633&st=0Aby u³atwiæ zadanie - tutaj masz obrazek przedstawiaj±cy barwy uzyskane naturalnym sposobem:
http://www.vikingsonline.org.uk/resources/...t/kit-fig38.htmPozdrawiam,
Page
Dziekuje, nie doczytalem
A ja mam może mało istotne pytanie - na
http://www.kram-janettee.prv.pl/ pokazane jest że spodnie mają do trzymania się znany i lubiany sznureczek wewnątrz. Ale mi wszyscy mówią że stosowano proste pasy, bądź twory paso-podobne. Jak to jest? Na czym trzymają się te spodnie? ;]
CYTAT(Psychus @ 18:15 22.10.2006)
A ja mam mo¿e ma³o istotne pytanie - na
http://www.kram-janettee.prv.pl/ pokazane jest ¿e spodnie maj± do trzymania siê znany i lubiany sznureczek wewn±trz. Ale mi wszyscy mówi± ¿e stosowano proste pasy, b±d¼ twory paso-podobne. Jak to jest? Na czym trzymaj± siê te spodnie? ;]
W spodniach z Skjoldehamn (Norwegia) datowanych na X-XI w. jest sznureczek w tunelu. Sznurek wychodzi na zewn±trz na ¶rodku tego tunelu
Jak znam ¿ycie to nie mo¿e byæ pierwsza lepsza sznurówka, wiêc nasówa siê kolejne pytanie : Z czego mo¿na uple¶æ taki sznurek? Mo¿na go zrobiæ z ciêszych sznórków, zaplotuj±c je mocno "na warkoczyk"?
CYTAT(Psychus @ 19:16 22.10.2006)
Jak znam ¿ycie to nie mo¿e byæ pierwsza lepsza sznurówka, wiêc nasówa siê kolejne pytanie : Z czego mo¿na uple¶æ taki sznurek? Mo¿na go zrobiæ z ciêszych sznórków, zaplotuj±c je mocno "na warkoczyk"?
Id¼ do pierwszego lepszego sklepu ogrodniczego czy dla majsterkowiczów i popro¶ o lniany sznurek.
I jeszcze (obiecujê!) ostatnia nurtuj±ca mnie w tej dziedzinie rzecz - nigdzie nie mog³em w tym temacie znale¶æ wykrojów spodni. Czy robi³o siê je, poprzez wyciecie dwóch spodniowych "V" i zszyciu ich ze sob±, czy te¿ trzeba im jaki¶ wstawek/klinów czy tam innych rombów?
Mam dzis dobry humor wiec proszê bardzo:
http://www.vikingsonline.org.uk/resources/.../basickit5.html Ale i tak wiem ¿e to ju¿ by³o nie raz na forum poruszane.
mam pytanie na temat p³aszcza ( z prostok±ta ) podszyta lnem ma byæ ca³a powierzchnia p³aszcza czy tylko brzegi i czy mo¿e p³aszcz byæ obszyty krajk± dooko³a
CYTAT(Lotgar @ 09:28 28.10.2006)
mam pytanie na temat płaszcza ( z prostokąta ) podszyta lnem ma być cała powierzchnia płaszcza czy tylko brzegi i czy może płaszcz być obszyty krajką dookoła
A po co właściwie podszywać to lnem?
Brzegi możesz obszyć krajką.
pozdro
a ja mam problem z plaszczem..nie robie go dla siebie wiec bedzie sie dla mnie liczyla historycznosc a nie gust.mam problem z kapturem i podszewka.czy podszewka jest konieczna?jezeli tak to kolor dowolny czy jakies konkretne sa bardziej polecane?kaptur musze robic osobno czy moze doszyc do plaszcza?i jak taki kaptur wczesny wygladal?tzn mial dlugi "ogon" z tylu? (tzn jak dlugi) czy ma byc prosty kwadratowy czy moze moze byc zaokraglany troche podobny do dzisiejszych?bardzo prosze o rade i pozdrawiam
Re : niniel .
Podszewka może być, ale nie musi. Jej kolory - vide tematy dotyczące kolorystyki ubrań.
Płaszcz bez kaptura.
O wczesnych kapturach - już było, poszukaj na forum.
Generalnie - polecam funkcję "szukaj", forum jest kopalnią informacji, przy odrobinie wprawy - dowiesz się wiele, a nie zabłądzisz.
Pzdr.
Witam! Chcia³bym siê dowiedzic czy mo¿na jako¶ ocieplic buty, aby da³o siê w nich chodzi zim±. Bo jak wiadomo sama gruba, we³niana skarpeta nie wystarczy. Za pomys³y 'w miarê historyczne' z góry dziêki.
CYTAT(Elvin @ 10:27 07.01.2007)
Witam! Chcia³bym siê dowiedzic czy mo¿na jako¶ ocieplic buty, aby da³o siê w nich chodzi zim±. Bo jak wiadomo sama gruba, we³niana skarpeta nie wystarczy. Za pomys³y 'w miarê historyczne' z góry dziêki.
Mo¿e trochê Polskiej etnografii bêdzie pomocne- czy przys³owie "s³oma z butów mu wystaje" nie nasuwa jaki¶ pomys³ów? Ponadto polecam korê brzozow± (wodoodporna) oraz nak³adany na but dodatkowy but pleciony ze s³omy (niezbyt trwa³e ale ciep³e i ogólnodostêpny surowiec) lub patent z Rosji- walonki- buty z filcu. Oczywi¶cie sprawdzaj± siê tylko na mrozie i ¶niegu, nie na b³otnistej chlapie.
Tego typu pytanie mogle¶ zawrzeæ w dziale bardziej zwi±zanym z butami a mniej ze strojem wikiñskim
Wielkie dziêki za pomoc. Chyba najbardziej mi odpowiada wariant z filcem.
Co do tematu to buty s± elementem stroju, dlatego zada³em to pytanie w tym temacie.
Skoro jest specjalny dzia³ po¶wiêcony butom
http://www.freha.pl/index.php?showforum=66 a nie ma powodu uznawaæ ¿e marzniêcie stóp jest wy³±cznie wikiñskim wynalazkiem to mo¿e kto¶ by Ci móg³ pomóc mimo ¿e nie jest zainteresowany strojem wikiñskim... tak na zdrow± logikê
czy to bedzie "mrok", je¶li u¿yje tego wykroju do uszycia lnianego T-shirt'a przeznaczonego do stroju dla wikinga?
http://img293.imageshack.us/my.php?image=cruxtuncqo2.gifje¶li tak to mog³bym prosic o link do takowego wykroju...
z góry dziekuje za "niezgnojenie" mnie na stêpie :]
Pytania o koce i kolorki oraz podziêkowania za odpowiedzi nie pasowa³y do tematu.
Proszê o rzeczow± dyskusje i wypowiedzi cokolwiek do niej wnosz±ce.
Posprz±tano.
K³aniam
Rabbi
Witam. Mam z pozoru b³ahe pytanie. Otó¿ chce siê w koñcu dowiedzieæ czy koszula i tunika to to samo.
Szuka³em po ró¿nych forach internetowych i np na jednym znajduje wykroje tunik, które na innych forach s± podane jako wykroje koszul
O co chodzi? Bo ju¿ siê pogubi³em sam...
Drugie pytanie dotyczy spodni. Je¶li zrobie sobie spodnie zwyk³e nie wareskie to te¿ powinienem je owijaæ owijaczami? Je¶li tak to od którego miejsca zacz±æ? Od kostki do kolana?
CYTAT(Kersten @ 15:38 25.08.2007) [snapback]198541[/snapback]
Witam. Mam z pozoru b³ahe pytanie. Otó¿ chce siê w koñcu dowiedzieæ czy koszula i tunika to to samo.
Szuka³em po ró¿nych forach internetowych i np na jednym znajduje wykroje tunik, które na innych forach s± podane jako wykroje koszul
O co chodzi? Bo ju¿ siê pogubi³em sam...
Drugie pytanie dotyczy spodni. Je¶li zrobie sobie spodnie zwyk³e nie wareskie to te¿ powinienem je owijaæ owijaczami? Je¶li tak to od którego miejsca zacz±æ? Od kostki do kolana?
Koszula - spodnia czê¶æ odzie¿y (zazwyczaj krótsza)
Tunika - odzie¿ wierzchnia
Spodnie mo¿esz owijaæ lub nie obie wersje maj± potwierdzenie choæby w przedstawieniach z epoki. Tak wiêc od ciebie to zale¿y.
Pozdrawiam
Dziêki za odpowiedz.
A je¶li bym owija³ to od jakiego do jakiego miejsca? Najpierw owijacze i na to krajki, tak? dobrze rozumuje?
CYTAT(Kersten @ 21:58 25.08.2007) [snapback]198560[/snapback]
Dziêki za odpowiedz.
A je¶li bym owija³ to od jakiego do jakiego miejsca? Najpierw owijacze i na to krajki, tak? dobrze rozumuje?
Od stopy a¿ pod kolano - inaczej bêdzie siê zsuwaæ.
Tak najpierw owijacze, pó¼niej krajka. Mog± te¿ byæ same owijacze.
Wydaje mi siê ponadto, ¿e pytasz o rzeczy które ju¿ w tym temacie albo w linkach tu podanych mo¿na znale¼æ.
jedwab - nie s±dzê by by³ to pas w potocznym tego s³owa znaczeniu - pewnie jaki¶ jedwabny pasek ozdobny do ubrañ. a jedwab to raczej nosi³a wy¿sza rang± grupa spo³eczna - ta bogatsza.
Chcia³am zaznaczyæ co¶ w tym w³a¶nie miejscu. Wiem ¿e post ju¿ jest bardzo tary, ale tak siê jako¶ nie z³o¿y³o.
We³na rekonstrukcyjna ju¿ powoli siê u nas pojawia - jest szalenie droga, ale co¶ za co¶ [zreszt± co to znaczy rekonstrukcyjna? kto¶ pas³ w³asn± owieczkê? czy 'tylko' tka³ rêcznie i farbowa³ naturalnie? powiedzmy ¿e chodzi nam o to drugie]. Rabiega napisa³ ¿e na p³aszcz [i inne wierzchnie odzienie] stosujemy grub± we³nê. Poni¿ej Sigurd zwróci³ uwagê , ¿e my mamy najszerzej dostêpn± we³nê flauszow±.
Chcia³am w tym miejscu zwróciæ uwagê ¿e wikingowie u¿ywali czego¶ takiego jak we³na flauszowa. flausz powstaje w wyniku upychania miêdzy nici k³aczków podczas tkania. potem siê to ¶ciska, wyrównuje ['goli'] i mamy bardzo grub±, prawie nie przepuszczaj±c± wiatru materiê. tkana we³na nawet z bardzo grubych nici wci±¿ jest trochê nieszczelna i nadaje siê jeszcze na pó¿ne jesienie. We³na flauszowa jest trochê sztywna, ale zimy ju¿ tak nie strasz±.
Nie mówiê o tym ¿e te nasze flausze s± poprawne - nawet 'ambasador' [chyba najlepsza we³na na odtwórstwo je¶li chodzi o materiê wspó³czesn±] jest uszlachetniany i tkany maszynowo i barwiony sztucznie mimo ¿e jest 100% naturalny.
Poprostu zaznaczam ¿e flausz to nie taki znowu m³ody wynalazek
A ja w moich zimowych butach mam wszyt± tak± skarpetê z zajêczego futra - futrem do wewn±trz a z zewn±trz nim je wszy³am - uszczelnione woskiem pszczelim, a na spód buta - miêdzy skarpetê' a podeszwê - gruba filcowa wk³adka. Z zewn±trz proponujê nasmarowaæ buty t³uszczem [smalcem] - szczególnie grubo w miejscach szwów i na podeszwie - w mokre dni nawet i z 3 razy dziennie sobie tak smarowaæ. Bêdzie ciep³o i sucho - sama wyprobowa³am i powiem, ¿e nie znam lepszych metod je¶li idzie o co¶ naturalnego
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.