Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [ochronne] pancerz ³uskowy lub lamelkowy...
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie > Uzbrojenie ochronne - ogólnie
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Sigurd
Witam ponownie !

Czy macie namiary na kogo¶, kto sprzedaje pancerze ³uskowe lub lamelki ? Na jaki wydatek trzeba siê nastawiæ przy zakupie takiego pancerza ?

Z góry dziêkujê i pozdrawiam
Sigurd
Zawisza
Witam!!

Swego czasu chyba Mardinus mia³ p³ytki na lamelki
tak mi sie wydaje

http://www.mardinus.c2000.pl/

niech Ciê ODYN wspiera pozdrawiam
Sigurd
Dziêki mój krajanie smile.gif. Chodzi mi jednak o gotowe wyroby, nie mam jako¶ motywacji, ¿eby zrobiæ to samemu.

Sigurd
Wotawa
Pancerz lamelkowy poleca³bym wykonaæ z utwardzonej skóry, je¶li kto¶ wogóle umie j± utwardziæ odpowiednio, albo z bardzo dobrej jako¶ciowo stali.
Oficjalnie nie wypada popieraæ nierdzewki icon_wink.gif.
Lamelka bywa bardzo cie¿ka albo bardzo ma³o odporna. St±d konieczno¶æ u¿ycia l¿ejszego i odporniejszego materia³u. Zwyk³a stal u¿ywana do robienia zbroi to materia³ ma³o wytrzyma³y, ³atwo rdzewiej±cy.
Elementy wspó³cze¶nnie wykonywane s± grubsze od zachowanych historycznych. Po prostu zazwyczaj u¿ywana, tania, tera¼niejsza stal jest byle jak± tandet±. Zwykle po 50z³ za arkusz. Z moich rozmów z lud¼mi oklepuj±cymi blachy wnoszê, ze jest co¶ fajnego ok. 200 z³ za arkusz. Ale nie jestem znawc± tematu.
Pamiêtajmy, ¿e przeciagniêty rzemieñ przez otwory moze siê przecieraæ dosyæ ³atwo. St±d konieczno¶æ stosowania krzepkiego rzemienia i opi³owywania otworów w p³ytkach - uporczywe.

Lamelkowy czepiec i pancerz, to rzeczy do któych od dawna sie przymierzam i chodzê wokó³ tematu jak pies wokó³ je¿a.
Najchêtniej z utwardzonej skóry - ale bojê sie wzi±æ za gotowanie tego w wosku. Przepis na "Red Kaganate". Pewnie jest to jedna z tych rzeczy na któr± mam ochotê i nigy siê za ni± nie wezmê :-).
Przekop³em trochê materia³ów na ten temat i nieco mi r±czuchny opad³y.

W grobach koczowników zwykle znajduje sie tylko po kilka p³ytek lamelkowych. Wniosek moze byc taki, ¿e pancerz by³ na tyle cenny i d³ugowieczny, ¿e przechodzi³ z pokolenia na pokolenie, a zmar³ego chowano tylko z jego ma³ym fragmentem. Ale to jako ciekawostka.

Prawdziwe lamelkowe pochodz±ce ze wschodu bywa³y skórzane, bywa³o, ¿e lamelki by³y czarne. Nie wiem jak czêsto by³ to zabezpieczony jako¶ metal, a jak czêsto skóra. Im dalej na zachód, tym przejeta ze wschodu lamelka mia³a mniej pod³u¿ne p³ytki i by³o mniej widaæ wi±zania.
Jedne z p³atów z Wisby to w³a¶nie pancerz lamelkowy obity materi± lub skór±.
Sigurd
Je¶li chodzi o utwardzanie skóry w wosku to jednak radzê ci spróbowaæ Wotawo - mój kolega w ten sposób utwardza³ ³uski skórzane, z których potem zrobi³ sobie pancerz. Rozgrzewa³ wosk pszczeli w garnku i smarowa³ nim ka¿d± ³uskê, po wyschniêciu skóra robi siê twarda ( prawie jak metalowe ³uski ) i czarna.
Widzia³em du¿o pancerzy lamelkowych skórzanych na planie Starej Ba¶ni - wiêkszo¶æ robiona przez wojów z Jantara - cudeñka !!! Komes Albert wspomina³ co¶ o cenie od 600 z³ wzwy¿ za taki pancerz. Dlatego was pytam - mo¿e wam siê obi³ o uszy lub oczy jaki¶ rzemie¶lnik, który zrobi to za mniejsze pieni±dze ?

Pozdrawiam
Robert £aziñski
Jantar robi te¿ metalowe lamelki, tyle ¿e ma³o. A co do ceny to podejrzewam, ¿e móg³by¶ trochê ponegcjowaæ z Albertem.
Zawisza
Witam!

Powsta³ nowy ciekawy temat!. Przyznam sie ¿e mi siê oczy ¶miej± do zbroi albo ³uskowej albo lamelkowej od do¶æ d³ugiego czasu. I tu dochodzimy do sedna postu. Zainteresowanie moje poprzedzi³y nastêpuj±ce za³orzenia, które je¿eli s± fa³szywe to prosze o ich weryfikacjê:

1. Pancerz lamelkowy na ziemiach polskich mo¿na spotkaæ jeszcze w XIV wieku (pieczêæ ksiêcia mazowieckiego)
2. Pancerza takiego chêtnie u¿ywano na wschodzie (np Litwa Ru¶), a wyprawy zdobyczne z naszych rubierzy wschodnich czêsto sz³y w³a¶nie w tamtym kierunku. diabel.gif blinkie.gif
3. Zatem pancerz ³uskowy albo lamelkowy mo¿e byæ spokojnie u¿ywany przez rycerstwo z ziem polskich.
4. Zawsze mo¿na stwierdziæ, ¿e pancerz ma siê po dziadku smile.gif

Konkluduj±æ chyba nie by³oby wielkim uchybieniem u¿ywaæ w/w przy datowaniu bractwa na XIV w.

A teraz moje pytanie czy kto¶ spotka³ siê ze zbroj± lamelkow± gdzie lamelki by³y w kszta³cie ³usek skierowanych w dó³? W Bizantyjskiej wersji KLIBANION lamelki s± ³uskowate ale skierowane w górê. Wdziêczny by³bym za wszelkiego rodzaju sugestie, zdjêcia lub ¼ród³a.

Nawet zacz±³em eksperymentowaæ z wycinaniem ³usek (wynik poni¿ej) ale jest to i¶cie syzyfowa praca. anger.gif

pozdrawiam
Sigurd
£adnie wygl±da ta ³uska. Nie lepiej ci zrobiæ pancerz ³uskowy, pójdzie du¿o ³atwiej i szybciej.
Piotr Niemir Kotowicz
Witam serdecznie!
Mia³em tê "przyjemno¶c" ¿e zrobili¶my ju¿ z kumplem jedn± lamelkê (zbrojniki wed³ug wzoru p³yki znalezionej na grodzisku pod Sanokiem - datowanie XII-XIII wiek) a powoli koñczymy te¿ drug±. Robienie kolczugi to przy tym piku¶. Co do wagi, to nie zgodzê siê ¿e jest ona ciê¿ka - moja (zaznaczam ¿e jest ona krótka) wa¿y oko³o 6 kilo - d³uga bêdzie wa¿yæ do 12.

Czy kto¶ ma namiar na grub± skóre (0,4-0,5 cm) w³a¶nie na lamelkê. Ja równie¿ przymierzam siê do lameli skórzanej

A tak wygl±da moja metalowa lamela:
http://www.wolfhrt.xo.pl/zdjecia/luki/bogdan2.jpg

Niemir

BRZiemiSanockiej king2.gif

www.bractwo.sanok.com.pl
Maleus
Eh te lamelki to rzeczywi¶cie ¿mudny i diabelnie godzinno poch³anajacy proceder.W sumie jest jedna lamelka skórzana do sprzedania -konczy j± nasz mistrz Patryk bêdzie to rekonstrukcja sztywnego pancerza koczowniczego z terenów Bu³garii Nadwo³¿anskiej z ³adnymi lanymi okuciami, co do ceny to bedzie socylowaæ w granicach 500z³ jezeli ktos bedzie zainteresowany moge pomóc w kontakcie.Jezeli czas pozwoli i mo¿liwo¶ci zamieszcze zdjêciê drugiej lamelki tej samej produkcji wykonanej z ultramaleñkich skórzanych p³ytek-piêkna jest:).Co do zakupu innymi ¼ród³ami jezeli kto¶ posiada znaczne znajomo¶ci u "jantarowców" równie¿ warto zaryzkowaæ bo wiem ze ch³opaki mieli w zesz³ym roku "co¶" do sprzedania.

Uk³ony
Zawisza
Witam serdecznie!

W Gêba¿ewskim "¯o³nierz Polski. Ubiór, uzbrojenie i oporz±dzenie....."
znalaz³em zestawienie zbroi ³uskowej z naramiennikami z blachy. Mam pytanie czy kto¶ w innych ¼ród³ach znalaz³ podobne? Wdziêczny by³bym za zdjêcia, informacje lub wskazanie ¼róde³

pozdrawiam
Wotawa
CYTAT(Zawisza)
W Gêba¿ewskim "¯o³nierz Polski. Ubiór, uzbrojenie i oporz±dzenie....."
znalaz³em zestawienie zbroi ³uskowej z naramiennikami z blachy.

Zawiszo, ten obrazek wygl±da jak pomylenie z popl±taniem. Moim zdaniem to jaki¿ "wynalazek". Na jakie czasy jest datowany? XIIw? Bardzo dziwne. Wo³a³bym wiedzieæ sk±d ten wizerunek pochodzi - ¼ród³o historyczne.
Co to za he³m, jak ten facet trzyma tarczê i te ladry - bardzo podejrzane. To prawdopodobnie fa³szywka albo jaka¶ b³êdna interpretacja. No ale chcia³bym znaæ ¼ród³o tej wizji. Masz tam jakie¶ odniesienia? By³bym wdzieczny.

Poza tym, Zawiszo, Twoja ³uska wygl±da nieco podejrzanie jako lamelkowa. Nie te proporcje, chocia¿, je¶li dobrze by poszukaæ, mo¿e by sie znalaz³y. Zwykle ³uski ladrów koñskich przedstawia³o sie jako dosyæ szerokie (na rekonstrukcjach), ale mo¿e chodzi³o o to, ¿e na koniu trzeba by ich by³o rysowaæ wiêcej, st±d starano sobie oszczedziæ pracy rysuj±c wiêksze. Zazwyczaj by³y bardziej smuk³e, du¿o bardziej.
Skórzanych nie widzia³em ¿adnych, matalowe - zdecydowanie bardziej pod³u¿ne.

http://www.geocities.com/kaganate/howlamlr.html
http://www.geocities.com/kaganate/bekbeke.html
http://www.geocities.com/kaganate/gomiy.html

http://www.geocities.com/normlaw/page6.html
(koszmarne duperele, ale kilka technicznych porad)

CYTAT(Sigurd z Winlandu)
Je¶li chodzi o utwardzanie skóry w wosku to jednak radzê ci spróbowaæ Wotawo (...)

Hmmm... a jakiej skóry u¿ywa³? Koczownicze lamelki powinny byæ z bydlêcej. A ta jest zazwyczaj cieñsza od ¶wiñskiej.

widzia³em co¶ takiego:
http://www.geocities.com/kaganate/howlethr.html
Robert £aziñski
Wotawo, utwardzanie skóry w wodzie nie daje specjalnie dobrych efektów, wydaje mi siê ¿e bêdzie ona jednak zbyt miêkka jak na lamelki. Skórê utwardza siê tak¿e w gor±cym wosku (przez zanurzenie i nas±czenie) to daje prawie twardo¶æ blachy (zale¿y jeszcze jakiego wosku u¿yjesz, lepsze s± woski mineralne albo ich mieszanki z pszczelim). O ile pamiêtam to do¶æ wa¿ny jest zakres temperatur ¿eby nie "usma¿yæ" skóry, wed³ug opisów które spotka³em skóra po zanu¿eniu ma dawaæ drobne regularne b±belki powietrza. Parê lat temu spotka³em gdzie¶ w sieci opis ca³ego procesu, ³±cznie z podaniem sk³adu mieszanki wosków i temperatur, ale gdzie to by³o??? Spróbujê odtworzyæ drogê poszukiwañ to wtedy prze¶lê namiary. Aha podobno w ten sposób by³y te¿ wykonywane wczesne napier¶niki kirysów krytych i inne drobne elementy zbroi.
Pozdrawiam
Robert £aziñski
Przyk³adowe dwie strony:
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...lson/leather/hl.
http://www.amtgard-eh.com/library/howtocuir
Wyszukiwarki (przynajmniej google) reaguj± na has³o "cuir bouilli"
Pozdrawiam
Jan Gradoñ
Nie wiem, czy to tylko u mnie, ale te linki nie dzia³aj± shocked.gif

swinka.gif
Zawisza
CYTAT(wotawa)
Wo³a³bym wiedzieæ sk±d ten wizerunek pochodzi - ¼ród³o historyczne.
Co to za he³m, jak ten facet trzyma tarczê i te ladry - bardzo podejrzane. To prawdopodobnie fa³szywka albo jaka¶ b³êdna interpretacja. No ale chcia³bym znaæ ¼ród³o tej wizji. Masz tam jakie¶ odniesienia? By³bym wdzieczny..


Sorry za tak kardynalny b³±d oczywi¶cie oto podpis do rysunku ze ¼ród³ami:

Rycerz konno. Szyszak sto¿kowy z nosalem i ochron± karku, pancerz kolczy, napier¶nik z pancerza ³uskowego, naramienniki z blach, nakolanki z blachy pe³nej; ostrogi z bod¼cem, tarcza, miecz, kopia z proporcem. Pod³ug pieczêci Konrada, ks. mazowieckiego, przy dokumentach - z lat 1233 i 1247 w Archiwum Kapitulnym we Wroc³awiu i w klasztorze w Mogile. (Piekosiñski, Pieczêcie polskie, s. 179; Vossberg, Siegel, tab. 16; Stronczyñski, Pomniki, s. 39).

ps.

dziêki za linki
Robert £aziñski
To ciekawe bo przed chwil± na nie wchodzi³em tyle, ¿e przez google, a adresy spisa³em z okienka adresowego na stronie.
No tak w pierwszym adresie trzeba dodaæ na koñcu "html", czyli
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...leather/hl.html
w drugim przypadku to samo:
http://www.amtgard-eh.com/library/howtocuir.html
Przepraszam.
Aha, Gembarzewski to super facet i ma ogromne zas³ugi, ale sporo ilustracji w tej ksi±¿ce (szczególnie z wcze¶niejszych okresów ni¿ jaki¶ XVI w) budzi niejakie w±tliwo¶ci co do tego na jakiej podstawie by³y robione.
Wotawa
CYTAT(Zawisza)
od³ug pieczêci Konrada, ks. mazowieckiego, przy dokumentach - z lat 1233 i 1247 w Archiwum Kapitulnym we Wroc³awiu i w klasztorze w Mogile. (Piekosiñski, Pieczêcie polskie, s. 179; Vossberg, Siegel, tab. 16; Stronczyñski, Pomniki, s. 39).

Dziêki!
Ok, notujemy ¼ród³o historyczne i mo¿e jakim¶ cudem uda siê kiedy¶ zobaczyc tê pieczêæ. Ja póki co nadal mam podejrzenie, ¿e ten co rysowa³ na podstawie pieczêci chyba nakombinowa³ na tym obrazku.
W tej chwili nie mam jak tego sprawdziæ, ale interpretacja faktur w uproszczonych przedstawieniach ¶redniowiecznych zawsze by³a problemem.

Do tej pory ludzie wierz±, ze na tkaninie z Bayoux Normanowie maja na sobie kaftany z naszytymi kapslami od butelek, Pamiêtacie te¿ pewnie inne cuda jakie wymy¶lano na podstawie ró¿nych schematów jakimi oznaczano kolczugê na dawnych przedstawieniach.
Chêtnie przyjrza³ bym siê orygina³owi. Interesuje mnie zw³aszcza os³ona konia. Nie negujê, ¿e facet ma pancerz ³uskowy, ale ca³y rynsztunek razem wygl±da zagadkowo i nieco podejrzanie. Hmmm, je¶li za¶ jest prwdziwy, to chêtnie zbadam sprawê i narysujê nieco bardziej przej¿yst± wersjê. Gdzie¶ mo¿na zobaczyæ tê pieczeæ? Na prawdê chêtnie to zrekonstruujê rysunkowo plus detale, je¶li tylko oka¿e sie to mo¿liwe.
Szymon de Conti Sarré
Ave!

CYTAT(Robert £aziñski)
Aha podobno w ten sposób by³y te¿ wykonywane wczesne napier¶niki kirysów krytych i inne drobne elementy zbroi.


Sama nazwa - kirys, pochodzi od francuskiego cuir - skóra. W nadmorskich krajach europy zachodniej, u¿ywano do wykonania zbrojników, tak¿e wielorybiego fiszbinu! Oczywi¶cie odnosi sie to do kirysu krytego, folgowego, czyli p³atów (ko³o XIIIgo i pierwszej po³owy XIVgo wieku). Prawdopodobnie niektóre kirysy kryte, profilowane, a zatem dróga po³owa XIVgo wieku, równie¿ mog³y mieæ zbrojniki nie¿elazne. Generalnie, blacha ¿elazna utrwali³a siê do¶æ szybko, wiêc nawet prymitywne pó³p³aty w wiêkszo¶ci posiada³y zbrojniki metalowe.

¼ród³a:m.in. "Polska Technika Wojskowa do 1500 roku", praca zbiorowa pod redakcj± Andrzeja Nadolskiego, Oficyna Naukowa, Warszawa 1994

Pozdrawiam!
Wotawa
Acha! W dziale "Linki" znajduje sie troche informacji o utwardzanej skórze i opancerzeniu. Nie wiadomo tylko jak zabarwiæ utwardzan± skórê np. na czarno. Pancerz lamelkowy a¿ siê prosi o eksperymentowanie z kolorami.
Sigurd
Wotawo, dobre efekty daje smarowanie skóry rozgrzanym woskiem pszczelim - wychodzi ³adny, czarny kolor i dodatkowo utwardza skórê.
Chêtnie do³±czy³bym fotkê skóry po takim zabiegu ale zniknê³a taka mo¿liwo¶æ angsad.gif
Bjorn Einarson
Pytanie: jaka grubo¶æ blachy na p³ytki? (tyczy siê "nierdzewki" i zwyk³ej)
Pero
A ja mam jeszcze pytanie dotyczace lusek czy mozna zrobic taki pancerz kryjac go luskami bardzo drobnymi np 2cm szeroka i ok 2,5cm dluga (grubosc tu jest dyskusyjna ale mysle ze ok 1,5mm) i jeszcze jedno czy na wieki wczesne to sie nada
Dakkar
Proponuje zajrzec na Targowisko!
Valgard
Gdzie¶ tu pad³ w±tek utwardzania skóry. Oto, co ja kiedy¶ gdzie¶ wyczyta³em, ale zastrzegam, ¿e nie stosowa³em tego:
Nale¿y natrzeæ skórê woskiem pszczelim i przez g³adk± szmatkê prasowaæ gor±cym ¿elazkiem.
Zawisza
Ostatnio nurtuje mnie kolejny temat:
CO POD LAMELKÊ - rusk± nie zachodnioeuropejsk± w dodatku wczesn± czyli XII w.

jak kiedy¶ pisa³ Wotawa ¿róde³ tyle co kot nap³aka³, w ruskiej literaturze "rekonstrucje" fajne kolorowe ale czy dok³adne? i zauwa¿yæ trzeba ¿e w owych rekonstrukcjach czego¶ takiego jak "zachodnia" przeszywka nie ma. Ostatnio na forum ruskojêzycznym podrzuci³em podobny temat z zapytaniem to odpowiedziano mi ¿e albo kaftan kórzany lub co¶ jak przeszywka tylko 2-3 warstwy, ewentualnie co¶ na "futerku" jako amortyzacja. Ciekawy jestem co wy o tym my¶licie?
Wotawa
Wykombinow±³em sobie kiedy¶ zak³adanie przeszywki (dosyc cienkiej) a na to filcowego "subarmalis" odpowiadaj±cego kszta³towi pancerza jaki ma siê na nim pojawiæ.

Jednak w zwi±zku ze spowa¿nieniem moich zainteresowañ nie wiem, czy to kiedykolwiek dokoñczê. Stary juz jestem :-D.
Owen
Witam
No w³a¶nie tak jak w temacie. Interesuje mnie gdzie i kiedy wystêpowa³y okre¶lone kszta³ty p³ytek w lamelkach. Rozumiem ¿e same lamelki dosyæ rzadko s± wykopywane. W ka¿dym razie natrafi³em na mnóstwo wzorów tych p³ytek do których nie podano ¼róde³ na podstawie których bazuj±. Najbardziej interesuj± mnie klimaty standardowo skandynawsko- ruskie.
Pozdrawiam Owen
Wotawa
Skandynawsko-ruskie to i tak wzory wtórne w stosunku do bardziej wschodnich.
Prawdopodobnie w jednej lamelkowej zbroi by³o kilka róznych rodzajów p³ytek.
Niewiele sie tego zachowa³o, w kurchanach ska³dano o ile dobrze pamietam tylko po kilka zbrojników.

Próbujê ca³y czas i wygl±da na to, ¿e musze u¿yæ kilku rodzajów p³ytek, by to diabelstwo dobrze dzia³a³o (róznica w szeroko¶ci albo w ilo¶ci otworów - a przez to po³±czeñ).

Nie bêdê mia³ teraz czasu by je przedsatwiæ, jak nikt nie odpisze, prze¶lê najpó¼niej za dwa tygodnie. W razie czego prosze mi przypomnieæ na p.w.
Wojmir
W za³±czniku wzory p³ytek z ca³ej europy.
Lamelke budujemy z identycznych co do wielko¶ci i ilo¶ci otworów p³ytek jedynie w miejscacvh newralgicznych takich jak rêkawy czy te¿ wykoñczenia modyfikuje siê p³ytki ¿eby pasowa³y idealnie kszta³etem.
Wotawa
Nie buduje siê z identycznych p³ytek. A przynajmniej nie zawsze.
¦wiadcz± o tym znaleziska. Zwykle jest kilka typów p³ytek.
Zawisza
Witam!

Oto sznurek lamelkami i wi±zaniem

http://www.tgorod.ru/contentimage/lamellar...rs/lammelae.jpg

a ni¿ej moja radosna twórczo¶æ

Ps. Wotawo te¿ czekam na rozwinêcie tematu odno¶nie ró¿nych lamelek w zbroi devil.gif
Owen
Witam
no w³a¶nie jak jest z rozmiarami i kszta³tam tych p³ytek, a tak¿e mo¿e orientujecie siê jaka by³a grubo¶æ tych p³ytek?
Pozdrawiam Owen
Wojmir
Co do rozmiaru p³ytek to jak w za³±czniku ale pi razy drzwi lamelka z visby to d³ugo¶c oko³o 9cm i szeroko¶æ 2,5cm.
Je¶li chodzi o grubo¶c to polecam 3-4mm plus dobre utwardzenie w wosku i bêdzie nie do ruszenia!
Je¶li szanowny Super Hiper Wotawa ma na my¶li zastosowanie ró¿nych rozmiarów p³ytek w jednym ci±gu ... To jest to technicznie niemo¿liwe - z do¶wiadczenia wiem ¿e lamelki musza byæ wrêcz identyczne rozmiarem - dopuszcza siê mniejszy lub wiêkszy rozmiar p³ytek np. na os³onach rak i na ramionach poniewa¿ tam mo¿na np. zastosowac mniejsze p³ytki które zach±dz± na siebie bardziej by ochrona by³a lepsza...
Je¶li siê tak szanowny Super Hiper Wotawa upiera to proszê o dokumentacjê historyczn±... Ryciny, znaleziska ... Z góry dziêki za takowe !
Owen
Dziêki Wojanie
Co do grubo¶ci chodzi³o mi o grubo¶æ znalezisk p³ytek ze stali a nie skóry
Zawisza
Na stronach rosyjskich spotka³em sie z rozpieto¶ci± d³ugo¶æ 7 - 11 cm
szeroko¶æ 3,5 - 4 cm grubo¶æ blachy nie by³a podana jednak ja bym powiedzia³ 1 do 1,5 grubsza blacha spowoduje i¿ lamelka bêdzie tak ciê¿ka ¿e trudno j± bêdzie nosiæsmile.gif
Co do ró¿nych rozmiarów p³ytek to nie wiem jak to jest technicznie ale eksperymentuj±c ze swoj± lamelk± stwierdzi³em ¿e czasami przyda³y by sie takowe do lebszego uformowania (dopasowania) pancerza dlatego zainteresowa³a mnie teoria Wotawy.
Wotawa
CYTAT(Przecietny Standardowy Wojmir)
Super Hiper Wotawa ma na my¶li zastosowanie ró¿nych rozmiarów p³ytek w jednym ci±gu ... To jest to technicznie niemo¿liwe - z do¶wiadczenia wiem ¿e lamelki musza byæ wrêcz identyczne rozmiarem - dopuszcza siê mniejszy lub wiêkszy rozmiar p³ytek np. na os³onach rak i na ramionach poniewa¿ tam mo¿na np. zastosowac mniejsze p³ytki które zach±dz± na siebie bardziej by ochrona by³a lepsza...
Je¶li siê tak szanowny Super Hiper Wotawa upiera to proszê o dokumentacjê historyczn±... Ryciny, znaleziska ... Z góry dziêki za takowe !


Szanowny Przecietny Standardowy Wojmir musi poczekaæ, bo Super Hiper Wotawa nie ma czasu i¶c do biblioteki i wyszukiwaæ mu wszystkiego czego ten sobie za¿yczy, a w tym wypadku Super Hiper Wotawa musia³by.
Szanowny Przecietny Standardowy Wojmir te¿ nie raczy³ udokumentowaæ znaleziskami swojej teorii.
A Super Hiper Wotawa, nie zawsze ma czas odrabiaæ za kogo¶ lekcje :-P.
Cwany jest Przecietny Standardowy Wojmir.
icon_wink.gif

Na serio:
Poszukam. Nie interesuje mnie kto jest Super, kto Hiper, tylko lamelki.
Czego i innym zajmujacym siê tematem ¿yczê.
nieczar
przyklad nieregularnosci plytek
Wojmir
Rozbiezno¶ci tego co piszemy wynikaj± z tego ¿e ja pisze o lamelkach tylko ze skóry a wy o stalowych.
Nie spotka³em siê jeszcze ze znaleziskiem takiej zbroi ?? A mo¿e siê mylê ...?
Podkre¶lam te¿ ¿e WSZYSCY buduj± lamelki skórzane z równych p³ytek (lamelki Jantarów i inne które mia³em okazje widzieæ choæby na wolinie) wiêc co¶ w tym musi byæ skoro lamelki s± "równe"
Nie widzia³em jeszcze lamelki o tak ró¿nych p³ytkach jak przedstawi³ Nieczar - swoj± drog± takie u³o¿enie lamelek bardziej komplikuje ani¿eli u³atwia... No chyba ¿e kto¶ chcia³ zaoszczêdziæ na ilo¶ci p³ytek...
Chocia¿ pewnie ruscy co¶ ukrywaj± ...
p.s. zazdroszczê wam tej ruskiej literatury ...
nieczar
jeszcze jedna " mniej regularna" lamelka i to z he³mem

a jesli chodzi o pancerze Jantara, to fakt ,ze na zdjêciach wygl±daj± ³adnie...
Piotr Niemir Kotowicz
wedle mnie ró¿nice odno¶nie wielko¶ci poszczególnych zbrojników w jednym rzêdzie s± ma³o prawdopodobne - mog± siê natomiast ró¿niæ ilo¶ci± dziurek. Tak jak pisa³ Wojmir umieszczanie w jednym rzêdzie innych wymiarowo p³ytek uniemo¿liwia³oby sensowne z³o¿enie pancerza. ¯adna z przedstawionych ilustaracji tak naprawdê takiej nieregularno¶ci nie przedstawia (o ile wogóle za³o¿ymy ¿e te rekonstrukcje s± hiper-przeciêtnie wiarygodne). Co do ró¿nic w zbrojnikach w poszczególnych rzedach to jak najbardziej. mamy dwie metalowe lamele za sob± wiêæ mo¿ecie mi ufaæ szczerba.gif (¿artowa³em).
Co do wymiarów - zbrojnik z grodziska (XII-XIII wiek) w Sanoku Bia³ej Górze posiada nastêpuj±ce: d³ugo¶æ 7,5 cm, szeroko¶æ 1,9 - kszta³t klasyczna d-kszta³tna jak w Nowogrodzie. Inny fragmentarycznie zachowany zbrojnik z tego grodziska: zachowana d³ugo¶æ - 7,5 cm, szeroko¶æ 1,3

Pozdrawiam

PS. A mo¿e by tak na forum za³o¿yæ oddzielny temat po¶wiêcony Rusi i koczownikom (tak jak maj± XVII-wieczniacy i schy³kowo¶redniowieczni)? Co ty na to Wotawo?
nalla
Oj, ja jestem ca³kowicie za!!! Jest tu mnóstwo materia³ów, ale tak porozrzucane, ¿e nawet jak raz na co¶ trafie, to potem ju¿ nie wiem gdzie znowu tego¿ szukaæ... Bardzo by by³o mi³o to zkleciæ w ca³o¶æ smile.gif
Zawisza
A mo¿e kto¶ ze ¶ledz±cych ten temat posiada lub widzia³ taka kni¿kê?

Miediewiediew K istorii plastinczatnowo dospieha na Rusi
Pioteroos
Widzia³em kiedy¶ na fresze temat o lamelce rogowej (by³ tam link do strony takiej babki, która to zrobi³a). Nie wiecie mo¿e gdzie jest ten post (nie mogê go znale¼æ face4.gif). A mo¿e kto¶ zna jakie¶ inne strony o takich wyrobach (karwasze i elementy uzbrojenia). Z góry dziêkujêl.
Jednooki
Je¶li chodzi o lamelki rogowe to, podaje tu link do jednej z niemieckich stron:
http://www.reenactment.de/bilder_bewaffnung.html
Nie wiem czy o to Ci chodzi³o ale na pewno powinno zaciekawiæ, moim zdaniem bardzo ³adna lamelka.
Pozdrawiam
Piotr Niemir Kotowicz
Hej Zawiszo
to nie jest ksi±¿ka tylko artyku³ zamieszczony zdaje siê w Materia³ach i ISSledowaniach po archeologiii SSSR. Niestety nie posiadam go jeszcze smile.gif
... ale ju¿ nied³ugo

Pozdrawim
Jednooki
W temacie lamelki, ale ostatnio co¶ takiego wytropi³em.
¯eby by³o jasne, zdjêcie znalaz³em na jednej z galerii po¶wiêconej festiwalowi na Wolinie, ’02 lub ‘03 devil.gif
Wojmir
Pamiêtam kolesia z powy¿szego zdjêcia ... Jeden z "nie¶miertelnych" który jak go walniesz to my¶li ¿e mu mucha siad³a szczerba.gif
Fajny czo³g ³uskowy sorki pancerz bigsmile2.gif - jestem ciekaw czy mo¿na siê w tym poruszaæ, czy tylko go¶c s³uzy jako taran devil.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.