Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [Koñ] Rz±d koñski, powszedni i bojowy w ró¿nych epokach
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Zwierzêta
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
Marek z Bytomia
temat trochê ostyg³, ale chcia³bym go odgrzaæ. czy kto¶ ma informacje na temat zachowanych siode³ XIII-wiecznych ? lub przynajmniej zbli¿onych czasowo. najstarsze jakie mi uda³o sie znale¼æ to siod³o henryka V datowane zdaje siê na 1422. oczywi¶cie nie chodzi mi o siod³a koczownicze tylko o tzw. europejskie siod³o bojowe. robiê rekonstrukcjê takowego siod³a maksymalnie zbli¿on± do orygina³u, opieram siê w³a¶nie na wymienionym siodle henryka V, poniewa¿ uzna³em, ¿e nie odstaje ono zbytnio od XIII-wiecznych poprzedników. w necie znalaz³em tylko to:
http://www.findsdatabase.org.uk/hms/search...k+Search=Search
reszta to jakie¶ rekonstrukcje w stylu fantasy. pozdro.
Marek z Bytomia
no nic, narazie podyskutujê sam ze sob±. ostatnio uda³o mi siê kupiæ siod³o do ciê¿kiego zaprzêgu jednoosiowego. pochodzi ono z lat 1890-1905. jego konstrukcja jest wbrew pozorom bardzo zbli¿ona do siod³a bojowego Henryka V, rzek³ bym nawet ¿e identyczna. siod³o to sk³ada siê z czterech czê¶ci czyli dwóch ³awek oraz dwóch ³êków. ³êk tylny jak i przedni zamontowane s± pionowo oraz prostopadle do ³awek, a pomiedzy nimi jest "siedzisko" wypchane s³om± i obci±gniête skór±. drewniane ³awki natomiast maj± widoczne na zdjêciu lniane poduszki wypchane równie¿ s³om±. z przodu i z ty³u s± uchwyty na podogonie i napier¶nik. konstrukcja ³êków oraz ich zamocowanie do ³awek jest prawie identyczna jak w siodle Henryka V (nie mo¿na siê sugerowaæ kszta³tem siedziska gdy¿ jest ono obci±gniête skór± przez co zmieni³ siê trochê kszta³t siedziska). same ³êki ró¿ni± siê tym, tylko ¿e s± proste, a nie wygiête jak we wszystkich bojowych siod³ach eropejskich w ¶redniowieczu. zaznaczam, ¿e chodzi mi o siod³a XIII, XIV i sam pocz±tek XV wieku.

http://konserwacja.org/zdjecia/siodlo1.jpg
http://konserwacja.org/zdjecia/siodlo2.jpg
http://konserwacja.org/zdjecia/siodlo3.jpg
http://konserwacja.org/zdjecia/henry.jpg

p.s. mo¿e admini za³o¿± temat: "siod³o bojowe ¶redniowieczne" i przenios± tam moje posty poniewa¿ temat: "rz±d koñski, powszedni i bojowy w ró¿nych epokach" jest bardzo rozleg³y.
Wojtek z Jakubowa
Mam proźbę o przesłanie wykroju kropierza turniejowego XIV/XVw (na forum nie znalazłem), na priv lub zamieszczenie na forum (jeżeli ktoś dysponuje). Planuję uszycie 4 szt z wełny i lnu, więc im więcej informacji (wykroje) tym mniejsze szanse na zniszczenie nie taniego materiału aaa.gif . Mam też problem z decyzją co do kształtu. Przejrzałem cały temat i ??? szczególnie mam wątpliwości co do ilości części z których będzie się składał. Najwygodniej chyba, gdy jest ich więcej czyli: oddzielna na łeb, szyję i dwie części - jedna przed siodłem do niego wiązana i za też mocowana do siodła. Będę bardzo wdzięczny za rady i uwagi. usmieszek_09.gif
Pozdrawiam
_Filip_
Witam,
Chciałem spróbować swoich sił w wykonaniu historycznego ogłowia, i tu prośba do zainteresowanych tematem: zbieram wszelkie materiały w postaci wzorów, zdjęć, znalezisk itp. ogłowi z Europy, przedział V-XVIIw, jeżeli ktoś mógłby podzielić sie takowymi informacjami i wysłać je na adres filip_fica@tlen.pl byłbym dozgonnie wdzięczny smile.gif

Pozdrawiam
Boguslaw
[quote name='assur' date='19:50 02.02.2007' post='179528']
temat trochê ostyg³, ale chcia³bym go odgrzaæ. czy kto¶ ma informacje na temat zachowanych siode³ XIII-wiecznych ? lub przynajmniej zbli¿onych czasowo. najstarsze jakie mi uda³o sie znale¼æ to siod³o henryka V datowane zdaje siê na 1422...
assur jak pojade nastepnym razem do Krolewskiego Muzeum Uzbrojenia w Leeds(UK) to spytam-to chyba bedzie w styczniu.Wiem ze tam cos bylo z 14stki bo widzialem na wystawie ale popytam o wczesniejsze.Angole troche tego maja to kto wie moze sie znajdzie to co cie interesuje?
Lech von Kremzow
Kropierz. Od kilku lat u¿ywam kropierzy sk³adaj±cych siê z dwóch czê¶ci: k³oda plus g³owa. Jednak na kolejny sezon szykujê jednoczê¶ciowy, poniewa¿ taki lepiej uk³ada siê na koniu. Równie¿ rozciêcie na poprêg zawê¿am do szeroko¶ci ok.20cm. Takie s± moje do¶wiadczenia.

W grupie, z któr± je¿d¿ê ka¿dy ma inny kropierz i zale¿y to wy³±cznie od indywidualnych upodobañ i do¶wiadczeñ: jedno lub dwuczê¶ciowe, zak³adane pod siod³o lub siod³o przykrywaj±ce, krótkie lub do samej ziemi, z rociêciem na ogon albo w kszta³cie peleryny. Jednak we¼ pod uwagê, ¿e my odtwarzamy rycerzy turniejowych.

Powodzenia!
Aida
Mo¿e siê przyda.
Znalaz³am ma³y poradnik jak zmajstrowaæ sobie samemu tê cze¶æ rzêdu co koñ ma na ³bie. Wodze? Nie pamiêtam jak to siê nazywa w tej chwili. smile.gif
http://ilaria.veltri.tripod.com/bridle.html
Nina (Wiktoria)
To siê nazywa og³owie smile.gif
Aida
CYTAT(Nina (Wiktoria) @ 20:17 06.02.2008) *
To siê nazywa og³owie smile.gif

Hehe, dziêki. ;) Za du¿o kompa za ma³o tlenu. tongue.gif
Kwas
szukam materia³ów na temat czpraka na II po³. XIVw.
z jakiego materia³u, czym wypychaæ, czy, czym i jak watowaæ.
Bjorn_
Spróbujê od¶wie¿yæ temat.

Interesujê mnie szeroko rozumiany rz±d koñski XIII w. i wszystko co z tym zwi±zane.
Czy kto¶ wykonuje lub wie jak wykonaæ? z jakich materia³ów, szczegó³y? Czy mo¿e juz kto¶ taki rz±d posiada?

Proszê zainteresowanych tematem o podpowied¼

Poszukuj±c tego tematu w internecie natrafi³em na parê ciekawych artyku³ów:

http://dzikibez.pl/index.php?mact=News,cnt...nt01returnid=54

http://www.szpitalkoni.eu/prasa/kon_w_pradziejach.pdf

http://www.religie.424.pl/articles.php?lng=pl&pg=856

http://hipologia.pl/news/show/id/73/lang/pl/page/0

http://wizard.vipserv.org/books/Nadolski%2...20%28PDF%29.pdf

Pozdrawiam
Vlasta
Nie znam siê na koñskich "ubrankach" za bardzo, ale wpad³ mi w rêce taki artyku³ (po rosyjsku) o fragmentach trzynastowiecznego siod³a z Nowogrodu, mo¿e siê przyda.
Marek Hilgendorf
Odgrzejê trupa (znaczy siê temat).
Czy kto¶ zna i mo¿e poleciæ rzemie¶lnika, który móg³by wykonaæ og³owie mocno wzorowane na ¶redniowiecznym, a konkretnie tym u¿ywanym w dobie tzw. rozkwitu ¶redniowiecza (XII-XIII)?
Piszê mocno wzorowane, bo nie musi byæ to rekonstrukcja sensu stricte (b±d¼ largo) tylko sprzêt "looks like", który bêdzie pasowa³ do siod³a, które jest równie¿ jedynie "looks like".
jasmin
Podaj mi co potrzebujesz. Ostatnio zrobi³em siod³o, które przesz³o chrzest bojowy na Stepach Pomorza za¶ na Grunwaldzie 2009 przez dwa tygodnie przemarszu naprawia³em siod³a, og³owia do koni wierzchowych oraz rzêdy do koni, co ci±gnê³y wozy, zatem temat mi nie jest obcy.
Mam jeden materia³ z og³owiem z BM, ale tam s± te pêtle na uszy, jak chcesz takie, czy inne to why not?
Je¶li nie spieszy ci siê, to jak pojawisz siê na Zimnej Wodzie w pa¼dzierniku (masz z Poznania autostrad± godzinê jazdy ...) to ustalimy szczegó³y, wzory itd ...
Ig³a
Jak siê zdaje to co pokazujesz Racibora to siod³o forytarskie (zaprzêgowe).

A tutaj piêkny rz±d Streiffa (bojowy i powszedni,wszak królewski)
Koñ ma 148 cm w k³êbie, za ¿ycia mia³ nieco wiêcej.
Ig³a
i jeszcze jedno...
Adek Kronikarz
Link do galerii fotek siode³ ze zbiorów Waffenkammer (KHM) w Wiedniu - mo¿e komu¶ siê przyda smile.gif
https://plus.google.com/photos/105765897818...773224566150913
JakubW
Trochê wiêcej o tym koniu:
http://emuseumplus.lsh.se/eMuseumPlus?serv...;sp=25&sp=0
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.