Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: naturalne barwniki i farbowanie tkanin
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie > Tkaniny i pasamonictwo
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
S³owianka
A mo¿e kto¶ ma receptê na zafarbowanie materia³u(lnu) na zielono?? znalaz³am mnóstwo przepisów na kolor ¿ó³ty...trochê na czerwony a o zielonym w³a¶ciwie to nic.
Nikifor
Zajrzyj tutaj do dzia³u publicystyka. Jest troszke o farbowaniu materia³ów: http://bractwo-fianna.prv.pl/.

Slava Slovianko:>
S³owianka
Znalaz³am chyba co¶ o farbowaniu tkanin w necie, wiêc proszê bardzo je¶li kto¶ chce siê odwa¿yæ na takie experymenty:
http://www.itdg.org/html/technical_enquiri...ng_textiles.pdf
Kacper
Pytanie czy barwnik z aroni uzyskany (ma przyjemny czerwony kolor) jest dobry?.. czy wogóle aronia jest ro¶lin± europejsk±? znaczy na XVw. patrz±c... bo akurat mam takie ¼ród³o zaopatrzenia ze barwnik by³by darmowy.. tylko czy warto próbowaæ?...
Owen
Witam
BArwnik z aronii jest bardzo ³adny i intensywny, odcieñ jednak jaki chcesz uzyskaæ zalerzy od tego jakiego utrwalacza u¿yjesz a tak¿e co farbujesz : len, we³ne czy np. jedwab.
Robert Bagrit
CYTAT(Owen)
zalerzy od tego jakiego utrwalacza u¿yjesz a tak¿e co farbujesz : len, we³ne czy np. jedwab.


Jaki utrwalacz dla we³ny, a jaki dla lnu? Chodzi o intensywny kolor.

Pozdrawiam
Owen
Witam
Zasadniczo mo¿na stosowaæ te same utrwalacze do ró¿nych tkanin lecz w³a¶nie odcieñ zale¿y od materia³u i utrwalacza. Zasadniczo trudno znale¼æ regu³ê wiele zale¿y te¿ od barwnika. Mogê na razie podaæ typy skutecznych utrwalaczy które mam pod rêk±:
A³un, siarczan ¿elaza, siarczan miedzi, jak widaæ sama chemia lecz podejrzewam ¿e kiedy¶ jako¶ po¶rednio j± uzyskiwali, widzia³em gdzie¶ tekst o metodach jak w ¶redniowieczu uzyskiwali utrwalacze lecz teraz niepomnê. Wydaje mi siê ¿e chyba ocet w³asnej produkcji mo¿e byæ skuteczny.
Pozdrawiam Owen
KhaToo
nie przeczyta³em nic z tych stron z braku czasu, moge wieæ co¶ powtórzyæ. Ja zrobi³em ostatnio eksperyment z zielonymi ³upinkami z orzechów w³oskich. Mam tego ca³e tony, bo mam sporego orzecha. Nazbiera³em wiêc takich ³upinek (juz niestety troszke "zgni³ych", wiêc ciemno zielonych=br±zowawych). Wpakowa³em je do ma³ego garnka i zala³em wod± (troszke je te¿ pot³uk³em i pocio³em, ¿eby siê ³adna miazga zrobi³a). Gotowa³em jaki¶ czas pod przykryciem i wsadzi³em do tego kawa³ek lnianej szmatki (bia³ej, chyba nie farbowanej wcze¶niej). Gotowa³em tak jaki¶ czas. Wyj±³em szmatke, wysyszy³em na s³onku i jest ok. Zrobi³a siê ciemno zielona=prawie br±zowawa (wina ³upin). Po wyschniêciu nie utrwala³em niczym, bo nie wiedzia³em wogóle czego u¿yæ. Jednak jest toto odporne na wode, nosi³em to jaki¶ czas w tylnej kieszeni spodni i ani nie zafarbowa³o mi ich, ani te¿ farba z lnu nie zlaz³a. Metoda dosyæ banalna, skuteczna raczej, ale "sezonowa" -tylko we wrze¶niu modne bêd± zielone kolorki crazy.gif
Robert Bagrit
Proponujê kontynuowaæ ten eksperyment. Spróbuj t± szmatkê wypraæ kilka razy smile.gif, Wystaw na d³u¿sze dzia³anie s³oñca. Sprawd¼ po jakim czasie wyp³owieje smile.gif

Czy kto¶ robi³ podobne eksperymenty? Pochwalcie siê proszê!

Pozdrawiam
Hildr
Wiem na pewno, ¿e moja babcia po farbowaniu we³en i w³óczek p³uka³a je w s³abym roztworze octu. Ocet w ogóle podobno dobrze robi we³nie.
Robert Bagrit
OK. We¼my na tapetê pokrzywê. Dzi¶ zrobi³em eksperyment. Nazrywa³em pokrzyw, wrzuci³em do garnka, zagotowa³em, wrzuci³em ma³y motek uprzêdzonej we³ny o kolorze naturalnym i gotowa³em z godzinkê. Na pocz±tku by³ przyjemny zapach pokrzywy i nawet woda mia³a kolor zielony choæ bardzo blady. Potem... musia³em otworzyæ okno. Roztwór nie gotowa³ siê buzuj±c tylko lekko jak rosó³. Kolor zrobi³ siê zgni³y zielony. We³enka po wyci±gniêciu zrobi³a siê sraczkowata... shocked.gif

I teraz co zrobi³em nie tak:
1. za ma³o pokrzyw?
2. za krótko gotowane?
3. za d³ugo gotowane?
4. czy najpierw trzeba wycisn±æ sok z pokrzyw i w tym delikatnie gotowaæ?
5. czy nie gotowaæ tylko trzymaæ przez jaki¶ czas we³nê w soku?
...

Pozdrawiam
Effa
Ja sie na tym troche slabo znam, ale moze na poczatku troche wygotowac same pokrzywy, zeby uzyskac barwnik bardziej skondensowany wrzucic ich wiecej, a potem welne dopiero?

No i ocet oczywiscie, ocet kazdej farbowanej tkaninie robi dobrze o tyle, ze kolor jest trwalszy.
Liadain
A co zrobiæ, aby taka we³enka nie skurczy³a siê podczas farbowania? Farbowaæ w letniej wodzie? Ale czy wtedy siê zafarbuje?

Pozdrowienie
Robert Bagrit
CYTAT(Liadain)
A co zrobiæ, aby taka we³enka nie skurczy³a siê podczas farbowania? Farbowaæ w letniej wodzie? Ale czy wtedy siê zafarbuje?


Trzeba farbowaæ tkaninê, a nie gotowe ubranko. Albo farbowaæ niæ we³nian± w motku, a potem na warsztat tkacki i heja bum.gif

Pozdrawiam
Ludka
Witam!

Brazy mozna uzyskac farbujac (gotujac) tkanine w wywarze z kory debu lub wloskich orzechow.

Ludka Excalibur
Owen
Witam
Nadmieniê znowu ¿e kolor zale¿y w du¿ym stopniu od utrwalacza. Mnie osobi¶cie próby z kor± dêbu s³abo wychodzi³y ale robi³em testy tylko z lnem a on jest mniej podtny na barwniki ni¿ we³na, kolor lnu by³ po korze raczaj brudno szary, nie wykluczone ¿e z powodu braku utrwalacza. Co do pokrzywy wydaje mi siê ¿e sporo zale¿y od tego czy jest m³oda czy stara, i nie jestem pewien ale chyba te¿ czy s± to li¶cie czy ³odyga. Poza tym najpierw gotojemy sk³adnik a dopiero po tym gdy woda siê zafarbuje lekko j± podgrzewamy i wrzucamy materia³. To na razie na tyle.
Pozdrawiam Owen
Baku Baku
s³ysz³em ¿e len trudno zafarbowaæ i ³atwo traci kolor angsad.gifangsad.gif mam pytanie jak zafarbowaæ na kolor zielony lub br±zowy len (niekoniecznie naturalnie) by by³o wszystko oki. pope³ni³em b³ad pierw uszy³em ciuch teraz chcia³bym pofarbowaæ wiêc jak?? odpowiedzcie mi na siskie pytania plizzz crazy.gif THX z gury
S³owianka
Je¶li chodzi o barwnik br±zowy to kora dêbowa jest o tyle fajniejsza od innych, ¿e posiada juz w sobie wyzwalacz koloru i utrwalacz, wiêc niepotrzebne s± te wszystkie dziwne substancje chemiczne.
Je¶li chodzi o wyzwalacz koloru, czyli co¶ w czym moczymy tkaninê przed farbowaniem, to ludzi najbardziej sobie chwal± a³un. Nie powinno siê go u¿ywaæ w zamkniêtych pomieszczeniach, bo wiadomo, herbatka owocowa to nie jest ale silna subst. Mo¿e kto¶ by sobie pomy¶la³, ze taki garniec z roztworem a³unu mo¿na przecie¿ przykryæ, ale w wiêkszo¶ci przepisów zaznaczaj±, ¿e powinien byæ dostêp powietrza. Czyli podsumowuj±c najlepiej tak± tkaninê w³o¿yæ do roztworu a³unu i albo gotowaæ kilka godzin i zostawiæ do ostygniêcia przez powiedzmy noc, albo sprawiæ tkanince letni± k±piel(ok30-40 stopni-kaloryfer??) od kilku dni do kilku tygodni(a nawet miesiêcy). Tak± tkaninkê po zakoñczonym procesie p³uczemy czyst± wod± no a potem FARBOWANKO.
Podobnie¿ im d³u¿ej siê moczy tkaninkê w takim roztworze, tym ciemniejszy bêdzie potem kolor(bo lepiej siê zwi±¿e barwnik z tkanin±). A³un jest dobry i do we³ny i lnu i jedwabiu.
S³owianka
Dalszy ci±g wym±drzania siê smile.gif

Podczas gotowania lub po prostu moczenia tkaniny w barwniku wa¿ne jest ¿eby wzi±¶æ
pod uwagê wszystko : temperaturê, czas farbowania, ilo¶æ barwnika na wagê tkaniny, a tak¿e z czego jest zrobiony garnek, albo te¿ co wrzucimy do tej barwi±cej k±pieli. Mo¿na uzyskaæ ciekawe efekty kombinuj±c barwniki z r¿nymi metalami. Metale o których wiem, ze na pewno zmieniaj± kolor, odcieñ to: mied¼ i ¿elazo(czyli pozyczamy stary ¿elazny garnek od babci :D ). Mo¿na wrzuciæ ¿o³êdzie, dzia³aj± jako utrwalacz koloru(tylko nie wiem czy ca³e czy miazga).
Je¿eli chodzi o ocet, to nie do wszystkiego jest dobry. Ocet daje kwa¶ny odczyn a niektóre kolorki wymagaj± uzasadowienia. Poza tym ocet to dosyæ s³aby kwas.
Bawi³am siê w sprawdzanie jak silny jest dany kwas lub zasada za pomoc± szkolnego przyk³adu wywaru z czerwonej kapusty. Sól barwi wywar na niebiesko a ocet na ró¿owo. Jednak nie polecam tego sposobu do farbowania tkanin, chyba ¿e chodzi o nadanie delikatnego odcienia. Kolorki na pocz±tku s± w miarê widoczne, lecz okropnie blakna w s³oñcu.
Narazie koniec m±drzenia siê, C.D.N smile.gif
Bartosz
Hej
Ma³e pytanko kole¿anki za moim po¶rednictwem:
"czy jak fabuje sie ³upinkami cebuli len, to ocet dodaje sie te¿ do barwnika, czy tylko pózniej sie octem utrwala?"
Mo¿e ktos poradziæ?
Bêdê wdziêczny i ona rónie¿ smile.gif

Pozdrawiam
Liadain
Witam
Prawdê mówi±c to ³upinkami cebuli jeszcze nie farbowa³am, ale my¶la³am o tym - pewnie wychodzi piêkny br±z. W innym farbowaniu zazwyczaj octu u¿ywa³am dopiero po farbowaniu - chyba przez analogiê i tu mo¿na tak zrobiæ? A jak inni mi³o¶nicy farbowania robi±?
Pozdrowienia
Liadain
S³owianka
Hmm...ci±gle jako¶ brak czasu albo weny ¿eby napisaæ o tych barwnikach....eeeh
Co do cebuli, to daje kolorek br±zowy ale bardzo nietrwa³y, szybko siê to spierze, zetrze, wyblaknie...niestety..nie ma tak ³atwo w farbowaniu. W dodatku len to taka bestia, któr± zafarbowaæ najtrudniej...jest bardzo oporny. Ja bym ju¿ raczej na br±zowo farbowa³a t± kor± dêbow±. Je¿eli o len chodzi to potrzebuje on zazwyczaj wyzwalacza koloru. Podobnie¿ ma wyj¶æ ³adna czerwieñ z marzanny barwierskiej(rubia tinctorum) po potraktowaniu materia³u a³unem. W wielu innych przepisach wystêpuje czêsto a³un...z tego by wynika³o, ¿e ocet tu na niewiele siê zda.Nie widzia³am pewnego przepisu na skuteczne farbowanie lnu, który by zawiera³ ocet. A mo¿e kto¶ takowy zna?
Owen
Witam
A czy kto¶ siê orientuje co to w³a¶ciwie jest ten a³un sk±d on siê bierze i gdzie go mo¿na dostaæ
Pozdrawiam
S³owianka
A³un to sól a dok³adnie to uwodniony siarczan metalu jedno lub 3-warto¶ciowego. a³un który obchodzi nas farbiarzy to a³un glinowo-potasowy KAl(SO4)2.12H2O
sprzedawany jest on w kryszta³kach lub w proszku.nie wiem czy dzia³anie proszku jest takie samo jak kryszta³ków, ale sproszkowany mo¿na dostaæ w aptece lub sklepie chemicznym(mam nadziejê ze nie wycofali). jest to tez ¶rodek ¶ci±gaj±cy, przy krwawieniach i na co¶ tam jeszcze.a³un dobrze rozpuszcza siê w wodzie.to by by³o na tyle smile.gif
_RK_
Mogê siê myliæ ale o ile pamiêtam w "High middle ages" (praca zbiorowa, roku wydania niestety nie pamiêtam) jako utrwalacz wymieniona jest serwatka. Nigdy nie przysz³o mi do g³owy testowaæ ale bior±c pod uwagê sk³ad chemiczny chyba jest to prawdopodobne...
Justyna z Koblencji
witam!
Mam takie zapytanie ma³e. Znalaz³am we³ne:100%, grub± i ogolnie dobrej jako¶ci. Wszystko by³oby swietnie gdyby nie to, ¿e jest ró¿owa. Ale nie taka zwyk³a ró¿owa, tylko ra¿±ca(oczojebka jednym s³owem). No i chcia³am j± zafarbowac albo chociaz przyciemnic...cokolwiek, tylko zeby zmienic ten okropny kolor.
Liadain
Witam
Chyba najlepszym pomys³em by³oby zafarbowaæ tkaninê czerwonym lub bordowym barwnikiem, i to najlepiej z podwójnej porcji (je¶li mówimy o farbowaniu barwnikami z drogerii?). Wyjdzie wtedy kolor nieco mniej ra¿±cy - czerwony czy bordowy. Co do innych kolorów to nie wiem - trzeba byæ ostro¿nym, ¿eby nie zrobiæ jakiego dziwnego nieokre¶lonego koloru.

Pozdrowienia
Liadain
PS. W dziale stroje wczesne¶redniowieczne jest temat Barwienie tkanin
Ludka
Witam!

A czy ktos eksperymentowal z szafranem??? Wiem, ze to drogie ale kila precikow nadaje piekny i intensywny zolty kolor ryzowi??? Jesli nie to ja poeksperymentuje.
I cos o occie wlasnie tak sie zastanawiam czy w sredniowieczu byl on uzywany jako utrwalacz. Ocet dostepny w sklepach to ma nazwe spirytusowy, a spirytus to chyba nie ta epoka? Z drugiej strony moz dziadek robil ocet jablkowy ale to raczej do skwasnialego wina bylo podobne niz do octu spirytusowego.

Ludka Excalibur
Ania ¯uk
Otrzymanie octu to nic trudnego (fermentacja octowa), my¶lê, ¿e spokojnie otrzymywano go w ¶redniowieczu. Niektórzy nawet maj± problem, bo zamiast alkoholu otrzymuj± ocet bigsmile2.gif Nie wiem jakie stê¿enie mo¿na otrzymaæ naturalnie, bez udzia³u biotechnologii, ale chyba wystarczaj±ce do zastosowania octu jako utrwalacza.
S³owianka
Te¿ nie wiem czy octu wtedy u¿ywano ale przysz³a mi na my¶l bardzo popularna wtedy w tym rzemio¶le uryna...czyli amoniak...taka uryna musia³a tak z tydzieñ postaæ a potem heja ;) ale ja w ca³ej mojej niehistoryczno¶ci chyba kupi³abym gotowy amoniak hehe.
Anonymous
znalaz³em wreszcie w sobie czas i chêci i pofarbowalem trochê (2m smile.gif ) lnu aroni±.. kolor wyszed³ bardzo intensywny, o mniej wiêcej taki:
(tylko nie mówcie ze to purpura..)
Owen
Witam
Teraz upierz to pare razy i zobacz czy nie p³owieje. Jestem ciekaw, sam siê kiedy¶ bawi³em z aroni± smile.gif .
Czym utrwala³e¶ kolor??
Pozdrawiam
Kacper
kolor utrwala³em octem i rzeczywi¶cie matowieje po praniu.. ale niewiele, trzeba po prostu rzadziej praæ.smile.gif
Sokó³
CYTAT(Justyna z Koblencji)
Znalaz³am we³ne:100%,(...). No i chcia³am j± zafarbowac albo chociaz przyciemnic...cokolwiek, tylko zeby zmienic ten okropny kolor.


W sklepach chemicznych sprzedaj± ró¿ne kolorki. Ciebie chyba bêdzie interesowa³ proszek do farbowania na zimno. We³nê nie jest trudno zepsuæ/zmechaciæ. Ostrzegam, z regu³y kolor wychodzi ja¶niejszy (albo lepiej -- bardziej wyblak³y) ni¿ wygl±da³oby to z opakowania. Najlepiej jednak nie farbowaæ w ogóle.

smile.gif
von Frisch
A to ja jeszcze skorzystam i sie zapytam. Mam sukno grube ok 2mm ciemny grafit, chcialbym zrobic sobie z tego spodnie, ew. dublet albo jakas inna szmatke podchodzaca 1410 (zwyk³y zolnierz, zaden rycerz) Co mam zrobic by to jakos rozjasnic, bo z tego co czytalem na forum czarny kolor byl domena glownie bogatych (a juz wogole zabroniony dla rycerzy i podobno tez zolnierzy ZNMP)

Pozdrawiam
Sokó³
CYTAT(von Frisch)
Co mam zrobic by to jakos rozjasnic


O, ciekawy problem. Mo¿e jakie¶ niechlorowe wybielacze? Tylko z tym problem taki, ¿e mo¿e wyj¶æ w ciapki. I mo¿e siê zniszczyæ poniewa¿ flausz nie lubi gdy siê go mêczy mechanicznie, i w gor±cej wodzie. Radzê wypróbowaæ na jakiej¶ próbce . Kiedy¶ kto¶ u mnie w rodzinie mia³ jaki¶ ruski ¶rodek do rozja¶niania, trzeba by³o wlaæ do miski, moczyæ tkaninê a potem wielokrotnie p³ukaæ.


Mam nadziejê ¿e ta gar¶æ truizmów w jakikolwiek sposób rozja¶ni³a t± materiê.

Pozdrawiam.
£ukasz Lewandowski
Je¶li chodzi o historyczny przepis na wybielanie to mo¿na zastosowaæ metody uzywanej do bielenia p³ótna, jednak nie wiem czy w przypadku w³ókiem pochodzenia zwierzêcego oraz wspó³czesnych barwników ta metoda zadzia³a w jaki¶ radykalny sposób.
Do bielenia p³ótna u¿ywano pota¿u tzn. wywaru- naparu z popio³u drzew li¶ciastych, który to popió³ zalewany wrz±tkiem macza³ siê razem z p³ótnem w tzw. zolniku. Po takiej k±piêli (wraz z ugniataniem itp) p³ótno p³ukano i rozk³adano na s³oñcu, jêsli efekt by³ niezadawalaj±cy czynno¶æ powtarzano nawet kilka razy.

A je¶li chodzi o barwniki to by³ gdziue¶ temat na freha o tym zagadnieniu, s±dze jednak ¿e z midiewalnych receptur mozna by poleciæ kore dêbu (zdaje siê ¿e jest dostêpna w sklepach z zio³ami), pigment jest b. mocny i raczej powinno wyj¶æ takie farbowanie pod warunkiem ¿e to we³na 100%.
Hogger
Hilsen.

Jaki¶ czas temu (ok 2 tyg.) przegl±da³em tutaj dzia³ farbowania tkanin i odzie¿y. Dzisiaj nie mogê znale¼æ tego tematu, czy zosta³ on usuniêty?

Proszê Was Frehowicze o umieszczenie linków do stron o farbowaniu tkanin lub opisania w³asnych do¶wiadczeñ.

Z góry dziêkujê.

Pozdrawiam.
Micha³ /Gwyn/ Czerep
A wpad³e¶ na to, ¿e mo¿e jak nie tutaj, to w Ogólnych? http://www.freha.pl/index.php?showtopic=1483 Pozdrawiam
Gwyn
Hogger
Dziêki. Nie wpad³em na to :-)
*Astrid*
co do barwników ro¶linnych podajê spis uk³adany miesi±cami bez szukania po necie sprawdzi³am tylko niektóre ale wybór du¿y:

oto niektóre z nich:

niebieski: korzeñ goryczki zó³tej barwi tkaniny i skórê,z kwiatow przelotu pospolitego, li¶cie ogórecznika lekarskiego, z nasion ³obody ogrodowej kolejny barwnik niebieski

¿o³ty: li¶cie przelotu pospolitego,li¶cie pasternaka zwyczajnego, korzeñ i kora orzecha w³oskiego, kwiety omana wielkiego farbuj± we³nê na ¿o³to, kwiatki niecierpka pospolitego do we³ny, kora i li¶cie robini akacjowej(akacji) ,kwiaty ruty,kora szak³aku,korzeñ szczawiu lancetowatego,toje¶æ rozes³ana-li¶cie,odwar z p±czkow topoli do we³ny,jasno¿ó³ty barwnik z kwiatow janowca barwierskiego barwnik do lnu i we³ny,

¿ó³to-czerwony:odwar z m³odych ga³êzi wrzosu
czerwony:k³±cze piêciornika farbuje skórê i we³nê

p±sowy:przytulia+bazylia, sok z buraczków

ciemnopurpurowy:korzeñ farbownika llekarskiego

br±zowo-pomarañczo- zó³ty:suche ³uski cebuli

brunatny:wyci±g z owocni orzecha w³oskiego,odwar z kory olszy barwi we³nê,kora czeremchy,kora gruszy,ziele marzanny,gotujcie w kawie zbo¿owej daje naturalny kolorek:-)

czarny:li¶cie wi±zowki b³otnej,kora jab³oni z a³unem(czym to zast±piæ?) piêkna czarna farba,

cynobrowy:kora wierzby jej odwar + trochê ³ugu do we³ny

zielony:kwiat ¶lazu dzikiego,z kory czeremchy (czasami wychodzi brunatno-zielony), kwiaty farbownika lekarskiego daj± tak¿e kolor zo³to-zielony,m³ode pêdy i li¶cie janowca barwierskiego,

uf jest tego do¶æ du¿o, wszystko æwiczcie metod± prób i b³êdów najlepiej na skrawkach materia³ow, mieszajcie razem ro¶linki czasami daje to ciekawe efekty.
farbujcie najlepiej przed szyciem.
Je¶li jakiej¶ ro¶linki nie znacie to pytajcie opiszê i prze¶lê obrazek.
MI£EGO EKSPERYMENTOWANIA!
Zygmunt
Aronia pochodzi ze wschodu Ameryki Pó³nocnej, wiêc jako taka nie mo¿e byæ uznawana jako historyczna dla czasów przed Kolumbem i jeszcze jaki¶ czas po nim, natomiast jako barwnik to ¶mia³o. Substancja barwi±ca to zwi±zki antocjanowe, te same co w czarnych jagodach, oraz bzie czarnym. Poleca³bym maniakom ultrahistoryczno¶ci t± ostatni± ro¶linê, owocki czarnego bzu barwi± jeszcze mocniej ni¿ aronia.
Zygmunt
Szafran jest potwornie drogi barwnik i przyprawa uzyskiwany z kwiatów (znamion i pylnika) Krokusa Uprawnego. Barwi na ciemno pomarañczowo.
Posiada tañszy substytut w postaci pochodz±cej z po³udniowej Azji kurkumy, te¿ intensywnie barwi±cej na pomarañczowo. Czy kurkumê znano w ¶redniowieczu tego nie wiem, ale jest to mo¿liwe.
*Astrid*
Co do kurkumy nie jest zbyt historyczna, ale daje naprawdê fantastyczny, naturalny i równomierny ¿ó³ty kolorek w super krotkim czasie i jest powszechnie dostêpna w sklepie spo¿ywczym.Sprawdzi³am!
Izolda
Temat dawno nieporuszany, ale i tak chcia³am poleciæ tutaj niewielk± i sympatyczn± ksi±¿eczkê p.Weroniki Tuszyñskiej "Farbowanie barwnikami naturalnymi"z 1986r. Jest tu wszysto co nale¿y wiedzieæ o praniu, bejcowaniu i barwieniu we³ny. Przepisy obejmuj± kilkadziesi±t odcieni ¿ó³ci , niebieskiego, zielonego ect. Poniewa¿ jestem szczê¶liw± posiadaczk± tego drobiazgu dopiero od paru dni, nie zd±¿y³am receptur wypróbowaæ. Na razie jestem na etapie poszukiwania CzarciegoKêsa(Scobiosa succisa), którego li¶cie, przez fermentacjê daj± wed³ug pani Tuszyñskiej kolor niebieski szczerba.gif
Pozdrawiam. Izolda
Ps.Wiêkszo¶æ spo¶ród odmian wid³aka zawiera a³un, dziêki czemu przy odpowiednim traktowaniu s± dobrym, od¿ywczym, ¶rodkiem bejcuj±cym.(to tak a'propos a³unu smile.gif )
Ania Kryska
Niestety, wszystkie gatunki wid³aków wystêpuj±cych w Polsce s± prawnie chronione.
Rita
Odno¶nie tej pokrzywy- barwnik siê utleni³ i zmieni³ kolor. Bardzo wiele naturalnych pigmentów tak ma i niewiele siê z tym da zrobiæ. Takie ¿ycie.Popytaj chemików albo malarzy-oni wiedz± jak to robiæ, ¿eby nie zmienia³o koloru.
Ludka
Witam!

Ostatnio na moim kursie troche bawie sie technikami farbiarskimi. Zaczelam sie zastanawiac co w przeszlosci, w sredniowieczu farbowao czesciej??? nici czy gotowe tkaniny tkaniny mi sie wydaje, ze tkaniny ale nie jestem pewna i czekam na odpowiedzi.

Ludka Excalibur
Owen
Hej
Te¿ s±dze ¿e wykonane ju¿ tkaniny. Ostatnio widzia³em tak± ilustracjê farbowania tkanin w wielkim miedzianym kotle (ok 2m ¶rednicy). Mozliwe ¿e wcze¶niej na potrzeby domowe jednak nici by³y farbowane z powodu braku warunków do farbowania globalnego smile.gif. To ¿e tkaniny by³y w paski kratkê itp te¿ na to by wskazywa³o.
Pozdrawiam
£ukasz Lewandowski
W przypadku lnu mozna farbowac i nici i tkanine, ale w przypadku we³ny najlepiej farbowac jest nici (tkanina welniana wymaga nader du¿ej i "lu¼nej" przestrzeni przy farbowaniu), a np. ufarbowane runo jest bardzo ci±zko prz±¶æ, gdy¿ nie posiada ju¿ tyle t³uszczu naturalnego przydatnego przy przêdzeniu.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.