Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Stroje bitewne dla zbrojnych- i wszystko w tym temacie
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Mêskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4
L¶ni±cy Blaskiem Chwa³y
Witam. Zakupi³em nakolennice ( XVw), które nale¿y przywi±zywaæ rzemieniami do spodni lub do nogawic (ja wybra³em ten pierwszy wariant). Nakolennice s± ciê¿kie i spodnie mi siê zsuwa³y, wiêc przyszy³em do nich szelki. Na ile jest to historyczne rozwi±zanie? Je¶li ¼le co¶ robiê, to proszê o jak±¶ radê.
Pozdrawiam.
Igor z Bêdzina
Co to sa nakolennice? Chodzi Tobie o nakolenniki?
Nikodem
CYTAT(Death-wish @ 14:04 23.08.2010) *
Co to sa nakolennice? Chodzi Tobie o nakolenniki?


Albo nawet nagolenniki ;). Je¶li natomiast przez 'k' koniecznie to nakolanniki.
L¶ni±cy Blaskiem Chwa³y
Wybaczcie powinno byæ "nakolanniki"... Generalnie chodzi mi o tego typu wyrób http://www.mardinus.home.pl/oferta/oslony_nog_01.php?id=104
A dok³adnie chodzi o sposób noszenia spodni/nogawic, do których nakolanniki s± przywi±zywane. Czy spodnie/nogawice mog± mieæ szelki lub szlufki i pasek jak w wspó³czesnej odzie¿y?
Nikodem
Nie s±dzê - spróbuj je dowi±zaæ do przeszywanicy, tak jak zwyk³e spodnie dowi±zuje siê do dubletu.
Viator
Oczywi¶cie, ¿adnych szelek ani paska - poszukaj trochê, L¶ni±cy, po pó¼nym ¶redniowieczu (przycisk Szukaj masz na górze) ale raczej pod has³em "nogawice ³±czone" ("spodnie" to tylko takie potoczne okre¶lenie).
L¶ni±cy Blaskiem Chwa³y
Szuka³em na forum i nie znalaz³em informacji o interesuj±cych mnie nogawicach, tylko wykroje i tego typu rzeczy. Dowi±zanie nogawic do przeszywki brzmi sensownie tylko jak to dok³adnie zrobiæ? Ciê¿ar nakolanników spowoduje oberwanie siê materia³u i tylko sobie wstydu narobiê... Czy robiæ obszycie ze skóry w miejscu wi±zania? Macie mo¿e jakie¶ ¼ród³a?
Laser
Id¼ do pierwszej lepszej w miarê ogarniêtej krawcowej. Poka¿ jej jak siê podwi±zuje nogawice do dubletu. Powiedz, ¿e chcesz to samo z przeszywk± i ma wytrzymaæ. Unikniemy du¿o niepotrzebnych postów w tym temacie. ;-)
Viator
CYTAT
...oberwanie siê materia³u...
No bez przesady! Ile¿ takie nakolanniki wa¿±? Po dwa kilo? I ka¿da nogawica te¿ mo¿e ze dwa, no, mo¿e ze cztery jak jest mokra (rozpatruj±c skrajny przypadek), a przecie¿ wi±zanie do górnej czê¶ci jest wielopunktowe; nogawice ³±czone w przeciwieñstwie do wczesnych nie wisz± na jednym troku. No i wi±¿esz przecie¿ te pikowane nogawice do pikowanej góry, a nie do bielizny (góry od zwyk³ego dubletu).
A podszyæ skór± miejsce ³±czenia to swoj± drog± mo¿esz, albo pod³o¿yæ luzem skórzan± ³atkê z dwiema dziurkami i przewlec oba koñce troczka najpierw przez tê ³atkê, a dopiero potem przez nogawice i przez gambeson, i zawi±zaæ. To siê nie ma prawa wyrwaæ.

P.S. O, takie co¶ jak na fotce (fotka ze strony MM SPES, oni to nazywaj± "przelotk±").Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Borg
Hej
Kto¶ ma pomys³ co ma na plecach ten rycerzyk? Odpowiednio zebrane "ponczo"? Czy bezrêkawnik pod napier¶nikiem?
Mayris
Cze¶æ Borgu

Jaki¶ czas temu rozmawiali¶my o tym samym wdzianku.
Rzuæ okiem tutaj http://www.freha.pl/index.php?showtopic=22350&hl=
Borg
Dziêki. Czyli jednak opcja druga smile.gif
Belinks
Czo³em!
Jaki krój powinna mieæ szata bojowa (jaka, wappenrock) dla piechura wystawianego przez miasto/wójta w drugiej po³owie XIVw.? Mog³a byæ po prostu "tañsz± wersj±" cotte armów rycerstwa czy by³a np. dlu¿sza? Czy znacz±co odbiega³a od mody (nie licz±c obcis³ych jak podkre¶laj±cych taliê z koñca wieku).Oczywi¶cie chodzi o piechura wyposa¿oneho co najmniej w kolcz±, nie jakiegoæ bardzo lekkozbrojnego. Z góry dzieki za odpowied¼icon_wink.gif.
robert w. Wielki
Odkopujê. Jakie znacie najstarsze przedstawienie arming dubletu, (mówi±c po polsku podpikowango dubletu pod zbroje, lub samopas noszonego) z Europy centralnej? Uprzejmie proszê o pomoc smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.