Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Stroje bitewne dla zbrojnych- i wszystko w tym temacie
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Mêskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4
Indar
Hej.
Sprecyzuj datowanie, wczoraj wspomina³e¶ i¿ mówimy o koñcu XIII wieku - dzi¶ wspominasz o po³owie. Powiedz te¿ kogo chcesz rekonstruowaæ, jaki rejon Europy - ew. Ziemia ¦wiêta?
I.
klepa
Powiem szczerze chce zrobiæ dwa zestawy powiedzmy na po³owê XIII wieku i na P³owce a wiêc 1331r z racji tego ¿e pochodzê z tamtych okolic (5km od P³owiec) chce odtwarzaæ rycerza-Polaka reprezentuj±cego siê w³asnym herbem,w moim przypadku herb Jastrzêbiec
Borg
Stalingrad i Falklandy...

s± klejnoty bez labrów w po³owie XIII wieku..owszem s± ale hmm to jest unikat i to nie by³ byle kto
trafiaj± siê jaki z herbami ale rzadko i te¿ tylko u ludków typu cysorz...
ja bym sobie darowa³ uszy³ najprostsze cote na zbroje w dowolny kolorze...a jastrz±bka na tarcze i bêdzie
P³owce to ju¿ inna bajka...
klepa
No i o to chodzi³o zrobiê jak mówisz i bêdzie OK ! to XIII wiek mamy za³atwiony teraz tylko P³owce :/ no w³a¶nie jak na ten okres ?? mog± byæ labry,klejnoty,herby na cote na labrze itp. ???
Indar
Dobrze mówi.
A co do pocz±tków XIV to tak jak wspomina³em - Codex Manesse. Idealne ¿ród³o, szczególnie w temacie który Ciê interesuje. Tylko zwróæ uwagê ¿e byle kogo to tam raczej nie przedstawiano.
I.
Borg
na P³owce ju¿ jak najbardziej kolorowo, z herbami, labrami i piórkami w d...
Pozdrawiam serdecznie
B. braciszek I. :P
Igor z Bêdzina
Ja troszkê z innej strony. Czy uszycie jaki /tabbardu na zbrojê 1420-1440 z cienkiego filcu we³nianego jest dopuszczalne?
Marek Degórski
Death-wish - proponujê z tym pytaniem uderzyæ do Tomka K. On Ci wszystko dok³adnie wyt³umaczy na bank smile.gif
Generalnie najlepiej walnaæ na wierzch we³nê + lniana podszewka (albo generalnie jedwab, je¶li¶ majêtny:)). Zdarzaj± siê oczywi¶cie patenty, gdzie szmaty na blachy s± z kilku warstw materia³u (kilku tzn. np 4-5 , a nie ok 20 jak w jacku). To tak z grubsza. Mam nadziejê, ¿e cusik pomog³em :D
shadowcat
Witam, a ja tak z innej beczki. Czy istnia³o co¶ takiego jak przeszywanica, która by³a obszyta zzewn±trz jak±¶ nienk± skór±? Jedyne co znalaz³am na forum to skórzany strój dla marynarza, a mi chodzi poprostu o zwyk³a skórzan± przeszywkê. Z góry dziêkuje za wszelki odpowiedzi love3.gif
Luszko
Mam takie pytanko:)
Odnalaz³em na jednym ze zdjêæ do¶æ ciekawe ubranko bojowe i tak siê zastanawiam...
Co to jest?
Na jaki okres jest to datowane?
Czy kto¶ ma wykrój? :D
Chodzi mi o to takie czerwone z takimi postrzêpionymi rêkawami:)
Oto link do zdjêcia;)

http://www.grunwald1410.pl/foto/605_foto_940x800.jpg

Mam nadzieje ze kto¶ udzieli mi odpowiedzi na nurtuj±ce mnie pytania:)

Z Góry dziêkuje!:)

Pozdrawiam:)
Aiuto

z przodu wyglada tak:
http://picasaweb.google.com/Gabag100/Grunw...934110998502226
datowane to jest na koniec XIV-poczatek XVw .
oto jedno z przedstawien podobnej szaty :
http://picasaweb.google.com/aiuto74/Uzbroj...823032514138370

rekawy zostaly wszyste gleboko , z klinem -trojkatem z tylu ,calosc na guziki ( ciuch ma juz z 10 lat ,i gdybym go teraz robil ,to na pewno Z szerszym korpusem ,zeby sie napiersnik zmiescil pod spod ,ale mozna zakladac i na wierzch, jak n.p u Hohenklinkena ), tyl nieco dluzszy od przodu .mozna tez zrobic wersje prostrza, czyli z wycinka kola ,marszczon± pod paskiem.
Luszko
Dziêkuje bardzo za Pomoc! smile.gif
A wiadomo jak to siê nazywa?Czy nie ma obecnie ¿adnej nazwy?

Pozdrawiam!

PS:4 metry wystarcza ?;)
Puszkin
Czy na grunwald wchodzi purpointt?
Oraz czy wie kto¶ jak to uszyæ? - http://img501.imageshack.us/img501/9189/kn0962nb0.jpg
Prosi³bym o jakie¶ wykroje albo rady, tylko prosze o pomoc i konkretn± odpowiedz.

Pozdrawiam
Michal
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Ja swego czasu pope³ni³em te dwa ciuszki z za³o¿enia na (za³o¿enie) na kirys - czyli maj±ce profil "bombki" z przodu, obydwa sznurowane po bokach:
1. Jack
2. Pourpoint

Ad. 1 dwa elementy przód i ty³, we³na naszyta na filc
Ad. 2 pseudohistoryczny wypychaniec bardzo pancerny szyty z 4 elementów (niespecjalnie reprezentatywny jako, ¿e "nierycerski" brak herbu i naturalny lniany kolor)

tak mnie interesuje nazewnictwo: jak wszyjê do pierwszego lu¼ne rêkawy (wzór jakich wiele w "tracht wehr und waffen" to co wyjdzie??
Borg
Parê lat i stron tematu temu pad³o pytanie o jaki na zbroje bez widocznego rozciêcia. Patrz±c po nagrobkach to takie dominuj±.
Czy na jakim przedstawieniu widaæ jak rozwi±zywano takie zapiêcie. Potrzebujê dowodów nie domys³ów smile.gif
lewa
Z dowodem to bêdzie ciê¿ko, bo na obrazach czy nagrobkach widzisz albo ty³ albo przód jakiego¶ tam cz³owieczka, wiêc w ten czas wi±zanie mo¿esz mieæ z ty³u albo na przodzie, a ¿e postaæ widoczna jest tylko z jednej strony, pewnie wi±zanie jest z tej drugiej, której niestety nie zobaczysz :P Trudno mi wyobraziæ sobie jakiekolwiek inne rozwi±zanie, bo bez wi±zañ czy guzików to ciê¿ko za³o¿yæ wdzianko, tak by le¿a³o idealnie dopasowane...no chyba ¿e z lajkry:P
To w sumie nie domys³, a raczej logika ;)
pozdrawiam
AdamM
Witam!

Zabieram siê do rekonstrukcji dubletu bojowego.

Czy zna kto¶ mo¿e jakie¶ opracowanie, stronê czy ogólnie cokolwiek do poczytania na temat zachowanych dubletów bojowych(arming dublet) pod zbrojê p³ytow± (pó¼ny XV- najbardziej ostatnia æwieræ XVw).

CYTAT
but a dowbelet of ffustean lynyd with satene cutte full of hoolis. The dowblet muste be strongeli boude there the poyntis muste be sette aboute the greet of the arme. And the b ste before and beyhnde and the gussetis of mayle muste be sowid un to the dowbelet in the bought of the arme. And undir the arme the armynge poyntis muste be made of fyne twyne suche as men make stryngis for crossbowes and they muste be trussid small and poyntid as poyntis. Also they muste be wexid with cordeweneris coode. And than they woll neythirrecche nor breke.

Opis który znalaz³em jest dosyæ ubogi. Widaæ chodzi po prostu o mocny dublet, co ciekawe chyba bawe³niany(barchan??....HELP dunno.gif ) i podszyty jedwabiem(satyn± konkretnie). Nic nie jest napisane o pikowaniu, watowaniu go czymkolwiek wiêc to chyba nie przeszywañce i inne takie tylko normalny ciuch.

Pozdrawiam i bêdê wdziêczny za pomoc.
EO
Wg tego przepisu dublet ma byæ uszyty z fustianu. To niejednoznaczne okre¶lenie, pocz±tkowo oznaczaj±ce barchan lniano-bawe³niany, potem tkaniny lniano-we³niane, a czasami nawet po prostu we³niane (za Wikipedi±). Ma byæ "cutte full of hoolis", czyli mieæ dziurki wentyluj±ce na ca³ej powierzchni (jak durszlak); co¶ takiego jest na zdjêciu w "Medieval military costume" Embletona. Ma mieæ kolcze wstawki pod pachami (i w zgiêciu rêki?), a do tego woskowane troczki plecione z dratwy do sznurowania zbroi.

Nie musi byæ wypychany ani mocno pikowany, bo to strój pod pe³n± zbrojê p³ytow±, gdzie jego zadaniem jest nie tyle t³umiæ energiê ciosu, jak przy kolczudze, co zapobiegaæ obcieraniu i uciskaniu przez blachy.
AdamM
To, ¿e pojêcie fustian mo¿e oznaczaæ albo bawe³nê, albo we³nê, albo jaki¶ mix lnu/bawe³ny/we³ny w dowolnej konfiguracji to ja wiem. Pytanie, czy kto¶ wie konkretnie o który materia³ chodzi³o? Szukam informacji o zachowanym zabytku tego typu, je¶li jakikolwiek siê zachowa³. Zdjêcia, artyku³y, nawet krótki opis, wzglêdnie www. Wzglêdnie co konkretnie angole uwa¿ali za fustian w ostatniej æwierci XVw.
Póki co, z materia³ów 100% pewnych to satyna jedwabna na podszewkê.
EO
Oryginalny ¶redniowieczny fustian to moim zdaniem tkanina z lnian± osnow± i bawe³nianym w±tkiem. Czyli barchan. (W sieci znalaz³em krótkie opracowanie w pdfie na ten temat) Jej zastosowanie do szycia strojów pod zbrojê potwierdzaj± moje ulubione rachunki krzy¿ackie oraz rachunki dworu Jagie³³y, w których mowa o wykonywaniu z niego np. wy¶ció³ek do he³mów.

Co do zachowanych tego typu dubletów ("perforowanych") - Embleton w "Medieval military costume" str. 82, pisze tak:

"There are (...) some surviving examples; one mid-15th century German example has a brass ring sewn into each hole".

Pozostaje zatem napisaæ do Embletona i spytaæ, gdzie je widzia³.

Pozdrawiam,
EO
Micha³ /Gwyn/ Czerep
A ¿e jest cz³owiekiem otwartym na pytania, to na pewno odpowie smile.gif
Pzdr
Gwyn
EwKa
Temat o przeszywkach jest ju¿ w dziale uzbrojenie... Tam te¿ by³o pytanie o dublet dziurkowany http://www.freha.pl/index.php?showtopic=4309&st=40

Tu jeszcze dokumentacja rekonstrukcji owego dubletu:
http://medievalgloves.blogspot.com/2007/10...-from-hell.html
AdamM
No to wszystko jasne. Dziurki bêd± mi siê ¶ni³y po nocach....

Dziêki.
Nikodem
Czy w II po³owie XV wieku tak¿e noszono co¶ na zbroi? Wiêkszo¶æ ikonografii (któr± widzia³em) przedstawia ludzi w nagich p³ytach, jednak¿e w kilku ksi±¿kach (Medieval Soldier itp) widzia³em co¶ na zbroi p³ytowej... Jak to jest w koñcu? Z góry dziêkujê za odpowied¼.

Dodam tylko ¿e chodzi mi o co¶ troszke grubszego, tak z kilku warstw materia³u, dla dodatkowej ochrony... no i fajnego wygl±du ;).
robert w. Wielki
Przyk³ady szat znanej i lubianej szwedzkiej grupy:
http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_076.jpg
Osobi¶cie z pikowanymi, na rzeczony okres siê nie spotka³em dunno.gif
EwKa
Taka robe na zbrojê noszona by³a w 2 po³. XV wieku nie pikowana, bo modne by³y lu¼niejsze stroje
http://www.wga.hu/art/s/strigel/hans/saints.jpg
przyk³ad z 1480 roku, "wypasiony", bo na futrze i noszony na piêknym czernionym napier¶niku.

http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7000509.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7000507.JPG
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7000508.JPG
Sw. Jerzy, 1455 60, St. Lorenzen ob Murau, styria, Austria

Szata bywa ponacinana aby lepiej by³o widaæ zbrojê:
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7006432.JPG
1475 85, Freising, Bawaria, Niemcy

Spotkaæ mo¿na czasem w latach 60tych przedstawienia dopasowanych ubiorów rodem z lat 30 czy 40tych (czy to jest na p³yty czy pod p³yty, bo ja nie widzê?)
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7008557.JPG
Kunstwerk: Federzeichnung koloriert ; Illustrationszyklus Chronik ; Schwaben
Dokumentation: 1465 ; 1475 ; Wien ; Österreich ; Wien ; Österreichische Nationalbibliothek ; cod. 3044 ; fol. 144v
Anmerkungen: Ulrich von Richental. Konzil von Konstanz

Poni¿ej w za³±czniku przyk³ad i szuby i robe i p³aszczyka na zbroji (scena turnieju i gonitwy, Mistrz Ksiêgi Domowej, ok. 1480).
Nikodem
Dziêkuje piêknie za informacje smile.gif. Z jakiego wykroju korzystaæ, szyj±c co¶ takiego? jak na robe? Oczywi¶cie pamiêtaj±c ¿e powinno to byæ obszerne - raz, bo wchodzi na zbroje, dwa bo nie mo¿e krêpowaæ ruchów. A mo¿e ma to jaki¶ swój charakterystyczny krój?

A druga sprawa - kto nosi³ tego typu stroje na zbrojach? Bo wiêkszo¶æ postaci, które siê widuje na ikonografii, wystêpuje jednak w samej zbroi.
Borg
Chcia³bym tylko dopytaæ.
http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server/images/7006432.JPG
To zielone to ju¿ szuba ze wzglêdu na ko³nierz, czy szuba musi byæ podszyta futrem by by³a szub±?

I druga sprawa jak to mo¿e byæ datowane. Nie mogê siê dokopaæ notatki sk±d ta rze¼ba.
http://img43.imageshack.us/img43/2622/mauritius.jpg
EwKa
To zielone to robe, tylko ma ko³nierz. Szubê ma w³adca siedz±cy na tronie.

Sw. Maurycy wygl±da na dzie³o z 1500 roku, mo¿e nawet 1510.
Nikodem
O znalaz³em jeszcze co¶ takiego:
¶w. Jerzy, Frankfurt, 1491
Borg
Jest jeszcze taka forma poncza.
Poza oltarzem Haberschracka podobne co¶ jest u Wita Stwosza na cywilu.
Nikodem
O, to jest fajniejsze wizualnie ;). Jak to jest datowane, bo nie mogê znale¼æ..?

Tylko tak siê zastanawiam, czy to nie ma aby jakich¶ w³oskich korzeni? Bo co¶ podobnego we w³oskiej modzie siê pojawia z tego co pamiêtam.
A poza tym - czy mo¿na takie co¶ nosiæ przewi±zane paskiem?
Borg
Poliptyk Augustiañski zamówiony w 1468, wiêc pewnie lata 70te, bo sporo malowania by³o smile.gif
Nikodem
Czyli ogólnie na typowe 1475 mo¿na przyj±æ. Super! We³na na lnie? Czy ewentualnie co¶ innego? Mniemam ¿e tak jak inne ciuchy z tej epoki bez ¿adnych pikowañ czy watowania czy czegokolwiek poza dwiema warstwami materia³u?
Borg
We³na na popielicach tutaj akurat smile.gif
To na dole to pas futra. Z czego u Stwosza wygl±da, ¿e szyte jest bez futra.
Nikodem
Tego siê obawia³em ¿e to w³a¶nie futro. No ale zak³adam ¿e jak uszyjê to z we³ny to nie bêdê sia³ mroku i tak ;).
A co z za³o¿eniem na to paska? Tak aby ¶ci±gn±æ sylwetkê w pasie. Strzelam ¿e by "przesz³o", ale zastanawiam siê czy jest jak to poprzeæ - bo wszystko co póki co widzia³em tego typu by³o raczej negatywne (gdzie¶ nawet wrzuca³em na Frehe obraz z podobnym bezrêkawnikiem).
Nikodem
To teraz odpowiem sobie sam i mam nadziejê ¿e moderator siê nie zdenerwuje smile.gif.

Tak, mo¿na to ¶ci±gn±æ paskiem, dowód w za³±czniku. Jest to Tryptyk Bladelina, datowany na 1445-1450 (zatem jakie¶ 20 lat wcze¶niej ni¿ powy¿szy poliptyk), a postaæ w takim samym ciuszku jak powy¿ej znajduje siê na lewym skrzydle, w dodatku jest przepasana, czyli to o co mi chodzi³o. Tylko jedynym, cholera, problemem jest to ¿e to Diuk Burgundii :D.

Borgu, niestety nie mogê znale¼æ tego fragmentu Poliptyku w ca³o¶ci w sieci. Móg³by¶ mi powiedzieæ kim jest ten cz³owiek? Bo wygl±da na jakiego¶ ¿o³nierza, a zwa¿ywszy na to ¿e trzyma kogo¶ skutego na ³añcuchu to ¼le wró¿y.
Borg
Prowadzi Chrystusa. Obok jest pan w zbroi wykutej jak kocio³ek, z pasów metalu nitowanych smile.gif
U Gadomskiego jest ca³o¶æ publikowana. Jak znajdê pode¶lê wiêcej.
Pozdrawiam
Nikodem
Czyli zwa¿ywszy na datowanie tego poliptyku, wspomnianego przeze mnie tryptyku i fakt ¿e ten ¿o³nierz prowadzi Jezusa to chyba w latach '70 XV wieku takie narzutki nie by³y ju¿ naj¶wie¿szym powiewem mody. Popraw mnie je¶li siê mylê ;).
Lutobor ze Swarska
Bêd±c swojego czasu w Pradze na mo¶cie Karola zauwa¿y³em rze¼bê zbrojnego (jak siê pó¼niej dowiedzia³em - Wac³awa I) w obcis³ej jace, sznurowanej z przodu. Rze¼ba jest datowana na lata osiemdziesi±te XIV w. W German Medieval Armies 1300-1500 Ospreya pojawia siê ilustracja podobnego ubioru bojowego, jednak datowana wcze¶niej, na po³owê XIV w. Poszukujê podobnych przedstawieñ ubiorów bojowych sznurowanych z przodu, najchêtniej dla II po³. XIV w.
Bartosz
CYTAT(Lutobor ze Swarska @ 21:13 05.01.2010) *
Rze¼ba jest datowana na lata osiemdziesi±te XIV w.


Hej
Dziwne to datowanie...
rze¼by na tym mo¶cie s± barokowe.

pozdrawiam
Bartosz
Lutobor ze Swarska
No w³a¶nie tak podejrzanie "jezusowato" mi wygl±da³a twarz typa:) Nie pamiêtam gdzie to datowanie znalaz³em. Dziêki za sprostowanie, Bartosz.

Ponawiam pytanie o tego typu ubiór bojowy.
Borg
Paskudek jest chyba wzorowany na tym co w za³±czniku.
I tu rzeczywi¶cie mamy ¶w Wac³awa z 2 po³ XIV wieku.
Tych sznurowañ trochê mo¿na siê doszukaæ. Ogólnie nic niezwyk³ego jak dla mnie.
Nikodem
A teraz mam zagwostkê a'propos pikowanych ubiorów na zbroi w II po³owie XV wieku. Powy¿ej napisano ¿e takowych nie by³o, bo modne by³y ubiory lu¼ne. Rzeczywi¶cie wiêkszo¶æ ubiorów jest mniej b±d¼ bardziej lu¼na, ale znalaz³em co¶ takiego:

http://www.replications.com/greys/images/S...l/ReneJack1.jpg
http://www.replications.com/greys/images/S...l/ReneJack2.jpg

S± to fragmenty "King René's Tournament Book", datowane na lata '60 XV wieku. Stroje tych jegomo¶ciów wygl±daj± istotnie na pikowane (w dodatku w obu osiach) i s± raczej na zbroi - przemawia za tym fakt ¿e spod krótkiego rêkawa wystaj± p³ytowe narêczaki czy inne elementy zbroi oraz to i¿ jest to konny turniej rycerski, a do takiego chyba nie wychodzi³o siê tylko w pikowañcach?
Niestety nie dysponuje lepszymi ilustracjami, te które s± w internecie s± strasznie ma³e.
M±dry
na tym przedstawienu widac ze na pikowany jack nalozona byla jeszcze luzne robe :
http://www.historiclife.com/images/Researc...l/ReneJack5.jpg


Pytanie tylko czy pod spodem jest jakas plyta, bo w przeciwienstwie do 1 obrazka z postu wyzej nareczaki wygladaja jakby byly nalozone na tego pikowanca. Z drugiej strony kolczuga, ktorej fragment wystaje pod szyja, jest raczej pod jack'iem.


Moze ma to zwiazek ze specyfika konnego melee i niechecia do obrywania ciezka kanciasta palka w nieosloniete plyty:P
Nikodem
Od¶wie¿aj±c temat, ma kto¶ mo¿e wiêcej przedstawieñ tego typu ubioru:

http://www.flickr.com/photos/thoog/4333861342/
http://www.flickr.com/photos/thoog/4333118947/
http://www.flickr.com/photos/thoog/4333860472/

Jak móg³ byæ krojony? I czy lata '60 XV wieku to raczej pocz±tek czy schy³ek takich ubiorów? Bo wygl±da inaczej ni¿ ubiory pokazywane wcze¶niej, a datowane na schy³ek XV wieku i nei jest wcale ¶ci±gniêty paskiem. A z drugiej strony nie przypomina mi ubiorów na zbroje z I po³owy XV wieku.
Borg
Kloszowo jak zwyk³a roba.
Mo¶ka
Witam, mam kilka w±tpliwo¶ci co do za³±czonego obrazku z Godzinek:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
chodzi mi o pana w ¿ó³to-czarnym wdzianku. Wydaje siê to strasznie ma³o obcis³e jak na ten okres... Jaki¶ b³±d mojej interpretacji, czy po prostu taki urok tego wdzianka? Czy waszym zdaniem wdzianko to powinno mieæ wykrój prosty czy rozkloszowany?
Czy ono nie ma ¿adnego zapiêcia/wi±zania - jest wsuwane przez g³owê po prostu?

Pozdrawiam i z góry dziêkujê za pomoc,
Mosia.
Bartholomew the Hospitaler
Do kiedy tak naprawdê by³y stosowane surcoaty?
Ja mam identyczny jak na za³±czonym obrazku gdy¿ kiedy¶ mia³em uderzaæ w XIIIw, teraz plany mi siê pozmienia³y i zostajê przy II po³owie XIV. Z tym surcoatem chyba numer nie przejdzie? szczerba.gif
surcoat

Ew. co w takim razie na kolczugê? Jaka? Tylko czy ma kto¶ jaki¶ porz±dny wykrój? Bo ten podany na pocz±tku tego tematu jako¶ jest dla mnie "zaczarowany" i nie wiem jak go odczytaæ.
cosuhovia-fighter
czy moglby mi ktos powiedziec czy w okresach XIII-XV w. ktokolwiek uzywal skorzanych kaftanow? nie chodzi mi tutaj o to czy byly popularne w jakiejs armii ale o to czy byly w ogole stosowane chociazby przez lesnych oprychow napadajacych kupcow
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.