Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: krajki-jak to sie robi czyli techniki tkania
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie > Tkaniny i pasamonictwo
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
Dobrawa
Mam wra¿enie, ¿e dopiero uczysz siê robiæ na bardku krajki.
To nie takie trudne, lecz najtrudniejsza jest pierwsza. Potem sama zaczniesz kombinowaæ nad swoimi wzorami (bo takie s± najlepsze:P ) szczerba.gif

Moja kiecka ma moje krajki..
W jaki sposób wymy¶li³am wzór? Odwiedzi³am parê stron internetowych bractw, pokombinowa³am jak siê robi te najfajniejsze krajki, a potem po³±czy³am to wszystko:)
http://www.krajki.republika.pl/pliki/wzory/of.html
I tak oto 4 m krajki zrobi³am w 2 godziny crazy.gif usmieszek_01.gif ale zrobi³am happy.gif
val.gif
Z bardkiem to taka sprawa, ¿e tam nak³adaj± siê 2 krajki. Jedna przechodzi przez dziurki, a druga przez szparki, i siê mieszkaj±. Polecam g³upiego Painta. Narysowaæ kratki i dawaj!!

A tutaj co¶ na wzór mojej krajki (za³±czam).. Jak bardko by³o na dole, to na górze same bia³e (kremowe) nici, po bokach czarne..a na dole te kolory.. £opatologicznie to wyt³umaczy³am.

Co do zakoñczeñ, za³±czam co¶, co wg mnie prócz warkocza, jest genialne.
Aine
S³awa!

Potrzebuje informacji na temat powstania krajek i ich historii. Z góry dziêkuje za informacje.
Vlasta
http://www.weavershand.com/twbiblio.html
Bibliografia do krajek tabliczkowych.
EwKa
O historii troche tu: http://www.freha.pl/index.php?showtopic=10302

Reszta w podawanej tam bibliografii albo do wygooglania w necie.
Hlodver
Dobrzu, ja pro¶bê mam. Wszelkie rzemios³o mnie interesuje, wiêc siê nale¿y i za krajki zabraæ. Czy mo¿e kto¶ jaki¶ czytelny schemat zrobiæ co jak po kolei, ale graficzny(paint,photo philtre) albo zdjêcia krok po kroku, bo nie raz siê zabiera³em za tkanie, ale takie proste mi wychodz± jedynie, bez ¿adnych tabliczek, same nitki i w³uczka i taka szachowniczka wychodzi...za wszelk± pomoc z góry dziêkujê!
S£AWA wam rzemie¶lnicy i wojowie!!!
Hlodver
Michal z Siemianic
W temacie kilka stron wcze¶niej podano wiele sposobów na robienie krajek i ka¿dy z nich jest wyt³umaczony w sposób przystêpny, jesli masz problem z jêzykami obcymi to s± translatory i przede wszystkim rysunki z których nauczy³em siê ju¿ robiæ krajki smile.gif. Bardko jest banalnie proste do skonstruowania i daje wiele mo¿liwo¶ci. Metoda prób i b³êdów - wiêcej uda³o mi siê zrobiæ poprawnych (wzór powtarzalny) - wystarczy zrobiæ dobry schemat i umieæ liczyæ smile.gif

powodzenia
Morgiana
Przeczyta³am ca³y w±tek po¶wiêcony krajkom. Szczególn± uwagê po¶wiêcaj±c tabliczkom. Zajrza³am na wszystkie wklejone linki (po³owa z nich jest ju¿ nieaktualna, ale nic to). Obejrza³am chyba wszystkie mo¿liwe filmy na YouTube. Wnikliwie przestudiowa³am instrukcjê obs³ugi, k³opotów z jêzykiem angielskim nie mam. Polskim zreszt± te¿. Postanowi³am zrobiæ krajkê wed³ug instrukcji z wklejonego wcze¶niej linka
http://www.winland.pl/archiwa_kw/obcy/2003...xa=win01xxxxx93
i...
I niestety, ale to nie jest to. Od samego pocz±tku nurtowa³a mnie jedna kwestia: skoro nici osnowy przechodz±ce przez otwór A i D s± na tym samym poziomie, to si³± rzeczy w krajce te nitki bêd± obok siebie. Zatem kolejno¶æ kolorów nie bêdzie
czerwony (otwór A 1 tabl.) - zielony (A2) - bia³y (A3) - niebieski (A4), tylko
czerwony(A1) - niebieski(D1) - zielony(A2) - czerwony(D2) - bia³y(A3) - zielony(D3) - niebieski(A4) - bia³y(D4) (po³owa szeroko¶ci krajki).

Je¶li co¶ robiê ¼le, bardzo bym prosi³a o poradê.
Morgiana
Tak siê mocno zastanawiam, czy to ja jestem niecierpliwa, czy dwa miesi±ce czekania na odpowied¼ ze strony mistrzów fachu, ba czekanie nawet rok, a¿ kto¶ ze znaj±cych siê ³askawie raczy zauwa¿yæ obecno¶æ profana i totalnego amatora, to jeszcze zbytnia ¶mia³o¶æ z mojej strony i zuchwa³o¶æ przekraczaj±ca wszelka miarê?
Rozumiem, ¿e bezczelno¶æ moja nie zna granic. Jak ja w ogóle ¶miem domagaæ siê jakiegokolwiek responsu na tak trywialne i ¿enuj±co prostackie pytanie. Widocznie pomyli³am forum i to tutaj nie s³u¿y tak prostackiemu szkoleniu, jakim jest wyja¶nienie laikowi na czym wielka sztuka polega...
Julko
A czy przez te dwa miesi±ce przewlek³a¶ nitki na oba sposoby i próbowa³a¶ utkaæ kawa³ek obracaj±c tabliczki po ka¿dym prze³o¿eniu w±tku (jak w podanym opisie)?

Zauwa¿, ¿e po pierwszym obrocie tabliczek nitki z otworów A i D znajd± siê jedna na górze, druga na dole wiêc nie bêd± obok siebie, tylko po przeciwnych stronach krajki.

I jeszcze jedno - przek³adaj±c w±tek dobijaj poprzednie ciasno do siebie - jak nie masz czym, to zwyk³a linijka szkolna doskonale siê nadaje.
Samboja25
Witam mam pro¶bê o pomoc. znalaz³am fajn± stronkê z przyk³adamy wzorów krajek i chêtnie bym popróbowa³a niektórych wzorów, ale niestety nie do koñca rozumiem schemat obracania tabliczek( mo¿e têpak jestem)angsad.gif Siedzia³am kawa³ek czasu nad tym i ni jak pomys³ów nie ma :(Bardzo bym prosi³a o wyja¶nienie numeracji po prawej stronie schematu oraz oznaczeñ kolorystycznych, które w schemacie obracania tabliczek sie pojawiaj±. Z góry dziêkujê za pomoc.
A oto link do tych wzorów ( nie mog³am za³±czyæ schematu)angsad.gif
http://www.theloomybin.com/cw/ramshorn.html
Samboja25
Mam pro¶be ...czy kto¶ posiada dzia³aj±cego linka do card weaver z loomy bin, bo niestety przewertowa³am wszystko i nie znalaz³am (:
Owka
Jak siêgam pamiêci±, to nigdy nie chcia³ on ze mn± kooperowaæ... nie mia³am wystarczaj±cej cierpliwo¶ci, by sprawdzaæ, czy to jego wina, czy moja.

Sama robi³am wzór "ram's horn" wed³ug schematu dostêpnego na Wiki, z dobrym efektem.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ramshornthree.jpg
Mojmira
http://www.guntram.co.za/tabletweaving/index.htm
bardzo dobra strona, jest tam ¶wietny program do projektowania w³asnych krajek jak i zreszt± ³atwo siê z niego nauczyæ wszystkiego. Jest te¿ masa ró¿nych wzorów, od 6 do bodaj¿e 48 tabliczek, wiêc poziom trudno¶ci mo¿na sobie samemu wybraæ smile.gif

Chcia³am jeszcze zapytaæ o tzw. tkanie "double face" (nie wiem jak to bêdzie po polsku... dwustronna?) ... W ka¿dym razie tyczy siê to tabliczek. Wszystkie wzory projektujê w w programie GTT, do którego za³±czy³am link, a i pobra³am wzory stworzone przez innych - bardzo podobaj± mi siê owe "double face'y" - niestety nie ca³kiem rozumiem, na czym polega owo tkanie... Wykonanie krajki dwustronnej nie sprawia mi problemu, chodzi raczej o same wzory - a niestety znale¼æ jasne wyja¶nienia odno¶nie tego jest ciê¿ko. Wie kto¶ mo¿e czym to siê ró¿ni od zwyczajnego tkania na tabliczkach?
Heimnar
CYTAT(Mojmira @ 15:14 26.06.2010) *
[url="http://www.guntram.co.za/tabletweaving/index.htm"]
Chcia³am jeszcze zapytaæ o tzw. tkanie "double face" [...]. Wie kto¶ mo¿e czym to siê ró¿ni od zwyczajnego tkania na tabliczkach?


Mam zamiar siê zabraæ za co¶ takiego. Z tego co zdo³a³em wyczytaæ/podpatrzeæ itp. wiem tyle, ¿e od "normalnego" tkania na tabliczkach ró¿ni siê to kilkoma rzeczami (w sumie chyba jest prostsze):
1. Najczê¶ciej s± tylko dwa kolory - motyw i t³o. Wychodz± naprzemiennie na obu stronach krajki (pozytyw i negatyw). Ale znalaz³em jeszcze motywy 3 kolorowe i prawdê mówi±c nie mam pojêcia jak dzia³a 3 kolor, który jest wewn±trz motywu. Mo¿e byæ jeszcze oddzielny kolor na obramowanie, to akurat jest proste.
2. Tabliczki nawlekane s± 2 s±siednie dziurki kolor motywu, 2 kolejne - t³a.
3. Obracaj±c naprzemiennie 2xprzód i 2x ty³ bêdziemy dostawaæ jednolity kolor po obu stronach. Obracaj±c wiêcej ni¿ 2 krotnie w jedn± stronê - zmienimy kolor. Czyli np. 4x do przodu zestawem tabliczek zamieni motyw z t³em (po drugiej stronie krajki odwrotnie)
4. Co do u³o¿enia tabliczek - zale¿y od motywu. Niekoniecznie musi to byæ po³owa S i po³owa Z (ale najczê¶ciej chyba tak jest)

Standardowe motywy s± w sumie chyba ³atwiejsze do robienia (nitki powinny mniej siê pl±taæ z ty³u). Ale widzia³em takie, ¿e z pewno¶ci± zabawy jest z nimi co niemiara. Ale na 100% przekonam siê jak spróbujê (co pewnie nast±pi niebawem).
Heimnar
To z kolei teraz ja mam pytanie...

Czy kto¶ wie gdzie w naszym piêknym kraju mo¿na kupiæ jakie¶ zacne tabliczki to tkania?
Póki co mêczê siê ze zrobionymi na szybko z talii kart (i za pomoc± dziurkacza) i o ile przy tkaniu w±skiej krajki by³o w miarê ok, to krajka z we³ny kaszmirowej (20 tabliczkowa) to ju¿ czysta rozpacz.
Mo¿e kto¶ u nas robi co¶ takiego? £adne tabliczki z drewna. Znalaz³em takie na eBayu, ale je¶li jest jaki¶ tabliczko-majster w Polsce, to nie bêdê sobie zamorskich sprowadza³.
liwley
ja u¿ywam z kart telefonicznych i nawet przy 28(bo na razie tyle robi³am)nie ma ¿adnego problemu,trzeba tylko pilniczkiem wyszlifowaæ krawêdzie.A dobrego rzemie¶lnika co robi cienkie tabliczki drewniane z mi³a chêci± sama poznam smile.gif zaopatrzy³abym siê na wyjazdy bo g³upio z plastikowymi kartami je¼dziæ.
Vlasta
Tutaj w "Ró¿no¶ciach" s± tabliczki drewniane.
Heimnar
O, no piêknie. Ju¿ do pana rzemie¶lnika list wystosowa³em.
Dziêki za pomoc Vlasta!
Viator
Mo¿na kupiæ resztki skóry (albo pas skórzany o szeroko¶ci 5-6 cm) grubo¶ci oko³o 3 mm i poci±æ na kwadraty (w³a¶nie w weekend tak zrobi³em).
Heimnar
Skórzane tabliczki na pewno maj± t± przewagê, ¿e ³atwiej je obracaæ wokó³ osi, co przy bardziej skomplikowanych wzorach bywa bardzo przydatne.
Ja póki co szukam ró¿nych opcji - drewno wydaje mi siê najlepsze do krajek grubych i topornych (czyli z we³ny).
Karty do gry s± fajn± nisko-bud¿etow± opcj± dla kogo¶ kto chce siê w to zacz±æ bawiæ. Niewiele inwestuj±c.
Ja w sumie zacz±³em od talii kart za 7 z³, deski która zosta³a mi z budowy domu (czyli za 0 z³) i jednego wkrêta z hakiem za parê groszy. Krajkê cienk± na takim "wybitnie niskobud¿etowym" urz±dzeniu zrobiæ jest ³atwo. Zabawa z rozci±gliw± we³n± jest ju¿ trochê kiepska - karty nawet gdy siê obróci, to samoczynnie nie oddzielaj± nici (za s³aby i nierówny naci±g i du¿e tarcie - bo karty cienkie). Oczywi¶cie wci±¿ mo¿na na tym tkaæ - tyle ¿e jest to czasoch³onne.

Obecnie obmy¶lam jak sobie skonstruowaæ krosienko, które by pozwala³o na osi±gniêcie kilku celów:
1. Równe prowadzenie krajki (s±dzê ¿e patent z rozdzielaniem nici na grzebieniu zrobionym ze sklejki jest bardzo dobrym pomys³em)
2. Równomierny naci±g nici - no tutaj chyba najlepszy patent to po prostu du¿o takich samych ciê¿arków (obecnie jest 1 m³otek przywi±zany do grupy kilku nici - te¿ dzia³a =))

Nie znam jeszcze dobrego patentu na zlikwidowanie efektu splataj±cych siê nici, przy krajkach niesymetrycznych (czyli tabliczki ¶rednio obracane wiêcej razy w jedn± stronê). W przypadku krótszych krajek mo¿na zastosowaæ "krêcio³ki" wêdkarskie (takie jak do mocowania przyponów), ale do d³ugiej krajki (3-4 m) nie widzê szans. Chyba ¿eby krosienko zajê³o ca³y salon. Co by³oby wcale nieg³upim patentem, gdyby nie dwie ma³e "ksiê¿niczki", które po domu mi lataj± i które wtedy z pewno¶ci± okaza³yby siê gorsze od kota, któremu da siê motek w³óczki.

Spróbowaæ muszê te¿ ma³ego krosienka (po angielsku zwie siê to "inkle loom"). Wygl±da ciekawie i "przeno¶nie", ale chyba wzorów z pl±cz±cymi siê niæmi nie da rady na nim zrobiæ. Ale z pewno¶ci± double face wychodzi bez problemu.
Viator
CYTAT
Nie znam jeszcze dobrego patentu na zlikwidowanie efektu splataj±cych siê nici, przy krajkach niesymetrycznych (czyli tabliczki ¶rednio obracane wiêcej razy w jedn± stronê). W przypadku krótszych krajek mo¿na zastosowaæ "krêcio³ki" wêdkarskie (takie jak do mocowania przyponów), ale do d³ugiej krajki (3-4 m) nie widzê szans. Chyba ¿eby krosienko zajê³o ca³y salon.
A mi siê zdaje ¿e je¿eliby po stronie przeciwnej ni¿ krajka zastosowaæ nie grzebieñ rozdzielaj±cy na poszczególne nici, tylko bardziej zgrubn± listwê z szerszymi naciêciami, rozdzielaj±c± ca³e czteronitkowe pakiety od siebie, to ka¿dy z nich, zaopatrzony w osobny ciê¿arek-przê¶lik, sam by siê odkrêca³...

W miarê zu¿ywania nici przê¶lik wêdrowa³by w górê i jak dotkn±³by ju¿ do listwy, trzeba by go zluzowaæ i przesun±æ znowu w dó³ tu¿ nad pod³ogê.

Taki przê¶lik trzeba by by³o nawlec na pakiet przed nawleczeniem rogów tabliczki a ¿eby siê nie zsuwa³ wzd³u¿ nici, mo¿naby go na pakiecie nici tymczasowo "zaklinowaæ", delikatnie wtykaj±c sto¿kowo rozszerzon± zatyczkê w otwór przez który przechodz± nici (tak jak zatyka siê buk³ak, tylko najlepiej, jak s±dzê, od spodu ciê¿arka, nie z wierzchu!).

Przy okazji za³atwiasz punkt drugi Twojego programu (i pewnie pierwszy te¿).

Chyba sam to wypróbujê, bo przymierzam siê do krajki na bazie B22, w której w³a¶nie mamy asymetriê (trzy kroki naprzód-jeden krok w ty³), a nie mam zamiaru zostawiaæ kilku metrów razci±gniêtych nici dla zapewnienia luzu na skrêcanie.

Przy tej okazji po stronie "odbiorczej" te¿ chyba zrobiê "szpulê" do nawijania gotowej krajki, zapewniaj±c± zarazem opór (np. z zapadk±); tak± sam± szpulê, jak± widaæ przy bardku w CM, tylko chyba lepiej poziom± a nie pionow±. Te¿ nie mam miejsca na roci±ganie wielometrowych potykaczy w poprzek ca³ego parteru...
Heimnar
No ¿e¶ mi panie oczy otworzy³...W sumie to na my¶li mia³em w³a¶nie grzebieñ w którym nici by³yby pakowane po 4, bo grzebieñ 4x24 zêby zaczyna byæ ju¿ do¶æ monstrualny - ale jako¶ mi przez my¶l nie przesz³o, ¿e faktycznie wtedy rozkrêcanie nici mo¿e byæ znacznie ³atwiejsze. Mo¿e same z siebie tego robiæ nie bêd±, ale wystarczy raz na parê cykli palcami przeczesaæ i gotowe.

To idê w takim razie ukopaæ trochê gliny i polepiæ ciê¿arki.
Viator
Ja te¿ smile.gif

To lubiê - eksperyment rules icon_wink.gif

Koniecznie podziel siê swoimi wynikami tutaj!
Heimnar
Wyniki eksperymentu ju¿ s±. Nowa krajka w nieca³e dwa dni. Podzielê siê jak zgram zdjêcia.

Natomiast - w trakcie - urodzi³o mi siê w ³epetynie kolejne pytanie:

Jak zrobiæ takie zakoñczenie paska?
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Mam w sumie pomys³, jak to zrobiæ, ale nie wiem, czy da taki efekt.

1. S±dzê, ¿e - po pierwsze - nie siê tego zrobiæ ³adnie dla krajek typowych-wyplatanych, tylko dla dwustronnych. Inaczej wyjdzie misz-masz kolorowy na tej pêtelce

2. Nici nie mog± byæ rozciête na tym koñcu tylko nawiniête technik± "ci±g³ej osnowy" - gdzie¶ na Youtubie pa³êta siê filmik na którym pokazane jest jak to zrobiæ.

3. Zaplatanie krajki trzeba rozpocz±æ oczywi¶cie od tego koñca - tak jakby zaplataj±c dwie krajki "na okr±g³o" i niezale¿nie od siebie - ale t± sam± sekwencj± - czyli np. 4x przód, 4x ty³ - wtedy powinny wyj¶æ takie mieszane paski

4. Po ilu¶ tam cyklach - które okre¶l± wielko¶æ pêtelki, trzeba obydwa zestawy kart, którymi zaplatali¶my do tej pory zestawiæ w jeden i dalej kontynuowaæ jak normaln± krajkê p³ask±.

Nie wiem, czy moja metoda przyniesie skutek - spróbujê i jakby co dam znaæ. Gdyby kto¶ wiedzia³ jak to faktycznie siê robi - to bardzo proszê o pomoc.

No i przy okazji - drugie pytanie - czy dobrze my¶lê, ¿e aby zaple¶æ krajkê na okr±g³o (tak jak np. by³o to robione jako zawieszki do pieczêci) trzeba w±tek przeci±gaæ ca³y czas w jedn± stronê a nie lewo-prawo jak przy normalnej krajce? Sam jeszcze tego nie próbowa³em wiêc nie wiem na pewno.

*w krajkowym eksperymentowaniu zawsze przera¿a mnie zaplatanie tabliczek. No i to ¿e jako¶ ¿al mi ci±æ nitki po metrze, ¿eby co¶ tam sprawdziæ.
Vlasta
Ja tylko na jedno pytanie szybko odpowiem - tak, aby zrobiæ okr±g³± krajkê watek przeci±ga siê ca³y czas w jedn± stronê, jest trochê znalezisk podobnie wykonanych wyrobów, m.in. z Londynu.
Heimnar
Dziêki!
To od razu kolejne pytanie mi siê nasuwa...
Próbowa³em robiæ "krajkê-wa³eczek" przeci±gaj±c w±tek w jedn± stronê i zauwa¿y³em, ¿e nie jestem w stanie jej "dobiæ" ¿eby by³a ciasna - czy tak ju¿ niestety jest, czy te¿ mo¿e s± jakie¶ sprytne narzêdzia, które pozwalaj± na - przynajmniej lekkie - dobicie takiej okr±g³ej krajki?

I przy okazji - spostrze¿enie-pomys³. Mia³em ukopaæ gliny na ciê¿arki, ale zamiast tego wykorzysta³em zestaw p³askich kluczy oczkowych, który jak siê okaza³o spe³nia idealnie swoj± rolê (poza tym, ¿e ka¿dy inaczej wa¿y i przez to naci±g nici jest nierówny - ale idzie to opanowaæ). Ma za to jedn± wielk± przewagê - na p³askim kluczu oplatam wolny koniec nici, ¿eby mi siê nie pl±ta³ z reszt±. Bardzo usprawnia to krêcenie nimi. Wrzucê potem zdjêcia, ¿eby nie byæ go³os³ownym. Do tego piêknie dzwoni± podczas pracy - jak dzwonki wietrzne.
I id±c dalej za ciosem wymy¶li³em co¶, co mo¿e i byæ praktyczne do tkania d³ugich krajek i przyzwoicie wygl±daæ. Kijek (wersja niskobud¿etowa) lub podrze¼biona deseczka (nieco wy¿ej-bud¿etowa) z uchem, albo wyciêtym hakiem i przywi±zanym kamieniem. Kijek po to, ¿eby by³o na czym wolne nici obwi±zaæ.
Heimnar
Mog³em to do³±czyæ do poprzedniego posta, ale pytanie jest nieco z innej beczki.

Czy kto¶ z Was próbowa³ robiæ krajkê z nici, które ró¿ni± siê od siebie do¶æ znacznie grubo¶ci±?

Jak do tej pory - wszystkie robi³em dok³adnie z takiej samej nici (kordonek, albo we³na-w³óczka) jedna z tych, które robi³em ³±czy³a gruby bawe³niany kordonek z w³óczk±. Wysz³o super, bo wzór wyró¿nia³ siê dodatkowo przez to ¿e by³ matowy, a bawe³niana niæ mia³a delikatny po³ysk. Nici ró¿ni³y siê od siebie, ale mia³y mniej wiêcej tak± sam± grubo¶æ.

Zastanawiam siê, jak efekt da siê uzyskaæ mieszaj±c nici o ró¿nej grubo¶ci - np. zwyk³y cienki, bawe³niany kordonek z grubym kordonkiem? Z jednej strony mo¿e wyj¶æ bardzo ciekawie, bo wzór stworzy dodatkowo fakturê, a z drugiej - mo¿e siê okazaæ, ¿e nic z tego nie wyjdzie, bo nici nie bêd± tworzy³y ³adnego, gêstego splotu.

Podejrzewam, ¿e przy niewielkich ró¿nicach grubo¶ci mo¿na uzyskaæ ³adny efekt, przy wiêkszej ró¿nicy - mo¿e byæ mniej ³adnie. Nie wiem na pewno, póki nie spróbujê, a wizja motania siê z nowymi niæmi tylko po to, ¿eby przekonaæ siê, ¿e nic z tego nie wyjdzie nieco mnie przera¿a.

St±d pytanie - mo¿e kto¶ próbowa³ i poradzi, czy warto próbowaæ...
Viator
Mam krajkê bardkow±, która ma ró¿ne grubo¶ci w³ókien i niespecjalnie to wygl±da, bo grubsze nici s± zarazem s³absze i s³abiej zaci±gniête, przez co na lamówkê do mankietów siê to nie nadaje, ale mo¿e da³oby siê zrobiæ lepiej. Natomiast w¶ród anglojêzycznych internetowych poradników nt krajek jest jeden, proponuj±cy u¿ycie grubszej w³óczki do wypuk³ego wzoru (figuralnego - na przyk³adzie by³a bodaj sylwetka centaura) a cieñszej do t³a. Nie wiem czy to jest historyczne i jak to w praktyce wychodzi (nie by³o zdjêæ, tylko rysunek), chyba jednak wychodzi, bo artyku³ pisa³a osoba produkuj±ca w USA na zamówienie ró¿ne, nieraz bardzo skomplikowane krajki.
Kud³aty Mortis
Witam
Od jakiego¶ czasu chodz± mi po g³owie tabliczki . W trakcie szukania wskazówek na ró¿nych stronach natrafi³em na bardzo fajne 2 filmy na youtube.com ? Oczywi¶cie wrzucam linki ..

http://www.youtube.com/watch?v=Zvohefehwpw

http://www.youtube.com/watch?v=iwK-vxKLPAs...feature=related

Mam nadziejê ,¿e siê komu¶ przydadz± mi du¿o wyja¶ni³y ( po kilkukrotnym obejrzeniu bum.gif oczywi¶cie )
Pozdrawiam Kud³aty Mortis
Heimnar
CYTAT(Heimnar @ 11:55 16.09.2010) *
CYTAT(Mojmira @ 15:14 26.06.2010) *
[url="http://www.guntram.co.za/tabletweaving/index.htm"]
Chcia³am jeszcze zapytaæ o tzw. tkanie "double face" [...]. Wie kto¶ mo¿e czym to siê ró¿ni od zwyczajnego tkania na tabliczkach?


Mam zamiar siê zabraæ za co¶ takiego. Z tego co zdo³a³em wyczytaæ/podpatrzeæ itp. wiem tyle, ¿e od "normalnego" tkania na tabliczkach ró¿ni siê to kilkoma rzeczami (w sumie chyba jest prostsze):
[...]
Standardowe motywy s± w sumie chyba ³atwiejsze do robienia (nitki powinny mniej siê pl±taæ z ty³u). Ale widzia³em takie, ¿e z pewno¶ci± zabawy jest z nimi co niemiara. Ale na 100% przekonam siê jak spróbujê (co pewnie nast±pi niebawem).


No i nast±pi³o.
I powiem tak - myli³em siê - nie jest to ³atwiejsze.
Trudniejsze i to du¿o. Mo¿e dlatego wyda³o mi siê trudne, bo rzuci³em siê na naprawdê g³êbok± wodê i zamiast typowego prostego double-face'a zacz±³em robiæ pas w technice "sko¶nej" (broken 3/1 twill).
Generalnie ta technika (zwyk³e tkanie dwustronne faktycznie jest nieco prostsze, bo wymaga mniej "wyczucia" splotu) otwiera mo¿liwo¶ci praktycznie nieograniczone je¶li chodzi o projektowanie nawet najbardziej misternych i skomplikowanych wzorów.
Typowe krajki wyplatane i tak s± bardziej wszechstronne pod wzglêdem motywów ni¿ krajki bardkowe*, a zastosowanie "broken twillu" sprawia, ¿e ograniczeñ przy projektowaniu wzorów praktycznie nie ma (no mo¿e poza tym, ¿e ciê¿ko zrobiæ ³adn± liniê prost± w poprzek paska).

To co jest niezwykle trudne na pocz±tku to zorientowanie siê któr± kartê w któr± stronê odwracaæ, ale ju¿ po jakim¶ czasie mo¿na wyczuæ jak te nici powinny siê uk³adaæ. Efekt dwóch przecinaj±cych siê sko¶nych linii, charakterystyczny dla twillu jest naprawdê wart zachodu. W ka¿dym razie - zanim za to siê zdecydujemy zabraæ, by unikn±æ frustracji dobrze jest machn±æ kilka krajek typowych - wyplatanych. Po to, by za³apaæ i wyczuæ w jaki sposób uk³adaj± siê nici w splocie, jak powstaj± tzw. "long floaty" (d³ugie przebiegi? po polsku...nie wiem - nici nie przewi±zane w±tkiem).

Projekt, który zacz±³em, to 3-kolorowy pasek (2-kolorowy twill z obrze¿em w innym kolorze), z motywami Snartemo. Ciekawe ile czasu mi to zajmie =). Wynikami pozwolê sobie podzieliæ siê, ale pewnie bêdzie trzeba na nie trochê zaczekaæ. hehe.

Co jest w ka¿dym razie bardzo dobre - nie trzeba rozplataæ nitek, bo wzór jest symetryczny. Tylko obrze¿a siê zawijaj± , ale rozplecenie ich, to chwila.

* co do krajek bardkowych, to gdzie¶ w odmêtach sieci znalaz³em stronê, gdzie prezentowane by³y krajki robione na bardku, przez jak±¶ starsz± pani± z Germanii. Szczena opada.


I z nieco innej beczki - obieca³em fotki z moich innowacji w temacie sprzêtu. Przedstawiam moje bud¿etowe krosienko:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Grzebieñ wkrêcony jest w ma³e modelarskie imade³ko =).
Tê krajkê robi³em nieca³y miesi±c temu, bardzo fajne po³±czenie we³ny kaszmirowej (czerwony wzór) i dwóch grubych kordonków bawe³nianych (merceryzowana egipska bawe³na). ¯a³ujê ¿e nie doda³em obrze¿a w jednolitym kolorze, bo tak - na bokach widaæ lekko w±tek. Prz kolejnej ju¿ tego b³êdu nie pope³ni³em.
A na tym zdjêciu widaæ "ciê¿arki", które znakomicie spe³ni³y swoj± rolê. Teraz ju¿ je przerobi³em na drewniane z uwi±zanym kamyczkiem.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Wiem - wygl±da to na maksymaln± partyzantkê. Ale ja tak lubiê bigsmile2.gif
Heimnar
Zupe³nie przypadkowo trafi³em na bardzo fajn± stronê z wzorami i projektami krajek:
http://www.b-oberholz.de/editor/index.php?start=310

Znalaz³em j± w toku poszukiwañ (bezowocnych na razie) znaczenia pewnego symbolu. Konkretnie chodzi mi o to:
http://www.b-oberholz.de/editor/druckansicht.php?id=138

Lub w takim wariancie - symbol po¶rodku na górnym pasie:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Mo¿e kto¶ zna jego znaczenie???

Prace nad moim "twillowym" paskiem trwaj± - w dwa dni namota³em jakie¶ 20 cm szczerba.gif
Efekt poni¿ej:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

I pytanie - jak s±dzicie jaki mo¿e byæ najlepszy sposób "stabilizacji" tego typu krajki? Twill z racji swojej konstrukcji jest dziwny - s³aby ogólnie i ma tendencjê do skrêcania siê. Wszystkie karty s± zaplatane w jedn± stronê i do tego ca³y czas wystêpuj± na nim d³ugie niezaplecione przeploty - i st±d pewnie problem. Dodanie brzegów, które s± plecione stale w jedn± stronê ratuje niby sprawê, ale tylko czê¶ciowo - bo ca³y czas mam wra¿enie, ¿e ¶rodek krajki jest jaki¶ pó³-p³ynny.

Trochê odpowiadaj±c sam sobie - byæ mo¿e winny jest wci±¿ nierówny naci±g nici. Walczê z tym, ale ¿eby temu zaradziæ muszê siê chyba przesi±¶æ na wiêksze (i nieco bardziej zaawansowane technicznie) krosienko, które na razie czeka pod ¶cian± w formie oheblowanej prawie dwumetrowej dechy. Mo¿e rozwi±zaniem jest dodanie odpowiednio szerokiego brzegu robionego technik± inn± ni¿ double-face i twill. U mnie s± to dwie karty z ka¿dej strony. Mo¿e dla tej szeroko¶ci wzoru (33 tabliczki) powinno siê dawaæ 4? Albo nawet 6.
A mo¿e winna jest niæ w±tku, któr± zastosowa³em bardzo cienk± - typowa niæ do szycia. Z jednej strony - ³adnie to wygl±da, bo powierzchnia krajki jest bardziej g³adka i w±tek nie wystaje po brzegach, ale jednocze¶nie - nic jest ¶liska i byæ mo¿e s³abiej trzyma nici osnowy i pozwala na to, ¿eby p³ywa³y.

No nie wiem - jakby kto¶ zna³ m±dre rozwi±zanie problemu - bêdê wdziêczny.
Gloria z Krakowa
Teraz moje trudne pytanie. Jak robi siê to co¶ przedstawione na zdjêciu? Krajki na bardku niby robiæ potrafiê; do prostych wzorków typu kropki i pr±¿ki dosz³am drog± upo¶ledzonego kombinowania i odginania rêcznie niektórych nitek, tak jak siê skraca struny przy gitarze;) Podejrzewam jednak istnienie bardziej zaawansowanej, a jednocze¶nie mniej mêcz±cej techniki - moj± nie wyrobi³abym psychicznie trudniejszego wzoru.
Czy to jest naprawdê zwyk³e bardko, czy te¿ na fotografii nie widaæ jakiego¶ szczegó³u? Nawet nie widzê, ¿eby pasamoniczka przeplata³a jak±¶ nitkê.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
gordi
Ta pani przeplata nitkê która jest na czó³enku pod krajk±, widaæ to czó³enko z bia³a nitka.

A ja mam pytanie, czy kto¶ mo¿e mi pomóc w otwarciu tych schematów?

http://www.guntram.co.za/tabletweaving/pat...ded_simple.html
Julko
Klikasz prawym klawiszem na link przy wzorze (ten "16 cards") i wybierasz "zapisz element docelowy jako..." - zostanie zapisany plik o rozszerzeniu gtt, które powinien otwieraæ (chyba) ka¿dy program do krajek.
Izolda
Gloria:
wydaje mi siê, ze ta krajka jest wysnuwana. Na zwyk³ym bardku jak najbardziej:)

W±tek przewin±³ siê tak ko³o 5 strony tego tematu (od postu #83).

Kadlin poda³a link do bardzo fajnej strony, gdzie s± przyk³ady
krajek wykonanych t± technik± oraz wyt³umaczony sposób ich wykonania:

http://fiberarts.org/design/articles/rigidheddle1.html
http://fiberarts.org/design/articles/rigidheddle2.html
Alicja.
Pope³ni³am ostatnio wpis o bardku na swoim blogu. Zapraszam do lektury i dyskusji: Lucivo
Alicja.
Witam ponownie. Poszukujê praktycznych wskazówek dotycz±cych wykañczania brzegów tkaniny za pomoc± tabliczek. Przyk³ad w linku: Tablet woven edge oraz 14th century sewing... Czy macie do¶wiadczenie w wykonywaniu tego typu brzegów?
Ilonka
Witam serdecznie

Pytanie mo¿e trochê nie z tej beczki, ale zaryzykujê ;)

Mianowicie potrzebuje utkaæ pas szeroko¶ci oko³o 5cm z przêdzy jedwabnej. Pas by³by jednokolorowy, jednak zale¿a³oby mi aby posiada³ splot jak na za³±czniku, w tak± jakby jode³kê. W jaki sposób otrzymaæ co¶ takiego? Czy da radê utkaæ co¶ takiego na bardku?

Z góry dziêkujê za odpowied¼ i pozdrawiam
Ilonka
Ok pytanie nieaktualne, ju¿ do tego dosz³am sama ;) Pas zrobiê na tabliczkach, przekrêcanie niektórych w drug± stronê powinno daæ efekt ja¶niejszego lub ciemniejszego wygl±du czê¶ci splotu. Mam nadziejê ¿e sie uda.

Pozdrawiam
Heimnar
CYTAT(Ilonka @ 19:00 18.07.2011) *
Ok pytanie nieaktualne, ju¿ do tego dosz³am sama ;) Pas zrobiê na tabliczkach, przekrêcanie niektórych w drug± stronê powinno daæ efekt ja¶niejszego lub ciemniejszego wygl±du czê¶ci splotu. Mam nadziejê ¿e sie uda.

Pozdrawiam


Prawdê powiedziawszy na za³±czonym obrazku to faktury w ogóle nie widaæ, ale je¶li mówisz o "jode³ce" to mo¿e chodzi o tzw. "broken twill", który (³adnie zrobiony) wychodzi cudnie, ale roboty przy tym jest co nie miara. Choæ je¶li jest bez wzorów, to w metodzie "dwu-paczkowej" pójdzie bardzo zgrabnie.
I nie jest to kwestia ja¶niejszego, czy ciemniejszego wygl±du, tylko odpowiedniego u³o¿enia d³ugich nitek (z angielskiego "long float"), które s± wzglêdem siebie sko¶nie przesuniête.
Aine
Czy mo¿ecie rozpisaæ mi ten wzór. Jestem pocz±tkuj±ca w robieniu krajek na tabliczkach. Z góry wielkie dziêki ;)
Heimnar
CYTAT(Aine @ 19:56 28.07.2011) *
Czy mo¿ecie rozpisaæ mi ten wzór. Jestem pocz±tkuj±ca w robieniu krajek na tabliczkach. Z góry wielkie dziêki ;)


Zobacz tutaj:
http://www.theloomybin.com/cw/braids.html

Ja próbowa³em robiæ wzór nr3 - czyli taki warkocz, ale z trzech linii, a nie dwóch i nie¼le siê napoci³em go rozgryzaj±c. Ci±gle wychodzi³o co innego. Ale w koñcu siê uda³o.

Je¶li by¶ chcia³a wzór na potrójny warkocz, to mam go w pliku Excela, ale nie mogê go tu zamie¶ciæ (system nie przepuszcza za³±cznika). Mogê wys³aæ na maila.
jagoda.
S³awa!

Podczytuje was od jakiego¶ czasu i w koñcu postanowi³am siê odezwaæ. Od niedawna zajmuje siê tkaniem krajek na tabliczkach, do tej pory u¿ywa³am programu turnstyler czasami wzory nie wychodzi³y wed³ug zamierzonego zamys³u ale jako¶ dawa³am sobie rade. Niestety teraz mam problem, dosta³am zadanie by zrobiæ Krajkê "warkocz" poczwórny i nie wychodzi mi, nie wiem co nie tak robiê, ale proszê was o pomoc. Mo¿e macie jakie¶ dobre wzór do tej krajki.
Proszê pomó¿cie..
jagoda.
CYTAT(jagoda. @ 01:02 16.12.2011) *
S³awa!

Podczytuje was od jakiego¶ czasu i w koñcu postanowi³am siê odezwaæ. Od niedawna zajmuje siê tkaniem krajek na tabliczkach, do tej pory u¿ywa³am programu turnstyler czasami wzory nie wychodzi³y wed³ug zamierzonego zamys³u ale jako¶ dawa³am sobie rade. Niestety teraz mam problem, dosta³am zadanie by zrobiæ Krajkê "warkocz" poczwórny i nie wychodzi mi, nie wiem co nie tak robiê, ale proszê was o pomoc. Mo¿e macie jakie¶ dobre wzór do tej krajki.
Proszê pomó¿cie..



Naprawde nie znajdzie sie nikt kto mog³by mi pomóc?
Vistos
Witam
Zaczynam robiæ swoj± pierwsz± krajke. Bêd± to zwyk³e romby (¿eby siê nie zniechêciæ :D). Mam problem bo nie wiem czy wszystkie tabliczki musz± byæ ustawione Z lub S czy po po³owie takich i takich. I czy jak na przyk³ad mam zamiar robiæ 4 obroty w przód i 4 w ty³ to czy w±tek przeplataæ po ka¿dym obrocie czy dopiero po czterech? Jeszcze jedno: mo¿ecie mi podsun±æ jaki¶ program który otwiera wzory? Kto¶ wcze¶niej wyja¶nia³ ¿e trzeba: zapisz element docelowy jako... i otworzyæ go programem ale mój Turnstyler 2.02 tego nie otwiera. piszê ¿e niedozwolony format czy co¶ w tym stylu.

pozdrawiam
Vistos


Ci±g dalszy:
I jeszcze jedno. Gdzie¶ na pocz±tku tego tematu pisa³o ¿e ca³e projektowanie i powstawanie wzoru jest opisane w Turnstylerze. Gdzie? ja tam widzê tylko tak jakby "praktykê" czyli wirtualne nawlekanie nici na tabliczki i powstaje wzór. Nie rozumiem innych funkcji je¶li takowe istniej±. Zanim zabiorê siê za trudniejsze wzory chcia³bym je najpierw zaprojektowaæ ¿eby nie b³±dziæ jak przys³owiowe "dziecko we mgle" i s±dze ¿e pomo¿e mi w tym zrozumienie ca³ego programu.

proszê o pomoc i pozdrawiam
Vistos
Julko
Witam
Ja u¿ywam programu GTT (freeaware do ¶ci±gniêcia z: Guntram's Tabletweaving Page wraz z kolekcj± wzorów). Wed³ug mnie jest znacznie wygodniejszy od TS.

W±tek przek³adasz po ka¿dym przekrêceniu tabliczek i mocno go dobijasz, tak by nie by³o go widaæ. A tabliczki ustawiasz tak: tabliczki z lewej (1/2 ich ilo¶ci) jako Z a tabliczki z prawej jako S (lub odwrotnie smile.gif )

Z powa¿aniem
Julko
Vistos
Witam
Ju¿ sobie da³em rade z GTT ale krajki jeszcze nie robie bo w moim mie¶cie nie ma w³óczki :<. chcia³bym te¿ ¶ci±gn±æ The Loomy Bin. mo¿ecie mi podsun±æ jak±¶ stronê? jak ¶ci±gam z tej: http://www.theloomybin.com/cw/download/index_2002.html nie chce siê uruchomiæ

pozdrawiam
Vistos
Heimnar
Mnie Loomybin te¿ odmawia pos³uszeñstwa - jest to chyba wersja na starszy system.
Ale GTT w zasadzie jest wystarczaj±cy.

Z tym zaplataniem na S i Z to jest tak, ¿e karta zapleciona na dany sposób obracana w przód da liniê sko¶n± w jedn± stronê, a w ty³ - w drug±. Co oznacza, ¿e obracanie kilku kolejnych kart tak samo zaplecionych bêdzie dawa³o ³adn± sko¶n± i równ± liniê, podczas obrotu do przodu, ale brzydk± poszarpan±, przy obrocie do ty³u. Przyk³adowo - ¿eby mieæ ³adn± liniê o kierunku zgodnym z liter± Z - czyli ku prawemu górnemu rogowi, trzeba mieæ karty zaplecione w S i obracaæ je w przód.

DO ka¿dego wzoru, do którego siê bêdziesz przymierzaæ musisz bardzo dok³adnie pilnowaæ, by ka¿da karta by³a zapleciona w dobr± stronê. Ma to mo¿e mniejsze znaczenie przy wzorach dwukolorowych (dwustronnych - "double-face), ale jest absolutnie kluczowe dla krajek wyplatanych wielokolorowych i ³amanego twillu.

A na pocz±tek przygody z krajkami polecam wzór nazwany w ksi±¿ce p. Collingwooda "Kivrim". Prosty i bardzo efektowny:
http://www.stringpage.com/tw/kivrim.png
jagoda.
Pisze ponownie bo do tej pory nikt mi nie pomog³. Mam pewien problem chcia³am zrobiæ krajkê, ale mi nie wychodzi.
Dlatego zwracam siê do Was z pro¶b± o pomoc. Je¿eli znajdzie siê kto¶ taki, kto robi³ ten wzór to mo¿e zechce mi pomoc?
Prosi³abym o dok³adne opisanie tego wzoru.
Pozdrawiam,
Jagoda
KaspiaNSHPS
Mam pytanie, a konkretniej jak w ogóle rozpocz±æ tkanie krajki za pomoc± tabliczek? Widzia³em ró¿ne programy dotycz±ce robienia krajek ale nie rozumia³em co oznaczaj± ró¿ne schematy. Oczywi¶ciechodzi o to sk±d wiedzieæ jak uk³adaæ kolory nitek kiedy jeszcze przewleka siê je przez otwory, obracanie tabliczek, przewlekanie itp.? Prosi³bym kogo¶ o pomoc w tym "zawodzie" gdy¿ mam zamiar pe³niæ funkcje w bractwie zwi±zane z wyrabianiem ubiorów jak ich zdobieniem. ;)

Pozdrowienia
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.