CYTAT(Misia @ 13:10 24.06.2013)
- Pytanie g³ówne dot. pani z lewej: Przez chwilê zastanawia³am siê nad tym, czy to nie jest jaka¶ bia³a "narzutka" na czerwon± suknie, ale nie potrafiê sobie wyobraziæ gdzie mia³oby to byæ zapinane i jak niby to siê tak dobrze trzyma na ciele? Czy mo¿e jednak jest to suknia z czerwonym klinem (?) z przodu, a reszta jest bia³a? Bo w sumie ciekawie to wygl±da, tylko co to jest? A je¶li klin, to jak osi±gn±æ te bia³e "³apki"?
- Pani z prawej: Dekolt obrêbiony jak±¶ tasiemk±/krajk±, ok. Ale to samo wzd³u¿ rêkawów? Z reszt± suknia z lewej te¿ wydaje siê mieæ taki "patent". Co o tym my¶licie? Có¿ to mog³o byæ za cudo?
- Jeszcze raz pani z prawej: dó³ sukni. Czy to wystaje spodnia w paski spod krótszej wierzchniej, czy mo¿e to ta wierzchnia (o ile to wierzchnia) ma takie ¶mieszne wykoñczenie?
Suknie z tego przedstawienia s± do¶æ wyj±tkowe, trudno natkn±æ siê na co¶ podobnego. Na wstêpie warto pamiêtaæ, ¿e ten fresk powsta³ we W³oszech, a w³oska moda XIV-wieczna to odrobinê inna bajka ni¿ moda polska, niemiecka czy nawet francuska.
Strój kobiety po lewej na pewno sk³ada siê z dwóch warstw - pytanie tylko, czy s± ze sob± zszyte, czy jedna jest narzucona na drug±. Pod spodem mamy co¶, co przypomina prost±, czerwon± sukniê. Bia³a "narzutka" jest w czê¶ci dolnej ponacinana. Ozdobne bia³e "³apki" wydaj± siê tak¿e powycinane z materia³u, ewentualnie mog³oby to byæ co¶ w rodzaju ma³ych chwo¶cików. Trudno to okre¶liæ na tym przedstawieniu. Ogólnie wydaje mi siê, ¿e ta bia³a "narzutka" jest po prostu podszyta albo jako¶ sprytnie podczepiona do górnej czê¶ci czerwonej sukni.
Ta ozdobna ta¶ma otaczaj±ca dekolt (i w jednej, i w drugiej sukni) wydaje siê te¿ zakrywaæ miejsce, w którym normalnie wzd³u¿ rêkawa biegnie szew. Zwróæ uwagê, ¿e obszyto ni± tak¿e mankiety. Raczej nie jest to jednak zwyk³a tasiemka ani krajka - to raczej bogato haftowana, szeroka ta¶ma, która w drugim przypadku ma nawet z³oty kolor, wiêc zapewne by³a bardzo kosztowna.
Kobieta po prawej ma wed³ug mnie sukniê spodni± z naszytymi na ni± ozdobnymi paseczkami ja¶niejszego materia³u (chyba, ¿e zosta³a uszyta z tkaniny w paski). Co¶ podobnego mo¿na zobaczyæ np. w strojach ¶wiêtych dziewic stoj±cych po prawej:
http://www.atlantedellarteitaliana.it/imma...OP564AU5517.jpg , a tutaj jest powiêkszenie, na którym widaæ te ozdobne paseczki:
http://www.atlantedellarteitaliana.it/imma...OP564AU5511.jpg . Na tych przedstawieniach (pochodz±cych zreszt± z fresku tego samego artysty) widaæ te¿, jak dziwnie s± sztukowane te suknie - o ile w ogóle s± to przedstawienia rzeczywistych strojów z epoki, a nie wytwór wyobra¼ni malarza.
Mo¿na siê pozachwycaæ tymi w³oskimi fantazjami, ale ogólnie by³abym ostro¿na z rekonstruowaniem czego¶ takiego - chyba, ¿e dla w³asnej satysfakcji
Dla naszych terenów te sukienki by³yby chyba zbyt ekstrawaganckie.