Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: cotte simple- pytania, wykroje itp
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Damskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
EwKa
Jesli te suknie uznamy za cotte simple to mozesz uzyc guzikow w rekawach i zapiecia sukni sznurowaniem. Datowanie 1390-1410 r. Napisz jaki okres Cie interesuje, bo jesli wczesniejszy to tez cos moze znajde smile.gif
Ilonka
Sukniê szyjê z my¶l± o Grunwaldzie,wiêc bêdzie ok.


Serdeczne dziêki za pomoc smile.gif
Ilonka
Jeszcze jedno pytanie na temat cotte simple.
Szyjê j± z dwóch warstw lnu,jedna na podszewke. I tu pojawia siê problem. Czy podszewka by³a na dole przyszywana do brzegu sukni,czy mog³a swobodnie zwisaæ? Krawcowa powiedzia³a mi, ze je¶li j± przyszyjê, suknia bêdzie siê marszczyæ i ci±gn±æ, jednak nie wydaje mi siê, aby mog³a zwisaæ lu¼no... Przy sukniach wierzchnich podszewki by³y przecie¿ zszywane...

Z góry dziêkujê za odpowied¼ smile.gif
Rita
Zszyj spokojnie podszewke z wierzchem - jakim cudem, je¶li obie czêsci sa równej d³ugo¶ci i podobnej gramatury mia³yby sie one marszczyæ? W mojej takiego problemu nie ma.
Krawcowa raczej szyje ciuchy wspó³czesne, wiêc nie wszystkie rady s± stosowne do odtwórstwa.

Pozdrawiam smile.gif
Madeleine
Nie bêd± siê marszczyæ je¶li:
1. Wierzch i spód bêd± z tego samego wykroju
2. Wierzch nie bêdzie np ciêty "na wprost" a spód na "skos" (co mo¿na przypadkiem zrobiæ dla "oszczêdno¶ci" materia³u)- jak potniesz jedno wzd³u¿ a drugie w skos to tkanina ze skosu oczywi¶cie bêdzie ci±gn±æ.
3. Je¶li wierzch bêdzie np z we³enki a spód z lnu to niestety po pierwszym praniu w zwyk³ej wodzie len mo¿e siê straszliwie skurczyæ. Mia³am sukniê z dziwnej mieszanki lnu z jedwabiem i po dwóch praniach zrobi³a siê z niej sukienka na dziecko, wiêc s±dzê ¿e gdybym co¶ takiego da³a na podszewkê to by³by klops.
Ilonka
Wszystkie czê¶ci sukni s± tak samo krojone, nie szczêdzi³am materia³u. Wcze¶niej wszystko zdekatyzowa³am, wiêc chyba nie powinno byæ problemu z kurczeniem siê,jednak zastanawia mnie kwestia lu¼nej podszewki...
Rita
Przyjrzyj siê zatem wie¶niaczkom w Godzinkach - maja powiniete sukienki. Gdyby podszewka by³a luzem, to by by³o to widac na ikonografii, a ja sie z tym akurat nigdzie nie spotka³am.
Ilonka
Sama te¿ siê nigdzie nie spotka³am, pyta³am w sumie z ciekawo¶ci i nie mam zamiaru siê upieraæ smile.gif

Dziêki serdeczne za pomoc smile.gif
marta.br
CYTAT(Rita @ 13:04 03.07.2008) *
Przyjrzyj siê zatem wie¶niaczkom w Godzinkach - maja powiniete sukienki. Gdyby podszewka by³a luzem, to by by³o to widac na ikonografii, a ja sie z tym akurat nigdzie nie spotka³am.


Wie¶niaczki w Godzinach nie maj± podszewki w sukniach.
Generalnie podszywanie sukni spodniej wsród ubo¿szej czê¶ci spo³eczeñstwa nie by³o popularnym zabiegiem.


Pozdrawiam
Marta
Rita
Jedna z wie¶niaczek ma podszycie, ale to detal, nie wart dyskusji. Jest jeszcze sporo innych przedstawieñ.
D±brówka
Je¶li chcesz byæ zupe³nie pewna, skrój sukienkê i podszewkê, zszyj wszêdzie prócz do³u i daj im powisieæ razem parê dni, a potem dopiero wycyrkluj i dotnij wszystko jak trzeba.
Anka
A ja mam pytanie: jak dok³adnie wygl±da³o wi±zanie z przodu? To znaczy na jakiej wysoko¶ci (nisko¶ci) siê koñczy³o?
Jak by³o wykonane? Szyjê sukienkê spodni± bez podszewki. Tam, gdzie by³by szew (gdyby nie by³o wi±zania) zostaj± mi dwa brzegi materia³u. Z praktyki wiem, ¿e takie miejsce wi±zania musi byæ wzmocnione. Czy np podszywa³o siê dodatkowym paskiem takie miejsce, czy te¿ zawija³o brzeg materia³u tak, aby wi±zanie przechodzi³o przez zawiniêcie?
Nie widzê te¿ samego "supe³ka" czy "kokardki" na ¿adnym z obrazów, pewnie ¼le szukam, ale nie bardzo wiem, jak ten sznurek ostatecznie zawi±zaæ.

Czy je¶li uszyjê sukniê spodni± z tego wykroju:
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/herjol39.html
to bêdzie to poprawne? Chodzi o okres oko³ogrunwaldzki, Gdañsk, rodzina rzemie¶lnicza.
Rozumiem, ¿e na plecach jest ta suknia zszywana pionowym szwem, po bokach te¿ pionowe szwy. Z przodu chcê zrobiæ modyfikacjê i wi±zanie daæ jak najni¿ej. Tylko w³a¶nie nie wiem, jak daleko jest to "jak najni¿ej" - do talii? Sukienka bêdzie z lnu, a ju¿ wystarczaj±co trudno wk³ada siê giez³o, wiêc chcê sobie maksymalnie u³atwiæ jej wk³adanie i zdejmowanie, ale tak, ¿eby to by³o poprawne.
marta.br
CYTAT(Anka @ 07:34 12.07.2008) *
A ja mam pytanie: jak dok³adnie wygl±da³o wi±zanie z przodu? To znaczy na jakiej wysoko¶ci (nisko¶ci) siê koñczy³o?


Wi±zanie powinno koñczyæ siê w miejscu, w którym jeste¶ najszersza - czyli okolice bioder - inaczej nie bêdziesz w stanie sznurowaniem dopasowaæ sukienki do swojej figury.
Metod wykoñczania jest kilka. Za³±czam link, który ju¿ kilka razy siê przewija³ w temacie szycia:
http://heatherrosejones.com/archaeological...n.html#LEFacing
Sznurowanie w gêst± drabinkê i supe³ek od ¶rodka w zupe³no¶ci wystarczy.

Pozdrawiam
Marta.Br
lewa
CYTAT(Mo¶ka @ 18:43 28.04.2008) *
Mam jeszcze jedn± w±tpliwo¶æ: czasami cotte simple jest w wiêkszosci wypadków u¿ywana jako kiecka spodnia, ale nie raz widaæ wyra¼nie, ¿e wystaje spod niej spodnia. Czy jest jaka¶ regu³a mówi±ca o tym kiedy jak to wygl±da³o? Czy taka kiecka na podszewce (a mo¿e i bez?) mo¿e byæ noszona zarówno jako kiecka wierzchnia, jak i spodnia?

Chcia³abym przypomnieæ to pytanie, bo sama siê nad tym zastanawiam?
Iseult
Czesc
Mam sukniê spodni±, lnian±, prost± w fasonie i z d³ugim rêkawem. wygl±da trochê podobnie jak wklejany wczesniej przez jednego z forumowiczów obrazek <pozwalam sobie równiez go wkleiæ>, ma tylko inny dekolt (bardziej prostok±tny ni¿ ³ódkowaty). Niestety, sukienka zrobi³a sie ostatnio na mnie troche za ciasna pod pachami i zastanawiam siê - nie wiem tylko czy to by by³o historyczne - czy mo¿na odci±æ rêkawy i zrobiæ w nich u góry dziurki (tak, ¿eby by³y przywi±zywane na krótkich sznureczkach do reszty sukienki na ramionach). Wydaje mi siê, ¿e w przypadku mê¿czyzn co¶ takiego jak dowi±zywane rêkawy istnia³o, ale czy kobieta te¿ tak mo¿e zrobiæ??
marta.br
Najprostszym i najbardziej "¶redniowiecznym" sposobem na zbyt ciasne ubrania jest sztukowanie. Rozpruj sukienkê pod pachami wstaw kliny z tego samego lub podobnego materia³u jak sukienka i po sprawie smile.gif Przywi±zywanie rêkawów do cotte simple to naprawdê nie najlepszy pomys³.

Pozdrawiam
Marta
Diegowa
Je¶li nie chcesz sztukowaæ ( a nie pisa³a¶ gdzie masz wi±zania) zawsze mo¿esz zrobiæ z przodu wi±zanie lub po bokach - w ten sposób dopasujesz sukienkê do ka¿dej figury bigsmile2.gif .

Pozdrawiam
Anna
Iseult
Wi±zanie mam z ty³u, na plecach. Hmm... to sztukowanie to niez³y pomys³, obawiam siê tylko mojego wykonania ;) dziêki za pomoc
lewa
wi±zanie na plecach zlikwiduj i zrób po bokach lub na przodzie
MotyllicA
Witam. Jestem nowa w temacie i chcê uczyæ simple cotte wi±zan± po bokach na wzór tej na zdjêciu. Mam pytanie, jak siê wszywa rêkawy? http://www.freha.pl/style_emoticons/default/dunno.gif I jak wygl±daj± rêkawy wi±zane albo zapinane na guziki? Mog³yby które¶ z nich pasowaæ do tej sukienki?

Przy okazji chcia³am siê spytaæ, czy len mo¿e byæ fioletowy? :P
Mo¶ka
no ta kiecka na zdjêciu ma rêkaw ¼le wszyty (przestarza³± technik± - szew i kwadratowy klin pod pach±, rêkaw o prostej górenej czê¶ci wszyty prostopadle do korpusu. Tak siê szy³o w XIIIw).

Szew powinien byæ z ty³u, z trójk±tnym klinem, góra wycinana w tak± falkê i ca³o¶ wszysta pod lekkim chocia¿ skosem. Temat wszyswania rêkawów by³ niedawno poruszany w temacie o Robe http://www.freha.pl/index.php?showtopic=3528&st=180 - tu masz wszytko wyt³umaczone, ³±cznie z rysunkami. Tam co prawda klin by³ zbêdny, ale Ty bêdziesz mia³a rêkaw obcis³y, wiêc polecam go wszyæ.

Pozdrawiam,
Mosia.
MotyllicA
Dziêkujê bardzo za tak szybk± odpowied¼ ;)
Nidhogg
Ja bym jeszcze wy¿ej wszy³ kliny - od talii/pêpka, nie od najszerszego punktu bioder. Wtedy bêdzie siê ³adniej uk³adaæ i podkre¶laæ taliê. Sznurowanie mo¿e byæ zrobione czê¶ciowo na panelu, czê¶ciowo na klinach. Rêkaw z klinem bêdzie pasowa³ idealnie, d³ugi z guziczkami albo krótki i dodatkowo d³ugie rêkawki z lepszej tkaniny dopinane (zastanów siê nad datowaniem i popatrz na malarstwo z okresu - co siê czê¶ciej pojawia). Zamiast lnu poleca³bym cienk± we³nê, lniane sukienki maj± tendencjê do wygl±dania jak szmatki i s± mniej trwa³e. Fiolet - zale¿y jeszcze jaki odcieñ, typowy fiolet to kolor przypisany do ¿a³oby i kleru (tzw.fiolet biskupi).
Natkaa
Witam!
Ostatnio szukam i szukam i przegl±dam fora i ró¿ne stronki i prawdê mówi±c mam wra¿enie, ¿e coraz mniej wiem smile.gif

W³a¶nie szyjê moj± pierwsz± sukniê - robocz± z króciutkim rêkawkiem (bez rêkawów nie mo¿e byæ, ju¿ dziêki wam wiem smile.gif ). Zastanawiam siê jednak nad wykrojem - wszêdzie s± informacje, ¿e szyje siê z klinów. Czy uszycie bez klinów - z 4 czê¶ci (2 po³ówki przód, dwie po³ówki ty³) bêdzie ok? (wygl±daæ i uk³adaæ siê bêdzie bardzo dobrze, ale czy jest to dopuszczalne).
Czy wykrój sukni i giez³a mo¿e byæ taki sam? Czy te¿ mo¿e lepiej daæ inny wykrój giez³a pod spód i wtedy suknia bêdzie lepiej siê uk³adaæ?
I przy okazji: skoro bêdzie widac rêkawy giez³a to czy mo¿e byæ ono uszyte z bawe³ny? (akurat mam w szafie i zastanawiam siê czy da³oby siê ten materia³ wykorzystaæ, zamiast kupowaæ len.
N.
Nidhogg
CYTAT(Natkaa @ 11:35 11.03.2010) *
Witam!
Ostatnio szukam i szukam i przegl±dam fora i ró¿ne stronki i prawdê mówi±c mam wra¿enie, ¿e coraz mniej wiem smile.gif

W³a¶nie szyjê moj± pierwsz± sukniê - robocz± z króciutkim rêkawkiem (bez rêkawów nie mo¿e byæ, ju¿ dziêki wam wiem smile.gif ). Zastanawiam siê jednak nad wykrojem - wszêdzie s± informacje, ¿e szyje siê z klinów. Czy uszycie bez klinów - z 4 czê¶ci (2 po³ówki przód, dwie po³ówki ty³) bêdzie ok? (wygl±daæ i uk³adaæ siê bêdzie bardzo dobrze, ale czy jest to dopuszczalne).

Mo¿esz - poszukaj sobie sukni królowej Ma³gorzaty - Uppsala Gown. Z tym, ¿e z powodu mniejszej szeroko¶ci tkanin dostêpnych w ¶redniowieczu, te czê¶ci musia³y byæ sztukowane z wê¿szych kawa³ków. Je¿eli nie szyjesz ze wzorzystego brokatu i nie zale¿y ci na spasowaniu wzoru, oszczêdniej jest wszyæ kliny.


CYTAT
Czy wykrój sukni i giez³a mo¿e byæ taki sam? Czy te¿ mo¿e lepiej daæ inny wykrój giez³a pod spód i wtedy suknia bêdzie lepiej siê uk³adaæ?
I przy okazji: skoro bêdzie widaæ rêkawy giez³a to czy mo¿e byæ ono uszyte z bawe³ny? (akurat mam w szafie i zastanawiam siê czy da³oby siê ten materia³ wykorzystaæ, zamiast kupowaæ len.
N.

Giez³o nie ma kroju sukni - jest prostsze i mniej dopasowane. Stosuje siê krój podobny do wcze¶niejszych cote. Pamiêtaj, ¿e dekolty w gie¼le i sukni maja pasowaæ do siebie - czêstym b³êdem jest giez³o p³ytkim dekoltem, widoczne z g³êbokiego dekoltu sukni.
Bawe³nê odradzam - len oddycha i odprowadza wilgoæ, lepiej siê sprawdza w lecie i ³adniej wygl±da.
Rafa³
Natkaa
CYTAT(Nidhogg @ 15:57 11.03.2010) *
Mo¿esz - poszukaj sobie sukni królowej Ma³gorzaty - Uppsala Gown. Z tym, ¿e z powodu mniejszej szeroko¶ci tkanin dostêpnych w ¶redniowieczu, te czê¶ci musia³y byæ sztukowane z wê¿szych kawa³ków. Je¿eli nie szyjesz ze wzorzystego brokatu i nie zale¿y ci na spasowaniu wzoru, oszczêdniej jest wszyæ kliny.

Dziêki:). Suknia bêdzie jednokolorowa, a co do szeroko¶ci tkaniny - w najszerszym miejscu, ka¿da z tych 4 czê¶ci, ma ok 70cm. Wiêc o sztukowaniu nie my¶lê smile.gif

CYTAT
Giez³o nie ma kroju sukni - jest prostsze i mniej dopasowane. Stosuje siê krój podobny do wcze¶niejszych cote.

Pod dopasowan± sukniê musi byæ dopasowane giez³o. A nie bardzo wiem jak je dopasowaæ z prostego kroju. Jak kliny bêd± od bioder, to od pasa w górê bêdzie olbrzymi luz i materia³ bêdzie siê rolowa³ pod sukni±. Jak wszyjê od pasa, to w talii bêdzie dopasowane, ale w dó³ z kolei bêdzie bardzo szerokie i ca³o¶æ mo¿e wygl±daæ nie za ciekawie.
Pozostaje mi albo wykrój sukni, albo dokrojenie wykroju giez³a od pasa w górê aby pozbyæ siê nadmiaru materia³u.
Chyba, ¿e kto¶ ma jaki¶ inny pomys³?

Za uwagê odn. dekoltu - dziêkujê, nie pomy¶la³am o tym jako¶ smile.gif. A wybór lnu na giez³o przemy¶lê jeszcze, ale Twój argument na pewno wezmê pod uwagê smile.gif
N.
Nidhogg
CYTAT(Natkaa @ 18:17 11.03.2010) *
Dziêki:). Suknia bêdzie jednokolorowa, a co do szeroko¶ci tkaniny - w najszerszym miejscu, ka¿da z tych 4 czê¶ci, ma ok 70cm. Wiêc o sztukowaniu nie my¶lê smile.gif

To daje 280 cm obwodu na dole - IMHO bardzo ma³o. Sukienki mojej ¿ony (1,65m wzrostu) maj± zwykle ko³o 4-4,5 metra obwodu na dole. W³a¶nie sprawdzi³em - oryginalna Uppsala Gown mia³a oko³o 4,20. To by³a suknia dworska, ale najprawdopodobniej dla 10letniej dziewczynki.
CYTAT
Pod dopasowan± sukniê musi byæ dopasowane giez³o. A nie bardzo wiem jak je dopasowaæ z prostego kroju. Jak kliny bêd± od bioder, to od pasa w górê bêdzie olbrzymi luz i materia³ bêdzie siê rolowa³ pod sukni±. Jak wszyjê od pasa, to w talii bêdzie dopasowane, ale w dó³ z kolei bêdzie bardzo szerokie i ca³o¶æ mo¿e wygl±daæ nie za ciekawie.

Nie musi byæ bardzo dopasowane. Kliny wszywa siê zawsze od talii, wszyte od bioder wygl±daj± karykaturalnie, poza tym to mija siê z celem - wszywa siê je tam, gdzie cz³owiek zaczyna sie rozszerzaæ. W dó³ nie bêdzie za szerokie - je¿eli nie dasz bardzo szerokich klinów, to bêdzie odrobinê wê¿sze od sukni, je¿eli dodatkowo zrobisz je d³ugo¶ci do pó³ ³ydki, to nie przekroczy 2,5 metra obwodu.
W±skie i dopasowane (szyte z trapezów) mo¿e byæ giez³o "k±pielowe" - na rami±czkach. Ale to wymaga z kolei sukienki z d³ugimi rêkawami.
R.
lewa
uppsala jest sukni± wierzchni±, wiêc raczej odradza³abym ten krój. Polecam na cotte simple ten - http://picasaweb.google.com/squirrel.left/...091510924139746 lub ten http://picasaweb.google.com/squirrel.left/...082756919622546
Natkaa
CYTAT(Nidhogg @ 19:40 11.03.2010) *
To daje 280 cm obwodu na dole - IMHO bardzo ma³o. Sukienki mojej ¿ony (1,65m wzrostu) maj± zwykle ko³o 4-4,5 metra obwodu na dole.

Czyli dodatkowo kliny...

CYTAT
Kliny wszywa siê zawsze od talii, wszyte od bioder wygl±daj± karykaturalnie, poza tym to mija siê z celem - wszywa siê je tam, gdzie cz³owiek zaczyna sie rozszerzaæ.

Teoretycznie racja, ale w takich od talii dopiero bym karykaturalnie wygl±da³a... Wierzê, ¿e wiesz o czym mówisz, ale...nie ka¿demu wszystko pasuje do figury angsad.gif
A takie od bioder niekoniecznie mijaj± siê z celem - poszerzaj± jednak i choæby u³atwiaj± chodzenie smile.gif

I nie wiem co ma zrobiæ... angsad.gif( Mo¿e jutro wpadnie mi co¶ do g³owy, jak prze¶piê siê z problemem smile.gif


edit: lewa - dziêkujê
Nidhogg
Widzia³em parê sukienek i gieze³ uszytych z klinami od bioder, zamiast od talii. Wybacz, nie potrafiê sobie wyobraziæ figury na któr± by to pasowa³o. Je¿eli zale¿y ci na sylwetce przylegaj±cej do bioder, to daj odpowiednio w±skie kliny, ale od talii - tam gdzie biodra zaczynaj± siê rozszerzaæ.
A Herljolfsnes 39 (drugi z linków które poda³a Lewa) to chyba najbardziej zgrabny i dopasowuj±cy siê do ka¿dej sylwetki krój. W nieco pó¼niejszej wersji, tej z "Madonny z czerwonymi i b³êkitnymi anio³ami" Fouqueta osi±gn±³ doskona³o¶æ i od tego czasu nie zmieni³ siê praktycznie do dzi¶ :D
Natkaa
CYTAT(Nidhogg @ 22:16 11.03.2010) *
Widzia³em parê sukienek i gieze³ uszytych z klinami od bioder, zamiast od talii. Wybacz, nie potrafiê sobie wyobraziæ figury na któr± by to pasowa³o.

My¶lê, ¿e wszystko zale¿y od szeroko¶ci bioder i wciêcia w talii itd. Mo¼e i jest to moja pierwsza historyczna, ale nie pierwsza w ¿yciu sukienka. Ale ok, bo z dyskusji o stroju robi siê dyskusja o kobiecych figurach, a nie w tym rzecz tutaj smile.gif
Spróbujê sobie uszyæ giez³o z klinami od pasa ze starej po¶cieli-na próbê smile.gif
lewa
a po co Ci takie kliny w gie¼le?
Natkaa
no, na giez³o dosta³am od kogo¶ wykrój jak w za³aczniku... jak widaæ s± kliny...
lewa
to nie jest wykrój giez³a. Giez³o kliny ma jak ju¿ tylko po bokach
przejrzyj ten temat, na pewno co¶ znajdziesz - http://www.freha.pl/index.php?showtopic=18373
Króliczyca Mary
CYTAT(Nidhogg @ 22:16 11.03.2010) *
Widzia³em parê sukienek i gieze³ uszytych z klinami od bioder, zamiast od talii. Wybacz, nie potrafiê sobie wyobraziæ figury na któr± by to pasowa³o. Je¿eli zale¿y ci na sylwetce przylegaj±cej do bioder, to daj odpowiednio w±skie kliny, ale od talii - tam gdzie biodra zaczynaj± siê rozszerzaæ.
A Herljolfsnes 39 (drugi z linków które poda³a Lewa) to chyba najbardziej zgrabny i dopasowuj±cy siê do ka¿dej sylwetki krój.

Nidhogu, z ca³ym szacunkiem, kliny w cotte simple wszywa siê na wysoko¶ci bioder, a modelowanie sylwetki uwidaczniajace taliê za³atwia siê przez odpowiednie podkroje pasów materia³u tworz±cych sukniê oraz odpowiednie wykrojenie czê¶ci, któr± siê sznuruje. Kliny we wszystkich sukniech wszywam w ten sposób i zapewniam ciê, ¿e nie wygl±dam karykaturalnie. Kliny wszyte od bioder (oczywi¶cie nie nadmienrnie szerokie) stanowi± naturalne przed³u¿enie krzywizn uzyskanych podkrojami w talii.
I rzeczywi¶cie, kroje sukien z Grenlandii s± baaardzo przyjazne u¿ytkownikowi. Du¿o ³atwiej uszyæ wg. nich sukniê odpowiednio dopasowan± i bez denerwujacych marszczeñ, ni¿ na przyk³ad wg. kroju czterocze¶ciowego (zwanego równiez w ¶rodowisku, nie wiedzieæ czemu, czteropanelowym).
Loreley
CYTAT(lewa @ 10:36 12.03.2010) *
to nie jest wykrój giez³a. Giez³o kliny ma jak ju¿ tylko po bokach
przejrzyj ten temat, na pewno co¶ znajdziesz - http://www.freha.pl/index.php?showtopic=18373

Ograniczenie miejsca wszywania klinów w giez³ach jedynie do boków uwa¿am za bezpodstawne.
http://kostym.cz/Obrazky/1_Originaly/01_Goticke/I_01_12.jpg - Chemise (14th century)
http://kostym.cz/Anglicky/6_Dobove/05_Kosilky/VI_05_01.htm - wykrój powy¿szego

Wracaj±c do w³a¶ciwego tematu...
CYTAT
kliny w cotte simple wszywa siê na wysoko¶ci bioder, a modelowanie sylwetki uwidaczniajace taliê za³atwia siê przez odpowiednie podkroje pasów materia³u tworz±cych sukniê oraz odpowiednie wykrojenie czê¶ci, któr± siê sznuruje.

CYTAT
Kliny wszyte od bioder (oczywi¶cie nie nadmienrnie szerokie) stanowi± naturalne przed³u¿enie krzywizn uzyskanych podkrojami w talii.

Widaæ kwestia sporna. Wstawienie klina od talii sprawia, ¿e fa³dy uk³adaj± siê równo i zaczynaj± siê od najwê¿szego miejsca w korpusie. W przypadku wstawienia od bioder fa³dowanie zaczyna siê ni¿ej. Najprostszy sposób - przyjrzeæ siê jak uk³ada siê sukienka na wybranych przedstawianiach.
Karykaturalny efekt daje wstawienie klina od biodra przy zbyt szerokim, niepodciêtym panelu, co spotyka siê niestety nader czêsto. [W razie w±tpliwo¶ci:efekt króciutkich nó¿ek, kosza zamiast bioder i przed³u¿onego korpusu.]
Pozdrawiam
L.
Yhm
CYTAT(Loreley @ 13:10 12.03.2010) *
Karykaturalny efekt daje wstawienie klina od biodra przy zbyt szerokim, niepodciêtym panelu, co spotyka siê niestety nader czêsto. [W razie w±tpliwo¶ci:efekt króciutkich nó¿ek, kosza zamiast bioder i przed³u¿onego korpusu.]


Zale¿y czy jest siê gruszk± czy jab³kiem ;) najprzyja¼niej jest zaczynaæ klin od talii. Nawet je¶li ta talia wypada na ¿ebrach (moja wypada). Karykaturalnie wygl±da wstawienie klina w miejscu, w którym jest siê ju¿ rozszerzonym przy figurze jab³ka - sukienka minimalnie lu¼na na brzuchu i fatalnie opiêta w miejscu tak zwanego "brzuszka", przy jednoczesnej fa³dzie lu¼nego materia³u na plecach w tym samym miejscu. Pomog³o jedynie przed³u¿enie klina w górê. Dla osób którym siê nudzi polecam klin spod pachy, albo i dwa rozszerzaj±ce siê na biu¶cie i zwê¿aj±ce w okolicach talii i z powrotem rozszerzaj±ce na biodrach. Co¶ jak w H39
pozdrawiam
Yhm
Witko
Czy cotte simple ma zawsze zapiêcie sznurowane czy dla po³ XIVw. mo¿na zastosowaæ masê drobnych guziczków?
Mo¶ka
jako suknia spodnia guziczków mieæ nie powinno.
Dlaczego? bo po na³o¿eniu na ni± sukni wierzchniej, ta ¼le by siê uk³ada³a - guziczki odstaj±. mo¿e s± te¿ jakie¶ inne powody. ale raczej w ciuchach spodnich stosuje siê sznurowanie.

Z guziczkami mo¿esz uszyæ cothardie - to ju¿ suknia wierzchnia.
MotyllicA
Witam. Wiecie mo¿e, gdzie id± szwy w sukni spodniej z 6. czê¶ci? Mo¿e s± na to jakie¶ wykroje? Niestety niczego takiego nie mogê znale¼æ i nie wiem ju¿, gdzie szukaæ dunno.gif
Je¶li przeoczy³am taki w±tek na forum, to bardzo proszê o odes³anie mnie tam, jednak na prawdê niczego takiego nie widzia³am ^ ^'
Rita
Najpro¶ciej obejrzeæ stronkê Marca Carlssona: http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...loth/type4.html
Loreley
Je¶li strona Carlssona wydaje siê niewystarczaj±co jasna... [ http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/herjol39.html - niestety w³a¶cicielk± sukni by³a garbuska, co mog³o wp³ywaæ na stopieñ dopasowania]
Fouquet, Madonna http://en.wikivisual.com/images/e/e7/Fouquet_Madonna.jpg
Wersja ³opatologiczna - obecnie funkcjonuje to jako ciêcie francuskie [szew do samego do³u, nie zaszewka!]
MotyllicA
Dziêki smile.gif uzna³am, ¿e na pocz±tek jest za trudna i zrobi³am zwyk³± z 8. czê¶ci :P tylko mam jeszcze pytanie dotycz±ce tej w³a¶nie sukienki. Nie zrobi³am w niej do tej pory ¿adnych rêkawów, a chcê wszyæ d³ugie. Czy mam jaki¶ inny wybór oprócz wi±zania, guziczków i bombardes?
Yhm
A gdzie¶ ty wi±zanie na rêkawach widzia³a? Bombardes te¿ bym pominê³a. Najlepiej wstawiæ zwyk³e proste d³ugie rêkawy z klinem na ³opatce.

tak jak tu rêkaw np. http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/herjol38.html
MotyllicA
Wi±zanie od ³okcia do nadgarstka. Nie wystêpowa³o takowe?
I ma³a poprawka, rêkawy mam ju¿ wszyte, ale s± zaszyte tylko do ³okcia i chodzi mi o ich zakoñczenie, bo tam na razie wisi kawa³ materia³u i nie wiem, jak je zakoñczyæ. Czyli to, jak maj± wygl±daæ na przedramieniu i przy d³oni.
Marta K.
No i zaszyj je do koñca, oczywi¶cie odpowiednio dopasowane (ale te¿ tak by¶ mog³a prze³o¿yæ d³oñ).
MotyllicA
Tak zamierzam, jednak nie wiem, czy robiæ w tym miejscu guziczki, czy wi±zanie, czy mogê co¶ jeszcze innego, a tak¿e czy mog± byæ d³u¿sze, ni¿ tylko do nadgarstka i czy mog± mieæ wtedy inny kszta³t, ni¿ bombardes.
Basia
Najbardziej uniwersalne s± zwyk³e, proste, ZSZYTE, dopasowane rêkawy do nadgarstka. Bombardes to raczej dworskie rozwi±zanie.

Je¶li ju¿ chcesz kombinowaæ, to raczej guziczki (bo rozumiem, ¿e to ma byæ I po³. XV wieku)

Wi±zania s± pó¼niejsze, czyli co najmniej II po³ XV wieku, tak¿e radzi³abym tej opcji w ogóle nie braæ pod uwagê (a i tak zwykle wi±zanie rêkawów w tamtym okresie zaczyna³o siê nad ³okciem).
Monysha
A ja mam zupe³nie inne pytanie. Jestem posiadaczk± dobitnie du¿ego biustu (30 cm ró¿nicy miêdzy biustem a obwodem pod) i nawet jak szyjê wspó³czesne sukienki to mam spory problem. Czy bêdzie bardzo ¼le, je¶li w sukience umieszczê zak³adki na biuscie? Bo ju¿ brak mi innych pomys³ów...

I drugie pytanko; rêkawy zapinane na guziczki maj± ³adnie wykoñczony brzeg. Kiedy szuka³am jak to zrobiæ natrafi³am tylko na rysunek z mnóstwem "nitek" i 3 kwadracikami, które maj± u³atwiaæ zaplatanie. Czy kto¶ jest w stanie mi wyt³umaczyæ, jak konkretnie mam to zaplataæ?

Z góry bardzo dziêkuje za odpowied¼ i pozdrawiam
Monysha
Rita
A mo¿esz daæ link? Bo ja nie kojarzê rêkawów wykañczanych plecionk±, to raczej sposób ozdabiania torebek.
Co do biustu - obszy³am kilka dziewczyn w rozmiarze 75 C i D, i nie by³o problemu z dopasowaniem sukni, nale¿y tylko dobrze skroiæ j± z 4 lub 6 paneli. Obesz³o siê bez zaszewek, które historycznie wi±¿ nie sa potwierdzone.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.