Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Nasze ultrasowskie stroje i zbroje
> Prywatne Inicjatywy > Bo¿y Bojownicy
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
Borg
Dzieki
Brayanie patrz zarowno na tej pawezy jak i na rysunkach sa przestrzenne o takim ksztalcie
kwestia jakosci wykonania czytaj talentu
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
No to spoko
Marcus Aurelius Carnifex
Haj!

Wed³ug mnie jakby ta nó¿ka by³a cieñsza icon_wink.gif . I je¶li móg³bym doradziæ to pomalowanie pawê¿ki farb± ca³kowicie matow± daje o wiele lepsze efekty. Choæ tak± b³yszcz±c± mo¿na trochê "ufolkowiæ" np papierem ¶ciernym drobnoziarnistym do polerowania lakieru samochodowego - nazywanym przez niektórych papierem wodnym icon_wink.gif .

Pa
Owen
Hej
Hmm, po pierwsze pawê¿ka wysz³a bardzo ³adnie smile.gif, ale...
Co do kielichu, to dla mnie jednak jest nie teges..., mianowicie kielich husycki, to kielich mszalny a nie pucharek gliniany, który moim zdaniem jest zobrazowany na twojej tarczy. Nie spotka³em siê do tej pory z takim przedstawieniem kielicha ( a jest ich trochê).
Co do bluszczu to zgadza siê ¿e jest to motyw bardzo popularny. Sposób w jaki go zastosowa³e¶ jest odminny od spotykanych ale w sumie mo¿e uj¶æ. Natomiast jego malunek jest bardzo nowoczesny, ma t± g³êbie, w sumie bardzo nowatorsk±. Ja maluj±c swoj± pawê¿ przejrza³em kilkana¶cie orgina³ów pawê¿y. Zauwa¿y³em pewne zasady w ich ikonografii, m.in. to ¿e ten bluszcz w³a¶nie jest do¶æ jednolity i ma³oskomplikowany.
Hej Podsy³am efekt moich zabaw z pêdzlem ;), i orgina³ na którym siê czê¶ciowo wzorowa³em.
Pozdrawiam
Borg
ok no to ja pomaluje od poczatku:P
tym razem sam moze mniej mam talentu ale mnie fantazja nie poniesie
dzieki za pomoc

ps
Moze zamiescimy znane nam przedstawienia pawezek mogacych robic za wzory
zaczynam stad chyba tez Owen ma swoja z zalacznika
1
2
3
S³odziutki
Owen, Twoja pawê¿ jest bardzo ³adna, ale zastanawia mnie ta korona (zreszt± te¿ ³adna).

Mam zatem wa¿ne pytanie:
Czy korona mo¿e znajdowaæ siê na pawê¿ach Sierotek? Czy raczej powinna byæ na pawê¿ach wrednych Pra¿an, albo co gorsza, papie¿ników, Niemców i Austriaków? icon_wink.gif Tak jak na austriackim oryginale, na którym siê wzorowa³e¶? Albo dopiero za czasów "husyckiego króla" Jerzego z Podiebradów?

Ja siê naprawdê nie czepiam, bo sam nie zd±¿ê zrobiæ pawê¿y przed Czerskiem icon_sad.gif A chcia³bym móc, wierzcie mi...

Pozdrawiam serdecznie,
S³odziutki.
Owen
Hej
Ju¿ t³umaczê smile.gif.
Motyw monogramu i korony zaczerpniety jest z wroc³awskiej pawê¿y któr± sam ogl±da³e¶ smile.gif. D³ugo nad tym my¶la³em, i w koñcu doszed³em do wniosku ¿e korona nie oznacza nawi±zañ ideologicznych do maonarchizmu jakiego¶ tam, ale jest to ukoronowanie monogramu IHS czyli w skrócie Jezus Chrystus Królem smile.gif. Co w ¿adnym razie nie k³uci siê z ideologi± Sierotek smile.gif.
Moja tarcza to taki sk³adak. Wszystkie elementy na niej wystêpuj±ce, pojawiaj± siê zazwyczja na co najmniej dwóch innych tarczach. Ale sama kompozycja jest mojego pomys³u.
Pozdrawiam
S³odziutki
CYTAT
Motyw monogramu i korony zaczerpniety jest z wroc³awskiej pawê¿y któr± sam ogl±da³e¶ . D³ugo nad tym my¶la³em, i w koñcu doszed³em do wniosku ¿e korona nie oznacza nawi±zañ ideologicznych do maonarchizmu jakiego¶ tam, ale jest to ukoronowanie monogramu IHS czyli w skrócie Jezus Chrystus Królem


O! To mi siê podoba! smile.gif

To jest dobra argumentacja. Wprawdzie wroc³awskie pawê¿e to raczej te papie¿nickie, ale Twój pomys³ jest cool smile.gif

Spanembohem,
Sladky.
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Moim skromnym zdaniem, masowe ozdabianie tarcz wymyslnymi ornamentami jest z lekka naduzyciem i jakos stoi w sprzecznosci z charakterem i ideologia armii husyckiej.To bylo plebejskie, dosyc ascetyczne wojsko, a nie rewia mody. Popatrzmy, jak niewiele jest przedstawien takich tarcz i takich tarcz w ogole (a husytow malo nie bylo). Dlatego prosze powsztrymac swe zapedy artystyczne. Kielich na tarczy w zupelnosci wystarczy, ba nawet tylko kielich na ubraniu.
Pozdrawiam!
Maciej
Owen
Bryan a ile znasz przedstawieñ husytów z lat 1420-1430 ?? smile.gif
Bo akurat tarcz zachowa³o siê wyj±tkowo du¿o, choæ przyznajê ¿e przewa¿nie ze starszym rodowodem.
Pawê¿e w krakowie wyrabia³ cech malarzy, co ¶wiadczy trochê o ich zdobnictwie. Oczywi¶cie zgadzam siê ¿e s± przyk³ady skromnie malowanych pawê¿y vide ta czarna wroc³awska pó³okr±g³a, ale nie negowa³bym te¿ malowanych. Tabor to by³o sporo miasto, które w miarê sprawnie funkcjonowa³o, a wedle za³o¿eñ robimy tych pó¼niejszych ju¿ husytów.
Pozdrawiam
S³odziutki
CYTAT
Bo akurat tarcz zachowa³o siê wyj±tkowo du¿o


A w Czechach, np. w Muzeum Narodowym w Pradze, jeszcze wiêcej smile.gif

CYTAT
ba nawet tylko kielich na ubraniu.


Z kolei przedstawieñ husytów z kielichami na ubraniu te¿ nie jest tak du¿o. Powiedzia³bym nawet: czê¶ciej spotyka siê kielich na sztandarze czy pawê¿y, a rzadziej na ubraniu.

Ja naszyjê go na kaptur, bo jest to jedyne znane mi autentyczne przedstawienie takiego kielicha na ubraniu. Ubraniu cepnika bez he³mu i w samym kapturze, dla ¶cis³o¶ci (sorki, nie wiem co to za manuskrypt, i nie mam skanu, ale na pewno I po³owa XV wieku smile.gif ).

Swoj± drog±, je¶li kto¶ ma dostêp do takich przedstawieñ, to zamieszczajcie.

Spanembohem,
Sladky.
Arbor
Narazie niewiele tych egzemplazy pokazano. A podobno zachowa³o siê wiele.

Jestem ciekaw, czy istniej± zachowane pawê¿e dla piechoty, majace podobny grzebieñ jak te konne (trapezoidalny przekrój z wypustem na samej górze). W za³aczniku podaje przyk³ad konnej. Chcia³bym mieæ taki grzebieñ (je¶li to historyczne) w swojej pawê¿y.

Dziêki!
Marcus Aurelius Carnifex
Haj!

Wzór jak najbardziej historyczny. Wed³ug mnie jest to pawê¿ka kusznicza. Ten wypust mia³ za zadanie po³o¿enie na niego kuszy i polepszenie jej celno¶ci.

Pa
Owen
Hej
CYTAT
W za³aczniku podaje przyk³ad konnej. Chcia³bym mieæ taki grzebieñ (je¶li to historyczne) w swojej pawê¿y.


No wiêc po pierwsze sam kszta³t prostok±tnej pawê¿y z trapezoidalnym grzebieniem jest dosyæ uniwersalny, zarówno dla piechoty jak i konnych. Ró¿nica by³a w wielko¶ci. Literatura (na podstawie popisów) stopniuje je po prostu na : ma³e, ¶rednie i du¿e smile.gif.
Co do za³±cznika, to taka wielko¶æ jest raczej ma³a/¶rednia co faktycznie kwalifikowa³oby j± te¿ dla konnych, choæ nie tylko...
O tej p³askorze¼bie ju¿ pisa³em, ¿e proszê siê na niej nie wzorowaæ, bo to wymys³ XIX wieczny smile.gif.
Wszystkie podane wy¿ej zdjêcia pawê¿y s± du¿ych rozmiarów, zatem zdecydowanie s± "piechotne".
Polecam te stronki wrzucone przez Borga, bo zawieraj± niesamowite zdjêcia, plus bardzo fachowy opis z czego pawê¿ siê sk³ada³a i jak by³a zbudowana.

Oczywi¶cie niewykluczam funkcjonowania pawê¿y bez tego grzebienia, i o innym kszta³cie, lecz wydaje siê ¿e ten kszta³t od pocz XV wieku zyskiwa³ zdecydowan± przewagê.

Pozdrawiam
Arbor
Czyli podobny kszta³t pawê¿y, lecz wiêkszej (100 cm) wed³ug mojego i Waszego zdania nadaje siê i nale¿y kopn±c siê by do 1 lipca mieæ je gotowe?


Hmm?

PS: A ta strona od Borga faktycznie ¶wietna!

PS2: Powiem tak: podoba mi siê ten wypust z prostego powodu - chcê wykorzystaæ go w czasie walk bitewnych. Wiecie, ¿e ataki tarcz± s± standardem, taki "dynks" mógby nieznacznie pomóc...
Kant tarczy jest niebezpieczny, bo mo¿e przej¶æ przez wizurê, natomiast ten wypust bi³ by mocno, ale bezpiecznie...
Borg
rynienka sprawdza sie fajnie jako:
a) miejsce na przedramie (imacze mam zamocowane by dlon byla pionowo)
B) miejsce na kolano gdy stoisz na ugietych nogach
c) ladnie sie komponuje z rondem kapalca

co do plaskich byly ale chyba nie u nas w tym czasie
patrz W³ochy i ich strefa wplywow
jenda z pawezy wroclawskich tez jest plaska
Owen
Hej
No wiêc co do rynienek i mocowania uchwytu, to skoñczmy z tym trzymaniem ca³ym przedramieniem. Jak robimy sobie tarcze na ultra, to w ca³o¶ci. Tez mia³em takie trzymanie jak opisujesz Borg, ale teraz postawi³em na uchwyt jaki istnieje we wszystkich zachowanych egzemplarzach, czyli w kszta³cie Y .
Zapewniam ¿e sprawdza siê bardzo dobrze, jednak tylko z rêkawic± p³ytow± pod spodem. Do tego pasek na szyjê i jedziemy. powtarzam wszelkie trzymanie ca³ym przedramieniem jest mroczne.
P³askie w³a¶nie by³y, o czym przekonuje mnie obrazek z Biblii Wac³awa, czy zachowana pawê¿ czeska ze stron do których linka zapoda³e¶ Borg ;). (p³aska znaczy wygiêta ale bez korytka).
Arbor
Taa... Przedramie to mrok... Szkoda troszkê.
Pytanie: wygodnie laæ tarcz± jak ma taki uchwyt?

W za³±czniku pawê¿ w któr± chcemy wyposa¿yæ nasz± Rotkê... Chodzi o konstrukcje i wymiary (112cmx57cm). Z tego co widaæ na jej podobnych, grzebieñ by³ trapezoidalny.

Sklejka to nadu¿ycie spore, co?
Owen
Hej
Co do wygody, to generalnie spoko, dobrze siê j± prowadzi, ale pomocny bardzo jest pas na szyjê. odci±¿a i usztywnia tarczê.

Co do rysunku to generalnie to ten typ, choæ zachowane egzemplarze wskazuj± ¿e w jego ramach istnia³a spora róznorodno¶c w szczegó³ach, kszta³tach i proporcjach.

No sklejka jest naduzyciem, i moim zdaniem powinni¶my od niej odchodziæ. Przyznajê siê ¿e ta moja aktualnie jest ze sklei, ale wykorzysta³em po prostu dechê któr± mam w domu od 2-3 lat.
Namiêtnie szukam kogo¶ kto by mi wyskropa³ dechy z lipy do pawê¿y. Je¶li macie tak± mo¿liwo¶æ to ja jestem chêtny smile.gif.

Pozdrawiam
Arbor
Widzisz, mój ojciec jest ¶lusarzem, stolarzem i tokarzem, a brat snycerzem i gdy im sugeruje by tarczê jednak wyskrobaæ, pukaj± siê w g³owê...

(a jakby taka wyskrobana nie daj Bo¿e tarcza pêk³a, to bym siê pop³aka³ chyba :P )

Wymy¶li³em wiêc, ¿e zrobmy ze sklejki, ale oszlifujemy j± odpowiednio i odpowiednie miejsca wype³nimy szpachl± stolarsk±. Potem pomalujemy farb± olejn± (zmatowion±) do¶æ grubo i dzieki temu od wewn±trz bedzie wygl±da³o jak te z linku od Borga... A je¶³i siê nie uda - wypier...e na ¶mietnik. :P

Bezczelne, czy do przyjêcia?
Marcus Aurelius Carnifex
Haj!

CYTAT
Wymy¶li³em wiêc, ¿e zrobmy ze sklejki, ale oszlifujemy j± odpowiednio i odpowiednie miejsca wype³nimy szpachl± stolarsk±. Potem pomalujemy farb± olejn± (zmatowion±)...


A oklejenie pó³tnem?

Pa
S³odziutki
Panowie: Dajcie mi trochê czasu bo aktualnie mam egzaminy. Jak skoñczê to pode¶lê Wam dok³adne wymiary poszczególnych pawê¿y które dokumentowali¶my w MWP. No, chyba ¿e Owen je spisa³ i ma je gdzie¶ na wierzchu.

Arbor: To s± takie modele jakie chcecie zbudowaæ. Z trapezoidaln± grani±.

Co do uchwytu "Y", to by³a te¿ pawê¿ z uchwytem w kszta³cie "X", tzn. rozdwajaj±cym siê i na górze, i na dole. Ten "X" by³ kuty z ¿elaza.

Pozdrawiam,
S³odziutki.
S³odziutki
CYTAT
A oklejenie pó³tnem?


Koniecznie. Rze¼niczek dobrze mówi. I skór± te¿ tongue.gif

Pozdrawiam,
Sladky.
Marcus Aurelius Carnifex
Haj!

Uchwyt w kszta³cie X ³atwiej osadziæ na ko³ku wbitym w ziemiê, a wnêka w czê¶ci wewnêtrznej idealnie pasuje do takiego ko³ka icon_wink.gif

Pa
Arbor
CYTAT
A oklejenie pó³tnem?


Mia³em na my¶li strone wewnêtrzn± tarczy... Chodzi o to ¿eby wygl±da³a jak dr±¿ona, a nie ze sklejki. Tylko na wewnêtrznej stronie jest go³e drewno (dlatego je pod³ubiemy, oszpachlujemy i pomalujemy). Zewnêtrzna czê¶c i naro¿niki - rzecz jasna - oklejone p³ótnem. To niemal oczywiste.

CYTAT
Arbor: To s± takie modele jakie chcecie zbudowaæ. Z trapezoidaln± grani±.


O!

CYTAT
Jak skoñczê to pode¶lê Wam dok³adne wymiary poszczególnych pawê¿y które dokumentowali¶my w MWP.


Dam Ci czas do niedzieli, potem zginiesz :P


Jeszcze jeden patent wykorzystali¶my w naszych poprzednich - mrocznych - pawê¿ach (jedna z nich na moim avatarku) to 0,5mm blacha POD p³ótnem na gónej krawêdzi pawê¿y. Nie widaæ jej, nie obci±¿a, a przed³u¿a trwa³o¶æ, s³owo daje.

PS: Zrobimy odrazu 6-8 sztuk, wiêc nie bêdzie Ctrl+Z ani innego cofniêcia smile.gif Dlatego plose o pomoc.
Marcus Aurelius Carnifex
Haj!

Co¶ mi siê wydaje, ¿e wiêkszo¶æ rantów nie by³a obita blach± lecz oklejona skór±. Te co widzia³em by³y oklejone skór±. Kto¶ widzia³ w zachowanych eksponatach obicie blach± rantów?

Pa
S³odziutki
CYTAT
Dam Ci czas do niedzieli, potem zginiesz :P


Tylko spróbuj smile.gif smile.gif

CYTAT
Kto¶ widzia³ w zachowanych eksponatach obicie blach± rantów?


Nie. Nie. Nie. tongue.gif Ani trochê.

CYTAT
Mia³em na my¶li strone wewnêtrzn± tarczy... Chodzi o to ¿eby wygl±da³a jak dr±¿ona, a nie ze sklejki. Tylko na wewnêtrznej stronie jest go³e drewno (dlatego je pod³ubiemy, oszpachlujemy i pomalujemy).


Mylisz siê. Wewnêtrzna strona te¿ jest oklejona p³ótnem i skór±. Tylko nie jest malowana tak jak front.

Pozdrawiam serdecznie,
S³odziutki.
Owen
Hej
Jeszcze co do trzymania, w MWP tylko jedna tarcza mia³a takie orginalne kute trzymanie. ¯aden ze znanych mi innych orgina³ów takiego nie ma, dla mnie to wygl±da³o bardzo topornie, jak dorobione pó¼niej, wiêc zaleca³bym ostro¿no¶æ, i jednak rekonstruowaæ normê a nie wyj±tki.

Co do obijania skór± rantów, to nie wystêpuje to na ¿adnej z pawê¿y, wiêc proponujê daæ spokój, tym bardziej blach±.

Co do konstrukcji tarczy, pewnie wiêkszo¶æ wie, ale napiszê by usystematyzowaæ:
1)Drewno lipowe, dr±¿one z trzech lub wiêcej czê¶ci i sklejane ( i prawdopodobnie ³±czone na ko³ki drewniane).
2) oklejane od wewn±trz skór± (chyba cielêc±) z w³osiem do wewn±trz, klejem naturalnym (skórnym pewnie)
3) z wierzchu 2-3 warstwy grubego lnu z gipsowym podk³adem na ka¿d± z nich.
4) malowanie farbami olejnymi, zabezpieczone werniksem
5)uchwyt z grubego rzemienia rozdzielonego w po³owie i tworz±cego Y. Przybity gwo¼d¼mi kutymi. Do tego nad nim przybity po dwóch stronach, d³ugi pas do za³o¿enia na szyjê

Co do potencjalnego zniszczenia, to có¿ tak jak ze wszystkim. Ewentualnie dopuszczam ze mozna mieæ dwie pawê¿e, jedn± sklejkow± do m³ócki i jedn± drewnian±, która by wygl±da³a.
Ja w ka¿dym razie jestem gotów zainwestowaæ pieni±dze, o ile kto¶ siê podejmie wykonaæ mi dechy o tarczy.
I nie ma co kombinowaæ z jakim¶ imitowaniem i szpachlowaniem. Skleja to zawsze bêdzie skleja.

Pozdrawiam
Arbor
No có¿ podej¶cie niby zdrowe, a jednak nie do koñca...

Chyba nie ciê¿ko zgadn±æ (czytaj±c co piszê), ¿e zale¿y mi (nam) na m³ócy. Tarcza dr±¿ona to kupa pieniêdzy (nie wiem czy wiecie, ale drewno lipowe jest do¶æ rzadkie, poniewa¿ Lipa jako gatunek drzewa jest PRAWNIE CHRONIONA)... Nie powiem, ¿e siê mylisz twierdz±c, ¿e skleja to skleja, natomiast za³o¿e siê o gruby pieni±dz, ¿e nigdy nie bêdziesz robi³ ze swojej pawê¿y takiego u¿ytku jak my... (odgaduje to z nastawienia/podej¶cia)

Z za³o¿enia projekt Bo¿ych Wojowników jest w stylu zachodnim - maksymalna ultra¶no¶æ (w pewnym sensie hipokryzja, ale co ja siê bêdê ¶ciera³ z Wami... bum.gif ) i nastawienie na paradowanie, nie walkê. Husycka Rota Piesza ma podobne podej¶cie do wszystkiego, ale w za³o¿eniu chcemy walczyæ. Dlatego stosujemy hidden armour, maskowan± sklejê i wszystko co wygl±da i zachowuje siê jak orygina³y, a jest od nich bezpieczniejsze.

Mo¿e to Wam co¶ rozja¶ni...

Moje wnioski:
- Od wewn±trz TE¯ obiæ p³ótnem (co rozwi±zuje kilka problemów! szczerba.gif ).
- Zero blachy i skóry na rantach.
- Uchwyt "Y".
- Na m³ócê skleje, na imprezy Bo¿owojownicze dr±¿ona Lipa (kto ma forse ten kupi - ja to pierd...e).

Otwarte pytania:
- Zdecydujcie siê z t± skór± smile.gif jest od wewn±trz? na zewn±trz? (z tego co widzia³em pod linkiem od Borga to ani tu ani tu) :P

Chaos robicie panowie, ka¿dy mówi co¶ innego...

Pozdrawiam!
Borg
paweze byly obijane skora tyle ze slyszalem o calej powieszchni ja mam na kantach przyznaje bez bicia
a paweze gdzies mi sie obilo ze byly obijane blacha czasem jak sie dowiem gdzie to napisze
Owen
Hej
Co do blachy, to niewierzê smile.gif.
Co do skóry to by³a oklejana od wewn±trz na ca³o¶ci, tak ¿e zachodzi³a na kanty na zewn±trz. Z tym ¿e to dosyæ cienka skórka , choæ napewno i tak wzmacnia³a. vide zdjêcie
Marcus Aurelius Carnifex
Haj!

CYTAT
Chyba nie ciê¿ko zgadn±æ (czytaj±c co piszê), ¿e zale¿y mi (nam) na m³ócy...


Tak tylko niewinnie przypomnê jedno z za³o¿eñ projektu:
CYTAT
Inscenizacje walki s± celem drugorzêdnym, jesli wymagania sprzêtowe wynikaj±ce z dopuszczania do inscenizacji walki stanê³yby by w sprzecznosci z wymaganiami sprzêtowymi zwi±zanymi z wiern± rekonstrukcj± oddzia³u husyckiego, to wierna rekonstrukcja ma bezwglêdne pierwszeñstwo...


Pa icon_wink.gif
Arbor
Za³o¿enia Projektu... Mówi±c delikatnie mam je w d.u.p.i.e.

Podkre¶lam, ¿e ja i moja gromada to Husycka Rota Piesza. Na tym forum udzielam siê tylko dlatego, ¿e Watcher zasugerowa³, ¿e zamiast zak³adaæ swoje forum, lepiej z Wami (bo zainteresowania zbierzne)...

Ale je¶li macie co¶ przeciwko temu - chêtnie o tym porozmawiam. Mo¿e co¶ wymy¶limy :D

Mam nadzieje, ¿e bêdziecie dla mnie/nas mili icon_wink.gif Bo HRP to g³ównie inscenizacja bitwy, u nas s± inne zasady (je te¿ mo¿ecie mieæ w d...). M³óca to podstawa. Postaramy siê byæ maksymalnie odtwórczy, ale równie¿ nie damy siê pokroiæ.

Z reszt±... Tylko pytam o pawê¿e... Bardzo dziêkujê za wszystkie, co prawda zupe³nie ze soba nie zgodne, ale liczne komentarze...

Pa icon_wink.gif
Borg
Owenie o ile pamietam Vroobell pokazywal i opisywal zdjatka pawezy z MWP i pisal ze jest kryta skora i to z sierscia do spodu
chyba skora wolu
Na Discovery byl ciekawy program w ktorym goscie rekonstruowali wieze obleznicza i testowali pokrycie z wolowej skory efekty nie dosc ze to pancerne to jeszcze ognioodporne w tej sytacji krycie taka skora jest nie tylko potwierdzone ale i naprawde sensowne
pozdrawiam
Owen
Hej
No oki, Arbor znamy ju¿ twój punkt widzenia, jak sam rozumiesz jest on sprzeczny z tym co my sobie za³o¿yli¶my. Oczywi¶cie wymiana informacji to podstawa, wiêc mo¿emy tu sobie mi³o gaworzyæ. Natomiast ni cholery nie rozumiem skoro oficjalnie masz ten projekt w d.u.p.i.e to czemu wpisa³es sobie Bo¿ich Bojowników w loginie. Poza tym mimo wszystko fajnie by by³o skoro siê tu udzielasz, ¿eby¶ w³±czy³ siê twórczo w poszerzanie naszej wiedzy, zamiast zadawaæ same pytania. Generalnie jest to forum Bzich Bojowników, jesli ciê to nie bawi co tu robimy, to naprawdê nikt ciê nie trzyma. S±dzê ¿e generalnie trochê nie fair jest twoje podej¶cie.
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Niestety, krotka pilka. Usuwam Arbora z listy i prosze go o usuniecie Bozych Bojownikow z opisu, aczkolwiek zycze wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam!
Maciej
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Witam!
Chcialbym poruszyc problem rekawic - wydaje mi sie, ze klasyczne klepsydry zasadniczo sa za dobre i za rzadkie na nasz okres... Chyba ze dla ciezkozbrojnego, albo konnego. Z mojego researchu wynika, ze lepsze bylyby zbrojnikowe, albo z wieloczesciowym mankietem... Zapraszam do dyskusji!
Maciej
Owen
Hej
Rêkawice to ciekawa sprawa, mi te¿ na logikê wydawa³oby siê, ¿e powinny to byæ jakiego¶ starszego typu patenty, jak zbrojniki. Natomiast nie znalaz³em z prze³omu XIV/XV wieku ¿adnych przyk³adów w ikonografii rêkawic zbrojnikowych. Wszêdzie s± klepsydry. NAwet na pos±gu ¶w. Jerzego w Pradze z 1373 ju¿ ma on klepsydry. Zamieszczam pare fajnych obrazków z traktatu Bellifortis - Konráda Kyesera z ok 1400r.
My¶lê ¿e generalnie je¶li ju¿ by³y to w³a¶nie klepsdry, najlepiej z ³uskowymi palcami. Oczywi¶cie czê¶æ pewnie nie mia³a wogle rêkawic. Bardzo prawdopodobne ¿e funkcjonowa³y równolegle rêkawice starego typu, ale nie s± one pokazane w ikonografii.
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
To moga byc uproszczone przedstawiebnia zbrojnikowych... Choc mysle, ze aktycznie, w 1428 roku spokojnie mogly funkcjonowac obie opcje, zbrojnikowe i klepsydry...

Pozdrawiam!
Maciej
S³odziutki
CYTAT
To moga byc uproszczone przedstawiebnia zbrojnikowych


Bryan, a dlaczego zak³adasz ¿e to uproszczone przedstawienia zbrojnikowych, je¶li wyra¼nie widzimy klepsydry? I na wielu ¼ród³ach z pocz±tku, czy te¿ pierwszej po³owy XV wieku te¿ widzimy klepsydry. O rycerskich nagrobkach z XIV wieku nie mówiê, a ¼róde³ na prostych ¿o³nierzy w klepsydrach pod koniec XIV wieku poszukam. Skorygujcie mnie, je¶li siê mylê, ale ostatnie zachowane rêkawice zbrojnikowe jakie znamy to Visby, czy tak?

Dlaczego zatem zak³adaæ ¿e nie mamy klepsydr w 1430 roku???

Piszesz tak:
CYTAT
Z mojego researchu wynika, ze lepsze bylyby zbrojnikowe, albo z wieloczesciowym mankietem


Jaki research masz na my¶li, Hejtmanie? Na czym siê opierasz?

Zgadzam siê, ¿e w 1430 mog³y wystêpowaæ równolegle i jedne i drugie, choæ raczej na korzy¶æ klepsydr, a zbrojnikowe sprzed 70 lat raczej jako niezbyt powszechny, przedatowany wyj±tek.

Pozdrawiam serdecznie, heart.gif
S³odziutki.
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Okazalo sie np, ze rekawice z Churburga wojta Ulricha VII zbrojnikowo mankietno-zbrojnikowe ktore mowiac szczerze w moich oczach wygladaly dosyc prymitywnie, to wyrob tak z 1420 roku, a najwczesniejsze ich przedstawienie to jakies zbrojny rabiacy niewiniatka w kosciele z 1409 roku, Tyrol (wiadomosci od Bialego i Elefantow via Bialy).
Oto link do zdjecia oryginalu:
http://www.company-elefant.com/deutsch/rec...0005_klein.html

Pozdrawiam!
Maciek
Owen
Hej
To nam tylko pokazuje ró¿norodno¶æ mo¿liwo¶ci. Natomiast nie nazwa³bym ich zbrojnikowymi. MAnkiet owszem dwuczê¶ciowy, ale z litej blachy, a palce na tej samej zasadzie co ³uski, tylko nitowane od spodu.
Zreszt± mamy bli¿sze przedstawienia, dla husytów ni¿ Tyrol smile.gif. Choæ fakycznie intryguj±ce ¿e przy tak wypasionej zbroi, rêkawice s± stosunkowo zapó¼nione.
Pozdrawiam

ps. w za³±czniku ³adnie pokazane klepsydry pocz XVw Czechy
S³odziutki
Fajne. smile.gif Szczerze mówi±c, to chyba nie ma siê tu o co spieraæ, bo mankiet i tak jest taki jak w klepsydrze, a jedynie palce s± zbrojnikowe (czy tak?) A rêkawice zbrojnikowe z Visby by³y przecie¿ ca³e z mniejszych lub wiêkszych zbrojników. A zatem nieporozumienie wynika z tego, ¿e mówimy o ró¿nych rodzajach rêkawic.

Dla mnie to jest klepsydra ze zbrojnikowymi palcami i z p³ytowymi czubkami palców (fajna, kiedy¶ bêdê chcia³ mieæ takie), a nie rêkawica zbrojnikowa.

W sumie zatem: Zgadzamy siê co do tego, ¿e w 1430 mog³y wystêpowaæ zarówno takie rêkawice, jak i "klasyczne" klepsydry. smile.gif

Pozostaje jeszcze pytanie: czy mog³y wtedy wystêpowaæ rêkawice ca³kowicie zbrojnikowe?

Pozdrawiam serdecznie,
S³odziutki.
Borg
mam cos co wzorowalem na Churburskich i jednym przedstawieniu z Padwy (patrz moje www)
ogolnie jestem za uproszczonymi klepsydrami takimi bez profilowan na dloni
proste zwykle moga byc bez palcow
przyjzyjcie sie poznijeszym grupom ilu z nich ma rekawice
rekawica byla pewnie potwornie dorga wiec raczej jak nosili to takie cos uproszczonego
co do zbrojnikowych dla mnie przegiecie w XV wieku nie przypominam sobie zadnego nagrobka z czasow zblizonych do przelomu co dopiero lata 30
a klepsydry widzialemw latach 40

przy okazji rekawice z Churburga Ulricha VII nie sa zapoznione sa dosc nowoczesne wrecz po za palcami prymitywnymi ma juz ruchomy mankiet co jest nowoczesne raczej a i ma blache zachodzaca na place protolyzki
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Witam! Musz Cie troche rozczarowac angsad.gif
Akurat ruchomy mankiet to sprawa wlasnie wczesniejsza niz pozniejsza... A te rekawice bez palcow to najczesciej rekawice, gdzie palce sie nie zachowaly...
Borg
slyszalem ze po za pomyslami zbrojnikowymi stosowano tez na palce kolczuge na ile prawda nie wiem zrodel nie widzialem
co do mankietu byly ruchome ale na zasadzie zbrojnika z jakims tam podkladem lub pokryciem, patrz Visby, czy tez ktorys z nagrobkow Piastow Slaskich jak wroce do domku sprawdze ktory ale to duzo wczesniej
Widzialem folgi na mankiecie jakiegos Anglika z poczatku XV a tak stale jednolite klepsydry
nawet tzw lyzki niekoniecznie mialy ruchomy mankiet dopiero renesans to standad Churburskie nie maja zadnego podkladu dla mankietu jest to jeden kawal blachy
zrodlo z tym morderca niewiniatek podeslalem w temacie o zbroi z Churburga fajne zrodlo Elefanty sa raczej przekonane ze te rekawice moga byc wczesniej niz 1420 nawet przynajmniej tak mi mowily

co do braku palcow jestem przekonany ze takie widzialem gdzies
gdyby co docelowo chce wlasnie zbrojnikowe dorobic choc szczeze narazie zyje bez nich i mam cale palce

a co do rekawic co ze wczesnymi lyzkami?

PS
Owenie te blizsze przedstawienia niz Tyrol mozna prosic?
Owen
Hej
Chodzi³o mi o przedstawienia ikonograficzne, m.in. te co ju¿ zamie¶ci³em ale te¿ inne. Mogê powrzucaæ ich jeszcze trochê jak wybiorê odpowiedni± ikonografiê. Ale s± jak to zwykle przewa¿nie dosyæ schematyczne, widaæ tyle ¿e klepsydra albo nie smile.gif.
Pozdrawiam
Owen
Hej
To ja wrócê do tematu, który ju¿ by³ chyba poruszony...
Chodzi mi o szeroko znany kielich na kapturze. Zaintrygowany tym tematem, szuka³em w ca³ej dostêpnej mi ikonografii tego motywu, lecz nigdzie nie znalaz³em. Natomiast masowo wystêpuje w opracowaniach, co trochê wskazuje na bezmy¶lne powielanie wzrów, zaczynaj±c na Wagnerze a koñcz±c na Ospreyu. Byæ mo¿e pomys³ ten opiera siê na jakich¶ ¿ród³ach pisanych do których jeszcze nie dotar³em. Ale zada³em pytanie na ten temat na forum czeskim husyckim, i do tej pory nie otrzyma³em odpowiedziæ. Co jak dla mnie wskazuje na niewiedzê w tym wzglêdzie. Generalnie wiêc mam apel, aby¶cie poszukali sk±d s± informacje o kielichach na kapturach, mo¿e wspólnie do czego¶ dojdziemy (mo¿liwe, ¿e wymy¶lono to jako analogiê do tarczy herbowych miast u wojska zaciê¿nego). Jednak je¶li nic na ten temat nie wyjdzie, to proponujê siê wstrzymaæ z przyszywaniem ich na kaptury, poprzestaj±c na banerze z kielichem.
Pozdrawiam
S³odziutki
CYTAT
Byæ mo¿e pomys³ ten opiera siê na jakich¶ ¿ród³ach pisanych do których jeszcze nie dotar³em


Ja Ci to wrzucê na forum, ale muszê wróciæ do Warszawy, zdaæ egzamin, i odnale¼æ w buw-ie ksi±¿kê z t± ilustracj±. Cierpliwo¶ci smile.gif

Pozdrawiam serdecznie,
S³odziutki.
S³odziutki
CYTAT
Byæ mo¿e pomys³ ten opiera siê na jakich¶ ¿ród³ach pisanych do których jeszcze nie dotar³em


Ja Ci to wrzucê na forum, ale muszê wróciæ do Warszawy, zdaæ egzamin, i odnale¼æ w buw-ie ksi±¿kê z t± ilustracj±. To naprawdê istnieje. Cierpliwo¶ci smile.gif

Pozdrawiam serdecznie,
S³odziutki.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.