Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Tarcza i jej pokrycie.
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4
Szymek
Czy kto¶ wie jak by³y stosowane herby naprze³omie IVX i VXw.
Interesuje mnie postaæ dwug³owego or³a.
Mile widziane rysunki, szkice albo namiary na jakie¶ stony.
za wszelk± pomoc serdecznie dziêkuje
Wotawa
Znakomicie trafi³e¶ - duzo mo¿na znale¼æ i ³atwo. Polecam herb konstabla francji -Bertranda du Guesclin (za³±cznik "du Guesclin"), ale chyba ucieszy Ciê te¿ herb Marsza³ka Francji - Jeana le Mangre (Boucicault), który za³±czam. W polu srebrnym orze³ dwug³owy, czerwony.
Osprey "Agincourt 1415" i np. "French Armies of the Hundred Years War".
Z tych ospreyów pochodz± przes³ane przyk³ady, polecam lekturê ca³o¶ci.
Szymek
Witam
Czy kto¶ oriêtuje siê jak by³y stosowane herby?
Czy mo¿na na tarczy umieszczaæ herby ziemskie?
Co oznacza herb ziemski na tarczy?

Je¶li kto¶ zna odpowiedz na te pytania prsze o pomoc

Szymek
king.gif BRZiemi Sanockiej
Borg
Cze¶æ i chwa³a
Odno¶nie herbów.
1 Czy na prze³omie XIV i XV wieku stosowano herbby o tarczach dzielonych?
2 Jakie znak kto¶ wizerunki herbu z gryfem?
3 Zna kto¶ adresy na których znajdê opis hernu Grzyma³a
4 A ogólnie jaki¶ sensowny (darmowy) herbarz z opisami
Scolman
CYTAT(Borg)
3 Zna kto¶ adresy na których znajdê opis hernu Grzyma³a


Ewentualnie poszukaj tu;
http://genealog.home.pl/

Pozdrawiam
Scolman
Borg
No dziêki za odzew
Bardzo pomocne okaza³y siê strony
Cze¶æ i hwa³a
Hever
A czy tarcza pomalowana tak jak herb na moim obrazku by³aby poprawna, zgodna hisotrycznie?
Rudy
Witam
Nie widze co dok³adnie jest na ramionach krzy¿a, ale tak malowana tarcza by³a by raczej poprawna. Krzy¿ srebrny w polu niebieskim.
Proponujê tak¿e jako lekturê: Medieval Heraldry
Pozdr
Jakub Zieliñski
CYTAT
Kto najemnik ¶l±ski katolik wzglêdnie zamo¿ny


bleeee mad.gif

tarcza prawomy¶lna ( http://www.volny.cz/votan/husite dzia³ "jednostky a wyzbroj" > "Ochranná zbroj") jest te¿ narysowana w "Tracht, mrokh und schatchan" (scenka rodzajowa z walk± Dawida z imperialnocesarskopapistyczn± ¶wini± Goliatem), ta z za³±cznika: brzydka i niedobra z krzy¿em ¶w. [brrr] Jerzego jest z jakiej¶ (ale torturujcie mnie poduchami i miêkkim fotelem) nie pamiêtam jakiej strony. I jeszcze dwa zdjêcia z muzeum w Leeds: http://www.silvertyne.com/~smaynard/unsuit...M001219_JPG.htm ; http://www.silvertyne.com/~smaynard/unsuit...M001218_JPG.htm .
Bicornis
Salve!!!
Czy ktos orientuje sie w produkcji tarcz? A konkretniej chodzi mi o zaprawê gipsow± jak± pokrywa siê tarczê. Co to w³a¶ciwie jest? Dziêkujê za wszelk± pomoc!!!
Sarna
zobacz strone Jakuba Sa³udy http://www.tarcze.prv.pl/

Zdaje siê i¿ opis zaczerpn±³ z ksi±¿ki nijakiego Mnicha Teofila - z tamt±d ma te¿ przepis na klej którego u¿ywa do klejenia tarcz. Skontaktuj siê z nim mo¿e ci powie, ale s±dze ¿e to raczej tajemnica handlowa smile.gif
Magnus
http://tyniec.benedyktyni.pl/pl/wydawnictw...book.asp?id=131 link do wydawnictwa, ktore sprzedaje ksiazke Teofila. mozna zamowic przez net. POLECAM GORACO. WSPANIALA KSIAZKA. Co do tarcz, opcja szukaj, u gory strony, tematow o tarczach jest na tym forum od groma.

CYTAT
zaprawê gipsow± jak± pokrywa siê tarczê
to jest zazwyczaj zwykla farba podklad na oklejonej tarczy plotnem, coby farba kolorowa lepiej sie trzymala. Zazwyczaj zwykla farba biala do scian smile.gif No chyba, ze sie myle ??
Vudu
Tyle o pokryciu gipsem pisze mnich Teofil:

XVIIII. O pokrywaniu gipsem powierzchni skóry i drewna

Bierze siê gips podobnie wypalony jak wapno lub kredê, któr± bieli siê skóry, uciera siê starannie z wod± na kamieniu; wsypuje siê zawarto¶æ do glinianego naczynia, a dolawszy kleju ze skór, k³adzie siê na gor±cych wêglach aby klej siê rozpu¶ci³. Potem smaruje siê cienko pêdzlem skórê z wierzchu, a wreszcie gdy wyschnie, powleka siê trochê cieniej, a gdy potrzeba , smaruje siê i po raz trzeci. Gdy ca³kowicie wyschnie, bierze siê trawê, która nazywa siê skrzyp – asperella, która ro¶nie podobnie jak sitowie i jest wêz³owata – zbiera siê j± podczas lata i suszy na s³oñcu – i naciera siê ni± bia³a warstwê, a¿ stanie siê ca³kowicie g³adka i ¶wiec±ca.
Micha³ /Gwyn/ Czerep
w meblach opisywalem jak to sie robi i z czego, w topicu o laczeniu, klejeniu i innych gwozdziach. pozdrawiam
Gwyn
Hever
CYTAT(Rudy)
Nie widze co dok³adnie jest na ramionach krzy¿a


Na ramionach którego po lilii czarnej.
pjarrocinski - wypisany
koniecznie jak kto¶ musi
konserwartorzy, szczegulnie o³tarzy stosuj± szpachlówkê akrylow± prod. greckiej
na podk³adzie kleju :pere³ka"
wsio
MORHOT
A ja o tarczy, a nie o pokryciu smile.gif

Czy próbowa³ kto¶ kleic tarczê w warunkach domowych?
Je¶li tak to z czego, czym i z jakim efektem?
Peter von Opperau
z tego co mi wiadomo, to za³o¿yciel tego tematu zrobi³ w gara¿u giêt±, a ¿e dobrze mu wysz³a to zamierza otworzyc manufakturê szczerba.gif
spróbujê go zci±gn±æ na freha, bo co¶ ostatnio ma ma³o czasu (matura)
zamie¶æ pytanko tu, albo do niego na priva
pozdrawiam smile.gif
Duku
Witam.
Zrobi³em tak± tarczê domowym sposobem i to dos³ownie bo w mieszkaniu. giêcie i klejenie nie by³o bardzo k³opotliwe wiec nie ma problemu z wykonywaniem tego w takich warunkach. Do giêcia drewna polecam pasy do ¶ci±gania paneli pod³ogowych nie s± one mo¿e za historyczne, ale za o bardzo skuteczne (krêpulce z liny mi w pewnym momencie popêka³y wiêc zastosowa³em pasy) nie niszcz± drewna i naprawde mocno ¶ci±gaj±.
Duku
Natomias ja mam pytanie. Odno¶nie klejów. Bo z tego co mi wiadomo stosowano tzw. klej stkórny b±d¼ kostny. Jak wygl±daj± w³a¶ciwo¶ci tych klejów (wiem tylko ¿e nale¿y podgrzaæ taki klej nie bezpo¶rednio na ogniu, tylko przez garnek w garnek z gotuj±c± siê wod±) i czy ewentualnie znacie jakie¶ skuteczniejsze kleje do przyklejania warstw p³ótna na tarczê?
Tomic
mozna próbowaæ chemicznie, ale klej kostny jest chyba najlepszy, jak sklei³em ko¶æ to miejsce klejenia by³o bardziej wytrzyma³e od orgina³u smile.gif
Marcvs Acilivs Glabrio
Dopsze, to ja mam takie ma³e pytanko odno¶nie tarcz(g³ównie interesuje mnie prze³om XIV i XV): Co ze wszelkimi napisami na tarczach? Nie chodzi tutaj bynajmniej o jakiekolwiek tarcze paradne, tylko o zwyk³e tarcze u¿ywane do walki. A je¶li ju¿ u¿ywano napisów do¶æ powszechnie, to co to by³y najczê¶ciej za napisy? Cytaty, sentencje, zawo³ania? dunno.gif
Za pomoc z góry dziêki smile.gif
PoZdRoOfFkA bigsmile2.gif
brzozomir
S³awa

nie mailem czasu przeczytac dobrze tematu, ale ja s³ysz±³em o takiej nowoczesnej metodzie pokryuwania i umacniania tarcz: wikol + materia³ po kilka razy na przedzie i raz od spodu... sprawdza siê?? icon_neutral.gif icon_mrgreen.gif
slovikhd
bum.gif potrzeba mi dokladnych opisuw tarczy trujkatnej turniejowej to jest wszelkie wymiary tarcza bedzie z blachy 3mm.bardzo prosze pomuszcie z gury dzieki!!!!!!!!! bigsmile2.gif
Dacron
Trójkatnej pisze sie przez Ó, czlowiek w wieku 24 lat powinien to wiedziec. icon_redface.gif
Zrob lepiej ze sklejki badz desek najlepiej lipowych i oklej plutnem, blaszane tarcze sa niehistoryczne.

Pozdrawiam.
Verdandi
opisów nie opisuw


Darcon : p³ótnem nie plutnem jak kogos pouczasz sam dbaj o wlasna ortografie smile.gif
Pozdrowienia
KubaT
[quote=slovikhd] bum.gif potrzeba mi dokladnych opisuw

[quote]rycerze lwuwka

Brak tak¿e du¿ych liter i interpunkcji :/
Marcin Waszkielis
Mnie zastanawia jak du¿a mo¿e byæ tarcza trójk±tna z pocz±tku XV wieku. Nie ukrywam, ¿e zalezy mi na jak najwiekszej i chcia³bym siê dowiedzieæ jakie s± maksymalne parametry takiej tarczy.
Owen
Hej
Tak w³a¶nie przejrza³em swoje ¼ród³a, i doszed³em do wniosku ¿e klasyczna tarcza trójk±tna, pojawia siê na pocz±tku Xv wieku w ikonografii nadzwyczaj rzadko. Rycerze bardzo czêsto s± przedstawieni bez niej, a piechota jak ju¿ to gania z pawê¿ami. Oczywi¶cie pojawiaj± siê ma³e tarcze "kwadratowe" kopijnicze, oraz ma³e trójk±ty ale z zaokr±glonym do³em. Jedyne gdzie mi siê wiêcej tarcz rzuci³o w oczy to XIV wieczna kronika francuska. Generalnie zachêca³bym do powrzucania ikonografii tarcz "trójk±tnych" by zbudowaæ sobie jaki¶ obraz, ich wystêpowania i wygl±du. Mo¿e dojdziemy do jakich¶ wniosków i zmieni siê spojrzenie na ten "klasyczny" temat.
podrzucam jeden francuski obrazek z XIVw
Pozdrawiam
slovikhd
dzieki ze mnie pojechaliscie anger.gif celem jest tarcza do treningu.A deske zaraz zajade.
Sier¶ciak
Mam pytanie, które nie wiedzia³em do koñca gdzie wrzuciæ, ale chyba mie¶ci siê w temacie... Otó¿, Czy ja, jako prosty Sier¶ciak smile.gif mam prawo waln±æ sobie na tarczy jaki mi sie podoba herb i bez ¿adnego obciachu sobie z nim gdzies lataæ i naparzac siê z innymi? czy obecnie herby maja znaczenie jedynie umowne, o ile kto¶ nie ma swojego rodowego sk±d¶ wyszperanego? chcia³bym co¶ sobie namalowaæ na tarczy bo to i ³adniej bedzie i bêdê do rozpoznania icon_cool.gif itd. ale jakie herby s± przyjmowane jako moralnie poprawne , czy mozna sobie herb ktorys po prostu przyj±æ bo jest ³adny i ma ciekaw± nazwê?...

Mam nadzijê ¿e kto¶ zrozumie...

Pozdrowiam Sier¶ciuchownik The Great Northern Pride of Norwegian Forests bla bla bla ..Metal Worrior :P
Micha³ /Gwyn/ Czerep
http://freha.pl/index.php?showtopic=7464&start=0 Pozdrawiam
Gwyn
Sier¶ciak
A ja znalaz³em takie co¶, a propo tej trójk±tnej tarczy. Mam nadziejê ¿e uda mi siê dodaæ za³±cznik smile.gif

Pozdrawiam
Sier¶ciak the Great...Worrior tongue.gif
Dacron
Hm, a mnie zaciekawi³ sposób mocowania tej tarczy. Nie wyglada ona na turniejowa, a nie jest mocowania na ramieniu. Czy wie ktos jak takie mocowanie dokladnie wyglada i jak sprawdzalaby sie taka tarcza w walce bronia dwureczna ?
Pozdrawiam.
Micha³ ¯elazo
Jak chcesz powalczyæ sobie broni± dwurêczn± i jeszcze tarcz± do tego, to polecam gor±co now± edycjê Warhammera: http://www.rebel.pl/product.php/1,22/6569/...ga-edycja-.html

Pozdr.
M.
Dacron
Spoko spoko, bawimy sie w odtwarzanie a ja po prostu nie wiem po co tarcza mocowana na ramieniu, przy ktorej masz wola reke. Zapytac chyba moge.
Tomasz Rajtar
Kolego Michale ¯elazo. Nigdy nie mów nigdy. devil.gif
A po za tym, sk±d wiesz ¿e zasady Warhammera nie mia³y podstaw histerycznych? szczerba.gif

Jest sporo rycin, pokazuj±cych ¿e mo¿na by³o w³adaæ broni± dwurêczn± maj±c tarczê na ramieniu.

Czy to by³o wygodne i faktycznie co¶ dawa³o - a to ju¿ trzeba by sprawdziæ do¶wiadczalnie.

Ja troszkê, czas jakis temu próbowa³em. Nie przypad³a mi specjalnie ta idea do gustu, ale mo¿e da siê j± doprowadziæ do stanu sensownej u¿ywalno¶ci...

Kilka przyk³adów z ikonografii:
przyk³ad 1
przyk³ad 2
przyk³ad 3

A tu kilka przyk³adów wyja¶niaj±cych dlaczego mimo tarczy, druga rêka mog³a byæ wolna:
wolna r±czka pod tarcz± 1
wolna r±czka pod tarcz± 2
wolna r±czka pod tarcz± 3

-
Micha³ ¯elazo
Ciekawe. Sk±d s± rycinki numer 1 i 2 ???

Na trzeciej tarcza raczej nie jest mocowana do ramienia, wygl±da mi to na delikatn± fantastykê autora iluminacji.

Co do sposobów posiadania wolnej rêki pod tarcz±, to jasne, ¿e tak, ale na koniu i wy³±cznie w celu powodowania nim, a nie do wymachiwania ponad dwukilowym mieczyskiem smile.gif

Ju¿ wiêcej sensu ma dla mnie trzymanie w d³oni pod jelcem dodatkowo puklerza.
A ju¿ zupe³nie z innej beczki: gdyby tak walczono, zapewne zachowa³yby siê informacje w jakim¶ kodeksie fechtunku, a chyba nie ma.

Pozdr.
M.
Marcin Surdel
Czo³em!

Ale¿, zachowa³y siê. Polecam uwadze Codex Wallerstein, okolice folio 107 - tak na szybko. Go¶cie na piechotê i z w³óczniami. Ko³acze mi siê te¿ co¶ z Talhoffera, ale nie dam za to sobie rêki uci±æ.

Rysunki za³±czone przez Tomasza s± z manuskryptu z BNF, datowanego na prze³om XIV/XV - niestety, z g³owy nie podam numerów. Chyba ju¿ pojawia³y siê na FREHA, razem z namiarami.

Natomiast trzymanie puklerza w prawej rêce (trzymaj±cej te¿ miecz, o ile dobrze zrozumia³em) - o, to dopiero fantastyka icon_wink.gif, w dodatku ca³kowicie marnuj±ca potencja³ puklerza. Jak ju¿, to w pó³mieczu i puklerz w lewej rêce, tej na klindze.

<edit> Temat zreszt± wyp³yn±³ ju¿ wcze¶niej, tutaj:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=85...light=bnf+folio
przyk³ady numer 1 i 3 s± z manuskryptu o namiarach: Français 100
</edit>

Pozdrowienia
Micha³ ¯elazo
Cz³owiek uczy siê przez ca³e ¿ycie smile.gif

Dziêki.

Pozdr.
M.
Sier¶ciak
Te tarcze z rysunku 3 wygladaja raczej jak ¶liniaczki bojowe, po co im to by³o, jak widaæ nie mogli tym machaæ ani siê jako¶ specjalnie zas³oniæ, a je¿eli mia³aby to byæ jakas dodatkowa os³ona ramienia to po kiego taka wielka, chyba wystarczy³by jakis wiêkszy i solidniejszy naramiennik ??

Pozdrawiam

Sier¶ciak the...
Marcin Surdel
Czo³em!

Zrobi³ siê srogi OT. Mo¿e wrzuciæ go do szermierki?

Tarcza wisz±ca na lewym ramieniu do¶æ dobrze zabezpiecza pachê (tak¿e podczas podnoszenia rêki) i lewy bok - tam, gdzie zosta³ d¼gniêty go¶æ z przyk³adu nr1. Tego nie da Ci ¿aden naramiennik.

Dodatkowo, w tekstach szermierczych dotycz±cych walki w zbroi w wiêkszo¶ci przypadków postawa wyj¶ciowa jest mniej-wiêcej lewym bokiem do przeciwnika - a kiedy goni± Ciê ludzie z ostrymi pogrzebaczami, ka¿da dodatkowa os³ona najbardziej zagro¿onych okolic jest mile widziana.

A na pomys³ z rozbudowanym, asymetrycznym naramiennikiem wpadli W³osi, w okolicach po³owy XVw.

Pozdrowienia
Tomasz Rajtar
CYTAT
A na pomys³ z rozbudowanym, asymetrycznym naramiennikiem wpadli W³osi, w okolicach po³owy XVw.


Niektóre ¼ród³a wskazuj±, ¿e asymetria naramienników u Italiañców to ju¿ pocz±tek XVw.
Vide przypadek niejakiego Orlando z Dubrownika.

Ale ja nie o tym. Uwaga tylko po to, aby jano¶æ by³a - te potê¿ne konstrukcje z po³owy wieku (i pó¼niej) to nie ze wzglêdu szermierkê. Chyba ¿e walenie kopi± we wra¿ego wroga te¿ nazwiemy szermierk±... icon_wink.gif

-
Marcin Surdel
CYTAT
Niektóre ¼ród³a wskazuj±, ¿e asymetria naramienników u Italiañców to ju¿ pocz±tek XVw.  
Vide przypadek niejakiego Orlando z Dubrownika.


Cz³owiek uczy siê przez ca³e ¿ycie icon_wink.gif , dziêkujê.

Co do tego, ¿e miecz nie by³ g³ówn± broni± pola bitwy, ani te¿ g³ównym powodem ewolucji opancerzenia - jest jasno¶æ icon_wink.gif

Pozdrowienia
Tomasz Rajtar
Uwaga o rozbudowanych naramiennikach by³a raczej do Sier¶ciaka:

CYTAT
a je¿eli mia³aby to byæ jakas dodatkowa os³ona ramienia to po kiego taka wielka, chyba wystarczy³by jakis wiêkszy i solidniejszy naramiennik ??"


W "Pogotowiu historycznym" znajduje siê obecnie list Wotawy w temacie naramienników, w którym wstawi³ ten za³±cznik z "Orlandem Dubrownickim".

---
Ostatnie zdanie poprawione - poprzedni link wskazywa³ ju¿ na z³± stronê. Poda³em teraz bezpo¶rednio adres do za³±cznika, by unikn±æ problemów przy kolejnych przeróbkach w tematach czynionych przez moderatorów.

-
Elchon
A mnie zastanawia dlaczego do walki pieszej na naszych turniejech nie stosowac w XV w duzych owalnych piechotnych tarcz wloskich(pelno ich np w ospreyach),zwlaszcza ze caly ekwipunek mam z wloska....Jak dla mnie wydaja sie calkiem historyczne-poprawcie jesli jestem w bledzie.No bo niby dlaczego walczac z kolesiem z XIII wieku mam sie bardziej narazac na trafienia majac mala tarcze jakiej uzywa wiekszosc poznych?
watman
CYTAT(Elchon)
A mnie zastanawia dlaczego do walki pieszej na naszych turniejech nie stosowac w XV w duzych owalnych piechotnych tarcz wloskich(pelno ich np w ospreyach),zwlaszcza ze caly ekwipunek mam z wloska....Jak dla mnie wydaja sie calkiem historyczne-poprawcie jesli jestem w bledzie.

skoro caly ekwipunek masz 'z wloska' to jezeli tylko znajdziesz owalne tarcze w ikonografii (ospreye to NIE JEST ikonografia) to lap za taka tarcze i walcz/wygladaj! smile.gif

CYTAT
No bo niby dlaczego walczac z kolesiem z XIII wieku mam sie bardziej narazac na trafienia majac mala tarcze jakiej uzywa wiekszosc poznych?

a tego juz nie rozumiem... skoro jestes opancerzony tak jak masz w avatarku (druga polowa xv wieku jak na moje oko) to czemu walczysz z xiii? chyba jest cos takiego jak datowanie, czyz nie?
Elchon
CYTAT
a tego juz nie rozumiem... skoro jestes opancerzony tak jak masz w avatarku (druga polowa xv wieku jak na moje oko) to czemu walczysz z xiii? chyba jest cos takiego jak datowanie, czyz nie?



Jest cos takiego jak festyny tudziez turnieje niedatowane.Tam mozna sie spotkac nawet z Wikingiem a nie wszyscy organizatorzy wpadli na pomysl dodawania premii za opancerzenie.

Co do Osprey'ow-zgadzam sie to tylko interpretacje.Moj post mial wlasnie doprowadzic do dyskusji na temat historycznosci owych tarcz i do podzielenia sie przez innych jakowymis zrodlami jesli istnieja.Gdybym byl pewny ze takie tarcze sa historyczne-wierzaj mi na avatarze bym z taka sta³ icon_cool.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.