Zasady turnieju bojowego pieszego
I. Uzbrojenie.1.Uzbrojenie zaczepne.
W walkach turniejowych dopuszczalne jest u¿ywanie jednej z nastêpuj±cych broni:
- miecz jednorêczny z tarcz±,
- miecz pó³torarêczny,
- topór z tarcz±.
Broñ zaczepna, jak i tarcze powinny byæ têpe i pozbawione ostrych krawêdzi.
Wysoko¶æ tarczy nie mo¿e przekraczaæ 90 cm, szeroko¶æ 60 cm.
2. Uzbrojenie ochronne:
Minimalne wymagane uzbrojenie ochronne stanowi±:
- he³m zamkniêty mocno le¿±cy na g³owie ( wymagany czepek pikowany pod he³m), ze stabiln± zas³on±, która nie mo¿e otwieraæ siê w czasie walki ( dopuszczalny jest kapalin, ale wy³±cznie z podbródkiem, mocno zachodz±cy na twarz),
- solidna ochrona szyi ( np. pikowany ko³nierz, czepiec kolczy lub kaptur kolczy),
- ochrona korpusu cia³a: przeszywanica wraz z kolczug± lub wraz ze zbroj± sztywn± tak± jak p³aty, kirys kryty, napier¶nik p³ytowy,
- ochrona d³oni: rêkawice pancerne lub mocne podszyte rêkawice kolcze ( dla walcz±cych mieczem pó³torarêcznym wymagane s± rêkawice pancerne),
- ochrona r±k i ramion: wymagana jest ochrona stawów – naramienniki, na³okietniki wraz z pikowanymi lub kolczymi rêkawami ( dla walcz±cych mieczem pó³torarêcznym wymagane s± pe³ne p³ytowe lub zbrojnikowe narêczaki),
- ochrona nóg: p³ytowe lub zbrojnikowe beigwanty lub nakolanniki wraz z d³ug± przeszywanic± siêgaj±c±, co najmniej do po³owy uda.
Uzbrojenie winno byæ zgodne z przedzia³em czasowym ( 1350-1450 ), a jego elementy spójne dla okresu odtwarzanego przez dan± osobê.
Ka¿dy z walcz±cych musi mieæ giermka, który bêdzie podawa³ mu uzbrojenie i wchodzi³ do szranek, aby pomóc walcz±cemu w naprawie uszkodzonego uzbrojenia.
Przeciwnicy mog± przed walk± uzgodniæ rodzaj broni, na jak± bêd± walczyæ.
Uzbrojenie powinno byæ czyste, nie pordzewia³e i w dobrym stanie.
II. Zasady walk turniejowych.Walki oceniane s± przez piêciu sêdziów na czele z Namiestnikiem Turnieju. Sêdziowie decyduj± o dopuszczeniu do walki pod k±tem wymaganego uzbrojenia. Po dwóch sêdziów nalicza trafienia otrzymane przez jednego z walcz±cych. Sêdziowie mog± przerwaæ walkê i wykluczyæ w jej trakcie walcz±cego, który nie przestrzega regu³ turniejowych lub gdy jego uzbrojenie uleg³o zniszczeniu oraz we wszelkich sytuacjach zagra¿aj±cych bezpieczeñstwu walcz±cych lub publiczno¶ci.
Do walki nie zostan± dopuszczone osoby bêd±ce pod wp³ywem ¶rodków odurzaj±cych oraz alkoholu.
Walka trwa 90 sekund. Zaliczane s± ciêcia w nogi powy¿ej kolan, w rêce powy¿ej ³okci, w korpus oraz g³owê. Zabronione s± pchniêcia ( sztychy ) oraz przechwytywanie rêk± broni przeciwnika. Zabronione s± ataki po utracie broni ( wypadniêcie, zniszczenie). Utrata broni liczona jest, jako 1 pkt. dla przeciwnika. Dozwolone jest nacieranie powierzchni± tarczy w celu zablokowania broni, odepchniêcia, powalenia przeciwnika. Uderzenia tarcz± nie s± traktowane, jako trafienia. Zabronione s± celowe ataki krawêdzi± tarczy. Powalenie liczone jest, jako 1 pkt. dla przeciwnika.
Po zakoñczeniu walki sêdziowie og³aszaj± zwyciêstwo jednego z walcz±cych, bior±c pod uwagê ilo¶æ zadanych trafieñ oraz ogóln± przewagê. W razie wyrównanej walki, gdy sêdziowie nie mog± jej rozstrzygn±æ na rzecz jednego z walcz±cych, mog± oni zarz±dziæ dodatkow± walkê, która trwa 30 sekund. W razie w±tpliwo¶ci decyduj±cy g³os nale¿y do Namiestnika Turnieju.
Decyzje sêdziów s± ostateczne i nie podlegaj± ¿adnym dyskusjom. III. Przebieg walk.Walcz±cy przed przyst±pieniem do walk turniejowych stawiaj± siê wszyscy razem w szrankach, gdzie nast±pi ich prezentacja, a nastêpnie zostanie sprawdzone ich uzbrojenie przez sêdziów. Walcz±cy, który chce wyzwaæ do walki wchodzi w szranki, wskazuje spo¶ród tarcz przeciwników zawieszonych na trybunie tarczê tego, którego wyzywa ( mile widziane bêd± kwieciste, acz przystojne wyzwania oraz ¶luby wobec dam czynione przed walk±). W razie nieparzystej liczby walcz±cych o tym, któremu z przegranych daæ szansê na jeszcze jedn± walkê z ostatnim wyzywaj±cym zadecyduje Trybuna³ Piêkno¶ci, czyli damy zasiadaj±ce na trybunie.
Po zakoñczeniu pierwszej tury walk zwyciêzcy stocz± dalsze walki zgodnie z powy¿szymi zasadami i tak, a¿ do czasu, gdy pozostanie czterech walcz±cych, z tych przegrani stocz± nastêpnie walkê o trzecie miejsce, a zwyciêzcy stocz± walkê o zwyciêstwo w turnieju.
IV. Pozosta³e postanowienia.Sytuacje nieokre¶lone w niniejszych zasadach rozstrzygaj± sêdziowie, a ich decyzje s± ostateczne.
Zabronione jest posiadanie jakichkolwiek innych ni¿ historyczne elementów uzbrojenia i stroju ( posiadaj±cy takowe zostan± wykluczeni z udzia³u w walkach).
Walcz±cym odpoczywaj±cym pomiêdzy walkami bêdzie podawana woda. Wodê mo¿na podawaæ wy³±cznie w naczyniach stylizowanych na historyczne ( prosimy o przygotowanie przez bractwa, których cz³onkowie bêd± stawali do turnieju, takich naczyñ).
Walcz±cy pomiêdzy walkami przebywaj± w wyznaczonych dla nich miejscach przy szrankach. W miejscach tych mog± przebywaæ wy³±cznie walcz±cy oraz osoby ( w strojach historycznych) podaj±ce im wodê i dbaj±ce o ich uzbrojenie.
Zabronione jest palenie tytoniu.
Walcz±cy powinni byæ we w³asnym zakresie ubezpieczeni.
Pamiêtaæ nale¿y o tym, aby czci i honoru rycerskiego przestrzegaæ, co najwiêksz± chwa³ê przynosi.
na razie tyle, zasady turnieju ³uczniczego zostan± podane za parê dni...
pozdrawiam Kapral