Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: P³aszcz ¶redniowieczny- wszystko w tym temacie
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Inne ubiory pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4
Madeleine
potrzebuje wszelakich informacji na temat ewolucji metod zapinania p³aszcza na przestrzeni wieków srednich- chodzi mi i o zapinanie z przodu i na ramieniu; wszelakie zapinki, spinki, fibule i guziki- co i kiedy?
jesli zapinanie z przodu- koniec XIV wieku i ca³y XV- to za pomoc± czego?
Magnus
Witam.

To ja siê równie¿ podpinam pod to pytanko.

I jeszcze jedno, ma kto¶ mo¿e info o rodzajach p³aszczy materia³owych (wykroje, opisy, zdjêcia czy cokolwiek), które mo¿e wykorzystywaæ wcze¶niak ?? Czy jest pe³na dowolno¶æ z kszta³tami ?? No i zapiêcia, jakie i gdzie g³ównie siê zapinano ??
KhaToo
A mnie interesuje wiek XIII. Nie wiem jakiej d³ugo¶ci mog± byc p³aszcze.
Andrzej Siejeñski
Witam
Dla wcze¶niaków najprostszy jest p³aszcz z pó³kola (wycinany z prostok±ta 150 x 300 cm). Zapinany na ramieniu fibul± (wcze¶niej) lub guzikami (pó¼niej, ju¿ raczej nie wcze¶niacy).
Pozdrawiam
Nataniel
ilm
to byly plaszcze welniane, nie ? z jakiego innego materialu mozna je zrobic (taki kawal welny bedzie kosztowal).
Andrzej Siejeñski
Witam
Materia³ zale¿y od tego czy chcesz p³aszcz chroni±cy przed zimnem czy dla ozdoby. W pierwszym przypadku oczywi¶cie we³na, a dla ozdoby to trudno powiedzieæ (len jest ma³o ozdobny, a jedwab raczej drogi i teraz, i wtedy).
Poza wspomnianym sposobem zapinania znam jeszcze dwa.
1. P³aszcz zarzucony na ramiona, po³±czony np. ozdobnym kawa³kiem materia³u, zaczepionym jakimi¶ ozdobnymi spinkami (nie bardzo wiem jak to nazwaæ, widzia³em tylko na rysunkach, zajrzyj do „Pocztu królów Polskich”).
2. Jak poprzednio zarzucony na ramiona ale zapiêty z przodu fibul± albo czym¶ innym ozdobnym (tak zapinano najczê¶ciej p³aszcze z kapturami, ale zwyk³e te¿ siê zdarza³y).
Pozdrawiam
Nataniel
Magnus
Witam ponownie.
Nataniel jestes pewien odnosnie tego plaszcza z polkola ?? Bo na stronie BOG jest info, ze sie takie plaszcze pojawily troche pozniej.

Moze po prostu potwierdzisz moje domysly odnosnie krojow dla wczesnych.

Na pewno byl plaszcz z kwadrata i prostokata, slyszalem rowniez o plaszczu z cwierckola. Tylko, ze plaszcze prostokatne sa strasznie niewygodne do noszenia i raczej, tak mi sie wydaje, byly wykorzystywane podobnie do kocy dzisiejszych, czyli po prostu na siebie zarzucasz jak jest zimno (bez jakiegos specjalnego zapinania). Co do cwierckola to po prostu nie wiem jak cos takiego sie zapina i jak sie nosi - czy zapina sie na ramieniu i w tym momencie jedna z rak oraz czesc korpusu jest nieprzykryta, czy z przodu (tylko, ze cwierckolo nie za bardzo jest w stanie przykryc cala sylwetke ludzka i powstalaby duza dziura z przodu ciala - po prostu tylko plecy i czesciowo rece bylyby zasloniete) ??

Co do materialów, to wiem, ¿e byly i z welny i z lnu. W obu przypadkach czasami stosowane byly podszycia, zazwyczaj z lnu. dzieki temu mozna bylo nosic plaszcz dwustronnie (w przypadku welniano-lnianego, welna do srodka gdy bylo zimno, welna na zewnatrz, gdy bylo w miare cieplo), a kolorystyka podszewki dodatkowo mogla dawac efekt zdobienia (odrozniala sie od kolorystyki stroju). Dzieki podszyciu, nawet plaszcz lniany byl solidny i dosyc gruby, co dawalo efekt "grzania", a przeciez o to glownie z plaszczami chodzilo ??

No i jak, dobrze mysle ??

Acha, jeszcze jedno. jak czesto stosowano zdobienia w postaci krajek, czy byly to glownie szerokie krajki ?? I jak bylo z futerkiem jako obszycie na krancach, byly czestsze od krajek ?? Bo tego to akurat nie wiem.
Wotawa
Te¿ co¶ mi sie tak wydaje, ¿e wcze¶niejsze by³y po prostu prostok±tne.
Jak rzymskie sagum.
Marcin Pyszno
Owszem, by³y prostok±tne. Nazywa³o siê to marszczenica -
od marszczenia z jednej strony by siê ³adnie uk³ada³o.
Z tego co wiem, marszczenice nosi³y raczej panie.
Ludka
Witam!

Plaszcze wczesnosredniowieczne jesli byly prostokatne to byly spinane na ramieniu zapinka, tzw. zapinka podkowiasta przez mezczyzn. Kobiety zamiast tych zapinek czasami uzywaly szpil do spiecia szaty wierzchniej.
Czasami jako okrycie wierzchnie sluzyly skory, a Slowianie nosili tez kozuchy. Podszywanie plaszczy czy strojow futrem pojawia sie w XII w.

Ludka Excalibur
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
Nataniel jestes pewien odnosnie tego plaszcza z polkola ?? Bo na stronie BOG jest info, ze sie takie plaszcze pojawily troche pozniej.

Trudni mi powiedzieæ jak wcze¶nie pojawi³ siê p³aszcz z pó³kola (na FREHA jest kilka bardziej kompetentnych ode mnie osób w tej kwestii). XIII w. na pewno (mo¿e druga po³owa XII w.), wcze¶niej nie jestem pewien.
Pod tym linkiem znajdziesz wykrój p³aszcza z prze³omu XII - XIII w., razem z wzorem krajki (jako¶ nie mogê znale¼æ ciekawszego linka):
http://personal.utulsa.edu/~marc-carlson/c...h/miscclok.html
Pod tym linkiem co¶ wcze¶niejszego:
http://www.viking-experience.co.uk/authent...basickit11.html
Krajki na p³aszczach by³y raczej szerokie (lepiej wygl±daj±).
O futerkach na krañcach ubrañ (nie tylko p³aszczy) wiem tylko, ¿e by³y, je¶li kto¶ wie co¶ wiêcej to te¿ chêtnie siê dowiem..
Od tym linkiem mo¿na znale¼æ trochê „zapiêæ” do p³aszczy:
http://www.mm.janpol-pl.com/ (mo¿e kto¶ zna jakie¶ stronki z bi¿uteri± z XIII w.).
Pozdrawiam
Nataniel
Magnus
Ale mikser. crazy.gif crazy.gif crazy.gif
W jednym miejscu pisz±, ¿e pó³kole siê pojawia dopiero w XII wieku (na stronie BOG naprzyk³ad, a oni siê tam wzoruj± na powa¿anej ksi±¿ce).
A na stronie vikingexperience pisz±, ¿e wykroje nie ocala³y z czasów wikingów i mo¿na stosowaæ wszystkie bez wyj±tku, czyli pó³kole, prostok±t, kwadrat i æwieræko³o.
Bajer, czyli jest full wypas, mo¿na wszystko braæ. blinkie.gif blinkie.gif blinkie.gif
No to spox, robiê sobie z pó³kola, bo prostok±tne siê tragicznie uk³adaj± podczas chodzenia i potem mo¿na siê udusiæ od nadmiaru p³aszcza wokó³ szyi. A pó³kole ju¿ przymie¿a³em i le¿y idealnie.
Dziêki wszystkim za pomoc. tongue.gif heart.gif tongue.gif
Agata Witkowska
1. P³aszcz zarzucony na ramiona, po³±czony np. ozdobnym kawa³kiem materia³u, zaczepionym jakimi¶ ozdobnymi spinkami (nie bardzo wiem jak to nazwaæ, widzia³em tylko na rysunkach, zajrzyj do „Pocztu królów Polskich”).
===========================
Wydaje mi sie ¿e jest to matejkowska licentia poetica. Chocia¿, mo¿e, mo¿e...Co¶ takiego spotyka sie przeciez w kapach, juz od ¦redniowiecza noszonych przez duchowieñstwo podczas uroczysto¶ci, zatem co¶ jest na rzeczy. Stroje liturgiczne pierwowzór swój maj± w codziennych ubiorach.
Ja mam parê kolejnych pytañ : jak to by³o z kapturami? Kiedy mo¿na, a kiedy nie powinno sie go stosowaæ? Czy by³y p³aszcze z futrzanymi ko³nierzami(takimki du¿ymi, do postawienia)? Aha - a propos wczesnych p³aszczy. Czyta³am ¿e by³y spinane przez mê¿czyzn na ramieniu, przez kobiety - na piersiach. Próbowa³am nosiæ wedle tego drugiego sposobu, i zawsze owo zapiêcie przesuwa³o mi siê do¶æ szybko na prawe ramiê(pod wp³ywem ruchów rêk±). Czy mo¿na jako¶ temu zaradziæ?
Pozdrawiam serdecznie :o
Agatka
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
Wydaje mi sie ¿e jest to matejkowska licentia poetica

Jak ka¿dy artysta lubi³ pofantazjowaæ, ale tu jednak opiera³ siê na faktach. Mnie natomiast ci±gle zastanawia co ma na sobie Boles³aw Krzywousty (chodzi mi o to ze skóry, co wygl±da jak Janosikowy pas).

CYTAT
Co¶ takiego spotyka sie przeciez w kapach, juz od ¦redniowiecza noszonych przez duchowieñstwo podczas uroczysto¶ci, zatem co¶ jest na rzeczy

Ciekawy przyk³ad, jako¶ mi to nie przysz³o do g³owy. Dopiero teraz zda³em sobie sprawê z tego, ¿e widzia³em takie co¶ kilka razy na filmach. Dodam jeszcze, ¿e czasami pasek materia³u zastêpowa³ ³añcuch.

CYTAT
Czy by³y p³aszcze z futrzanymi ko³nierzami (takimi du¿ymi, do
postawienia)?

Ko³nierzy takich jak obecnie (do postawienia) nie by³o w ¶redniowieczu. W ka¿dym b±d¼ razie nie spotka³em siê z czym¶ takim. Pojawi³y siê chyba dopiero w p³aszczach z rêkawami (stawia³bym na XVIII w., ale proszê mnie nie cytowaæ). Zdarza³o siê natomiast, ¿e obszywano futrem krawêdzie p³aszcza (ale nie by³ to ko³nierz do stawiania tylko wa³ek futerka).

CYTAT
Próbowa³am nosiæ wedle tego drugiego sposobu, i zawsze owo zapiêcie przesuwa³o mi siê do¶æ szybko na prawe ramiê(pod wp³ywem ruchów rêk±). Czy mo¿na jako¶ temu zaradziæ?

Mo¿na przed walk± zarzuciæ po³y p³aszcza w ty³ (bardzo efektownie to wygl±da) ale przy ciê¿szym p³aszczu istnieje ryzyko uduszenia.

CYTAT
jak to by³o z kapturami? Kiedy mo¿na, a kiedy nie powinno sie go stosowaæ?

Ciekawe pytanie. W ¶redniowieczu ludzie zawsze co¶ mieli na g³owach (nawet przy stole, co teraz jest raczej oznak± braku kultury). My¶lê, ¿e nie ma jakich¶ specjalnych nakazów i zakazów. Obrazki z tamtych czasów przedstawiaj± najczê¶ciej wojny, podró¿e, ¿ycie obozowe, itp. st±d czêsta obecno¶æ kaptura. „Po domu” by³by jednak raczej niewygodny.

Pozdrawiam
Nataniel
Andrzej Siejeñski
Witam
Pod tym linkiem:
http://www.tempus-vivit.net/hma-info/
(menu: beckleidung, potem na górze: allgemein), mo¿na znale¼æ m.in. p³aszcz z tym czym¶, zapinanym z przodu.
Pozdrawiam
Nataniel
Andrzej Siejeñski
Witam
Jeszcze raz ja. W koñcu znalaz³em w przepastnych archiwach adres, który zainteresuje wszystkich fanów p³aszczy (jest tam te¿ kilka innych ciekawych rzeczy):
http://www.pipcom.com/~tempus/sewing/index.html
Pozdrawiam
Nataniel
Karolina
a kiedy pojawily siê p³aszcze krojone z pe³nego ko³a?
na stronie, któr± poda³ Nataniel s± wykroje p³aszczy w kszta³cie elipsy. czy takie co¶ rzeczywi¶cie pojawia³o siê w ¶redniowieczu?
Andrzej Siejeñski
Witam
Na http://www.pipcom.com/~tempus/sewing/index.html jest p³aszcz z pe³nego ko³a.
Kiedy siê pojawi³y niestety nie wiem.
Pozdrawiam
Nataniel
Gloria z Krakowa
CYTAT(Nataniel)
Ko³nierzy takich jak obecnie (do postawienia) nie by³o w ¶redniowieczu. W ka¿dym b±d¼ razie nie spotka³em siê z czym¶ takim. Pojawi³y siê chyba dopiero w  p³aszczach z rêkawami (stawia³bym na XVIII w., ale proszê mnie nie cytowaæ). Zdarza³o siê natomiast, ¿e obszywano futrem krawêdzie p³aszcza (ale nie by³ to ko³nierz do stawiania tylko wa³ek futerka).


Ko³nierzy jako takich mo¿e i nie by³o, ale stójki na pewno. Przy koszulach, przy dubletach... Widzia³am fajny wzór wêgierskiego ko¿uszka z trójk±tn± megastójk± bêd±c± chyba w³a¿nie czym¶ na kszta³t ko³nierza.
A tak a propos obszyæ: czy mogê wywin±æ na zewn±trz kawa³ek górnej krawêdzi p³aszcza i obszyæ futrzanym wa³eczkiem? Wa³eczek jest krótki, siêga mi od ramienia do ramienia, ale na pewno bêdzie efektownie wygl±daæ. Nie chcê tylko mroczyæ...
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
A tak a propos obszyæ: czy mogê wywin±æ na zewn±trz kawa³ek górnej krawêdzi p³aszcza i obszyæ futrzanym wa³eczkiem?

Nie wiem o co chodzi z tym wywijaniem, ale jak ju¿ pisa³em krawêdzie p³aszcza obszywano futrem (tak jak krajk±). Obszywano te¿ tuniki (ale nie jestem pewien od którego wieku).
Nataniel
El_Scorpion
Czy w XVw na terenie w³och noszono peleryny?
G³ownie chodzi mi czy noszono w zestawie z zbroj±.
POZDROWIENIA
EwKa
Peleryny? Jak to rozumesz? Moze chodzi Ci o dlugi plaszcz? Plaszcze do zbroi to tylko w ekstremalnych np. zimowych warunkach, w czasie marszu itp. Zbroja nie jest w takim wypadku pelna.
El_Scorpion
chodzi mi o taki prostok±tny kawa³ek materia³u spinany na przodzie.
Rzymianie mieli takie czerwone.
POZDROWIENIA
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Rzymianie. I wystarczy. Wycinki ko³a na ¶redniowiecze, szczególnie pó¼ne. Proponujê najpierw poszukaæ, potem wybieraæ z dostêpnych wzorów, a nie najpierw wybraæ, a potem szukaæ potwierdzenia. Pozdrawiam
Gwyn
Andrzej Siejeñski
CYTAT
chodzi mi o taki prostok±tny kawa³ek materia³u spinany na przodzie.

To siê zapina³o na ramionach (w³a¶nie przy lorice, to tak a propos zbroi), dziêki temu z ty³u bajerancko wygl±da³o (no chyba, ¿e mówimy o czym¶ innym, ale to jedyny prostok±t jaki mi przychodzi do g³owy).
Jak ju¿ wspomnia³ Gwyn, w ¶redniowieczu wycinki ko³a (pó³, æwieræ, ca³e ko³o).
Pozdrawiam
P.S. Gdzie¶ tu jest temat o p³aszczach, trochê tego tam napisa³em.
Halldis(Naamah)
Chyba faktycznie co¶ Ci siê musia³o pomyliæ, poczytaj kilka ksi±¿ek a sam znajdziesz opowied¼, Gutkowska pisze o ubiorze mêskim we W³oszech. Mogê ci wys³aæ ten rozdzia³ je¿eli jeszcze nie mia³e¶ przyjemno¶ci go czytaæ...
pozdrawiam
Ludka
Witam!

Mam sliczny czerwony plaszcz z sukna z pelnego kola z podszewka Nie mam natomiast pojecia jak go zapinac. Zrobilam tasme z welny i sprobowalam zawiazac na szyj no i omalo co sie nie udusilam. Myslalam o guzikach ale gdzies wyczytalam, ze to meskie zapiecie.
Czekam na opinie

Ludka Excalibur
EwKa
Przewaznie albo jest jakies jedno zapiêcie pod szyj± ale zas³ania je podwijka:( ,albo s± to sznury lub jeden sznur przewleczony przez kó³ka doszyte do brzegu p³aszcza (ale to w przedstawieniach ¶wietych niewiast a im sie jako¶ tak cudownie nie wbija zapiêcie w szyje ale zwisa mimo cie¿aru materia³u...).
Inna metoda to 2 brosze dopinaj±ce p³aszcz do robe.
Te guziczki na ramieniu to w przewa¿aj±cej czêsci przyk³ad mêskiego zapiêcia p³aszcza.
Uwagi dotycz± reprezentacyjnego stroju na wielkie wyj¶cia ale my¶le, ze gdyby mia³ to byæ p³aszcz do chodzenia po obozie wojskowym w z³a pogodê to móg³by byæ "unisex" nawet na guziczki na ramieniu.
Ludka
Zwlaszcza, ze kaptur zaslanialby gore plaszcza. Zobacze tez moze go troche przerobie tzn. bedzie tylko z trzech, czwartych kola.
Dzieki Ewka

Ludka Excalibur
Simbelmyne
A mo?e to si? przyda, wrzucam szybko, co mam na kompie i uciekam, bo czas nagli maniac.gif icon_wink.gif


Pozdrawiam! smile.gif
Simbelmyne
Simbelmyne
Przepraszam, tak mnie ponaglili, ?e wrzucam teraz ten zacz?cznik.... bum.gif
Robert Szatecki
Czy w XV w wystêpowa³y p³aszcze mêskie zapinane pod szyj± tak jak by³o to czêsto we wcze¶niejszych okresach?
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Na guziki zapinane. Mo¿esz u³o¿yæ zapiêciem centralnie, mo¿esz na bok, przy czym druga wersja jest chyba praktyczniejsza- ca³y czas jedna rêka jest wolna, broñ siê mniej wpl±tuje itp. Tyle na drug± po³ókê XV. Pozdrawiam
Gwyn
Piotr Paruch
Najbardziej chyba znane przedstawienie p³aszcza zapinanego na ramieniu na guziki to p³yta nagrobna W³adys³awa Jagie³³y, wykonana przed 1441r., a wiêc w I po³owie XV w.

P.S. Z niewiadomego dla mnie powodu w Turskiej (Ubiór dworski...) sk±d pochodzi to zdjêcie nagrobek jest datowany na... 1421r., czyli 13 lat przed ¶mierci± Jagie³³y.
S³odziutki
CYTAT
Z niewiadomego dla mnie powodu w Turskiej (Ubiór dworski...) sk±d pochodzi to zdjêcie nagrobek jest datowany na... 1421r., czyli 13 lat przed ¶mierci± Jagie³³y.


Mo¿e kaza³ go sobie wykonaæ w 1421? ¯eby mieæ dok³adnie taki, jak chcia³?
W koñcu ludzie ¶redniowiecza mieli podobno inne podej¶cie do ¶mierci ni¿ my.

Pozdrawiam serdecznie,
S³odziutki.
Halldis(Naamah)
Je¿eli chodzi³o Ci o to czy mog³y byæ ze stójk±, bo ja tak zinterpretowa³am twój post to przy którym¶ temacie s± za³±czniki ze spodobami zapianaia pod szyj±. W³a¶nie do tego s³u¿y³y im zapinki... icon_neutral.gif
Piotr Paruch
CYTAT(S³odziutki)
CYTAT
Z niewiadomego dla mnie powodu w Turskiej (Ubiór dworski...) sk±d pochodzi to zdjêcie nagrobek jest datowany na... 1421r., czyli 13 lat przed ¶mierci± Jagie³³y.

Mo¿e kaza³ go sobie wykonaæ w 1421? ¯eby mieæ dok³adnie taki, jak chcia³?
W koñcu ludzie ¶redniowiecza mieli podobno inne podej¶cie do ¶mierci ni¿ my.

Raczej nie. W innych opracowaniach spotka³em siê z datowaniem "przed 1441r.", co wydaje mi siê du¿o sensowniejsze.
Simbelmyne
Witam!

Nie znalaz³am nigdzie tematu dotycz±cego p³aszczy, a chcia³abym bardzo wiedzieæ czy i jakie wystêpowa³y ró¿nice miedzy p³aszczami miszczañskimi i dworskimi? Z jakich materia³ów mieszczañskie nie mog³y byæ szyte? Wiem, ¿e we³na spokojnie przechodzi. A inne? Ale czy np. kolor czarny bêdzie odpowiedni? Czyta³am, ¿e g³êboki odcieñ czerni by³ trudny do uzyskania, a wiêc drogi. A podszewka? Len. A futerka te¿, czy to ju¿ za wysokie progi? A jakie¶ obszycia, zdobienia? Proszê o wszelk± pomoc, bo jestem kompletnie zielona w tej kwestii happy.gif . A szyj±c sobie p³aszczyk chcia³abym aby by³ jak najbardziej zgdony z wszelk± historyczno¶ci± icon_wink.gif .

Pozdrawiam! smile.gif

Simbelmyne
Micha³ /Gwyn/ Czerep
We³na i normalne futro (króliki i insze, sobole i takie cuda odpadaj± raczej) Kolor czarny- proszê bardzo. Choæ mo¿e bezpieczniej ciemnoszary. Trzeba rzuciæ jeszcze okiem na ikonografiê. Zreszt±: p³aszcz jest p³aszcz o ile ma byæ praktyczny, czyli i król i mieszczanin mog± mieæ nadzwyczaj podobne okrycia (no, mo¿e te futra) je¶li ma to byæ ubiór na czas deszczu, s³oty i zimna. P³aszcze ew. noszone w celach ceremonialnych to ju¿ inna bajka. Pozdrawiam
Gwyn
P.S. na stronie www.evocatio.de mo¿na znale¼æ pdf. z ustaw± o ubiorach (przeciwzbytkow±) z Ratyzbony z 2 po³. XV wieku. Tam pisz± komu jakie futerka s± dozwolone- tak przyk³adowo.
Simbelmyne
O wielkie dziêki smile.gif. Mi chodzi konkretnie o okres 1380-1420, wiêc 2 po³ XV odpada.

A np. zdobienia wszelaakie? Lamówki jakie¶ na brzegach, hafty itp?

Pozdrawiam.
Anulka
P³aszcze - odsy³am do Turskiej, której ju¿ nie chce mi siê wklejaæ po raz n-ty smile.gif

Wg niej ³aciñska nazwa p³aszczów - diplois (podwójny) - oznacza, ¿e obie warstwy (podszewka i wierzch) by³y z tego samego, a przynajmniej - równie grubego materia³u. Wiêc chyba podwójna we³na?
Przyznam siê, ¿e ja sobie jeszcze na taki nie pozwoli³am...

Zdobienia - znów wg Turskiej - haftowane ta¶my przyszywane po bokach. Takie te¿ widzia³am na bardzo wielu obrazach, a nawet rze¼bach (w drewnie) w Muzeum Narodowym we Wroc³awiu. Kawa³ek takiej "borty" (tak to nazywa Turska) zastosowano nawet jako zapiêcie, przyszyte na sta³e (ale ju¿ na rze¼bie "Rycerz", wiêc Ciê nie bêdzie interesowaæ ;) ).
Simbelmyne
O o, dziêki smile.gif.
A te ta¶my - borty icon_wink.gif - to by³y po prostu pod³u¿ne paski we³ny w innym (lub tym samym?) kolorze haftowane np. lnianymi niæmi? Wybaczcie czepianie siê takich szczegó³ów, ale s± dla mnie istotne devil.gif .
A w Tursk± zag³êbiê siê ju¿ nied³ugo smile.gif.
Anulka
No w³a¶nie z Tursk± jest ten problem, ¿e rzadko podaje szczegó³y - pisze sobie jak beletrystykê, kurczê!
Nie poda³a, z jakiego materia³u by³y borty, nie poda³a, czym haftowane, o za³±czeniu fotki znaleziska nie wspominaj±c.

Ale o ile ja cokolwiek wiem o ¶redniowieczu, to takie rzeczy (np. sakiewki) robione by³y na p³ótnie, a haftowane jedwabnymi niæmi. Przynajmniej te bogate - czy robiono jakie¶ tañsze ersatze - nie mam pojêcia.
Spaszatoros
Jak obszywaæ p³aszcz futrem? Ca³y dooko³a, czy mo¿na na przyk³ad sam ko³nierz? Jakie¶ ikonografie?
Simbelmyne
A do kiedy u¿ywano fibuli? Czy s± jakie¶ konkrtnie charakterystyczne zapiêcia na prz³om XIV i XV w.?
Aiuto
wydaje mi sie ze przede wszystkim podbijano placze futrem po calosci ,a nie "krwaedzie" ,bo co to za porzytek uzytkowy ??prosze ziobaczyc na ikonografie , tam raczej cale stroje sa podbite futrem .
Andrzej Siejeñski
Witam
A ja nieco inne pytanko.
Czy p³aszcz z lnu (wierzch i podszewka) to obciach czy nie?
Wiadomo, ¿e z we³ny jest praktyczniejszy bo cieplej (no ale czasami nie potrzeba nam a¿ tyle ciep³a).
Jak by co, chodzi o pocz±tek XV w.
Pozdrawiam
EwKa
Plaszcze przewaznie mialy chronic przed zimnem, wiatrem, deszczem a nawet sluzyc jako prowizoryczne okrycie podczas snu i dlatego wykonywano je z welny ktora bywa ciepla a nawet do pewnego stopnia wodoodporna;)
Zachowal sie tzw. plaszcz Sw. Brygidy szyty wlasnie z welny chociaz to stroj dosc kontrowersyjny oraz plaszcz bedacy czescia ubrania z Bocksten Bog, takze welniany. Moze szyto plaszcze bardziej reprezentacyjne z jedwabnych tkanin przed pol. XVIw.?
Jakby nie patrzec to lniany plaszcz ani nie bedzie reprezentacyjny ani funkcjonalny.
Cormac
Dzieñ dobry

Zapragn±³em uczyniæ sobie p³aszczyk z rodzaju przedstawionych w za³±cznikach egzemplarzy. Za³o¿eniem mym jest, ¿e bêdzie to ubiór reprezentatywny, taki co to w nim na parkiet wyj¶æ mo¿na i potañcowaæ sobie mile. Nie jestem pewnien jednak paru szczegó³ów zwi±zanych z wykonaniem tego okrycia. W zwi±zku z tym mam takie oto pytania:

Z jakiej czê¶ci ko³a toto byæ mo¿e (pó³kole czy wiêcej, a mo¿e jaki¶ inny bardziej fantazyjny kszta³t)?
Co najlepiej na wierzch (mój typ to cienka we³na) i na podszewkê (len, bawe³na czy jedwab)?

Za wszelk± pomoc z góry dziêkujê i k³aniam siê nisko
Cormac
i jeszcze dwa przedstawionka p³aszczyków
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.