Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: P³aszcz ¶redniowieczny- wszystko w tym temacie
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Inne ubiory pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4
ttin
CYTAT(EwKa)
Ttin, pewnym rozwiazaniem na wpijajace sie zapiecie jest uszycie plaszcza z 3/4 lub pelnego kola.  


hehe wlasnie tez na to wpadlam. dzis w nocy, bo nie dawalo mi to spokoju i dlugo myslalam smile.gif bo przeciez jesli wiecej materialu bedzie z przodu, to wtedy nie bedzie zjezdzal do tylu szczerba.gif
rosamar
CYTAT(Nammah @ 09:48 06.06.2006) *
dorzuce ejszcze swoje pytanie... stoje przed problemem uszyć sobie nowego płaszcz ana II poł XV... i pytanko..: Czy w tym okresie kobieta..powiedzmy z pospólstwa mogła nosic płaszcz sięgający za kolano bez podszewki?? dunno.gif
Chodzi mi tu o uzasadnienie "majętnością" tej grupy społecznej.


Chciałabym podłączyć się pod pytanie Nammah dotyczące krótszych kobiecych płaszczy.
Czy mogły być takie kawałek za kolano bez podszewki lub z podszewką?
Bo ścinków wełny nie starczy mi niestety na długi płaszcz do ziemi a i wydaje mi się że krótszy byłby praktyczniejszy na bieganie po lasach, łąkach i rowach (zwłaszcza w zimie ;) )
I jak taki płaszcz ewentualnie można wydatować? IIpoł. XIVw czy XV w?

Z góry dziękuję za uwagę.
z pozdrowieniami

Rosamar
Kacz³apa
ja mam pytanie mo¿e troszeczke bezsensowne ale czy ten p³aszcz http://www.allegro.pl/item166459032_plaszc...lniany_bcm.html móg³ byc noszony tak¿e przez kobiety?? chodzi wlasciwie tutaj o to zapinanie?? prosze o szybka odpowiedz!!
lewa
raczej średnio?
To zapinanie charakterystyczne jest w płaszczach męskich
pozdrawiam
p.s. może byś troszkę poczytał choćby cały ten temat? Jest tu napisane na temat takiego rodzaju zapinania tongue.gif
Borg
Witam
Chcialbym zapytac o plaszczyk jak w zalaczniku
Czy to jest po prostu elipsa/prostokat spiety po boku z dziora na lepek i rozcieciem pod szyja?
I od kiedy takie cosie noszono?
Pozdrawiam
Ró¿ka
Czytaj±c ten temat znalaz³am kilka interesuj±cych kwestii, które pozwole sobie teraz "od¶wie¿yæ" smile.gif

Po pierwsze ko³nierz : na ¿adnej rycinie czego¶ takiego sie nie dopatrzy³am, ale ostatnio znalaz³am rze¼bê pochodz±c± z nie pamiêtam jakiej katedry, której p³aszcz jest w co¶ takiego wyposa¿ony. Dodam w za³±czniku.

Po drugie zapiecie. Nieszczêsne zapiêcie, z którym ju¿ d³ugi czas nie mogê doj¶æ do ³adu angsad.gif
Interesuje mnie wiek XIII, a w³a¶ciwie jego koniec, czy te¿ prze³om XIII i XIV wieku.
Z tego co wyczyta³am jest kilka sposobów by spi±æ p³aszcz:
1. fibula
2. guziki - ale to raczej pó¼niejsze, prawda?
3. zapiêcia (brosze?) po³±czone ta¶m± materia³u b±d¼ ³añcuchem. Widaæ je równie¿ na za³±czonych obrazkach smile.gif
Który z tych sposobów by³ wykorzystywany na ziemiach polskich, najlepiej na Mazowszu? Nie mogê sie nigdzie doszukaæ rycin/obrazków/rze¼b z Polski angsad.gif
Z czego mog³y byæ wykonane takie brosze?

Przegl±daj±c Bibliê Maciejowskiego natrafi³am na to :
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...f37/otm37va.gif
Zwróæcie uwagê na p³aszcz kobiety siedz±cej w ¶rodku - jest spiêty jakby w³a¶nie ³añcuchem, a na wierzchu widaæ jakie¶ zakoñczenia tego ³añcucha, mo¿e w³a¶nie brosze?

I przy okazji zastanowi³a mnie kwestia podciêcia pod szyj± w p³aszczu damskim. Na rycinach nic takiego nie widaæ, mam wra¿enie ¿e w za³±cznikach te¿ nie. Zatem w damskich p³aszczach nie by³o wyciêcia "na szyjê"?

Dziêkujê i pozdrawiam
Ró¿a
Mo¶ka
Nie znam siê za dobrze na okresie,o którym mówisz, ale w XV w wyciêcia na g³owê w p³aszczach kobiecych wystêpowa³y na pewno. Czy zawsze nie wiem, ale skoro widaæ je dok³adnie na niektórych obrazach, to nale¿y z tego korzystaæ, bo bez tego wyciêcia, p³aszcz strasznie spada³by do ty³u...Parê przyk³adów:

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Zapiêcia na guziki wystêpowa³y tylko w p³aszczach mêskich.

Je¶li odtwarzasz koniec xiii-pocz±tek xiv w, powinna¶ siê raczej wzorowaæ na codexie manesse,który jest dok³adnie z tego okresu.Tam w p³aszczach damskich zapiêcia nie widaæ, wydaj± siê lu¼no zarzucone na ramiona,ale wyciêcie chyba te¿ jest(³adnie siê uk³ada). Ale jak mówi³am, nie znam siê a¿ tak.je¶li interesuje ciê xiii w, to powinna¶ raczej pytaæ w "¶redniowiecze wczesne i rozkwit, tam by ci pewnie lepiej pomogli..

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam,
Zosia Mosi± zwana.
Rita
Co do dekatyzacji - len i bawe³nê trzeba koniecznie przed szyciem przepraæ w gor±cej wodzie. We³nê typu flausz mozna, ale ja tam sobie darowa³am. Sukno z kolei nie rozci±ga siê ani nie zbiega - idea³ materia³u ;)
Zio
Ja mam takie pytanie: czy wi±zania takie, jak s± na przedstawionej rycinie (z Libro de Ajedrez Alfonsa X Kastylijskiego, 1283) s± spotykane pó¼niej, np. w XIV lub pocz. XV wieku?
EwKa
Wsrod zakonnikow np. krzyzackich to nawet i w 1456 roku mozna znalezc takie zapiecie... Modne to to juz nie bylo ale nadal uzywane. To zalezy kogu chcesz ten plaszcz zalozyc-jak zakonnikowi co go z zasady ubostwo obowiazuje to w 1400-1410 roku mozesz. Ja to ma byc do dworskiego stroju, dla rycerza to zapinane na ramieniu na guziczki plaszcze sa trendy i wogole.

Czasem takie plaszcze nosza tez Swieci lub np. Krolowie Biblijni albo Cesarze Rzymscy ale tego sie w stroj normalnego czlowieka nie przenosi.
Anulka
CYTAT(Zio @ 23:47 27.07.2007) [snapback]196479[/snapback]
Ja mam takie pytanie: czy wi±zania takie, jak s± na przedstawionej rycinie (z Libro de Ajedrez Alfonsa X Kastylijskiego, 1283) s± spotykane pó¼niej, np. w XIV lub pocz. XV wieku?

http://www.kompania.superhost.pl/zdjecia/g...ga/img_1887.jpg - 1460
Zio
CYTAT(EwKa @ 16:27 28.07.2007) [snapback]196512[/snapback]
To zalezy komu chcesz ten plaszcz zalozyc-jak zakonnikowi co go z zasady ubostwo obowiazuje to w 1400-1410 roku mozesz.

O zakonnika w³a¶nie mi chodzi, a ¶ci¶lej mówi±c o Zakon ¶w. Jana Chrzciciela. smile.gif

Obu paniom dziêkujê za odpowied¼. smile.gif thanx.gif
Chury
Witam,

Kiedy¶ natrafi³em na necie na p³aszcz wyciêty z pó³kola który by³ wi±zany na ramieniu podobnie jak dublety, czy takie rozwi±zanie jest historyczne?
EwKa
Rozwiazanie uzywane przez osoby mlode, zamozne, znane w krajach niemieckich, Burgundii i szeroko komentowane przez uwczesnych dewotow. Datowane ogolnie na lata 60-90te XVw.
Plaszcz byl krotki. Mozlowe bylo albo zapinanie na wiazadelko przeciagniete przez jedno, duze posrebrzane kolko albo kilka wiazadelek i szereg ozdobnych kolek.
krazownik
Na ile guzików powinien byæ zapiêty p³aszcz z pocz±tku XV w? Chodzi mi konkretnie o p³aszcz 3/4 ko³a- we³na podszyta we³n±.
Krwawy Topór
Drodzy przyjaciele i forumou¿ytkownicy!

Czy który¶ z Was korzystaj±c z zasobów swojego mi³osierdzia móg³by mi przybli¿yæ wykrój mniej-wiêcej ¶redniowiecznej opoñczy? I czy szachownica u do³u opoñczy widywana na obrazkach z ¶.p. R.Hood'em mia³a pokrycie w rzeczywisto¶ci? Proszê serdecznie i uni¿enie o chocia¿by obrazek w³asnorêczny lub czytelne zdjêcie.
Z góry piêknie dziêkujê

CYTAT
Edycja moderatorska:

Lito¶ci !!!

Szachownica ??? Chodzi Ci o "wycinankê" w zêby na obwodzie opoñczy ?

Potrzebny Ci wykrój czy odrêczny szkic ? Bêdziesz szy³ opoñczê na podstawie niesprawdzonego czyjegokolwiek szkicu zrobionego na podstawie ikonografii przedstawiaj±cej niedatowan± postaæ z bajki ?

Co to jest MNIEJ-WIÊCEJ ¦REDNIOWIECZNA OPOÑCZA ? Czy zdajesz sobie sprawê, ¿e opoñcza z 1250, 1350 i 1450 roku wygl±da zupe³nie inaczej ?

I co to wszystko ma wspólnego z p³aszczami ¶redniowiecznymi (taki jest tytu³ tematu w którym piszesz) ?!?!?

Zale¿y Ci na historyczno¶ci czy nie ? Nie pomyli³e¶ adresów ?

Wyj±tkowo bêdê mia³ lito¶æ dla zwierz±t i ode¶lê Ciê do strony Marca Carlsona, a nie do diab³a:
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...loth/hoods.html
Tam masz przybli¿one wykroje wielu ró¿nie datowanych kapturów w kolejnych linkach a na rysunku pod pozycj± 2. typow± "wycinankê".

A na przysz³y raz SZUKAJ a potem PYTAJ (Regulamin!),

Mod. Andrzej/Viator
S³odziutki
CYTAT(krazownik @ 14:48 14.09.2007) *
Na ile guzików powinien byæ zapiêty p³aszcz z pocz±tku XV w? Chodzi mi konkretnie o p³aszcz 3/4 ko³a- we³na podszyta we³n±.


Na przyk³ad na tyle:

http://www.kompania-swietego-stanislawa.pl...ze/jagiello.jpg

P³aszcz z 3/4 ko³a z dwóch warstw we³ny brzmi do¶æ bogato, wiêc taka liczba guzików wydaje siê byæ w³a¶ciwa. Nie widzê jednak powodów, dla których nie mog³oby ich byæ mniej.
Oprócz tego - byæ mo¿e jakie¶ ustawy przeciwzbytkowe w konkretnych miastach okre¶la³y szeroko¶æ p³aszczy i wykorzystanie guzików, ale takiej wiedzy nie mam.

Pozdrawiam!
S³odziutki.
EwKa
W temacie "moda"-im wiecej guzikow tym lepiej.
W temacie "zbytek"-im wiecej metalowych (mosieznych, cynowych lub mosieznych cynowanych) guzikow tym lepiej.
Najpowszechniejsze jednak sa guziki z materialu. Spotykane ilosci to 1, 3, 5, 7. Oczywiscie im mniejsze guziczki tym ich wiecej. Ten jeden ma jakies 3 cm srednicy i przypomina bardziej tarczke/brosze niz guzik. Na przelomie XIV i XV w. plaszcze meskie posiadaja niewysoki kolnierz (prostokatny kawalek materialu doszyty do otworu przy szyji-dekoltu) takze zapinany na guzik lub guziki.
Militia Templi
a ja mam inne pytanie. dotycz±ce samej metody wykonania takiego p³aszczyka. czy mo¿na go zszyæ z dwóch elementów o wymiarach 1,5x3,0m czy szukaæ materia³u, który ma szeroko¶æ 3 metrów i z tego wyci±æ kó³eczko? a mo¿e mo¿na jeszcze inaczej?

z góry dziêkujê, M.

Viator
Jak wynika z analiz zabytków, chyba zszywaniem z kawa³ków siê nie przejmowano.
Na pewno mniej historyczne by³oby u¿ycie beli trzymetrowej szeroko¶ci (s±dzê zreszt±, ¿e i dzi¶ takiej nie u¶wiadczysz).
Chaos666
Witam!

No dobra, ale przeczyta³em ca³y temat i nie znalaz³em nic na temat d³ugo¶ci p³aszcza. A konkretnie d³ugo¶æ p³aszcza w 2 po³. XVw. mnie interesuje. Wiem, ¿e takie krótkie zosta³y zilustrowane na wcze¶niejszych postach i jest to raczej oczywiste. Jednak ja mam zamiar uszyæ p³aszcz raczej taki d³u¿szy na 3 guziczki obci±gane, i nosiæ go na boku. Czy zatem ilo¶æ guzików jest jaka¶ wa¿na (u Jagie³³y jest ich ca³a masa), oraz czy obci±gane s± ok? Szkoda siê wysilaæ i jeszcze ¿eby co¶ mrocznego zrobiæ szczerba.gif
Ja jako ³ucznik posi³kujê siê g³ównie English Longnowman Osprey'a i tam jest w³a¶nie taki p³aszczyk, ale krótki. A co z tymi d³u¿szymi?

Pozdrawiam
Chaos
marta.br
Jagie³³o to nie pó¼ny XV wiek, wiêc wyci±ganie wniosków o liczbie guzików w XV wieku na jego podstawie raczej nie jest dobr± taktyk±. D³ugi p³aszcz jak najbardziej wystêpuje - polecam szukaæ go u ¶w. Jana stoj±cego pod Krzy¿em, zazwyczaj na przedstawieniach ma on d³ugi p³aszcz.
Guziki materia³owe s± jak najbardziej popularne w II po³owie XV wieku.

Przyk³ady:
Modlitwa Jezusa w Ogrójcu i ¦mieræ Marii - 1460



marta.br
Przyk³ady kolejne (nie mieszcz± mi siê za³±czniki w jednym po¶cie):
Narodziny Chrystusa i gdañska Tablica Dziesiêciorga Przykazañ - 1480 i 1485
Chaos666
Witam!

Takie mam drobne pytanko odno¶nie p³aszczy. Zrobi³em sobie czarny we³niany p³aszcz z pó³kola i chcia³bym go podbiæ czerwon± we³n±. Chodzi mi czy kolor na podbicie nie jest niew³a¶ciwy dla ¿o³nierza? Czy mo¿e lepiej zostawiæ bez podszewki?

Pozdrawiam
Chaos
TomekPluciñski
Witam

Mam pytanie an temat fibul i zapinek podkowiastych an pocz±tku XV w. (jak je noszono z czego je robiono, jak wygl±da³y) a tak¿e czy p³aszcze zapinano wtedy guzikami (panie i panowie) oraz jak wtedy taki p³aszcz noszono.

Pozdrawiam
EwKa
Najpierw przeczytaj wszystkie 7 stron, tam masz informacje o p³aszczach z pocz. XV w., jak krojone, jak zapinane....
Joanna_T
Znalaz³am taki wykrój p³aszcza.


Czy jest on prawid³owy?

Pozdrawiam
Mo¶ka
chyba bardziej popularny by³ wykrój z jednym szwem: http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/bockclok.html ale w sumie sztukowano na dowolne sposoby: http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/birgitta.html

tak czy inaczej, przy jednym szwie z pewno¶ci± mniej siê narobisz ;)

pozdrawiam,
mosia.
Bartholomew the Hospitaler
Jak powinien byæ zapinany p³aszcz (z po³owy ko³a) Szpitalnika w XIV/XVw, na guziki czy wi±zany pod szyj±??
I czy koniecznie we³na angsad.gif
Mo¶ka
mêskie p³aszcze zapina siê na guziki (mówiê o zasadach w cywilu, nie mam pewno¶ci jak jest u zakonnych). koniecznie we³na (p³aszcz ma byæ przecie¿ ciep³y) na podszewce (lnianej, na ch³odniejsze dni mo¿e byæ te¿ druga warstwa we³ny lub futro).
Bartholomew the Hospitaler
Czy ten wykrój jest dobry na p³aszcz z 1/2 ko³a?
http://www.bog.webd.pl/stroje/wykroje/plaszcz1.html

Jak siê wykañcza brzegi? Po prostu zawijam do wewn±trz i obszywam? Ot, ca³a filozofia?
Czy jest wa¿ny jaki¶ konkretny rodzaj "¶ciegu"/szwu ?
Je¶li kto¶ mo¿e to prosi³bym jeszcze o wypowiedzenie siê w kwestii tego zapinania bo nie chcia³bym ¿eby 3mb we³ny posz³y na marne szczerba.gif
Rita
Zapinanie p³aszcza na guziki jest potwierdzone ¼ród³owo w strojach cywilów, wystarczy przejrzeæ trochê ikonografii. Zakony pod wzglêdem praktyczno¶ci nie powinny od tego daleko odbiegaæ. Zwykle wystarczaj± 3 guziki, ¿eby p³aszcz siê dobrze trzyma³.

Na p³aszcz najlepiej dobraæ gruby flausz lub sukno, ¶ci¶le tkane i ³adnie ubite. Zapewnia to du¿± wodoszczelno¶æ i odporno¶æ na wiatr. To samo dotyczy kapturów.

Je¶li we³na nie strzêpi siê na brzegach po dociêciu, wystarczy pod³o¿yæ j± jeden raz, i przeszyæ drobn± fastryg± lub na okrêtkê.
Viator
A je¶li siê strzêpi to drobn± okrêtk± te¿ bêdzie OK.
Aha - bo nie wiem czy Bart³omiej Szpitalnik to wie - okrêtk± obejmij tylko krawêd¼ (pod³o¿on±) materia³u a nie ca³y skraj p³aszcza, to znaczy zrób tak:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Bart³omieju, nie bój siê tak tej we³ny. Czysta we³na wiêkszo¶ci ludzi wcale nie gryzie i nie alergizuje, ceny zobacz sobie choæby u hurtowników na Allegro (mo¿na dostac 100% we³nê ju¿ za 15-20 z³/mb kuponu o normalnej wspó³czesnej szeroko¶ci 140-150 cm) a poza tym naprawdê równie¿ pod wzglêdem u¿ytkowym (przewiewno¶æ i przemakalno¶æ!!!) nie mówi±c ju¿ o prawid³owym wygl±dzie (uk³ada siê ca³kiem inaczej) len nie wytrzymuje konkurencji z we³n±. W upalne lato we³na wcale nie jest a¿ tak ciep³a jak siê zdaje bo ten materia³ oddycha, za to w ch³odne wieczory odczujesz wyra¼nie ró¿nicê. Raczej zrezygnuj ca³kiem z lnu ni¿ z we³ny! Nawet bieliznê wzorem Celtów czy Wikingów mo¿esz robiæ z we³ny. Z tym ¿e je¶li nie przewidujesz ani wêdrówek ani wyjazdów w zimie to rzeczywi¶cie bielizna mo¿e lepsza bêdzie dla Was lniana. Natomiast elementy stroju pe³ni±ce funkcjê ochronn± (przede wszystkim p³aszcz, a tak¿e nakrycie g³owy - kaptur, czapka) powinny byæ koniecznie we³niane bo inaczej zupe³nie nie spe³ni± swojej roli.

Pozdrawiam,
Andrzej/Viator
Mo¶ka
a zamieszczony wykrój jest dobry, z tym ¿e powinien byæ przeciêty przez ca³± d³ugo¶æ (poziomo, tzn. w odwrotnej p³aszczy¼nie ni¿ przerywana linia na za³±czonym przez Ciebie obrazku). Wynika to z tego, ¿e w ¶redniowieczu nie by³o dostêpnych materia³ów szerszych ni¿ 70-90 cm.
Bartholomew the Hospitaler
CYTAT(Mo¶ka @ 11:13 16.02.2010) *
a zamieszczony wykrój jest dobry, z tym ¿e powinien byæ przeciêty przez ca³± d³ugo¶æ (poziomo, tzn. w odwrotnej p³aszczy¼nie ni¿ przerywana linia na za³±czonym przez Ciebie obrazku). Wynika to z tego, ¿e w ¶redniowieczu nie by³o dostêpnych materia³ów szerszych ni¿ 70-90 cm.


Hm... nie bardzo rozumiem crazy.gif Chodzi o 1 rysunek? Po co mia³bym ci±æ po linii poziomej jak i tak tam jest brzeg materia³u? Mam akurat kupiony taki kawa³ek we³ny (wcze¶niej odstrasza³a mnie cena, ale uda³o mi siê kupiæ we Wrocku na wyprzeda¿y piêkn± czarn± jak smo³a we³enkê za 17.5 i 19z³ociszy/mb) 1.5x3m i wykrój wydaje siê byæ w zasadzie dla mnie czytelny, tylko mia³em w±tpliwo¶æ z tym zawijaniem boków (dziêki Wam za porady, ju¿ wiem co i jak smile.gif ) no i ze sposobem zapinania. Je¶li o to chodzi, chyba zostanê przy tym co doradza mi Apsik, mianowicie sznurowanie, nie guziki. Podobno u Szpitalników zosta³o to z okresów wcze¶niejszych i nie zastosowali guzików.
Nikodem
CYTAT(Mo¶ka)
a zamieszczony wykrój jest dobry, z tym ¿e powinien byæ przeciêty przez ca³± d³ugo¶æ (poziomo, tzn. w odwrotnej p³aszczy¼nie ni¿ przerywana linia na za³±czonym przez Ciebie obrazku). Wynika to z tego, ¿e w ¶redniowieczu nie by³o dostêpnych materia³ów szerszych ni¿ 70-90 cm.


Oj by³y, by³y, nawet do. 1,5m, je¶li mówimy o pó¼nym ¶redniowieczu. Nie mogê w tej chwili znale¼æ, ale jest kilka ciuszków (bodaj¿e na stronie M. Carlsona) które na to wskazuj±.
Mo¶ka
nie wiem, jak z innymi ciuszkami, ale u M. Carlsona p³aszcze s± poprzecinane.

ja bym przeciê³a ca³y materia³ tak jak tu (wzór wcze¶niejszy, wiêc nie zwracaj uwagi na brak wyciêcia na g³owê i krajkê - chce Ci po prostu pokazaæ, gdzie by³ szew):
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-carls...h/miscclok.html

Przeci±æ trzeba dlatego, ¿e mimo, ¿e teraz mo¿esz kupiæ materia³ 150cm szeroko¶ci, to nie znaczy, ¿e w ¶redniowieczu by¶ móg³. Przynajmniej wed³ug mojej wiedzy.

Ja na Twoim miejscu wybra³abym guziki - my¶lê, ¿e to bardziej popularna i wygodniejsza opcja (wi±zanie potrafi wbijaæ siê w szyjê i przyduszaæ.)
Viator
To znaczy generalnie w XV w. rzeczywi¶cie ju¿ siê spotyka tak szerokie materia³y, ale "spotyka siê" to nie znaczy "ka¿dy móg³ kupiæ", bo po pierwsze trzeba dopowiedzieæ "je¶li tylko mia³ bardzo grub± forsê" a po drugie prawdopodobnie by³y to materia³y robione na zamówienie albo wrêcz produkty specjalnych warsztatów, produkuj±cych dla jednego odbiorcy a nie na tzw. szeroki rynek. Odtwarzaj±c zakonnika nie mia³bym szans na takie luksusy.

Sporo spo¶ród tej najlepiej zachowanej garderoby ¶redniowiecznej to ciuchy rodzin królewskich, przeorysz i ksiê¿niczek, u Carlsona czasem te¿, wiêc nic dziwnego ¿e siê szerokie materia³y trafiaj±, ale i tak nawet u najwy¿szej klasy nie stanowi± wcale regu³y, zw³aszcza ¿e koniec XIV i XV wiek to okres coraz dok³adniejszego dopasowywania krojów wiêkszo¶ci ubrañ do sylwetki, co i tak wymaga z³o¿onego z wielu kawa³ków lub upiêtego wieloma zaszewkami wykroju, do którego nie by³a wcale potrzebna szeroka p³achta tkaniny, st±d popyt jak na razie nie wymusza³ zwiêkszenia poda¿y takich szerokich kuponów.

Wi±zanie najbardziej wpija siê w szyjê je¶li p³aszcz jest z pó³kola lub mniejszej czê¶ci (ty³ jest zdecydowanie ciê¿szy) - przy 3/4 ko³a problem jest ju¿ znacznie mniejszy, a przy pe³nym kole znika, chyba ¿e chcemy sobie ca³y materia³ fantazyjnie odrzuciæ na plecy. Pomaga w utrzymaniu tej równowagi równie¿ wyciêcie na szyjê.
Bartholomew the Hospitaler
Apsik przekona³ mnie podaj±c konkretn± rycinê, ¿e jednak p³aszcz zakonny w XVw (we wcze¶niejszych tym bardziej) by³ wi±zany. Teraz tylko pytanie, jak. Z ryciny niezbyt wiele mo¿na dostrzec szczegó³ów. Chodzi mi konkretnie o to czy mam zrobiæ co¶ a'la "rowek" jak w gaciach i w niego wsun±æ sznurek (jak gumkê w dzisiejszych majtkach :P ) czy po prostu doszyæ jakie sznurki do brzegów p³aszcza? Je¶li opcja 1sza to wiadomo, ¿e sznurowanie wyjdzie pod sam± szyj±, natomiast je¶li opcja 2 to mniej wiêcej w jakim odstêpie od góry p³aszcza?
Bartholomew the Hospitaler
Czy kto¶ móg³by mi ostatecznie pomóc w sprawie tego sznurowania?
Czy mo¿e mam zrobiæ tak, ¿e doszyjê z jednej i z drugiej strony p³aszcza takie "uszka" i bêdê zapina³ na fibulê? Tylko czy ma to byæ zaraz pod szyj± czy ni¿ej?
Wczoraj zdziwi³a mnie tylko jedna rycina Wygl±da na to, ¿e jednak by³y p³aszcze z kapturami?
Borg
A ja mam pro¶bê ma³±. Poszukujê p³aszczy z II po³ XV wieku wyposa¿onych w kaptur lub chocia¿ stójkê. Czy kto¶ kojarzy takowe w ikonografii. U Gutkowskiej jak pamiêtam jest tylko 14 wieczny p³aszcz z kapturem.
Z góry dziêki za pomoc
Pozdrawiam
Znicz
Witam,

Pewnie to masz, Poliptyk ¦w. Trójcy 1467r. Kraków, p³aszcz  ze stójk±.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam  Znicz

Nikodem
Stójka w tych p³aszczach to mo¿e byæ po prostu nie wyciêty fragment p³aszcza - z prostym bokiem, a nie podciêciem pod szyje.

Je¶li interesuj± Ciê szatki ze stójk± to gdzie¶ mam jakie¶ przedstawienie pasterzy w czym¶ takim przy trzech królach (nie pamiêtam czyje - van der Goes(?)).

Edit - Dobrze pamiêta³em:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...er_Goes_006.jpg
Micha³ h. ¦winka
witam wszystkich
mia³bym takie pytanko w omawianej kwestii. przeczyta³em wszystkie posty w temacie i nie znalaz³em odpowiedzi (lub ewentualnie przeoczy³em w nat³oku informacji), tote¿ o¶mielê siê napisaæ.

interesuje mnie okres oko³o-grunwaldzki, lub w wersji szerszej 1370-1434
mam p³aszcz z 3/4 ko³a, siêga mi do kostek. uszyty jest symetrycznie, z kilku sporych klinów.
1. czy p³aszcz taki mo¿e byæ zapinany z przodu, czy te¿ musi byæ na prawym ramieniu ??
2. jakie zapinanie bêdzie najodpowiedniejsze dla niego, je¶li mowa o zapiêciu z przodu ??
bo jak rozumiem; krótki ³añcuszek b±d¼ sznur mocowany do brzegów ozdobnymi broszami, to sprawa wcze¶niejsza(?)
rozwa¿a³em w³a¶nie takie, wi±zanie, lub zapiêcie na guziki...

za wszelk± pomoc z góry dziêkujê.
pozdrawiam serdecznie
Mh¦
Dariusz
Jak zapniesz tak bêdziesz mia³, choæ wygodniej jest na prawym. Tutaj masz praw± rêkê woln±. Zreszt± ubierz i siê przekonasz. Ja bym da³ guziki, s± potwierdzone i wygodniejsze.
Viator
Albo guziki, albo pojedyñcza klamra luzem, okr±g³a albo wielok±tna, któr± spinasz p³aszcz w tym samym miejscu co spina³by¶ guzikami. (Nie jest to ju¿ otwarta fibula podkowiasta ³atwa w zak³adaniu i zdejmowaniu, wiêc najlepiej raz j± zapi±æ i nie ruszaæ, a p³aszcz zdejmowaæ i zak³adaæ przez g³owê).
Micha³ h. ¦winka
hmmm.. no tak, rzeczywi¶cie - ca³y czas my¶la³em o fibuli, ¿e jest za wczesna, ale przecie¿ s± jeszcze klamry szczerba.gif
dziêki serdeczne Viator, teraz tylko znale¼æ odpowiedni± - du¿± i ³adn± :D

PS. ale klamr± to ju¿ bardziej pasuje na prawym.. no, mo¿e i tak bêdzie dobrze smile.gif
Shan
Witajcie

Chcia³em zapytaæ siê o wykrój tej tutaj narzuty spiêtej na prawym ramieniu z nagrobka (o ile siê nie mylê króla Jagie³³y). Czy szyto to z ko³a, czy prostok±ta, czy pó³kola, czy czego¶ jeszcze innego? Wybaczcie, je¶li powtarzam pytanie, ale nie mia³em pojêcia pod jak± dok³adnie nazw± szukaæ dunno.gif

Poni¿ej ów nagrobek oraz mój dziki domys³ na temat wykroju:
rvdy
Po co kombinowaæ? Zwyk³e pó³kole, zapinane, akurat w tym konkretnym przypadku, na bodaj¿e 11 guzików bigsmile2.gif . Swoj± drog± Jagie³³o jak na swoj± pozycjê jaki¶ biedny ubiór ma, pasek na przyk³ad a tak bêbni siê o tym ¿e "rycerze" w RR biednie wygl±daj±... Oczywi¶cie nie usprawiedliwia to tych, którzy biegaj± (oczywi¶cie nie chodzi mi tu o sytuacje po albo w trakcie wysi³ku fizycznego) w samym dubleciku z kaletk± i gaciami na wierzchu a nazywaj± siê rycerstwem smile.gif
Shan
G³os rozs±dku! Dziêki, no niby mo¿na i tak, nie wiem tylko, czy siê bêdzie dobrze uk³adaæ ;)

S³usznie prawisz, s³ysza³em nawet g³osy o tym, ¿e wypada³oby mieæ ¶witê, stadninê i co¶ tam, a to ju¿ w ogóle gruuuuba przesada, nieprawda¿? szczerba.gif Wystarczy strój odpowiedni, na odpowiedni± okazjê - do obozu 2-3 kg z³ota, na ucztê 5 i wszystko gra :P ¯artujê oczywi¶cie, ale jakby nie by³o, niektórych rzeczy siê nie odtworzy ;)

Zapytam jeszcze szybko przy okazji, chocia¿ w temacie wisi jak wó³ 'dworski' to ciekawi mnie, czy zdarza³o siê, ¿eby poza ró¿nymi jakami, tabardami i innymi szmatkami zak³adano równie¿ do bitwy p³aszcze? No niby Krzy¿acy, a je¶li nie wszyscy, to przynajmniej Jungingen, ale czy ogólnie siê to widywa³o?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.