Witam!
Proponuje teraz 2 przepisy na naleweczki:)
NALEWKA MALINOWA
Wsypaæ ¶wie¿e i czyste maliny do butelki,zalaæ je spirytusem 70% tak,by by³y tylko przykryte i postawiæ na s³oneczku na 3-4 dni. Zlaæ spirytus i zaprawic dodaj±c na ka¿de 0,5l p³ynu-0,25l wody i 18dag cukru(cukier wcze¶niej rozpu¶ciæ w gor±cej wodzie). Doskona³y lek na przeziêbienie.
KMINKÓWKA
1/2 l wody
1/2 l spirytusu(95%)
1/4kg cukru
1 kopiasta ³y¿ka ¶wie¿ego zielonego kminku
Niezupe³nie dojrza³e nasienie kminku op³ukaæ i osuszyæ na sitku. Wodê zagotowaæ z cukrem,sch³odziæ,wymieszaæ ze spirytusem,wlaæ do s³oja i wsypaæ kminek. Zawi±zaæ s³ój i pozostawiæ na 5-6 dni. Po tym czasie zlaæ wódkê do butelek przez lejek z bibu³k± filtracyj±. Powinna mieæ zielony kolor.
I jeszcze..
¯ENICHA KRESOWA
1 kg dorodnych owoców dzikiej ró¿y zebranych po pierwszych przymrozkach (mo¿na tak¿e w³o¿yæ je na dwie doby do zamra¿alnika), 0,75 litra spirytusu, 0,5 litra czystej wódki 40-procentowej, 0,5 litra miodu, 5 – 6 go¼dzików, po 1 ³y¿eczce suszonego kwiatu rumianku i miêty.
Owoce ponak³uwaæ, dodaæ przyprawy i zalaæ spirytusem. Szczelnie zamkniêty s³ój ustawiæ w ciep³ym miejscu na piêæ tygodni. Nastêpnie alkohol zlaæ, a owoce dobrze wycisn±æ, uzyskany sok przecedziæ i po³±czyæ z nalewk±. Miód zagotowaæ z 2 szklankami wody, ostudziæ, dodaæ wódkê i wymieszaæ z nalewk±. Gotowy trunek porozlewaæ do butelek i pozostawiæ do sklarowania. Potem ¶ci±gn±æ klarowny p³yn, a osad przefiltrowaæ przez lejek z wat± bawe³nian± upchan± w nó¿ce. ¯enicha powinna dojrzewaæ co najmniej trzy miesi±ce.
Nastawiana, gdy podlotki przeistacza³y siê w panny na wydaniu, z w³asnorêcznie przez nie zebranych owoców. G±siorek z t± nalewk± by³ znakiem dla kawalerów, ¿e mog± ju¿ przyje¿d¿aæ w konkury.
AJERÓWKA
2 k³±cza tataraku, 0,25 litra spirytusu 96-procentowego, 1 ³y¿ka cukru.
K³±cza tataraku umyæ, sparzyæ, obraæ i pokroiæ w cienkie paski, po czym w s³oju zasypaæ cukrem, zalaæ spirytusem zmieszanym z 0,25 litra przegotowanej, wystudzonej wody i szczelnie zamkn±æ naczynie. Odstawiæ je w ciemne, ciep³e miejsce na sze¶æ tygodni. Co parê dni wstrz±sn±æ mocno s³ojem. Nastêpnie nalewkê zlaæ i w butelce odstawiæ do sklarowania. Powinna dojrzewaæ co najmniej sze¶æ miesiêcy.
Ajerówka jest doskona³ym aperitifem, poniewa¿ wzmaga apetyt i u³atwia przyswajanie sk³adników od¿ywczych z pokarmu. Jest tak¿e dobra dla osób wysilaj±cych szare komórki, jako ¿e korzystnie wp³ywa na pracê mózgu i wzmacnia uk³ad nerwowy. Najlepiej smakuje sch³odzona do 12 stp. Celsjusza
MIÊTÓWKA
10 ga³±zek ¶wie¿ej miêty pieprzowej, 0,5 litra 70-procentowego spirytusu, 15 dag cukru.
Miêtê zalaæ w s³oju spirytusem i odstawiæ w ciemne miejsce na 7 do 10 dni. Po tym czasie alkohol zlaæ, a li¶cie wycisn±æ. Ugotowaæ syrop z cukru i 200 ml wody, przestudziæ go i po³±czyæ z wyci±giem alkoholowym. S³odycz nalewki mo¿na sobie regulowaæ gêsto¶ci± syropu. Nadaje siê do picia po miesi±cu, a w drinkach nawet po dwóch tygodniach.
Miêtówka ma przepiêkny, intensywnie zielony kolor, który jest jednak nietrwa³y i stopniowo przechodzi a¿ do br±zu, a na spodzie wytwarza siê osad. Na szczê¶cie nie zmienia siê smak. Bêdê jednak wdziêczna czytelnikom Apetyciku za ka¿d± radê, jak zachowaæ zieleñ miêtówki.
BOROWICZKA
1,5 kg borówek (brusznicy), 1 litr 70-procentowego spirytusu, 0,75 litra wódki, 4 du¿e ³y¿ki miodu wielokwiatowego lub akacjowego.
Dobrze dojrza³e borówki zalaæ spirytusem, zamkn±æ szczelnie s³ój i zostawiæ go w nas³onecznionym miejscu do czasu a¿ owoce zbledn± i nabior± woskowego wygl±du (trwa to oko³o czterech tygodni). Wtedy zlaæ spirytus, a borówki ponownie zalaæ miodówk± (miód rozmieszaæ w niewielkiej ilo¶ci letniej wody i po³±czyæ z wódk±) i odstawiæ w ciemne miejsce na dwa, trzy miesi±ce. Po tym czasie zlaæ wódkê, zmieszaæ j± z pierwszym nalewem i odstawiæ do sklarowania. Po sklarowaniu nalewka powinna dojrzewaæ rok.
Borowiczka jest ostra, cierpka z nutk± goryczy; przypomina destylat owocowy. Mo¿na j± zrobiæ w ³agodniejsze wersji, dos³adzaj±c albo wiêksz± ilo¶ci± miodu, albo syropem cukrowym, a najlepiej syropem borówkowym.
Arcydziêglowe wino lecznicze
40g rozdrobnionego korzenia arcydziêgla, 20g li¶ci melisy, 35g cynamonu zalaæ 3/4 litra wina gronowego. Macerowaæ przez 21 dni po czym przecedziæ i przelaæ do ciemnych butelek. U¿ywaæ raz dziennie po ma³ym kieliszku (najlepiej po obiedzie) przy róznych nerwicach, w zaburzeniach trawienia, wzdêciach, nadmiernej fermentacji w jelitach.