Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wyrób strza³
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
starda
Znalaz³em takie co¶ o produkcji strza³;
http://webarcherie.com/forum/index.php?showtopic=2748
Tiwi
Ciekawe. Strza³y nie maj± w sobie nic z historyczno¶ci, ale robi± niesamowite wra¿enie. shocked.gif Takie to tylko na ¶cianie powiesiæ. smile.gif
sir santiago
bigsmile2.gif o rany! shocked.gif cool.gif blinkie.gif takich strza³ jeszcze nie widzia³em... komu by sie chcia³o tyle tych wzorków dziergaæ??? a te lotki devil.gif ?
Adsumus
Witam!!!

Pewnie jakie¶ wzorowane na W³adcy Pier¶cieni...
Wiem jedno- mi by siênie chcia³o tylko wzorków robiæ, ¿eby potem je gdzie¶ w trawie straciæ...

Pozdrawiam
Aubrey
bardziej do prezentacji, anizeli do strzelania te strza³y, ale twory trzeba oddac pomyslowosc inwencje i wklad pracy.
Tiwi
A zna kto¶ przypadkiem francuski? Bo mnie najbardziej interesuje, jak oni barwi± lotki i promienie. Próbowa³em co¶ t³umaczyæ ze s³ownikiem, ale bardzo marne efekty.
sir santiago
witam
chcia³em zapytaæ jak zrobiæ te groty toczone?
Lord Wiader
Witam. Santiago , jakby¶ poszuka³ , na pewno by¶ znalaz³. Ale niech bêdzie . Groty toczone jak sama nazwa wskazuje --> TOCZY SIÊ JE NA TOKARCE. Ja kupuje prêty fi 10 , gatunek najlepiej 18G2A , chocia¿ mo¿e byæ zwyk³a stal St3S, teraz tak¿e spodoba³y mi siê groty ze stali kwasoodpornej ( ³adnie siê b³yszcz± ) czyli popularny gatunek 0H18N9. Bierzesz taki prêcik ( sprzedawane w hurtowniach z materia³ami budowlanymi , odcinki najczê¶ciej 3 mb ) i odcinasz sobie odcinki jakie Ciê interesuj± ( 3-4cm). Wk³adasz w tokarkê i lecisz... Najpierw proponujê wytoczyæ otwór na promieñ strza³y ,nastêpnie dopiero sto¿ek , ja dodatkowo muszê jeszcze zjechaæ trochê ¶rednicê prêta , ze wzglêdêdu na to , ¿e strzelam z 9tek.
Drugim sposobem jest : idziesz do tokarza i pytasz ile to bêdzie kosztowaæ :D
Trzeci sposób: www.eamarrows.com . Prosto , ³atwo i przyjemnie
Pozdrawiam
Adsumus
CYTAT
Drugim sposobem jest : idziesz do tokarza i pytasz ile to bêdzie kosztowaæ :D


Mnie to kosztowa³o 1pln za grot..
sir santiago
hmmm, nie mam tokarki wiêc chyba najlepszym sposobem pêdzie wybranie siê do tokarza.

pozdro!
Sier¶ciak
Witam!
Niesamowite strza³ki...
Jesli kto¶ francuskiego nie tego... icon_mrgreen.gif
to zapraszam na t³umacza stron internatowych... www.babelfish.altavista.com

Z sier¶ciuchowym pozdrowieniem !

Worrior
siemko2
Witam!!

Mam pytanie (wiem, wiem read.gif podobne by³y ju¿ zadawane...ale nikt nie odpowiedzia³ tongue.gif icon_neutral.gif
) jakie nici na owijki by³yby najbardziej historyczne? Gdzie kupiæ takie nic??? dunno.gif
Aubrey
hmmm najodpowiedniejsza moim zdaniem bêdzie dratwa...
siemko2
Te¿ tak my¶la³em, ale o jakiej ¶rednicy???
Aubrey
ups tos mnie zaskoczyl, srednicy to niestety nie podam, metoda prob i bledow nalezaloby problem rozwiazac. Skadinad sam jestem ciekaw, czy sa historyczne przeslanki ku stosowaniu tej a nie innej srednicy, hmmm chyba nie....
siemko2
Chocia¿ z drugiej strony zbyt gruba dratwa obni¿a aerodynamikê strza³y...
Frodo
Witam!
Wydaje mi siê, ¿e strza³y produkowane masowo na bitwy nie posiada³y owijek.
A co do robienia owijek - powinny byæ one zrobione z jak najcieñszej nitki - mo¿e jedwab ?

Pozdrawiam
siemko2
Witam...

Jak mogly nie posiadaæ owijek, skoro pióra nie by³y przyklejane?!?!?!? By³y szyte i tym samym mia³y owijki....
Budzi¶miech
Witam.
W ¶redniowieczu lotki nie by³y klejone tylko jak powiedzia³ przedmówca szyte. Dzia³o siê tak poniewa¿ rzemie¶lnicy nie posiadali klejów które by³y wodoodporne. Takie szycie wygl±da³o nie inaczej jak na obrazku w za³±czniku
Adsumus
Witam!!!

Ja tam s³ysza³em, ¿e jedwabne nitki u¿ywano....

Pozdrawiam
Tiwi
Podejrzewam, ¿e jedwab szybko przeciera³by siê, ale nie mam do¶wiadczenia w tym wzglêdzie, wiêc pewno¶ci nie mam. Ja u¿ywam nici sztucznych, ale to ju¿ oczywi¶cie niehistoryczne.
Wotawa
1. Nie wiemy czy na pewno nie przyklejano. Wiemy jednak, ¿e "szyto" i faktycznie, nasze strza³y powinny tê wiedzê odzwieciedlaæ. Jednak np. w przypadku be³tów (inna specyfika - to prawda) lotki (drewniane) przytwierdzano klejem. Wogóle klejono bardzo wiele ró¿nych rzeczy (m.in. tarcze), wiec z tymi klejami a¿ tak ¼le znowu nie by³o.

2. Jedwabnych nici do produkcji strza³ bym nie marnowa³. Lniane musia³y byæ ³atwiej dostêpne i tañsze. Teraz zrezt± te¿ (5z³ szpulka). Nici lniane potrafi± byæ bardzo cienkie, podobnie jak same tkaniny z lnu. Je¶li kto¶ chce mieæ naturalne, to dochodz± jeszcze bardzo ³atwo dostêpne i bardzo tanie nici bawe³niane. Do oko³o po³owy XIVw. niezbyt historyczne w polskich realiach, a i pó¼niej bardziej w±tpliwe od lnu czy we³ny. Jednak zawsze to nie syntetyk, a od czego¶ trzeba zacz±æ :-).
Wasilko
Mo¿na i ¶ciêgien z klejem kostnym u¿yæ.
gkos2
CYTAT(Lord Wiader)
...Groty toczone jak sama nazwa wskazuje --> TOCZY SIÊ JE NA TOKARCE.  Ja kupuje prêty fi 10 , gatunek najlepiej 18G2A , chocia¿ mo¿e byæ zwyk³a stal St3S, teraz tak¿e spodoba³y mi siê groty ze stali kwasoodpornej ( ³adnie siê b³yszcz± ) czyli popularny gatunek 0H18N9. Bierzesz taki prêcik ( sprzedawane w hurtowniach z materia³ami budowlanymi , odcinki najczê¶ciej 3 mb ) i odcinasz sobie odcinki jakie Ciê interesuj± ( 3-4cm). Wk³adasz w tokarkê i lecisz... Najpierw proponujê wytoczyæ otwór na promieñ strza³y ,nastêpnie dopiero sto¿ek ...


Witam
Napisa³em sobie arkusik do przeliczania wagi grotow (proszê o uwagi je¶li siê waln±³em w zerach)
http://strony.it-net.pl/~gel/g/groty.zip
Przydatny, gdy siê robi groty moj± metod±: prêt metalowy, wiertarka, szlifierka k±towa, pilniczek, papier ¶cierny...i wuala: http://img219.imageshack.us/img219/7455/grot5ik.jpg
A Zapomnia³em. Rurka aluminiowa ¶r 8mm z OBI, ale jak widaæ w arkuszu to kwestia rodzaju grota. Myslê ¿e groty z trzpieniem te¿ nadaj± siê do strza³ drewnianych ale trzeba wtedy zastowac jak±¶ tulejkê zabezpieczaj±c± przed rozwarstwieniem drewna przy uderzeniu. Widzia³em w OBI idelane rurki mosiê¿ne, ¶rednice od 6 do 12mm grubo¶æ ¶cianki na oko 0,3mm - bardzo cieniutkie. Sprubójê zrobiæ tak± strza³ê to Waszmo¶ciom pyknê fotkê.
Pozdrawiam
sir santiago
wajne strza³ki gkos2 icon_wink.gif móg³by¶ kiedy¶ zamie¶ciæ opis ich tworzenia?

z góry dziêki i pozdrawiam!
gkos2
sposob tworzenia strzalek: odpalasz excela i rysujesz. ass.gif
sir santiago
ok, wielkie dziêki za inteligientn± odopwied¼ anger.gif
gkos2
Wydawa³o mi siê, ¿e podtekstem nabijasz siê z moich rysunków w kalkulatorze wagi grotów, ale widze ¿e Ty na powa¿nie pyta³e¶ o gotowe strza³y wiêc przepraszam za durn± odpowied¼.
Nie bardzo wiem co masz na my¶li. Spsób tworzenia grotów pokaza³em na fotografii. Przedstawia ona kolejne etapy, ale porównaj to zdjêcie z punktami poni¿ej:
1. Obliczasz sobie wymiary grota w kalkulatorze ¿eby uzyskaæ odpowiednia wagê do strza³y. Powinien wa¿yæ tyle co mniej wiêcej 1/3 wagi samego patyka + waga lotek.
2. Odcinasz sobie potrzebny kawalek prêta (ja na zdjêcu u¿y³em ¶ruby).
3. Zaznaczasz sobie wymiary grota tak jak dobra³e¶ sobie je w obliczeniach.
4. Montuj±c w wiertarce tworzysz sobie jakby ma³± tokareczkê i wszystkie prace oddt±d wykonujesz na pe³nych obrotach.
5. Obrabiasz wstêpnie trzpieñ u¿ywaj±æ szlifierki k±towej.
6. Pilnikiem iglaczkiem poprawiasz miejsce gdzie tarcza szlifierska zrobi³a zaokr±glenie. P³aszczyzna poprzeczna pozosta³ej czê¶ci wa³ka musi byæ p³aska i prostopad³a do osi wa³ka tak, aby przy uderzeniu drewno lub rurka aluminiowa dokladnie opera³y siê o t± p³aszczynê.
7. Równie¼ pilnikiem dopracowujesz ¶rednice trzpienia aby pasowa³a do rurki z leaciutkim luzem. Nie poleruj trzpienia papierem bo klej nie bedzie trzyma³.
8. Przek³adasz materia³ w wiertarce na drug± stronê mocuj±c w szczêkach sam trzpieñ.
9. Ponawiasz zabawe ze szlifierk± tyle, ¿e pod odpowiednim k±tem j± przyk³adasz aby uzyskaæ rz±dane ostrze.
10. Ostateczny kszta³t nadajesz pilniczkiem (ca³y czas na obrotach), a po skoñczeniu wyg³adzasz powierzchniê drobnym papierem ¶ciernym - dla zwyk³ej stali ziarno oko³o 400 - 600, dla mosi±dzu raczej 600.
11. Je¶li masz tarczê polersk± do szlifierki to mo¿esz wypolerowaæ - ³adniej wygl±da

Zrobienie 1szt z trzpieniem zajmuje mi oko³o 10minut. Grot tulejowy jest trudniejszy bo ciê¿ko zrobiæ wspó³osiowy otwór. Trzeba siê bawiæ kilkoma wiert³ami rozwiercaj±c coraz bardziej otwór, a itak czasami nie udaje siê. Bez stojaka do wiertarki nie ma co siê zabierac za to chyba ¿e masz dobre oko. Zawsze mo¿na trochê wiêcej zwêziæ koncówkê patyka aby by³ luz i przy klejeniu poprawiæ wspó³osiowo¶æ grota i patyka. Grot tulejowy robiê okolo 20 min. Oczywi¶cie trzeba stosowaæ inn± kolejno¶æ prac:
1. odci±æ prêt
2. wyg³adzanie powerzchni
3. wiercenie otworu
4. szlifowanie i wyg³adznaie ostrza
5. wklejanie patyka
6. ostateczne wyg³adznaie i polerowanie (patyk musi byc ciut d³u¿szy zeby mo¿na by³o odci±æ czê¶æ po mocowaniu w wiertarce)
My¶lê ¿e ju¿ ka¿dy sobie poradzi.
Ostatnie zdjêcie to ju¿ moja fantazja szczerba.gif
sir santiago
ok, dziêki za odpowied¼ icon_wink.gif
pozdro!
gkos2
Witam
A mo¿e by tak, ka¿dy pochwali³ siê rezultatami swojego rêkodzie³a? By³o by jak porównaæ metody wytwarzania, ich koszto¿erno¶æ, pracoch³onno¶æ...etc. Choæ moja metoda w zupe³no¶ci mi wystracza, to bardzo jestem ciekaw jak Waszmo¶ciowowie to robi±. Moze te¿ jakie¶ fotki siê znajd±?
pzdr

ps. Mam na my¶li produkcjê w warunkach domowych czyli brak warunków smile.gif. Tylko wiertarka, pilnik, itp.
Tiwi
Mój sposób wykonania grotów ju¿ zamieszcza³em, a w za³±czniku dodajê zdjêcia gotowych strza³. Tylko, ¿e z grotami toczonymi fabrycznie. Wydaje mi siê, ¿e ¶licznie wygl±da³yby groty z chromoniklu. Mo¿e kiedys spróbujê zrobiæ. I jeszcze uwaga do gkos2: czy jest mo¿liwe, ¿eby grot wa¿y³ poni¿ej 1 grama? Bo tak wychodzi z obliczeñ Twojego arkusza.
gkos2
Nie ! Oczywi¶cie masz racjê Tiwi. Jest b³±d w arkuszu! Do obliczenia g³ównego walca uzy³em wzoru na sto¿ek :D. Wszystkich przepraszam. Wrzuci³em na serwer nie ten plik co trzeba, dzis wieczorem podmieniê pliki.
...
Ju¿ podmieni³em.
Ukasz Spode £ba
Witam!

Mam pytanie: jako¿e zabieram siê za kucie grotów chcia³bym zapytaæ jak zrobiæ mam otwór na strza³ê dunno.gif Bo z kuciem to problemów raczej nie bêdzie, ale po prostu nie wiem jak trrzeba bêdzie zrobiæ otwór z ty³u grotu... Proszê o odpowied¼.

Pozdrawiam
Ukasz.
starda
Tu zobaczysz sobie jak sie kuje groty.
http://andrzejn16.w.interia.pl/strony/kucie_grotow.htm
Powodzenia
Ukasz Spode £ba
Witam ponownie!
Oooo, Starda, dziêki bardzo! na pewno pomo¿e smile.gif My¶la³em tak¿e, ¿e zanim by³ otwór w grocie, rozbija³o siê ty³ jak najbardziej p³asko, potem formowa³o siê na trzpieniu i sakuwa³o z powrotem.

Pozdrawiam, Ukasz
Ingvar Erling
Ja mam natomiast pytanie jak mogê wycenrtrowaæ o¶ki...
Kupi³em w Obi ale s± trochê krzywe tears.gif
Wiêc prosze o pomoc pozdrawiam icon_wink.gif
Adsumus
Witam!!!

a) nad par±- krzywe miejsce przykadasz nad parê(z czajnika najlepiej, ale bez gwizdka icon_wink.gif )) i prostjesz- uwa¿aj, ¿eby siê nie poparzyæ.
B) robisz uk³ad promien+butelka z wod± icon_wink.gif , ten uk³ad podczepiasz pod np. sufit icon_wink.gif w taki sposób aby butelka z wod± znajdowa³a siê na dole uk³adu i rozci±ga³a brzechwê icon_wink.gif , co jaki¶ czas nawodnij promieñ, aby sta³ siê ³atwiejszy w prostowaniu dla butelki icon_wink.gif

Pozdrawiam

PS. Jak to zrozumia³a¶ to znaczy, ¿e masz du¿± wyobra¼niê icon_wink.gif
Abrat
CYTAT(Ingvar Erling)
Ja mam natomiast pytanie jak mogê wycenrtrowaæ o¶ki...

a ja bym prosi³ o fachowe nazewnictwo - czy chodzi o o¶ki do wozu, a mo¿e od trybików w zegarku smile.gif

a je¶li masz na my¶li promienie (brzechwy) strza³ to prostujesz na gor±co (nad palnikiem albo nad par±) podgrzeæ skrzywione miejsce i wyginaæ a¿ do skutku. Z tym, ¿e je¶li s± krzywe to byæ mo¿ê bêdziesz potrzebowa³ przegl±daæ zrobione z nich strza³y przed ka¿dym strzalaniem. Ale to powinno wej¶æ w nawyk - przegl±danie sprzêtu.

Abrat
Ukasz Spode £ba
Witam!
Adsumus, czy podpunkt b dzia³a? Pierwszy raz s³yszê o czym¶ takim. Próbowa³e¶ ju¿ tak? bigsmile2.gif

Pozdrawiam, Ukasz
Adsumus
CYTAT
Adsumus, czy podpunkt b dzia³a? Pierwszy raz s³yszê o czym¶ takim. Próbowa³e¶ ju¿ tak


Dzia³a, tylko musi byæ promieñ wilgotny to szybciej idzie wtedy...
IndyanaMax
Szybciej, to znaczy ILE? Domy¶lam siê, ¿e musi troche poczekaæ zanim siê wyprostuje. I czy to bêdzie trwa³e? Czasem po prostowaniu wystarczy trochê czasu i znów mamy piêkn± krzywiznê... Dlatego lepiej zaimpregnowaæ.

Ludziska, kupi³em ostatnio buczyne. Ot tak. Ale.. Nie chce o tym mówiæ. Poprostu kupa. Ech... angsad.gif

Pozdrawiam
djdomin
Czemu buczyna jest d...??

Pytam, bo siê zastanawiam trochê... "£ucznik" w Toruniu na zamku ma same strza³y z buczyny...
IndyanaMax
Witam!
Po pierwsze buczyna jest ciê¿ka, wiêc nie dla nas. Po drugie zostaw na parê dni i zobaczysz jak siê krzywi. Paczy siê od wilgoci.

Pozdrawiam
Abrat
a kto to jest ten ³ucznik w Toruniu na zamku??
Abrat
djdomin
A bo ja wiem?? Taki go¶æ, który sprzedaje tam bilety i daje sobie postrzelaæ - 3 strza³y za 2 z³ czy cos takiego. £uk Bisoka. W oknie ma reklamê jednego z bractw XV wieku.
siemko2
Witka!!!!
Jestem ciekaw jak± ¶rednice mia³y strza³y angielskie w ¶redniowieczu???? Jak d³ugie by³y przeciêtne lotki????
siemko2
Ludzie?!?!!?!?!? Czy kto¶ mi kiedy¶ odpowie?!?!?!?!?!? Dlaczego na te pytania, które stawiam rzadko kiedy ktos odpowiada?!?!?!?!? dunno.gif
Gotfryd
Witam

Drogi Siemko

¦rednica promienia zale¿y od jego giêtko¶ci, drewna z jakiego zostaje wykonany oraz si³y samego ³uku, do którego ta strza³a ma byæ dopasowana.

Co do lotek, ich d³ugo¶æ wynosi³a oko³o 12-15 cm d³ugo¶ci i 1-2 cm szeroko¶ci.

Mam nadzieje ¿e udzieli³em satysfakcjonuj±cej odpowiedzi na Twoje pytanie.

Pozdrawiam Gotfryd
Daniel Bochra
Jestem ciekaw jak± ¶rednice mia³y strza³y angielskie w ¶redniowieczu???? Jak d³ugie by³y przeciêtne lotki????

witam
jedyny dowod to strzaly wydobyte z wraku okretu Mary Rose, ktory zatona gdzies w 16-tym wieku, a wiec w czasie, kiedy dlugi luk angielski tracil juz swoje znaczenie bojowe;
opierajac sie na tym co pisal Pip Bickerstiffe, ktory robil repliki lukow artyleryjskich bazujac na tym co znalezionao we wraku, strzaly te nie mialy jednakowej srednicy, ale byly zwezane z okolo 1/2 cala przy grocie do okolo 3/8 cala przy nasadce; dodatkowo same nasadki byly wzmocnione wstawka rogowa;
jezeli chodzi o lotki, najprawdopodobniej trojkatnego ksztaltu z pior gesich lub labedzich, to trudno tak na prawde powiedziec: lotki nie przetrwaly kilkuset lat lezakowania w wodzie: wiekszosc expertow szacuje dlugosc lotek na szesc, siedem cali;
pozdrawiam
Budzi¶miech
A najlepiej bêdzie drogi siemko, jak przeczytasz ospreya pt. English Longbowman 1330-1515. Tam jest odpowied¼ na wiêkszo¶æ twoich pytañ...
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.