Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wyrób strza³
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > £ucznictwo
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
Grzyp
Wykonaæ siê da, tylko jak bêdzie z jego walorami praktycznymi to ciê¿ko powiedzieæ. Tak na moje oko to pióra z ba¿anta s± zbyt w±skie, przez co lotki bêd± do¶æ niskie. Poza tym wg mnie s± trochê za wiotkie, by mog³y sprawnie pe³niæ swoj± funkcjê.
Darius
Mo¿na by je daæ troche d³u¿sze zeby powierzchnia no¶na by³a odpowiednia, ale rzeczywiscie s± wiotkie i pewnie ma³o odporne na wilgoæ. Mo¿na jednak spróbowaæ, bo moga fajnie wygl±daæ, zrobiæ jedna strza³ê na próbkê daæ lotki 6-7" i porównaæ zachowanie z jak±s dobr± strza³± zaopatrzon± np. w lotki z indyka. To s± lotki ze skrzyde³ czy pióra z ogona? Jak z ogona to s³abo to widze, ale eksperyment mo¿na zrobiæ.
Mariusz O³ton
Witam.
Z zainteresowaniem przeczyta³em dyskusjê na temat wyrobu strza³. Przy produkcji w³asnych wykorzysta³em wiele wskazówek. Mo¿e dla wytrawnych Frehowiczów niniejszy post bêdzie bezu¿yteczny, ale wielu pocz±tkuj±cych (sam nim jestem) znajdzie w nim garstkê informacji, dotycz±cych wyrobu strza³ domow± metod±. Nie dysponuj±c temperówk± ani maszynk± do klejenia lotek wykona³em "pociski" do mojego 21,5 kg ³uku z drewna wi±zowego.

1. PROMIENIE i GROTY zakupi³em na Allegro. Brzechwa 8 mm z drewna bukowego: 1,25 z³, grot toczony 2,75 z³.

2. Promieñ nale¿a³o wycentrowaæ na gor±co. Zastosowa³em nagrzewanie nad palnikiem kuchenki gazowej. Trzeba uwa¿aæ, by siê nie poparzyæ. Problem: promieñ zbyt mocno podgrzany mo¿e siê zabarwiæ na czarny kolor. Nie mozna wybarwienia usun±æ nawet papierem ¶ciernym. Nie szlifowa³em zbyt mocno, to fakt.

3. Na osadzenie grotu wybra³em najprostsz± z mo¿liwych metod: zaostrzenie no¿em. Metoda tyle¿ prosta co skuteczna. I pewnie najbardziej mediewalna.

4. Wklejenie grotu: zastosowa³em klej O¶miorniczka. Proste i skuteczne. Groty trzymaj± siê rewelacyjnie. Ani my¶l± schodziæ.

5. Osady powsta³y po naciêciu pi³k± do metalu. Resztê uczyni³y pilniczki iglaki: p³aski i okr±g³y. Wyg³adzi³em je takze g³adkim papierem ¶ciernym.

6. Do wyznaczenia linii na promieniu co 120 stopni pos³u¿y³a nakrêtka ¶ruby odpowiedniej ¶rednicy. Liniê równoleg³± do promiena wykona³em o³ówkiem przesuwaj±c go po stole.

7. Lotki powsta³y z piór indyka (rodzimej "produkcji") i gêsi. Dwie szaro-czarne lotki i prowadz±ca bia³a. Mi sie bardzo podoba. Szablon z tektury, odrysowaæ mazakiem i wyciêcie no¿yczkami. Dobrze jest zastosowaæ du¿e nozyce by ciêcie by³o zdecydowane, jedno zamkniêcie no¿yc.

8. Dutka rozcieta zosta³a nozykiem modelarskim. Potem trzeba j± przeszlifowaæ paierem ¶ciernym w celu wyg³adzenia powierzchni podstaw lotek. Dobrze jest to robiæ po wlo¿eniu lotki pomiêdzy 2 k±tomierze lub 2 linijki ¶ci¶niete klipsami do papieru. Problem: lotka ma byæ trzymana prostopadle do blatu, na którym roz³o¿ony jest papier ¶cierny. Je¶li nie dopilnujemy tego to lotka nie bêdzie wklejona prostopadle do promienia.

9. Podstawê lotek posmarowa³em klejem TECHNICOL 1. Po przyklejeniu trzymaj± sie rewelacyjnie. I klej tak¿e niedrogi: 4,50 z³. Problem: klej czasem wnikn±³ pomiedzy linijki i s± wtedy k³opoty z oddzieleniem. Ja robi³em to no¿em modelarskim tak szczê¶liwie, ¿e nie uszkodzi³em ¿adnej lotki.

9. Przed i za lotkami wykona³em owijki z nici lnianej. Wygl±daja rewelacyjnie. Owijka wchodzi na podstawy lotek by te nie rani³y d³oni przy strzalaniu. I osada ponoæ wzmocniona.

10. Przed przyklejeniem lotek pomalowa³em promienie bejc± i lakierem. Ma³o mediewalne ale za to promienie tak sie nie brudz±.

Jestem w 100 % zadowolony z efektu. No i ta satysfakcja z wykonanych w³asnorecznie strza³. Dodam jeszcze, ¿e lataja nie¼le. Strzelam na 30 - 40 m. Strza³y lec± prosto. Nie kiwaj± sie na boki!

Pozdrawiam. Mariusz O³ton

http://img47.imageshack.us/img47/2886/pict0091vd8.jpg

http://img168.imageshack.us/img168/8636/pict0092xr1.jpg

http://img518.imageshack.us/img518/9756/pict0101hp7.jpg

http://img518.imageshack.us/img518/2775/pict0104dr0.jpg
arcimir
Witam, ja do piêknego i wyczerpuj±cego opisu clap.gif dodam jeszcze, ¿e na przedni± owijkê opierzenia wykonujê naciêcie, tzn. wycinam rowek na obwodzie promienia na g³êboko¶æ nieca³ego milimetra, szeroko¶ci ok. 7-9 mm, ¿eby tam pod owijk± schowa³y siê twarde koñce lotek opierzenia. Zaleta - zupe³nie nie rani rêki, bo ¶rednica ca³y czas taka sama, a koñcowa owijka ju¿ jako¶ siê prze¶lizguje. Sam± owijkê, ¿eby siê nie rozmotywa³a, zamiast wi±zania (zostaje supe³!) leciutko smarujê butaprenem...
Mariusz O³ton
Witam.
Ciekawy pomys³ z tym wyciêciem. Wypróbujê przy najbli¿szej okoliczno¶ci. Co do owijek, tego nie napisa³em, s± sprytnie zakoñczone i z pewno¶ci± siê nie rozwin±, mimo ¿e nie ma ¿adnego wêze³ka na koñcu.
Gdy zrobiê zdjêcia strza³om wrzucê tu by mozna by³o to zobaczyæ.

Mariusz O³ton
Tiwi
CYTAT(Mariusz O³ton @ 21:39 09.03.2007) *
Co do owijek, tego nie napisa³em, s± sprytnie zakoñczone i z pewno¶ci± siê nie rozwin±, mimo ¿e nie ma ¿adnego wêze³ka na koñcu.


Ja stosujê tak± sam± metodê jak opisa³ to pan Jankowski dotycz±c± owijek na ciêciwie. ¦wietnie siê to spisuje i nie ma ¿adnych wêze³ków.
kubano
Czy na strza³y nada³y by sie, jako promienie, "KO£KI SOSNOWE OKR¡G£E" które znajduj± sie do kupienia w sklepie tu --> http://www.modelmaking.pl/ires/oferta/2/14/
Cream
Bêd± siê nadawaæ, ale powiedz ¿eby wys³ali ci proste promienie i z równoleg³ymi i prostymi s³ojami. A tak poza tym to nie polecam sosny, ju¿ buk lepszy mimo ¿e du¿o ciê¿szy smile.gif
heinrich
CYTAT(Cream @ 19:13 21.07.2007) [snapback]195776[/snapback]
Bêd± siê nadawaæ, ale powiedz ¿eby wys³ali ci proste promienie i z równoleg³ymi i prostymi s³ojami. A tak poza tym to nie polecam sosny, ju¿ buk lepszy mimo ¿e du¿o ciê¿szy smile.gif



owszem - proste o równoleg³ych s³ojach - s± bardzo dobre i powinno siê takie wybieraæ[zwracaj±c te¿ uwagê by nie mia³y sêków, pêkniêæ, by³y o równej grubo¶ci i jednakowej gietko¶ci - dotyczy to ka¿dego gatunku drewna]; lecz stwierdzenie, ¿e promienie bukowe s± lepsze od sosnowych - to wprowadzanie w b³±d !! - nie jest to materia³ bardziej nadaj±cy siê na strza³y ni¿ sosna [lepszymi od sosny bêd±: cedr i ¶wierk]- a buk bêdzie sprawia³ ³ucznikom pocz±tkuj±cym wiêksze problemy - ze wzgledu na swoj± wiêksz± krucho¶æ, ciê¿ar i gietko¶æ [niehistoryczno¶æ?]; problem by³ chyba omawiany na http://www.lucznictwo.dl.pl/ i szkoda powielaæ postów
Cream
Promienie sosnowe/świerkowe mają wiele zalet: lekkie, proste, łatwe w obróbce, ładne, nie paczą się... ale są koszmarnie mało wytrzymałe! Z moich sosnowych strzał złamało się około 30 które miałem. Z bukowych, przez pare lat strzelania zero.

Buk jest owszem cięższy (nawet od jesiona), i łatwo się paczy, ale wytrzymałość ma dużo większą niż sosna. Także jeśli nie chcesz mieć ciągle połamanych strzał (chyba, że masz słaby łuk) to sosna odpada.

//EDIT

Co do "niehistoryczności" promieni bukowych - na Mary Rose znaleziono promienie wykonane z topoli, jesionu oraz buku: http://www.maryrose.org/ship/bows2.htm

N.E.M.O
Nie wiem czy sosnowe promienie z których zrobi³em swoje strza³y (kal.8 mm;))s± jakie¶ wyj±tkowo mocne ale strzela³em nimi z ³uków o naci±gach 23-25 kg i nadal wszystko z nimi w porz±dku bum.gif Co prawda zdarza mi siê czasem jaka¶ strata ale g³ównie z przyczyn które spowodowa³yby z³amanie ka¿dej strza³y (nie tylko sosnowej)-uderzenie w kamieñ a rzadziej trafienie inn± strza³±....
Cream
ALE ró¿nica wytrzyma³o¶ci strza³y sosnowej przy uderzeniu w np. kamieñ a strza³y bukowej jest ogromna. Sosna z³amie siê w 70%, buk góra 20%.
N.E.M.O
20% czy 70, sosna czy buk-nie ma ró¿nicy gdy jedna i druga uderzy w zagrzebany w ziemi kamieñ, no mo¿e buk z³amie siê na dwie a sosna 4 czê¶ci smile.gif)) Poza tym strza³a bukowa jest ciê¿ka,sztywna (z tego wzglêdu nadaje siê do bardzo twardych ³uków-chyba ¿e z takiego w³a¶nie strzelasz)i ³atwo traci o¶ (wiem bo próbowa³em) ciê¿ko j± tak¿e wycentrowaæ itd, itp. Nie twierdzê ¿e sosna jest najlepsza ale nie musi to byæ od razu buk (do ³uku o sile 50 lbs sosna spokojnie wystarczy). Tak na marginesie:strza³y sosnowe znosz± czasem wiecej ni¿ teoretycznie od nich wytrzymalsze cedrowe smile.gif
Cream
Nie! Strza³a bukowa która z ³uku 18kg trafi w kamieñ - nic siê jej nie dzieje. Nic. Zero. Null. Zip. Zap. Jedynie grot (je¶li kuty) zwija siê w rulonik smile.gif
Strza³a sosnowa pada na miejscu.
Grzyp
Wszystko zale¿y od wklejenia grotu - gdy zastosuje siê dobry klej nie ma prawa siê nic staæ. Tak samo jak zrobi sie wklejkê z twardego drewna. Parêna¶cie razy trafi³em przypadkowo w betonowy fundament p³otu i za ka¿dym razem strza³a by³a ca³a (fi 10 sosna, grot toczony, ³uk ok. 28 kg jesion).
N.E.M.O
>>>--->
marcinello
ja tam sie muszê zgodziæ z Cream-em mam jedna strzale bukowa i 8 sosnowych sosnowe wszystkie posz³y ³ama³y siê nawet po trafieniu w skarpê ziemi bukowa wytrzyma³a strzelenie w pniaka drzewa (strza³y mia³y wyt³aczane groty) nieraz trafi³a na kamieñ i nic na co dzieñ strzelam z ³uku 18 kg ale przez pewien okres strzela³em 25 i nic sie nie dzieje strza³a pro¶ciutka , ani razu jen nie prostowa³em jest to 8mm jezyk.gif
Tharfin
do skasowania.
heinrich
witam!

je¿eli w/w wypowiedzi podyktowane s± tylko i wy³±cznie os±dem w³asnym i w³asnymi do¶wiadczeniami w strzelaniu - to i ja powiem co¶ z tej beczki - strzelam ró¿nymi strza³ami - bukowymi, ¶wierkowymi, sosnowymi - bilans strat w kompletach [12 sztuk] po 100 seriach wynosi³ [przy ³uku 17kg i 21kg groty toczone ]: 6 bukowych, 1 grot w ¶wierkowych, 3 groty w sosnowych, 3 stojaki na tarczê "umar³y" kompletnie roz³upane przy strzelaniu; - z czego wszystkie straty w strza³ach spowodowane by³y "spotkaniem" z ceglanym murem; mo¿e Wasze z³e do¶wiadczenia wynikaj± ze z³ej jako¶ci strza³ lub sposobu strzelania?

pozdrawiam

N.E.M.O
>>>---->
Cream
No te¿ racja... sosna so¶nie nie równa, buk bukowi nie równy... lepiej nie ci±gn±æ ju¿ tego tematu i za¶miecaæ postami :P I tak ka¿dy we¼mie to co bêdzie uwa¿a³ za s³uszne.
Exon
Witam mam pytanie robil ktos kiedys strzaly z Robini (akacji) bo mam 2 klody 10 lat i sa za krodkie na luk ale na strzaly sie nada nie po pekane nie pognite i w dobrym stanie drzewo. Czekam na odp i pozdrawiam.
jaTroll
CYTAT(Exon @ 16:59 13.08.2008) *
Witam mam pytanie robil ktos kiedys strzaly z Robini (akacji) bo mam 2 klody 10 lat i sa za krodkie na luk ale na strzaly sie nada nie po pekane nie pognite i w dobrym stanie drzewo. Czekam na odp i pozdrawiam.


Akacja to bardzo solidne, ale niestety do¶æ ciê¿kie drewno. Nigdy strza³ akacjowych nie robi³em, ale z tego wzglêdu raczej bym siê tego nie podejmowa³.

Poza tym, je¶li chcesz wycinaæ je rêcznie to kup sobie dobr± pi³e i co¶ do jej ostrzenia. Akacja jest cholernie twarda.

I jeszcze jedna rzecz. Przy wycinaniu czego¶ ma³ego z du¿ej k³ody mog± ci siê ujawniæ naprê¿enia wewnêtrzne drewna. To znaczy strza³y które mia³y byæ proste po wyciêciu mog± okazaæ siê byæ krzywe.

A tak w ogóle, je¶li k³ody s± porz±dne to morzesz pomy¶leæ o zrobieniu ³uku z dwóch kawa³ków drewna.
Exon
myslalem nad tym ale nie robilem jeszcze czegos takiego i nie mam zbyt duzo doswiadczenia w robieniu lukow wiec moze jeszcze je zostawie na kilka lat i pozniej cos z tego zrobie ale dzieki za przydatne informacje.
marcinello
wed³ug mnie mo¿esz teraz zrobiæ ten ³uk z 2 czê¶ci .co do ³±czenia jest ono proste , gwarancja sukcesu jest dobry,mocny klej .
Je¿eli siê zdecydujesz to podam ci linka ze sposobami ³±czenia.
arcimir
Witam, zdecydowanie odradzam próby wykonywania samodzielnie promieni do strza³. Chocia¿ nieraz jest to opisywane jako czynno¶æ nietrudna, to jednak zdecydowanie ³atwiej kupiæ gotowe okr±g³e listewki (sklepy modelarskie, Allegro, rzadko Castorama itp, koszt poni¿ej 2z³/szt) i skoncentrowaæ siê na ich przerobieniu na strza³y - opierzenie, grot etc. Je¿eli kto¶ mimo to chce sam to wykonaæ, trudno, ma pewnie w tym jaki¶ cel wy¿szy. Osobi¶cie próbowa³em po³upaæ deski na nadaj±ce siê do wyrobu promieni listewki, z mizerackim efektem, a raczej bez efektu. Deska musi byæ dok³adnie pro¶ciutko us³ojona, a o tak± trudno, potem zestruganie na okr±g³o... Jest to o tyle ciekawe, ¿e uzmys³awia nam, jak nie³atw± czynno¶ci± jest uzyskanie prostych listewek i ka¿e nam z wiêkszym szacunkiem wspomnieæ ¶redniowiecznych rzemie¶lników zaopatruj±cych armiê w strza³y w ilo¶ciach dziesi±tków tysiêcy sztuk...
Pozdrawiam!
heinrich
wg mnie, robienie promieni jest trochê uwarunkowane od ich zastosowania i oczekiwanego wygl±du smile.gif

je¶li chcemy uzyskaæ promienia g³adziutkie [jak z kijarki] których teraz pe³no w rr to nasze próby z no¿em, strugiem czy jak niektórzy - z narzynk±, nie maj± sensu bo po prostu nie wyjdzie [mimo stosowania listew V do wycinania]

je¶li za¶ chcemy uzyskaæ niez³y promieñ do odtwórstwa - to warto siê "pomêczyæ" i nabraæ wprawy;

ze swojego do¶wiadczenia powiem ¿e nie jest to niemo¿liwe, sam robiê strza³y ³upane ze ¶wierku i faktycznie - trzeba mieæ zaciêcie by przeselekcjonowaæ deski, umiejêtnie je podzieliæ a potem cierpliwie zestrugaæ czasem podprostowac na gor±co - ale warto;

koñcz±c: nie jest to banalnie proste!, jest czasoch³onne, wymaga wprawy, warsztatu i odpowiedniej selekcji materia³u, ale nie jest to niewykonalne smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.