Data: 28-29 maja 2005 r.
Nazwa wydarzenia: VIII Turniej ³ucznictwa tradycyjnego "O Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki"
Miejscowo¶æ: Zawory k/Chmielna
Organizator: Chor±giew Kasztelanii Chmieleñskiej
Charakter imprezy: otwarta, strój tradycyjny, niedatowana
Od kogo: Miros³aw Konarski-Miko³ajewicz
Witam
Czy w tym roku odbedzie sie rowniez turniej mieczowy?
Z pewnych zrodel dowiedzialem sie ze ponoc w maju turnieju o miecz Zula nie bedzie.
Pozdrawiam
Witam!!!
Normalnie nie mogê doczekaæ siêregulaminu...heh
Pozdrawiam
Regulamin turnieju ³ucznictwa tradycyjnego w Zaworach
„O Pier¶cien Damroki”
Regulamin niniejszy zosta³ opracowany przy wykorzystaniu regu³ EMA (Early Medieval Alliance).
Turnieje ³ucznicze w Zaworach odbywaj± siê od 2000 r. Dotychczasowymi ich zwyciêzcami byli: Erik Miko³aj Hawarra z gdanskich wikingów SNEKKAR, obecnie ELAG NORD (I Turniej), Bartek Borzych z sopockich grodzian (II Turniej), Adam Ma¶laczyk z oliwskiej dru¿yny „Inogici” (III Turniej), Szymon Solarczyk z Dru¿yny Wojów Pomorskich z Bytowa (IV Turniej), £ukasz Baran z „Inogitów” (V Turniej), Krzysztof Mieloszyk z Milites Dei (VI Turniej) i Przemys³aw Ulatowski z „Inogitów” (VII Turniej).
Miejsce turniejowe w Zaworach znajduje siê w sercu Kaszub (gmina Chmielno w powiecie kartuskim w województwie pomorskim) u zbiegu trzech jezior: Radunskiego, K³odna i Ma³ego Brodna na wysoko¶ci 118 m npm. Do Zawór doje¿d¿a siê bezpo¶rednim autobusem kursuj±cym na trasie Gdansk-Zawory. W Zaworach znajduje siê ostatni przystanek na tej trasie. Najkorzystniej jest wysi±¶æ na przedostatnim przystanku ("na ¿±danie").
Nagrod± dla zdobywcy I miejsca w turnieju jest srebrny "Pier¶cien Damroki" ksiê¿niczki ¿yj±cej w Chmielnie w XIII w., córki pomorskiego ksiêcia ¦wiêtope³ka, zmar³ej w dniu 25 maja (data roczna jest sporna miêdzy historykami - wed³ug zapisów w ksiêgach zakonnych: "Anno 1223 die 25 Maii obiit Damroca filia Suantopolci"). O Damroce mo¿na przeczytaæ w „Gazecie Kartuskiej” Nr 22/2003 r. oraz w „Pomeranii” 7-8/2003
Na pier¶cieniu wyryta jest tzw. Lilia ¦wiêtope³kowiczów wed³ug wizerunku z XIV w. widniej±cego nad Bram± Chlebnick± w Gdañsku. Autorem pier¶cienia jest Daniel Or³owski.
"Pier¶cien Damroki" mo¿na otrzymaæ raz tylko. Zwyciêzca turnieju nie otrzymuje nagrody, je¿eli ju¿ j± posiada. Fundatorem "Pier¶cienia Damroki" jest Miros³aw Chor±¿y Chmielenski - Ciwun Konfraterni Smorgonskiej Akademii [+58] 557 80 02; 0-504 72 25 72; e-mail: Miroslaw1949@wp.pl
Uczestnicy turnieju. Turniej ma charakter otwarty i oprócz wojów, wikingów i rycerzy mog± w nim braæ dowolne inne osoby, je¿eli spe³niaj± wymogi niniejszego regulaminu. Uczestników obowi±zuje strój tradycyjny swobodnie wybrany –zaleca siê strój w przedziale XII-XIV w. i dostosowany do u¿ywanego przez uczestnika sprzêtu i wyposa¿enia. Osoby nie posiadaj±ce stroju i wyposa¿enia tradycyjnego w drodze wyj±tku mog± byæ dopuszczone do turnieju, je¿eli posiadaj± tradycyjny osprzêt ³uczniczy oraz s± ubrane co najmniej w stosown± koszulê, spodnie i buty.
Wymagania co do akcesorii ³uczniczych. Dopuszcza siê wszelkie ³uki tradycyjne (proste i refleksyjne, jednorodne i sk³adane), bez wzglêdu na to przy u¿yciu jakich technik i technologii oraz z jakich materia³ów zosta³y wykonane. Nie dopuszcza siê ³uków bloczkowych ani ³uków wyczynowych. £uki „sportowe” s± dopuszczone pod warunkiem, ¿e s± "go³e", a miejsce po oprzyrz±dowaniu jest estetycznie zamaskowane. Naci±g ³uku nie powinien przekraczaæ 19 kg z tolerancj± do 15%. Niedozwolone s± jakiekolwiek celowniki nie naturalne. Dopuszcza siê celowniki w formie znaków na majdanie, czy b±czków na ciêciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkê ciêciwy. Dozwolone s± okienka i pó³ki w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strza³ê: drewniana, rogowa, skórzana lub inna. Brzechwy strza³ mog± byæ wy³±cznie drewniane, a lotki z materia³ów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza siê groty metalowe wszelkiego typu, równie¿ toczone, a ponadto z kamienia lub rogu.
Dozwolone s± dowolne ko³czany i goryty ze skóry, tkaniny lub z drewna - o kszta³tach historycznych lub naturalnych. Strza³y u¿ywane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny siê odró¿niaæ indywidualnym oznaczeniami (kolorem lotek, podpisami lub kolorowymi opaskami na brzechwie, wzglêdnie barwami owijek, czy innymi trwa³ymi znakami). Uczestnicy zmagañ turniejowych zobowi±zani wystêpowaæ w uzbrojeniu ochronnym (kolczuga, karacena, napier¶nik metalowy lub przeszywanica), w he³mie lub w czepcu kolczym, z pasem do którego przytroczona jest torba, nó¿ i krótki miecz, oraz z tarcz± i ko³czanem.
W eliminacjach mo¿e wzi±æ udzia³ nieograniczona liczba uczestników spe³niaj±cych warunki regulaminowe. Nie ogranicza siê liczby zawodników z poszczególnych bractw. Osoby wyró¿nione pier¶cieniem Damroki nie maj± obowi±zku poddawania siê sprawdzianowi eliminacji i maj± prawo bezpo¶redniego udzia³u w pó³finale.
W eliminacjach uczestnicy najpierw wykonuj± marszostrzelanie poczynaj± z odleg³o¶ci 40 m i oddaj±c po jednym strzale co krok nied³u¿szy, ani¿eli 45 cm, nieograniczon± liczbê strza³ów w czasie 45 sekund, a nastêpnie w konkurencji Tamud¿ina z odleg³o¶ci 36 m oddaj± dowoln± liczbê strza³ów w dwóch seriach po 40 sekund ka¿da.
Do æwieræfina³u przechodzi dziewiêciu najlepszych strzelców z eliminacji, którzy strzelaj± najpierw po 5 strza³ bez ograniczenia limitu czasu, a nastêpnie wypuszczaj± do celu nieograniczon± liczbê strza³ w okresie 45 sekund na odleg³o¶æ 28 m.
W pó³finale sze¶ciu najlepszych z æwieræfina³u strzela z odleg³o¶ci 24 m w konkurencji „stra¿nicy” do trzech celów, gdzie trafienie w cel ¶rodkowy powoduje odliczanie punktów karnych, a nastêpnie dwukrotnie oddaj± dowoln± liczbê strza³ów w czasie po 45 sekund.
W finale strzela czterech zawodników, którzy najpierw poczynaj±c z odleg³o¶ci 32 m przemieszczaj± siê w kierunku tarczy oddaj±c -co jeden krok bez przerwy- w okresie 60 sekund dowoln± liczbê strza³, a¿ dojd± na odleg³o¶æ nie bli¿sz± ani¿eli 20 m. Nastêpnie w okresach ograniczonych do 45 sekund: z odleg³o¶ci 20 m strzelaj± dwie serie po 6 strza³ ka¿dy, a potem strzelaj± z odleg³o¶ci 32 m nieograniczon± liczbê strza³ w dwóch jednominutowych seriach.
W przypadku, gdy fina³ nie przyniesie rozstrzygniêcia przeprowadza siê dogrywkê na zasadach fina³u dla zawodników, którzy uzyskali tak± sam± najwy¿sz± liczbê punktów. Je¿eli równie¿ dogrywka nie wska¿e zwyciêzcy, to zwyciêzc± zostanie ta osoba, która ³±cznie w pó³finale i w finale uzyska³a najwiêksz± liczbê punktów.
Poza konkursem, w ramach biwaku ³uczniczego, rozgrywany jest ponadto „turniej pocieszenia” dla piêciu osób spe³niaj±cych kryteria regulaminowe (dla dwóch uczestników pó³fina³u, którzy nie zakwalifikowali siê do fina³u oraz dla do trzech najlepszych uczestników eliminacji, którzy nie zakwalifikowali siê do pó³fina³u), a który jest rozgrywany wed³ug tych samych zasad, jak fina³ turnieju, a nagrod± jest uznanie, ¿e zwyciêzca turnieju pocieszenia zaj±³ pi±te miejsce w finale Turnieju O Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki.
Decyzje w zwi±zku z przebiegiem turnieju ³uczniczego podejmuje Sêdzia Turniejowy. Od jego decyzji mo¿na siê odwo³aæ do Komisji Apelacyjnej w sk³adzie: Przewodnicz±cy, Zastêpca, Sêdzia Turniejowy oraz sekretarz turnieju ³uczniczego; w przypadku równo¶ci g³osów cz³onków Komisji Apelacyjnej, g³osu Sêdziego Turniejowego nie uwzglêdnia siê.
W obrêbie toru ³uczniczego prowadzi siê punkt pierwszej pomocy medycznej z apteczk± i telefonem. Do udzia³u w turnieju nie dopuszcza siê osób odurzonych alkoholem, narkotykami lub ¶rodkami psychotropowymi, a ponadto osób, które niestosownym zachowaniem zak³ócaj± przebieg turnieju. Konkurencje strzeleckie przeprowadza siê na strzelnicy uzgodnionej z miejscowymi w³adzami stosownie do obowi±zuj±cych przepisów. Uczestnicy maj± na biwaku w Zaworach zapewnione miejsce pod w³asne namioty historyczne, drewno na opa³, wodê pitn± oraz ³adny widok z góry na kotlinê chmielensk±. W odleg³o¶ci po 200 m od toru ³uczniczego znajduj± siê jeziora: K³odno i Ma³e Brodno. W Zaworach, w odleg³o¶ci 300 m od pola turniejowego, s± dwa sklepy spo¿ywcze oraz przystanek koncowy PKS. W oddalonym o 2 km Chmielnie znajduje siê komisariat Policji, Urz±d Pocztowy, bank, o¶rodek zdrowia oraz restauracje i liczne sklepy spo¿ywcze. Bankomaty znajduj± siê w oddalonych o 13 km Kartuzach.
Impreza ma charakter rekreacyjny, tradycyjny, nie datowany, otwarty – bez publiczno¶ci. Zachêca siê do udzia³u w trzydniowym biwaku i wypoczynku ca³e rodziny.
Zaworska Dru¿yna £ucznicza
Konfraternia Smorgonskiej Akademii
Witam!!!
Widzê, ¿e znowu pojawia siê mój ulubiony punkt w regulaminie- ograniczenie do 19+15%
I co znowu 13 ³uczników we¼mie udzia³ w turnieju...
Pozdrawiam
Witam!
Mi siê te¿ to ograniczenie naci±gów nie podoba. Nie mniej jednak organizator raczej nie zmieni zdania, a szkoda bo zawsze to paru ³uczników mniej (nie koniecznie tych najlepszch). Do Zawór jednak zjedzie siê ¶mietanka ³ucznicza i to w du¿ej ilo¶ci
(na co rzecz jasna licze). Z roku na rok na turniej przyje¿dza co raz wiêcej luda, wiêc i tym razem mam nadziejê, ¿e bedzie jeszcze wiêcej. Tak czy siak ja na bank bêde
.
Kto wie mo¿e bêde pierwszym, który wygra ³uczniczy po raz drugi
Pozdrawiam
Witam!!!
Znam jednego co strzela z 26kg ³uku i zawsze by³ w czo³ówce, no ale teraz macie jednego konkurenta mniej...
Pozdrawiam
Witam
Sprawa turnieju mieczowego w Zaworach w trakcie biwaku majowego w rocznicê ¶mierci Ksiê¿niczki Damroki jest z³o¿ona. Z jednej strony wykszta³ci³a siê pewna tradycja, ¿e kolejne Memoria³y Franciszka Zulewskiego "O Miecz Zula" rozgrywane by³y w tym samym czasie i w tym samym miejscu co turnieje "O Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki". Rozwój obydwu imprez doprowadzi³ do postawienia pytania, czy kontynuowac, tê jednoczesno¶æ, czy te¿ turnieje te rozdzieliæ. Podstawowy s±d w tej materii nale¿y do Leszka Zulewskiego i do bractw, które ten turniej mieczowy przygotowywa³y i prowadzi³y, czyli do Inogitów i do Zaworczyków.
Na VII Damroce w 2004 roku zapad³a decyzja o rozdzieleniu "Damroki" i "Zula". Zgodnie z tym ustaleniem "Damroki" mialy byæ rozgrywane na pocz±tku sezonu (rocznica wypada 25 maja), a "Zule" na koniec sezonu (czyli miêdzy koñcem sierpnia, a pocz±tkiem pa¼dziernika). Wydawa³o siê, ¿e te nowe zasady terminu przeprowadzania tych obydwu turniejów wdro¿ymy ju¿ od bie¿±cego roku...
Pytanie Jakuba z Kartuz wskazuje jednak, ¿e jest pewne przywi±zanie do dotychczasowych rozwi±zañ. Podobne g³osy dobiegaj± i z £apalic, i z Sierakowic, i z Brodnicy, i z Gdyni, i z Gdañska. Ostatnio za¶ w czasie Oliwskiego Turnieju £uczniczego (9.04.2005) wolê pracy nad równoczesno¶ci± organizowania obydwu turniejów zg³osili Inogici.
Wydaje siê, ¿e przy pewnej masie krytycznej dobrych chêci mo¿na jeszcze tê sprawê przemy¶leæ...
Pozdrawiam
[b]
Mapkê dojazdow± na miejsce turniejowe w Zaworach (pole Ciwuna
W ramach biwalu rycerskiego w Zaworach 28-30.05.2005 oprócz VIII Turnieju ³ucznictwa tradycyjnego "O Pier¶cieñ Ksiê¿niczki Damroki" zostanie przeprowadzony równie¿ IV Memoria³ im. Franciszka Zulewskiego "O Miecz Zula"
http://relaz.o2.pl/forum/index.php?showtopic=919[/size]
A oto regulamin turnieju mieczowego:
Memoria³
pamiêci mistrza kowalskiego Franciszka Zulewskiego
„O Miecz Zula”
Regulamin turnieju walk pieszych na broñ bia³±
Wielce szanowni bracia rycerze i wojowie. Mamy zaszczyt wielki, zaprosiæ wszystkich potrafi±cych mieczem biegle w³adaæ, na bój o s³awê i miecz znamienity. Turniej ów odbêdzie siê w Zaworach, w Kasztelanii Chmieleñskiej, w dniach od 28 do 30 miesi±ca maja, roku pañskiego 2005.
Do wziêcia udzia³u w turnieju zapraszamy, tych wszystkich, którzy poni¿sze punkta regulaminu gotowi s± przyj±æ i podczas turnieju ich przestrzegaæ. W szranki wst±piæ mo¿e ka¿dy, kto odzian bêdzie w zbrojê rodzaju dowolnego, zabezpieczaj±c± g³owê i korpus, a tak¿e rêkawice solidne z kolczugi lub wzmacniane skór±, co by szkody wielkiej na zdrowiu nikt nie dozna³. Do walki u¿ywaæ mo¿na mieczy jednorêcznych, o klindze nie d³u¿szej ni¿ 80 cm i tarczy o wielko¶ci i kszta³cie takim, aby w okr±g o ¶rednicy 80 cm, ca³kiem siê zmie¶ci³a. Do turnieju dopuszczona mo¿e byæ tak¿e broñ inna, taka jednak, aby przewagi daæ nie mog³a. W kwestii tej, a tak¿e ka¿dej innej spornej lub niezrozumia³ej, rozstrzygaæ maj± prawo tylko sêdziowie, którzy samotrzeæ nad przebiegiem turnieju czuwaæ bêd±, a g³os ich wi±¿±cy dla wszystkich byæ musi.
Sêdziowie wy³onieni zostan± spo¶ród braci naszej, która na turniej siê stawi, a imiê ich i umiejêtno¶ci wszem znane i cenione, gwarantowaæ bêd± sprawiedliwy przebieg zmagañ. Sêdziowie nad przestrzeganiem regulaminu czuwaæ bêd±, a g³osy równowa¿ne maj± i w spornych kwestiach g³osowaniem rozstrzygaæ bêd±. Ka¿dy z sêdziów w przypadku uzasadnionym przerwaæ turniej mo¿e, a tak¿e o wykluczenie uczestnika zabiegaæ. Do przerwania pojedynku ma tak¿e prawo, ka¿dy bior±cy w nim udzia³, jednak¿e tylko dwa razy przez ca³y turniej z prawa tego skorzystaæ mo¿e.
Podczas walk turniejowych obowi±zywaæ bêd± poni¿ej przedstawione zasady tycz±ce ciosów i trafieñ. Pod gro¼b± przegrania pojedynku a nawet wykluczenia z turnieju, zabronione s± ciosy zadawane na g³owê, na szyjê, na kolana i poni¿ej oraz na ³okcie, przedramiona i d³onie. Wszystkie inne celne i nieobronione ciosy uznane s± za trafienia, a dra¶niêcia i przypadkowe uderzenia za takie uwa¿ane nie bêd±. Niedozwolone s± tak¿e pchniêcia mieczem, uderzenia inn± czê¶ci± broni ni¿ kling±, uderzenia tarcz±, rêk±, g³ow± czy kopniêcia. Walka ma byæ honorowa.
Przed przyst±pieniem do zmagañ turniejowych, ka¿dy z walcz±cych, na ¿±danie któregokolwiek z sêdziów, zaprezentowaæ musi swój kunszt we w³adaniu broni± i traktowane jest to jako warunek staniêcia w szranki. Turniej podzielony bêdzie na trzy etapy oraz fina³.
Etap pierwszy, w którym udzia³ braæ bêd± wszyscy dopuszczeni przez grono sêdziowskie do zmagañ turniejowych, sk³adaæ siê bêdzie z pojedynków w losowo wybranych parach. Pojedynki toczyæ siê bêd± do dwóch trafieñ, a zwyciêzca zyska prawo do walki w pó³finale.
Etap drugi, rozegrany bêdzie z po¶ród pokonanych w etapie pierwszym, je¿eli znajdzie siê, choæ czterech dzielnych, którzy gotowi bêd± potykaæ siê o prawo walki dalszej, w krêgu jako czyni± to wikingowie. Wedle woli sêdziów, kierowanej ilo¶ci± uczestników turnieju, kr±g zawi±zywaæ do walki bêdzie siê raz, dwa- lub trzykroæ, a zwyciêzca ka¿dego krêgu, prawo do walk w pó³finale uzyska.
Etap trzeci, do którego przyst±piæ mog± wygrani z pierwszego i drugiego etapu, wy³oni czwórkê najlepszych wojowników, którzy w Finale raz jeszcze siê spotkaj± i miecze ponownie skrzy¿uj±. W tym etapie, ka¿dy ze staj±cych w szranki stoczyæ bêdzie musia³ pojedynek z ka¿dym innym pó³finalist±, a za ka¿de zwyciêstwo otrzyma jeden punkt.
Fina³. Czterej spo¶ród walcz±cych w pó³finale, którzy najwiêcej punktów zdobêd±, w dwie pary przez los z³±czeni zostan± i w tych parach, ramiê przy ramieniu do walki stan±. Ten podwójny pojedynek toczyæ siê bêdzie do dwóch trafieñ otrzymanych przez ka¿dego z walcz±cych. Je¶li jeden z pary zostanie pokonany, to druh jego sam mo¿e przeciwko dwóm nadal stawaæ, b±d¼ pojedynek poddaæ. Zwyciê¿y ta para, z której choæby jeden sam niepokonany zosta³. Ostateczna walka rozegra siê pomiêdzy wojownikami ze zwyciêskiej pary, nawet je¶li który¶ z nich wcze¶niej otrzyma³ dwa trafienia. I ten pojedynek tak¿e do dwóch trafieñ toczyæ siê bêdzie, chyba ¿e poddany zostanie wcze¶niej.
Nadzieje ¿ywi±c, i¿ turniej honorowo i bez nienawi¶ci rozegrany zostanie, a uciech± wielk± dla widowni szerokiej bêdzie, wszystkim uczestnikom powodzenia ¿ycz±
Adam Ma¶laczyk
Przemys³aw Perycz
Szczegó³owy plan biwaku (czyli co gdzie i kiedy) zostanie rpzedstawiony wkrótce
D³ugo oczekiwany plan imprezy
27.05.2005 r. pi±tek
16.00 przyjmowanie przyje¿d¿aj±cych uczestników
17.00 rozbijanie namiotów (wy³±cznie w starym lesie)
18.00 treningi na dolnym i górnym torze ³uczniczym (30 i 50 m)
19.00 przygotowywanie opa³u na ogniska
20.00 otwarcie biwaku ³uczniczego w Zaworach
20.30 licytacja 'chleba ze smalcem"
21.00 ognisko na górze
28.05.2005 r. sobota
9.00 strzelanie treningowe (strzelnica dolna)
9.30 zapisy i eliminacje do VIII Turnieju £ucznictwa Tradycyjnego "O Pier¶cieñ Damroki"
10.30 pó³fina³ i walki fina³owe turnieju ³uczniczego
15.00 zapisy i eliminacje do IV Memoria³u im. Franciszka Zulewskiego "O Miecz Zula"
16.00 pó³fina³ i fina³ turnieju mieczowego
19.00 rozmowy „Okr±g³ego Sto³u”
20.00 grillowanie
22.00 ognisko
12.09.2004 r. niedziela
11.00 turniej pocieszenia
13.00 uroczyste rozdanie nagród dla zwyciezców turniejów "O Pier¶cieñ Damroki" oraz "O Miecz Zula"
14.00 zakoñczenie biwaku ³uczniczego w Zaworach
Organizator imprezy zastrzega sobie prawo do drobnej zmiany programu biwaku rycerskiego
Na turniej w Zaworach mozna dojechac bezposrednim autobusem z Gdañska, ktory odjezdza z dworca g³ównego w godzinach:
7.10, 9.00, 16.00, 17.10
Innym sposobem dla osob nie posiadajacych samochodu jest przesiadka w Kartuzach na autobus do Zawor.
Ale czad, jak nadstawie glowe do trafieni,. to moge przeciwnika wyeliminowac. Bardzo mi sie podoba punkt, ze mozna trafiac tylko klinga broni. Szczegolnie klinga topora. Czy bedziecie do walk dopuszczac miecze o wadze ponizej 500 gram?
S³ysza³em, ¿e "miecze o wadze poni¿ej 500 gram" mog± byæ u¿ywane tylko przez ludzi stroni±cych od
szyderczych i sarkastycznych uwag, wiêc sorry Ja¶min. Musisz wyst±piæ z ciê¿szym mieczem...
Gwoli przypomnienia - uwagi krytyczne mo¿na zawsze przedstawiaæ w dwójnasób - albo konstruktywnie,
¿eby poprawiæ to, co w mniemaniu krytyka jest godne poprawy... albo destruktywnie - tak, aby rozpocz±æ
kolejn±, radosn±, prze¶miewcz± seriê wypowiedzi, która oprócz prostej uciechy niesionej autorom tych¿e
komentarzy, nikomu nic dobrego nie przyniesie.
Miêdzy innymii w tym celu regulamin wprowadzany jest na forum z wyprzedzeniem, aby ustabilizowaæ
w nim to, co jest dobre, a wyeliminowaæ to, co z³e.
Ad deliberandum - Przemko.
Przeciez napisalem, co jest zle, moze napisze prostszymi slowami:
1. Zawodnik moze celowo wystawiac lokiec, kolano, glowe, by wyeliminowac przeciwnika;
2. Wychodzac z czyms innym niz miecz, nie moge go wogole trafic, gdyz w regulaminie jest napisane, ze mozna trafiac tylko klinga;
3. Walka w takim systemie punktowym i z takim opancerzeniem preferuje walke z jak najlzejszym mieczem by wygrac, czyli moge miec kawalek cienkiej sprezystej blachy o wadze 500 gram i nazwac to saks albo skramasaks; lub kawalek patyka z blacha na koncu i nazwac to topor;
4. Rozumiem, ze u was na turnieju nie martwicie sie o przapadkowe trafienia w bark. lokiec, kolano i w zwiazku z tym na turniej bjowy nie potrzeba miec oslony na te czesci ciala jakies porzadniejsze. Kiedys bralem uzial w takim turnieju. Zawodnik probowal naszej ekipie wmowic, ze jak ma przeszywanice, rekawice i helm i poltoraka, to nie dostanie od nas zadnego strzala, gdyz jest mega zreczny i mega mobilny i w sumie wygral walke przed jej rozpoczeciem. Niestety, ale w walce 1:1 okazalo sie, ze mozna go nawet w plecy trafiac ...
Powodzenia
Co do celowego wystawienia czesci ciala na cios przeciwnika w celu wyeliminowania go, to od rozstrzygania takich kwestii sa sedziowie, a jako ze sedziow mamy doswiadczonych nie przewiduje wielu kontrowersji na tym polu.
WItam!!!
Kontrowersje zawsze bêd±, bo nikt nie jest nie omylny, a trochê wiêcej opancerzenia chyba nikomu krzywdy nie zrobii?
POzdrawiam
Pozwoli³em sobie na ma³± analizê powy¿szych wypowiedzi:
CYTAT(jasmin)
1. Zawodnik moze celowo wystawiac lokiec, kolano, glowe, by wyeliminowac
przeciwnika;
Zawodnik mo¿e wiele, regulamin za¶ rzecze
"walka ma byæ honorowa". Nie po to staje siê do walki
turniejowej, ¿eby sobie polawirowaæ boczkiem i zgarn±æ nagrodê - tylko po to, ¿eby w ramach
okreslonej konwencji pokazaæ swoje mo¿liwo¶ci i skonfrontowaæ je z umiejêtno¶ciami innych.
Nie jeste¶my w stanie regulaminowo wykluczyæ cwaniactwa, lecz przez dobr± pracê sêdziów
mo¿emy je znacznie ograniczyæ.
CYTAT(jasmin)
2. Wychodzac z czyms innym niz miecz, nie moge go wogole trafic, gdyz w regulaminie
jest napisane, ze mozna trafiac tylko klinga;
"Do walki u¿ywaæ mo¿na mieczy jednorêcznych, o klindze nie d³u¿szej ni¿ 80 cm i tarczy o wielko¶ci i kszta³cie
takim, aby w okr±g o ¶rednicy 80 cm, ca³kiem siê zmie¶ci³a. Do turnieju dopuszczona mo¿e byæ tak¿e broñ
inna, taka jednak, aby przewagi daæ nie mog³a."
Jako, ¿e regulamin jest konstruowany pod k±tem miecza - u¿ycie s³owa "klinga" chyba jest uzasadnione?
Jakie sformu³owanie, w uogólnieniu, by³oby bardziej celne? Prosi³bym o podpowied¼.
CYTAT(jasmin)
3. Walka w takim systemie punktowym i z takim opancerzeniem preferuje walke z jak
najlzejszym mieczem by wygrac, czyli moge miec kawalek cienkiej sprezystej blachy o wadze 500 gram
i nazwac to saks albo skramasaks; lub kawalek patyka z blacha na koncu i nazwac to topor;
Vide cytat piêtro wy¿ej -
"taka jednak, aby przewagi daæ nie mog³a". Je¶li chodzi o system punktowy za¶,
to jakie¶ konkretne uwagi? Jedyne co mi siê nasuwa to zwiêkszenie liczby trafieñ na walkê.
CYTAT(jasmin)
4. Rozumiem, ze u was na turnieju nie martwicie sie o przapadkowe trafienia w bark,
lokiec, kolano i w zwiazku z tym na turniej bojowy nie potrzeba miec oslony na te czesci ciala jakies
porzadniejsze.
Owszem takie os³ony s± jak najbardziej potrzebne - nie s± jednak
explicité regulaminowo obowi±zkowe.
Aby sta³o siê to ja¶niejsze - propozycja ma³ej zmiany:
"W szranki wst±piæ mo¿e ka¿dy, kto odzian bêdzie w zbrojê rodzaju dowolnego, zabezpieczaj±c±
szczególnie g³owê i korpus, a tak¿e rêkawice solidne z kolczugi lub wzmacniane skór±, co by
szkody wielkiej na zdrowiu nikt nie dozna³."
CYTAT(jasmin)
Kiedys bralem uzial w takim turnieju. Zawodnik probowal naszej ekipie wmowic, ze jak
ma przeszywanice, rekawice i helm i poltoraka, to nie dostanie od nas zadnego strzala, gdyz jest mega
zreczny i mega mobilny i w sumie wygral walke przed jej rozpoczeciem. Niestety, ale w walce 1:1 okazalo
sie, ze mozna go nawet w plecy trafiac ...
No to w takim razie nie bra³e¶ udzia³u w
takim turnieju, tylko w jakim¶ innym. Porównania
do¶wiadczeñ z dwóch turniejów mo¿na dokonaæ tylko wtedy, gdy do¶wiadczy³o siê zarówno jednego,
jak i drugiego.
CYTAT(Adsumus)
Kontrowersje zawsze bêd±, bo nikt nie jest nie omylny, a trochê wiêcej opancerzenia
chyba nikomu krzywdy nie zrobii?
Jasne, ¿e kontrowersje bêd± zawsze. Nikt tak¿e nie jest nieomylny. Nie zaszkodzi tak¿e nikomu wiêcej
opancerzenia - zaznaczam, ¿e regulamin nie ogranicza od góry mo¿liwo¶ci uzbrajania w zakresie uzbrojenia
ochronnego - ogranicza je tylko od do³u. Nadmiarowo¶æ -
, braki -
Pozdrawiam i czekam na dalsze uwagi - Przemko.
[b]Podczas gdañskich "Majowych Dybów" oraz sopockiej Parady wiele osób pyta³o o ³uczniczy wielobój my¶liwski w trakcie trzydniowego pikniku rycerskiego w Zaworach 27-29.05.2005 r. Przypomnê, ¿e I £uczniczy Wielobój My¶liwski zosta³ w Zaworach przeprowadzony we wrze¶niu 2004 r. i spotka³ siê z przychylnymi opiniami. Obecne zainteresowanie ka¿e postawiæ kwestiê, czy kolejn± edycjê "my¶liwskiego" przeprowadziæ dopiero po sezonie, czy jeszcze teraz razem z "Damrok±" w maju 2005?
Uwazam, ze lepiej byloby przeprowadzic wieloboj mysliwski we wrzesniu poniewaz i tak na prosbe wielu bractw organizujemy "Damroke" i "Zula" podczas majowego biwaku i wieloboj moglby sie odbyc tylko w niedziele.
Witam!
Zgadzam siê jak najbardziej z opini± Revelien. Uwa¿am, ¿e Damroka jest wystarczaj±czym wyzwaniem dla najlepszych ³uczników:D
Je¶li chodzi o turnij bojowy to Jasminie troszeczkie przesadzasz, nie bój siê, jestem pewien, ¿e turniej bêdzie na odpowiednim poziomie
ps. Ciwunie mam nadzieje ¿e Twych znakomitych nalewek nie zabraknie podczas biesiadowania
wszyscy ich oczekujemy;)
witam i pozdrowiam
z niecierpliwoscia oczekuja na tenze wlasnie turniej
mam nadzieje ze spotakam tam jak co roku najlepszych ³ucznikow i spodziewam sie wysokiego poziomu strzelania:)
Jezeli starczy wam odwagi i umiejetnosci, przyjedzcie do Slupska na turniej luczniczy. Szykuje sie ze ekipa, ktora oficjalnie mowi, ze chce wam tylki przetrzepac.
Co do bojowego - trudno tutaj dyskutowac i rozmawiac, jezeli nie bylo sie uczestnikiem jakis powazniejszych bojowek ani sie ich nie ogladalo. Walka honorowa min. mowi o tym, by nie trafiac w nieopancerzone cialo, skoro zas zawodnik nie ma na sobie nic oprocz przeszywanicy, rekawic i helmu, to jego przeciwnik, jesli jest honorowy, to powinien ta walke poddac, gdyz nie ma w so trafiac oprocz helmu - a jak masz tarcze, to zaslonic helm jest banalna sztuka ...
<<<Vide cytat piêtro wy¿ej - "taka jednak, aby przewagi daæ nie mog³a". >>> hmmm, o kurde, a tarcza moze byc taka, by przewage dawala? Helm tez? A moze napiszecie: zabronione jest stosowanie technik, ktore przewagi dac nie moga jak: ciecia, praca nog, zbicia i uniki.
bedziecie mieli na miejscu wage? To co napisaliscie oznacza, ze na bojowy sa wpuszczone miecze o przykladowej wadze 1,5 kg. Zatem moze takie zapewnicie? Dwa miecze dla startujacych, wowczas bron jest "taka jednak, aby przewagi daæ nie mog³a".
Witam
Turniej ³uczniczy nie bardzo interesuje moje bractwo jednak chetnie staneli bysmy w szranki z innymi wojakami. Zastanawia mnie czy jest mozliwe do zorganizowania cos wiecej nisz tylko walki 1v1 np. buhurt lub inny rodzaj potyczek grupowych.
Czy organizatorzy nie mogliby rozwazyc turnieju 1v1 nie na 2 trafienia lecz do powalenia przeciwnika lub chociaz do 5 trafien? Niektorzy nie lubia machac pol kilowymi blaszkami
a tylko jeden turniej bojowy to nie za wiele walki jak na 3 dni turnieju, mogloby chociaz byc raz a porzadnie tak zeby wojownicy mieli drgawki na sam widok zbroi
CYTAT(jasmin)
Jezeli starczy wam odwagi i umiejetnosci, przyjedzcie do Slupska na turniej luczniczy. Szykuje sie ze ekipa, ktora oficjalnie mowi, ze chce wam tylki przetrzepac.
No to niech siê dobrze wyszykuje
CYTAT(jasmin)
hmmm, o kurde, a tarcza moze byc taka, by przewage dawala? Helm tez? A moze napiszecie: zabronione jest stosowanie technik, ktore przewagi dac nie moga jak: ciecia, praca nog, zbicia i uniki. bedziecie mieli na miejscu wage? To co napisaliscie oznacza, ze na bojowy sa wpuszczone miecze o przykladowej wadze 1,5 kg. Zatem moze takie zapewnicie? Dwa miecze dla startujacych, wowczas bron jest "taka jednak, aby przewagi daæ nie mog³a".
Niepoprawny jeste¶ Ja¶min... je¶li nadal chcesz tak przesadzaæ, to zajmij siê proszê ogrodnictwem.
Pozdrawiam - Przemko.
A nie dziwicie sie czemu dobrzy zawodnicy do was nie przyjezdzaja?
Jesli uwazasz sie za tak uzdolnionego zawodnika, to prosze przyjedz do nas ze swoja ekipa i wykaz sie kunsztem o ktorym tak chetnie sie wypowiadasz na forum. Serdecznie zapraszamy.
Witam!
Mam nadziejê, ¿e ta £ucznicza Ekipa ze S³upska przyjedzie do Zawór i "skopie nam ty³ki". Z mojej strony uwa¿am to za wyzwanie.Chêtnie z wami postrzelam i przekonam siê czy naprawdê staæ j± chocia¿ do wej¶cia do fina³ów. Jeszcze jedno niech trenuj± ciê¿ko, bo czasu ma³o zosta³o.
Pozdrawiam!
Witam!
Moze siê mylê, ale wydaje mi sie ¿e Ja¶min mowi o ekipie z Opola ,ktora ma nam dokopaæ w S³upsku.
oozdrawiam
ryszard
[quote]Jezeli starczy wam odwagi i umiejetnosci, przyjedzcie do Slupska na turniej luczniczy. Szykuje sie ze ekipa, ktora oficjalnie mowi, ze chce wam tylki przetrzepac. [/quote]
[quote]A nie dziwicie sie czemu dobrzy zawodnicy do was nie przyjezdzaja?[/quote]
Panie Jasmin! Prosze poskromic swa bute i arogancje. Z niesmakiem czytam takie wypowiedzi pisane przez osoby starsze wiekiem i doswiadczeniem. Otwarty charakter turnieju "O Pierswcien Damroki" daje okazje zweryfikowania butnych zapewnien "ekipy" ze S³upska...Jak dla mnie wszystkie te zapewnienia, to prowokacja, ktora ma na celu sprowadzenie co swietniejszych lucznikow do Slupska i tym samym uswietnienie tamtejszej imprezy.[/quote]
Sory ale takie teksty to ju¿ zakrawaj± na dresiarstwo i przechwa³k
i.
Oj i to jeszcze na forum publicznym
.
Ja¶min ma po trochu racji, rozumiem ze jest to glownie turniej luczniczy ale skoro rozwazacie takze turniej bojowy to czy nie powinien on byc rownie na wysokim poziomie co turniej luczniczy, jedna bojowka do 2 trafien nie bardzo motywuje wojow do przemierzania dalekich odleglosci z calym osprzetem.
Rowniez zasady turnieju bojowego sa delikatnie niesprecyzowane.
Przeciez mozna "podejrzec" regulamin bojowy chocby z Ilzy i powzorowac sie na nim, wszystko tam jasne bylo i mysle ze godne nasladowania.
Dobry turniej bojowy rozslawia cala impreze i powoduje zjazd wielu uczestnikow, no chyba ze zalezy organizatorom jedynie na turnieju luczniczym
CYTAT(Manson)
Ja¶min ma po trochu racji, rozumiem ze jest to glownie turniej luczniczy ale skoro rozwazacie takze turniej bojowy to czy nie powinien on byc rownie na wysokim poziomie co turniej luczniczy, jedna bojowka do 2 trafien nie bardzo motywuje wojow do przemierzania dalekich odleglosci z calym osprzetem.
Rowniez zasady turnieju bojowego sa delikatnie niesprecyzowane.
Przeciez mozna "podejrzec" regulamin bojowy chocby z Ilzy i powzorowac sie na nim, wszystko tam jasne bylo i mysle ze godne nasladowania.
Dobry turniej bojowy rozslawia cala impreze i powoduje zjazd wielu uczestnikow, no chyba ze zalezy organizatorom jedynie na turnieju luczniczym
Zgadzam siê i popieram opinie przedmówcy.
Taki regulamin nieda nikonu pokazaæ co potrafi bo zanim siê rozgrzeje i wyczuje przeciwnika to on go jako¶ trafi szczê¶liwym trafem i po zabawie. Pozatym je¿eli za trafienie w nieodpowiedni± czê¶ cia³a mo¿na wylecieæ to znajd± siê tacy co sie nimi bêd± zas³aniaæ i co wtedy ??
Pozdrawiam
Witam!
Nie widze ¿adnych zastrze¿eñ w ma³ych zmianach dotycz±cych regulaminu turnieju bojowego, lecz uczyñmy to w Zaworach, podczas spotkania wszytkich wojaków
Pozdrawiam
Witam...
Mi równie¿ wydaje, ¿e Ja¶min chce nas sprowokowaæ aby¶my przyjechali do S³upska i podnie¶li sw± obecno¶ci± poziom turnieju ... dziêki nam o turnieju zrobi siê g³o¶no bez wiêkszego wysi³ku organizatorów...
Co do skopania ty³ków to mniemam, i¿ owa wspania³a ekipa przyjedzie do Zawór i poprze czynami swe s³owa
... ju¿ nie mogê siê doczekaæ Damroki...
Pozdrawiam
Student
A mo¿e obie strony wysili³yby siê na odrobinkê kultury ?
Mo¿na tak± przepychank± zaj±æ jeszcze 10 stron tego tematu, tylko po co ?
Od tego jest priv.
Pozdr.
M.
CYTAT
Nie widze ¿adnych zastrze¿eñ w ma³ych zmianach dotycz±cych regulaminu turnieju bojowego, lecz uczyñmy to w Zaworach, podczas spotkania wszytkich wojaków
No coz tak sie tluc z sprzetem na chybil trafil?
tzn przyjechac jest koszt wiec chcialoby sie zapelnic ubytek w kieszeni dobrymi wrazeniami z pozadnej walki.
Nie mozna przedstawic np wstepnych atrakcji bojowych?
np. jesli walka do poddania sie lub powalenia to wiadomo ze bron bedzie ciezsza bo 0.5kg mieczyk moze najwyzej zedrzec farbe z tarczy jednak nie za ciezka bo nikomu powaznej krzywdy nikt zrobic nie chce.
Uwazam ze w takim ustaleniu minimum ochrony to (najlepiej helm zamkniety lub oslaniajacy twarz chocby kolczuga, oslona szyi np kolnierzem od przeszywy z reszta chyba wiadomo o co chodzi szyja powinna byc zakryta i dobrze oslonieta, do tego minimum kolcza i miseczki na lokcie i kolana (stawy ma sie tylko jedne)
Milo bylo by widziane walki 1v1 i np 3v3 i jakas bitwa niestety nie wiem jak wyglada frekfencja wojow na turnieju
Takie warunki dawaly by sporo nadziei i checi na przyjazd, oczywiscie nie chodzi mi dokladnie o to co powyzej napisalem to tylko przyklad.
Mysle jednak ze walka "o miecz Zula" warta jest paru siniakow
Nastapi rewizja regulaminu, jednak jego ewentualna zmiana zalezy od podpisanych pod regulaminem bojowego. Walki 3 vs 3 beda mozliwe jesli bedzie dostateczna ilosc chetnych czyt. conajmniej 6 osob. Ich przebieg zalezy tez od kreatywnosci uczestnikow
[b]
Turnieje mieczowe po¶wiêcone pamiêci wspó³za³o¿yciela Konfraterni Smorgoñskiej Akademii Franciszka Zulewskiego pod nazw± "O Miecz Zula" odbywaj± siê od 2002 r., a w dotychczasowych trzech edycjach ich zwyciêzcami byli:
1. Marcin Trznadel z Bytowa z Dru¿yny Wojów Pomorskich "Jastrz±b"
I Memoria³ Franciszka Zulewskiego "O Miecz Zula" w Zaworach 25.05.2002
zdjêcie Marcina http://www.freha.pl/download.php?id=2919
2. Mariusz Rogowski z Gdañska z Kompanii Czarnego Gryfa
II Memoria³ Franciszka Zulewskiego "O Miecz Zula" w Zaworach 25.05.2003
zdjêcie Mariusza http://www.freha.pl/download.php?id=2918
3. Adam Ma¶laczyk z Gdañska z Oliwskiej Dru¿yny Najemnej "Inogici"
III Memoria³ Franciszka Zulewskiego "O Miecz Zula" w Zaworach 25.05.2004
zdjêcie Adama http://www.freha.pl/download.php?id=2952
Dostali¶my zaproszenie na turniej. Jednak nie wiemy czy jechaæ, czy nie, gdy¿ regulamin walk stoi pod znakiem zapytania. Nasze postulaty do zmiany regulaminu:
- wymagane uzbrojenie - he³m, przeszywka (z ko³nierzem ) + min. kolczuga; nakolanice, na³okietniki, naramienniki, rêkawice min. kolcze - ten zestaw to jest minimum niezbêdnê na wiêkszo¶ci turniejów,
- uznawane trafienia w g³owê (bo niby dlaczego by nie?),
- dopuszczone wej¶cia g³owic± (niekoniecznie jako punktowane, ale przynajmniej nie zabraniaæ),
- punktowane trafienia z zastawy (oczywi¶cie pewne, nie mu¶niêcia),
- punktowanie trafieñ powy¿ej stawów kolanowego i ³okciowego,
- walka do 5 trafieñ (przerywana po trafieniu)
- w przypadku mieczy d³ugich (pó³toraków) dozwolony przechwyt jako forma defensywy
To wszystko co na tê chwilê przychodzi mi do g³owy.
Je¶li zdecydujecie siê na zmiany w regulaminie (zalezy to tylko od Was - organizatorów; ja tylko rzuci³em propozycje) to wprowadzajcie je proszê jak najszybciej i powiadomcie o nich, gdy¿ z chêci± by¶my przyjechali na dobry turniej.
Pozdrawiam
Chcia³bym z mojej strony sprostowaæ moj± krytyczn± wypowied¼, która przez niektórych mog³a byæ ¼le zinterpretowana. Chodzi³o ni w niej o postawê Ja¶mina, przepraszam niedo¶æ precyzyjnie siê wyrazi³em, który niepowinien pohopnie wyg³aszaæ takich opinji. Zapraszam na Damorke na której napewno znajdzie siê kto¶ kto wyprowadzi was z b³êdu.
Jak widzisz drogi Shimi po postach tu zglaszanych, zachwyt maja tylko uczestnicy tejze imprezy nad nia (w kolko zreszta ci sami), zas, ci ktorzy nigdy na niej nie byli, maja watpliwosci wynikajace z: czytania relacji z poszczegolnych imprez, wynikow, uczestnikow, regulaminow itd ... watpliwosci sa te na tyle istotne, ze stawiaja pod znakiem zapytania przyjazd na ta impreze nowozainteresowanego, gdyz nikt nie ma ochoty rozwiewac ich watpliwosci a jedynie pisze: przyjedz do nas to zobaczymy co da sie zrobic ...
Zas relacje i opinie na temat imprez tychze mamy na biezaca od uczestnikow. I tez niektore z nich niektorzy z nas na wlasne oczy widzieli, zatem pytania nie sa wyssane z palca ale sluza dowiedzeniu sie czegos.
<<Jasmina (...), który niepowinien pohopnie wyg³aszaæ takich opinji>> - mozesz blizej sprecyzowac?
tak Kazimierz zgadzam sie te warunki bojowe beda calkiem calkiem dodalbym jeszcze 3v3 lub 2v2 i mala bitewke
Jasmin rowniez zgadzam sie z toba bez ustalenia i zapewnien organizatorow o wygladzie bojowek malo komu chce sie "ryzykowac" przyjazd
czy ktos wie ilu walczacych bylo ostatnio na turnieju? albo ilu planuje przyjechac na ten?
Tak wiêc apelujemy: Przemko i Adam - zrewidujcie regulamin i zobaczcie co da siê zrobiæ. Je¶li zdecydujecie siê na zmiany, powiadomcie o tym jak najszybciej, ¿eby decyzjê podj±æ czy wybieraæ siê czy nie.
Witam!
Trzeba jasno powiedziec, ze Regulamin Adama i Przemka jest dobry, a nawet wzorowy - jezeli nie chce sie organizowac walk ekstremalnych typu full contact.
Uwa¿am, ¿e wojacy powinni dostosowaæ siê do regulaminu a nie regulamin do wojaków!!!
Wszystkie inne propozycje dotycz±ce bojówki zapene zostan± rozpatrzone przez organizatorów, lecz czynic to bêda juz w Zaworach podczas spotkania z wojakami
Pozdrawiam!
CYTAT(Wiewiór)
Uwa¿am, ¿e wojacy powinni dostosowaæ siê do regulaminu a nie regulamin do wojaków!!!
Wszystko ok, je¶li to ma byæ turniej wewnêtrzny ZD£ i resztek tzw. Unii Kaszubskiej, bo chyba zauwa¿yli¶cie, ¿e kilku potencjalnych uczestników uzale¿nia uczestnictwo w tej imprezie od pewnych modyfikacji w regulaminie. Je¶li za¶ jeste¶cie otwarci na uczestnictwo osób z poza grona organizatorów, to proszê uwzglêdniæ standardy panuj±ce na znacznej wiêkszo¶æi turniejów w Polsce.
Twierdzeniu o wszelkich zmianach wprowadzanych na miejscu zosta³a postawiona ju¿ wcze¶niej kontra, o fakcie, i¿ ma³o kto z potencjalnych zainteresowanych zdecyduje siê przyjechaæ w ciemno, nie znaj±c warunków i zasad, lub znaj±c przedstawione wcze¶niej (o których ju¿ pad³o stwierdzenie, ¿e nie odpowiadaj± one preferencjom zainteresowanych).
Pozdrawiam serdecznie
Nie da siê ukryæ, ¿e kilku potencjalnych uczestników uzale¿ni³o swój przyjazd od pewnych modyfikacji
w regulaminie. Ja nie widzê przeszkód, ¿eby pod k±tem przedstawionych w tym temacie propozycji
zweryfikowaæ regulamin - co uczyniê z Adamem i do koñca weekendu wywiesimy "pewne modyfikacje",
bo konieczno¶æ takowych, jak widaæ, istnieje
Chcia³bym zaznaczyæ, na marginesie oczywi¶cie, ¿e zmiany w regulaminie s± gestem w stronê tych,
co uwagi krytyczne zg³aszali - chcia³bym wiêc bardzo zobaczyæ ich na naszym turnieju, aby czerpali
przyjemno¶æ z pobytu i wyst±pienia w turniejach, oraz by w spokoju i bez niepotrzebnych przepychanek
s³ownych porozmawiaæ o rzeczonych standardach, dobrych trendach i dodatkowych atrakcjach
Zdajê sobie sprawê, ¿e wielu uwa¿a turnieje pomorskie za swoisty za¶cianek, zw³aszcza w ¶wietle
odbytych wojen rajtuzowo-kozaczkowych, potyczek o rozgraniczanie tego-i-owego, oraz silnego
przekonania o s³uszno¶ci dawno nie weryfikowanych os±dów. Zdajê sobie te¿ sprawê, ¿e ciê¿ko
zmieniæ takie nastawienie, a nawet spróbowaæ je zmieniæ, ale do tego w³a¶nie gor±co namawiam
i zapraszam do wspólnej zabawy, wspólnych zmagañ turniejowych oraz przede wszystkim - do
wspó³pracy w tworzeniu atmosfery, w której ka¿dy z nas tak dobrze siê czuje.
Pozdrawiam - Przemko
CYTAT
Trzeba jasno powiedziec, ze Regulamin Adama i Przemka jest dobry, a nawet wzorowy - jezeli nie chce sie organizowac walk ekstremalnych typu full contact. Bum
Uwa¿am, ¿e wojacy powinni dostosowaæ siê do regulaminu a nie regulamin do wojaków!!!
Podzielam zdanie Wiewiora. Turniej bojowy w Zaworach nie jest nastawiony(i nigdy nie byl) na brutalny full contact. Turnieje w Zaworach nie sa brutalnymi sieczkami, gdzie przeciwnik wjezdza drugiemu glowica. To nie bialoruski "bij, zabij" tylko swosity spektakl w ktorym uczestniczy wykazuja sie swoim kunsztem i technika.
Podkreslam, ze turniej, to TURNIEJ a nie bijatyka.
CYTAT
Wszystko ok, je¶li to ma byæ turniej wewnêtrzny ZD£ i resztek tzw. Unii Kaszubskiej, bo chyba zauwa¿yli¶cie, ¿e kilku potencjalnych uczestników uzale¿nia uczestnictwo w tej imprezie od pewnych modyfikacji w regulaminie. Je¶li za¶ jeste¶cie otwarci na uczestnictwo osób z poza grona organizatorów, to proszê uwzglêdniæ standardy panuj±ce na znacznej wiêkszo¶æi turniejów w Polsce.
Kazimierzu! Naprawde nie wiem, jak mam sie ustosunkowac do Twoich slow. Mimo wszystko sprobuje... Zanim zaczniesz stawiac zadania i warunki, to wpierw powiedz mi jedno... Co to znaczy, ze kilku potencjalnych uczestnikow uzaleznia swe uczestnictwo w Zaworach od modyfikacji w regulaminie? Jakies konkrety?? Bo jak narazie widze tutaj sfrustrowanego Jasmina... i Ciebie.
Prosze, zadam od Ciebie abys skonkretyzowal kilka spraw. Prosze abys wyklarowall kto przyjedzie z Twego bractwa i w jakiej sile, bo jesli powiesz, ze tylko ty...wybacz, ale to za malo, by specjalnie zmieniac regulamin, bo Tobie sie nie podoba.
Zanim ktokolwiek nastepny zapisze tu swoje "prosby" o zmiane regulaminu(jak dla mnie zwykly szantaz w stylu: "jak nie zmienicie, to nie przyjedziemy"), to niech poda dane, ile osob przyjedzie i w czym beda uczestniczyc zebysmy wszyscy w Zaworach wiedzieli, ze chodzi o jakas konkretna grupe osob a nie tylko o 2-3 osoby.
Odnosnie "standardow", to naszym celem jest kultywowanie tradycji a nie przyjmowanie coraz to nowych standardow, bo inni tak robia.
Podsumowujac... Odosobnione glosy 2-3 osob nie powinny wplywac na regulamin stworzony przez Adama i Przemka. Osoby, ktore krytykuja ow regulamin w zaden sposob nie pokazaly, ze reprezentuja poglady wiekszej ilosci osob. Jak dla mnie, to ich osobioste widzimisie.
Pozdrawiam.