Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Tasaki, kordy
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
Borg
Czy kto¶ z Pañstwa ma jakie¶ bli¿sze informacje na temat kordu/tasaka z Krakowa?
Po pierwsze dlaczego nazywaj± go tasakiem a nie kordem. Jakie s± jego wymiary, gdzie siê znajduje i czy kto¶ ma lepsze zdjêcie ni¿ to z ¯ygulskiego?
Nie mam dostêpu chwilowo do ¿adnych pozycji ksi±¿kowych by sprawdziæ jakiekolwiek podstawy smile.gif
Borg
Jeszcze jedna sprawa. Mam trochê zdjêæ orygina³ów, g³ownie ¦l±sk za L. Markiem. Ale dominuj± w¶ród nich albo proste, no¿owe formy, bez jelców i tarczek, albo formy wielkie ponad 100cm d³ugo¶ci o oburêcznej wrêcz rêkoje¶ci np w typie morawskim.
Poszukujê natomiast kordów oko³o 60-80cm d³ugo¶ci, powiedzmy forma jak kord z D±brówna, czy te z Talhoffera
http://www.thearma.org/Manuals/I33-guards_files/image185.jpg

Za wszelkie zdjêcia i dane orygina³ów z góry dziêkujê.
Borg
Hmm trzeci post jeden pod drugim a odpowiedzi zero smile.gif
No nic jeszcze jedno pytanie.
Poszukujê danych na temat kordu z Muzeum Mazowieckiego z P³ocka nr inw. MMP/S/455
G³ownie potrzebujê wymiarów i dobrych zdjêæ (lepszych ni¿ u L. Marka).
Piwo stawiam smile.gif
Nikodem
A ja mam takie jedno, ogólne pytanie - ile, mniej-wiêcej, wa¿± kordy? Znalaz³em tylko jedn± wagê, poza tym nic.
Zastanawiam siê po prostu czy moja replika jest w sumie lekka czy w sumie ciê¿ka?
Nikodem
Dysponuje kto¶ zdjêciami/rysunkami kordu z muzeum okrêgowego w Koninie? Widzia³em go ostatnio, nie mia³em jednak¿e okazji go sfotografowaæ, ani tym bardziej zmierzyæ etc ;). Z góry dziêkujê za pomoc smile.gif.
K.D.
Witam. Poszukujê dok³adnego datowania kordu z Muzeum Archeologicznego we Wroc³awiu - niestety, jako materia³em pogl±dowym dysponujê jedynie zdjêciem repliki z warsztatu Szymona Chlebowskiego, wci±¿ polujê na jak±¶ fotkê orygina³u.

http://www.szymonchlebowski.pl/zdjecia/img_1359_resize.jpg
Borg
2 po³owa XV wieku. Nie mam jej przy sobie, wiêc nie przepiszê, ale najdok³adniejsze dane podawa³ Lech Marek w Broni bia³ej na ¦l±sku XIV-XVI. Tam te¿ s± dok³adne zdjêcia.
K.D.
Podziêkowaæ smile.gif
Razoslaw
Fotokopia, niestety ¶redniej jako¶ci.
K.D.
Podziêkowaæ, przyda³o siê smile.gif

Kolejne pytania. Czy dysponujemy przedstawieniami tasaków o nitowanych ok³adzinach z drewna miêdzy XIV. a XV. wiekiem, czy mo¿e tak jak wynika z moich dotychczasowych obserwacji to domena pó¼niejszych lat piêtnastego wieku, od po³owy wzwy¿? Czy oficjalnie taka broñ nazywa³aby siê kordem, mimo np. typowej dla tasaków g³owni, z racji owej oprawy no¿owej miast mieczowej? O ile pamiêtam w¶ród rekonstruktorów nie ma na tym polu jednoznacznej zgody.
Igor z Bêdzina
K.D.
podzia³ na tasaki i kordy to wspó³czesna systematyka. Wielokrotnie w literaturzeze przedmiotu z epoki spotyka siê okre¶lenie, zw³aszcza w spisach rot, okreslenie tasak alias kord...
Wracaj±c do okre¶leñ rekonstrkuktorskich czy bronioznawczych przyjmujemy za tasaki broñ bia³± z rêkoje¶ci± mieczow±,(no mo¿e z wyj±tkiem mieczy ;) ) za kordy broñ bia³± z rêkojesci± no¿ow±. G³ownia jest bez znaczenia. oczywi¶cie ¿eby zaklasyfikowaæ broñ do grupy tasaki i kordy kszta³t i d³ugo¶æ g³owni ma znaczenie).
klusek
a ja mam zapytanie co do tego tasaka : http://yfrog.com/emtasaki1200150070cmj Wie kto¶ co¶ wiêcej oprócz tego, ¿e na zdjêciu wygl±da ¶wietnie ? Chodzi mi mniej wiêcej o datowanie i wystêpowanie.
Pozdro
K.D.
Znalaz³em bardzo podobny okaz:
http://img163.imageshack.us/img163/2940/stortacontadina.jpg
Rzecz zwie siê storte contadine, 'tasak ch³opski'. Moje zdjêcie pochodzi z Armi Bianche Italiane, broñ z W³och datowana na XVIII wiek. Niestety nie jest to na tyle dobry trop ¿eby jednoznacznie okre¶liæ datowanie i wystêpowanie Twojego tasaka wiêc nie ustawaj w poszukiwaniach, a nó¿ majonez co¶ znajdziesz smile.gif a tasak rzeczywi¶cie bardzo ciekawy.
klusek
No do tej pory s³ysza³em tak± opcjê : wloska stra¿ miejska i bardzo szerokie datowanie : 1200-1500 . Dodam, ¿e to nie ja owy tasaczek odnalaz³em i je¶li kto¶ wie co¶ wiêcej w sprawie szczególnego modelu by³oby fajnie smile.gif
Purvis
Chyba co¶ podobnego pojawi³o siê w temacie o rhompai.
klusek
CYTAT(Purvis @ 18:10 01.12.2010) *
Chyba co¶ podobnego pojawi³o siê w temacie o rhompai.


Niestety, jedna jest ró¿nica miêdzy rhompai ,a t± broni±. Dok³adniej chodzi o d³ugo¶æ. Podany przeze mnie obrazek to broñ jednorêczna o d³ugo¶ci 70 cm. Ostrze tak¿e inaczej siê uk³ada ;/
jarzyn
70cm samo ostrze, czy z rêkoje¶ci±?
klusek
Z tego co pisa³ Zychu to z rêkoje¶ci±.
S³odziutki
To¿ to wyglada jak tasak z Biblii Maciejowskiego:
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ima...14vddetail4.gif

Pozdrawiam,
S³odki.
Indar
Niieeee, to nie ma nic wspólnego z XIIInastk±.
klusek
I pytanie za 100 punktów: z czym ta broñ ma co¶ wspólnego :D ?
Grzegorz £
Znalaz³em kiedy¶ fotkê tej zabawki z takim opisem:
Arma manesca simile ad una sciabola e derivata dalla roncola. Lunga 50-60 cm con lama stretta in prossimità dell’impugnatura, ma larga in punta e che presenta un traforo con il codolo che si ripiega a fungere da guardamano. Nata nelle valli valdesi del Piemonte tra i 1200 e il 1500.

w t³umaczeniu :

broñ jednorêczna podobna do szabli pochodz±ca z Roncoli. D³ugo¶æ 50-60 cm z ostrzem w±skim przy rêkoje¶ci, szeroka na szczycie, z kab³±kiem który jest wygiêty by chroniæ d³oñ.
produkowana na wzgórzach w Piemoncie miêdzy 1200 -1500 roku.

link do strony:
http://www.earmi.it/armi/glossario/glossario02.htm
nazywa siê to Beidana
Viator
Poprawka: nie "pochodz±ca z Roncoli" tylko "wywodz±ca siê od sierpa" (tam jest "roncola" z ma³ej litery).

Pozdrawiam!
A.
Borg
Ja sobie tylko pozwolê zasugerowaæ, nim zobaczymy wysyp tych ustrojstw. Dwa opracowania podaj± daty ró¿ni±ce siê od siebie nawet o 500 lat, a stylistyka mocno odbiega od czegokolwiek znanego z ikonografii.
G³upio by by³o by stada rycerstwa zasuwa³y z tasakami do buraków z 19wieku.
Indar
Tu nawet w jednym opisie podaj± margines 300 lat - ale w dalszym ci±gu nie wiadomo nic o tym konkretnym egz.
Poza tym odnoszê wra¿enie ¿e twórcy tej strony wrzucili wszystko co podobne do tasaka do jednego woka i opisali to pod cokolwiek znacz±cym has³em "Bejdana" - dodaj±c do tego pogl±dowe zdjêcie.
jarzyn
Chêtnie bym siê zaopatrzy³ w taki tasaczek, na wschodzie s± dosyæ popularne, sprawdzaj± siê ¶wietnie jako broñ zapasowa zasuwana za pasek. Poczekam, Borg ma racjê to mo¿e byæ zwyk³e narzêdzie robocze.
klusek
Narzêdzie robocze z kab³±kiem os³aniaj±cym d³oñ ? Wtedy raczej kab³±k by³by nie potrzebny. Dodatkowo w zwyk³ym narzêdziu raczej by nie by³o zdobienia w t± rozetkê na koñcu ostrza(wyprowadzony z b³êdu na prêdko¶ci jest to zwyk³a pierdó³ka do zawieszania najpewniej:D). Moim zdaniem to jest zwyk³y tasak u¿ywany we W³oszech. Na razie tylko Grzesiek poda³ cokolwiek znacz±cego na temat tej broni. Nie ma co dalej tematu rozmywaæ, chyba ¿e kto¶ poda co¶ bardziej dok³adnego.
K.D.
Ja tylko dodam od siebie ¿e oprawa rêkoje¶ci tego tasaka wygl±da na typowo ok³adzinow± jak w no¿ach, popularn± od po³owy XVw. wzwy¿ wed³ug tego co przyuwa¿y³em na muzealnych eksponatach.
Hoorn
A co za tym idzie wskazywa³o by ¿e nie jest to tasak ale kord jakby sie trzymaæ twardo nazewnictwa smile.gif i dzisiejszej systematyki (rêkoje¶æ mieczowa tasak, no¿owa kord ), je¶li to broñ a nie maczeta do buraków smile.gif, a z drugiej strony to nawet jesli to narzêdzie to takie które kuku te¿ mog³o zrobiæ wiêc dlaczego by nie walczyc czym¶ takim, no mo¿e nie pan rymcerz, ale ch³op od buraków smile.gif, tylko datowanie takie niepewne i jako¶ takie zbyt szerokie.

Klusiu zauwa¿ ¿e w wiêkszo¶ci Beidan jakie ci wyskocz± w gugielku kab³±ka nie ma , a rozetka nie koniecznie musi byæ ozdob± a mo¿e byæ praktyczn± dziura do zawieszania smile.gif




nie znam w³oskiego ale tutaj o tym dywaguj±
http://www.youtube.com/watch?v=KfJagYhS87o...layer_embedded#!

i tu http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...%26tbs%3Disch:1

http://translate.google.pl/translate?hl=pl...3Dpl%26prmd%3Dv
mo¿e co¶ co naprowadzi dalej
Hoorn
http://translate.google.pl/translate?hl=pl...3Dpl%26prmd%3Dv


je¿eli wi±¿e siê to z waldensami my¶lê ¿e z st±d to szerokie datowanie, pewnie na pocz±tku s³u¿y³o jako narzêdzie jeszcze mo¿e za Piotra Waldo, do przys³owiowych buraków smile.gif, a ¿e sie na nich katolicy uwzieli to siê ch³opy broni³y czym popadnie, jak ich tepili to siê rozeszli do husytów czy do szwajcarii , a jak ju¿ siê wyroblili w wojaczce to mog³o s³u¿yæ za swoisty symbol ¿e s± waldensami, wytêpili ich jako¶ 1488 a zreszt± od czego jest wiki smile.gif(wiem ¿e ¿adne ¿ród³o ale mo¿e naprowadziæ dalej) http://pl.wikipedia.org/wiki/Waldensi
Korzenszen
jest juz pierwszy egzemplarz:)
Luzno wzorowany na powyzszych przedstawieniach.
Wykonany ze stali 50hf skuwany na gor±co.
Na zdjêciu jeszcze przed hartowaniem i ostatecznym szlifowaniem.
K.D.
Witam.

Co wiemy na temat broni szablopodobnych w okresie pó¼nego ¶redniowiecza, ale do pierwszej æwierci XVw.? Przegl±daj±c zagraniczne serwisy trafi³em na trochê znalezisk mieczów z okresu XIVw.


Nastêpne dwa okazy s± o tyle ciekawe ¿e ostrze zdaje siê byæ po wewnêtrznej stronie krzywej, nie na jej grzbiecie, nadaj±c mieczowi charakter falxa czy innego sierpa. Wygl±daj± bardzo podobnie z drobnymi ró¿nicami; czy¿by to samo znalezisko?







Generalnie szukam ciekawej alternatywy dla tasaka na drug± po³owê XIVw. Ktokolwiek widzia³, ktokolwiek wie? Dok³adniejsze datowania, ikonografia i wiêcej znalezisk mile widziane, na pewno nie mam wszystkiego smile.gif
wolff
Na UMK w Toruniu w instytucie archeologi nie dawno kto¶ pope³ni³ u prof Nowakowskiego pracê dyplomow± na temat jednosiecznych narzêdzi robienia bli¼niemu krzywdy w ¶redniowieczu. Podobno bardzo, bardzo dobra praca. Jak jeste¶cie/macie krewnych/znajomych w Toruniu/okolicach, mo¿na by siê zainteresowaæ. Zawsze to praca naukowa pisana pod okiem, by³o nie by³o, autorytetu.
K.D.
No na przyk³ad ja jestem z Torunia, pociagnê za jêzyk kogo trzeba smile.gif Dziêki.
wolff
Postaraj siê z³apaæ dr. Adama Chêcia- to facet, który zajmuje siê uzbrojeniem, powinien Ciê pokierowaæ.
Nikodem
Bêdê za tydzieñ w IA UMK, mogê podej¶æ do niego i zapytaæ ;). Wiecie mo¿e kto pisa³ t± pracê?
Kacper
Kolega nazywa siê Marcin. Aktualnie na studiach doktoranckich. Szukaæ go nale¿y najprawdopodobniej w budynku konserwacji. Przy okazji praca dot. tylko terenów dzisiejszej Polski.
Pozdrawiam.
Nikodem
Marcin jaki? Maj±c nazwisko ³atwiej mi znale¼æ bêdzie ;).

edit: ju¿ wiem kto, bêdê ogarnia³ temat.
Biolog
Witam. Czy taki kord bêdzie pasowa³ dla piechoty z okresy Bitwy pod Grunwaldem?

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Borg
Nie smile.gif
Biolog
Co dyskwalifikuje tê broñ, ¿e nie pasuje na okres Grunwaldu? Czy chodzi o kszta³t jelca?
Borg
Jelec i g³owica... Szczerze nie kojarzê zbytnio broni z trzpieniem mieczowym i tak± asymetryczn± g³owic±. Utnij kab³±k chroni±cy rêkê, zamontuj prost± talarkowat± g³owicê i bêdzie git.
Laser
Kordy mia³y niesymetryczn± g³owicê.
Borg
Tak ale raczej nie miewa³y mieczowego trzpienia tylko no¿owy.
Laser
No tak. Szymon Chlebowski (bo to z jego strony ten kord) robi oprawê no¿ow± równie¿. A broñ fajna, bo mamy jeden egzemplarz tej klingi u siebie.
Helgy
Dzieñ dobry!
Czy kto¶ ma jakie¶ informacje o kordze z Grunwaldskiego muzeum, lub mo¿e lepsze zdjêcia?
S powazeniem.
Lutobor ze Swarska
Pod³±czam siê pod pytanie kolegi. Jak by³o z tymi kordami z muz. grunwaldzkiego? Ma kto¶ szczegó³owe dane na ich temat?
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Wygl±daj± na typowe dla 1460+ no¿e ch³opskie (Bauernwehre). Mo¿e i nawet szesnastowieczne, w szczególnosci ten z ramki.
Pzdr
Sihill
CYTAT(Biolog @ 19:55 25.06.2011) *
Witam. Czy taki kord bêdzie pasowa³ dla piechoty z okresy Bitwy pod Grunwaldem?

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik


A mi siê jednak wydaje, ¿e bêdzie pasowa³. Wygl±da jak kord z miejscowo¶ci D±brówno (XV w.). ¬ród³o: Broñ Wojsk Polskich w Okresie ¦redniowiecza Micha³a Bogackiego.
Tylko ciut g³owica inna, ale bardzo niewiele. A sam jelec jest niemal¿e identyczny do tego któy widzia³em na rycinie w tej ksi±¿ce.
Madis
Dodaje kilka ¼róde³ od siebie, ostatnio do¶æ mocno "siedzê" w tasakach. Olbrzymia galeria nie tylko tasaków https://plus.google.com/photos/115962623729...bums?banner=pwa

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.