Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Tasaki, kordy
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4, 5
Taniell
Witam wszystkich,

W gwoli ciekawo¶ci za³±czam zdjêcia z rekonstrukcji tasaka/kordu z muzeum WP, którego zdjêcia opublikowa³em w moim poprzednim postcie. Wykonanie Kacpra z Konina.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Rzut od góry

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pochwa na podstawie o³tarza Wita Stwosza

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam serdecznie

Konrad
krysia1984_1984
Witam!
Mam do was ogromn± pro¶be. Chcia³bym zakupiæ ów orê¿ tylko nie wiem czy jego historyczno¶æ odpowiada XV w. no i czy móg³ go u¿ywaæ pó³brat Zakonu Naj¶wiêtszej Marii Panny.

Dziekuje i pozdrawiam

p.s. przepraszam za kiepsk± jako¶æ zdjecia.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Micha³ ¯elazo
Takie có¶, je¶li zale¿y Ci na zabawie w reenacting, a nie po prostu na posiadaniu kawa³ka stali z rêkoje¶ci± i ostrzem nie przejdzie. Chyba ¿e chcesz tym mêczyæ Chrystusa, bo panowie od tej fuchy przeró¿ne ju¿ rzeczy przy sobie miewali. icon_mrgreen.gif


Radzê poczytaæ najpierw, albo choæ przez google wyszukaæ zachowane egzemplarze.


Pozdr.
M.
Igor z Bêdzina
Poni¿ej s± kordy z Muzeum Grunwaldzkiego datowane XIV/XV:

gothic
Chcê sprawiæ sobie korda, czy jest to dobry pomys³ na ork oko³o 1380? Je¿eli tak to czy kto¶ posiada jakie¶ przedstawienia kordów z tego okresu? By³bym bardzo wdziêczny za pomoc.
Johan
My¶lê ,¿e tasak jak najbardziej lecz nie w a¿ tak "rozbudowanej" wresji - chodzi mi tutaj o rêkoje¶æ . Jak znajde jakie¶ materia³y na ten okres to siê oczywi¶cie siê podziele smile.gif
Adsumus
Co rozumiesz przez ..hmm.. rozbudowan± rêkoje¶æ?
Johan
Chodzi mi tutaj g³ównie o wszelakie zdobienia, grawerowania g³owicy i jelca ; w pó¼nym ¶redniowieczu np. wystêpowa³y g³owice i jelce odlewane ,rze¼bione np. w kszta³tach g³owy zwierz±t itp. Lecz je¿eli wcze¶niej takie równie¿ wystepowa³y to bardzo chêtnie chcia³bym zobaczyæ jakie¶ ikonografie itp. (to jest tylko moje zdanie)
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Grawerowanie to ju¿ bardziej w XVIw idzie. Prosty, krzy¿owy jelec, ob³êki i wywijania to ju¿ pó¼ny XV.
Pzdr
Gwyn
Mizi
Chyba najbezpieczniej wyposa¿yæ siê w proste odpowiedniki rugerów(hauswehrów), czyli d³ugie no¿e do miêsa icon_mrgreen.gif pokazane sze¶æ postów wy¿ej...
Choæ w pó¼nej XV-ce te¿ wystêpowa³y...
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Wystêpowa³y zdaje siê a¿ po XVII wiek. A ju¿ na pewno by³y popularne w XVI.
Pzdr
Gwyn
robert w. Wielki
Chocia¿by u Brughela-jest ich masa...w sam raz na bitke na Ch³opskim Weselu szczerba.gif
Mizi
Dla zainteresowanych ch³opsk± bitk± icon_mrgreen.gif
http://vectir.webpark.pl/pics/rugger1-4.jpg
http://vectir.webpark.pl/pics/rugger5-8.jpg
http://vectir.webpark.pl/pics/rugger9_10.jpg
http://vectir.webpark.pl/pics/rugger11_12.jpg
A tak nawiasem, czy to tylko broñ dla ch³opów? Wydaje mi siê, ¿e milicjia miejska i zwykli ¿o³nierze mogli te¿ takie no¿e posiadaæ...
Wojciech Radzki
Linki nie dzia³aj±.
Pozdr
WR
Mizi
No to inaczej



Pozdrawiam
Nikodem
Mam dwa (g³upie jester.gif ) pytanka o konstrukcjê no¿y pokazanych przez Miziego i im podobnych. Po pierwsze - czy w tego typu broni wystêpowa³y jakiekolwiek jelce? Na tych pokazanych wy¿ej zachowanych egzemplarzach nie ma ¿adnych jelców itp., jednak na podobnej (ideowo) bronii, wystêpowa³y. A po drugie - jak nazywa siê ta blaszka wystaj±ca z boku? Wiem ¿e to jaka¶ ochrona d³oni, ale nie wiem po prostu jak siê nazywa, a to dobry pocz±tek do sprawdzenia jak czêsto i na jakiej broni to wystêpuje.
Z góry dziêkuje.
Micha³ /Gwyn/ Czerep
No¿e pokroju Hauswehr (krótszy), Bauernwehr (d³u¿szy) i Rugger (szpiczasty) nie mia³y jelców. Jelce wystêpuj± w kordach (Langes Messer etc). Blaszka to po naszemu gwó¼d¼ (Nagel, Wehrnagel).
Nikodem
Czy taki kord (bo tasak to chyba nie jest?), jak pokazany na poni¿szych zdjêciach jest poprawny na XV wiek, II po³owa w ¶wietle znalezisk i ikonografii? Szczególnie chodzi mi o jelec, gdy¿ widzia³em w tym w±tku i w ksi±¿kach podobne, lecz one by³y delikatnie wygiête, ten jest prosty i przypomina mi raczej jelec, troszkê pó¼niejszej, szabli.
Z góry dziêkuje za pomoc w ocenie smile.gif.


Mizi
Nie wiem czy to bêdzie dobra odpowied¼ na Twoje pytanie(zdjêcie 23):


Ale wed³ug mnie prosty krzy¿owy jelec jest bardziej uniwersalny, pojawia siê jeszcze w egzemplarzach Langes Messer'ów z pocz±tku XVI wieku.
P.S.
Zwróæ uwagê na 25. Podpisano, ¿e to tasak a wcale nie ma rozszerzanego ostrza... Chyba, ¿e autor siê pomyli³...
Nikodem
Widzia³em ten tasak i o to mi w³a¶nie chodzi, jednak na zdjêciu 23 jelec jest wygiêty, a na moim zdjêciu prosty. Czyli uwa¿asz ¿e taki kszta³t, jak poda³em, jest akceptowalny? Skoro ju¿ robiê taki zakup nie chce pó¼niej ¿a³owaæ, albo bawiæ siê w przeróbki ;).

A co do zdjêcia 25, to jest na nim tasak i nó¿. Tasakiem mo¿e byæ to co¶ po prawej i ju¿ po problemie, szczególnie ¿e ma rozszerzan± g³owniê.
Borg
tasak ma oprawê mieczow±, kord no¿ow±...rozszerzone czy proste ostrze nie ma tu nic do rzeczy.
Nikodem
CYTAT(Borg @ 00:17 04.01.2009) *
tasak ma oprawê mieczow±, kord no¿ow±...rozszerzone czy proste ostrze nie ma tu nic do rzeczy.


A co s±dzisz o oprawie któr± pokaza³em wcze¶niej? Tzn o jej poprawno¶ci historycznej?
Borg
ja tam bardziej bym siê ostrzem martwi³... ten zawijas na koñcu no i technika wykonania...wiesz o czym my¶lê... rêkoje¶æ toporna ale raczej ok...
dmaly
Kord ze zdjecia nr 23( ten po lewej stronie) to tzw. kord typu morawskiego z XVw. Bardzo podobny znajduje sie w muzeum archeologicznym we wroclawiu. Jelce przymowawy formy: glow zwierzat(np.baran, ges), zoledzi, kwiatow.

Nikodem - ta rekonstrukcja, ktora przeslales jest poprawna. Przykladem tego jest kord namalowany na oltarzu sw. Barbary oraz znalezisko z wroclawia. Oba to polowa XVw.

Co do "tasaka" nr 25 to nie zgodze sie z podpisem. To jest kord: posiada tarczke boczna i dlugi jelec jak w kordach z 2pol. XV- 1pol. XVI wieku. Jesli dobrze widze to tarczka boczna ma ksztalt pierscienia co wskazuje na 1pol. XVI wieku. Ten mniejszy to tez kord o tarczce bocznej prostokatnej nie lisciastej, muszulkowej jak u innych.

Informacje:
Lech Marek: Bron biala na Slasku XIV-XVIwiek.
Gedygold
Cze¶æ! Nie podpowie ktokolwiek rozmiary kordow z Muzeum Grunwaldzkiego datowanych XIV/XV?
Igor z Bêdzina
gedygold
chyba bêdziesz musia³ trochê poczekaæ, w lipcu bêdzie mo¿na zmierzyæ na miejscu...
Buster
Czy kto¶ jest mi w stanie powiedzieæ kiedy mniej wiêcej pojawia siê w kordach/no¿ach fa³szywe ostrze u góry? Mam przed sob± taki egzemplarz i zastanawiam siê jak go wydatowaæ.

Pozdrawiam
Buster
Borg
sk±d go masz?
Buster
Gdzie¶ z internetu chyba. G³owy nie dam bo nie pamiêtam.
Borg
tzn masz przed sob± to zdjêcie czy masz przed sob± kord... bo zrozumia³em, ¿e masz kord... a to by wiele zmienia³o w mo¿liwo¶ciach oceny smile.gif
Buster
Hehe... si³a interpretacji jest niesamowita. Nawet nie my¶la³em, ze tak to mo¿na odczytaæ jak to pisa³em. Ale patrz±c tak dok³adniej to faktycznie mo¿na odczytaæ, ¿e mam kord.
Nie no oczywi¶cie mam zdjêcie tego egzemplarza.
ant7
U Johannes Liechtenauer`a s± obosieczne kordy np. w Entruesthaw/Zwerchhaw. On ¿y³ w XIV w. prawdopodobnie, a¿ do lat 80 tego¿ wieku - bo wymieniaj±cy go jako za³o¿yciela stylu manuskrypt nie dodaje zwyczajowego zwrotu "niech spoczywa w pokoju", który w owych czasach zawsze pojawia siê wymieniaj±c z imienia kogo¶ zmar³ego.

Gwo¼d¼ wystaj±cy nad rêk± to wg tradycji Liechtenauera to Wehrnagel lub Nagel.


Pozdrawiam,
Varg
----
http://www.MiecziTopor.TV
Buster
Pisz±c obosieczne kordy chodzi ci o te z fa³szywym ostrzem? Bo kord z definicji jest raczej jednosieczny.

Co do Johannesa Liechtenauer`a to co z tego, ¿e ¿y³ w XIV wieku skoro nie ma z tego okresu ¿adnych ilustracji? Wszystkie s± na II po³. XV

W³a¶ciwie to niewiele siê dowiedzia³em o tym fa³szywym ostrzu.

Btw. Mamy jakie¶ przedstawienia kordów z XIV wieku? Przypominaj± one te pó¼niejsze czy to raczej przero¶niête no¿e?
Borg
Niekoniecznie, jest kilka obosiecznych kordów (mieczowa g³ownia z no¿ow± opraw±)
Szczerze niezbyt kojarzê jakiekolwiek kordy, nie tasaki w naszej ikonografii tak wcze¶nie datowane, raczej po jakim¶ 1440...ale niespecjalnie siê przygl±da³em, wiêc mo¿e s±...
Buster
W internecie (myArmoury, Wikipedia angl) wyczyta³em, ¿e pierwsze kordy przypomina³y du¿e no¿e. No¿e z nitowanymi ok³adzinami rozpowszechniaj± siê w XIV wieku. W ¼ród³ach w których wyczyta³em nie podaj± jednak ani ¼ród³a informacji ani jakiejkolwiek ikonografii co nie pozwala mi dostatecznie wierzyæ w ich s³owa. Jakby kto¶ mia³ jakie¶ informacje to dalej czekam.
Marcin Surdel
ant7, u¶ci¶lenie: znany materia³ kordowy w tradycji Liechtenauera pochodzi przede wszystkim z manuskryptów Johannesa Leckuechner'a (zmar³ w 1482). Tam te¿ s± techniki wymagaj±ce obosiecznego (co najmniej czê¶ciowo) ostrza, ale raczej nie mo¿na na tej podstawie okre¶laæ daty najwcze¶niejszego wyst±pienia krótkiego/fa³szywego ostrza na no¿ach.

Bardziej zawêzi datowanie tego egzemplarza w³a¶nie ten gwó¼d¼/Wehrnagel, ni¿ krawêd¼ tn±ca na tylcu. Który to, nota bene, gwó¼d¼ tak¿e jest do¶æ charakterystyczny dla korda w tradycji Liechtenauera.

Pozdrowienia
Gedygold
CYTAT(Death-wish @ 13:35 01.03.2009) *
gedygold
chyba bêdziesz musia³ trochê poczekaæ, w lipcu bêdzie mo¿na zmierzyæ na miejscu...



Dobrze,Igor! Doczekam lipca. Je¶li wyjdzie - sam zmierzê, a nie wyjdzie - tak zrobisz to w zamian mnie.
Z powa¿aniem. Ewgen.
robert w. Wielki
Cze¶æ ! Czy kto¶ dysponuje zdjêciem korda z Czerska, innym ni¿ to, które pojawi³o siê
ju¿ wielokrotnie w tym temacie?
Robert
Indar
Temat oczyszczony.
Pytania odno¶nie pochew do tasaków proszê zadawaæ w odpowiednim temacie.
pozdrawiam
Indar
Konrad z Czêstochowy
Witam...
...co s±dzicie o przedstawionym poni¿ej kordzie? (Ma go s³uga myj±cy rêce Pi³ata)
Ciekawe jest te¿ mocowanie do paska jednego z oprawców Chrystusa... Pozdrawiam!
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
S³odziutki
CYTAT(Konrad z Czêstochowy @ 15:30 09.07.2009) *
Witam...
...co s±dzicie o przedstawionym poni¿ej kordzie? (Ma go s³uga myj±cy rêce Pi³ata)
Ciekawe jest te¿ mocowanie do paska jednego z oprawców Chrystusa... Pozdrawiam!


Cze¶æ,

Kord wygl±da ca³kiem prawid³owo. Fotografia podobnego egzemplarza (z takim samym kab³±kiem) znajduje siê w cytowanej powy¿ej ksi±¿ce Lecha Marka. Ksi±¿ki nie mam w tej chwili przy sobie. Je¶li nie masz do niej dostêpu, to mo¿esz mnie gnêbiæ na PW, a¿ sprawdzê i podam Ci szczegó³y na temat tego egzemplarza smile.gif

Z mocowaniem do ³añcucha przez ramiê siê nie spotka³em. ale sama konstrukcja, gdyby ³añcuch zast±piæ paskiem, wygl±da ok. Pasek przez ramiê znajdziemy na O³tarzu Mariackim Wita Stwosza w scenie ukrzy¿owania. Z kolei kord wisz±cy na kó³ku (nie pamiêtam czy pasek jest tam przez ramiê czy wokó³ bioder) znajduje siê np. na tablicy o³tarza ¶w. Trójcy z lat 60. XV w., przedstawiaj±cej podró¿uj±cych rycerzy.

I spó¼niona odpowied¼ dla Bustera: Polecam przedstawienia ¶w. Piotra. Kord w kszta³cie przero¶niêtego no¿a z ok³adzinami i bez vernagla widzia³em na jednym z XIV-wiecznych o³tarzy w toruñskim ratuszu. Jak wy¿ej: proszê mnie gnêbiæ na priva. Powinienem gdzie¶ mieæ zdjêcie w fatalnej niestety jako¶ci.

Pozdrawiam,
S³odki.
EO
Mocowanie na ³añcuchu czy pasku przez ramiê jest, o ile wiem, jednym z motywów szyderczych.
S³odziutki
CYTAT(EO @ 11:12 10.07.2009) *
Mocowanie na ³añcuchu czy pasku przez ramiê jest, o ile wiem, jednym z motywów szyderczych.


Aczkolwiek warto zauwa¿yæ, ¿e osobnik z paskiem przez ramiê na o³tarzu mariackim Wita Stwosza jest obserwatorem sceny ukrzy¿owania. Zgadzam siê, ¿e trochê taki... ¿ó³ty i z krzywymi nogami icon_wink.gif
Ale niektórzy badacze uwa¿aj±, ¿e go¶æ stoj±cy obok tego z kordem to autoportret autora. Je¶li siê nie mylê, taki pogl±d jest wyra¿ony w albumie "O³tarz mariacki Wita Stwosza" Tadeusza Chrzanowskiego. Mam wra¿enie, ¿e mo¿emy na tej podstawie dopu¶ciæ mo¿liwo¶æ dyskusji na ten temat, tzn. kim jest ten drugi i czy na pewno nale¿y go uznaæ za przedstawienie szydercze.

Link do kwaterki:
http://www.novascotiascott.com/wp-content/...crucifixion.jpg

A wracaj±c jeszcze do mojej odpowiedzi na pytanie Bustera, to okaza³o siê, ¿e zdjêcie korda z o³tarza w Toruniu znajduje siê wcze¶niej w tym temacie smile.gif Najwyra¼niej sam siê kiedy¶ chcia³em tego dowiedzieæ smile.gif
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=42...mp;#entry129529

Pozdrawiam!
S³odki.
Hako
CYTAT
Mocowanie na ³añcuchu czy pasku przez ramiê jest, o ile wiem, jednym z motywów szyderczych.


Ej... chyba nie... po 10 minutach szukania okazuje siê, ¿e kordy przez ramie;
- wisz± na wojaku ze sceny batalistycznej (1410)
- wisz± na ¶wiadku pojedynku (1420)
- u Weydena ³añcuch ma jeden z trzech króli....
unikajmy uogólnieñ. Naprawdê bywaj± ludzie, którzy wieszaj± fortepian na ¶cianie. crazy.gif
Pozdrawiam HaKo

EO
CYTAT(Hako @ 00:04 11.07.2009) *
CYTAT
Mocowanie na ³añcuchu czy pasku przez ramiê jest, o ile wiem, jednym z motywów szyderczych.


Ej... chyba nie... po 10 minutach szukania okazuje siê, ¿e kordy przez ramie;
- wisz± na wojaku ze sceny batalistycznej (1410)
- wisz± na ¶wiadku pojedynku (1420)
- u Weydena ³añcuch ma jeden z trzech króli....
unikajmy uogólnieñ. Naprawdê bywaj± ludzie, którzy wieszaj± fortepian na ¶cianie.


Jeden z trzech króli ma broñ na pasie, nie przewieszon± przez ramiê. Co do pozosta³ych dwóch - nie jest powiedziane, ¿e to nie mog± byæ postaci szydercze, nie znamy kontekstu ca³o¶ci obrazu. Ale czepiam siê dla samego czepiania, nie zamierzam tej tezy broniæ jak niepodleg³o¶ci.
S³odziutki
Na pro¶bê EO dorzucam jeszcze dwa zdjêcia korda ¶w. Piotra z o³tarza w toruñskim ratuszu.

Pozdrawiam,
S³odziutki.
EO
Podziêkowaæ smile.gif
£ukasz P
Tak szukam i szukam i nie mogê znale¼æ...

Czy oriêtujecie siê mo¿e jakiej grubo¶ci ostrze mia³y kordy i tasaki - na ilustracjach nie ma tego nigdzie napisane :/

pozdrawiam
£ukasz
S³odziutki
CYTAT(£ukasz TeMuGyn Pilski @ 19:31 27.07.2009) *
Czy oriêtujecie siê mo¿e jakiej grubo¶ci ostrze mia³y kordy i tasaki - na ilustracjach nie ma tego nigdzie napisane :/


W cytowanej powy¿ej ksi±¿ce: "Lech Marek: Broñ bia³a na ¦l±sku XIV-XVI wiek", znajduj± siê du¿e tabele zawieraj±ce szczegó³owe wymiary zachowanych kordów i tasaków. Jest tam podana grubo¶æ poszczególnych egzemplarzy.

Je¶li za¶ interesuje Ciê konkretny egzemplarz z konkretnego muzeum, to najlepiej skontaktowaæ siê z pracownikami muzeum i poprosiæ o informacjê.

Pozdrawiam,
S³odziutki.
Igor z Bêdzina
CYTAT(Gedygold @ 22:32 16.03.2009) *
CYTAT(Death-wish @ 13:35 01.03.2009) *
gedygold
chyba bêdziesz musia³ trochê poczekaæ, w lipcu bêdzie mo¿na zmierzyæ na miejscu...



Dobrze,Igor! Doczekam lipca. Je¶li wyjdzie - sam zmierzê, a nie wyjdzie - tak zrobisz to w zamian mnie.
Z powa¿aniem. Ewgen.


Niestety muzeum jest w remoncie i nie by³o dostêpu.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.