Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Historyczna poprawno¶æ uzbrojenia
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie - ogólnie
Stron: 1, 2, 3, 4
¯andarm
Witam znowu.
I tak oto w piêkny sposób zaoszczêdzi³em duu¿o funduszy,dziêki wielkie zacni Panowie. bigsmile2.gif

Je¶li mogê jeszcze sko¿ystaæ z wyczulonego oka:
http://allegro.pl/kirys-i2051475118.html

Czy ten kirysek ma sens,czy te¿ jak wy¿ej ukazana rynno-zbroja mo¿na sobie darowaæ. Wygl±da troche lepiej i my¶le czy mojego towarzysza piechura mog³o siê nadaæ.

Z góry dziêkujê za zainteresowanie i pozdrawiam. smile.gif
Maksymilian Von Lodsch
Ca³kowicie nietrafiony pomys³. Ciê¿ko by mi by³o nawet zgadywaæ, jaki to by by³ okres... Nie mówi±c o tym, ¿e samo wykonanie jest do¶æ koszmarne.

Je¿eli szukasz tak tanich rzeczy, to mo¿e zacznij porz±dnie od podstaw, a nie rzucasz siê od razu na ca³ego? W perspektywie na czym¶ takim stracisz i bêdziesz ¿a³owaæ...

Zacznij od stroju, je¿eli ju¿ masz, to spróbuj potem robiæ piechura, a nie od razu rycerza. A je¿eli chcesz siê biæ w blachach, to nie ma co oszczêdzaæ i siliæ siê na pó³¶rodki.
Zielu
Nie wa¿ne jaka epoka Ciê interesuje, dobrze uszyte (najlepiej rêcznie) elementy stroju to absolutna podstawa je¶li zale¿y Ci na dobrym poziomie rekonstrukcji. W tym ¶rodowisku coraz wiêksz± wagê przyk³ada siê do jako¶ci rzeczy. Moim zdaniem lepszy na imprezie jest dobrze zrobiony mieszczanin ni¿ mroczny rycerz.

Pozdrawiam,
Micha³ "Zielu" Zieliñski
Sum
Witam

Wraz z koleg± zacz±³em kompletowaæ zbrojê. Przyszed³ czas uczestniczenia turniejach. Potrzebuje okre¶lenia
na jaki wiek pasuj± nasze zbroje i czy wpuszcz± nas na jak±¶ imprezê historyczn± http://tinypic.com/view.php?pic=v5ydf4&s=5
http://tinypic.com/view.php?pic=iy0h8z&s=5 oto zdjêcia tych zbroji jak bêdziecie potrzebowali wiêcej zdjêæ to wstawiê

z góry dziêkuje i pozdrawiam
Borg
na XX-XXI
z imprez polecam:
http://www.orkon.org/
http://www.fantazjada.pl/
Indar
Zalatuje mi prowokacj± devil.gif
To szko³a w ¯abnie?
Sum
¯adna prowokacja
co trzeba by by³o zmieniæ w tych zbrojach ¿eby siê nadawa³y
szko³a w Puszczykowie
Indar
Ciê¿ko wszystko wyt³umaczyæ w jednym po¶cie. Na zdjêciach s± elementy które do siebie zupe³nie nie pasuj±, pomijaj±c fakt ¿e wykonane s± paskudnie. O butach i rêkawicach spawalniczych nie bêdê wspomina³, bo rozumiem ¿e to zdjêcie robione na potrzebê chwili.
Przede wszystkim nie mo¿esz braæ siê za rekonstrukcjê z powodu tego ¿e masz kawa³ek pancerza, dumnie nazywanego zbroj±. Pierwsze co musisz zrobiæ to zastanowiæ siê jaki okres chcecie odtwarzaæ, dopiero pó¿niej dobieraæ sprzêt i UBRANIA.
Poleci³bym Wam najpierw obejrzeæ zdjêcia z imprez i zastanowiæ siê co Wam odpowiada.
Mo¿ecie te¿ nie zwa¿aæ na to co siê tu pisze i poszukaæ imprez gdzie nie zwraca siê uwagi na poprawno¶æ - pomimo ci±g³ego podnoszenia poziomu takie imprezy wci±¿ s±. I maj± siê chyba dobrze. ;)
A sk±d macie sprzêt?
brat Bule
Prawie wszystko, ale zacznijcie zabawe od strojow i butów (i zastanowcie sie ktory wiek chcecie zrobiæ).

Indarze ubieg³es mnie :P
Sum
Wiem ¿e jeszcze nie mogê braæ siê za rekonstrukcje dlatego w³a¶nie chcia³em siê wam zapytaæ czy da siê co¶ z tego zrobiæ. Okres czasu jaki chcia³bym odtwarzaæ to XII-XIV wiek.
A p³yty kupowa³em na allegro albo u rzemie¶lników którzy w miarê tanio robi± albo sam robi³em
Indar
CYTAT(Sum @ 21:19 13.02.2012) *
Wiem ¿e jeszcze nie mogê braæ siê za rekonstrukcje dlatego w³a¶nie chcia³em siê wam zapytaæ czy da siê co¶ z tego zrobiæ. Okres czasu jaki chcia³bym odtwarzaæ to XII-XIV wiek.
A p³yty kupowa³em na allegro albo u rzemie¶lników którzy w miarê tanio robi± albo sam robi³em


Brutalnie to zabrzmi, ale to co jest na zdjêciach zupe³nie nie nadaje siê na podane wy¿ej datowanie. ¯aden z elementów. Zreszt± na pó¼niejsze te¿ za bardzo nie.
XII-XIV to kupa czasu, nie da siê jednym kompletem tego obskoczyæ.
Czy¿by Czarnogród zarobi³?
Sum
Z tego wynika ¿e czarnogród zarobi³. na bank nic nie da siê zrobiæ ¿eby pasowa³o na ok XIII-XIV wiek
brat Bule
Niestety Sumie, w reko w 95% tanio, oznacza ¼le, no chyba ¿e robi to dla ciebie "znajomy i przyjaciel królika" lub jako barter. Ale nie zniechêcaj siê, zastanów sie co/kogo i kiedy bêdziesz robi³ (odzielnie s± imprezy dla XIIIowców i XIV i XV wiek), popytaj co i jak robic ze stroju i obozu... zrob, a potem bierz sie za wojaczkê jak ju¿ bêdziesz wiedzia³ co dok³adnie chcesz i wejdziesz "g³ebiej w dany orkres".
Yogesh
Kolego, niestety pope³ni³e¶ podstawowy b³±d. Wpakowa³e¶ na pewno w swoim odczuciu sporo pieniêdzy, a wci±¿ nic naprawdê nie masz. Efekt zerowy. Lepiej jakby¶ tego nie kupi³.

Pytasz siê czy co¶ mog³oby pasowaæ na XIII-XIV. Od razu mogê Tobie powiedzieæ, ¿e pewne elementy gdzie¶ by w t³oku przesz³y, ale tylko pewne i to w t³oku na imprezie o niezbyt górnolotnych rekonstrukcyjnie celach.

Mam nadziejê, ¿e siê nie zrazisz tym os±dem i bêdziesz mia³ si³ê by przebrn±æ przez frehe i poczytaæ trochê wiêcej o bardzo szerokim zakresie czasu jakim jest XIII-nasty i XIV-nasty wiek, a nastêpnie wybierz sobie przedzia³ max 30-letni, np 1340-1370.

Tutaj np mo¿esz sobie na szybko sprawdziæ jak Twoje uzbrojenie ma siê do realiów lat 1270-1320:

http://effigiesandbrasses.com/monuments/?n...0&view=list

Edit: tak jak brat Bule napisa³, zacznij oczywi¶cie od dobrego cywila. Nie jest tak drogi jak bojówka, a to on pozwala uczestniczyæ w imprezach.
Edit2: Poprawienie b³êdu...
Sum
Dziêki wam za po¶wiêcenie swojego czasu na pomoc mi, mam nadzieje ¿e kiedy¶ bêdê mia³ okazje zrekompensowaæ siê za to. A od jutro ostro zabieram siê za przekopywanie internetu co jak ma wygl±daæ i jak to zrobiæ.

Jeszcze raz wielkie dziêki
Marek Hilgendorf
Moment, moment... W internecie w koñcu znalaz³e¶ tê zbrojê do kupienia.
Lepiej jednak popytaj na FREHA. Znajd¼ epokê, która Ci odpowiada i poczytaj. Je¶li chcesz XII-XIII to zapraszam do dzia³u Uzbrojenie Dojrza³ego ¦redniowiecza. Tam nie ma jeszcze za du¿o ¶mieci i nikt ciê nie sk...rwi na zadawanie prostych pytañ.
Szymek z K-g
CYTAT
Gorzej jakby¶ tego nie kupi³.

Andrzeju chcia³e¶ chyba powiedzieæ "Lepiej jakby¶ tego nie kupi³", chyba ¿e ja nie zrozumia³em sensu zdania ;/
Mam ostatnio jakie¶ dobre serce dla nowych owieczek w reco. Chyba przez to ¿e pamiêtam dok³adnie swoje pocz±tki w nie tak odleg³ych latach, tak wiêc zapraszam na PW dam do siebie kontakty wszelakie i po¶wiêcê kilka godzin na rozmowê, z naciskiem na komunikator g³osowy gdy¿ jest to najszybsza forma komunikacji sieciowej. GG s³abo daje rade na d³u¿sz± metê nie mówi±c o wiadomo¶ciach emailowych.
Yogesh
Oczywi¶cie, masz Szymon racjê.
Sum
Ja nie kupi³em tej zbroji w 1 kawa³ku tylko znajdowa³em ka¿dy element osobno albo to co siê da³o to sam zrobi³em. W ostateczno¶ci bêdzie to ozdoba do pokoju a do reko bêdê kompletowa³ now± gdy siê dok³adnie dowiem jak ma wygl±daæ i gdzie najlepiej kupiæ
Viator
Dobrze mówisz, tak bêdzie najlepiej.

Nie martw siê za bardzo, prawie ka¿dy tak samo zaczyna³ - od 1. wypatrzenia okazyjnie czego¶ co wydawa³o mu siê super, 2. kupienia tego - tu powtórzyæ punkty 1. i 2. od jednego do kilkunastu razy - a potem pewnego dnia 3. zorientowania siê ¿e to kompletny pasztet i siêgniêcia po rzeteln± wiedzê ¼ród³ow± ...i w tym miejscu w³a¶nie rekonstruktor dopiero staje siê prawdziwym rekonstruktorem.

A zatem witamy w gronie prawdziwych rekonstruktorów i ¿yczymy wytrwania w postanowieniu. smile.gif
Robert Szatecki
Mam pytanko, Wygra³em kiedy¶ na ukrainie taki sztylet: https://lh5.googleusercontent.com/-kkleILD8...800/sztylet.jpg . Czy sam kszta³t i wzór jest w miarê poprawny na I po³ XVw?
Borg
Za³±czam znane mi pugina³y o formie mieczowej.
Mam w±tpliwo¶ci. Jelec to typowy 6a (jak Szczerbiec), czyli jaki¶ XIII wiek.
g³owica nieudolna T5, wg Oakeshotta modna w XVI wieku.
Robert Szatecki
Dziêki za odpowied¼. Tak s±dzi³em, ¿e s³abo mo¿e byæ z tym sztyletem:(
Rafa³ Pr±dzyñski
sprawd¼ jako¶æ klingi - mo¿e warto j± "odzyskaæ" z tego uk³adu
Robert Szatecki
w tym w³a¶nie kierunku bêdê kombinowa³
Rafa³ Pr±dzyñski
Z tym ¿e na ta chwilê tez nie jestem w stanie dobrze j± umie¶ciæ czasowo i gegraficznie - tak z przymru¿eniem oka to na XVIII wieczny kaukaz
John Knight
Salve

Potrzebuje na szybko¶ci jakie¶ znaleziska kolczugi nie nitowanej z XIII wieku z terenów Europy najlepiej Zachodniej.


Pozdrawiam

Janek
karelinatus
"Na szybko¶ci" czy nie, mog± byæ problemy, bo w XIII wieku nie nitowane kolczugi zdaje siê najbli¿ej w Japonii. icon_wink.gif

Chocia¿ zale¿y co rozumiesz przez "nie nitowan±".
John Knight
Sorry zrobi³em drobn± literóweczkê chodzi³o mi o kolczugi NITOWANE , z rozpêdu napisa³em nie nitowane sorry szczerba.gif
John Knight
Ok dziêki wielkie
Zolton01
Witam
Wykopiê trochê temat aby nie zak³adaæ nowego.
Otó¿ niepotrzebnie wstawi³em swoje zdj tutaj (a mo¿e jednak potrzebnie bo dostanê cenne uwagi ;)) my¶l±c, ¿e chodzi o pokazanie jak to siê w stroju wygl±da (ale jednak to o chwalenie siê chodzi³o :D).
Poprosi³em o pomoc i przekierowano mnie do tego tematu (dziêki Viator).

Chcia³bym wygl±daæ poprawnie na mój wiek (tzn to co pragnê odtwarzaæ). Jest to wiek XIV.
Pragnê aby mnie kierowano w stronê uzbrojenia polskiego.

Nie lubiê mieæ na sobie pe³nych blach dlatego proszê o dobranie fajnych nakolenników, he³mu, naramienników oraz na³okietników. Uzbrojenia nie mam swojego (XIIIw kolczuga to pozosta³o¶æ po wcze¶niejszym okresie bractwa i he³m po¿yczone).

Z tego co wiem to kolczuga powinna byæ krótka (wiêc i tak± bêdê dziergaæ).
Proszê o cenne uwagi nt mojego wygl±du. Nie chcê byæ jak postaæ z gry RPG co to ma wszystko ró¿ne a jak na prawdziwego rycerza przysta³o :D

Obecnie podczas walk wygl±dam tak:
Viator
A jeszcze dok³adniej jaki punkt czasowy? Tak plus minus 10 - góra 20 lat.
W XIV wieku czas dla p³atnerzy ju¿ trochê przyspieszy³ i komplet na rok 1320 od kompletu na rok 1380 znacz±co siê rózni³!
Hubert z Poznania
CYTAT(Zolton01 @ 10:48 08.07.2013) *
Nie lubiê mieæ na sobie pe³nych blach dlatego proszê o dobranie fajnych nakolenników, he³mu, naramienników oraz na³okietników. Uzbrojenia nie mam swojego (XIIIw kolczuga to pozosta³o¶æ po wcze¶niejszym okresie bractwa i he³m po¿yczone).

Zbrojniki i p³aty.
Pozdro
Laser
Jak dobrze zrozumia³em to nie masz nic (poza t± nieszczêsn± kolczug±) i mamy Ci pomóc w doborze sprzêtu, ale bez p³ytowych elementów?
Hubert z Poznania
Ja te¿ tak zrozumia³em. A i ta kolczuga jest chyba po¿yczona. Zoltonie, poszukaj na forum, poprzegl±daj ikonografie. To nie boli, a daje du¿o korzy¶ci. O ile znam to forum to nikt za Ciebie tego nie zrobi.
Pozdro
Zolton01
CYTAT(Hubert z Poznania @ 13:04 08.07.2013) *
Zoltonie, poszukaj na forum, poprzegl±daj ikonografie.

Popatrzê, popatrzê ;)
A datowanie to akurat takie jak wymieni³e¶ Viatorze 1320-1380
Viator
Do¶æ szerokie datowanie. Wiesz, w 1380 to na rêkach i nogach masz ju¿ raczej pe³ne os³ony z ³okciami i kolanami i w³a¶ciwie to móg³by¶ mieæ przy³bicê i kirys... a w 1320 to raczej he³m wielki i zbrojê kryt± na kolczudze plus zbrojniki... Najlepiej by by³o gdyby¶ siê zdecydowa³ któr± po³owê stulecia wolisz. Jak ma byæ nie za biednie ale bez elementów p³ytowych i z kolczug±, to proponowa³bym nie pó¼niej ni¿ w okolicach czasowych bitwy pod Visby (1361) - czyli jednak preferowana 1 po³owa XIV wieku ni¿ druga.
Petters
W³a¶nie, chodzi o dok³adniejsze okre¶lnie, bo ro¿nica miêdzy 1320 a 1380 jest znacz±ca i poszczególne elementy mog± w ogóle do siebie nie pasowaæ.
Zolton01
A pasowa³o by do siebie uzbrojenie z I po³owy i przylbica w he³mie?
Mam zamiar byæ ubrany jak lekka piechota ale z przylbic±.

Przepraszam za brak niektórych polskich znaków ale jestem obecnie skazany na telefon.
Hubert z Poznania
CYTAT(Zolton01 @ 22:43 08.07.2013) *
A pasowa³o by do siebie zbrojenie z I po³owy i przylbica w che³mie?
Mam zamiar byæ ubrany jak lekka piechota ale z przylbic±.

Przepraszam za brak niektórych polskich znaków ale jestem obecnie skazany na telefon.


Nie. Je¿eli siê nie mylê, to pierwsz± przy³bic± by³ klappvisier (klappenvisier), pojawi³ siê w 1360 bodaj¿e.

Lekka piechota z przy³bic±? Raczej kapalin.

Pozdro
Viator
Piechur nierycerskiego pochodzenia = he³m otwarty. Nie masz raczej wyboru.

A poza tym... Zolton... Proszê Ciê, poczytaj trochê wiêcej zanim zaczniesz pytaæ, ch³opie!!!

Wychodzi na to ¿e Ty nawet nie wiesz kogo chcesz odtwarzaæ - dot±d pisa³e¶ o rycerzu, a teraz piszesz o lekkim piechurze. Jak rycerz, to nie piechur! Jak mo¿emy Ci cokolwiek doradziæ skoro sam nie wiesz czego chcesz? Zastanów siê dobrze nad tym, kogo masz zamiar odtwarzaæ. Przecie¿ rekonstrukcja nie koñczy siê na polu bitwy lub w szrankach, a kompletnie co innego bêdziesz musia³ robiæ i i naczej wygl±daæ jako lekki piechociniec, a co innego jako szlachetnie urodzony, nawet je¶li chudopacho³ek.

Wy³o¿ê Ci tu kawê na ³awê bo mam akurat chwilê czasu.

Tak jak Ci pisa³em, trzy g³ówne rzeczy jakie MUSISZ ustaliæ zanim zaczniesz kompletowaæ cokolwiek, to:
- datowanie (z rozrzutem czasowym nie wiêkszym ni¿ 30-40 lat, chocia¿ dla pó¼nego ¶redniowiecza najw³a¶ciwsze by³oby 20 lat),
- miejsce zamieszkania lub pochodzenia (pañstwo lub kraina, narodowo¶æ),
- status postaci (pochodzenie spo³eczne/warstwa spo³eczna, zamo¿no¶æ, "zawód wykonywany").

Do tak dobranej postaci bêdziesz musia³ dobraæ strój cywilny codzienny/obozowy (bielizna, szata wierzchnia prosta) i galowy/od¶wiêtny (szata wierzchnia ozdobna lub z lepszego materia³u, p³aszcz, nakrycie g³owy, elementy bi¿uterii), uzbrojenie zaczepne i odporne/obronne, bêdzie Ci ponadto potrzebne co najmniej jako minimum jakie¶ pos³anie (koc lub futro) i naczynia sto³owe (kubek, talerz lub miska, ³ycha, nó¿ obozowy/roboczy). Potem przyjdzie reszta.

Pamiêtaj tutaj, ¿e je¶li zdecydujesz siê na bycie rycerzem to wymagania co do ilo¶ci i jako¶ci wyposa¿enia bêd± trochê wy¿sze. Np. musisz - musisz! - wymy¶liæ herb czyli ustaliæ jakiego herbu bêdziesz u¿ywaæ (nawet je¶li nie zamierzasz go ani wyszywaæ na stroju, ani na razie malowaæ na tarczy, to jaki¶ musisz mieæ - rycerz spytany o swój herb nie mo¿e odpowiedzieæ "nie wiem"). Nie maj±c do¶wiadczenia sam go raczej nie wymy¶laj chyba ¿e zaproponujesz to co wymy¶lisz (ale to w temacie Heraldyka) i skonsultujesz z nami. Potrzebne bêdzie te¿ to choæby do zachowania spójno¶ci strojowej, bo w zasadzie je¶li odtwarzasz rycerza to nie powiniene¶ mieæ go³ej kolczugi na klacie tylko na niej je¶li nie tunikê/jakê herbow±, to przynajmniej w Twojej barwie/barwach. Wiêc trzeba te barwy wpierw ustaliæ i od razu trzymaæ siê ich przy zamawianiu materia³u na jakê i na strój od¶wiêtny, który tym bardziej powinien byæ w Twoich barwach, czyli znów zadbaæ z góry, aby to co przygotujesz stanowi³o spójn± ca³o¶æ.

Dalsz± spraw±, ale która te¿ nale¿y do rysu odtwarzanej postaci i mo¿e siê przydaæ zw³aszcza w wypadku udzia³u w imprezach zamkniêtych, wiêc gdzie¶ tam warto przy okazji siê nad tym pozastanawiaæ, jest ustalenie czy jeste¶ np. bardziej czy mniej wierz±cy (a mo¿e prawos³awny - w ¶redniowieczu raczej nie mog³e¶ siê deklarowaæ jako niewierz±cy wiêc musisz przynajmniej umieæ swoje wyznanie nazwaæ i powiedzmy siê prze¿egnaæ - prawos³awni robi± to w druga stronê ni¿ katolicy), albo czy i w jakich jêzykach (na niby, niekoniecznie naprawdê) umiesz czytaæ i pisaæ, albo z jakiego dok³adnie miasta i rodu pochodzisz - od tego zale¿y trochê drugoplanowych ale istotnych gad¿etów strojowych no i pomaga to w dobrej zabawie - ale to na pó¼niej. U¶wiadamiam Ci tylko ¿eby¶ tak z grubsza obj±³ my¶lowo ca³y zakres, nad którym warto po trochu my¶leæ ju¿ na etapie robienia podstawowego stroju, uzbrojenia i wyposa¿enia.

W dodatku, jak widzê, na dzi¶ to jeste¶ strasznie "cienki" i kompletnie Ci siê nie kojarzy nawet z grubsza co do czego pasuje i na jaki okres - proszê wiêc, zacznij od przeczytania przez najbli¿szy tydzieñ pozosta³ych postów w dziale Uzbrojenie - pó¼ne ¶redniowiecze.

Np. nie ma czego¶ takiego jak he³m z przy³bic± - przy³bica to w³a¶nie he³m - taki, który ma otwieran± klapê/zas³onê. Pisali¶my o tym setki razy. Czyli od razu widaæ ¿e nie czyta³e¶ nawet tematu o he³mach na Freha...

Nie chcê Ciê zniechêcaæ, ale tutaj to jest bardziej jak na studiach ni¿ jak w gimnazjum - musisz sam szukaæ, dostajesz raczej namiar na ¼ród³a ni¿ gotowce, no i musisz siê trochê wykazaæ ¿e opanowa³e¶ podstawy zanim zaczniesz pytaæ o wiêcej. Bo na takie pytania, na które sam mo¿esz sobie znale¼æ odpowied¼ przegl±daj±c Frehê i u¿ywaj±c klawisza "Szukaj", z zasady nie tylko nie odpowiadamy ale nawet od pewnego momentu lec± za to karne punkty...

Masz wakacje, to do roboty. Chocia¿ nie s±dzê ¿eby¶ zd±¿y³ jeszcze w tym sezonie stworzyæ porz±dne podstawy, to jednak wymaga czasu (wiêcej szukanie i sprawdzanie, ni¿ samo szycie/kucie).

Tylko siê nie przera¿aj. Sam powiedzia³e¶ ¿e chcesz robiæ porz±dn± rekonstrukcjê, dlatego Ciê tak cisnê smile.gif
brat grucha:)
D³uga droga przed Tob±.

Ja ze swojej strony mogê pomóc przy dzierganiu kolczugi. Mam tu na my¶li sprawy techniczne, jak czego¶ nie wiesz albo z czym¶ siê motasz to pisz.
drzemik
I ma³a uwaga co do kolczugi:
Je¶li nie umiesz i nie masz sprzêtu do nitowania to lepiej kup/zamów gotow± (nitowan±!).
Z kolczug± plecion± z drutu ju¿ teraz nie wejdziesz na wiêkszo¶æ imprez, a pewnie za rok ju¿ na ¿adn± szanuj±c± siê.

Jak chcesz byæ mobilny to mo¿e jednak zrób siê na lekkiego?
Dobra przeszywka (szyta rêcznie) + kapalin + rêkawice (kolcze nitowane lub klepsydry - zale¿nie, któr± czê¶æ XIV wieku obierzesz) i do tego w³ócznia/glewia/halabarda a przy pasie kord. Jako uzupe³nienie tarcza (jajo, pawê¿, puklerz) i jeste¶ gotów.
Na pewno taniej i szybciej skompletujesz poprawny zestaw.
Zolton01
Hmm...dziêki Panowie ;)
Poszukam, postudiujê owe materia³y przez wakacje. Je¿eli chodzi o wiarê to jestem katolikiem :P Herb jaki reprezentujê (posiadam) to nasz bractwowy. Kolorystyka herbu to czerwony, bia³y i czarny.
Nogawice mam roz³±czne (nie spodnie) barwy czerwonej jak z reszt± przeszywanica i kaptur pikowany.
Kolczugê no niestety sk³adam z drutu bo ju¿ kupi³em i powoli j± plotê stylem (metod±) 4 w 1.

Macie ca³kowit± racjê, trochê namiesza³em pisz±c, ¿e chcê byæ rycerzem a opisuj±c piechura.

Narodowo¶æ jak± bym chcia³ (pochodziæ) to Polska.
Ramy czasowe no to niech ju¿ bêd± te czasy ok 1361 r. jak to Viator napisa³.
brat grucha:)
Jak ju¿ robisz plecionkê z drutu to b³agam chocia¿ czarny drut (rdzewiej±cy) nie ocynk.
Vronec
ehh

a ja koledze polecê podstawow± ksi±¿kê,
bazê na podstawie której bêdzie móg³ budowaæ swoja wiedzê,
na pocz±tek wystarczy:

http://historia.org.pl/2010/08/06/bron-woj...gacki-recenzja/


do dostania w empikach nawet.

To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.