Piechur nierycerskiego pochodzenia = he³m otwarty. Nie masz raczej wyboru.
A poza tym... Zolton... Proszê Ciê, poczytaj trochê wiêcej zanim zaczniesz pytaæ, ch³opie!!!
Wychodzi na to ¿e Ty nawet nie wiesz kogo chcesz odtwarzaæ - dot±d pisa³e¶ o rycerzu, a teraz piszesz o lekkim piechurze. Jak rycerz, to nie piechur! Jak mo¿emy Ci cokolwiek doradziæ skoro sam nie wiesz czego chcesz? Zastanów siê dobrze nad tym, kogo masz zamiar odtwarzaæ. Przecie¿ rekonstrukcja nie koñczy siê na polu bitwy lub w szrankach, a kompletnie co innego bêdziesz musia³ robiæ i i naczej wygl±daæ jako lekki piechociniec, a co innego jako szlachetnie urodzony, nawet je¶li chudopacho³ek.
Wy³o¿ê Ci tu kawê na ³awê bo mam akurat chwilê czasu.
Tak jak Ci pisa³em, trzy g³ówne rzeczy jakie MUSISZ ustaliæ zanim zaczniesz kompletowaæ cokolwiek, to:
- datowanie (z rozrzutem czasowym nie wiêkszym ni¿ 30-40 lat, chocia¿ dla pó¼nego ¶redniowiecza najw³a¶ciwsze by³oby 20 lat),
- miejsce zamieszkania lub pochodzenia (pañstwo lub kraina, narodowo¶æ),
- status postaci (pochodzenie spo³eczne/warstwa spo³eczna, zamo¿no¶æ, "zawód wykonywany").
Do tak dobranej postaci bêdziesz musia³ dobraæ strój cywilny codzienny/obozowy (bielizna, szata wierzchnia prosta) i galowy/od¶wiêtny (szata wierzchnia ozdobna lub z lepszego materia³u, p³aszcz, nakrycie g³owy, elementy bi¿uterii), uzbrojenie zaczepne i odporne/obronne, bêdzie Ci ponadto potrzebne co najmniej jako minimum jakie¶ pos³anie (koc lub futro) i naczynia sto³owe (kubek, talerz lub miska, ³ycha, nó¿ obozowy/roboczy). Potem przyjdzie reszta.
Pamiêtaj tutaj, ¿e je¶li zdecydujesz siê na bycie rycerzem to wymagania co do ilo¶ci i jako¶ci wyposa¿enia bêd± trochê wy¿sze. Np. musisz - musisz! - wymy¶liæ herb czyli ustaliæ jakiego herbu bêdziesz u¿ywaæ (nawet je¶li nie zamierzasz go ani wyszywaæ na stroju, ani na razie malowaæ na tarczy, to jaki¶ musisz mieæ - rycerz spytany o swój herb nie mo¿e odpowiedzieæ "nie wiem"). Nie maj±c do¶wiadczenia sam go raczej nie wymy¶laj chyba ¿e zaproponujesz to co wymy¶lisz (ale to w temacie Heraldyka) i skonsultujesz z nami. Potrzebne bêdzie te¿ to choæby do zachowania spójno¶ci strojowej, bo w zasadzie je¶li odtwarzasz rycerza to nie powiniene¶ mieæ go³ej kolczugi na klacie tylko na niej je¶li nie tunikê/jakê herbow±, to przynajmniej w Twojej barwie/barwach. Wiêc trzeba te barwy wpierw ustaliæ i od razu trzymaæ siê ich przy zamawianiu materia³u na jakê i na strój od¶wiêtny, który tym bardziej powinien byæ w Twoich barwach, czyli znów zadbaæ z góry, aby to co przygotujesz stanowi³o spójn± ca³o¶æ.
Dalsz± spraw±, ale która te¿ nale¿y do rysu odtwarzanej postaci i mo¿e siê przydaæ zw³aszcza w wypadku udzia³u w imprezach zamkniêtych, wiêc gdzie¶ tam warto przy okazji siê nad tym pozastanawiaæ, jest ustalenie czy jeste¶ np. bardziej czy mniej wierz±cy (a mo¿e prawos³awny - w ¶redniowieczu raczej nie mog³e¶ siê deklarowaæ jako niewierz±cy wiêc musisz przynajmniej umieæ swoje wyznanie nazwaæ i powiedzmy siê prze¿egnaæ - prawos³awni robi± to w druga stronê ni¿ katolicy), albo czy i w jakich jêzykach (na niby, niekoniecznie naprawdê) umiesz czytaæ i pisaæ, albo z jakiego dok³adnie miasta i rodu pochodzisz - od tego zale¿y trochê drugoplanowych ale istotnych gad¿etów strojowych no i pomaga to w dobrej zabawie - ale to na pó¼niej. U¶wiadamiam Ci tylko ¿eby¶ tak z grubsza obj±³ my¶lowo ca³y zakres, nad którym warto po trochu my¶leæ ju¿ na etapie robienia podstawowego stroju, uzbrojenia i wyposa¿enia.
W dodatku, jak widzê, na dzi¶ to jeste¶ strasznie "cienki" i kompletnie Ci siê nie kojarzy nawet z grubsza co do czego pasuje i na jaki okres - proszê wiêc, zacznij od przeczytania przez najbli¿szy tydzieñ pozosta³ych postów w dziale Uzbrojenie - pó¼ne ¶redniowiecze.
Np. nie ma czego¶ takiego jak he³m z przy³bic± - przy³bica to w³a¶nie he³m - taki, który ma otwieran± klapê/zas³onê. Pisali¶my o tym setki razy. Czyli od razu widaæ ¿e nie czyta³e¶ nawet tematu o he³mach na Freha...
Nie chcê Ciê zniechêcaæ, ale tutaj to jest bardziej jak na studiach ni¿ jak w gimnazjum - musisz sam szukaæ, dostajesz raczej namiar na ¼ród³a ni¿ gotowce, no i musisz siê trochê wykazaæ ¿e opanowa³e¶ podstawy zanim zaczniesz pytaæ o wiêcej. Bo na takie pytania, na które sam mo¿esz sobie znale¼æ odpowied¼ przegl±daj±c Frehê i u¿ywaj±c klawisza "Szukaj", z zasady nie tylko nie odpowiadamy ale nawet od pewnego momentu lec± za to karne punkty...
Masz wakacje, to do roboty. Chocia¿ nie s±dzê ¿eby¶ zd±¿y³ jeszcze w tym sezonie stworzyæ porz±dne podstawy, to jednak wymaga czasu (wiêcej szukanie i sprawdzanie, ni¿ samo szycie/kucie).
Tylko siê nie przera¿aj. Sam powiedzia³e¶ ¿e chcesz robiæ porz±dn± rekonstrukcjê, dlatego Ciê tak cisnê