Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: XIII w Lusowie 22-24.06.2012
> Inne > Kalendarium 2012
Stron: 1, 2, 3
Przemys³ z Poznania
Witajcie !

Z wielk± rado¶ci± informujê, ¿e XIII w Lusowie odbêdzie siê jak co rok !
Wstêpny przewidziany termin to 22 - 24 czerwca lub czerwiec rozmowy jeszcze trwaj±.
Miejsce wiadomo teren parafii w Lusowie ko³o Poznania, jak zwykle zapewnimy jedzenie wodê toy-ki, pomoc medyczn±, co do s³omy to hm... no w³a¶nie, powiem tak my¶limy nad tym i rozwa¿amy ten temat. Plany organizacyjne w pe³ni szczegó³y na wiosnê, je¿eli chcecie podzieliæ siê swoimi pomys³ami lub uwagami gor±co zapraszam.

Na razie to tyle, wkrótce nowe szczegó³y i informacje.
Kontakt: choragiewtarnowska@tlen.pl

Pozdrawiam !
Przemys³ z Poznania zwany P±czkiem
Lady Draconia
Aaaaa, czeka³am na to! Jestem na 100 % choæbym mia³a na miotle przylecieæ!

A.

Poprawka - jeste¶my!
Arek h. Pa³uki
Ufff ju¿ siê wystraszy³em, ¿e mam ju¿ podpisan± umowê na ten weekedn ale jednak nie ;)
Anka z Mazowsza
W zesz³ym roku spó¼niamy siê ze zg³oszeniami i nie mogli¶my sobie darowaæangsad.gif W tym bardzo bardzo chcieliby¶my przyjechaæ!
Pozdrowienia od warszawskiej Komandorii Templariuszy
Tomasz Jesionek
Oby pogoda by³a lepsza ni¿ w zesz³ym roku icon_wink.gif
Lady Draconia
CYTAT
Oby pogoda by³a lepsza ni¿ w zesz³ym roku

Iiii tam, z tego co pamiêtam zapowiada³a siê wy¶mienicie:) tylko potem siê troszkê syp³o :P
Tomal
No to zapewnie i my siê pojawimy, na razie nie wiem w jakiej silê ale na pewno wiêkszej ni¿ rok temu.
Roar
Do¶æ dobra data je¶li inne czynniki mi bêd± sprzyjaæ to i ja siê zjawiê
Glendziol
W tym roku mam szczer± nadziejê w koñcu pojawiæ siê pod Poznaniem smile.gif
Marek Hilgendorf
Jako, ¿e na pewno potencjalni uczestnicy oczekuj± wymagañ sprzêtowych do turnieju bojowego ¶pieszê poinformowaæ, ¿e w tym roku postanowili¶my podnie¶æ wysoko poprzeczkê i wprowadziæ kilka zmian.
Wszyscy znamy stwierdzenie, ¿e "kto siê nie rozwija, tan siê cofa" i w tym w³a¶nie duchu okre¶lone zostan± tegoroczne wymagania.


1. Turniej bojowy traci status turnieju otwartego o charakterze sportowym, w zwi±zku z czym wypada z rankingu XIII wiecznego. Sta³o siê tak za spraw± mocno podwy¿szonych wymagañ "materialnych" odno¶nie uczestnictwa.

2. Warunkiem dopuszczenia do uczestnictwa w turnieju bojowym bêdzie stawienie siê na polu w towarzystwie przynajmniej dwóch ludzi: giermka (zbrojnego, mo¿e byæ lekkozbrojny) oraz herolda. Mile widziana kibicuj±ca dama, ale to nie jest wymagane- mo¿e na miejscu uda siê zyskaæ wzglêdy jakiej¶ wybranki bigsmile2.gif .
Wielko¶æ orszaku oczywi¶cie mo¿e byæ ró¿na (wiêksza), a z braku w³asnego herolda mo¿na bêdzie "dogadaæ" siê z jakim¶ chêtnym osobnikiem, który bêdzie swego "pracodawcê" zapowiada³ (ochotnicy do heroldowania mog± siê og³aszaæ w tym temacie).

3. Wymagania sprzêtowe:
- Ochrona g³owy datowana na lata 1190-1290, czyli: he³my z nosalem z dzwonem "konicznym", jak i "sferycznym" (mog± byæ malowane w barwy wojownika), he³my ¿ebrowe z nosalem, tzw. normany z mask± (dzwon pe³ny, jak i ¿ebrowy), "czapki frygijskie" z mask± jak i z nosalem, tzw. "pó³garnki", he³my garnczkowe z wy³±czeniem he³mów typu sugarloaf.
Do dyskusji pozostaje sprawa dopuszczenia kapalina jako he³mu, którego równie¿ u¿ywa³o rycerstwo w walce- pytanie, czy dopu¶ciæ go do turnieju podobnie jak innej he³my otwarte poddajê pod Wasz os±d.
Pod he³m garnczkowy mo¿na za³o¿yæ sam kaptur pikowany, pod resztê he³mów wymagany kaptur kolczy, oczywi¶cie nitowany

- Ochrona tu³owia w postaci: kolczugi nitowanej z d³ugim rêkawem* (tak, tak dobrze przeczytali¶cie- kto¶ to kiedy¶ musia³ w koñcu zrobiæ)- ten element jest bezwzglêdnie wymagany od uczestnika turnieju rycerskiego. Kolczuga NIE MUSI mieæ integralnego kaptura- dopuszczalne jest za³o¿enie osobnego kaptura kolczego nitowanego na podk³adzie pikowanym (Pawe³ Boleszczuk ma do sprzedania za rozs±dn± cenê http://www.freha.pl/index.php?s=&showt...t&p=323562).
Muszê jeszcze poddaæ konsultacjom mo¿liwo¶æ dopuszczenia samego kaptura pikowanego. O tym pogadamy tu w temacie
Dodatkowo mo¿na za³o¿yæ p³aty na skórze, lub p³ótnie (bêdzie siê "op³aca³o") z metalowymi zbrojeniami- skórzane "wype³nienie" nie zostanie dopuszczone. Innym wariantem dodatkowej ochrony tu³owia mo¿e byæ pikowany "bezrêkawnik".
Walcz±cy w he³mach garnczkowych zostan± poproszeni o za³o¿enie na wierzch cote d'armes w swoich barwach.

- Ochrona nóg: wymagane nogawice pikowane siêgaj±ce minimum do pó³ ³ydki (wyra¼nie za kolano), oczywi¶cie lepiej by siêga³y do stopy, a jeszcze lepiej by mia³y integraln± stopê. NIE MUSZ¡ byæ to nogawice kolcze, ale je¶li kto¶ siê zdecyduje (bêdzie siê "op³acaæ") jedyne dopuszczalne bêd± nogawice kolcze nitowane. Na pikowane d³ugie nogawice mo¿na za³o¿yæ dodatkowe krótkie, tak¿e ze stalowym okr±g³ym "kapslem" chroni±cym rzepkê, nie zas³aniaj±cym boków kolan. Stalowe os³ony kolan zas³aniaj±ce boki dopszczalne jedynie do nogawic kolczych.

- Ochrona d³oni najchêtniej pod postaci± integralnych mitynek, jednak dopuszczone bêd± osobne rêkawice "dwupalczaste" (czyli 4 palce razem i kciuk oddzielnie). W tym przypadku bezpieczeñstwo stawiam wy¿ej nad historyczno¶æ i dopuszczê "patenciarstwo" w postaci zaszycia w pikowaniu rêkawicy skórzanych, b±d¼ nawet stalowych p³ytek, pod warunkiem, ¿e nie bêd± widoczne na zewn±trz. Je¶li bêdziemy chcieli na wierzch daæ plecionkê kolcz± to wymagana bêdzie plecionka nitowana.
Niedopuszczona zostanie rêkawica XIV-XV-XVI wieczna obszyta p³ótnem lub skór±...

- Tarcza o kszta³cie potwierdzonym ¼ród³owo dla lat 1190-1290. Mam jednak pro¶bê o przes³anie mi podstawy ¼ród³owej, je¶li kto¶ bêdzie chcia³ stawiæ siê z pawê¿k±. Nie okre¶lam maksymalnej d³ugo¶ci tarczy, jednak zalecam by nie by³a d³u¿sza ni¿ 1 metr. Tarcze okr±g³e niedopuszczalne. Na tarczy trójk±tnej dopuszczalne zamocowanie umba po przes³aniu potwierdzenia ikonograficznego, b±d¼ archeologicznego (chodzi o to, ¿e takie umbo nie do ka¿dej tarczy pasuje- chcia³bym móc wcze¶niej to oceniæ). Najchêtniej widziane s± tarcze zrobione z klepek drewnianych, jednak w tym roku dopuszczamy tarcze sklejkowe pod warunkiem, ¿e ca³a tarcza jest oklejona p³ótnem lub skór± (tak¿e od wewn±trz!). Mo¿na wzmocniæ randy tarczy p³ótnem, b±d¼ skór±, najlepiej ukrywaj±c to wzmocnienie pod warstw± zewnêtrzn± okleiny. Niedopuszczalne jest okuwanie randów stal± pod ¿adn± postaci±.

* Rêkaw mo¿e byæ 3/4, ale warunkiem dopuszczenia bêdzie sytuacja w której przy rêce podniesionej do góry nie zostanie ods³oniêty ³okieæ walcz±cego- np tak jak na tym zdjêciu mojej kolczugi http://www.facebook.com/photo.php?fbid=142...e=3&theater

Zawczasu odpowiem na kilka pytañ, ³atwych do przewidzenia:
- Nie, nie oszala³em
- Tak, zdajê sobie sprawê, ¿e to ograniczy ilo¶æ uczestników
- Tak, wiem, ¿e czê¶æ w ogóle nie przyjedzie
- Tak, znajdzie siê wystarczaj±ca liczba walcz±cych w g³ównej bojówce (nie okre¶la³bym takich wymagañ, gdybym tego nie sprawdzi³)

Te ostre wymagania dotycz± jedynie G£ÓWNEJ BOJÓWKI (która ma przypominaæ coraz bardziej turniej rycerski), do innych konkurencji ju¿ takie restrykcyjne nie bêd±.

Wymagania dotycz±ce broni umieszczê wkrótce- bêd± te¿ podniesione w stosunku do roku ubieg³ego, ale g³ownie w dziedzinie respektowania pewnych wcze¶niejszych postanowieñ.

Spodziewam siê dyskusji, ale i gor±co do niej zachêcam....
Marek Hilgendorf
Wymagania odno¶nie broni.
Dopuszczona bêdzie broñ sieczna spe³niaj±ca nastêpuj±ce wymagania:
- Miecz o g³owni d³ugo¶ci odpowiadaj±cej zachowanym egzemplarzom (najkrótsz± znan± mi g³owni± miecza z epoki jest g³ownia tego miecza http://www.vikingsword.com/vmuseum/vmrs1.html ). Zasada jest taka- je¶li masz replikê (rekonstrukcjê) istniej±cego zachowanego do naszych czasów egzemplarza to zachowaj jego oryginalne wymiary, je¶li za¶ nie masz repliki tylko miecz lu¼no wzorowany na ówczesnych to POPROSZÊ o g³ownie nie krótsz± ni¿ 75 cm.

- Waga miecza DOWOLNA. Wiem, ze zaraz posypi± siê gromy, ale skoro siê wymaga nitowanki, jako rozwi±zania historycznego, to nale¿y konsekwentnie dopu¶ciæ miecze o historycznej wadze. W³a¶ciciel leciutkiego, wiotkiego miecza, który daje mu przewagê szybko¶ci ponosi du¿e ryzyko uszkodzenia broni, wiêc uwa¿am, ¿e ka¿dy ma prawo u¿yæ broni o dowolnej wadze, byleby historycznie wydatowanej i wygl±daj±cej...

- G³ownia typu X, XI (a), XII (a), XIV, XIIIa* z JEDNYM ZBROCZEM. W tym roku nie uczyniê wyj±tku pod ¿adnym pozorem (nawet w przypadku zdarzeñ losowych) dla niehistorycznie wygl±daj±cych mieczy niezale¿nie od tego, czy jest to Hanwei (taki np. jest ca³kowicie dopuszczalny http://www.goods.pl/product/description/18...er(SH2405).html ¿eby nie by³o, ¿e siê uwzi±³em na jakiego¶ producenta), Tylko, Chlebowski, Szanek, czy jakikolwiek inny. To ju¿ trzeci turniej w Lusowie, gdzie obowi±zuj± podwy¿szone standardy i nie nikt nie powinien siê dziwiæ takim obostrzeniom.

W przypadku w±tpliwo¶ci co do historyczno¶ci danego egzemplarza zastrzegam sobie prawo do poproszenia o podstawê ¼ród³ow± takiego a nie innego wygl±du ostrza.

- jelec i g³owica- do edycji jak tylko dorwê swojego Oakeshotta- dzi¶ to uzupe³niê.

- Z wielk± rado¶ci± zobaczê w szrankach rycerza w opancerzeniu "angielskim" (opartym o ikonografiê Matthew Parisa- np. ¯ywocie Edwarda Wyznawcy) dzier¿±cego w rêku tzw. Conyers Falchion- mo¿e byæ pozbawiony zdobieñ, byleby zachowa³ proporcjê tej piêknej i ekstremalnie nietypowej broni rycerskiej (tak, tak, moi mili- byle piechociarz nie ozdabia³ g³owicy swego tasaka niemal¿e "cesarskim" or³em).
Proszê pogrzebaæ w prywatnych zasobach ikonograficznych- je¶li kto¶ znajdzie jaki¶ tasak w rêkach rycerza, to nie widzê przeszkód by tak± broñ (inn± ni¿ Conyers) te¿ dopu¶ciæ.

W pieszym turnieju bojowym-rycerskim nie dopuszczona zostanie broñ obuchowa i drzewcowa pod ¿adn±, nawet megahistoryczn± postaci±.

Je¶li kto¶ szuka dobrego egzemplarza "od rêki" to ponownie odsy³am do wyprzeda¿y Boleslaviusa http://www.freha.pl/index.php?s=&showt...st&p=323561

Na razie tyle je¶li chodzi o broñ- jak co¶ sobie przypomnê, to uzupe³niê. Pomimo do¶æ precyzyjnych wymagañ wbrew pozorom wybór jest gigantyczny- premiuj± one jednak osoby bawi±ce siê g³ównie w XII/XIII a dyskryminuj± "multiperiodowców". Uczyni³em tak z rozmys³em, ¿eby uhonorowaæ osoby, które po¶wiêci³y siê rekonstrukcji tego w³a¶nie okresu.


* To nie pomy³ka- do walki z tarcz± mo¿na stawiæ siê z wczesnym d³ugim mieczem, o ile posiadamy taki, którym jeste¶my w stanie w³adaæ jedn± rêk±.
Anuszka
ja oczywi¶cie te¿ siê zg³aszam ;)
Marek Hilgendorf
Chcia³bym te¿ namówiæ uczestników turnieju, którego zasady opisa³em powy¿ej, ¿eby spróbowali podoskonaliæ umiejêtno¶ci jazdy konnej, bo chcia³bym zorganizowaæ dla nich buhurt konny.

Nie jest to ¿aden wymóg, ale by³bym zachwycony, gdyby Panowie pokazali siê te¿ w siodle- to by³by mega-full-wypas! Macie jeszcze pó³ roku na naukê!

Teraz o giermkach- spodziewam siê, ¿e bêdzie to wojownik lekkozbrojny, choæ tu nie wykluczam kogo¶ w dopancerzonym korpusie, np. kolczug± z krótkim rêkawem, która dawa³aby mu pewne bonusy przy starciu z samym "pikowanym" przeciwnikiem. Oczywi¶cie wszelkie elementy kolcze obligatoryjnie maj± byæ nitowane, nie ma jednak obowi±zku ich stosowania.

Giermkowie bêd± walczyæ po swoich "panach".
Zasady walki, warunki rozstrzygania staræ i wy³onienia zwyciêzcy turnieju podam w osobnym po¶cie jak ju¿ siê ostatecznie wykrystalizuj±.

- Giermkowie, jako lekkozbrojni bêd± mogli u¿ywaæ broni obuchowej, ale równie¿ siecznej, w tym tasaków.
- bêd± zobowi±zani walczyæ w he³mach otwartych
- opancerzenie nie bêdzie mog³o zawieraæ ¿adnych zbrojników, czy elementów p³ytowych.
Ogólnie zasady dla lekkich z zesz³ego roku
Marek Hilgendorf
Kolejna kwestia- osoby, które nie mog±/nie chc± spe³niæ powy¿szych wy¶rubowanych wymagañ, a przyjad± do nas i przywioz± sprzêt bêd± mog³y wzi±æ udzia³ w bardziej "klasycznej" bojówce, która odbêdzie siê przed turniejem g³ównym na zasadach zesz³orocznych.
Oto one http://www.freha.pl/index.php?s=&showt...st&p=294993


Ponadto przewidujemy nasz firmowy turniej dru¿yn lekkozbrojnych z drobnymi zmianami w zasadach rozstrzygania staræ.

Chêtni ciê¿kozbrojni bêd± mogli skrzykn±æ siê na klasyczny turniej 5/5 na zasadach "rze¼nickich"- tu nie bêdzie obostrzeñ co do nitowanek.

Wkrótce dalsze konkrety oraz znienawidzona lista patentów niedopuszczalnych.

I na koniec- proszê siê na razie powstrzymaæ z wysy³aniem zg³oszeñ- w tym roku zapisy przeprowadzimy du¿o pó¼niej, ¿eby¶cie mieli czas na zastanowienie siê, czy na prawdê chcecie do nas przyjechaæ. Nie chcemy by powtórzy³a siê niemi³a dla nas sytuacja z zesz³ego roku, kiedy to z zapowiedzianych prawie 200 osób zjawi³o siê ok 130, podczas gdy inni chêtni zostali odprawieni z kwitkiem.
Tomasz Jesionek
Chcia³bym zobaczyæ jak bêdzie wygl±da³a taka bojówka "na bogato" smile.gif Sam te¿ wzi±³bym udzia³ ale nie wiem czy wyrobiê siê z ciê¿kim sprzêtem (takim jak Bozia przykaza³a) do tego terminu. Ale chêtnie pogiermkujê i powalczê na lekko smile.gif
Marek Hilgendorf
CYTAT(Tomasz Jesionek @ 21:54 10.01.2012) *
Chcia³bym zobaczyæ jak bêdzie wygl±da³a taka bojówka "na bogato" smile.gif

Ja te¿ bym chcia³, st±d te wymagania. Wydaj± siê kosmiczne, ale od 5 lat gadamy po k±tach, ¿e trzeba te nitowanki wprowadziæ i g... siê z tym robi. Mnie natchnê³a zesz³oroczna wyprawa do Czech, gdzie by³ taki w³a¶nie wymóg i wszyscy to przyjmowali jako co¶ oczywistego.

CYTAT(Tomasz Jesionek @ 21:54 10.01.2012) *
Ale chêtnie pogiermkujê i powalczê na lekko smile.gif

Mo¿esz siê nawet "wynaj±æ" komu¶, kto takowego nie ma
Indar
CYTAT(Marek Hilgendorf @ 22:02 10.01.2012) *
Mo¿esz siê nawet "wynaj±æ" komu¶, kto takowego nie ma


Niech go rêka boska broni.
devil.gif
brat Bule
No i super co¶ siê i na zachodzie ruszy³o. Tak trzymaæ smile.gif.
Armand
CYTAT
z braku w³asnego herolda mo¿na bêdzie "dogadaæ" siê z jakim¶ chêtnym osobnikiem, który bêdzie swego "pracodawcê" zapowiada³


Mamy kryzys, mo¿e to podwaliny ruchu samotnych heroldów do wynajêcia... bigsmile2.gif

CYTAT
I na koniec- proszê siê na razie powstrzymaæ z wysy³aniem zg³oszeñ


Ok, ale jako ¿e nie mam daleko, choæby w cywilkach i z namiotem móg³bym siê pojawiæ. Od do¶æ dawna planujê powrót do klimatów z Outremer... smile.gif
Marek Hilgendorf
CYTAT(Armand @ 00:25 11.01.2012) *
Mamy kryzys, mo¿e to podwaliny ruchu samotnych heroldów do wynajêcia... bigsmile2.gif


Mo¿na te¿ wynaj±æ grupê wêdrownych ¿onglerów, minstreli, czy mniej wêdrownych trubadurów, by opiewali czyny i przewagi swojego pracodawcy- zaznaczam, ¿e bêdzie to bardzo mile widziane przez Króla Turniejowego i Lo¿ê Dam.


Szymek z K-g
O a jednak siê odbêdzie. Wprowadzi³e¶ mnie w b³±d na sali Marku (!)
³a³.
Jestem pod pozytywnym wra¿eniem w/w "wymagañ"; je¿eli tak dalej pójdzie to stan± siê one nie wymaganiami a standardem. Mo¿e za kilka lat zobaczymy na Lusowie turniej dla rycerzy walcz±cych poprawnie mieczem (czyli nie krawêdziowanie). Marzenie...
Ko³obrzeg wpadnie w x liczbie.
AgusiaW
Ja te¿ zg³aszam siê ju¿ teraz, rok temu zaspa³am i okaza³o siê, ¿e miejsc ju¿ nie by³o ;P Wiêc teraz dostatecznie wcze¶nie zg³aszam chêæ uczestniczenia w tym jak¿e zacnym spotkaniu smile.gif
honzikXIII






A co z tarczami( puklerz siê bawi?)i co z tasakami, których g³ownia jest poni¿ej wymaganej d³ugo¶ci 75cm?
Marek Hilgendorf
CYTAT(Marek Hilgendorf @ 15:39 10.01.2012) *
- Miecz o g³owni d³ugo¶ci minimum 75 cm

Powy¿szego zapisu chyba nie muszê dodatkowo wyja¶niaæ. Wyt³uszczenia s± czynione w celu zwrócenia uwagi na s³owa-klucze

CYTAT(Marek Hilgendorf @ 15:39 10.01.2012) *
dzier¿±cego w rêku tzw. Conyers Falchion.

Wujek Google powie Ci jakiej d³ugo¶ci jest g³ownia tego tasaka- taka ma byæ....

CYTAT(Marek Hilgendorf @ 15:39 10.01.2012) *
Proszê pogrzebaæ w prywatnych zasobach ikonograficznych- je¶li kto¶ znajdzie jaki¶ tasak w rêkach rycerza, to nie widzê przeszkód by tak± broñ (inn± ni¿ Conyers) te¿ dopu¶ciæ.

Jak wygrzebiesz jaki¶ inny tasak to proszê uprzejmie- dopuszczona zostanie jego rekonstrukcja w skali 1:1 bez ewentualnych zdobieñ. W przypadku rekonstruowana broni na podstawie ikonografii d³ugo¶æ g³owni wyliczamy z proporcji, ot ca³a filozofia.

EDIT. Jako, ¿e tasaki w XIII wieku stanowi± spore novum, szczególnie w rêkach rycerzy, to w tym przypadku bêdê prosi³ o dok³adne rekonstrukcje- jest to celowe obostrzenie- w przypadku mieczy macie w gruncie rzeczy spor± swobodê w "kompozycji" elementów g³ownia-jelec-g³owica.


CYTAT(Marek Hilgendorf @ 12:54 10.01.2012) *
Tarcze okr±g³e niedopuszczalne.

To chyba rozwi±zuje do¶æ kategorycznie kwestiê puklerza w g³ównym rycerskim turnieju bojowym.

Proszê siê wstrzymaæ z oficjalnymi zg³oszeniami, ¿adne z nich nie jest teraz rozpatrywane. Oczywi¶cie mo¿ecie siê tu deklarowaæ wstêpnie i zadawaæ wszelkie pytania. W chwili obecnej dogrywamy kwestie finansowo-organizacyjne (Pan P±czu¶ walczy jak lew, by stworzyæ Wam dobre warunki). Osoby, które nie za³apa³y siê w zesz³ym roku nie bêd± na pewno pokrzywdzone.
Halfgar
TO ja sobie odpuszczê, choæ ju¿ zamierza³em wzi±c wolne angsad.gif

- nie jestem rycerzem
- uzywam prawie wy³acznie okr±g³± tarczê
- nie mam giermka ... jedynie mogê mieæ niewolnika :P
- pancerz ³uskowy nie wchodzi w grê ... to nie jest kolczuga nitowana :P
- nie walczê mieczem tylko szabl± ...
Marek Hilgendorf
Na turnieju full-wypas Saracen, a w³a¶ciwie saracen mo¿e wygl±daæ tylko jak na zdjêciu poni¿ej!
O! Tak Ci powiem!
Przemys³ z Poznania
No to siê temacik rozwin±³ !

A teraz parê spraw organizacyjnych.

Termin zg³oszeñ na turniej zostanie podany w miesi±cu marcu, w pierwszej kolejno¶ci zostan± rozpatrzone zg³oszenia osób goszcz±cych ju¿ u nas (serdecznie zapraszamy te¿ nowe osoby lub grupy) wiadomo weryfikacja bêdzie !
Grupy zg³aszaj±ce siê w zesz³ym roku, a które nie dojecha³y do Lusowa bêd± rozpatrywane w drugiej kolejno¶ci wiadomo czynniki losowe ( praca, pogrzeb, choroba ) traktowane s± jako usprawiedliwiaj±ce i nie maj± wp³ywu na zg³oszenia.
Chcemy unikn±æ sytuacji z zesz³ego roku kiedy zaplanowali¶my wszystkie wolne miejsca odmawiaj±c niektórym osob± zaproszeñ poniewa¿ nie mieli¶my ju¿ gdzie ich umie¶ciæ, a przed samym turnieje znaczna czê¶æ uczestników nie dojecha³a.

Nastêpna sprawa ma siê s³omy do sienników, co powiecie gdyby z niej zrezygnowaæ ?
Proszê o Wasze opinie.

Pozdrawiam Wasz Wielce itd... P±czek
Tomasz Jesionek
CYTAT
Nastêpna sprawa ma siê s³omy do sienników, co powiecie gdyby z niej zrezygnowaæ ?
Proszê o Wasze opinie.


Zbrojni mog± równie dobrze wyspaæ siê na przeszywce. Spa³em tak na Czersku i by³o ok, lepiej ni¿ na sienniku smile.gif Tylko co z niewalcz±cymi i dziewczynami. Nie ka¿dy ma alternatywne ³o¿e. W ka¿dym razie je¶li o mnie chodzi to obejdê siê bez s³omy której w trzy ... wiozê potem do domu z reszt± baga¿u tongue.gif
Halfgar
CYTAT(Marek Hilgendorf @ 12:56 12.01.2012) *
Na turnieju full-wypas Saracen, a w³a¶ciwie saracen mo¿e wygl±daæ tylko jak na zdjêciu poni¿ej!
O! Tak Ci powiem!



To ju¿ jawna dyskryminacja ... coffee.gif coffee.gif coffee.gif
Marek Hilgendorf
Poniewa¿ pojawi³o siê spore zamieszanie co do programu i charakteru turnieju w Lusowie wyja¶niam i oznajmiam!
Odbêd± siê nastêpuj±ce wydarzenia:

- turniej bojowy full-wypas z podwy¿szonymi wymaganiami (nitowanki)- dla rycerzy ¶wieckich!. To kwestia nienegocjowalna!!!
Tu bêd± najfajniejsze nagrody. W ramach tego wydarzenia odbêdzie sie równie¿ turniej giermków.
W zale¿no¶ci od ilo¶ci uczestników mo¿e bêdzie nawet kilka konkurencji w ramach tego wydarzenia.
Ten turniej jest najwa¿niejszy i bêdzie stanowiæ o¶ ca³ego spotkania w Lusowie.

- turniej bojowy "sportowy" na zasadach zesz³orocznych (bez nitowanek, choæ nikt nie zabroni w nitowankach)- mog± startowaæ zakonnicy, Bizantyjczycy, Mongo³owie itp itd w ciê¿kim opancerzeniu. Odbêdzie siê po turnieju full-wypas i raczej "po obiedzie".

- 5/5 lekkozbrojny z minimalnie zmienionymi zasadami prowadzenia walki.

- turniej ³uczniczy

- bieg damo-rycerski

- miêkkie morgensterny dla kobiet, ale te¿ koedukacyjne (w zesz³ym roku spontanicznie tak w³a¶nie wysz³o)

- konkurencje konne (mo¿e uda sie namówiæ uczestników turnieju full-wypas na buhurt konny)

- 5/5 ciê¿kozbrojny je¶li starczy czasu i bêd± chêtni- to zostawiam w gestii chêtnych uczestników- my udostêpnimy pole turniejowe.


NIE PRZEWIDUJÊ osobnego turnieju d³ugiego miecza, ale sparringi mo¿na porobiæ, choæby w celu wy³onienia jakich¶ sensownych zasad.
Armand
CYTAT(Przemys³ z Poznania @ 14:49 13.01.2012) *
Nastêpna sprawa ma siê s³omy do sienników, co powiecie gdyby z niej zrezygnowaæ ?
Proszê o Wasze opinie.
Pozdrawiam Wasz Wielce itd... P±czek


Co za problem z³o¿yæ swe szlachetne cielsko na skórze baraniej. A nakryæ siê p³aszczem... smile.gif


CYTAT(Marek Hilgendorf @ 21:15 13.01.2012) *
NIE PRZEWIDUJÊ osobnego turnieju d³ugiego miecza, ale sparringi mo¿na porobiæ, choæby w celu wy³onienia jakich¶ sensownych zasad.


Zawsze to jaki¶ pocz±tek smile.gif

PS- Marku, napisz proszê o co chodzi z tym buhurtem konnych.
Micha³ ¯elazo
CYTAT(Przemys³ z Poznania @ 14:49 13.01.2012) *
Nastêpna sprawa ma siê s³omy do sienników, co powiecie gdyby z niej zrezygnowaæ ?
Proszê o Wasze opinie.



Tylko pamiêtajcie proszê, ¿e niektórzy maj± ³ó¿ka i musz± czym¶ wypchaæ siennik (baranice pewnie by siê nada³y, ale trzeba by ich baaardzo du¿o...) smile.gif
Obiecujê, ¿e pobawiê siê w wolnej chwili w etnologa i spróbujê siê dowiedzieæ czym wypychano np. w XIX wieku w wiejskich chatach, po czym zastosujê siê do tego, co znajdê.


Pozdr.
Lady Draconia
... i ¿e niektórzy nie posiadaj± baranicy choæby z tego powodu, ¿e nie maj± jak jej przetransportowaæ, bo zawie¼æ w poci±gu bêdzie raczej ciê¿ko :P przypuszczam ¿e kilka takich osób siê znajdzie.
Reasumuj±c - s± osoby, które bez s³omy spokojnie siê obêd±, s± te¿ takie które nie. Mo¿e zrobiæ listê takich osób i choæby dla nich za³atwiæ siano?
Có¿, je¶li nie bêdzie innego wyj¶cia, bêdê spaæ na go³ej ziemi, przy ognisku, co mi tam, ale je¶li jest jaka¶ szansa na alternatywê, to chêtnie bym z niej skorzysta³a.

Pozdrawiam

A.
Indar
Do¶wiadczenie pokazuje ¿e mo¿na sobie spokojnie poradziæ bez siana/s³omy.
Rezygnowaæ! Jestem za!
Szymek z K-g
Tylko ¿e nasz obóz by³ bardzo wojskowy a tych kilka Pañ, które nam towarzyszy³o to zaprawione w "bojach" s±. My¶lê, ¿e organizator powinien zdecydowaæ czy charakter jego imprezy bardziej pasuje do Czerska czy do obozu wojskowego.
Indar
Ale przynajmniej powinien byæ wymóg/pro¶ba od organizatora aby s³oma "zosta³a" w namiocie. Kostki s³omy w obozie bardzo ra¿±, taka lu¼no porozrzucana te¿.
Lady Draconia
O, to jest dobra my¶l smile.gif
CYTAT
- miêkkie morgensterny dla kobiet, ale te¿ koedukacyjne (w zesz³ym roku spontanicznie tak w³a¶nie wysz³o)


Taaak! Super zabawa, chocia¿ jak kto¶ przy³o¿y takim morgenternem, to potrafi zaboleæ :P
Ja siê ju¿ tradycyjnie zg³aszam do pomocy w kuchni!
Greg
Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej bardzo by chcia³o w tym roku wzi±æ udzia³ w turnieju, szykujemy siê do tego turnieju i zamierzamy wystawiæ poczet do turnieju full-wypas. czekamy na formularze zg³oszeniowe, ¿eby wys³aæ zdjêcia i zg³oszenia.


a przy okazji to ja jestem wielkim zwolennikiem siana "tylko do sienników",
¦rubujecie Panowie wymagania turnieju i czynicie go "full-wypas" cudownie chwa³a wam za t± piêkna idee, ¿e chcecie oddzieliæ rycerzy od zbrojnych. Poczty rycerskie z heroldami, giermkami i chor±¿ymi, lo¿e dam wiwatuj±ce. Zapowiada siê ¶wietne wydarzenie, wspania³y turniej. Ale na mi³y Bóg nie odbierajcie ludziom siana. Ja na turnieje biorê wielk± przyczepê ¿eby pomie¶ciæ ca³y swój sprzêt, zabieram ze sob± m.in. ³o¿e drewniane, balie do k±pieli, pod³ogê drewnian± do namiotu futra owcze i kozie ale bez siennika pod nimi najdrobniejsze ziarenko grochu wyczuje i nie usnê. je¶li to ma byæ turniej dla rycerzy to niech ¶pi± w godnych warunkach, a nie na przeszywkach jak na wyprawach wojennych. Ale dosyæ o mnie dbajcie o nasze DAMY, bo wyspane damy to szczê¶liwe damy.
Viator
Ale¿ siano jest jak najbardziej OK.

Walczymy ze S£OM¡ - zw³aszcza w formie minecraftowych kostek z kombajna obwi±zanych jeszcze bardziej cholernym bia³ym plastikowym sznurkiem-od-snopowi±za³ki, który siê potem wszêdzie wala - a nie z suszon± traw± jako tak±, która jest jak najbardziej historycznie poprawna. Walczymy zw³aszcza z kostkami, ale nie tylko - bo s³oma na XIII wiek nie jest poprawna nawet luzem, bo sierpem lub pó³koskiem (kos jeszcze nie wynaleziono) nie ¶cinano ca³ych ¼d¼be³ a tylko same k³osy z kawa³kiem ³odygi, pozostaj±ce z tego om³oty zawiera³y wiêkszo¶æ pustych k³osów, twardych i o¶cistych, i nie nadawa³y siê do spania; by³y u¿ywane najwy¿ej jako ¶ció³ka do obory. Natomiast skoszone podczas wiosennych sianokosów z ³±k nadrzecznych siano by³o latem ³atwo dostêpne.

Je¿eli nie da³oby siê w ¿aden sposób zapewniæ odpowiedniej ilo¶ci siana i musia³aby byæ s³oma, to ja proponujê zrobiæ punkt zopatrzenia w tê¿e s³omê POZA polem namiotowym. W tym punkcie kostki by³yby komisyjnie rozwalane a sznurek skrzêtnie zapakowany do worka na odpadki. Do tego miejsca przychodzi³oby siê z pustym siennikiem i wraca³o z nape³nionym, i oprócz tego ani ¼d¼b³o nie by³oby wydawane luzem - mo¿e to pozwoli³oby zachowaæ sensowny kompromis i wyeliminowaæ "s³omiane sto³ki".

Co Wy na to?
Marek Hilgendorf
CYTAT(Greg @ 07:04 16.01.2012) *
Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej bardzo by chcia³o w tym roku wzi±æ udzia³ w turnieju, szykujemy siê do tego turnieju i zamierzamy wystawiæ poczet do turnieju full-wypas. czekamy na formularze zg³oszeniowe, ¿eby wys³aæ zdjêcia i zg³oszenia.


No wreszcie ku...rka wodna! Ju¿ my¶la³em, ¿e siê nigdy Was nie doczekam!

CYTAT(Greg @ 07:04 16.01.2012) *
a przy okazji to ja jestem wielkim zwolennikiem siana "tylko do sienników",
Ale na mi³y Bóg nie odbierajcie ludziom siana.


W³a¶nie dlatego OberP±czek rzuci³ "w lud" pytanie jak to widzicie- zbieramy opinie.


CYTAT(Viator @ 08:57 16.01.2012) *
Ale¿ siano jest jak najbardziej OK. (...)

Je¿eli nie da³oby siê w ¿aden sposób zapewniæ odpowiedniej ilo¶ci siana i musia³aby byæ s³oma, to ja proponujê zrobiæ punkt zopatrzenia w tê¿e s³omê POZA polem namiotowym.


Obawiam siê, ¿e takich ilo¶ci siana raczej nie uda siê zebraæ. Chodzi g³ównie o to, ¿e w tym roku chcemy kategorycznie unikn±æ przesiadywania go¶ci na kostkach s³omy oraz robienia sobie s³omianych "pod³óg" w namiotach, czyli chcemy wprowadziæ rozwi±zanie, które na Czersku 2011 "zarz±dzili¶my" z Grzesiem w hufcu mieszczañsko-najemnym (i uda³o siê bez sprzeciwów).

Do tematu jeszcze wrócimy, a na ten moment wola³bym jedynie zebraæ opinie na temat "logistyki, a unikn±æ dyskusji nad tym, czy s³oma jest, czy nie jest historyczna (bo wiemy, ¿e nie jest).
Viator
OK, w takim razie uznajmy, ¿e pierwszej po³owy mojego postu nie by³o.
A drug± potraktuj jako moj± opiniê, choæ i ona nie wnosi nic nowego, skoro jak widaæ jeste¶my tego samego zdania (¿e s³oma = z³o konieczne, ale "Nie!" dla kostek i s³omy luzem).
Marek Hilgendorf
To ja teraz z innej beczki.

Zachêcam rzemie¶lników i wytwórców do wsparcia naszego turnieju nagrodami dla zwyciêzców konkurencji.


Pierwszymi rzemie¶lnikami, który zdecydowa³ siê wesprzeæ turniej full-wypas nagrod± s± nasi serdeczni przyjaciele z Aketon.pl (Szyjemy Historiê!), którzy wykonaj± prezent od Lo¿y Dam dla najlepiej prezentuj±cego siê rycerza.
Bêdzie to element stroju (du¿y, nie ¿aden kapturek) adekwatny do pozycji spo³ecznej uczestników turnieju.


Je¶li który¶ z rzemie¶lników zechce wypromowaæ w ten sposób swoje wyroby w ¶rodowisku XIII poproszê o kontakt na priv.
Marek Hilgendorf
Mamy kolejnego sponsora nagród!

Tomal z Lublina (http://www.tomal.yoyo.pl) wykona jako nagrodê do turnieju full-wypas rêkawice pikowane z kolcz± plecionk± z kó³ek sp³aszczanych i zaginanych. Wzór z Kodeksu Manesse, kolcze kó³eczka na podstawie znalezisk z Jerozolimy.

Oto wygl±d nagrody ze strony producenta http://www.tomal.yoyo.pl/obrazy/wyroby/Rek...itynki/16/1.jpg
Armand
Marku, napisz proszê co¶ bli¿ej nt tego buhurtu konnych- to tylko dla uczestników w full opancerzeniu, wersji 'ultra'? (czyli po prostu historycznej).
Piotr z Bêdzina
CYTAT(Marek Hilgendorf @ 10:17 16.01.2012) *
CYTAT(Greg @ 07:04 16.01.2012) *
Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej bardzo by chcia³o w tym roku wzi±æ udzia³ w turnieju, szykujemy siê do tego turnieju i zamierzamy wystawiæ poczet do turnieju full-wypas. czekamy na formularze zg³oszeniowe, ¿eby wys³aæ zdjêcia i zg³oszenia.


No wreszcie ku...rka wodna! Ju¿ my¶la³em, ¿e siê nigdy Was nie doczekam!


No to przes±dzone, i ja w takim razie siê stawiê smile.gif !
Marek Hilgendorf
£ukasz ju¿ t³umaczê.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/N-AWv...feat=directlink i kilka nastêpnych zdjêæ pokazuj± buhurt konny z Czerska 2009 w wykonaniu Smoczej Kompanii (i Kangura)

https://picasaweb.google.com/lh/photo/rN0Qc...feat=directlink to i kilka dalszych zdjêæ pokazuje z kolej jak wygl±da³ minibuhurcik na Lusowie 2010.

To po prostu walka konna przy u¿yciu miêkkiej broni (sugerujê Go-Now) polegaj±ca na str±ceniu z he³mu przyczepionego czubka.

Ja zaproponujê wersjê zabawy, któr± mo¿na obejrzeæ na tym filmie od 0:41 (i w dalszych filmikach w tagach pt. Czubki).

PROPONUJÊ nastêpuj±ce zasady turnieju:
- ¿eby przyst±piæ do walki nale¿y stawiæ siê w przeszywanicy i he³mie- otrzymujemy wtedy 1 czubek zamocowany na he³mie
- je¶li za³o¿ymy na siebie kolczugê z d³ugim rêkawem "klasyczn±" nienitowan± otrzymamy drugi czubek na lewe ramiê- podobnie w przypadku za³o¿enia nitowanki z krótkim rêkawem (uk³on w stronê Rusinów). Nienitowanej z krótkim rêkawem w ogóle nie zak³adamy- nic nam nie da, a niepotrzebnie obci±¿y
- je¶li za³o¿ymy nitowankê z d³ugim rêkawem otrzymamy trzeci czubek na prawym ramieniu
- je¶li za³o¿ymy nitowane nogawice kolcze otrzymamy czwarty czubek na lew± nogê

Od naszego opancerzenia zale¿y wiêc ilo¶æ "trafieñ" które mo¿emy na siebie przyj±æ.

To, czy konkurencja siê odbêdzie zale¿y oczywi¶cie od ilo¶ci uczestników.
Marek Hilgendorf
Mamy kolejnego fundatora nagród.

Grzegorz Gajewski (OMAC), dowódca hufca Najemnego ufunduje dla zwyciêzcy zmagañ giermków w turnieju full-wypas zestaw narzêdzi do nitowania kolczugi

EDIT. Sponsor poleci³ mi poinformowaæ, ¿e zwyciêzcy przekazana zostanie najnowsza wersja zestawu wraz z pras± do sp³aszczania kó³ek i ostatnim modelem szczypiec do przebijania i nitowania. Ponadto na miejscu zostanie udzielony stosowny instrukta¿, w którym bêd± mog³y wzi±æ udzia³ te¿ inne osoby.

Dziêkujemy serdecznie w imieniu zwyciêzców.
cioskaczki
Tak wygl±da kolczuga robiona tymi narzêdziami. Pozdrawiam

Zdjêcie ukradzione Micha³owi Barnowi bez wiedzy i zgody autora.Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Szymek z K-g
Szybkie pytania do konkurencji giermków:
Czy je¿eli Pan giermka przegrywa starcie on sam równie¿ nie mo¿e przej¶æ dalej? Tzn. czy ta konkurencja jest ¶ci¶le powi±zana z konkurencj± full-wypas ciê¿kich?
Czy giermkowie mog± walczyæ mieczami? Je¿eli nie to je¿eli dobrze siê doczyta³em zostaj± tylko bu³awy, topory, tasaki i no¿e bojowe.
Marek Hilgendorf
Mo¿na walczyæ mieczami, jak najbardziej, lecz w odró¿nieniu od rycerzy mog± walczyæ te¿ obuchami.
I najwa¿niejsza kwestia z Twojego pytania- jeszcze nie ustali³em do koñca. Pierwotnie planowa³em, ¿eby los giermka by³ uzale¿niony ¶ci¶le od wyniku rycerza, ale jestem otwarty na propozycje...
BTW jeden rycerz stawia siê z jednym giermkiem.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.