Hej,
to ja te¿ podzielê siê informacjami, które posiadam, a które pomog³y mi w dokonaniu "rekonstrukcji" spodni. Cudzys³ów celowy, bo pe³na rekonstrukcja mia³aby miejsce gdyby¶my mieli zachowany zabytek albo bardzo dobra ikonografiê.
W najnowszym numerze
Merkuriusza Pospolitego Ruszenia opisa³em krótko jak wysnu³em takie wnioski, zachêcam do lektury ca³ego czasopisma
Ale tutaj szybko streszczê to co mam:
- nie pra³em spodni w wysokiej temperaturze po uszyciu, bo stwierdzi³em, ¿e to mam ma³y sens (nie wiem wtedy ile siê skurcz±);
- zamiast tego poprosi³em o sukno ciête "na ukos", aby by³o elastyczne;
- w oparciu o wykrój z Gutkowskiej (
http://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...0&mode=view ) stara³em siê o uszycie spodni w sposób jak najbardziej anatomicznie dopasowany, miary jakie wzi±³em: obwody w kostce, ³ydce, pod kolanem, udo, etc.
- stwierdzi³em, ¿e chcê strzemi±czko, w oparciu o Ikonografiê 1 (
http://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...9&mode=view ) i ikonografiê 2 (
http://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...8&mode=view ). Jest to rêcznie robiona krajka, wspomina o tym Jêdrzej Kitowicz (
http://literat.ug.edu.pl/kitowic/027.htm ). Nie chcia³em stopki (a ta chyba wystepuje u Gutkowskiej) bo lubie onuce :P,
- stwierdzi³em, ¿ê potrzeba rozporka i zrobi³em "góralski" w oparciu o ikonografie 3 (
http://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...8&mode=view ),
- ca³o¶æ wi±zana sznurkiem z boku (wspomina o tym Kitowicz)
- spodnie zrobione z sukna koloru ciemnego br±zu (na ikonografiach Snayersa i innych najczêsciej to ciemnjesze barwy, czerwone, bure, czarne, br±zowe)
- szew w spodniach idzie z ty³u, zgodnie z
Ikonografi± 4 I teraz tak:
- kontaktowa³em siê z Pan± Ann± Dr±¿kowsk±, która wyda³a ksi±¿kê: "Odzie¿ grobowa w Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku" oraz "Jedwabna odzie¿ grobowa z XVII i XVIII wieku". Przedstawi³em jej moje sugestie i stwierdzi³a, ¿e w sumie to jest dobry trop i ¿e taka rekonstrukcja wydaje siê byæ poprawna.
- ¿eby unikn±æ "afery rozporkowej" t³umaczê siê: z pochodzenia jestem Czarnym Góralem i wiem jak wiele w górach jest pozosta³o¶ci wp³ywów kultury wêgierskiej (s³owa, taniec, ubiór). Ponadto Pan £ukasz Go³êbiowski w pierwszej po³owie XIX wieku pisa³ i¿ dawni Polacy u¿ywali spodni o nazwach: "
choboty czyli spodnie rzezane, famura³y albo femura³y, nadragi, nogawice, pludry, spodnie i kamizelki". Po wêgiersku "
nadrag" to spodnie. Pisze tak¿e ¿e górale nosz±: "
spodnie d³ugie ciasne bia³e, wêgierskiego kroju". Tak naprawdê jednak uwa¿am, ¿e góra spodni mo¿e mieæ kilka rozwi±zañ: brak rozporka, rozporek góralski, rozporek z lewej strony oraz saczek (tak chyba wynika z Gutkowskiej)
- spodnie s± zrobione z we³ny (sukna), Kitowicz sugerowa³ co¶ o spodniach na lato, ale nie s±dzê aby piechota mia³a spodnie na zmianê w wersji lato/zima.
- wywiad etnograficzny (dziadkowie) da³ mi takie dane: ho³o¶nie (portki, spodnie góralskie) s± zrobione z we³ny, bo mo¿na nosiæ i w lecie i w zimie, jak ci za gor±co w lecie to ¶cigasz koszule i masz spokój. Musza byæ dobrze dopasowane aby ciê¿ar osadza³ siê na ca³ych nogach, a nie samych biodrach, bo inaczej robi± siê otarcia. Tyle
Aha, porównywa³em spodnie do szeroko znanych wzorów ekipy z Wêgier. Nie dawa³em guzików, bom ubogi piechur, oraz ¿adnych ³at (bo ma³o na rodzimej ikonografii tych¿e).
A na koniec zdjêcia (spodnie by³yby lepiej dopasowane ale troszkê siê waln±³em z pobieraniem miary, a krawcowa jest daaaleko):
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikhttp://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...4&mode=view - Rozporek
http://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...3&mode=view - Strzemi±czko
http://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...1&mode=view - Znów przód
http://forum.pospoliteruszenie.net/downloa...2&mode=view - Znów ty³
Tak wygl±da moja próba rekonstrukcji, zdaje sobie sprawê, ¿e mo¿na siê do kilku kwestii przyczepiæ, ale có¿ - ciê¿ki stwierdziæ, które rozwi±zanie jest najlepsze.
Je¿eli komu¶ pomog³em to ciesze siê
Pozdrawiam wszystkich!