Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Spodnie "husarskie"
> Ubiór i dodatki > Ubiory renesansowe i barokowe > Mêskie ubiory renesansowe i barokowe
Stron: 1, 2, 3
ANO
Poszukuje wykrojów spodni wg mody "husarskiej".
Wotawa
Tzn. tych w±skich wygl±daj±cych jak noogawice?
To chyba by³y takie same jak inne w±skie spodnie z tamtych czasów.
Do³±czamy siê zatem do supliki.
ANO
Tak. Chodzi mi o w±skie spodnie. Czy jakie¶ inne by³y w tym czasie uzywane w stroju polskim?
Wotawa
Nic nie wiem o II po³owie XVIIw. Mogli mieæ, samo uzbrojenie husarii i pancernych czesto przybiera³o ró¿ne formy w zale¿nosci od zamo¿no¶ci i fantazji fundatora. St±d mo¿e i galoty mogli miewaæ ró¿ne. nie wiem, a zaczynam siê tym powoli interesowaæ. Jakby ktos skrobn±³ parê s³ow i o ewentualnych innych spodenkach, to by³o by mi³o.
Netka
Do³±czam siê do pytania.

Czy ktos widzia³ czy kto¶ s³ysza³ co¶ o spodniach dla sarmaty?

Przypuszczam, ¿e nie mia³y juz szwu z ty³u tylko tak jak wspó³czesne po bokach, ale co z zapieciem? - rozporek na guziki jak w pludrach, czy mo¿e na sznurek w pasie?
Krzysztof
mia³y sznurek w pasie ta¶mê zapiêcie z boku a czasami "rozporek" sznurkowy z ty³u
Micha³ Tarnogrodzki
Macie mo¿e jakie¶ linki do wykrojów?

Czy te spodnie by³y jako¶ wzmacniane w zwi±zku z jazd± konn±?
Netka
Spotkalam sie z klinem w kroku jak we wspolczesnych bryczesach, moze to bylo wzmocnieniem do jazdy konnej, takie wzmocnione mia³y dwa naciagi sznurków z przodu, bo obu stronach ... Ten wykrój jest podany w temacie o hajdawerach.

A Krzysztofie czy spodnie o których mówisz mia³y do wyboru to, czy wszystko razem, bo nie rozumiem tego zdania bez przecinków icon_sad.gif. I rozporek sznurkowy tzn, zawiazywany w kilku miejscach na sznurki, zamiast guzików?

Masz mo¿e gdzie¶ jakie¶ zród³o?
Krzysztof
Witam i od razu przepraszam - ¶pieszy³em siê do p³atnerza i przecinki pozjada³em.
Ju¿ wyja¶niam - rozporek ze sznurkami to taki w którym zastosowano podobny przeplot jak w koszulach pod szyj±.
Sznur w pasie lub ta¶ma to alternatywa dla gumki, sznurek tañsza a ta¶ma najczê¶ciej jedwabna - dro¿sza.
Czê¶æ tego widzia³em w czasie renowacji podziemi klasztoru (pominê nazwê bo zakonnicy nie powinni wpuszczaæ ludzi postronnych w czasie prac remontowych) w trumnach zawieraj±cych zw³oki zakonserwowane kilku szlachciców, ot znajomy mnich wpu¶ci³ tam w¶cibsk± osobê czyli mnie, który sobie wszystko poogl±da³ dok³adnie.
Materia³ by³ ¶wietnie zakonserwowany na nieboszczykach. Stroje nie pochodzi³y raczej z XVII wieku tylko z drugiej po³owy XVIII (tak wynika z zapisków w klasztorze).
Pozdrawiam
Krzysztof
Netka
Znalazlam troche informacji o spodniach ludowych w ksiazce Kazimierza Moszyñskiego "Kultura ludowa s³owian".

Poczytajcie sobie sami, zeskanowalam dwie stronki dotyczace spodni. Nie ma tu coprawda lat w jakich wystêpowa³y takie, a nie inne kroje, ale zaznaczy³ on wcze¶niej, ¿e wiele by³o zale¿ne od terytorium wystepowania.
Harcownik
Witam!
Trochê czasu minê³o, ale chcia³bym od¶wierzyæ temat.
Czy uda³o sie komu¶ ustaliæ jaki powinien byæ wykrój spodni husarskich?
Znalaz³em informacjê, ¿e spodnie husarskie posiada³y guzy na brzegu nogawki (co¶ podobnego widzia³em na niektórych pludrach). Podobno guzy umieszczone od biodra do kolana spe³nia³y funkcjê regulatora szeroko¶ci spodni, natomiast te od kolana do kostki mia³y byæ jedynie ozdob±. Czy kto¶ jeszcze spotka³ siê z czym¶ podobnym?
Pozdrawiam!
Spvrivs Decivs Darivs
Szczerze w±tpiê.. wyobra¼ sobie trzymanie takich guzów w wysokich, husarskich butach.. mêka.
Harcownik
Witam!
Guzy znajduj±ce siê po bokach spodni husarskich wystêpowa³y napewno w I po³owie XVII wieku, choæ nie wiem czy by³y one stosowane przez ca³y wiek XVII. Co do noszenia takich spodni wraz z butami husarskimi to nie widzê wiêkszego problemu. Te od kolana w dó³ zawsze mo¿na by³o usun±æ. Zastanawia mnie g³ównie ich funkcjonalno¶æ i sposób w jaki mog³y wp³yn±æ na krój samych spodni.
Pozdrawiam!
Robert_M
To tym razem ja od¶wie¿ê temat.

Chyba takie spodnie maj± na nogach piechociarze.

Pozdrawiam
Robert
Tomasz Rejf
CYTAT(Moven @ 13:37 16.08.2006) *
Szczerze w±tpiê.. wyobra¼ sobie trzymanie takich guzów w wysokich, husarskich butach.. mêka.

Nie zawsze husarze mieli wysokie buty. Prosze popatrzeæ na Rolkê Sztokholmsk±.
..:: Grigorij ::..
CYTAT(Tomasz Rejf @ 15:55 15.01.2007) *
Nie zawsze husarze mieli wysokie buty. Prosze popatrzeæ na Rolkê Sztokholmsk±.


Tomaszu powiem tak ... Rolki Sztokholmskiej nigdy nie widzia³em ale nie jaden dzieñ i nie jeden rok spêdzi³em ju¿ w siode i z w³asnego do¶wiadczenia powiem, ¿e ma³o prawdopodobne ¿eby nie u¿ywali wysokich butów (szczególnie husarze). Spodnie strasznie siê zwijaj± (nawet do kolan) co ani dobrze nie wygl±da, a czesto te¿ powoduje znaczne obtarcia wewnêtrznej strony nóg. Wysokie buty do jazdy konnej to praktyczna czê¶æ stroju, a nie tylko taka, która ma ³adnie wygl±daæ smile.gif

Gdyby¶ mia³ jak±¶ fotkê tej Rolki Sztokholmiskiej to pode¶lij jakby¶ móg³, chetnie zobaczê icon_wink.gif

Czo³em!
Rabiega
Rolka sztokholmska.

Kaniam.
Tomasz Rejf
Ja tam z faktami nie dyskutuje. Skoro namalowli tak± scenê i pokazali ¿a niektórzy maj± krótkie buty to nosili tez krótkie. Mogê tylko podpowiedzieæ ¿e takie spodnie wywodz± siê od spodni XV wiecznych które posiada³y ca³± stopê. Mo¿e te husarskie te¿ posiada³y ca³± stopê lub strzemi±czko. Czy wtedy spodnie rolowa³y by siê do kolan?. Za³±czam przyk³ady tych butów z rolki.
..:: Grigorij ::..
Krótkie buty s± namalowane jak w mordê strzeli³ icon_wink.gif ... owszem spodnie mog³y posiadaæ ca³± stopê lub 'strzemi±czko' ale w tej kwestji niech mo¿e kto¶ bardziej obeznany z ubiorami siê wypowie, wszak¿e moje stroje dopiero siê szyj± i tyle wiem w kwestji ubioru icon_wink.gif

Jednak¿e dodam jeszcze, ¿e takie spodnie w czasie jazdy zwijaj± siê nie tylko do góry ale te¿ w 'pionie', a takie fa³dy w³a¶nie powoduj± najczê¶ciej obtarcia. Obecnie szyje siê spodnie z elastycznych materia³ów, dziêki czemu spodnie s± obcis³e ... a w XVIIw. chyba raczej nie noszono obcis³ych elastycznych spodni. icon_wink.gif ... w¶ród kobiet by to by³o wrêcz za pornografie pewnie uwa¿ane icon_wink.gif

A ¿eby nie szerzyæ totalnego offtopic.gif bo zapewne admin-patrzy.gif ... zapytam szanownego towarzystwa, czy takowe spodnie 'husarskie' mia³y jakie¶ okre¶lone barwy (powiedzmy w wojsku kwarcianym, ok. 1630r.) czy zale¿a³o to wy³±cznie od fantazji w³a¶ciciela (czyli w grê wchodz± czarne, fioletowe lub zielone, a nie tylko jak sie generalnie utar³o czerwone) ??

Czo³em waszmo¶ciom!
ANO
Wydaje mi siê, ¿e spodnie husarskie mog³y byæ do¶æ mocno dopasowane do ³ydki. Podobnie jak ¶redniowieczne we³niane nogawice. By³y one szyte tak, ¿e do pewnego stopnia by³y elastyczne. Nalezy dodatkowo brac jeszcze pod uwage fakt, ¿e na dobra sprawê tak do koñca nie wiemy jak wyglaga³a polska szko³a jazdy w XVI-XVII w. Mozliwe,¿e dzia³anie ³ydk± nie mia³o takiego znaczenia jak obecnie, a bardziej opierano siê na dzia³aniu ostrog±.
Tomasz Rejf
Kolory spodni by³y ró¿ne: fioletowe, czerwone niebieskie, czarne. z lat 30 XVII wieku mam wizerunek husarzy z plafonu w Kielcach przedstawiaj±cego podpisanie pokoju w Altmarku 1629r (husarz02) i z rokowañ polsko-moskiewskich pod Smoleñskiem 1634r (husarz03). Spodnie z guzikami z boku sa na tablicy go³uchowskiej 1620r (husarz01).
Antonio de Bellial
Pytanie do znawców tematu: w jaki sposób zapina³y siê spodnie husarskie? jakiego typu by³ rozporek je¿eli by³ w ogóle? sznurowany? po bokach mo¿e? albo z klapk±? szyje spodnie husarskie w±skie ale nie mogê znale¼æ nigdzie w jaki sposób by³y zapinane, proszê o pomoc.
poczethusarski
Ja zrobi³em sobie takie spodnie husarskie. Wykona³ je rêcznie dratw± Kondzis³aw
Manufaktura Kondzis³awa

W spodnie mo¿na wprowadziæ sznurek lub pasek.
Lyho
Witam spó³kê.

Mam oto taki obrazek - krój spodni wêgierskiego stylu.
Wykroj z ksiegi krawcow poznanskich z XVII w.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Czy ma kto¶ ten obrazek lecz wiêkszego rozmiaru? Chcê lepiej przejrzeæ detale.

Bêdê bardzo wdziêczny za pomoc.
Parufka
To jest jedyny wykrój tych spodni jaki siê zachowa³ i z tego co wiem s± praktyczne problemy z jego zastosowaniem. Ch³opaki z roty kiedy¶ szyli portki wed³ug tego wykroju ale wychodzi³y z tego jakie¶ dziwol±gi.
Maciej Jedliñski
A mnie zastanawia jak uzyskiwali tak obcis³e spodnie -nie tylko husaria ale szlachta bo jak widzê po obrazach to panowie bracia w hajdawerach kozackich nie chadzali a w³a¶nie w obcis³ych niemal jak rajstopy i takie portki na konia s± najlepsze.
PO 2 musia³y mieæ jaki¶ luz na biodrach i 4 literach bo inaczej nogi nie podniesiesz aby w strzemiê w³o¿yæ . Spodnie dla piechoty tego problemu nie maja

Zwróæcie uwagê na guzy na bocznej stronie spodni (ostatnie zdjêcie) je¶li nie s± to atrapy ( a to za³o¿y³em w swoich portkach) po 1 od strony przy¶rodkowej nie mam szwów ( dla osób je¿d¿±cych do¶æ istotna informacja i rado¶æ ) uda³o siê uzyskaæ efekt opiêcie ³ydki ( inaczej u spodniach na sztywno zszytych nie da³o rady przecisn±æ ³ydy przez kolano )
Jednak swoje spodnie szy³em metod± prób i b³êdów za punkt wyj¶cia uznaj±c ten w³a¶nie obraz husarza z wzornika strojów plus godziny z krawcowa i próby próby próby smile.gif aby swobodnie nogê do góry podnie¶æ


spodnie szy³em z flauszu 100% we³ny dlatego polecam lniane kalesony pod spód inaczej ty³ek i ³ydki czerwone -zw³aszcza po paro godzinnej je¼dzie
Parufka
Hajdawery to moda od powstania chmielnickiego. Obæis³e s± na tej samej zasadzie jak spodnie z drugiej po³owy XV wieku i te z XVI. Maksymalne dopasowanie w kroku i ju¿ ni emartwisz sie pêkaniem przy wsiadaniu na konia (doszed³em do tego po uszyciu swoich i konsultacjach ze ¶redniowiecznikami). Zmoich informacji wynika, ¿e guzy na bokach tak jak na wzorniku to czysty lans i moda (pisze o tym tak¿e Kitowicz). Szwy wed³ug ikonografii i wykroju z gutkowskiej wychodz± z ty³u tak jak w ¶redniowiecznych.
Adam von Loslau
Mówisz Maæku o tych swoich czerwonych, podszytych skór±? Czy po tych próbach i b³êdach masz mo¿e jakie¶ ich wykroje w stanie do wykorzystania?
A co do guzów na nogawkach, to przecie¿ husaria uwielbia siê lansowaæ bigsmile2.gif bigsmile2.gif Tylko odnoszê wra¿enie ¿e s± one wygodne tylko przy butach tak nad kostkê wysokich... je¶li siê mylê proszê o sprostowanie.
pozdrawiam
Adam
Parufka
S± wygodne i przy wysokich butach tylko jest wtedy troszke cieplej w nogê bo masz w cholewie warstwê we³ny.
Maciej Jedliñski
nie i w wysokich butach guzy z tej strony nie przeszkadzaj± wcale
niestety nie mam powiem szczerze ¿e po prostu siedzia³em z krawcow± i kombinowa³em jednak dziêki guzom spodnie lepiej sie opinaj± -u mnie to nie replika
Po pewnym czasie portki rozci±gaj± sie w odpowiednich miejscach i le¿±
jednak kalesony do nich to rzecz ¶wiêta
Parufka
Wiemy jak szyto w±skie spodnie w XV, XVI i XVIII wieku (s± wykroje). Mamy obrazy na których widaæ gdzie te spodnie maj± szwy (czytaj z ty³u) wiêc w oparciu o to co jest i wykrój Gutkowskiej plus informacje od Dr±¿kowskiej i Kitowicza (mo¿na do niej zadzwoniæ smile.gif ) mo¿emy robiæ dok³adnie w±skie spodnie wêgierskie (dlaczego husarskie?na tej samej zasadzie co stanica?). Na pewno na wszystkich wizerunkach widaæ, ¿e nie s± to lu¼ne dresy tylko obcis³e spodnie wiêc ja tu nie widzê problemu.
Co do materia³ów jest to fakt ale mi chodzi o ich sk³ad (decyzja jest nasza czy o to dbamy czy te¿ nie), a nie sposób wykonania na który w du¿ej mierze nie mamy wp³ywu jak i walcowanie blachy itp. "Organizator" na tym reporta¿u nie jest na bojowo jak husaria z rolki czy wzornika tylko cywilnie tote¿ pas mu siê nale¿y jak psu buda, a piszê o tych wszystkich rzeczach bo ka¿dy z nas ma masê detali do poprawienia i jest tego ¶wiadom ale nikt tak jak on nie pcha siê do mediów i chc±c nie chc±c robi nam wizytówkê. Nie pomijaj±c faktu, ¿e sporo ludzi oszuka³ i odrobina jakiej¶ kultury czy taktu wymaga³a by od cz³owieka w takiej sytuacji raczej zapadniêcia siê pod ziemiê ni¿ pokazywanie wszystkim oszukanym jak siê dobrze bawiê z kolegami.
Rados³aw Sikora
CYTAT(Parufka @ 17:24 18.01.2011) *
Wiemy jak szyto w±skie spodnie w XV, XVI i XVIII wieku (s± wykroje).


Gdzie konkretnie? Tylko proszê nie ten z ksi±¿ki Gutkowskiej - Rychlewskiej, na podstawie którego jeszcze nikomu nie uda³o siê spodni zrobiæ smile.gif

CYTAT(Parufka @ 17:24 18.01.2011) *
Mamy obrazy na których widaæ gdzie te spodnie maj± szwy (czytaj z ty³u)


Gdzie to widaæ?

CYTAT(Parufka @ 17:24 18.01.2011) *
wiêc w oparciu o to co jest i wykrój Gutkowskiej plus informacje od Dr±¿kowskiej i Kitowicza (mo¿na do niej zadzwoniæ smile.gif ) mo¿emy robiæ dok³adnie w±skie spodnie wêgierskie (dlaczego husarskie?na tej samej zasadzie co stanica?).


W³a¶nie na podstawie wskazanych przez Ciebie ¼róde³ powsta³y spodnie B.S. I wysz³o to, co wysz³o. Szwy s± z ty³u. Jest i uczkur oraz strzemi±czka na stopy.
Spodnie mimo to nie s± obcis³e. Mo¿e mog³y byæ nieco bardziej obcis³e, ale na pewno nie bêdzie to dok³adnie to, co widaæ na obrazach.

Przy okazji - czy znasz mo¿e WM¶æ kogo¶, kto ma wykonane i prezentuje na sobie obcis³e spodnie husarskie? Dlaczego husarskie a nie wêgierskie? Bo widzê ró¿nicê miêdzy nimi. Te ostatnie mam (tzn. zdjêcia) od znajomego. To nie by³o to samo.

CYTAT(Parufka @ 17:24 18.01.2011) *
Co do materia³ów jest to fakt ale mi chodzi o ich sk³ad (decyzja jest nasza czy o to dbamy czy te¿ nie), a nie sposób wykonania na który w du¿ej mierze nie mamy wp³ywu jak i walcowanie blachy itp.


Czyli wracamy do punktu wyj¶cia. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii swojego stroju smile.gif

CYTAT(Parufka @ 17:24 18.01.2011) *
"Organizator" na tym reporta¿u nie jest na bojowo jak husaria z rolki czy wzornika tylko cywilnie tote¿ pas mu siê nale¿y jak psu buda,


Przecie¿ pas jest. I to taki, jakby¶ z wy¿ej wymienionych husarzy ¶ci±gn±³ zbrojê i skóry.
Kolejny przyk³ad - husarz z mapy Ukrainy Baeuplana. On te¿ nie ma pasa z materia³u, tylko w±ski rzemienny z szabl±.

CYTAT(Parufka @ 17:24 18.01.2011) *
a piszê o tych wszystkich rzeczach bo ka¿dy z nas ma masê detali do poprawienia i jest tego ¶wiadom ale nikt tak jak on nie pcha siê do mediów i chc±c nie chc±c robi nam wizytówkê. Nie pomijaj±c faktu, ¿e sporo ludzi oszuka³ i odrobina jakiej¶ kultury czy taktu wymaga³a by od cz³owieka w takiej sytuacji raczej zapadniêcia siê pod ziemiê ni¿ pokazywanie wszystkim oszukanym jak siê dobrze bawiê z kolegami.


A to jest zupe³nie inna kwestia, z któr± w ogóle nie zamierzam polemizowaæ.
Ja tu sugerujê WM¶ciom rozdzieliæ dwie rzeczy. Jedna to ocena osoby. Druga, to ocena poprawno¶ci jego stroju.
Parufka
Szwy z ty³u widaæ na portretach wêgierskich z pierwszej po³owy XVII wieku. Co do wykroju Gutkowskiej nie wiem jakim cudem wysz³y B.S. z niego takie ¶pioszki skoro tam jak byk widaæ, ¿e nogawki s± anatomicznie dopasowane, a góra jest przystosowana (tak jak dzisiejsze d¿insy) do tego ¿eby swobodnie siedzieæ bez obawy, ¿e widaæ ci gacie tak jak to by³o w spodniach XV wiecznych i niektórych XVI wiecznych. Sam pobawi³em siê w szycie spodni i w oparciu o ten rysunek sam zrobi³em wykroje i przy szyciu wysz³y mi w³a¶nie te rzeczy o których piszê (jedynym felerem jest dla mnie stopa na tym wykroju której nie potrafiê rozgry¼æ).
Jaka jest ró¿nica miêdzy spodniami wêgierskimi, a husarskimi w pierwszej po³owie XVII wieku (pytam z ciekawo¶ci nie pieniactwa)?
Co do pasa ma on tylko i wy³±cznie rapcie i jest przypominam dalej ubrany cywilnie, a nie bojowo a Rolka, Wzornik i mapa to przedstawienia husarzy bojowe czytaj w pancerzach. Ja jak zak³adam kolczugê i sprzêt do bitwy to te¿ nie zak³adam pasa bo jest po prostu zbêdny i siê niszczy.
Maj±c powy¿sze na uwadze jak i poprzednie posty dalej uznajê, ¿e to co sob± prezentuje B.S dok³adnie strój w którym wystêpuje jest cieniutkie i tr±ci ³atwizn± i mrokiem co raczej nie powinno mieæ miejsca u tak zawo³anego rekonstruktora tak ochoczo prezentuj±cego siê w mediach.
Rados³aw Sikora
CYTAT(Parufka @ 18:20 18.01.2011) *
Szwy z ty³u widaæ na portretach wêgierskich z pierwszej po³owy XVII wieku.


A móg³by¶ jakie¶ konkretne namiary podaæ? Jakie¶ zdjêcia w sieci? ¬ród³a? Aha, ¿eby nie by³o w±tpliwo¶ci - ja nie twierdzê, ¿e one nie mia³y szwów z ty³u. Jestem tylko ciekaw, co wiesz na ten temat. Bo mo¿e czego¶ nowego siê dowiem.

Zreszt±, mam w³a¶nie zdjêcia takich wêgierskich spodni wykonane przez wêgierskich rekonstruktorów. Zob. za³±czony plik. One wci±¿ nie s± tak obcis³e jak spodnie z obrazów.

CYTAT(Parufka @ 18:20 18.01.2011) *
Co do wykroju Gutkowskiej nie wiem jakim cudem wysz³y B.S. z niego takie ¶pioszki skoro tam jak byk widaæ, ¿e nogawki s± anatomicznie dopasowane, a góra jest przystosowana (tak jak dzisiejsze d¿insy) do tego ¿eby swobodnie siedzieæ bez obawy, ¿e widaæ ci gacie tak jak to by³o w spodniach XV wiecznych i niektórych XVI wiecznych. Sam pobawi³em siê w szycie spodni i w oparciu o ten rysunek sam zrobi³em wykroje i przy szyciu wysz³y mi w³a¶nie te rzeczy o których piszê (jedynym felerem jest dla mnie stopa na tym wykroju której nie potrafiê rozgry¼æ).


Spodnie B.Siedlara by³y kopiowane z moich spodni, które z pomoc± ¿ony robi³em. Na bazie w³a¶nie Gutkowskiej-Rychlewskiej, Kitowicza i paru innych ¼róde³ (w tym spodni góralskich, które to spodnie zachowa³y bardzo podobny do staropolskich krój). Tak jak pisa³em, szwy s± z ty³u, jest uczkur i strzemi±czka.
Moje spodnie nieco lepiej na mnie le¿± (s± nieco bardziej obcis³e), ni¿ to u Bartka widaæ (zapewne krawcowa skopiowa³a mu wykrój moich spodni 1 : 1 nie bior±c pod uwagê tego, ¿e Bartek jest szczuplejszy i ni¿szy ode mnie; pewnie st±d ta "workowato¶æ"), ale nie s± tak obcis³e jak na obrazach. Problem jest taki, ¿e one tak obcis³e byæ nie mog±, je¶li wykonano je z np. sukna czy innego tego typu nierozci±gliwego materia³u. Inaczej nie w³o¿ysz nogi w nogawki, bo stopy nie przejd± przez w±skie gard³o w kolanach. Sprawdza³em na ró¿ne sposoby - po prostu siê nie da.
Kto¶ w innej grupie rzuci³ pomys³, ¿e by³y one z dzianiny. No mo¿e. To by umo¿liwia³o ich rozci±ganie i przeci¶niêcie stopy. Ale nigdzie w ¼ród³ach nie wyczyta³em o spodniach z dzianiny w¶ród polskiej kawalerii. Mo¿e ktos tutaj zna taki przyk³ad?
Dlatego uwa¿am, ¿e wci±¿ nie znamy prawdy o spodniach husarskich. Mam ksi±¿ki Pani prof. A. Dr±¿kowskiej i innych speców w tej dziedzinie. Tam niestety te¿ nie ma spodni husarskich.

CYTAT(Parufka @ 18:20 18.01.2011) *
Jaka jest ró¿nica miêdzy spodniami wêgierskimi, a husarskimi w pierwszej po³owie XVII wieku (pytam z ciekawo¶ci nie pieniactwa)?


Wrzuci³em zdjêcie wêgierskich. Chyba komentarz niepotrzebny?

CYTAT(Parufka @ 18:20 18.01.2011) *
Co do pasa ma on tylko i wy³±cznie rapcie i jest przypominam dalej ubrany cywilnie, a nie bojowo a Rolka, Wzornik i mapa to przedstawienia husarzy bojowe czytaj w pancerzach.


Ale które ¼ród³o stwierdza, ¿e jak husarz ¶ci±ga³ zbrojê, to MUSIA£ za³o¿yæ pas materia³owy? Husarz z mapy jest bez zbroi a wci±¿ takiego pasa nie ma. W o¶miokonnym poczcie Jakuba Micha³owskiego by³ tylko 1 "pas karmazynowy wielki sakiewski" a reszta husarzy chodzi³a w tym, co pod blachy zak³adali. To samo w 3-konnym poczcie husarskim Jana Franciszka Gosiewskiego. Na 3 husarzy by³ tylko 1 "pas turecki na ta¶mie karmazynowy".
Parufka
To, ¿e kolegom z Wêgier siê nie uda³o zrobiæ obcis³ych spodni to nie znaczy, ¿e te w XVII wieku nie by³y obcis³e. Co do rozci±gliwo¶ci we³ny podstawowym patentem jest chyba krojenie ze skosa wtedy w³ókna lepiej pracuj±. Widzia³em rekonstrukcje ¶redniowiecznych nogawic z we³ny 100% które by³y idealnie opiête i ludzie w nich chodz± do tej pory. Za szwami z ty³u ¶wiadczy to, ¿e w tego typu spodniach przez XV i XVI wiek tylko tam one by³y patrz spodnie z saczkiem XV wiek i obcis³e spodnie landsknechtów XVI wiek. Kilka za dziesi±tków przyk³adów w zród³ach.
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...071106178200290
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...071055335539298
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...069558043368834
Maj± one troszkê luzu w kolanach ale ³ydka i udo s± bardzo opiête.
No i spodnie wêgierskiej szlachty :
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...570120154765890
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...570145085087474
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...570188902961714
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...570160012610210
Jak dla mnie wygl±daj± identycznie jak te widoczne na ty³kach naszej szlachty w ¼ród³ach a nie tak lu¼no jak ta rekonstrukcja której zdjêcie przedstawi³e¶.
Ostatnia fotka jest najlepsza bo jak do tej pory jest najlepszym przedstawieniem tych spodni jakie widzia³em (najwiêcej widaæ). Mamy tu widoczne idealnie wnêtrze nogi i przód na których nie widaæ szwów no to gdzie¶ on musi byæ. Dodatkowo na lewej nodze u do³u tu¿ nad kostk± moim zdaniem widaæ w³a¶nie szew lec±cy po tyle ³ydki (trzeba zapisaæ fotkê i powiêkszyæ). Opieraj±c siê na tych ¼ród³ach, a nie rekonstrukcji stawiam tezê, ¿e te spodnie wêgierskie s± identyczne z naszymi które mia³y trafiæ do nas za Batorego i st±d nazwa wêgierskie i maj± szew z ty³u.
Dzianina odpada bo by siê b³yskawicznie przetar³a na koniu i zaci±ga³a o byle co innego powodu chyba nie trzeba.
Na koniec zdjêcia rekonstrukcji obcis³ych spodni z XVI wieku czyli siê da zrobiæ.
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...069866929424050
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...069936607036114
http://picasaweb.google.com/MateuszMarmajS...069981137457554
Rados³aw Sikora
CYTAT(Parufka @ 20:15 18.01.2011) *
Co do rozci±gliwo¶ci we³ny podstawowym patentem jest chyba krojenie ze skosa wtedy w³ókna lepiej pracuj±.


Próbowa³em i tego. Mi nie wysz³o. Ale...

CYTAT(Parufka @ 20:15 18.01.2011) *
Widzia³em rekonstrukcje ¶redniowiecznych nogawic z we³ny 100% które by³y idealnie opiête i ludzie w nich chodz± do tej pory.


mo¿e to jest dobry trop smile.gif. Czy móg³by¶, albo czy w ogóle ktokolwiek móg³by, polceciæ / wskazaæ jakiego¶ naprawdê dobrego krawca, który takie idealnie opiête spodnie ju¿ zrobi³? Albo chocia¿ jakie¶ namiary na osobê, która takie spodnie ma.

CYTAT(Parufka @ 20:15 18.01.2011) *
Ostatnia fotka jest najlepsza bo jak do tej pory jest najlepszym przedstawieniem tych spodni jakie widzia³em (najwiêcej widaæ). Mamy tu widoczne idealnie wnêtrze nogi i przód na których nie widaæ szwów no to gdzie¶ on musi byæ. Dodatkowo na lewej nodze u do³u tu¿ nad kostk± moim zdaniem widaæ w³a¶nie szew lec±cy po tyle ³ydki (trzeba zapisaæ fotkê i powiêkszyæ).


Dobre ¼ród³o.
A dla porównanie spójrz na spodnie husarza z Tablicy Go³uchowskiej. Je¶li w obu wypadkach te guzki wskazuj± na szew, to husarz ma szwy na zewnêtrznych bokach a nie z ty³u, jak ten Wêgier z obrazka. Ja do tej pory traktowa³em te guzy jako ozdobê, a przyjmowa³em, ¿e szew jest z ty³u.

CYTAT(Parufka @ 20:15 18.01.2011) *


Tu g³owy nie dam. To tylko manekiny. Na manekinie mo¿na zaszyæ spodnie (a nie za³o¿yæ "tradycyjnie"), bo one ich ¶ci±gaæ z siebie nie musz±.
W ka¿dym razie, dziêki za linki. Je¶li kto¶ ma jeszcze jaki¶ pomys³ w kwestii obcis³ych spodni husarskich, to mam nadziejê, ¿e moderator nie pogniewa siê, je¶li te temat tutaj poci±gniemy smile.gif.
Tomasz Rejf
Radku spodnie z saczkiem prawdopodobnie wykona ka¿dy krawiec, krawcowa szyj±cy dla rekonstruktorów pó¼no¶redniowiecznych. Jest tez taka ksi±¿ka Medieval Tailor's Assistant: Making Common Garments 1200-1500. Tam s± wykroje i porady jak to szyæ. Zwa¿ywszy w wielkim skrócie, ¿e husaria (racowie) to ju¿ pocz±tki XVI wieku to wed³ug mnie te w±skie spodnie wprost pochodz± od ¶redniowiecznych w±skich spodni. Wypowiedzi o spodnich proponuje przenie¶æ do tematu o spodniach husarskich http://www.freha.pl/index.php?showtopic=22...mp;#entry287559 , potem wszyscy zapomn± ¿e to tu jest.
Indar
Zgodnie z sugestiami posty dot. spodni zosta³y przeniesione w miejsce ku temu odpowiednie. Tre¶ci do których padaj± tu odwo³ania, a których mo¿e nie byæ w tym temacie trzeba szukaæ tu:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=21747&st=240
Rados³aw Sikora
CYTAT(Tomasz Rejf @ 12:18 19.01.2011) *
Radku spodnie z saczkiem prawdopodobnie wykona ka¿dy krawiec, krawcowa szyj±cy dla rekonstruktorów pó¼no¶redniowiecznych. Jest tez taka ksi±¿ka Medieval Tailor's Assistant: Making Common Garments 1200-1500. Tam s± wykroje i porady jak to szyæ. Zwa¿ywszy w wielkim skrócie, ¿e husaria (racowie) to ju¿ pocz±tki XVI wieku to wed³ug mnie te w±skie spodnie wprost pochodz± od ¶redniowiecznych w±skich spodni.


Dziêki.

Tomek, masz mo¿e wspomnian± ksi±¿kê pod rêk±? Czy móg³bym Ciê prosiæ o skany odpowiednich stron?

Tomasz Rejf
posz³o na email
Rados³aw Sikora
Znalaz³em w jednym z inwentarzy nastêpuj±cy opis obcis³ych spodni. Tym ciekawszy, ¿e podaje miêdzy innymi to, z czego by³y wykonane:

"Spodnie z sukna czarnego, obcis³e, z 'ma³ym fartuchem' z przodu, ze strzemi±czkami z szarej krajki, obszyte sznurkiem zielonym"
Parufka
O pojawia siê sznurek, ale by³a by to analogia do obszywania ¿upanów sznureczkami. Ciekawe jest te¿ zrobienie strzemi±czka z krajki, a nie wykrojenie go z materia³u spodni. Zastanawia mnie tylko ten fartuch??
Szlachcianka z sascianka
CYTAT(Parufka @ 09:20 21.01.2011) *
O pojawia siê sznurek, ale by³a by to analogia do obszywania ¿upanów sznureczkami. Ciekawe jest te¿ zrobienie strzemi±czka z krajki, a nie wykrojenie go z materia³u spodni. Zastanawia mnie tylko ten fartuch??

Witam!
Moze ten "fartuch" to klapa, o ktorej pisze P. A. Drazkowska? Trzeba zbadac te spodni z Dubna.
Rados³aw Sikora
Zdaje siê, ¿e znalaz³em odpowied¼ na pytanie, w jaki sposób robiono tak obcis³e spodnie husarskie. Tajemnica tkwi nie w samym kroju, ale w materiale i jego obróbce termicznej (czyli po prostu w temperaturze w której s± prane spodnie smile.gif).
Poni¿ej sukienne spodnie husarskie przed praniem w wy¿szej temperaturze
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
i po. Widoczna diametralna ró¿nica. W koñcu spodnie zrobi³y siê obcis³e.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Dodam tylko, ¿e na zdjêciu "przed" widaæ, jak moje w±skie, bardzo ¶ci¶le dopasowane w ³ydkach, buty marszcz± materia³ spodni, który uk³ada siê w fa³dy. Te same w±skie buty za³o¿y³em do zdjêæ robionych po praniu w wy¿szej temperaturze. Efekt - spodnie niemal idealnie obcis³e. Dok³adnie tak, jak to widaæ na obrazach z tamtej epoki.
m_q
Gratulacje!
Nastêpna zagadka historii rozwi±zana dziêki praktyce.
icon_cool.gif
A jak z hmmmmmm, siedzeniem? Nie zsuwaj± siê (to problem przy wiêkszo¶ci obcis³ych spodni, na przyk³ad w polskiej piechocie)?
Rados³aw Sikora
CYTAT(m_q @ 12:23 27.05.2011) *
A jak z hmmmmmm, siedzeniem? Nie zsuwaj± siê (to problem przy wiêkszo¶ci obcis³ych spodni, na przyk³ad w polskiej piechocie)?


Prawdê mówi±c bêdê sobie musia³ teraz uszyæ nowe spodnie. W³a¶nie dlatego, ¿e skurczy³y siê w praniu. Tak wiêc nogawki zrobiê sobie dok³adnie takie, jak wcze¶niej (licz±c, ¿e w praniu zrobi± siê obcis³e jak nale¿y), ale górê bêdê musia³ zrobiæ wy¿sz± i nieco lu¼niejsz±. Tak aby po praniu pasowa³y jak ula³. W tej chwili mam "biodrówki" smile.gif. Dó³ idealny, ale góra zbyt niska. O ile da siê i¶æ, o tyle na konia bym w tym nie usiad³.
Parufka
Ha gratuluje rozwiklania zagadki.Od teraz zaczynamy barezcie ere poprawnych spodni husarskich.
Szlachcianka z sascianka
A prosze Panstwa! Jak latem wtakie upaly w takich cieplych spodniach? Planuje uszyc menzowie i to jest istotnie oby nie ugotowal sie. Te spodnie u Drazkowskiej uszyte s jedwabiu.
Ale pomysl z praniem genialny! Gratulacje!
vroobell
Daje radê w obcis³ych, sukiennych spodniach w lato chodziæ - przetestowane w XIV wieku :-)
Donki
Czy we³na z której trzeba by uszyæ takie spodnie musi byæ 100%? Czy na przyk³ad 80% we³ny i 20% wiskozy te¿ siê tak zbiegnie w praniu? Panie Radku, pan jakiej we³ny u¿y³? Jest Pan w stanie powiedzieæ ile % skurczy³ siê po praniu materia³?
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.