Poni¿ej zamieszczamy pe³ny regulamin turnieju wraz z do³±czon± tabel± zg³oszeniow± do poszczególnych konkurencji.
W tym roku przewidujemy zorganizowanie turnieju na mniej wiêcej 200-230 osób.
Wszystkie zg³oszenia na turniej prosimy wysy³aæ na e-maila do Seby:
sebaliw@poczta.fmz zaznaczeniem kto walczy,strzela z ³uku, kuszy b±d¼ jest artylerzyst±.
Warunkiem uczestnictwa w turnieju jest posiadanie zaproszenia od Bractwa Rycerskiego Ziemi Podlaskiej i Mazowieckiej z LIWA.
-
Tabela uczestnictwa w poszczególnych konkurencjach:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Zapewniamy:
Wy¿ywienie;
Sobota: ¶niadanie, obiad, biesiada
Niedziela: ¶niadanie, obiad
Nocleg na polu namiotowym pod zamkiem.
TURNIEJ BOJOWY (mieszany)
1. Jedyn± broni± dopuszczan± do bojowego turnieju jest: miecz jednorêczny, tasak, kord, d³ugi miecz. Broñ nie mo¿e zawieraæ ostrych krawêdzi i zadziorów oraz ¶ladów rdzy.
2. Minimalna waga broni jednorêcznej to 1,2kg, d³ugiego miecza 1,5 kg.
3. Obowi±zkiem ka¿dego z walcz±cych jest posiadanie tarczy b±d¼ miecza d³ugiego, któr± wybierze jego potencjalny przeciwnik.
4. Do walki zostaj± dopuszczeni wojownicy bezpiecznie opancerzeni (zob. warunki uczestnictwa), zgodnie z obowi±zuj±c± epok±.
5. Walkê ocenia piêciu sêdziów (do¶wiadczeni wojownicy).
6. Mo¿na uderzaæ ca³± powierzchni± oraz rantem tarczy.
7. Dopuszczone s± kopniêcia przednie ("frontkick").
8. Nie mo¿na atakowaæ przeciwnika stoj±c za jego plecami.
9. Ciosy punktowane musz± byæ silne, widoczne i osadzone, zadane powy¿ej kostek i d³oni. Jedno trafienie to jeden punkt.
10. Nie mo¿na stosowaæ sztychów.
11. Nie mo¿na stosowaæ ciosów zapa¶niczych. Nie mo¿na siê przepychaæ i wieszaæ na przeciwniku. Walka ma byæ techniczna i czysta. - Mo¿na podhaczyæ b±d¼ popchn±æ.
12. Miecz nie mo¿e byæ przywi±zany do d³oni.
13. Walka ci±g³a - trwa do zdobycia
10 punktów przez jednego z walcz±cych.
14. W przypadku widocznego zmêczenia i s³abej kondycji uczestnika bojówki, sêdziowie po naradzie i jednog³o¶nej decyzji , maja prawo wykluczyæ zawodnika z dalszego udzia³u w turnieju bojowym.
W zale¿no¶ci od ilo¶ci walcz±cych, zastosujemy system pucharowy lub nie.
Turniej Kusznicy i £uczniczy 1. Konkurs kuszniczy – odleg³o¶æ 20 metrów do tarczy 40cm. - ró¿ne pozycje strzeleckie, szczegó³y na miejscu
2. Konkurs ³uczniczy – odleg³o¶æ 20 metrów do tarczy 40cm. - ró¿ne pozycje strzeleckie.
W konkursie ³uczniczym i kuszniczym ilo¶æ oddanych strza³ów jest jednakowa i wynosi:
- eliminacje trzy strza³y próbne i trzy punktowane
- pó³fina³y, dwunastu uczestników po trzy strza³y
- fina³y, sze¶ciu zawodników po trzy strza³y
- zwyciê¿a zawodnik z najwiêksz± ilo¶ci± punktów
Wielobój rycerski. Sk³ada siê z nastêpuj±cych konkurencji:
a) bieg z przeszkodami – d³ugo¶æ 20 metrów
- zaliczenie ka¿dej przeszkody 5 pkt
b) rzut w³óczni± do tarczy – trafienie 5 pkt
c) rzut toporkiem - trafienie 5 pkt
c) strzelanie z ³uku, stoj±c z ruchomego pomostu, do punktowanej tarczy
Zapasy Konkurencja oceniana przez jednego sêdziego. Walka zostaje rozstrzygniêta, gdy jeden z przeciwników zostanie przewrócony na plecy.
Bitwa Zachêcamy wszystkich do wziêcia udzia³u, zale¿y nam na jak najwiêkszej ilo¶ci uczestników, bêdziemy potrzebowali zbrojnych, ³uczników, artylerie oraz osoby w cywilnych strojach. Do bitwy jest u³o¿ony scenariusz i walka w wiêkszo¶ci ma byæ typowo pokazowa (pod publikê), bêd± jednak stoworzone oddzia³y dla bardziej bitnych.
£ucznicy bêd± zaopatrzeni na bitwê w pacynki, zorganizowane przez organizatorów.
Plan bitwy
Bitwa rozgrywana bêdzie na placu pomiêdzy zamkiem, a rzek±. - szczegó³y na miejscu
Zasady walki s± podobne do tych, które obowi±zuj± na bohurcie dru¿ynowym. (patrz bohurt. Zakaz wieszania siê, zapasów itd.), aczkolwiek nale¿y pamiêtaæ, ¿e jest to walka w g³ównej mierze pokazowa, taktyczna i techniczna - mo¿e w tym roku nie bêdzie a¿ tak mrocznie, jak 2 lata temu tu¿ przed burz±
Bohurt (Pi±tki bohurtowe) Konkurencja polegaj±ca na starciu zbrojnym kilku grup walcz±cych (5 osobowych). Starcia dwóch grup naraz. Nie mo¿na wieszaæ siê na przeciwniku,nie mo¿na d¼gaæ, nie mo¿na chwytaæ za he³m. Jesli kto¶ utraci broñ to mo¿e wróciæ do swojego naro¿nika i wzi±æ now± od swoich zmienników lub kolegów z bractwa. Wyeliminowanie nastêpuje po przewróceniu lub uklêkniêciu na dwóch kolanach, uklêkniêciu na jednym z podparciem d³oni. Nie dozolona jest walk± bez broni.
UWAGA !!! - osoby stosuj±ce zabronione techniki bêd± eliminowane.
Turniej tañca ognia 1. Turniej Ognia odbêdzie siê wieczorem na dziedziñcu zamkowym. W turnieju tym mog± wystêpowaæ grupy lub osoby indywidualne.
2. Jury Turnieju Ognia bêdzie sk³adaæ siê z 3 osób, które bêd± oceniaæ:
- warto¶æ artystyczn± pokazu i oryginalno¶æ pomys³u;
- perfekcjê wykonania;
- rodzaj muzyki pokazowej (preferowana ¶redniowieczna, disco-polo powoduje automatyczn± dyskwalifikacjê);
- strój lub przebranie i makija¿
- profesjonalizm sprzêtu do pokazu
3. Turniej Ognia rozpoczyna siê pokazem ka¿dego z uczestników do muzyki przygotowanej przez Jury, a która to muzyka jest do ods³uchania i ¶ci±gniêcia z tego adresu:
http://www.wrzuta.pl/audio/irsEfARsf9/muza_do_turnieju_ognia 4. Nastêpn± konkurencj± jest dowolny pokaz w³asny. Czas trwania tego pokazu nie jest limitowany, a ka¿dy uczestnik Turnieju Ognia wykonuje swój pokaz do wcze¶niej dostarczonego utworu na p³ycie CD.
5. Je¶li w Turnieju Ognia wyst±pi wielu uczestników, po eliminacjach konkursowych do fina³u przechodz± trzy osoby lub grupy z najlepsz± ocen± (ocena zdobyta do tej pory w finale siê nie licz±). Przy niewielkiej obsadzie tego Turnieju – dalszy jego przebieg ustali Jury bezpo¶rednio na miejscu.
6. Finali¶ci bêd± prezentowaæ swoje umiejêtno¶ci do INNEGO swojego utworu dostarczonego tak¿e na p³ycie CD oraz dodatkowo do jednego wylosowanego utworu z kolekcji wcze¶niej przygotowanej przez Jury
7. Finalistom, oprócz standardowej oceny, doliczona zostanie nota za umiejêtno¶æ dostosowania choreografii pokazu do wylosowanego utworu.
8. Zwyciêzc± zostaje uczestnik Turnieju Ognia który zdoby³ najlepsz± ocen± Jury. Otrzymuje on nagrodê g³ówn± ufundowan± przez Organizatora. Pozostali finali¶ci otrzymuj± nagrody niespodzianki, ufundowane tak¿e przez Organizatora.
9. Zwyciêzca Turnieju Ognia wykonuje na zakoñczenie w³asny pokaz.
10. Wszelkie nie ustalone sporne sprawy lub w±tpliwo¶ci rozstrzyga Jury
11. Jury nie jest przekupne, acz nie ma takiego bakszyszu, którego by nie przyjê³o w zamian za … - tekst z przed dwóch lat wci±¿ ¿ywy
Ka¿dy uczestnik turnieju jest zobligowany do wziêcia udzia³u w co najmniej 2 konkurencjach (poza bitw±), bia³og³owa w jednej. Nie muszê chyba tez pisaæ o wymogach historycznych, datowanie ka¿demu jest znane.
Podtrzymuj±c tradycjê liwskiego turnieju, od ka¿dego uczestnika z jego sakwy potr±cana jest op³ata wysoko¶ci 10z³ pozwalaj±ca w czê¶ci pokryæ koszty wy¿ywienia i biesiady.
Zastrzegamy sobie wprowadzanie ewentualnych zmian regulaminowych w trakcie turnieju Ok, zatem z grubsza wszystko
W razie pytañ...wiadomo
Je¶li nam co¶ wpadnie jeszcze do g³owy to napiszemy.
Pozdrawiam wszystkich