Kolejny s³ynny zamek ukraiñski -
Kudak. Wznosi³ siê przy pierwszym porohu dnieprowym, zwanym Kudackim (widoczny na pierwszym rysunku). Zamek by³, jak ju¿ wspomnieli¶my, obiektem o znaczeniu wy³±cznie militarnym. Jej g³ównym zadaniem by³a kontrola nad szlakiem wodnym Dniepru, wykorzystywanym przez Kozaków do prowokuj±cych Turcjê wypraw rabunkowych.
Plany przedstawiaj± dwie ró¿ne twierdze - mniejsz± czworoboczn± i wiêksz± sze¶cioboczn±. Czworoboczny fort wzniesiono najpierw, pod kierunkiem znanego nam ju¿ Beauplana. Dowódc± by³ jego rodak, Jean de Marion (Jan Marian). Nieukoñczona jeszcze (lub w³a¶nie ukoñczona) twierdza zosta³a zdobyta nag³ym napadem przez Kozaków Iwana Sulimy, a dowódcê zamêczono - za co zreszt± potem Sulimê spotka³ podobny los. Wkrótce jednak fort zosta³ odbudowany, a potem obok niego zbudowano twierdzê sze¶cioboczn± o trzykrotnie wiêkszej powierzchni, wg planów naszych starych znajomych Beauplana i Getkanta.
Tak wiêc Kudak by³ ca³ym zespo³em warownym, w sk³ad którego wchodzi³a du¿a twierdza i fort, ka¿de z w³asnymi dzie³ami zewnêtrznymi, a tak¿e - jak wskazuje ilustracja z Wikipedii, na której widaæ tak¿e dalsz± czê¶æ rysunku przedstawiaj±cego fort - bronione wa³em z redanami obozowisko warowne (za³o¿one zapewne przez odbudowuj±cych fort ¿o³nierzy Koniecpolskiego). By³ to, mo¿na powiedzieæ, taki wcze¶niejszy odpowiednik K³odzka.
Kudak mia³ mieæ wg Wikipedii ostatecznie za³ogê 600 ¿o³nierzy. Musi to chyba dotyczyæ wy³±cznie du¿ej twierdzy (co wskazuje te¿ Sienkiewicz, pisz±c, ¿e taka by³a za³oga zamku), bo przecie¿ mniejsze raczej zamki Wi¶nicz i £añcut mia³y po 400 samej tylko piechoty (bez artylerzystów), a w sk³ad za³ogi Kudaku musia³a wchodziæ te¿ i jazda, jako ¿e Tatarzy w tych okolicach nader czêsto grasowali. Najprawdopodobniej ca³a za³oga Kudaku sk³ada³a siê z dragonów, ale i tak potrzebny by³ osobny oddzia³ do zwiadu.
13 dzia³ w które wyposa¿ony mia³ byæ wg Wikipedii Kudak, to ju¿ zupe³ny absurd - znaczy³oby to po nieca³ej 1 armacie na dzie³o ziemne, np. bastion. Nawet, gdyby informacja dotyczy³a tylko du¿ej twierdzy - oznacza to nieca³e 2 armaty na dzie³o. Dla porównania - zamki Wi¶nicz, £añcut i Po³onne mia³y po 80 dzia³!
Pó³ mili od zamku (tj. ok. 4 km) - mam rozumieæ du¿ej twierdzy - znajdowa³a siê wg Sienkiewicza wie¿a obserwacyjna. Gdzie te¿ ona mog³a siê znajdowaæ, jak wygl±da³a i czy mia³a w³asne umocnienia, a szczególnie nowo¿ytne - nie wiem. Przychodzi mi do g³owy, ¿e mo¿e obiekt taki zbudowano pó¼niej w forcie, czyli by³o to rozwi±zanie podobne, jak w gdañskim Wis³ouj¶ciu. Je¶li prawdziwa jest wzmianka u Sienkiewicza, ¿e w wie¿y sta³o 100 ¿o³nierzy, to wskazuje to, ¿e istotnie musia³a mieæ ona w³asne obwarowania, bo jaka by ta wie¿a musia³a byæ, ¿eby w niej siê tylu ludzi zmie¶ci³o?
Du¿a twierdza mia³a kszta³t symetrycznego sp³aszczonego sze¶ciok±ta. Jest to plan zupe³nie wyj±tkowy w wypadku zamków; znam tylko jeden jeszcze sze¶ciobok zamkowy z terenu Polski, mianowicie opisany ju¿ zamek pu³tuski.
Twierdza wyposa¿ona by³a w 2 raweliny sze¶cioboczne i 2 place broni. Nie przypominam sobie poza Kudakiem przyk³adów rawelinów tego kszta³tu z terenu Polski. Co ciekawe, fosa jest nawodniona i zosta³a najwyra¼niej wykuta w skale a¿ do poziomu wód Dniepru. Taka fosa musia³a byæ bardzo g³êboka, praktycznie nie do pokonania. Pamiêtacie, jak w
"Ogniem i mieczem" Grodzicki mówi³ Skrzetuskiemu, ¿e co roku usypuje wa³y wy¿ej. Otó¿ najistotniejsze by³o nie tyle podwy¿szanie wa³ów, co pog³êbianie przy tym fosy.
Zamek ma 3 bramy - bardzo du¿o, jak na obiekt czysto militarny, ale wyt³umaczyæ to mo¿na zapewne niedostêpno¶ci± fos. Drogi do bram prowadz± przez rawelin i 2 place broni. Drugi rawelin skierowany jest w stronê wodnej cie¶niny, ³±cz±cej fosê z Dnieprem - jak widaæ, zupe³nie powa¿nie liczono siê z atakiem czajek kozackich od strony wody.
Na rysunku twierdza okre¶lona jest nie wiem dlaczego jako miasto (
Stadt). W Wikipedii te¿ j± tak nazywaj±:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dniepropetrowsk . Mo¿e w tamtych czasach u¿ywano jeszcze niekiedy wymiennie w obie strony s³ów 'gród' i 'miasto'?
Fort kudacki natomiast przypomina fort znajduj±cy siê nad Martw± Wis³± pomiêdzy Gdañskiem i Wis³ouj¶ciem. Jest to twierdza generalnie czterobastionowa, ale od strony rzeki rozpiêto miêdzy zewnêtrznymi czo³ami bastionów front kleszczowy, przez co dwa bastiony zmieni³y siê w pó³bastiony. Fosy suche. Fort posiada rawelin, te¿ sze¶cioboczny, ale, o dziwo, nie broni on bramy. Broni jej bowiem kleszczowe dzie³o rogowe, choæ droga dojazdowa nie przechodzi przez nie. Ustawione jest dziwnie, bo równolegle do kurtyny - ale to nale¿y wyt³umaczyæ w ten sposób, ¿e od zewn±trz dzie³u rogowemu nie grozi masowy atak piechoty nieprzyjaciela, bo znajduje siê tam jar (musia³ on wiêc byæ mocno skalisty, czego jednak na rysunku nie widaæ). Atak taki móg³ nast±piæ natomiast od strony drogi dojazdowej, dlatego w tê stronê by³o zwrócone dzie³o, przy okazji flankuj±ce bramê. Dzie³o rogowe podobno nie mia³o w³asnej fosy.
Twierdza mia³a podwala, fort - nie.
Jak wiadomo, Kudak skapitulowa³ po 7-miesiêcznym oblê¿eniu przez Kozaków Chmielnickiego z powodu braku prochów.
Ilustracje:
1. Bogdanowski, s. 257
2.
"Encyklopedia szkolna. Historia",
praca zbiorowa, WSiP, Warszawa 1993, s. 242
3.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudak