Tutaj bardziej potwierdza siê, ¿e projekt Saebischa nie zosta³ na papierze, oraz podane s± liczne ciekawe szczegó³y na temat twierdzy nowo¿ytnej w czasach austriackich i pru:
http://www.zamkipolskie.com/klodz/klodz.html CYTAT
Dat± pocz±tkow± w nowo¿ytnych dziejach twierdzy K³odzko jest rok 1622, w którym austriackie wojska ¦wiêtego Cesarstwa Rzymskiego w ramach tocz±cej siê wojny 30-letniej pokona³y stacjonuj±ce na Górze Zamkowej oddzia³y czeskie Ferdynanda V i zbrojnie opanowa³y miasto. Ich batalia przynios³a wiele szkód, miêdzy innymi konieczno¶æ rozbiórki kolegiaty, gro¿±cej zawaleniem, i czê¶ciowo niektórych budynków warowni. Zniszczenia te wymusi³y poniek±d konieczno¶æ dalszej rozbudowy starych za³o¿eñ obronnych, w efekcie zamek przeobraziæ siê mia³ stopniowo w nowoczesn± jak na owe czasy twierdzê, spe³niaj±c± wymogi klasycznej cytadeli. Pierwszym etapem prac kierowa³ znany wroc³awski architekt-fortyfikator Walentyn Saebisch, który poszerzy³ istniej±c± zabudowê o tzw. zamek dolny obwiedziony dodatkowymi murami i bastionami. Od strony pó³nocnej, gdzie przedpole by³o p³askie i stwarza³o dobre warunki do rozwiniêcia szturmu lub regularnego oblê¿enia, stan±³ silny bastion, wzmocniony szañcami: Krzy¿owym od po³udniowego-wschodu i ¦w. Floriana od wschodu. Zrealizowano te¿ po³udniowo-zachodni± kurtynê z dwoma bastionami, a tak¿e bastion Alarmowy - nada³ on fortecy charakter cytadelowy, os³oni³ bramê po³udniow± oraz zwi±za³ koronê, kurtynê i zamek dolny we wspólny obwód obronny. W 1671 do istniej±cych fortyfikacji dodano dwa raweliny: Jab³onka oraz Polny, otoczone p³ytk± fos± i kryt± drog± z czterema placami broni i siedmioma trawersami. Pomimo sporego rozmachu prac znaczna czê¶æ pomys³ów Saebischa ze wzglêdów ekonomicznych nie zosta³a zrealizowana i dopiero realne zagro¿enie ze strony Prus sk³oni³o Habsburgów do dalszej rozbudowy warowni, tym razem pod kierownictwem Jakuba Carove. W okresie 1680-1702 rozpoczêto wznoszenie pó³bastionu zwanego Tumskim oraz kurtyny Tumskiej, ruszy³a równie¿ budowa pó³bastionu Orze³, maj±cego wraz z szañcem Kleszczowym ³±czyæ twierdzê z murami miasta. Czê¶ciowo ukoñczone inwestycje przerwa³o oblê¿enie i poddanie zamku Prusakom wiosn± 1742 roku.
CYTAT
Po zdobyciu ¦l±ska przez Prusy król Fryderyk II Wielki zapocz±tkowa³ systematyczne umacnianie ustalonych na nowo granic poprzez budowê twierdz-warowni na linii od Szczecina na pó³nocy przez G³ogów, Wroc³aw, ¦widnicê, Srebrn± Górê, K³odzko a¿ po Nysê. W roku 1743 nowe projekty dla miasta K³odzka sporz±dzi³ wybitny holenderski fortyfikator, znawca francuskiej szko³y fortyfikacyjnej, Gerhard Cornelius de Wallrave. Postulowa³ on m.in. przebudowê i rozwiniêcie frontu pó³nocnego, zabezpieczenie pó³nocno-wschodniej drogi krytej, budowê szañca kleszczowego przy stoku wschodnim oraz wzmocnienie wjazdu do warowni od strony po³udniowej. Ca³o¶æ prac trwa³a 19 lat i przynios³a rezultat w postaci silnego fortu, ca³kowicie zabezpieczaj±cego wschodnie podej¶cie do twierdzy i blokuj±cego dolinê Nysy K³odzkiej. We wspomnianym okresie wykopano now± fosê tworz±c± gwia¼dzisty p³aszcz - zewnêtrzny obwód obronny, place broni krytej drogi wyprofilowano i oddzielono fos± od p³aszcza, za¶ na froncie zachodnim p³aszcz przed³u¿ono a¿ do bastionu Orze³, który wyposa¿ono w s³oniczo³o. W miêdzyczasie Wallrave zosta³ oskar¿ony o zdradê stanu przez udostêpnienie planu twierdz wrogim pañstwom oraz o nadu¿ycia finansowe, i uwiêziony w twierdzy Magdeburg (któr±, o ironio, sam zbudowa³), gdzie 25 lat pó¼niej zmar³. Jego dzie³o kontynuowa³ pruski major in¿ynierii, królewski kartograf Christian Friedrich v. Wrede. Twierdzê G³ówn± po³±czono ze ¶wie¿o wzniesionym fortem Owczej Góry wa³em i transzej±, biegn±cymi przez stoki obydwu wzgórz. Usytuowany na przeciwnym brzegu Nysy K³odzkiej fort na Owczej Górze sk³ada³ siê zasadniczo z dwóch potê¿nych Koron: Niskiej oraz Wysokiej i mia³ za zadanie uniemo¿liwiæ ostrzelanie Twierdzy G³ównej ze szczytu wzniesienia, a tak¿e u³atwiæ obserwacjê wysuniêtych pó³nocno-wschodnich przedpól i poprawiæ kontrolê drogi w kierunku Wroc³awia. Rozbudowano te¿ system chodników minerskich, umo¿liwiaj±cych skryte podej¶cie i wysadzenie dzia³ przeciwnika. Ze wzglêdu na koszty, plany dotycz±ce tego elementu fortyfikacji nie zosta³y jednak nigdy w pe³ni zrealizowane.
CYTAT
OBLʯENIE K£ODZKA PRZEZ AUSTRIAKÓW W 176O ROKU
Epizod ten zas³uguje na szczególn± uwagê z tego wzglêdu, ¿e K³odzko w swojej d³ugiej historii, pomimo wielu oblê¿eñ i blokad, nigdy dot±d nie zosta³o zdobyte szturmem. Dosz³o do tego podczas wojny 7-letniej (1757-63), w której Prusy musia³y stawiæ czo³o koalicji czterech armii: Austrii, Rosji, Francji i Saksonii. Strategicznym celem Austriaków by³o odzyskanie ¦l±ska z Hrabstwem K³odzkim, które to terytoria utracili w czasie Wielkiej Wojny ¦l±skiej w 1742r. 7 czerwca 1760 miasto zosta³o otoczone i podjêto przygotowania do oblê¿enia. Si³y oblegaj±cych pod dowództwem gen. Draskowicza liczy³y 17.000 ¿o³nierzy, za³ogê zamku natomiast stanowi³y 4 bataliony piechoty, 1 batalion grenadierów, 1 kompania minerów, 60 huzarów, oko³o 300 rekrutów i obs³uga artylerii (200 dzia³), w sumie oko³o 2.500 ¿o³nierzy. Ca³o¶ci± wojsk dowodzi³ Piemontczyk pp³k Johann d'O. Trzykrotnie wysuwano pod adresem oblê¿onych propozycje kapitulacji, nie cofniêto siê te¿ przed prób± przekupstwa d'O kwot± 70 tysiêcy guldenów i obietnic± ³aski cesarzowej Marii Teresy. Fiasko tych usi³owañ sk³oni³o Austriaków do podjêcia decyzji o wziêciu twierdzy szturmem. Przyprowadzono z O³omuñca ciê¿k± artyleriê, a 25 lipca pod K³odzko przyby³ g³ównodowodz±cy wojskami austriackim na ¦l±sku gen. Laudon, który wyznaczy³ termin rozpoczêcia szturmu o ¶wicie dnia nastêpnego. O godz. 3 rano 26 lipca przemówi³y dzia³a kieruj±c ogieñ na twierdzê oraz bramy miejskie, a oszczêdzaj±c samo miasto. Dzia³a pruskie tylko z rzadka odpowiada³y ogniem, a wkrótce umilk³y zupe³nie, gdy¿ wyznaczeni do ich obs³ugi ludzie, korzystaj±c z zamieszania, uciekli w pop³ochu.
Szczególnie dramatyczny by³ przebieg walk w reducie ¯uraw, licz±cej ledwie 34 obroñców. Kiedy w wa³y uderzy³ pierwszy pocisk po³owa oddzia³u zerwa³a siê ze swych miejsc i zbieg³a po skarpie w dó³, oddaj±c siê w rêce Austriaków. Widz±c zamieszanie w szeregach obrony Laudon zebra³ ok 300 ochotników i rozkaza³ im zaj±æ ¯urawia. Rozkaz wykonano w krótkim czasie. Na karkach uciekaj±cych Prusaków oddzia³y Austriackie wdar³y siê do pierwszej linii fortów starej twierdzy - niemal¿e nigdzie nie napotka³y oporu. ¯o³nierze pruscy, w znacznej czê¶ci wcieleni do armii, przechodzili teraz setkami na stronê nieprzyjaciela, a nadchodz±ce oddzia³y austriackie witali okrzykami na cze¶æ cesarzowej "Wiwat Teresa". Stacjonuj±cy w mie¶cie pp³k d'O próbowa³ jeszcze ratowaæ sytuacjê wysy³aj±c do twierdzy odwody, jednak i one posz³y wkrótce w rozsypkê, a sam d'O dosta³ siê do niewoli. Znajduj±cy siê na zamku oficerowie dope³nili rozmiarów klêski, gdy¿ nie próbuj±c nawet porozumieæ siê z dowódc±, rozkazali uderzyæ w bêbny na znak kapitulacji i poddali warowniê.
Tak wiêc po kilku godzinach walki oddzia³y cesarskie, trac±c zaledwie 68 zabitych i 144 rannych, zaw³adnê³y pruskim "kluczem do ¦l±ska". W rêce zwyciêzców wpad³y 33 sztandary wojskowe, zapasy ¿ywno¶ci, amunicji i broni. Podpisany 15 lutego 1763 roku pokój w Hubertsburgu po³o¿y³ kres d³ugiej wojnie. Hrabstwo K³odzkie, pomimo ¿e Austriacy proponowali jego wymianê na ¦l±sk opawski oraz karniowski, oddane zosta³o Prusom. Równie¿ w 1763 odby³ siê we Wroc³awiu s±d wojenny nad oficerami odpowiedzialnymi za pechow± obronê K³odzka. Pp³k d'O zosta³ skazany na ¶mieræ przez rozstrzelanie. Ju¿ w miejscu egzekucji u³askawiono go i wyrok ¶mierci zamieniono mu na wygnanie z kraju. Zmar³ w przytu³ku dla ubogich w Turynie w 1775 roku.
CYTAT
Oblê¿enie i zdobycie k³odzkiej fortecy przez wojska austriackie w 1760 roku wykaza³y istniej±ce braki i s³abe punkty w systemie obronnym budowli. Po podpisaniu pokoju w Hubertsburgu w roku 1763 powróci³a ona w rêce Prus i pod kierunkiem twórcy twierdzy srebrnogórskiej p³k. Ludwika von Raegelera, przysz³ego komendanta, przyst±piono do nadania podstawowym jej elementom nowego, ostatecznego kszta³tu. Ca³kowicie rozebrano anachroniczny ¶redniowieczny zamek, którego miejsce zaj±³ ¦ródszaniec-Don¿on, budowla kleszczowa otaczaj±ca wieloboczny dziedziniec, zaopatrzona w nasyp ziemny i cylindryczn± wie¿ê obserwacyjn±, otoczona ³añcuchem bastionów i trzypoziomowymi kazamatami. Sta³ siê on centrum ca³ej twierdzy, jej najwy¿szym elementem i punktem ostatniego oporu. Na miejscu zburzonego zamku dolnego wzniesiono s³oniczo³o przedzamcza, bastion Widok oraz bastion Wysoki - os³aniaj±ce Don¿on od strony po³udniowej. Oko³o 1780 roku wybudowano gwia¼dzisty, siedmioramienny p³aszcz wokó³ Korony Niskiej fortu Owcza Góra - p³aszcz ten, podobnie jak w Twierdzy G³ównej, umocniony zosta³ poprzez skarpowe kaponiery w k±tach kleszczy. Wykonano równie¿ sieæ skomplikowanych chodników, korytarzy, piwnic, kazamat i innych pomieszczeñ, w tym drogi ewakuacyjne, z których mo¿na by³o skorzystaæ w razie zagro¿enia. Pó¼niejsze projekty przebudowy realizowano tylko czê¶ciowo i nie mia³y one ju¿ wiêkszego wp³ywu na ostateczny kszta³t budowli.
Za³±czam zdjêcie z widokiem twierdzy z lotu ptaka z widocznym ¦ródszañcem-Don¿onem, wzniesionym na miejscu zamku. Przebudowa ta zmieni³a zamek k³odzki w budowlê czysto militarn± - twierdzê
sensu stricto.