Mamy wreszcie pierwszy plan twierdzy bastionowej w Prusach w³a¶ciwych czyli Ksi±¿êcych, choæ obecnie po³o¿one w granicach Litwy - K³ajpedy, wg planu z po³. XVIII w.:
http://www.forum.zamki.pl/temat-vt1020.html
Zespó³ miejsko-zamkowy z jeszcze trzecim, niewielkim cz³onem obronnym (zapewne s± to umocnienia broni±ce jakiego¶ wa¿nego obiektu gospodarczego).
Zamek podobny do Nie¶wie¿a, a wiêc wewn±trz kwadrat z bastionami na naro¿nikach, a na zewn±trz kolejna linia umocnieñ kleszczowych, tworz±cych gwiazdê o¶mioramienn± (w istocie jest to droga ukryta, wyposa¿ona we w³asn± fosê, jak w Gdañsku; w Nie¶wie¿u by³o najwyra¼niej trochê inaczej). Tyle, ¿e w przypadki zamku k³ajpedzkiego miêdzy obwodem bastionowym i kleszczowym jest jeszcze (prócz odcinka nadmorskiego) linia rawelinów i pó³ksiê¿yców.
Dostawione do zamku-cytadeli miasto warowne razem z trzecim cz³onem ma kszta³t czê¶ci w miarê regularnego wieloboku, ale samo miasto to w istocie rozbudowane dzie³o koronowe, z 2 bastionami po¶rodku zamiast 1 i lepiej umocnionym odcinkiem nad Niemnem, gdzie widoczne s± elementy kleszczowe i redan lub bastion po¶redni, co w sumie umo¿liwia ostrza³ wzd³u¿ rzeki. Ponadto na drugim jej brzegu widaæ szaniec przedmostowy z w³asn± fos± - lunetê w kszta³cie "lu¼nego" rawelinu. Po drugiej stronie fosy miejskiej droga ukryta z placami broni (jeden przed pó³bastionem, nie przed kurtyn± - nad sam± rzek±). Dzie³ zewnêtrznych - poza wspomnianym przedmo¶ciem - brak.
Trzeci, niewielki cz³on zabezpiecza zarazem od strony l±du po³±czenie miast z zamkiem. Jest to co¶ bardzo podobnego do fortyfikacji klasztoru Bernardynów we Lwowie (zw³aszcza z czasów "protobastionowych" - potem zosta³y one rozbudowane), czyli "dziób" z jednym bastionem skierowanym na zewn±trz. Nie wiem, czy tego rodzaju cz³ony mia³y jak±¶ swoj± fachow± nazwê. O ile jednak we Lwowie taki "dziób" by³ wysuniêtym elementem twierdzy, to tutaj raczej zape³nia on lukê. W ogóle sam pomys³, ¿eby rozbudowane dzie³o koronowe z osobnym trzecim cz³onem tworzy³o ³±cznie optycznie czê¶æ prawie regularnego wieloboku, bardzo dobrze ¶wiadczy o projektancie.
Trzeci cz³on oddzielony jest od miasta, podobnie jak od zamku, fos± i umocnieniami za ni±, ale zarazem po drugiej stronie jego fosy zewnêtrznej znajduje siê droga ukryta, bêd±ca kontynuacj± drogi ukrytej miasta i tworz±ca z ni± jedn± ca³o¶æ oraz podkre¶laj±ca optyczn± jedno¶æ obu cz³onów. Styk fortyfikacji miasta i cz³onu trzeciego zabezpieczony jest placem broni tej drogi ukrytej.
Ze starszego, XVII-wiecznego widoku wynika, ¿e mimo zdecydowanie holenderskiego narysu, obwody obronne miasta i zamku mia³y oskarpowane stoki, za¶ wewnêtrzna linia umocnieñ zamkowych oraz linia rawelinów i pó³ksiê¿yców (przedstawione dla uproszczenia jako linia ci±g³a) posiada³y nawet kazamaty. Jeszcze na zewn±trz obwodu kleszczowego widaæ tu drewniany p³ot obronny.
Wszystkie fosy zespo³u s± nawodnione.
Brakuje nam jeszcze z Prus Królewca i Pi³awy. Za wiele twierdz bastionowych tam nie by³o i grupowa³y siê one raczej nad samym morzem, wiêc nie wiem, czy co¶ jeszcze znajdziemy.