Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Turniej Bojowy Grunwald 2010 - dyskusja o regu³ach
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Szermierka
Stron: 1, 2, 3
Martin
Witam. Zapraszam, tradycyjnie, do dyskusji o zasadach turnieju bojowego.
Poni¿ej zamieszczam zesz³oroczny zestaw zasad, jako punkt odniesienia.

Datowanie sprzêtu na turniej to 1370-1420. Nasi eksperci bêd± orzekaæ o historyczno¶ci lub jej braku. Eksperymentalne wynalazki przejd± tylko poparte dokumentacj± (albo przes³aæ wcze¶niej, albo przyjechaæ z kserówkami)

Rozgrywanie turnieju

I etap: Domy
Podzia³ zawodników na grupy, zwane Domami.
Przydzia³ zawodników do Domów jest losowy. Z domu wychodzi dwóch zawodników z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. Zawodnik wygrywaj±cy dostaje ilo¶æ punktów równ± ró¿nicy miêdzy wynikiem jego i przeciwnika. Decyduje ilo¶æ wygranych walk, a w przypadku remisu, ilo¶æ "ma³ych punktów". walka trwa do 8 trafieñ
II etap: Puchar
Zawodnicy s± losowo wpisywani do drabinki turniejowej, kto wygra przechodzi wy¿ej. Je¶li liczba zawodników jest nieparzysta, zostanie dostawiony losowo kandydat z poprzednio wyeliminowanych. Przywrócony zawodnik nie powinien walczyæ ponownie z tym, który go pokona³ w poprzednim etapie.

Zasady

I. Dopuszczenie do walki
Do walk dopuszczone s± osoby p³ci obojga, pe³noletnie. W przypadku niepe³noletno¶ci wymagana pisemna zgoda opiekuna prawnego. Bezwzglêdn± granic± jest ukoñczone 16 lat.

Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z histori± z lat 1370-1420.
Uzbrojenie takie musi zawieraæ:
- he³m z zas³on± - tzw. polska krata nie jest dopuszczona. Zas³ona musi byæ opuszczona w ci±gu ca³ego starcia. Zawodnik, któremu os³ona bêdzie swobodnie podskakiwaæ zostanie zdyskwalifikowany. Kapalin wymaga podbródka. Je¶li sêdziowie uznaj±, ¿e przerwa miêdzy kapalinem a podbródkiem jest zbyt du¿a, taki zestaw nie zostanie dopuszczony.

- os³onê szyi lepsz± ni¿ samo pikowanie. Wszelakie psie czy ma³pie pyski musz± mieæ czepiec kolczy (wymóg tak¿e historyczny!). Go³a skóra widoczna na szyi powoduje automatyczne odrzucenie zawodnika przez sêdziów.

- os³ony r±k, czyli na ramionach co najmniej kolczugê, os³ona ³okci, przedramion i rêkawice. Wymagany jest pancerz symetryczny, czyli os³ona obydwu r±k, ³okci i przedramion. W przypadku rêkawicy pod tarcz± dopuszczalna jest tylko pikowana.

- Korpus chroniony minimalnie przeszywanic± i kolczug±, p³atami lub napier¶nikiem. P³aty nie musz± byæ zbrojone na plecach, sam napier¶nik jest dozwolony.

- os³ony nóg, sk³adaj±ce siê z nabiodrka, nakolanka i os³ony ³ydek. Trzewiki nie s± wymagane.

Broñ: Musi byæ sieczna, czyli miecz, kord, tasak.. D³ugo¶æ broni dowolna. Waga broni nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ 1200g dla mê¿czyzn, 1000g u kobiet. Krawêdzie broni musz± mieæ co najmniej 2mm grubo¶ci, nie mog± te¿ zawieraæ ostrych zadziorów. Sztych ma byæ zatêpiony.

Tarcza: Musi byæ na bazie drewna i skóry. Stalowe lub laminatowe (np. w³ókna szklane) tarcze nie s± dopuszczone. Metalowe okucia krawêdzi tarczy nie s± dopuszczone. Waga dowolna. Wymiary: wysoko¶æ nie wiêcej ni¿ 90cm, szeroko¶æ nie wiêcej ni¿ 60cm.

SPRAWDZANIE ZAWODNIKÓW
Zawodnicy zostan± przejrzani ogólnie przed turniejem. W trakcie jego trwania ka¿dy uczestnik ma prawo zakwestionowaæ opancerzenie przeciwnika. Na jego pro¶bê sêdziowie przyjrz± siê opancerzeniu, je¶li znajd± jakiekolwiek odstêpstwa od regulaminu zawodnik jest usuwany ca³kowicie z turnieju, a jego przeciwnik wygrywa walkowerem.
Po skoñczeniu turnieju ¿adne reklamacje nie bêd± uwzglêdniane.



II. Zasady rozstrzygania pojedynków

Zawodnicy bêd± wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: „Walcz± panowie A i B, przygotowuj± siê panowie C i D”. Zawodnik ma byæ gotów do walki w ci±gu minuty od wezwania. Je¶li po tym czasie nie stawi siê na plac w pe³nym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego.
Walka trwa tyle, ile trzeba, ¿eby zadaæ 8 trafieñ w pierwszym etapie, 120 sekund w drugim. Ewentualna dogrywka trwa 30 sekund.

Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na ¿yczenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chêæ przerwania walki poprzez krzyk „stop!”, wypuszczenie broni i uniesienie rêki z otwart± d³oni±. Sygna³ ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwê techniczn±. Walkê poddaje siê klêkaj±c. Sêdziowie musz± zapytaæ zawodnika, czy faktycznie poddaje walkê.

Zwyciê¿a ten zawodnik, który zdobêdzie wiêcej punktów. Licz± siê tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauwa¿aln± si³±, krawêdzi± tn±c± broni. Ciosy p³azem, ze¶lizgniêcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie s± liczone. Cios, który przebije siê przez zastawê i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie.

Pole trafienia: g³owa, korpus, nogi poza stopami, ca³e rêce z wy³±czeniem nadgarstków i d³oni.

Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu. Trzykrotna utrata broni oznacza przegranie walki.

Je¶li zawodnik zostanie przyparty do barierek, sêdziowie mog± przerwaæ walkê. Zostanie ona wznowiona w ¶rodku pola. Chodzi o bezpieczeñstwo publiki.

Faule:
- sztychy, ciosy jelcem i g³owic±.
- ciosy kantem tarczy w g³owê przeciwnika. Uderzenia p³ask± powierzchni± tarczy s± dozwolone, ale nie punktowane. Uderzenia tarcz± (te¿ kantem) w broñ lub tarczê przeciwnika s± dozwolone.
- podbijanie zas³ony he³mu przeciwnika.
- kopniêcia, uderzenia kolanami, piê¶ciami.
- atak ³okciem na g³owê lub szyjê (w korpus wolno)
- ciosy poza pole trafienia, czyli w stopy, d³onie lub krocze.
- rzuty, podciêcia, wykrêcanie koñczyn i inne elementy zapa¶nicze, takie jak ³apanie za g³owê, ¶ci±ganie he³mu.

Kary:
Upomnienie – S³owne upomnienie zawodnika, nie poci±ga dalszych konsekwencji
Ostrze¿enie - Zawodnik traci jeden punkt.
Dyskwalifikacja – zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwyciêzcê i przechodzi dalej.

Ka¿dy faul mo¿e oznaczaæ dyskwalifikacjê, je¿eli sêdziowie uznaj±, ¿e by³ zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Je¶li który¶ arbiter ma w±tpliwo¶ci co do celowo¶ci faulu, walka jest przerywana i nastêpuje narada arbitrów. Ich wspólna decyzja jest niepodwa¿alna i ostateczna.

Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzêtu:
Je¶li dojdzie do kontuzji, uszkodzenia cia³a lub sprzêtu walka jest przerywana.
Je¶li zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego.
W przypadku otwartej rany zawodnik odsy³any jest do punktu medycznego. Medyk razem z sêdziami decyduje o zdolno¶ci lub niezdolno¶ci do kontynuowania walki.
Uszkodzenie sprzêtu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma umowne pó³ minuty na poprawienie lub wymianê uszkodzonego elementu.

W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie maj± sêdziowie.


IV. Arbitrzy

Jest piêciu arbitrów. Czterech od naliczania punktów (po dwóch na zawodnika) i jeden g³ówny, prowadz±cy turniej.
Ka¿dy z nich ma prawo przerwaæ walkê, je¶li widzi ku temu przyczynê. Walkê rozpoczyna i wznawia po przerwie arbiter prowadz±cy.
Jedna osoba jest odpowiedzialna za pilnowanie up³ywu czasu przed walk±, w jej trakcie i podczas przerw.
Martin
jak zwykle, na tym etapie zapraszam do dyskusji.
Jak widaæ, trochê siê zmieni³o. Mam nadziejê, ¿e siê spodoba nowa wersja.
Marcin Waszkielis
Ja bym do³±czy³ d³onie do pola trafienia. Niech to bêdzie dozwolone ale nie punktowane. Ukróci to praktykê zas³aniania g³owy rêk±.
Achi
Martin mam pytanko, chodzi o tak± sztabkê na ramiona:

http://img341.imageshack.us/i/0901371gttfrdvarnsberg.jpg/

Bêdzie dopuszczona bez kolczugi czy jak w oryginale z kolczug± ?

Grzegorz £
Hmm ten limit wymiaru tarcz 90-60 to strasznie wielka brecha,sugerujê zmniejszyæ limit do 80-60 albo nawet 75-60.Zmusi to ludzi do aktywniejszej walki.
Martin
CYTAT(Grzegorz £ @ 20:38 04.03.2010) *
Hmm ten limit wymiaru tarcz 90-60 to strasznie wielka brecha,sugerujê zmniejszyæ limit do 80-60 albo nawet 75-60.Zmusi to ludzi do aktywniejszej walki.


Po namy¶le i zmierzeniu paru tarcz moich...
60 cm szeroko¶æ
80cm wysoko¶æ

Granica tolerancji z centymetr, czy dwa, ale nowe ju¿ lepiej robiæ pod te wymiary.

A, warto zaznaczyæ.
W interesuj±cym nas okresie tarcze by³y profilowane. Proszê mi siê nie stawiaæ z drzwiami od kibla, ok?

CYTAT(AchiKKR @ 19:15 04.03.2010) *
Martin mam pytanko, chodzi o tak± sztabkê na ramiona:

http://img341.imageshack.us/i/0901371gttfrdvarnsberg.jpg/

Bêdzie dopuszczona bez kolczugi czy jak w oryginale z kolczug± ?


Przypatrz siê temu zdjêciu. Facet ma pe³ne przedramiê, nie wiadomo, co na ³okciu. Wpuszczê to w wersji bez kolczugi i masz ³okieæ na wierzchu, opachê nie kryt± niczym, poza t± szyn±. Wersja pod tytu³em "zrób mi krzywdê". Nie, nie puszczê takiego zestawu. Poza tym, z któego roku to jest nagrobek? Bo nie wygl±da mi na lata 60 XIV wieku.
Aion
Martin!

Czy s± jakie¶ merytoryczne przes³anki dla których faulami w walce w zbroi s± uderzenia, kopniêcia, podciêcia i rzuty, akcje zapa¶nicze etc.?

Jak za pewne wiesz, w walce bez zbroi jest to dozwolone i nikomu nie dzieje siê krzywa, mimo ¿e nasze ochraniacze s± w wersji light.
Czubek
Zdaje siê, ¿e chodzi o wyeliminowanie "misiowania", a przej¶cie w bardziej techniczn± stronê...
Achi
Nagrobek jest na 1371 Gottfryda von Arnsberg, wiêc jak z ³okciem to dziêki za info.

Martin
Aion, merytorycznych przes³anek nie ma.
W ¶redniowiecznych traktatach walka trwa do rozstrzygniêcia. Ergo - stosujesz techniki, które do niego prowadz±. rzut, pchniêcie sztyletem le¿±cego. Ciêcie na g³owê w przeciwnika bez zbroi, daje ci gwarancjê rozstrzygniêcia walki.
W Rosji nawet ruszy³y zawodowe walki oparte na tej filozofii. Kilka rantów przeciwnika w g³owê i pada, a ty wygrywasz.
Natomiast moja filozofia opiera siê na idei po³±czenia szermierki sportowej z zawodowym boksem. Nie wiemy, ile to ma wspólnego z turniejami ¶redniowiecznymi. Jest to przyjêta formu³a walki, w której chodzi o trafianie przeciwnika broni± i pokonanie go przez zadanie wiêkszej ilo¶ci skutecznych trafieñ ni¿ on.
Po prostu - taka jest przyjêta formu³a pojedynku. Podobnie jak narzucenie broni do jednorêcznej siecznej i tarczy.
Co¶ jak K-1 i UFC. W UFC wolno znacznie wiêcej, a mimo wszystko, K-1 jest bardziej widowiskowe, zw³aszcza dla niefachowców, bo walka toczy siê tylko w stójce.

U mnie jest podobnie. Liczy siê kunszt szermierczy, a nie wy³±cznie surowa skuteczno¶æ. Tak widzê ideê turnieju. Chodzi o to, ¿eby siê wykazaæ umiejêtno¶ciami, a nie za wszelk± cenê dowaliæ przeciwnikowi. Od tego s± buhurty smile.gif
Aion
Aha. £apie koncepcje.

Co do kunsztu szermierczego, to my nie mamy problemów z "misiowaniem" - mo¿e to kwestia opancerzenia.
90% trafieñ jest zadawanych bez zwarcia, uderzeñ etc. Jak siê pojawiaj± takie sytuacje, bywa ¿e s± widowiskowe - patrz filmy z turniejów na Youtubie.
Martin
Aion, mam wra¿enie, ¿e uparcie ignorujesz dwa fakty.
Pierwszy jest taki, ¿e u mnie na turnieju JEST opancerzenie. Wiêc techniki skuteczne bez niego, nic nie dadz±. Walki nie bêd± wygl±daæ jak bez opancerzenia, bo te misie S¡ pancerne.
Drugi jest taki, ¿e zajmujesz siê walk± na miecz d³ugi, b±d¼ feder, o ile mnie pamiêæ nie myli.
¯adna z tych broni nie jest u mnie dopuszczalna. Sk±d upór w sugerowaniu, ¿e mo¿na siê biæ na jedynkê i tarczê zgodnie z regu³ami traktatów prze³omu XV i XVI wieku na broñ dwurêczn±?
Sk±d przypuszczenie, ¿e mo¿na stosowaæ tak samo techniki zapasnicze kiedy ma siê jedn± rêkê woln± na ¿yczenie (miecz d³ugi) jak i w sytuacji, kiedy obie d³onie masz trwale zablokowane, bo upuszczenie broni lub tarczy natyczmiast przerwie walkê?
Józef
Ja bym tam na przerywanie walki pozwoli³ tylko s.g³ównemu .
pozdro
Józek z Gdañska
Z jedynka i tarcza mozna rzucac kopac i wszystko inne, troche inaczej, ale mozna, wiem bo to robilem i nie tylko na treningu.

I nie mow, ze to nie sa umiejetnosci tylko "dowalenie" przeciwnikowi, bo ja smiem twierdzic, ze 10x trudniej jest kogos rzucic (i to w zbroi) niz trafic.
Fionn
CYTAT(Martin @ 13:40 07.03.2010) *
AWiêc techniki skuteczne bez niego, nic nie dadz±. Walki nie bêd± wygl±daæ jak bez opancerzenia, bo te misie S¡ pancerne.


Ja tylko dwa s³owa w ramach sprostowania.
To nie jest do koñca tak, ¿e techniki bez opancerzenia nie s± skuteczne na walcz±cych w opancerzeniu. Np. Fiore jednoznacznie prowadzi czytelnika przez kolejne "rozdzia³y" swego dzie³a wskazuj±c które z pokazywanych technik konwencji zwanej u nas popularnie "bloss", mog± zostaæ skutecznie zastosowane tak¿e w zbroi p³ytowej. Pancerne misie mog± równie widowiskowo rzucaæ sob± po ziemi, stosowaæ d¼wignie jak i ³amaæ koñczyny. Tyle, ¿e jak ju¿ wspomnia³e¶ nie w tej konwencji.

Szkoda tylko, ¿e w Polsce na dobr± sprawê brak jest ciekawych alternatywy.
Bo warto walczyæ w ró¿nych konwencjach.
Osobi¶cie marzy mi siê kiedy¶ turniej np. na takich zasadach jak w Laurin.
Laser
Czyli turniej nie przewiduje mieczy d³ugich w ogóle?
Adsumus
Miecze d³ugie maj± osobny turniej?
Mateusz z Grójca
Jest to turniej w walce na miecz jednorêczny i tarczê.

Jest te¿ turniej na miecze d³ugie organizowany przez inn± osobê (Józef wypowiadaj±cy siê parê postów wy¿ej)
Józef
W regulaminie pisze : " do walki dopuszczone s± osoby p³ci obojga " - dlatego s±dzê , ¿e rozs±dnym jest zabronienie zbyt brutalnych technik .
pozdro
Achi
CYTAT
W regulaminie pisze : " do walki dopuszczone s± osoby p³ci obojga " - dlatego s±dzê , ¿e rozs±dnym jest zabronienie zbyt brutalnych technik .


Chyba ka¿dy, kto uczestniczy w turnieju zdajê sobie sprawê z tego na co wychodzi. Bo sorry ale walka ma przypominaæ smyranie siê mieczem po tarczy ?
£ukasz P³aza
/.../

Sam zawsze by³em zwolennikiem twardych zasad - g³ównie dla tego, ¿e ¶redniowiecze raczej nie zna³o technik zakazanych (nawet kopy w klejnoty dopuszczali) i podobnie jak Józek uwa¿am ¿e techniki ofensywne s± bardzo widowiskowe (ale i bardzo trudne). Kilka razy walczy³em jak i organizowa³em takie turnieje i jednoznacznie wynika, ¿e nie ma w nich niebezpieczeñstwa misiowania - po prostu to siê zupe³nie nie op³aca. Podobnie ranty tarczy - o ile s± niepunktowane a walka trwa na punkty a nie do knock-outu, staj± siê tylko uzupe³nieniem, a nie z³otym ¶rodkiem na wszystko.
/.../
Mamy w Polsce kilku zawodników na wysokim poziomie, czas my¶lê na zwiêkszenie repertuaru technik o rzuty, ranty, kopniêcia itp. Jako¶æ tych najlepszych zawodników gwarantuje nam ¿e nie zamieni siê to w "napier..." bez u¿ycia miecza, bo punkty wci±¿ bêd± liczone g³ównie za akcje broni±, wiêc ci dobrzy bêd± d±¿yli do takich w³a¶nie akcji. Za to zwiêkszenie ilo¶ci technik podniesie atrakcyjno¶æ i realizm.
Potem powinien przyj¶æ czas na sztychy i wreszcie powstanie spójny system walki, mocno zbli¿ony do ¶redniowiecznego.


Z drugiej strony autor turnieju ma oczywi¶cie prawo do swojej wizji

P.S. Józefie, w±tek kobiet walcz±cych w tym turnieju by³ wa³kowany x razy, kiedy¶ nawet mia³y swój osobny turniej. Niestety panie które chc± naprawdê walczyæ mo¿na policzyæ na palcach rêki pijanego drwala i je¿eli chc± to robiæ, to musz± siê dostosowaæ do mêskich zasad, nie odwrotnie.Osobi¶cie trenowa³em z dwukrotn± tryumfatork± "damskich" bojówek Martina i wiem ¿e ona na ¿adn± taryfê ulgow± nie liczy.
Marcin Waszkielis
CYTAT
Za to zwiêkszenie ilo¶ci technik podniesie atrakcyjno¶æ i realizm.


Atrakcyjno¶æ rzecz wzglêdna ale nie wiem o co chodzi z tym realizmem. Czy boks jest nierealny bo nie mo¿na kopaæ, czy pi³ka no¿na jest nierealna bo nie mo¿na pi³ki rzucaæ do bramki?
Martin
/.../

Kilka uwag do tego, co pad³o:

- w±tek kobiet. Mia³y mieæ indywidualny turniej i przez parê lat mia³y, ale postawi³em warunek, ¿e ma ich byæ 8. to siê nie uda³o przez ostatnich 6 lat, o ile dobrze liczê. Kobiety walcz±ce domaga³y siê równouprawnienia, wiêc je w koñcu dosta³y. Walcz± na tych samych regu³ach co mê¿czy¼ni. Jakiekolwiek ³agodzenie przepisów, "bo w turnieju s± kobiety" nie wydaje mi siê zachowaniem gentlemana tylko kpin±. Zawodnik jest zawodnik, niewa¿ne co ma pod przeszywk±. Jasne?

- Pozwalanie na techniki, które do niczego nie prowadz± poza kontuzjami uwa¿am za ca³kowicie bezsensowne. Wiêc, albo rzuty s± punktowane, albo zabronione, podobnie rantowanie, uderzenia piê¶ci±, kopniêcia etc. jaki jest sens walniêcia kogo¶ g³owic± w twarz, skoro punktów nie dostanê? Ano jeden - jak ma ¼le spasowan± zas³onê, to siê zaleje krwi± i wygram, prawda?
Ciekawe, czy w boksie te¿ co roku ludzie krzycz±, ¿e mo¿e pora pozwoliæ na bicie z g³ówki, wszak i tak siê to regularnie robi...
Btw, tak± absurdaln± regu³± jest obalanie przeciwnika w boksie tajskim. Mo¿na go rzuciæ na glebê, ale sêdzie natychmiast przerwie walkê i rozpoczniecie obaj w stójce. Oczywi¶cie, deprymuje to przeciwnika, a czasami dodatkowo mêczy i obija. Nic nie daje, ale mo¿na, piêkne, nie?

- Realizm - realna walka prowadzi do jednego: wy³±czenia przeciwnika z walki.
Mo¿na to zrobiæ na wiele sposobów, o czym pouczaj± traktaty. Mo¿na komu¶ z³amaæ kolano, mo¿na komu¶ zgasiæ ¶wiat³o wal±c mocno, nawet przez he³m, mo¿na te¿ ma³o kontuzyjnie, zwyczajnie przewróciæ cz³owieka i przysi±¶æ na nim. Na tym to wszystko polega³o, prawda? ¯eby ten drugi przesta³ nam zagra¿aæ.
Zapytam zatem, czy naprawdê s± chêtni ku temu, ¿eby zorganizowaæ turniej na wysokim realizmie? Taki do wy³±czenia przeciwnika? Lub po prostu, do poddania siê? Co wy na to?
Wolno wszystko, broñ têpa, pancerz wymagany, wchodzi dwóch, wychodzi jeden. Ja odpadam, ale chêtnie popatrzê.
Monika ksf
Pyta³am ju¿ Martina na priva, nie dosta³am odpowiedzi, czy dopuszczalny jest odchylenie od wagi broni dla kobiet (albo mê¿czyzn) do max 50 gram, jak nie teraz to przynajmniej w przyszo¶ci. Wiem, ¿e nie na wszystkich turniejech podchodzi siê tak bardzo restrykcyjnie do dolnej granicy wagi broni.
A kobiety mo¿e jeszcze zawalcza tylko miêdzy sob±, jak nie u Martina, to na innych bardziej kameralnych turniejach.

/.../
Martin
mblade, to ¿e w ogóle uwzglêdniam co¶ takiego jak l¿ejsza broñ dla kobiet to jest chyba samo w sobie b³êdem, ale uznajê ró¿nice biologiczne i i tak idê na rêkê. Ty z kolei prosisz o obni¿enie tej poprzeczki o dalsze 50g.
Nie. sorry, Faceci maj± 1200g i koniec. 1195 odpada.
kobiety 1000g i ju¿.

Osobny turniej dla kobiet bêdzie je¶li:
- teraz, na Freha zg³osi mi siê 8 lub wiêcej kandydatek.
- Na Grunwaldzie potwierdz± swój udzia³.

Alternatyw± bêdzie zrobienie kobiecej grupy, wymagane minimum 4 kandydatki.

Swoj± drog±, 5000-6000 ludzi, 1000 zbrojnych idzie do bitwy i jest k³opot z 8 walcz±cymi kobietami. My¶lê ¿e to ostatecznie koñczy dyskusjê w temacie walki kobiet, przynajmniej w XIV/XV wieku.
Przemko zwany Zychem
CYTAT(mblade @ 16:46 08.03.2010) *
Pyta³am ju¿ Martina na priva, nie dosta³am odpowiedzi, czy dopuszczalny jest odchylenie od wagi broni dla kobiet (albo mê¿czyzn) do max 50 gram

Zrób sobie ok³adziny z ciê¿szego drewna jak Ci miecz nie wchodzi z powodu 50g.
Laser
CYTAT(Martin @ 15:52 08.03.2010) *
- Pozwalanie na techniki, które do niczego nie prowadz± poza kontuzjami uwa¿am za ca³kowicie bezsensowne. Wiêc, albo rzuty s± punktowane, albo zabronione, podobnie rantowanie, uderzenia piê¶ci±, kopniêcia etc. jaki jest sens walniêcia kogo¶ g³owic± w twarz, skoro punktów nie dostanê? Ano jeden - jak ma ¼le spasowan± zas³onê, to siê zaleje krwi± i wygram, prawda?
Ciekawe, czy w boksie te¿ co roku ludzie krzycz±, ¿e mo¿e pora pozwoliæ na bicie z g³ówki, wszak i tak siê to regularnie robi...
Btw, tak± absurdaln± regu³± jest obalanie przeciwnika w boksie tajskim. Mo¿na go rzuciæ na glebê, ale sêdzie natychmiast przerwie walkê i rozpoczniecie obaj w stójce. Oczywi¶cie, deprymuje to przeciwnika, a czasami dodatkowo mêczy i obija. Nic nie daje, ale mo¿na, piêkne, nie?


O ile w walkach miecz+tarcza kontra miecz + tarcza uderzanie g³owic±, kopanie, i te podobne, które s± zabronione (zreszt± czê¶ciowo s³usznie) w Twojej konwencji, nabieraj± zupe³nie innego znaczenia gdy do zabawy wchodzi miecz d³ugi. Z pewnych mniej, lub bardziej oczywistych wzglêdów w sytuacji gdy tarczownik d±¿y do zmniejszenia dystansu, czasem jedyn± obron± "pó³toraka" mo¿e byæ albo akcja zapa¶nicza (kop, rzut, odepchniêcie) albo przej¶cie do pó³miecza i uderzenie g³owic±. Byæ mo¿e o to chodzi niektórym wypowiadaj±cym siê. Aczkolwiek nale¿y mieæ na uwadze, ¿e temat dotyczy turnieju na miecze i tarcze.
Igor z Bêdzina
CYTAT(Martin @ 20:42 04.03.2010) *
CYTAT(AchiKKR @ 19:15 04.03.2010) *
Martin mam pytanko, chodzi o tak± sztabkê na ramiona:

http://img341.imageshack.us/i/0901371gttfrdvarnsberg.jpg/

Bêdzie dopuszczona bez kolczugi czy jak w oryginale z kolczug± ?


Przypatrz siê temu zdjêciu. Facet ma pe³ne przedramiê, nie wiadomo, co na ³okciu. Wpuszczê to w wersji bez kolczugi i masz ³okieæ na wierzchu, opachê nie kryt± niczym, poza t± szyn±. Wersja pod tytu³em "zrób mi krzywdê". Nie, nie puszczê takiego zestawu. Poza tym, z któego roku to jest nagrobek? Bo nie wygl±da mi na lata 60 XIV wieku.




Pe³ny narêczak p³ytowy za³o¿ony pod rêkaw kolczy, podobny do tego który znajduje siê w Musee de l"Armee w Pary¿u. Ta sztabka mo¿e byæ czym¶ w rodzaju szarfy, albo jakiego¶ ozdobnika.
freecompanyoflightinfantry
CYTAT(Martin @ 18:35 04.03.2010) *
- os³ony r±k, czyli na ramionach co najmniej kolczugê, os³ona ³okci, przedramion i rêkawice. Wymagany jest pancerz symetryczny, czyli os³ona obydwu r±k, ³okci i przedramion. W przypadku rêkawicy pod tarcz± dopuszczalna jest tylko pikowana.


Czy zestaw naramiennik, opacha, ³okieæ na lewej rêce przechodzi? Jakby nie patrzeæ, tarcza zas³ania przedramiê (zaznaczam tarcza nie puklerz).
Martin
my¶lê nad tym.
Ze wzglêdu na historiê wymagane jest symetryczne opancerzenie, jednakowe na obu rêkach (wyj±tek: w³oskie asymetryczne naramienniki).

Z punktu widzenia funkcjonalno¶ci i bezpieczeñstwa walki, nie ma potrzeby takiego wymogu.
Zapytam wiêc walcz±cych o opiniê - pe³ny pancerz pod tarcz± czy wystarczy naramiennik i opacha?
£ukasz P³aza
Martin - co do rzutu pe³na zgoda, je¿eli go dopu¶ciæ to trzeba te¿ punktowaæ - inaczej nie ma on sensu (co automatycznie spowoduje ¿e nie bêdzie stosowany, bo jest trudny)
Natomiast ranty, kopniêcia, a inne podobne w mniejszym stopniu znakomicie "otwieraj±" przeciwnika na trafienie mieczem i taki jest ich sens, tak¿e w traktatach. Jednocze¶nie nie punktowanie tych technik powoduje brak niebezpieczeñstwa jakim jest rozwi±zywanie walki samymi ciosami tarczy czy kopami - przy liczeniu pkt. nie ma to bladego sensu (natomiast zdobycie trafienia mieczem dziêki celnemu frontkickowi ju¿ tak)

Martin akurat w boksie od lat dyskutowano o tym ¿e jest nierealny - st±d rozwój ró¿nych kickboxingów K1 i wreszcie MMA. Natomiast nasz sport nie jest jak box (czy tym bardziej pi³ka no¿na) wy³±cznie sportem, ale równie¿ prób± takiego ujêcia tematu by byæ "dobrym w walce na miecze". Tak ja to widzê, dlatego d±¿ê do zwiêkszenia ilo¶ci technik a¿ do zastosowania wszystkich obecnych w ¶redniowieczu (które da siê wykonaæ bezpiecznie).

Oczywi¶cie to jest dyskusja nad wy¿szo¶ci± jednej konwencji nad drug± i nie ma tutaj prawdy obiektywnej - wszystko jest subiektywne, a zadecyduje Organizator - i tak powinno byæ.
Martin
Laser, skoro temat nie dotyczy pó³toraka, to po co twój wywód o tym, ¿e cios g³owic± przy pó³toraku bywa przydatny?
Marcin Waszkielis
D±¿enie do realizmu w walce podsumuje w ten sposób

http://www.youtube.com/watch?v=JMLIOtBLqoU
Achi
I o to jest sposób na ka¿dego dobrego fajtera :P.
Mateusz z Grójca
CYTAT(Martin @ 18:36 09.03.2010) *
Zapytam wiêc walcz±cych o opiniê - pe³ny pancerz pod tarcz± czy wystarczy naramiennik i opacha?


wg mnie wystarczy nawet sam naramiennik
Przemko zwany Zychem
CYTAT(Martin @ 18:38 09.03.2010) *
Laser, skoro temat nie dotyczy pó³toraka, to po co twój wywód o tym, ¿e cios g³owic± przy pó³toraku bywa przydatny?

Bo ka¿dy post w dziale szermierka przybli¿a do zdobycia e-ostróg i tytu³u rycerza frehy.
Laser
CYTAT(Martin @ 18:38 09.03.2010) *
Laser, skoro temat nie dotyczy pó³toraka, to po co twój wywód o tym, ¿e cios g³owic± przy pó³toraku bywa przydatny?


Bo mo¿e niektórzy zwolennicy zapomnieli i tak chcia³em przypomnieæ. Mo¿e pozwoli(³o) to unikn±æ dyskusji o sensie istnienia. Przepraszam za off-top.
PS. Zychu - ostrogi, i to w formie jak najbardziej materialnej, zdarza mi siê nosiæ. Przydaj± siê podczas jazdy. A tytu³ rycerza frehy sam siê nie uciu³a ;-)
Monika ksf
CYTAT(Przemko zwany Zychem @ 22:44 08.03.2010) *
Zrób sobie ok³adziny z ciê¿szego drewna jak Ci miecz nie wchodzi z powodu 50g.
Dziêkujê. To jest pomys³. Mam zamówiny lekki mieczyk 950 gram, jeszcze mogê porosiæ, by by³ troszke ciê¿szy (50g to w koñcu waga dwóch ³y¿eczek), ale robienie broni pod jedn± imprezê to drogi luskus jak gdzie indziej mog± dopuszczaæ wyk³aczki.

Czy dopuszczalne s± ma³e odchylenie od regulaminu, oczywi¶cie nie dotycz±ce kwestii bezpieczeñstwa, np troszkê l¿ejszy miecz po akcepetacji przez przeciwnika? Pisze o tym tylko dlatego, ¿e czasem takie rozwi±zanie jest stosowane przez organizatorów. Czy regulamin to rzecz ¶wiêta, kropka.
Martin
mbade, nie chcê byæ niemi³y, ale ile jeszcze razy zapytasz, czy da siê nagi±æ regulamin pod twoj± broñ?

Waga jest waga. ¯adnych ustêpstw.

Ustêpstwa tworz± precedensy.
Precedensy rodz± dyskusje (skoro on móg³ mieæ 20g l¿ejszy, to dlaczego ja nie mogê mieæ 50g? a skoro 50, to czemu nie 80? to przecie¿ tylko 80g, nawet nie jest to tabliczka czekolady...)
Dyskusje powoduj±, ¿e
ca³y system idzie w diab³y.
Mateusz z Grójca
mblade, ten miecz 50g ciê¿szy wcale nie bêdzie bezu¿yteczny.
wyrobi ci siê rêka, je¶li nim potrenujesz i u¿yjesz go w innym turnieju z powodzeniem.

Wielu jest zawodników, którzy walcz± broni± 1,5kg kiedy s± dopuszczalne ¶migie³ka - 1,2kg mieczyki.
Monika ksf
CYTAT(Martin @ 13:56 10.03.2010) *
Waga jest waga. ¯adnych ustêpstw.

To wszystko wyja¶nia. Dziekujê
W temacie jest "dyskusja" a nie "regu³y" dlatego pyta³am.
Martin
Owszem, jest dyskusja. Na tym etapie mo¿emy zmieniæ ustalenia. Je¶li jednak raz zostan± ustalone, to opinia przeciwnika w szrankach, ¿e on siê zgadza na uchybienie regulaminu nie bêdzie mia³a ¿adnego znaczenia.

Je¶li zatem uwa¿asz, ¿e 1000g w przypadku jednorêcznego miecza dla kobiety to jest zbyt wygórowana poprzeczka, s³ucham, jak to siê ma z orygina³ami, jakie s± argumenty ku obni¿eniu tego limitu, etc.
Józef
My¶lê ¿e komu¶ siê mo¿e zdarzyæ opuszczenie tarczy - no i wtedy opacha by siê przyda³a.bum.gif
pozdro
MagicWojtek
raczej siê nie da siê opu¶ciæ tarczê...przy imaczu i co¶ na przedramieniu (pasek) jest prawie to nie mo¿liwe icon_wink.gif
Józef
Coraz wiêcej ludzi trzyma tarczê - ramiê równoleg³e do krawêdzi górnej , nie 45 stopni .
Obowi±zkowa opacha , to taka moja sugestia - mo¿e j± Marnin zignoruje.
pozdro
Martin
Naramiennik i opacha bezdyskusyjnie wymagane. Na³okietnik raczej te¿. dyskusja toczy siê o przedramiê i rêkawicê smile.gif

ua
pardon ale opacha?????

ile razy dosta³e¶ w biceps lub triceps?

Igor z Bêdzina
Martin
wydaje mi siê, ¿e lepiej mimo wszystko pe³ne opancerzenie ramienia i d³oni. I nie chodzi tu wy³±cznie o historyczno¶æ. Sam by³em ¶wiadkiem gdy dwukrotnie walcz±cy dostali uderzenie d³oñ pod tarcza i nie byli w stanie kontynuowaæ walki, w jednym wypadku skoñczy³o sie skomplikowanym z³amaniem palca.
Mateusz z Grójca
ale to niewygodne i niepraktyczne.
klepsydra pod tarcz± przeszkadza jak jasna cholera. Lepiej zastosowaæ jak±¶ rêkawicê pikowan± albo kolcz±, zamiast zak³adaæ ³okcia i opachy odpowiednio osadziæ tarczê na rêku.
Tak walczê, tyle lat, tyle treningów a mo¿e raz mia³em obity ³okieæ w³asn± dech± przez ¼le zrobione mocowania.

I tak zdarzaj± siê wypadki, jak nie z³amie siê palec to skrêci bark albo co¶.
I nie przemawia argument, ¿e kto¶ mo¿e opu¶ciæ tarczê i dostaæ. Kogo to obchodzi?
ciastoñ
Ciosy pod tarcze nie s± jakie¶ mocne... w przedramiê nie wchodz± prawie w ogóle a przez pikowan± rêkawice nie bêdzie bola³o... Na pewno bym nie dopuszcza³ jaki¶ spawalniczych badziewiów czy wspó³czesnych skórzanych rêkawiczek.... a opacha te¿ nie jest jaka¶ potrzebna bo te ciosy rzadko wchodz± i s± przypadkowe i s³abe, przewa¿nie zatrzymuj± siê na barkach czy klacie... nie mówi±c ju¿ o tarczy. Ale nie wa¿± 5kg wiêc jak bêd± to te¿ nic wielkiego siê nie stanie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.