Obóz Jana Kazimierza- 17-19 lipca 2009, Borowiec oko³o 40 kilometrów od Bi³goraja.
?17 lipca 1649. Tego dnia król Kazimierz wyruszy³ z Lublina, aby bezzw³ocznie pokierowaæ swoim ukrywaj±cym siê wojskiem, gdy¿ kanclerzowi królewskiemu, Ossoliñskiemu, ?zawierzy³, dawszy mu mo¿liwo¶æ dobrania sobie do pomocy innych towarzyszy niedoli i ulokowania pierwszego obozu pod Krasnymstawem. Przybywszy dnia nastêpnego do Krasnegostawu, król, ile tylko ¿o³nierzy by³o co do jednego zgromadzi³, a zatem licznymi sposobami obóz powiêkszy³, przechwytuj±c st±d i stamt±d z przerwami przybywaj±cych z odsiecz±?13 Julii 1649 Król JMæ ruszy³ siê pod Krasnystaw z kilk± tysiêcy wojska. Tam obóz zatoczyæ ma ¶ci±gaj±cemu siê pospolitemu ruszeniu. JKM die 21 Julii 1649 ruszywszy siê z pod Krasnegostawu, stan±³ pod Zamo¶ciem starym, obozem w 7,000 ludu. ?
(Roczniki Stanis³awa Temberskiego 1647-1656)
Jak pisz± historycy ?¿o³nierzy przybywa³o ma³o. Dzia³ek by³o tylko troje. Ci±gniêto jak na wyprawê partyzanck±. Z pod Zamo¶cia wydano wici, aby ¶ci±gano siê pod Lwów? . Z obozu królewskiego wys³ano list: ?... JK Mo¶æ rad by i¶æ dalej, ale nie ma jeszcze dobrego przewodnika i wojska wszystkiego 5 tysiêcy, przy tym bardzo ma³o jazdy?.
Dok³adnie ten obóz z którego wys³ano owy list oczekuj±c w puszczy na przewodników chcemy spróbowaæ odtworzyæ (oczywi¶cie czê¶æ tego obozu). Jan Kazimierz ma przy sobie zbieraninê wojska regularnego, pañskie poczty, resztki cudzoziemskich ¿o³nierzy i maruderów z pospolitego ruszenia. Wszyscy oni stoj± obozem w puszczy i czekaj± na przewodników, którzy przeprowadz± armie przez le¶ne dukty.
Celem imprezy ma byæ zrekonstruowanie obozu wojskowego wraz z jego ca³± infrastruktur± i zasadami funkcjonowania.
Impreza ma czysto rekonstrukcyjny charakter, nie komercyjny, zero turystów i ciekawskich widzów. Jedynymi jej sponsorami jeste¶my my i wy wiêc niestety nie bêdziemy zwracali kosztów podró¿y. Przewidziana bêdzie zrzutka od ka¿dego z uczestników na wspólne zapasy jedzenia, drewna i siana. Historyczny jad³ospis zostanie opracowany w najbli¿szym czasie.
Nasz obóz bêdzie rozbity w ¶rodku Puszczy Solskiej na prywatnym terenie z dala od cywilizacji na uboczu wsi sk³adaj±cej siê z parunastu cha³up nad rzek± Tanew. W zesz³ym roku uda³o nam siê zgromadziæ trzydzie¶ci parê osób i mam nadzieje co najmniej podwoiæ t± liczbê w roku obecnym.
? Wszyscy nocuj± w namiotach historycznych lub pod chmurk± (bêdziemy mogli zapewniæ kilka dodatkowych namiotów dla tych którzy ich nie posiadaj±).
? Zero tolerancji dla puszek i plastikowych butelek. Wszystko przelewamy do historycznych naczyñ.
? Ka¿dego uczestnika prosimy o zabranie ze sob± historycznej zastawy (nie jemy z plastików i ró¿nego rodzaju menaszek).
? Wszystkie grupy prosimy o zabranie jak najwiêkszej ilo¶ci sprzêtu obozowego (zw³aszcza garnków, kot³ów, patelni, rusztów, naczyñ kamionkowych i drewnianych).
Zbudujemy wspóln± kuchnie polow± w której bêd± przygotowane wszystkie posi³ki.
W sobotê zostan± wyznaczone spo¶ród wszystkich uczestników:
- warty, które bêd± pilnowaæ obozy pod broni± 24 godziny na dobê
- grupa odpowiedzialna za zaopatrywanie obozowiska w opa³ je¿eli go nie bêdziemy mieli wcze¶niej zgromadzonego lub zakupionego
- je¿eli pozwoli na to liczba uczestników (i ta propozycja zostanie zaakceptowana) grupa, która usypie szañce pod trzy dzia³a.
Je¿eli wcze¶niej bêd± zainteresowani zorganizujemy turniej ³uczniczy i szablowy.
W sobotê odbêdzie siê potyczka ze szwendaj±c± siê po okolicy watah± kozack±. Wieczorem biesiada, któr± wszyscy wspólnie przygotujemy na miejscu.
Wszelkie dodatkowe informacje i odpowiedzi na pytania bêd± pojawia³y siê na bie¿±co w tym temacie.
Poni¿ej fotki z zesz³ego roku.
Serdecznie zapraszamy