Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Cotehardie damska
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Damskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Stron: 1, 2, 3, 4
Livia
Witam serdecznie smile.gif

Co prawda to mój pierwszy post, ale czytam forum ju¿ od do¶æ dawna. A im wiêcej czytam, tym mam wiêkszy mêtlik w g³owie, dlatego bardzo prosi³abym ekspertów o odpowiedzi smile.gif
W³a¶nie przymierzam siê do uszycia sukni wierzchniej na prze³om XIV i XV wieku. Chcia³abym wyposa¿yæ siê w³a¶nie w cottehardie, ale mam w zwi±zku z tym pierwsze pytanie: czy na imprezach XV-owych mogê pojawiæ siê w takiej sukni zapinanej z przodu na guziki, czy w XV wieku (pierwszym dziesiêcioleciu) to ju¿ zupe³nie niemodne?
Po drugie chcia³abym siê dowiedzieæ, czy na g³owê mogê za³o¿yæ do tego pó³owaln± lub owaln± chustê, czy pozostaje mi jedynie gremlin i kruseler?
Po trzecie, czy je¶li wstawiê 6 klinów, to nie bêdzie przesada? Chodzi g³ównie o to, czy tak szeroka suknia jest bardzo niewygodna?
A na koniec mam pytanie, czy ta sukienka na pierwszym planie z Sierpnia z Godzinek to te¿ cottehardie? I jak wygl±da kwestia rêkawów - widaæ, ¿e s± podwiniête, wiêc chyba nie mog³y byæ bardzo dopasowane? Bardzo przepraszam, ¿e nie wstawiê za³±cznika, ale mam problem z komputerem.
Bêdê wdziêczna za pomoc w rozwianiu moich w±tpliwo¶ci smile.gif
Notburga
Witaj Livia!

Sze¶æ klinów pasuje jak najbardziej. Suknie wierzchnie, dworskie by³y szerokie. Spotka³am siê nawet z wykrojem z 8 klinami. Bardziej niewygodne s± suknie zbyt w±skie smile.gif. W cottehardie nie bedziesz raczej lataæ po obozie, wiêc nie martw siê smile.gif
Chustki s± gereralnie zawsze i wszedzie. Jednk¿e krausler jest bogatsz± form± tej¿e chustki, wiêc je¿eli chcesz miêc sukniê bardzo reprezentacyjn± poleci³abym krausler.

A ja mam takie pytanie.

Otó¿ powszechnie wiadomo, ¿e najbogatsze cottehardie mia³y tipety z futerka i takie¿ obszycia tych nie-kieszni. Ich nieco biedniejsze odpowiedniki (np. dla ¶redniozamo¿nych mieszczek) mia³y owe tipety i obszycia z lnu/we³ny/jedwabiu.
Na pocz±tku tematu pojawi³y siê miniatury przedstawiaj±ce bogate wersje tej sukni obszyte u do³u bia³ym futrem - takim samym, z jakego zrobione s± tipety. I tu pojawia siê moje pytanie. Je¿eli chcê sobie sprawiæ mieszczañsk± cottehardie mogê sobie obszyæ dó³ np. bia³± we³enk±? W sumie by³oby to postêpowanie analogiczne jak z tipetami i rozciêciami. Niemal wszystkie stroje dworskie z biegiem czasu dostosowano do mniej zamoznych ¶rodowisk mieszczañskich z ich niemal wszystkimi elementami. Po prostu zmieniano materia³y dro¿sze na tañsze np. futra - jedwab, len, we³na; jedwab - len i zmniejszano gabaryty tj. suknia dworska szyta z 5 mb w wersji mieszczañskiej by³a szyta z 3 mb, ozdoby srebrne zamieniano na cynowe... Taka gonitwa za mod±, ale za cenê, na jak± by³o kogo staæ.
Tylko czy obszycie sobie do³u innym materia³em nie by³oby naduzyciem?
Karinna
Witam!

Mam w planach uszycie cotehardie sznurowanej po bokach. Interesuje mnie okres oko³ogrunwaldzki.
W zwi±zku z tym nasuwa mi siê kilka pytañ:
1. Czy ta suknia ze sznurowaniem mo¿e mieæ na rêkawach guziczki (my¶la³am nad cynowymi guzami)?

2. Czy do sukni sznurowanej po bokach z d³ugim rêkawem bez tipetów mogê zrobiæ rozciêcia (fa³szywe kieszenie). Bo z tipetami i kieszeniami widzia³am u Gutowskiej. Je¶li tak, to najlepiej na jakiej wysoko¶ci powinny siê one znajdowaæ? Hm, czy powinny byæ tak¿e czê¶ci± szwu od klina (jakby niedoszyty klin) czy powinny byæ w litym materiale wyciête? dunno.gif

3. Chodzi o sznurowania. Jak my¶licie dok±d najlepiej pu¶ciæ sznurowania po bokach aby poprzez dopasowanie do cia³a nie rozci±gnê³y kieszeni? Bo chcia³am pu¶ciæ wi±zanie lekko za ko¶æ biodrow±, ale bojê siê, ¿e jak j± mocno zesznurujê, to z kieszeni zrobi± siê wielkie otwory zamiast subtelnych rozciêæ.

Bardzo proszê o odpowied¼ bo dostajê ju¿ zawrotów g³owy od tego kombinowania bum.gif
Nidhogg
CYTAT(Karinna @ 23:31 05.05.2012) *
1. Czy ta suknia ze sznurowaniem mo¿e mieæ na rêkawach guziczki (my¶la³am nad cynowymi guzami)?

Mo¿e. Nie mam pod rek± linka, ale widzia³em takie rozwiazanie na paru nagrobkach.
CYTAT
2. Czy do sukni sznurowanej po bokach z d³ugim rêkawem bez tipetów mogê zrobiæ rozciêcia (fa³szywe kieszenie). Bo z tipetami i kieszeniami widzia³am u Gutowskiej. Je¶li tak, to najlepiej na jakiej wysoko¶ci powinny siê one znajdowaæ? Hm, czy powinny byæ tak¿e czê¶ci± szwu od klina (jakby niedoszyty klin) czy powinny byæ w litym materiale wyciête? dunno.gif

Rozciêcia s³u¿± do siegania po rzeczy zawieszone przy pasku na sukni spodniej, wiêc maj± sens wy³±cznie w wierzchu, w dodatku tylko, gdy nie jest on bardzo obcis³y. Dlatego nie ³±czy³bym ich w jednej sukni ze sznurowaniem. W oryginalnych strojach wystepuj± wy³±cznie w niezbyt obcis³ych wierzchach, i przewa¿nie s± wyciête w materiale (Herjolfsnes nr. 38,Herjolfsnes nr. 42).

CYTAT
3. Chodzi o sznurowania. Jak my¶licie dok±d najlepiej pu¶ciæ sznurowania po bokach aby poprzez dopasowanie do cia³a nie rozci±gnê³y kieszeni? Bo chcia³am pu¶ciæ wi±zanie lekko za ko¶æ biodrow±, ale bojê siê, ¿e jak j± mocno zesznurujê, to z kieszeni zrobi± siê wielkie otwory zamiast subtelnych rozciêæ.

Jak wy¿ej - kieszenie tylko w sukni wierzchniej, wiêc sznurowanie nieporzebne.

Pozdrawiam, Rafa³.
Karinna
hm. Ale suknie wierzchnie- czyli cotehardie by³y te¿ sznurowane po bokach.
No w³a¶nie ja w swojej dotychczasowej cotehardie zapinanej na guziczki z przodu mia³am problem z siêganiem do sakwy na pasku pod spodem.
Poza tym cotehardie- suknia wierzchnia jest dopasowana NA GÓRZE (w gorsie) wiêc dó³ jest lu¼ny, wiêc te kieszenie do sznurowania nie s± a¿ takim b³êdem.

Proszê o dalsze opinie
Utta
Mnie niepokoi jedna rzecz - na okres oko³o grunwaldzki w ogóle nie znalaz³am obrazków czy wykopalisk czy rze¼b gdzie by³o by widaæ sznurowanie boczne. Widzia³ kto¶ co¶ takiego? Na 1440 jak najbardziej s± poparcia bardzo wyra¼ne. Na sznurowanie przodem 1410 s± rze¼by. Ale na boki?


ola
Karinna
Zada³a¶ bardzo ciekawe pytanie i od razu przejrza³am swoj± bazê ikonografii i rzeczywi¶cie NIE MA! shocked.gif
Hm.
My¶lê jednak nadal, ¿e wi±zania po bokach w sukniach jest w tamtym okresie modne. Jak inaczej dopasowaæ sukniê w gorsie bez wi±zania czy guzików z przodu? Mo¿liwe, ¿e wi±zano suknie z ty³u, ale to kwestia sporna.
Wi±zana boczne w sukniach mia³y jak najbardziej siê maskowaæ, st±d stosowanie sznureczków koloru sukni- przez co by³y prawie niewidoczne.
Z tym wi±zaniem byæ mo¿e jest jak ze szwami konstrukcyjnymi na sukniach- istnia³y, ale malarz ich nie pokazywa³ na swoim dziele. Byæ mo¿e z tego samego powodu omija³ wi±zania boczne... dunno.gif
Utta
bardzo mo¿liwe, ¿e by³o tak jak mówisz (sznureczki w tym samym kolorze) i tego siê bêdê na razie trzymaæ, ale jak by kto¶ mia³ jakie¶ kontrargumenty to chêtnie poznam:)



ola
Notburga
Te¿ tak my¶lê, bo o ile sznurowanie przednie widaæ si³± rzeczy - rozciêcie materia³u, zasznurowanie, no i przód (tudzie¿ strona z której ludzie byli najczê¶ciej malowani), o tyle sznurowanie boczne mo¿e byæ naprawdê dobrze ukryte (sama mam sukniê w której sznurowania bocznego w³a¶ciwie nie widaæ). Z reszt± na miniaturach zwykle nie ukazywano szczegó³ów sukni takich jak w³asnie ledwie widoczne sznurowanie, które mia³o spe³niaæ funkcje praktyczne, a nie ozdobne...
Notburga
PS. w którym¶ temacie bodaj¿e Mosia wypowiada³a siê o sznurowaniach przez pêtelki
Bartosz
Hej

Mi ko³±cze siê po ³epetynie miniatura, na której widaæ sznurowanie z boku. Nie mam w tej chwili czasu na szperanie po kompie (bo to srogie zadanie). Polecam jednak nie poddawaæ siê w poszukiwaniach ¼róde³.

pozdrawiam
Bartosz
mam na my¶li miniatyrê z pocz±tku XV
Utta
W Gutkowskiej jest taki szkic, kobieta klêcz±ca bokiem, widaæ sznurowanie, zobaczê sk±d ten obrazek jest i wklejê tu. Podejrzewam jednak, ¿e jest pó¼niejszy.
Zió³ko
Ten rysunek, o którym mówisz (z klêcz±c± mieszczk±) jest rzeczywi¶ci z II po³. XVw.
Natomiast znalaz³am w Gutkowskiej jeszcze dwa przerysy, na których bardzo wyra¼nie zaznaczone jest sznurowanie boczne. Pierwszy to cotehardie na guziczki z ok. po³owy XIVw. (optymistycznie zak³adamy, ¿e tej bardziej drugiej po³owy?), drugi z pierwszej æwiartki XV w.


Utta
a mi w³a¶nie chodzi³o o obrazek nr 2 z tych które zamie¶ci³a¶
Ma kto¶ go w oryginalnej wersji?


ola
Zió³ko
W Gutkowskiej by³ w rozdziale o ubiorze polskim. Ale niestety nie mam pojêcia, sk±d pochodzi.

Hej, znalaz³am jeszcze taki obrazek z Tacuinum Sanitatis, jak najbardziej datowanie oko³ogrunwaldzkie (XIV/XVw.), gdzie równie¿ ewidentnie widaæ sznurowanie boczne.
Nie mam tego niestety w wersji obrazka jpg, tylko w ksi±¿ce i znalaz³am pod tym linkiem:

http://www.flickr.com/photos/medievalarchi...tream/lightbox/
Utta
ekstra:)
Chaitivel
A konkretnie W³ochy, 1390-1400 (wiêc odrobinê inna moda ni¿ w Zachodniej Europie)

Tu orygina³
Zió³ko
Jasne, ¿e moda w³oska siê od reszty kontynentu nieco ró¿ni³a (choæ chyba mniej ni¿ hiszpañska), zreszt± w ogóle w koñcówce XIV i pocz±tku XV wieku ró¿nice regionalne s± ju¿ coraz bardziej widoczne. Natomiast ta konkretnie kiecka (nie licz±c w ogóle rzadko spotykanej u kobiet wycinanki na dole) jest jednak w bardzo podobnym fasonie jak np. kilka sukien w godzinkach ksiêcia de Berry, a potwierdza konstrukcjê z bocznym sznurowaniem. My¶lê wiêc, ¿e obrazek przydatny smile.gif.
Sunniva (Roscia Barbara)
CYTAT(Utta @ 16:03 18.05.2012) *
a mi w³a¶nie chodzi³o o obrazek nr 2 z tych które zamie¶ci³a¶
Ma kto¶ go w oryginalnej wersji?


ola


A proszê: Adoracja Dzieci±tka z Tryptyku z Ptaszkowej, z ok. 1450 r.
Misia
Hej.
Chcia³abym jeszcze odgrzebaæ temat tipetów dopinanych do d³ugich rêkawów w cotehardie.
Znalaz³am kilka przedstawieñ, w których jestem niemal pewna, ¿e w³a¶ciciel tipetów ma d³ugi rêkaw w szacie (wszystkie datowane na 2 po³owê XIVw):
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b8449043q/f54.item
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b8449043q/f79.item
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b8449043q/f108.item
http://www.bl.uk/catalogues/illuminatedman...amp;IllID=52090
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b84525476/f311.item
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b550063539/f66.item - w tym przypadku jak dla mnie odpada nawet teoria o tym, ¿e szata spodnia ma po prostu taki sam kolor jak wierzchnia (pan w szatce w rybki).

Jak my¶licie, tipety dopinane do d³ugiego rêkawa jednak mog± byæ, czy nie?

I jeszcze jedno pytanie: czy macie mo¿e jakie¶ ¼ród³a przedstawiaj±ce cotehardie w wersji mi-parti z haftowanymi/wyszywanymi/dekorowanymi w jaki¶ inny sposób krawêdziami sukni? (dekolt, rêkawy, dó³)
Ineakne
Witam
Co¶ tu pusto strasznie ostatnio icon_sad.gif
Ja mam pytanie co do guziczków. W pierwszym po¶cie na tej stronie jest pani w sukni zapinanej od góry do do³u. Jak to wtedy jest z klinami przednimi? Rezygnuje siê z nich czy po prostu guziczki s± wszywane przy krawêdzi rozdzielaj±cej klin na pó³?
Utta
Napisz dok³adniej o co pytasz z tymi klinami i guziczkami, to mo¿e bêdzie mog³y pomóc.
Mo¿e narysuj co¶ i wklej smile.gif


ola
Ineakne
Normalnie kliny wszywane s± po bokach, z przodu i z tylu. Przy zapiêciu z przodu guziczki dochodz± do wysoko¶ci klina i sie koñcz±. S± jednak suknie zapinane w ca³o¶ci, od góry do do³u. I jak wtedy post±piæ z tym przednim klinem? Po prostu go nie wszywac i ca³± krawêd¼ dziel±c± pierwsza po³ówkê praw± od lewej obguziczkowac czy jednak wszyc ten klin, po po³owie trojkata na stronê i do niego przyszyæ guziczki w czê¶ci dolnej? Wydaje mi sie, ze wszywane tego klina zaburzy prosta linie zapiêcia i bêdzie to dziwnie wygl±da³o. Z drugiej strony bez tego klina tez dziwnie, suknia bêdzie niesymetryczna. Nie wiem jak to inaczej opisaæ...


Patrz±c na ten wykroj. Przerywana linia to guziczki, poni¿ej jest klin przedni tradycyjnie z dwóch czê¶ci, zszywany po¶rodku. Je¶li chce mieæ suknie zapinana na ca³ej d³ugo¶ci to co z tym nieszczêsnym klinem? Omin±æ czy wszyc guziczki na klinie, tam, gdzie normalnie bym go zaszy³a?

Pytanie banalne ale jako¶ nie mogê wybrn±æ. Proszê o pomoc icon_wink.gif
Pozdrawiam
Utta
Ha! Nie mam pojêcia jak wtedy to kobiety obesz³y smile.gif

Ja bym nie wstawia³a trójk±ta. Kole¿anka ma tak± kieckê, ale szy³a j± w ogóle bez wszywania trójk±tów, tylko te kliny id±ce od pachy robi³a szersze od razu do³em (szer mat 150 u¿ywa³y¶my). Wiêc ola³a trójk±t a i tak kieca by³a symetryczna.


Chc±c jednak wzorowaæ siê na wykrojach z trójk±tami nie wiem jak to dostosowaæ do siebie.
Misia
Hej.
Ja szy³am tak± kiecê. Przedni klin po prostu rozciê³am na pó³ i po³±czy³am z powrotem w ca³o¶æ guziczkami. Wygl±da w miarê ³adnie smile.gif
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.