Og³aszam nabór do staro¿ytnej grupy rekonstrukcji historycznej - Legio XXI Rapax.
Je¶li poni¿sze zdjêcia pobudzaj± twoj± wyobra¼nie. Nie wahaj siê. Legion z koñca I n.e. czeka na Ciebie.
Dysponujemy spor± baz± wiedzy o epoce i mo¿liwo¶ciach rekonstrukcji uzbrojenia i przedmiotów codziennego u¿ytku, któr± siê chêtnie podzielimy. Mamy swoje ukryte forum.
Poza szeregowymi ¿o³nierzami jest wiele innych stanowisk do obsadzenia: muzycy, artylerzy¶ci, oficerowie wszelkiej ma¶ci.
Serdecznie zapraszamy,
Wszelkie pytania proszê kierowaæ do mnie bezpo¶rednio na email: cezar@freha.pl gg: 1419708
(Kliknij na obrazek ¿eby go powiêkszyæ)
Bjorn z Dregowii
Zdjêcia wygl±daj± ¶wietnie. Machiny, ¿ó³w... Ale chyba trudno by³oby mi siê przyzwyczaiæ do chodzenia bez spodni. Poza tym, co to za legionista z d³ugimi w³osami? ;)
Odtwarzacie te¿ formacje auxilia?
Anulka
...Watcher nie wspomnia³ o drobnym druczku: po wspania³ym filmie "Lejdis" ca³a Polska bêdzie siê z Was ¶mia³a ;)
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Witam
Bracae, czyli spodnie s± jak najbardziej na wyposa¿eniu legionisty w okresie który odtwarzamy. Fakt, ¿e z regu³y na imprezach letnich jest tak gor±co, ¿e sie ich nie nosi (przynajmniej za dnia).
Nie stoi nic na przeszkodzie w sformowaniu oddzia³u auxiliarnego, jest ju¿ kilku chêtnych, którzy wol± kolczugê od segmentaty i jajowate proste tarcze (zamiast giêtch kwadratowych)
O filmie Lejdis nic nie wiem, dlaczego po tym filmie miano by siê ¶miaæ z rekonstruktorów staro¿ytnych ?
Bjorn z Dregowii
CYTAT(Watcher @ 15:37 16.04.2008)
O filmie Lejdis nic nie wiem, dlaczego po tym filmie miano by siê ¶miaæ z rekonstruktorów staro¿ytnych ?
Z tego co wiem kto¶ tam "biega z mieczem po lasach" jako Rzymianin i ma to byæ ¶mieszne. Nie wiem dlaczego.
Kichigai
Ech...Rzym. Fajna sprawa, zawsze chcia³em siê za to wzi±æ ale jako¶ nie by³o kasy i czasu...
Anulka
CYTAT(Watcher @ 16:37 16.04.2008)
O filmie Lejdis nic nie wiem, dlaczego po tym filmie miano by siê ¶miaæ z rekonstruktorów staro¿ytnych ?
M±¿ jednej z bohaterek mia³ byæ ukazany jako niedojrza³y, infantylny i w ogóle mitoman. Zosta³ wiêc reenactorem legionisty...
Rabiega
CYTAT(Anulka @ 19:35 16.04.2008)
M±¿ jednej z bohaterek mia³ byæ ukazany jako niedojrza³y, infantylny i w ogóle mitoman. Zosta³ wiêc reenactorem legionisty...
A tam, siê czepiacie ...
Poza tym - bardzo klimatyczny projekt, potencjalnie - to¿ to przecie¿ rzymska wersja Alamo, lub - jak kto woli - Batoha . Dla nie¶wiadomych historii Rzymu - wszyscy zgin±, pod znakiem Kozioro¿ca. Dla Zaporo¿ca - bliska mi idea. Zag³ada, nie kozioro¿ec.
K³aniam - Rabiega
Andrzej Siejeñski
A ten lew to prawdziwny?
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Lwy, gepardy, wilki .... prawdziwe ... choæ nie ¿ywe wiêc nie ma strachu.
Anulka
CYTAT(Watcher @ 21:51 16.04.2008)
Lwy, gepardy, wilki .... prawdziwe ... choæ nie ¿ywe wiêc nie ma strachu.
Hmm, uk³ady z ZOO?
Marianus
Ave!
Nie ¿ebym sie czepia³ ale czy ustawa o ochronie gatunków zagro¿onych wyginiêciem dopuszcza takie wykorzystanie gepardów, lwów a z naszego regionu wilków?
Ale idei przyklaskujê bo w Polsce jest tylko jedna z prawdziweego zdarzenia grupa Romska - Legio XIII z Lublina (sk±din±d niektóre facjaty rozpoznajê na zdjêciach z Lejdis). Mo¿e w koñcu konkretnego "¿ó³wia" z wiêcej ni¿ 10 legionistów siê zobaczy na w³asne oczy?...
pozdrawiam M.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Witam
Jest dok³adnie tak jak piszecie .. skórê z lwa czy geparda ... bardzo trudno legalnie pozyskaæ. I jedyna nadzieja to jak w jakim¶ zoo taki osobnik padnie.
Co do skór wilków czy nied¼wiedzi to ju¿ ³atwiej, i mo¿na takie kupiæ z legalnymi papierami wg wszystkich wymogów Unii Europejskiej.
Joanna
CYTAT(Watcher @ 22:02 16.04.2008)
Witam
Jest dok³adnie tak jak piszecie .. skórê z lwa czy geparda ... bardzo trudno legalnie pozyskaæ. I jedyna nadzieja to jak w jakim¶ zoo taki osobnik padnie.
Co do skór wilków czy nied¼wiedzi to ju¿ ³atwiej, i mo¿na takie kupiæ z legalnymi papierami wg wszystkich wymogów Unii Europejskiej.
A ja jestem szczerze oburzona faktem, ¿e tê gin±ce gatunki kotów sê w taki sposób wykorzystywane !!!! To nie staro¿ytno¶æ gdzie lwów by³o od groma, taki turysta siê napatrzy i sam bêdzie chcia³ futro na g³owe czy przed kominek, ju¿ nie mówi±c ile czytaj±cych ten temat osób sobie w³a¶nie zamarzy³o o takim trofeum. Ale jak widaæ na zdjêciach dla niektóych liczy siê tylko lans.
Adsumus
Ale przecie¿ one zdech³y, a nie zosta³y zabite dla skóry?
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Bardzo dziwna teoria....
Bo po pierwsze : Codziennie zabija sie miliony ¶wiñ, krów, kurczaków .. masowe mordy, ¿eby zapewniæ szyneczki i kie³baski na nasze sto³y. Do tego ca³e po³acie zwierz±t, które daj± piêkne futerka.
Specjalne hodowle, aby zabijaæ. I to nie przeszkadza.
Po drugie:
Poluje siê na ca³ym ¶wiecie nielegalnie na inne zwierzêta, nierzadko gin±ce gatunki. I to nie oburza ?
A oburza Joanne fakt, ¿e zmar³ stary lew w zoo i jego skórê zamiast zakopaæ do ziemi, ¿eby zgni³a lub wyrzuciæ na ¶mieci wykorzystuje sie w celach edukacyjnych.
Dziwne podej¶cie.
Po kolejne argumentujesz, ¿e nie powinno siê tego pokazywaæ, bo zaraz turysta siê napatrzy i sobie tak± sprawi. B³agam.... Id±c tym tokiem rozumowania to ca³y ten ruch jest niebezpieczny, i powinno siê wszystkich pozamykaæ, bo siê tury¶ci napatrz± na inscenizacje i bêd± potem toporem te¶ciowe straszyli
Joanno wybacz, ale niepotrzebnie siê z³o¶cisz. I b³êdnie argumentujesz. Nikt nie ma tu zamiaru wybijaæ gin±ce gatunki zwierz±t ani propagowaæ takich idei.
Marianus
Ave,
A czy karaku³y, futra z norek lub gronostjów to nie lans?
pozdrawiam M.
Anulka
...nie wspominaj±c o tym, ¿e zrobili¶my sobie hydepark z og³oszenia - mo¿e nowy temat "moralno¶æ a wykorzystanie skóry zwierz±t"?
Wszyscy jeste¶my lansiarzami, u¿ywaj±c w odwórstwie któregokolwiek okresu prawdziwej skóry, futra. Mamy do dyspozycji niez³e imitacje, a jednak... Ch³opaki od lwa maj± pewno¶æ, ¿e zdech³ sobie szczê¶liwy - my raczej przeciwnie.
Ja te¿ nie jestem bez winy - chocia¿ na codzieñ jestem wege, skór i futer unikam - to w XV wieku ganiam w skórkowych butkach na skórkowej podeszwie - i obawiam siê, ¿e Ty, Joanno, te¿...
Grenadier
Kakaj ! ¦wietna sprawa, jak juz siê rozwiodê i bêdê bogaty to siê przy³±czê ;) Co do "gin±cych" kotów (gatunków). Panuje u nas przekonanie, ¿e dzika zwierzyna powinna byæ ca³kowicie pod kloszem. Nic bardziej mylnego. kiedy w latach 90tych z gepardów zrobiono w RPA gatunek ³owny okaza³o siê, ¿e ich pog³owie wzros³o. Poprostu farmerom bardziej op³aca³o sie wspieranie populacji kotów z przeznaczeniem na odstrza³ ni¿ hodowla byd³a. Upolowanie lwa kosztuje 3,5 tys dolarów i jest to trofeum ca³kowicie legalne, podobnie jest z nied¼wiedziem w Rosji, wilk w Polsce wystêpuje w regionach w ktorych nie by³o go przed wojn±! Nie widze problemu. Pozdrawiam
DenWer
O to bardzo fajna wiadomo¶æ, pojawia siê nowy legion bêdzie z kim walczyæ Rzeszowscy Barbarzyñcy ju¿ siê zg³aszaj± na potencjalnych wrogów, mam nadzieje ze szczególnie rekonstrukcja bitwy w lesie teutoburskim bêdzie naszym wspólnym sztandarowym pokazem
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Witam
Rzeczywi¶cie to dobry powód, ¿eby zacz±æ swoj± przygodê z t± epok±.
W przysz³ym roku bowiem przypada 2.000 rocznica Bitwy w Lesie Teutoburskim, i z tej okazji odbêdzie siê kilka du¿ych imprez szczególnie w Niemczech. Mam nadziejê, ¿e z tego powodu równie¿ ten okres historyczny zdobêdzie nowe rzesze mi³o¶ników-rekonstruktorów.
Niestety na pocz±tku I w. n.e. wojska rzymskie wygl±daj± trochê inaczej, ni¿ w planowanym przez nas do rekonstrukcji koñcu tego wieku.
Mniej wiêcej od po³owy wieku pierwszego naszej ery pojawiaj± siê nowe trendy w armi rzymskiej. Nie zmienia siê zasadniczo jej struktura, ale przyk³adowo: - pojawi±j± siê nowsze wzory he³mów galijskich i italskich - "wymiera" powoli typ miecza mogunckiego wypierany przez typ pompejañski - lorica hamata (kolczuga) zostaje ca³kowiciei zast±piona u szeregowego legionisty przez lorice segmentate (zbrojê segmentow±) - legioni¶ci przestaj± nosiæ gladiusa na dodatkowym zdobnym poziomym pasie (de facto nosili dwa .. jeden od gladiusa - miecza, drugi od pugio - sztyleta), za to zaczynaj± go nosiæ zwyk³ym skórzany pasie przewieszanym przez ramiê
Z jednej strony spore zmiany w wizerunku niektórych elementów wyposa¿enia, z drugiej nie a¿ tak du¿e by nie móc pokazaæ ciekawej inscenizacji tamtej bitwy z udzia³m troche pó¼niejszej armii.
Dzia³o by sie to na podobnych zasadach jak prowadzi siê dzisiaj np inscenizacje w epoce napoleoñskiej, gdzie kszta³t i barwa czê¶ci umundurowania zmienia³a siê nawet co kilka lat dla danego typu jednostki. A dzisiaj z braku odpowiedniej ilo¶ci rekonstruktorów nie przeszkadza, gdy na bitwie z roku 1810 pojawi siê kto¶ z mundurach z roku 1807. Lub te¿ gdy przyk³adowo na rekonstrukcji bitwy pod Austerlitz pojawi± oddzia³y polskie, które de facto tam oryginalnie nie wystêpowa³y, ale s± ³udz±co podobne do innych bior±cych udzia³. itd.
Kryitanin
Witam... Czy trzeba od razu jako legionista? Nie mo¿na na pocz±tek np. siê zaci±gn±æ jako ch³opiec stajenny? Postrafiam
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Nie trzeba byæ legionist±. Ale kawaleri nie robimy, wiêc miejsca dla ch³opca stajennego te¿ nie ma
Swoj± drog± rekonstrukcja w Twoim wieku bêdzie dosyæ kosztowna, a to z tej racji, ¿e za dwa lata wyro¶niesz ze stroju, butów itd.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Flavius Vegetius Renatus pisa³ w IV n.e. w swoim dziele De re militari:
CYTAT
Zwyciêstwo w wojnach nie zale¿y ca³kowicie od liczby wojska, ani te¿ od odwagi, lecz pewno¶æ zwyciêstwa daj± tylko umiejêtno¶ci i dyscyplina.
Wiemy, ze Rzymianie podbój ¶wiata zawdziêczali nie ¿adnym innym przyczynom, ale bezustannemu treningowi wojskowemu, dok³adnemu przestrzeganiu dyscypliny w obozach i niestrudzonemu kultywowaniu sztuki wojennej.
Bez tego jak±¿ szansê mia³yby nieznaczne si³y rzymskie przeciw olbrzymiej liczbie Galów? Lub te¿, czy z powodzeniem w ma³ej liczbie stawiliby czo³a niezwyczajnie ros³ym Germanom? Hiszpanie przewy¿szali nas nie tylko liczebnie, ale i w sile fizycznej. Byli¶my zawsze biedniejsi od Afrykañczyków i nie dorównywali¶my im w oszustwach i fortelach. Grecy za¶ bezspornie przewy¿szali nas w umiejêtno¶ciach i sztuce oraz we wszelakich rodzajach wiedzy umys³owej.
Tym wszystkim jednak¿e niedostatkom Rzymianie przeciwstawili niezwyk³± troskê w doborze rekruta i w jego wyszkoleniu. Doskonale zrozumieli wagê hartowania ¿o³nierzy przez ci±g³± praktykê i przez trening podczas którego æwiczono ka¿dy manewr, który móg³by przydarzyæ siê stoj±cemu w linii w czasie akcji zbrojnej.
Zapraszam do obejrzenia fragmentu æwiczeñ musztry z przej¶ciem do formacji ¿ó³wia (testudo). <Ja idê w drugim szeregu >
Kryitanin
Witam A kiedy by³y te æwiczenia je¶li wolno spytaæ??
Avlvs Flavivs Maximvs
CYTAT(Kryitanin @ 15:34 26.04.2008)
A kiedy by³y te æwiczenia je¶li wolno spytaæ??
Pokaz odby³ siê rok temu w Holandii. Go¶cili¶my, wraz z Legio II Augusta w skansenie Archeon.
Fajna ekipa z tych Anglików, mo¿na ich zobaczyæ w programie Discovery. Swojego czasu zrealizowali dla nich wszystkie spoty z udzia³em Rzymian.
Mi³o wspominam ten wyjazd, musztra jak musztra ale najfajniejsze by³y wieczorne zabawy w Rzymskich termach
KG
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Owa musztra jest prowadzona po ³acinie...
... - tres ordines facite -- trójszereg twórz - scuta deponite -- tarcze na ziemiê - pila deponite -- oszczepy na ziemiê - scuta sumite -- tarcze w górê - testudo facite -- twórz ¿ó³wia ...
Na prawdê przyjemna zabawa. A i komend na ró¿ne okazje jest bez liku.
A teraz zapraszam na bezapelacyjnie rewelacyjny filmik nakrêcony pó³amatorsko przez znajom± ekipê z Holandii ... pokazuj±cy l±dowanie Rzymian w Brytanii.. w poszukiwaniu Ryanusa
Kryitanin
¦wietny:)!
Szkoda, ¿e nie pokazali Brytów z ka³achami:)
dziku
Czy Synowie Wilczycy maj± gdzie¶ w Polsce sta³a siedzibê ??
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Witam
Nie ma sta³ej siedziby. Oficerowie s± z Hamburga i Trójmiasta.
Pozostali ¿o³nierze: ok 10 osób w Niemczech, w Polsce 12 osób (gdañsk, ostróda, warszawa, torun, krakow) ... kolejni rekruci w Polsce w liczbie ok. 6 osób z nastawieniem na wykoñczenie rynsztunku do wiosny 2009. Byæ mo¿e, ¿e po imprezach tegorocznych liczba rekrutów wzro¶nie jeszcze bardziej.
Zapraszam
Zygmunt
witam znam ja chyba ¿o³daka w pierwszym rzêdzie po lewej, na tym pokazie z Archeonu
od kilku lat powtarzam sobie ¿e zostanê legionist±, ale puki to porz±dnie zrekonstruujê przedstawiciela zwyciêskiej strony Lasu Teutoburskiego...
Kryitanin:
CYTAT
Nie mo¿na na pocz±tek np. siê zaci±gn±æ jako ch³opiec stajenny? Postrafiam bum.gif
Co do ch³opca stajennego, kuchennego itd to instytucja która istnia³a do¶æ powszechnie, jednak na Twoim miejscu nie chcia³bym pe³niæ tej funkcji przy legionach... Markietanki mog³y zaj¶æ w ci±¿e i by³y mniej wytrzyma³e, a armia rzymska to bardzo praktyczna i skuteczna instytucja Nie warto
dziku
CYTAT(Zygmunt @ 15:42 10.05.2008)
witam znam ja chyba ¿o³daka w pierwszym rzêdzie po lewej, na tym pokazie z Archeonu
od kilku lat powtarzam sobie ¿e zostanê legionist±, ale puki to porz±dnie zrekonstruujê przedstawiciela zwyciêskiej strony Lasu Teutoburskiego...
Kryitanin:
CYTAT
Nie mo¿na na pocz±tek np. siê zaci±gn±æ jako ch³opiec stajenny? Postrafiam bum.gif
Co do ch³opca stajennego, kuchennego itd to instytucja która istnia³a do¶æ powszechnie, jednak na Twoim miejscu nie chcia³bym pe³niæ tej funkcji przy legionach... Markietanki mog³y zaj¶æ w ci±¿e i by³y mniej wytrzyma³e, a armia rzymska to bardzo praktyczna i skuteczna instytucja;-) Nie warto
No nie... mylisz legionistów z hoplitami
Zygmunt
CYTAT(dziku @ 17:51 10.05.2008)
No nie... mylisz legionistów z hoplitami
Owszem- nie!. Seksualno¶æ rzymska ca³kowicie akceptowa³a aktywny homoseksualizm, natomiast wolny obywatel za bierny stosunek homoseksualny by³ karany ¶mierci±. Troszkê przypomina to obyczajowo¶æ wiêzienn±, gdzie seks jest zbrukaniem osoby wykorzystanej seksualnie. Oddanie siê panu przez niewolnika czy s³ugê by³o bezwzglêdn± powinno¶ci±.
Polecam Pascal Quignard, Seks i Trwoga, Warszawa 2002
Hodo
Tak, a za szczyt przyjemno¶ci seksualnej uznawano stosunek z koz³em :D
Andrzej Siejeñski
a ja mam takie jedno pytanko. ile mniej wiêcej kosztuje ca³e oporz±dzenie legionisty zwyk³ego i oficera (centurion czy jaki¶ inny, ale bez ekstrawagancji, skóry z lwa na razie nie bêdziemy wliczaæ). chodzi mi o podstawowe ubranie i uzbrojenie. pzdr
dziku
CYTAT(Zygmunt @ 17:22 10.05.2008)
CYTAT(dziku @ 17:51 10.05.2008)
No nie... mylisz legionistów z hoplitami
Owszem- nie!. Seksualno¶æ rzymska ca³kowicie akceptowa³a aktywny homoseksualizm, natomiast wolny obywatel za bierny stosunek homoseksualny by³ karany ¶mierci±. Troszkê przypomina to obyczajowo¶æ wiêzienn±, gdzie seks jest zbrukaniem osoby wykorzystanej seksualnie. Oddanie siê panu przez niewolnika czy s³ugê by³o bezwzglêdn± powinno¶ci±.
Polecam Pascal Quignard, Seks i Trwoga, Warszawa 2002
O tym aktywnym lub pasywnym homoseksualizmie czyta³em ¿e by³ w Egipcie za czasów Ptolemeuszy i pewnie innych monarchiach wschodu. Z tego co wiem to jeszcze za Mariusza karano w legionach za gwa³t.
Andrzej Siejeñski
panowie, problem seksualno¶ci w¶ród legionistów nie jest tematem tego tematu. pzdr
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
CYTAT(Andrzej Siejeñski @ 19:37 10.05.2008)
a ja mam takie jedno pytanko. ile mniej wiêcej kosztuje ca³e oporz±dzenie legionisty zwyk³ego i oficera (centurion czy jaki¶ inny, ale bez ekstrawagancji, skóry z lwa na razie nie bêdziemy wliczaæ). chodzi mi o podstawowe ubranie i uzbrojenie.
Jak zwykle to zale¿y od tego co siê kupuje i od kogo. Sam gladius mo¿e kosztowaæ 2-3 tysi±ce PLN, ale mo¿na mieæ te¿ trochê gorszy sprzêt produkcji hinduskiej za ok 400 z³. Za lorice segmentate mo¿na daæ 600, 800, 1200 ale te¿ i 1800 w zale¿no¶ci od jako¶ci i pochodzenia producenta. I tak dalej
Przy moich znajomo¶ciach, rozeznaniu rynku ¶wiatowego i zamówieniu grupowym powy¿ej 10 osób uda³o nam siê zej¶æ do ok 5.000 z³ za komplet podstawowego wyposa¿enia ¿o³nierza. Ale mo¿na siê te¿ wyposa¿yæ 2-3 razy dro¿ej.
Co do Oficerów dochodz± dodatkowe koszta jak: kolczuga nitowana ok 2-3 tysi±ce z³. najtaniej z Indii, lub dwa razy tyle z Polski, b.drogie zabawki w stylu: aquila, signum, phalarae, imago etc. No i skóra z wilka, a najlepiej nied¼wiedzia.
I wszystko to trzeba nie¶æ ze sob± w ramach pokazu przemarszu wojsk rzymskich.
Wotawa
1. Bez spodni, w samej tunice chodzi siê bardzo komfortowo latem. Bez spodni pojawiali siê tak¿e Germanowie od czasu do czasu. Na lato to wymarzony strój. W ogóle wyposa¿enie rzymskiego legionisty i zwyczaje rzymskie gwarantuj± przyzwoite warunki rozrywki oparte na solidnych podstawach historycznych. Sama przyjemno¶æ i komfort poprawno¶ci historycznej w jednym .
2. Barbarzyñstwo z £odzi jak wiadomo przewiduje stopniow± romanizacjê jako sprzymierzeñcy i "grupê konfrontacyjn±" jako wrogowie. Dobrze by to by³o w gronie barbarzyñskim i rzymskim omówiæ. Przyzwoite odtwarzanie "Germanina" wymaga zmiany pewnych elementów wyposa¿enia w przedzia³ach 20-50lat.
Z naszej strony bêd± zapewne dwie okazje:
Konferencja Bronioznawcza w £odzi 17-18 maja 2008 i £ódzka Wioska Historyczna 26-29 lipca 2008 - tu tematem przewodnim jest w³a¶nie staro¿ytno¶æ i wiele wysi³ku po¶wiêcimy wspólnie w³a¶nie zbudowaniu klimatu zabaw w tej epoce. Na pewno du¿o wiêcej o tym po Konferencji Bronioznawczej w £odzi. Oprócz omawianych tu w³a¶nie Rzymian, bêdzie trochê barbarzyñców m.in. z Rzeszowa, £odzi i Wroc³awia.
No i zostaj± jeszcze ¯elazne Korzenie tydzieñ po naszej konferencji.
Kichigai
Ostatnio u mnie w Rzeszowie byli rzymscy legioni¶ci...¦wietnie wygl±dali, szkoda tylko, ¿e organizacja by³a na ¶rednio niskim poziomie. Nie mogê siê doczekaæ nastêpnego spotkania w £odzi.
A tak siê wojsko przechadza wzd³u¿ i wszerz placu ... wzd³u¿ i wszerz placu ... wzd³u¿ i wszerz placu ... wzd³u¿ i wszerz placu ... wzd³u¿ i wszerz placu ...
Spvrivs Decivs Darivs
Kilka fotek z ostatniej imprezy w £odzi:
Roma invicta!
Pozdr.
Wotawa
To ja trochê pokadzê:
W £odzi Legion RAPAX zrobi³ potê¿ne wra¿enie. Nie tylko wysokim poziomem historycznym i prezentacjami, ale te¿ du¿± kultur± walki i profesjonalizmem. Jako¶ciowa rekonstrukcja na ¶wiatowym poziomie. A by³ to debiut.
Bardzo, bardzo ³adne. Szacun! Pozdrawiam Dentysta P.S. Mo¿e nie miejsce, ale... ile wa¿± Wasze tarcze?
jawor
Patrz±c na publiczno¶æ ubran± w kutki i "nieogolone" nogi legionistów nasz³o mnie pytanie. Jak to jest ze strojami jesiennymi jednostek stacjonuj±cych na pó³nocnych rubie¿ach imperium - Germania czy Mur Hadriana? Ponowa³ tam klimat "trochê" nieodpowiedni dla samej tuniki. Co prawda ludzie w tamtych czasach byli bardziej odporni na niskie temperatury, ale dotyczy³o to raczaj wychowanych w ch³odnym klimacie. Pad³o kiedy¶ przypuszczenie, ¿e nogawice popularne pierwotnie w pañstwie franków, a pó¼niej (od XIII) w ca³ej Europie, s± rzymsk± pozosta³o¶ci±.
Marianus
Witam,
Na pó³nocy imperium, gdzie nie by³o tak milutko jak na wybrzezu M. ¦ródziemnego zarówno jednostki auxiliarne jak i legioni¶ci u¿ywali pogardzanych przez prawdziwych Rzymian barbarzyñskich spodni.
pozdrawiam M.
Kichigai
Nie zapominajmy o skarpetach...By³y z tego co mi wiadomo.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.