CYTAT(brat Bule @ 13:37 30.04.2008)
Ale mamy trzymac Twoje kciuki czy swoje ??
Os±d¼ sam:
W ostatniej æwierci XIII wieku chrze¶cijanie wci±¿ ¿yj± nadziej± na odzyskanie Jerozolimy i ca³ej Ziemi ¦wiêtej. Sytuacja jest dramatyczna. Ciê¿kie chmury zebra³y siê nad Królestwem Jerozolimskim, którego posiad³o¶ci stopnia³y do w±skiego pasa nad Morzem ¦ródziemnym. Stolic± krzy¿owców jest teraz Akka. Rycerze przyje¿d¿aj± z Europy by spe³niæ swój krucjatowy obowi±zek. W chrze¶cijañskich królestwach trwa zaci±g do armii krzy¿owców.
Przyjrzyjmy siê przez moment jednemu z takich miejsc.
Oto Chwarszczany na Szlaku Templariuszy...
Chwarszczany niedawno sta³y siê najwa¿niejsz± placówk± zakonu w tej czê¶ci Europy. Tu rezyduje preceptor - zwierzchnik okolicznych komandorii. Dziêki powa¿aniu, którym obdarzani s± templariusze - tu podpisywane s± wa¿ne dokumenty o regionalnym znaczeniu. Powstaj± nowe zabudowania komandorii godne wzrostu jej znaczenia. Nad wszystkim góruje nowa gotycka kaplica z dwiema wie¿ami symbolizuj±cymi rycerski charakter zakonu.
Nie jest wiêc dziwne, ¿e to tu przybywaj± rycerze z okolicznych posiad³o¶ci i zamków, mieszkañcy regionu i zakonnicy ¦wi±tyni z komandorii w Rurce, Lietzen, Tempelhof, Ma³ej Ole¶nicy; z Sulêcina, Wielkiej Wsi, Wa³cza, Czaplinka oraz bracia ze wschodnich rubie¿y.
Przybyli - tworz± obóz rycerski, w którym obowi±zuj± zakonne regu³y: z jednej strony æwiczenia, zaprawy, turnieje, gonitwy konne, ceremonia³, ale te¿ jutrznia, prymaria, tercja, seksta, nona, nieszpory, kompleta. S³ychaæ psalmy.
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo, da gloriam. Niebawem nowi bracia zostan± przyjêci do zakonu. Osobisto¶ci przybywaj±ce do komandorii s± witane zgodnie z ceremonia³em. Trwa zwyk³e obozowe ¿ycie: warty i stra¿e, æwiczenia i zawody w strzelaniu z ³uku i w innych umiejêtno¶ciach bojowych, a w obozowej kuchni gotuje siê strawa. Pracuj± rzemie¶lnicy: kowal pracowicie wykuwa miecz, zakonni cie¶le koñcz± w³a¶nie prace nad now± olbrzymi± machin± wojenn± zwan± trebuchet. Czas wypróbowaæ jej niszczycielsk± moc.
Wokó³ obozu: starcy, kobiety, dzieci - rodziny przyby³ych rycerzy, duchowni, mieszkañcy pobliskich miast, ch³opi z zakonnych wiosek, wêdrowni kramarze, kuglarze, w³óczêdzy i ¿ebracy.
Nastrój jest podnios³y i natchniony (przecie¿ jad± do ¦wiêtej Ziemi) ale i bardzo bojowy (bêd± walczyæ za Wiarê). Co¶ wisi w powietrzu. Wystarczy ma³a iskra.
Jest jednak wci±¿ szansa na pokojowe rozwi±zanie. Do obozu przybywaj± pos³owie Saracenów - spodziewaj±c siê zastaæ w Chwarszczanach mistrza ¦wi±tyni. Dochodzi do rozmów. Wszystko jest na dobrej drodze jednak s³owa przypadkowo i pochopnie rzucone przez kogo¶ z dowódców Franków niwecz± ca³y wysi³ek. Pos³owie odje¿d¿aj± do swego umocnionego obozu ura¿eni i zdeterminowani wypleniæ Franków z Ziemi ¦wiêtej. Dochodzi do oblê¿enia obozu pos³ów i ich stra¿y przez wojska zakonne i przyby³ych krzy¿owców. Trebusz pracuje. Walka zostaje przerwana przez mistrza templariuszy i Saraceni w pokoju odchodz±. Atak na pos³ów pieczêtuje jednak nieuchronno¶æ ostatecznej wojny. Jeszcze tylko ostatnia msza, ustawienie szyków i oddzia³y ju¿ pod jednym dowództwem uroczy¶cie wyje¿d¿aj± w ostatni± dla wielu podró¿...
+ + +
Dla widowni i wiêkszo¶ci bior±cych udzia³ wszystko odbêdzie siê w ci±gu dwóch dni - od soboty 16 sierpnia do niedzieli 17 sierpnia 2008 roku. Prace przy obozie i festynie (ostatnie przygotowania) rozpoczn± ju¿ tydzieñ wcze¶niej. W pi±tek 15 sierpnia do wolontariuszy do³±cz± pierwsze grupy rycerskie. Swoje warsztaty i kramy zaczn± rozk³adaæ pierwsi rzemie¶lnicy i sprzedawcy. Tego dnia oko³o 18.00 do Chwarszczan przybêdzie po wêdrówce-pielgrzymce grupa rycerzy z Niemiec. Zostan± powitani godnie i z ceremonia³em. Potem w³±cz± siê w budowê obozu.
Sobota to g³ówny dzieñ festynu. Tego dnia o 14.00 nast±pi uroczysto¶æ oficjalnego otwarcia, a czas pó¼niej wype³ni± æwiczenia rycerskie, pokaz turnieju konnego, obozowe ¿ycie, warsztaty i pokazy, wyk³ady, wieczorny koncert i inscenzacja.Â
W tym rokuwydarzenia rozgrywaæ siê bêd± jednocze¶nie na ró¿nych p³aszczyznach - wiêc obok wyk³adów i warsztatów ¶redniowiecznej kultury rozgrywaæ siê bêd± plebejskie zabawy dla gawiedzi.
W niedzielê zwyczajne ¿ycie obozowe, msza (oko³o godziny 11.00), potem ostatnie prezentacje rycerskie umiejêtno¶æi , i ceremonia odprawienia zakonnego rycerstwa na dalek± wyprawê. Wydarzenia zakoñcz± siê w niedzielne popo³udnie oko³o godziny 16.00.
http://pl.youtube.com/watch?v=7P7jOUP9BXoTak to pokrótce bêdzie wygl±da³o.
Pozdrawiam
Maciej