CYTAT(M¶cidróg @ 20:22 10.10.2013)
Wypada³o by zwróciæ uwagê na to ¿e /...................../ Z jednej strony mamy udokumentowane u¿ywanie pancerzy skórzanych czy to w formie zbrojników czy p³atów na zachodzie Europy,Bliskim i Dalekim Wschodzie.Tak jakby wszêdzie indziej u¿ywano ,a u nas nie. Z drugiej strony znajdujemy u nas ró¿ne zabytki pochodzenia ogólnie nazwê -koczowniczego,jednak czê¶ci skórzanych pancerzy nie.Co wydaje mi siê do¶æ dziwne.
Bardzo dziêkujê, ¿e zechcia³e¶ po¶wiêciæ tyle pracy na tak bogate obja¶nienie.
Sama nazwa ciê¿kiej kawalerii, kirasjerów, wywodz±cych swoje miano ze skórzanego pancerza, wskazuje, ¿e takie co¶ istnia³o i w dodatku by³o fest gruba¶ne/pancerne. Ale jak celnie podsumowa³e¶, wiedza to jedno, a znaleziska to drugie, a tych (na razie) nie ma.
Inne kraje (https://de.wikipedia.org/wiki/Lederr%C3%BCstung) musz± mieæ wiêcej szczê¶cia, mniej kwa¶ny odczyn gleby, mniej ¿ar³oczne robale, albo mniej zapobiegliwych przodków.
Nic nam to w rekonstrukcji nie pomo¿e, ale zetkn±³em siê z interpretacj±, która mo¿e choæ pocieszy, ¿e du¿y wyrób skórzany, jak siê rozleci, to ostanki zawsze do czego¶ jeszcze w gospodarstwie pos³u¿± i kiedy¶ zamiast przygodnej dêtki, zrobi³by¶ wk³adkê do buta z resztek pancerza
Przypuszczam, ¿e tak dziaæ siê mog³o ze zu¿ytym skórzanym sprzêtem - zyskiwa³ drugie, trzecie i czwarte ¿ycie, w coraz mniejszym kawa³ku i w coraz po¶ledniejszym zastosowaniu.
Próbowa³em wygooglaæ, wyahoo'owaæ itd. dane o wspomnianym gdzie¶ wy¿ej pancerzu-kurcie z Grzmi±cej, ale bez rezultatu. Wiesz, (Wiecie drodzy Frehowicze?) co¶ wiêcej o tym znalezisku i jego datowaniu? Na prawdê co¶ takiego mog³oby znacznie pomóc przy rekonstrukcji Polski przedmieszkowej i pobrzetys³awowej, gdzie z dostêpno¶ci± ¿elaza bywa³o czasem dramatycznie, a wojen i bandytyzmu nie brakowa³o, wiêc broñ jaka¶, w tym pasywna, konieczna by³a.
A'propos - ¿ydowskie s³owniki "kananejskiego" podaj± prawid³ow± (i zgodn± z wspó³czesn± rosyjsk± i niedawn± polsk±) terminologiê, gdzie aktywne czê¶ci uzbrojenia to "orê¿". Na zasadzie takiej analogii, pancerz, to po polsku musia³a byæ "broñ, broñja, ros. броня", a zatem loricati, to byliby "zbrojni", a nie z niemiecka "pancerni" (a "uzbrojeni" to "orê¿ni, orê¿nie" jak siê to, we wcale nie tak starej polszczy¼nie, precyzyjnie opisuje).