B³a¿ej - Kozacy Zaporoscy
CYTAT(Bartosz Zaworski @ 19:32 13.02.2012)
Ale¿ jakiej znowu broni??? Przecie¿ ka¿dy wie, ¿e chodzi o uniwersalny odstraszacz na szpaki...
W±tpiê by takie t³umaczenie spotka³o siê ze zrozumieniem u przedstawicieli organów ¶cigania i wymiaru sprawiedliwo¶ci. Skoro nawet na egzemplarz broni trwale pozbawiony cech bojowych (czytaj z przeciêt± luf±, zaspawanym zamkiem itd.) musisz mieæ papier od licencjonowanego rusznikarza (dodajmy za¶wiadczenie zgodne z okre¶lonym wzorem), ¿e ten egzemplarz zosta³ trwale pozbawiony cech bojowych.
To, ¿e na broñ rozdzielnego ³adowania sprzed 1885 i jej replikê nie jest wymagane pozwolenie, to nie znaczy, ¿e legalne jest wszystko co zostanie ustylizowane na dawn± broñ (warto mieæ mo¿liwo¶æ wskazania orygina³u na którym wzorowana jest nasza replika, przy czym podstawowe parametry broni - kaliber, d³ugo¶æ lufy, sposób zap³onu powinny byæ zbie¿ne).
Id±c twoim tokiem rozumowania ka¿dy móg³by trzymaæ w domu samodzielnie zrobionego Ka³asza (konstrukcja jest na tyle ³opatologiczna, ¿e poradzi³by sobie z tym ¶rednio uzdolniony ¶lusarz) argumentuj±c, ¿e jest to "przedmiot kolekcjonerski", "rêkodzie³o artystyczne", czy inny stojak na parasole.
art. 7 ust. 1 Ustawy o broni i amunicji stwierdza jednoznacznie "
W rozumieniu ustawy broni± paln± jest ka¿da przeno¶na broñ lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub mo¿e byæ przystosowana do miotania jednego lub wiêkszej liczby pocisków lub substancji w wyniku dzia³ania materia³u miotaj±cego."
to, ¿e ustawa przewiduje przypadki w których posiadanie pozwolenia nie jest konieczne (m.in. broñ paln± rozdzielnego ³adowania sprzed 1885 i replikê) nie zmienia powy¿szego.